Aşk Acısı Nasıl Geçer? Ayrılık Psikolojisi

Ayrılıklar bizi kaybolmuş, kafası karışmış ve kalbi kırılmış hissettirebilir. Aşk acısı bazı kişiler için oldukça bezdirici de olabilir. Bu acıdan bir çıkış yolunun olmadığını düşünebilirler. Ancak gerçek şu ki, bu acıdan iyileşmek mümkündür. Doğru stratejiler ve destek alarak, kişisel yolculuğunuza çok daha güçlü bir şekilde devam edebilir ve mutluluğu yakalayabilirsiniz. Bu makalede, bir ayrılıktan sonra kalbinizi iyileştirmenize ve ileriye gitmenize yardımcı olması için gerekli olan stratejileri keşfedeceğiz. Bu stratejiler size iyileşme sürecinde rehberlik edecek ve bu aşk acısından daha güçlü bir şekilde çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer bir ayrılık sürecinden sonra hayatta ilerlemekte zorlanıyorsanız, okumaya devam edin. Bu makaledeki ipuçları size huzur ve mutluluğu yeniden bulmanız için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir. Çünkü aslında aşk acısı çoğu insan için geçicidir. Eski sevgiliyi unutmak, bazı kişiler için zor olabilir. Hatta çoğu zaman öylesine derinden hissedilir ki, hissedilen acı yaşam kalitemizi oldukça fazla etkileyen bir boyuta gelebilir. Terk edilmenin yarattığı yoğun duygusal çöküntü gerçek bir duygudur ve bu duygu da insan olmanın bir parçasıdır. Ayrılığın ardından bu tür olumsuz duyguları yoğun bir şekilde hissediyorsanız bu sizin zayıf olduğunuz anlamına gelmez; insan olduğunuz anlamına gelir. Bu yazımızda, aşk acısı nasıl geçer sorusunun cevabını tartışıyoruz.

İçindekiler

kalp acisi2

Aşk Acısı Nedir?

Aşk acısı, romantik bir ilişkide yaşanan bir kaybın veya ayrılığın neden olduğu duygusal acıdır. Bu duygusal acı, genellikle, sevilen kişinin kaybı veya reddi sonucu ortaya çıkar ve birçok kişi için yoğun üzüntü, hayal kırıklığı, özlem, yalnızlık, öfke ve hatta fiziksel ağrılarla birlikte gelir. Ayrıca, bir kişinin kendini değersiz hissetmesine, özgüven kaybına ve gelecekteki romantik ilişkiler konusunda karamsarlık hissetmesine de neden olabilir. Bu olumsuz duygular elbette zamanla geçecektir ancak aşk acısı, hipnoz desteği ya da çeşitli terapi yaklaşımlarıyla desteklendiğinde çok daha hızlı atlatılabilir.

Hislerinizin Gerçek Aşk Olduğuna Emin misiniz?

Aşk sandığınız şey bazen “sevilmeme korkusu” veya sizi daha iyi hissettirmiş olan son şeye tutunma çabası olabiliyor. Bir boşluğu doldurma çabası… Bazen korkulan şey aslında “o kişiyi kaybetmek değil, o kişiye yüklediğiniz misyonu kaybetmek” olabiliyor. Bu yüzden, belki de yaptığınız şey aslında eksik olan ve özlemini duyduğunuz duyguları anlamlandırmaya çalışırken yanlış cevaplar bulmak olabilir. Ne de olsa, hala birine aşık olduğumuzu düşünmek, özgüvenimizin düşük olduğunu ve birinin bizi sevmesine ihtiyaç duyduğumuzu kabul etmekten daha kolaydır öyle değil mi?

Belki kendimizi sevmediğimiz için, bu ilişki biterse yeni biriyle her şeye en baştan başlamaktan; veya belki de sevilmeye layık olmadığımız duygusundan dolayı yalnız kalmaktan korktuğumuz için kafanızı kuma gömmek ve geçmişe takılıp gerçeklere gözlerimizi kapatmak daha kolaydır. Aşk acısı nasıl geçer diye araştırıyorsanız, duyguların mekaniğini anlamanın aşk acısı veya ayrılık acısı için çok yardımcı olan bir anahtar olduğunu unutmayın.

Aşk Acısı Belirtileri Nelerdir?

Aşk acısı belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve herkes farklı şekillerde tepki verebilir. Bununla birlikte, genellikle aşk acısı yaşayan insanlar şu belirtileri hisseder:

 • Yoğun üzüntü ve hüzün
 • Sürekli düşüncelerde kaybolma ve sürekli olarak ayrılıkla ilgili şeyleri düşünme
 • Gelecekle ilgili kaygılar ve karamsar düşünceler
 • Kendine güven kaybı ve yetersizlik hissi
 • Öfke, kırgınlık ve hatta intikam duyguları
 • Yalnızlık ve aidiyet hissinde azalma
 • İştah kaybı, uyku bozuklukları ve diğer bazı fiziksel rahatsızlıklar
 • Zihinsel ve duygusal yorgunluk
 • Kendini suçlama ve acı çeken kişiyi idealize etme
 

Bu belirtiler genellikle zamanla geçer ve kişi fabrika ayarlarına geri döner, hayatına devam eder. Ancak “zaman her şeyin ilacıdır” klişesini bir tavsiye olarak duymayı da kimse istemez. Bu nedenle aşk acısı çeken arkadaşınızı teselli etmek için “zamanla geçer” demeyin. Muhtemelen zamanla geçeceğini o da biliyordur. Ama işte o “zaman”, bir türlü geçmiyordur… Önemli olan, yas sürecini hızlı atlatmak değil, sağlıklı bir şekilde atlatmaktır.

Beklenmedik bir kayıp ya da ayrılık sonrasında özgüven kaybı, değersizlik hissi, panik, utanç ve benzeri birçok olumsuz duyguyla boğuşurken eski güzel günleri bir daha hiç yaşayamayacağımız gibi bir umutsuzluk hissine kapılabiliriz. Bir daha bir başkasını onun gibi sevemeyeceğimiz hissi çok yoğun olarak hissedilebilir ama unutmayın ki bu bir illüzyondur.

Aşk acısı belirtileri yoğun ve uzun süreliyse ve günlük yaşamı ve işlevselliği etkiler hale gelmişse, profesyonel yardım almak faydalı olur.

Eski Sevgiliyi Unutmak Neden Zordur?

Eski sevgiliyi unutmak zor olabilir çünkü ilişki boyunca yoğun duygular ve anılar oluşur. Bu duygular, beynimizdeki sinirsel ağları oluşturur ve eski sevgiliyle ilgili düşünceleri, duyguları ve anıları tetikler. Ayrıca, ayrılık acısı da kendini gösterebilir ve bu da unutma sürecini zorlaştırabilir. İnsanlar ayrılık acısını hissettiklerinde, eksikliği hissettikleri kişiye özlem duyabilir ve onu geri kazanma umuduyla mücadele edebilirler. Ancak, her ne kadar zor olsa da, zamanla unutma süreci ilerleyecektir. İnsanlar duygusal olarak bağ kurdukları kişileri kolayca unutamazlar. Eski sevgilinizle yaşadığınız anılar, duygular, rutinler ve ortak ilgi alanları gibi birçok faktör sizi onunla bağlantılı hissettirebilir. Duygusal bağımlılık, eski sevgilinizin size verdiği güven, sevgi ve bağlılık hisleri gibi faktörler de unutmayı zorlaştırabilir.

Buna ek olarak, beynimiz bazı hatıraları özellikle “önemli” olarak kaydeder. Bu nedenle, önemli olarak kodlanan şeylerin unutulması daha zor olabilir. Ancak, zamanla ve doğru stratejilerle, eski sevgilinizin anısı artık size acı vermek yerine, sizi güçlendiren bir deneyim olarak kalabilir. Kendinize zaman vermek, kendinizi meşgul etmek ve kendinize iyi bakmak, eski sevgiliyi unutma sürecinde yardımcı olabilir.

Aşk Acısı Nasıl Geçer?

Aşk acısının geçmesi için öncelikle kişinin kendini ve duygularını kabul etmesi gerekir. Kişi kendine özen göstererek duygusal zorlukları aşmak için kendisi de sorumluluk alırsa, zamanla iyileşmesi kaçınılmazdır. İşte aşk acısını hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler:

 1. Kendinize zaman tanıyın: Ayrılık sonrası kendinize zaman ayırın ve duygularınıza izin verin. Kendinizi yargılamayın ve duygularınızı bastırmaya çalışmayın.
 2. Sosyal çevrenizin desteğine kendinizi kapatmayın: Aileniz, arkadaşlarınız veya terapistiniz gibi sosyal destek sistemlerinden destek alın. Konuşmak, paylaşmak ve başkalarının desteğini hissetmek, aşk acısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 3. Kendinize özen gösterin: Kendinize iyi bakın ve kendinizi şımartın. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek ve kendinize zaman ayırmak, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir.
 4. Dikkatinizi başka şeylere odaklayın: Hobi edinin, yeni bir şeyler öğrenin veya sevdiğiniz aktivitelere zaman ayırın. Dikkatinizi başka şeylere odaklamak, aşk acısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 5. Kendinize hedefler belirleyin: Kendinize yeni hedefler belirleyin ve onlara odaklanın. Yeni bir kariyer hedefi belirlemek, yeni bir hobi edinmek veya seyahat planlamak, kendinizi meşgul ederek aşk acısını hafifletebilir.
 6. Profesyonel yardım alın: Aşk acısı çok yoğun ve uzun sürüyorsa, profesyonel yardım almak gerekebilir. Bir terapist veya danışman, aşk acısını yönetmek için stratejiler öğretebilir ve destek sağlayabilir.
 

Unutmayın, aşk acısı süreci kişiden kişiye değişebilir ve herkes farklı şekillerde tepki verebilir. Kendinize ve duygularınıza izin verin, kendinize iyi bakın ve zamanla kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Aşk Acısı Ne Kadar Sürer?

Aşk acısı süresi kişiden kişiye değişebilir ve etkilenen kişinin ayrılık sonrası nasıl başa çıktığına, duygusal direncine ve destek sistemine bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak genel olarak, aşk acısı genellikle aylarca sürebilir. Hatta bazı durumlarda yıllarca da sürebilir. İlk birkaç hafta veya ay, en yoğun hissedilen aşk acısı dönemidir. Ancak zamanla bu yoğunluk azalır.

Aşk acısının süresi, kaybedilen ilişkinin niteliğine, uzunluğuna, derinliğine ve önemine de bağlıdır. Örneğin, daha uzun süreli, ciddi bir ilişkinin sona ermesi, daha kısa süreli ve yüzeydeki bir flörtün sona ermesinden daha uzun sürebilir.

Dostlarımız bizi teselli ederken onlardan “zaman her şeyin ilacıdır” lafını duymak bile istemeyiz. Siz de ayrılık acısı çeken arkadaşınızı teselli etmek için asla “zamanla geçer” demeyin. Zira elbette ki “zamanın her şeyin ilacı olduğunu bilmek”, ayrılık acısının ürünü olan olumsuz duyguları içimizden atmamıza pek de yardım etmez. Zamanın geçmek bilmez… Bu nedenle de bu olumsuz duygulardan bir an önce kurtulmayı isteriz… ama nasıl? Aşk acısı nasıl geçer? Keşke zihnimizden onu silebilecek sihirli bir silgi olsaydı…

Aşk acısı, kişinin kendini iyileştirmesi için yeterli zaman ve desteğe ihtiyaç duyar. Kişinin kendini ve duygularını kabul etmesi, sosyal destek sistemleriyle birlikte profesyonel yardım da bu süreci hızlandırabilir ve daha kolay hale getirebilir.

Hipnozla Eski Sevgiliyi Hafızadan Silmek Mümkün mü?

Eski sevgiliyi unutamamak bazen günlük hayatımızı oldukça zorlaştırabiliyor öyle değil mi? Hipnozla eski sevgiliyi unutmak daha kolay olabilir ancak ayrılık sonrası yaşamanız gereken yas sürecinin hiçbir aşamasını atlamadan yaşamalısınız. Hipnoz, bu süreyi kısaltır ve sürecinizi daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olur. Ancak bir anıyı veya hafıza kaydını zihnimizden fiziksel olarak silecek bir silgi, henüz icat edilmedi.

Aşk acısı için hipnoterapi yöntemi çok etkili bir destektir. Ancak bu terapi, bir kişiyi sanki daha önce hiç tanımamışsınız gibi zihninizden silmez. Sadece o kişiye beslediğiniz hisleri yeniden çerçeveleyerek o kişiden ayrılmanın yarattığı aşk acısına duyarsızlaşmanızı sağlar. Hislerinizi normalleştirir. Çünkü hipnoz, duygularımızı tetikleyen bilinç dışı kayıtlarımızı hızlı bir şekilde değiştirmemize olanak veren muhteşem bir araçtır.

Eski sevgiliyi unutmak ve unutamamak. Eski sevgiliyi hafızadan silmek mümkün mü?Aşk acısı nasıl geçer diye düşünürken aynı zamanda ayrıldığınız kişinin aslında sizin için uygun biri olmadığını bildiğiniz halde onunla tekrar beraber olmak için karşı koyulmaz bir istek duyduğunuzu mu hissediyorsunuz? Birçok kişi yoğun bir duygusal bağ kurduğu kişiyi herhangi bir sebepten dolayı kaybettiğinde, içinde büyük bir duygusal boşluk hisseder. O kişiyle yaşadıkları ve kurduğu duygusal bağ, zaman içinde bilinçaltında önemli bir yer edinip adeta kimliğinin bir parçası haline gelir.

Aşk acısı çekmenize sebep olan kişi sizin için bir “takıntı” haline gelmeden önce bu duygulardan kurtulmak üzere hipnoz desteği alabilirsiniz. Ayrılığın yükünü bir an önce sırtınızdan atmanıza yardımcı olacak birkaç hipnoz seansıyla geçmişi geçmişte bırakıp gelecekte sizi bekleyen o muhteşem ilişkiye kendinizi hazırlamanız mümkün. Aşk acısı hipnoz ile daha hızlı iyileşebiliyor. Sarsılan öz güveninizi ve öz saygınızı tekrar yükselterek içinizdeki o tarifi zor sıkıntıdan kurtulabilir, geçmişe sırtınızı dönerek yüzünüzü geleceğe çevirebilirsiniz. Ancak önemli olan, bunu “yas süreci” dinamiklerini deforme etmeden, yasın beş aşamasını da en sağlıklı şekilde mümkün olan en kısa sürede tamamlamaktır. (Hiçbir şeyi halının altına süpürmeden…)

Aşk Acısı Konusunda Hipnoterapi Nasıl Çalışır?

Yas tutma sürecinizde size yardımcı olması için hipnoterapiyi kullanmak, özellikle kendinizi sıkışmış hissediyorsanız size oldukça yardımcı olabilir. Ancak aşk acısı hipnoz desteği ile çok daha hızlı atlatılabilir desek de bu; hipnozun tüm olumsuz duyguları ve üzüntüyü sihirli değnek değmişçesine tek bir seansta, bir anda ortadan kaldıracağı anlamına gelmez. Zihninizin bu kaybınızı en sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi ve kalıcı olarak geride bırakabilmesi için yas sürecinin tüm aşamalarını eksiksiz bir şekilde deneyimleyip tamamlamanız, oldukça önemlidir. Yas sürecinin aşamaları ile ilgili daha geniş bilgi için ilgili makaleyi okumanız faydalı olur. Zira ayrılık ve yasın doğal sürecinin dinamiklerini bilmeniz, hislerinizi ve yaşadığınız süreci anlamlandırmanıza çok yardımcı olacaktır. Duygularınızı baskılamak veya yok saymak, ileride bir şekilde tekrar patlak vermesine sebep olabilir.

aşk acısı nasıl geçerAşk acısı nasıl geçer diye araştırırken muhtemelen pratik ve hızlı bir yol araştırıyorsunuz… Aşk acısı konusunda Hipnoz desteği almanız, bu aşamaları daha iyi anlayarak, sağlıklı bir şekilde yaşayarak en kısa zamanda tamamlamanıza; ve unutma sürecinizde fiziksel ve zihinsel olarak daha sakin ve rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak bu tek bir seans ile mümkün olmayacaktır. Süreci nispeten daha konforlu bir şekilde atlatmanıza destek olacaktır. Uyku sorunları ve iştahsızlık gibi, üzüntü ve kayıpla ilişkili stres ve kaygınıza yardımcı olabilir.

Hipnoz, neden böyle hissettiğinizi anlamanıza ve duygularınızı uygun şekilde ifade etmenize yardımcı olur.  Seanslar sırasında hipnoterapistiniz sizi hipnotik bir gevşeme haline getirerek, duygularınızla uzlaşmanıza ve eski sevgiliyi unutma sürecini daha hızlı atlatmanıza yardımcı olabilir. Sevgiliden ayrılma sonrasında baş gösteren üzüntü, bazı kişiler için o kadar şiddetli olabilir ki; kişi bunu güçlü bir şekilde hissetmeye alışık olmadığı için veya bununla nasıl başa çıkacağını bilemediği için, hissettiği duygular kişiyi zorlayabilir ve yorabilir. Kişiler neyle karşılaşacaklarını veya nereye varacaklarını bilemedikleri için kendilerini kontrolden çıkmış gibi hissedebilir, boşluk hissedebilir ve bu da onları korkutabilir.

Hipnotik Gevşeme Teknikleri, özellikle sadece fiziksel bedeni değil, aynı zamanda zihni de sakinleştirmeyi amaçladığı için bir ayrılık sonrası oluşan aşk acısı için muazzam bir şekilde yardımcı olabilir. Sevgiliden ayrılma sonrası oluşan süreç aslında doğal bir süreç olduğu için, gelecekle ilgili herhangi bir korku varsa, bu korku ve kaygıları da belli bir perspektife oturtmanıza yardımcı olabilir.

Sevgiliden ayrıldıktan sonra veya örneğin boşandıktan sonra veya sevdiğiniz birinin ölümünden dolayı yas tutuyorsanız, veya aşk acısı çekiyorsanız; aşk acısı nasıl geçer diye bir çare arıyorsanız; neden gerçekten bu kadar üzgün olduğunuzu anlamanız ve hislerinizin sebeplerini anlayıp bu kaybınızı içselleştirmeniz önemlidir. Gerçekten neyi özleyeceksiniz? Ya da gerçekte neyden korkuyorsunuzdur? Bu tür soruları yanıtlamak, üzüntümüzün doğasının anlaşılmasını sağlar. Bir aşk acısı çekiyorsanız, geçmişi geçmişte bırakıp yeni mutluluklara gerçekten hazır olmanızı sağlar.

Aşk Acısı Terapisi Konusunda Hipnozdan Beklentim Ne Olmalı?

Hipnoz ve benzeri bilinçaltı desteği, eski sevgilinizi veya partnerinizi sanki onu hiç tanımamış gibi zihninizden ve hatıralarınızdan adeta bir silgiyle siler gibi silmenizi sağlamaz. Bir kişinin hafızasından bir şeyleri silmek hipnoz veya başka bir yöntemle de olsa mümkün değildir. Bu ancak Hollywood filmlerinde olur. Ama o kişiyi düşündüğünüzde üzüntü yerine nötr duygular hisseder hale gelmek, hipnoz ile gayet mümkündür.

Hipnoz ile bir hatırayı hafızadan silip o kişiyi hiç tanımamışsınız gibi bir hale gelmeniz mümkün olmasa da; o hatıranın (veya ilişkinin) size hissettirdiği olumsuz duyguları yıllarca sırtınızda taşımadan geçmişi geçmişte bırakarak geleceğe umutla bakar hale gelmeniz mümkün.

Yeni ve daha güzel bir ilişkiye kendinizi hazırlamanız, işlevselliğinizi yine sağlıklı bir forma sokarak hayattan tekrar zevk alır hale gelmeniz için yıllarca eski ilişkinizin duygusal yükünü sırtınızda taşımak zorunda değilsiniz. Eğer biten bir ilişkinizle ilgili yoğun bir aşk acısı çekiyorsanız, hipnotik bilinçaltı desteği ile biten ilişkinizin acısını içinizden atmanız mümkündür.

Aşk acısı, hipnoz ile oldukça hızlı bir şekilde iyileşebilir ama unutmayın ki bir kişiyi ya da olayı hipnozla hafızanızdan tamamen silmek, elbette mümkün değildir. Ancak o kişiyle ilişkilendirilmiş duyguları yeniden çerçeveleyerek bakış açımızı değiştirmemiz, dolayısıyla o kişinin yokluğunun içimizde oluşturduğu istenmeyen duygulara bir kalkan oluşturmamız hipnoz yardımıyla mümkün olabiliyor. Aşk acısı için hipnoz desteği almak en azından depresyon sürecini kısa sürede atlatmak konusunda destek olur.

İlişkinizde güven duygusu, samimiyet, dürüstlük, sadakat, saygı gibi unsurlar büyük yaralar aldıysa ve daha önce aynı kişiyle defalarca ayrılıp tekrar birleştiyseniz, belki de artık geçmişi geçmişte bırakıp hayatınızda yepyeni bir sayfa açmanızın zamanı gelmiştir. Aşk acısı sonsuza kadar sürmez. Uyumsuz bir ilişki içinde mutsuz bir birliktelik yaşamaktansa belki kısa bir süre çekeceğimiz aşk acısı, yaşamaya değer bir deneyim olabilir. Böylece hayatımız boyunca mutlu olabileceğimiz bir ilişkiye kendimizi hazırlamamız mümkün hale gelir.

Kangren olmuş bir ilişkiden sonra eski partneriniz arkadaş kalmayı teklif ederse unutmayın ki gerçekten bitmiş bir ilişkinin ardından “arkadaş kalmak” sizin için işleri daha da karmaşık hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Eğer ilişkiyi sürdürmek herhangi bir taraf için artık imkansız hale gelmişse ve bu acıyı içinizden bir an önce atmak için bilinçaltı düzeyde hızlı değişim yaratacak güçlü bir desteğe ihtiyacınız varsa hipnoz desteği ile bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Hipnoz, Eski Sevgiliyi Unutma ve Aşk Acısı konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir çıkmaza saplanıp kaldığınızda, olumsuza odaklanmak daha kolaydır. Odaklandığınız şey; nasıl hissetmek istemediğiniz, neyi unutmak istediğiniz veya bir ayrılık durumunda birlikte olmak istemediğiniz türden insanlar bile olabilir. İstemeden de olsa, zamanınızın ve enerjinizin çoğunu takıntılı bir şekilde geçmiş ilişkinize, bu ilişkinin size nasıl hissettirdiğine, olumsuz duygulara ve geçmişe odakladığınızı görebilirsiniz.

Bunun yerine geleceğinize odaklanarak; aşk, kariyer, seyahat, yaşam tarzı değişiklikleri veya kişisel gelişim konularına yönelebilirsiniz. Hedeflerinizin, gelecekte nerede olmak istediğinizin, zamanınızı ve enerjinizi neye odaklamak istediğinizin daha önemli olduğunu göz ardı etmeniz daha olasıdır. İmgeleme (zihinsel görselleştirme) ve olumlu hipnotik telkinler yoluyla destek almaya başladığınızda, belli bir süre elbette hala üzgün hissedebilirsiniz. Ancak ileriye doğru yeni, daha net bir yol yaratmaya daha hızlı bir şekilde başlarsınız.

Eski Sevgiliyi Unutamamak Hipnoz ile Kaç Seans Sürer?

Eski sevgiliyi unutmak konusunda yapılan seansların etkileri ve süreçleri elbette kişiden kişiye değişiklik gösterir. Anında olmasa da birkaç seans içinde daha enerjik, odaklanmış ve her şeyle yüzleşmeye hazır hissetmeye başlayabilirsiniz. Veya hipnozun yardımı ile adım adım eski sevgiliyi unutma sürecinizi sağlıklı bir perspektife ulaşarak tamamlayabilirsiniz. Kendinizle ilgili derin farkındalıklar yaşayabilirsiniz.

Örneğin aslında o ilişkinin gerçekte sizin için ideal ilişki olmadığını ve daha iyisini hak ettiğiniz yönünde derin bir farkındalık yaşayabilirsiniz. Yeni hayatınızda hak ettiğiniz ilişkiyi hayatınıza çekmek için yeni çözüm yolları keşfedebilirsiniz. Herkes için en iyi sonucu veren, herkeste aynı sürede aynı şekilde etki edeceğini vaat eden belirli bir seans sayısı yoktur: Her şey, sizin için en uygun yaklaşımı bulmak için her şeyi adım adım, kişinin kendi dinamiklerine özel bir strateji şeklinde kurgulamakla ilgilidir.

Eski sevgiliyi unutma ve aşk acısı konusundaki seanslarınızın sonuçları ile ilgili açık fikirli olmak, değişime ve telkinlere açık olmak, işbirliği yapmaya hazır olmak, anahtardır. İyileşme bir anda değil, seanslarınız devam ederken kendi hızınızda olacaktır. Eski sevgiliyi unutmak konusunda tek bir seansta mucize beklemek, gerçekçi bir beklenti olmayacaktır. Ancak hipnoterapi, ayrılığı yeni ve daha olumlu bir bakış açısıyla görmenize de yardımcı olacaktır.

Örneğin; biten ilişkinizi bir başarısızlık veya zaman kaybı olarak düşünmek yerine, bu ilişkinizin öğrenmenize, büyümenize ve bugün olduğunuz kişi haline gelmenize nasıl yardımcı olduğunu görmenize yardımcı olacaktır. Aşk acısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız; elbette bir günde geçmeyecektir. Ama süreç içinde tüm bu çalkantılardan sonra, sorunların aslında gerçekten sorun olmadığını anlayacaksınız. Sorun olan aslında o soruna gösterdiğiniz otomatik tepkinizdir. Sorunlar sadece yeni şeyler ve yeni deneyimler için fırsatlardır. Ve çoğu zaman, daha iyi bir şeye vesile olur.

Eski Sevgiliyi Unutmak Mümkün… Ancak Henüz Bitmemiş Şeyler, Çekicidir. 

Bir şey henüz tamamlanmamışsa, beynimiz onu inanılmaz derecede, takıntılı bir bağımlılık haline getirir. Hikayelerin eksiksiz olmasını, sonlarını bilmeyi ve cevaplanmamış soruların cevaplarını isteriz. Aşk acısı nasıl geçer, eski sevgiliyi unutmak nasıl daha kolay hale gelir diye merak ediyorsanız; öncelikle yas sürecinizi sağlıklı bir şekilde yaşamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu konuda destek almaktan çekinmeyin: Bilin ki cevapsız kalmış sorular, takıntıyı besler. Zihin ne zaman boş kalsa, hemen o boş vaktini, ne olduğunu anlamaya çalışmaya kanalize edecektir. Yani hemen o “bitmemiş hikayeye” geri dönecektir. Biliyorsunuz ki yarım kalmış bir hikaye hakkında takıntılı düşüncelere kapılmak, sağlıksızdır.

Hipnoz seanslarınıza devam ettikçe ve kendi seanslarınızın ses kaydını seanstan sonra size yolladığımızda onları günde 1 kere olmak üzere düzenli olarak her gün tekrar tekrar dinlemeye devam ettikçe, zamanla şunları fark edeceksiniz:

 • Ayrıldığınız kişiden duygusal olarak izole olduğunuzu hissedeceksiniz;
 • Ayrıldığınız kişiden bağımsızlaşıp, ona ve olanlara daha objektif bakmaya başlayacaksınız. Böylece eski sevgiliyi unutmak daha kolay olacak.
 • O kişiyle ilgili takıntılı düşünceleri geride bırakabiliyor olduğunuzu fark etmeye başlayacaksınız.
 • Gün içinde o kişiyi düşünmeden geçirdiğiniz daha fazla eğlenceli zamanlar yaşayabildiğinizi fark edeceksiniz.
 • Yeni ve heyecan verici fırsatlara daha fazla açık olduğunuzu ve artık geleceğe ve gelecekteki mutluluğunuza daha fazla odaklanabiliyor olduğunuzu fark edeceksiniz.


Aşk acısı
, yas veya ayrılık acısı için bilinçaltı düzeyde destek almak isterseniz, randevu için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyin.

Sık Sorulan Sorular

Aşk acısı, ayrılık, reddedilme veya kayıp gibi romantik bir ilişki yaşantısındaki zorlukların yol açtığı duygusal bir acıdır. Beyindeki kimyasal reaksiyonlara neden olan bir stres tepkisidir.

Aşk acısı nasıl geçer sorusunun en klasik cevabı aslında elbette “zamanla geçer” cevabıdır. Ama o “zaman”, herkes için farklıdır ve o süre, destek alarak kısaltılabilir. Kendinize zaman verin ve yas tutun. Kendinizi meşgul edin ve yeni hobiler edinin. Kendinize iyi bakın ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün. İlişkinin bitiş nedenlerini düşünmekten kaçının ve negatif düşünceleri kontrol altına almak için meditasyon, hipnoz veya yoga gibi yöntemleri deneyin. Aşk acısı konusunda konuda profesyonel destek almak çok faydalı olur.

Aşk acısı süresi kişiden kişiye değişir ve yaşanan ilişkinin özelliğine bağlıdır. Bazı insanlar birkaç hafta içinde toparlanırken, bazıları aylar hatta yıllar boyunca etkilerini hissedebilir. Hipnoz desteği veya psikoterapiler, bu süreyi kısaltmaya ve süreci sağlıklı bir şekilde atlatmaya çok yardımcı olur.

Aşk acısıyla başa çıkmak için öncelikle kendinize zaman verin. Kendinizi meşgul edin, yas tutun, arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirin, yeni hobiler edinin, kendinize iyi bakın ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün, negatif düşünceleri kontrol altında tutmaya gayret edin ve en önemlisi; destek alın.

Evet, aşk acısı depresyona neden olabilir. Zira aşk acısı aslında bir yas süreci gerektirir. Yas sürecinin beş aşamasından biri de depresyondur. Uzun süren bir aşk acısı, depresyon belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtiler arasında üzüntü, umutsuzluk, yorgunluk, uyku sorunları, yeme bozuklukları ve ilgi kaybı yer alabilir. Yas süreci hakkındaki makaleme de göz atmanızı tavsiye ederim.

Aşk acısı çekmenin psikolojik etkileri arasında depresyon, kaygı, uyku problemleri, özgüven ve öz değer kaybı ve kendine güvensizlik yer alabilir. Ayrıca, aşk acısı sürecinde, kişi kendini izole edebilir ve sosyal hayattan uzaklaşabilir.

Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul