Grafoloji Eğitimi (El Yazısı Analizi)

Grafoloji en basit tanımıyla el yazısı analizi olarak bilinir. El yazısı analizi, kişilik ve davranışı el yazısından analiz etmeye yarar. Ancak Grafoloji, yazı sahibinin geleceğinin nasıl olacağını göstermez. İşe alım, ekip oluşturma, psikolojik danışmanlık ve kariyer planlaması gibi birçok alan ve süreçte faydalı bir araç olarak görülmektedir. Grafolojistlere göre el yazısı da insanın kişiliği ve bilinçaltı süreçleri ile ilgili bilgiler vermektedir. Her kişinin el yazısı, zamanla değişir. Çünkü insanlar değişir, ruh halleri değişir, karakterleri gelişir ve/veya değişir. Kişilik özelliklerini yansıtan özellikler el yazısında genellikle sabit kalır.  Stres, hastalık, gerginlik, ruhsal sıkıntılı dönemler gibi hallerde ise yine el yazısının formu değişmektedir. Yine de kişilik ile ilgili bilimsel bir çalışmanın sadece el yazısı analizi (grafoloji) üzerine kurulması, mümkün değildir. 

el yazısı kişilik analizi

Psikolojide grafoloji ile karakteri belirleme ve ölçme metotları, henüz somut bilimsel kanıtlarla desteklenememiş olsa da kişinin el yazısı ile kişiliği arasındaki ilişkiyi gösteren bazı bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bunun yanı sıra el yazısı analizinin tutarsız ve saçma olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar da mevcuttur. Grafoloji, bilim dünyasında “pozitif bilim” olarak kabul edilmez. Bunun sebeplerini bu makalenin sonunda izah ediyoruz. Ancak yine de grafoloji, davranış bilimlerinde son zamanlarda oldukça ilgi çeken bir araştırma alanıdır.

Bir insanın el yazısına bakarak onun sosyal becerileri, diğer insanlarla ilişkileri, ruhsal ve fiziksel enerjisi, zihinsel duygusal yapısı kişisel tutumları gibi pek çok konuda fikir sahibi olabilir, el yazısından kişilik analizi yapabilirsiniz. Beden dili bile kontrol edilebilirken, el yazısı kontrol edilemiyor. El yazısı analizi eğitimi deyince bazı kişilerin aklına el falı veya metafizik gibi şeyler gelebiliyor. Bu yüzden siz bu eğitimle ilgili bilgileri okumaya başlamadan önce hemen şunu belirtmekte fayda var ki; “el yazısı analizi falcılık veya gelecekten haber veren bir şey değildir”. Mistik veya metafizik bir durumu da yoktur. Grafoloji bir gösteri aracı da değildir. Peki grafoloji nedir? Ne işe yarar? Neden bu eğitimi almalısınız, gelin kısaca bundan bahsedelim;

İçindekiler

El yazısı yalan söylemez!


”Beden dili bile kontrol edilebilirken el yazısı kontrol edilemiyor. Bir insanın el yazısına bakarak onun sosyal becerileri, diğer insanlarla ilişkileri, ruhsal ve fiziksel enerjisi, zihinsel duygusal yapısı kişisel tutumları gibi pek çok konuda fikir sahibi olabilirsiniz…”

Grafoloji Nedir?

El yazısı, kişi hakkında çok önemli ipuçları barındırır. Kişinin bilinçaltı motivasyonunun keşfi için çok değerli bir araç olan El Yazsısı Analizi (Grafoloji), bu yüzden psikologlar, hekimler, hipnoterapistler, insan kaynakları uzmanları, yaşam koçları, ilişki koçları, hukukçular, yöneticiler, işverenler, emniyet mensupları, eğitimciler ve kişisel gelişim konularına ilgi duyan herkesin mutlaka öğrenmesi gereken bir uzmanlıktır.

El yazısı analizi konusunda uzmanlaşan bir kişi, el yazısı sahibi hangi etnik kökenden gelirse gelsin, hangi dilde yazarsa yazsın, o kişinin karakterinin, motivasyonlarının, endişelerinin, davranış özelliklerinin, duygu ve düşüncelerinin el yazısına yansıyan izdüşümlerini oldukça isabetli bir şekilde okuyabilir; el yazısından kişilik analizi yapabilecek düzeye gelir. Bu yüzden bu meslek gruplarından olanların mesleki anlamda etkileşimde bulundukları danışanları hakkındaki kişilik analizlerinde daha başarılı sonuçlar almaları konusunda el yazısı analizinin yardımı oldukça fazladır. Ücretleri ve örnek eğitim videolarını aşağıda görebilirsiniz.   

Grafoloji, “Adli Yazı Analizi” Değildir

Bu vesileyle tekrar altını çizmek isterim ki Forensic Grafoloji, yani “Adli Grafoloji” bambaşka bir şeydir. Bu eğitimin konusu “adli el yazısı analizi” ile ilgili değildir. Adli grafoloji; bir yazının veya örneğin imzanın sahte mi yoksa o kişiye mi ait olduğunu; veya iki farklı belgenin aynı şahıs tarafından yazılıp yazılmadığı gibi adli konuları inceler. Grafoloji terimi bazen yanlış bir şekilde adli belge incelemesine atıfta bulunmak için kullanılır, ancak el yazısı belgelerin incelenmesiyle ilgili kriminolojik analize grafanaliz denir . 

Grafoloji; kişilerin yazmış oldukları yazıların incelenmesiyle onların karakterleri ve diğer bazı özellikleri hakkında yorum yapma sanatı olarak özetlenirken, “adli belge incelemesi“; bir yazı veya imzanın kim tarafından yazıldığının tespiti, sahteliğin varlığı ve kim tarafından yapıldığının tespiti ile ilgilenmektedir. Bu amaçla Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesindeki “Grafoloji Şubesi”nin adı 2004 yılında “Adli Belge İnceleme Şubesi” olarak değiştirilmiş ve yasa ve yönetmeliklerdeki tüm “grafoloji” terimleri kaldırılmış. Bu arada belge incelemeciliği” lisanslı bir uzmanlık alanı değildir. Dünyada da bunun bir yetkilendirme eğitimi yoktur. Üniversitelerin ve diğer eğitim kurumlarının bu alanda uzmanlık eğitimi ve derecesi veren programları henüz mevcut değildir. 

Kısacası, bu eğitim sizi kriminal laboratuvarlarında değerlendirme yapacak yasal bir uzman ya da bilir kişi haline getirmez. Grafolojinin ne olup ne olmadığı ve bu eğitimin içerik ve kapsamını aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz; okumaya devam ediniz:

El Yazısı Analizi Eğitiminde Neler Öğreneceğim?

El Yazısı AnaliziEl yazısı analizi konusundaki eğitimlerimiz, el yazısından kişilik analizi temel kural ve ilkelerin yanı sıra el yazısı analizi yapmak için takip etmeniz gereken yol haritası ve yöntemleri derinlemesine kapsamaktadır.

El yazısı analizi eğitim seminerine katılmakla “kenar boşlukları, sayfa ve harf bölgeleri, satır eğimleri, satır aralıkları, harf eğimleri” ve “her harfin yazılış şeklinin kişiyle ilgili ne tür bilgiler verdiği” konusunda derin bir anlayışa sahip olacaksınız. Ayrıca kişinin imzasını ve el yazısından kişilik analizi yapmayı öğreneceksiniz.

 

 

 • İçe dönük biri misiniz yoksa dışa dönük mü?
 • Peki duygularınızla mı yoksa mantığınızla mı hareket edersiniz?
 • Yoksa işkolik misiniz?
 • Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir bilmek ister misiniz?
 • Yaratıcı bir insan mısınız?
 • Sabırlı mısınız yoksa sabırsız mı?
 • Sır saklayabilir misiniz?

 

Grafoloji İmza İncelemesi Nedir?

Grafoloji imza analizi; yazı sahibinin bilinçaltı motivasyonu ile ilgili derinlemesine bir bilgi verir. İmza analizini de öğreneceğiniz bu seminerde, dürüst olmayan kişilikleri, doğuştan bu yana gelen içsel hayal kırıklığı eğilimlerini ve daha bir çok içsel yansımaları tespit etmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca ruhsal rahatsızlığı olan kişileri tespit etmeyi, korku dolu ve saldırgan kişilikleri, fiziksel bozuklukları, paranoya ve son olarak intihar düşüncesi olan kişileri el yazısıyla nasıl belirleyebileceğinizi ele alacağız. Bu seminerde örneklerle bazı el yazısı analizi incelemeleri de yapacağız. El Yazısı ile Kişilik Analizi online eğitimini (Grafoloji Eğitimi) tamamladığınızda kişilerin el yazısı örneklerini doğru analiz etmek için iyi bir donanıma sahip olacaksınız.

 

El Yazısı Analizi, Doğru Adayları Seçmenizi Sağlayacak.

El Yazısı Analizi EğitimiSeminerlerimizde El Yazısı Analizi’nin kullanım alanları da ele alınır. İşverenlerin işe alım süreçlerinde kullanabilmeleri adına şirketlerin insan kaynakları departmanları; psikologlar; hekimler; yaşam ve ilişki koçları; terapistler; danışmanlar; eğitmenler; yöneticiler; insan kaynakları uzmanları; hiç tanımadığı insanlar hakkında fikir sahibi olmak isteyenler; eş seçim sürecinde karşısındaki adayı yakından tanımak isteyenler; birlikte çalıştığı kişileri tanımak isteyenler gibi geniş bir kitle, El Yazısı Analizi’nden faydalanabiliyor. El Yazısı Analizi’nin derinliklerine girdikçe insanların telkin alış modelleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra yazı sahibinin telkin edilebilirlik modelinin el yazısından nasıl tespit edilebildiğini keşfedeceksiniz.

 • İnsan kaynakları uzmanları, işverenler; Örneğin işe alım sürecinde “yaratıcılığı yüksek” adayları seçme ihtiyacınız mı var? İş başvurusu yapan adaylar arasından ön eleme yaparken yaratıcılığı yüksek olan kişileri el yazılarından şıp diye tespit edebilmeyi öğrenmek ister misiniz? İşveren müşterinizin iş ilanı için gerekli olan özelliklere sahip olan adayları daha etkin bir şekilde tespit edebilirsiniz. İşverene işin gereklilikleri için en uygun adayları sunmak istiyorsanız kişinin sadece özgeçmişine veya mülakatta söylediklerine bakarak değil, kişinin GERÇEK motivasyonlarını, GERÇEK yapısını, GERÇEK özelliklerini el yazısından analiz ederek müşterinize iş için en uygun adayları daha etkin bir şekilde sunabilirsiniz.
 • Psikolog ve psikiyatrist ve terapistler; danışanlarınızın dışarı yansıttığı öz saygısı ve öz güveninin gerçek olup olmadığını… ya da içinde bulundukları durumla ilgili kendilerinin bile farkında olmadığı bilinç dışı dirençlerini, geçmişe ve geleceğe bakışlarını, diğerleriyle iletişim modellerini, motivasyonlarını el yazısından nasıl keşfedeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Veya danışanlarınızın duygularını, düşünce ve davranışlarını hissetme veya ifade etme yeteneğini anlamak için el yazısı analizinden yararlanmak ister misiniz?
 • Avukatlar ve güvenlik mensupları; manipülatör  kişileri el yazısından belirlemeyi öğrenmek ister misiniz? Ya da suça eğilimli kişileri, yalana eğilimi veya agresif kişilikleri?..
 • İlişki koçları; Danışanınızın ideal yaşam partnerinde aradığı temel kişilik özelliklerini keşfetmesine yardımcı olmak istemez misiniz?
 

İşte el yazısı analizi tüm bunları yapabileceğiniz bir nevi röntgen cihazı gibidir.

El yazısı, bilinçaltı davranışları ve kişilik özelliklerini yansıtan bir ideomotor (istem dışı) tepkidir. El yazısı analizi, kişinin karakterini, arzularını, davranışlarını, eğilimlerini, motivasyonlarını belirlemekte çok etkili bir yoldur. Günümüzde grafoloji testi insanların özelliklerini, motivasyonlarını, kişiliklerini belirleme konusunda oldukça etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Kişinin el yazısı özelliklerini analiz etmek, onu gerçekten anlamak için çok değerli bir araç. Özellikle kişisel gelişimciler, koçlar,  hipnoterapist ve/veya psikoterapistler için başarılı bir terapi sürecinin karşısında duran engelleri kaldırmaya yardımcı olabiliyor. Grafoloji eğitimi alarak insanları projektif olarak analiz etmeyi öğrenebilirsiniz.

Grafoloji eğitimini tamamladıktan sonra, aşağıdakileri yapabileceksiniz:

 • Kişinin özgüven ve özsaygı düzeyini belirleyebileceksiniz.
 • Kendilerine ve başkalarına cömert olup olmadıklarını görebileceksiniz.
 • Kişinin eleştiriye veya iltifata açık olup olmadığını tespit edebileceksiniz.
 • Kişinin kendilerine ve/veya diğerlerine hareket alanı bırakıp bırakmadığını, baskıcı olup olmadığını ve sınırlarını anlayabileceksiniz.
 • İnatçı biri olup olmadığını anlayabileceksiniz.
 • El yazısı ve kişilik analizi konusunda uzman olacaksınız.
 • Kişinin pesimist mi yoksa optimist bir yapıya mı sahip olduğunu belirleyebileceksiniz.
 • Kişinin duygularını ne derece ifade edebildiğini el yazısından anlayabileceksiniz.
 • Sabırsız biri mi tez canlı biri mi olduğunu tespit edebileceksiniz.
 • Mükemmeliyetçi olup olmadığını anlayabileceksiniz.
 • İçe dönük mü yoksa dışa dönük bir yapıya mı sahip olduğunu belirleyebileceksiniz.
 • Depresif olup olmadığını, duygu durumunun stabil mi yoksa değişken mi olduğunu anlayabileceksiniz.
 • Aklıyla mı yoksa duygularıyla mı hareket etme eğilimi gösterdiğini anlayabileceksiniz.
 • Kolayca manipüle edilebilen biri olup olmadığını anlayabileceksiniz.
 • Başkalarını manipüle etme eğilimi olan biri olup olmadığını anlayabileceksiniz.
 • Şişirilmiş ego, kibir veya kendini beğenmişlik düzeyini anlayabileceksiniz.
 • Çabuk sinirlenen bir yapıya sahip olup olmadığını anlayabileceksiniz.
 • El yazısından kişilik analizi yapabileceksiniz
 • Sır tutabilen biri olup olmadığını tespit edebileceksiniz.
 • Kişinin enerji seviyesini belirleyebileceksiniz.
 • Kişinin erteleme alışkanlığı olup olmadığını tespit edebileceksiniz.
 • Kişinin tutumlarını, ilgi alanlarını ve yeteneklerini anlayabileceksiniz.
 • Kişinin mizah anlayışını belirleyebileceksiniz.
 • El yazısı analizi ile kişinin eğitim seviyesi ve entelektüel seviyesini belirleyebileceksiniz.
 • Kişinin detaycı olup olmadığını ve dikkat seviyesini belirleyebileceksiniz.
 • Kişinin konuşkan mı yoksa pek konuşmayan biri mi olduğunu belirleyebileceksiniz.
 • Dedikodu yapma eğilimi olup olmadığını tespit edebileceksiniz.
 • Kişinin öğrenme modelini, yani direkt telkinlere mi yoksa dolaylı telkinlere mi açık olduğunu anlayabileceksiniz.
 • Kişinin imzasına bakarak savunma mekanizmalarını ve kendine bakış açısını anlayabileceksiniz.
 • Kişinin dürüstlük veya yalana yatkınlığını belirlemek için bir el yazısı örneğinde hangi belirtilere bakmanız gerektiğini öğreneceksiniz.
 • Yazarın el yazısının boyutunun önemini ve bunun nelere işaret ettiğini anlayacaksınız.
Örnek Video – 1
Örnek Video – 2

Online El Yazısı Analizi Eğitimi Ücretleri

El Yazısı Analizi
Eğitimi | HYPNOTISTANBUL'da

5 Saatlik Online Eğitim - 6 Ay Erişim Hakkı
2100TL
1400 TL Kdv Dahil
 • 18 bölümden oluşan, 5 saatlik online video eğitim
 • 87 Sayfa Eğitim Kitapçığı
 • 12 Aya Kadar Taksit İmkanı
 • 6 Ay Süresince Sınırsız Erişim
 • İMZALI, Orijinal Dizayn HYPNOTISTANBUL Kurumsal Sertifikası
Popüler

El Yazısı Analizi
Eğitimi | UDEMY'de

5 Saatlik Online Eğitim - Ömür Boyu Erişim Hakkı
2099
99
TL Kdv Dahil
 • 18 bölümden oluşan, 5 saatlik online video eğitim
 • 87 Sayfa Eğitim Kitapçığı
 • 3 Ay Taksit İmkanı
 • Ömür Boyu Erişim
 • Udemy'in Kendi Standart Sertifikası (İmzasız)
UDEMY

Sertifikalı Online Eğitim

Eğitimi sitemizde online olarak alan tüm kursiyerlerimiz, eğitim sonunda yapılan online sınav sonrasında, eğitmen imzalı orijinal "Hypnotistanbul" sertifikası almaya hak kazanır.

Udemy'den de alınabilen eğitimde online sınav yoktur ve imzasız, standart Udemy sertifikası verilir.

El Yazısı Analizi Eğitimi – Kimler Katılabilir?

Bu eğitim seminerimiz, el yazısı ve kişilik analizine ilgi duyan, her meslek grubundan herkesin katılımına açıktır.

 • Kişisel gelişime ilgi duyanlar,
 • Yaşam koçları,
 • İlişki koçları,
 • İnsan Kaynakları Uzmanları,
 • Eğitimciler, Öğretmenler…
 • Psikologlar, Hekimler, Danışmanlar,
 • Hipnoterapistler
 • Yöneticiler, İşverenler,
 • Hukukçular,
 • Emniyet Mensupları

Grafoloji Bilim midir?

Her ne kadar bazı kaynaklarda grafolojinin bir bilim olduğu söylense de, grafoloji aslında bilimsel bir disiplin değildir. Grafoloji bilim dünyasınca pozitif bilim olarak kabul edilmez. Zira pozitif bilimler; deneylerle doğrulanabilen, gözlemlenebilir ve tekrarlanabilir sonuçlar üreten bilim dallarına denir. Grafoloji, bu kriterlere uymayan bir yöntemdir zira el yazısının kişilik üzerindeki etkisi hakkında deneylerle tekrarlanabilen ve “pozitif bilimsel” bir kanıt sunmaz. 

Grafologlar kişilerin el yazısı özelliklerine dayanarak kişi hakkında bazı tespitler yaparlar elbette ancak bu tespitlerin, toplumun %100’üne genellenebilecek bir istatistiki bilimsel temeli olmadığı kabul edilir. Dolayısıyla, Grafoloji diye de adlandırılan “el yazısı analizi” objektif değil, projektif bir tekniktir diyebiliriz.

Grafoloji analizi, bir nevi kişilik analizi imkanı sunarak, yazarının kişiliğini derinlemesine tanımaya yardımcı olur. Bu arada; grafolojinin gizli bilimlerle falan ilgisi yoktur. Grafolojiyi başlı başına bir bilim olarak adlandırmak doğru olmasa da özet olarak; “el yazısı analizi çok değerli bir projektif testtir” diyebiliriz.

Projektif teknikler, bireyin bilinçaltının dışa vurumunu sağlamak için bir uyarıcı vazifesi gören tekniklerdir. Unutmayın ki bilinçaltı, hepimizin içinde aslında var olan ama hatırlayamadığımız bazı deneyimleri bir araya getirir.

Grafoloji, bilimsel olarak tartışmalıdır. Bu konunun destekçileri, kişilik değerlendirmesi için kullanmanın bir nedeni olarak, tecrübeyle ortaya konulan anekdot niteliğindeki bazı kanıtları ileri sürseler de, ampirik çalışmalar, iddia edilen güvenirlik ve geçerliliği kanıtlayamamaktadır. Dünyada ruh sağlığı uzmanları tarafından da en itibarsız ilk beş psikolojik testten biri olarak derecelendirilse de, projektif bir test olarak sadece kişi hakkında ekstra bir fikir vermesi açısından bir çok psikolog, grafolojiden de yararlanarak danışanının bilinç dışı süreçleri hakkında bir fikir sahibi olabilmekte.

Grafoloji ile Hastalık Tespit Edilir mi?

Tıbbi grafoloji muhtemelen el yazısı analizinin en tartışmalı alanıdır. Grafolojiyle ilgili iddiaların, özellikle fiziksel sağlık sorunlarının teşhisiyle ilgili olduğu durumlarda dikkatli olmalısınız. Bu tür iddialar genellikle sadece kişisel inançlara dayanır. Bilimsel olarak desteklenmeyen bu tür iddialarla ilgili temkinli olmanızda fayda var. Bazı grafoloji uzmanları el yazısının bazı özelliklerini kullanarak kişinin tıbbi durumuyla ilgili genellemeler yapabilirler. Ancak bu genellemelerin tıbbi bir değeri veya doğruluk payı olmadığını bilmeniz önemlidir.

Şunu net olarak söyleyebiliriz ki bu tür araştırmalar bu yazı boyunca anlattığımız “grafoloji” değil,  sadece kişideki motor kontrolle ilgili faktörlerinin incelenmesinden ibarettir (zamanlama, akışkanlık, biçim, hız ve basıncın tutarlılığı vb). Bu özelliklerin incelenmesi, kişinin motor kontrol süreçlerini ve vücudun sinir, anatomik ve biyomekanik sistemlerinin etkileşimini araştıran araştırmacıların bir projektif gözleminden ibarettir. 

Unutmayınız ki fiziksel sağlık sorunlarının tespit ve tanısı için güvenilir ve etkili yöntemler sadece ve sadece tıbbi tahliller, tıbbi laboratuvar testleri, görüntüleme teknikleri ve hekimlerin değerlendirmeleriyle yapılır. Grafoloji, kişinin el yazısını analiz ederek sağlık sorunlarını tespit etmek için güvenilir bir araç olarak kabul edilemez. Bu tür iddialar genellikle spekülatif veya alternatif tıp uygulamalarıyla ilişkilendirilir. 

Grafoloji Neleri Tespit Edemez?

Grafoloji, el yazısı analizi yoluyla kişilik özelliklerini ve bazı davranış kalıplarını yorumlama amacıyla kullanılsa da bazı konularda sınırlamaları vardır. Grafolojinin tespit edemediği bazı şeyleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 1. Fiziksel hastalıklar: Grafoloji, pozitif bilim ile kanıtlanmış bir tıbbi değeri olmadığı için fiziksel hastalıkları tespit edemez. Yani kişinin el yazısı, organik bir hastalıkla ilgili doğrudan bir bilgi veremez.

 2. Geleceği tahmin etmek: Grafoloji, geleceği tahmin etme veya kehanette bulunma gibi bir özelliğe sahip değildir. Gelecekte ne olacağına dair kesin bir öngörüde bulunacağını iddia etmek, absürt bir iddiadan öteye geçmez.

 3. Yalan söyleme: El yazısı analizi, kişinin yazdığı konu hakkında yalan söyleyip söylemediği hakkında kesin kanıtlar sunmaz. Ancak kişinin genel olarak yalan söyleme eğilimi olan bir kişi olup olmadığı hakkında bir ipucu verebilir.

 4. Ruhsal veya zihinsel bozukluklar: Grafoloji, psikolojik bozuklukları tespit etme yeteneğine sahip değildir. El yazısı analizini psikologların da kullanmasını yanlış anlamayın. Bir kişinin el yazısı, bir psikolojik durumu veya ruh sağlığı sorunlarını belirlemek için yeterli bir gösterge değildir. Sadece bilinç dışı süreçleri ile ilgili bir ipucu verebilir. Psikologlar da zaten bu yüzden, ek bir veri olarak bu analizden yararlanabilmektedir.

 5. İstisnai durumlar: El yazısı analizi, her zaman kesin ve %100 doğru sonuçlar vermez. Bir çok istisnai durum, (örneğin kişinin içinde bulunduğu geçici değişken ruh halleri), kişinin el yazısında değişiklikler yaratarak büyük resim hakkında yanıltıcı yorumlara yol açabilir. Kişi Alzheimer ise, tremor var ise, el yazısı da bu tür fiziksel durumlara göre de yanıltıcı sonuçlar verecektir. 

 

Grafolojiyi kullanırken bunun kesin bir bilimsel bir temele dayanan güvenilir bir teşhis veya değerlendirme yöntemi olmadığını unutmayınız.

Eğitmen

Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Kln. Psk. Burak Uçkun

1971 doğumlu olan Burak Uçkun, “Psikoloji Lisans” eğitimini İstanbul Nişantaşı Üniversitesi‘nde, yüksek onur derecesiyle, bölüm ikincisi olarak tamamladı; “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (tezli)” eğitimini de İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde “Uçak Fobisinin Hipnoz ve Sanal Gerçeklik Terapisiyle Giderilmesi” konusunda yazdığı bilimsel araştırma tezi ile tamamlayarak Klinik Psikolog unvanını aldı. 

Klinik Psikolog Burak Uçkun, Hipnoterapi eğitimini dünyanın ilk ulusal akreditasyona sahip hipnoz akademisi olan ABD Los Angeles’taki Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)’de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, 54 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır.

Kln. Psk. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un Akredite Hipnoterapistler Listesi‘nde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir. (Lisans No: 11156582).

Hypnotistanbul Psikoloji Merkezi‘nin kurucusu Kln. Psk. Burak Uçkun hakkında daha geniş bilgi için ana menüdeki “hakkımızda” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul