Hipnoz ile Sigara Bırakma

Hipnoz ile sigara bırakma ve sigarayı bırakmanın yolları ile ilgili araştırma yapıyorsanız, size sigara içmenin ne kadar zararlı olduğunu anlatmamıza gerek yok sanırım. İnsanoğlu sigarayla tanıştığı 15. yüzyıl sonlarından beri sigara içiyor. Ancak sigaranın uzun vadede sağlık üzerinde yaptığı yıkımları ancak 20. yüzyılda fark edebildi. Hipnozla sigara bırakma programı, sigarayı kolay bırakmak için size yardımcı olabilir. Günümüzde sigara içmek, dünyada erken ölümlerin en büyük nedeni olarak kabul edilir. 

Artık bilimin gelişmesi ile dünyada bilim adamlarının elinde sigaranın sağlığımız üzerindeki etkileri ile ilgili bir çok bilimsel çalışma var. Ve tüm bulgular sigara bağımlılığının “kırılması çok zor bir alışkanlık” olduğu konusunda hemfikir. Sigara bırakma yöntemleri çok çeşitlidir. Önemli olan, bu süreçte başarılı olmak için kendinize en yakın hissettiğiniz yöntemden destek alarak bırakmaktır. Hipnoz ile sigara bırakma tedavisi, sigara bırakma yöntemleri arasında dünyada en popüler yöntemlerden biridir. Bu makalede, hipnoz ile sigara bırakma yöntemi hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruları cevaplamayı hedefliyorum. 

İçindekiler

Hipnoz ile Sigara Bırakma Yöntemi Konusunda Bilmeniz Gerekenler

İnsanlar sigaraya genelde merak, akranlarının baskısı, özenme veya sadece can sıkıntısından başlarlar. Kısa bir süre içinde, bırakması zor bir bağımlılık haline gelir. Bu tür bir fiziksel ve ruhsal bağımlılık, gerçekten tek başına irade gücüyle kurtulması zor bir bağımlılıktır. Sigara içmenin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini öğrenmek elbette bir motivasyon sağlayabilir. Ancak kendinize uygun olan sigara bırakma tedavi yöntemini keşfetmek de önemlidir.

Sigarayı bırakarak kazanacağınız faydaları öğrenmek, bu alışkanlığı kırmak için önemli bir ilk adımdır. Yüzde yüz sigarayı bırakma vaadi veren bir yöntem arıyorsanız, siz de istekli olmadan size sigarayı bıraktıracak bir yöntem olmadığını bilmelisiniz. Elbette ki bu süreçte sizin üstünüze düşen sorumluluklar da olacağını bilmelisiniz.  Bu makaleyi okumak da sigara bırakma sürecinizde üstünüze düşen sorumluluklardan biridir aslında.

sigara bırakma hipnozu

Bu makalede vereceğim bilgileri gerçekten dikkatinizi vererek okursanız, okuduklarınız üstünde düşünerek, anlamaya çalışarak sayfadaki yönergeleri takip ederseniz, sigarayı bırakmaya hazır olup olmadığınızı da anlayacaksınız. Unutmayın; “sigara bıraktırma” diye bir şey yoktur. Sigarayı siz bırakacaksınız. Değişiminizden ve gelişiminizden siz sorumlusunuz. Dolayısıyla, sigara bırakma tedavisi olarak önerilen tüm yöntemler aslında birer DESTEK yöntemidir. 

Tüm sigara bırakma yöntemleri, bu süreci sizin için kolay hale getirmeyi hedefler. Sizi destekler, işinizi kolaylaştırır. Bu nedenlerdir ki “tek seansta sigarayı %100 bıraktırıyoruz” gibi gerçekçi olmayan vaatler verenlere inanmayınız. Gerçekçi olalım; sizi tanımıyorlar. Tanımadığınız birine bu tür garantiler veremezsiniz. Sigarayı bırakacak olan kişi sizsiniz, dolayısıyla sorumluluk almaya da hazır olmalısınız.

Bu girişten sonra moraliniz bozulmasın. Sigarayı bırakacaksınız elbette. Ama gerçekçi, dürüst ve doğru yönetilen bir destek almak, bu konudaki başarı veya başarısızlığın anahtarı olacaktır. Bu makale, sigarayı bırakma yolculuğunuzda size destek olacak yöntemi seçmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Bu makaleyi okuduktan sonra, “Sigara Bırakma Yolları ve Başarı Oranları” başlıklı makaleyi de okumanız faydalı olur. Unutmayın; sigarayı siz bırakacaksınız! Bu nedenle, bu makaleleri okumaya vakit ayırmanın üstünüze düşen basit sorumluluklardan biri olduğunu hatırlayın. 

Hipnoz ile Sigarayı Bırakmak

Her kişi farklı bilinçaltı motivasyonlara, farklı özelliklere, farklı bilinçaltı inanç kalıplarına ve farklı bilinçaltı ilişkilendirmelere sahip olduğundan, öncelikle bilmek gerekir ki sigara bırakma programının içeriği de sonuçları da kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Unutmamak gerekir ki sigara bırakma konusunda herkeste aynı şekilde sonuç veren tek bir sihirli formül yoktur. Zira her kişi farklıdır. Hipnozla sigara bırakmanın büyük bir bölümü, bilinçaltınızın sigaraya bakış açısını değiştirmekten ibarettir. 

hipnozla sigarayı bırakanlar ve sigara yorumlarıBilinçaltınızda sigara ile ilişkilendirdiğiniz şeyleri (örneğin kahve, can sıkıntısını giderdiği inancı, stresinizi azalttığı inancı ve benzeri yanlış ilişkilendirmeler) bilinçaltınızdan atıp o ilişkilendirmeleri sigara ile değil de sağlığınıza zararı olmayan bir davranış modeliyle değiştirmek, hipnoz ile sigarayı bırakma konusunda kişiye çok yardımcı oluyor. Hipnoz ile Sigara Bırakma Programı, sigaraya bakış açınızı değiştirerek bunu içselleştirmenizi sağlıyor, bu da sigaradan uzaklaşmanızı kolaylaştırıyor. 

Günümüzde hipnoz ve hipnoterapi, bu değişikliği çok hızlı yapmanıza yardımcı olarak sigara bırakma programlarının en popüler biçimlerinden biri haline geldi. Diğer sigara bırakma yöntemleriyle kıyaslandığında Hipnoz, sigara bırakma konusunda başarı oranının en yüksek olduğu yöntem olarak kabul ediliyor. Çünkü diğer sigara bırakma yöntemleri sadece fiziksel bağımlılığı yok etmeyi hedeflerken, hipnoz aynı zamanda bilinçaltında sigarayla ilişkilendirilmiş bilinç dışı unsurları değiştirmeyi hedefliyor. Sigara bağımlılığının en önemli bileşeni fizyolojik unsurlar değil, psikolojik bileşenlerdir.

Sigarayı Bırakmayı Siz mi İstiyorsunuz Yoksa Çevrenizdekiler mi?

Eğer sigarayı bırakmak için hipnoz desteği almayı düşünüyorsanız öncelikle sigarayı bırakmayı kendinizin istemesi ve gerçekten kendi kararınız olup olmadığına emin olmanız gerekiyor. Hipnoterapiden fayda görmeniz için bunu başkaları istediği için değil (eşiniz, çocuğunuz, arkadaşlarınız, anneniz vs. istiyor diye değil),kendiniz istediğiniz için bırakıyor olmanız gerekiyor. Bu, hipnozun temel prensiplerindendir; unutmayın ki eğer siz istemezseniz, kimse size hipnozla da olsa istemediğiniz bir şeyi yaptıramaz. Hipnoz filmlerde görüldüğü gibi bir şey değildir. Hipnozun ne olup ne olmadığı konusunda daha detaylı bilgi için Hipnoz Nedir başlıklı sayfayı da okursanız, seanstaki performansınız artar.

Hipnoz ile Sigara Bırakma Programı, zihninizin telkine en açık olduğu derin bir gevşeme halinde ve çok rahat bir hipnotik zihin durumunda size verilen telkinlerle sigarayla olan ilişkinizi bilinçaltınızda yeniden şekillendirerek sigarayı kolay bırakmanızı sağlar. Bu noktada hipnoterapist, bilinçaltınızdaki düşünce kalıplarınızı değiştirmek için siz hipnoz halindeyken size bu hedef doğrultusunda ve sizin özelliklerinize ve sigarayla ilgili geçmişinize göre düzenlenmiş telkinler verir.

Sigarayı Bırakmaya Gerçekten Hazır mısınız?

Eğer sigara bırakma konusunda hipnoz desteğini örneğin; ailenizden birinin baskısı nedeniyle ya da basitçe “eh artık bırakmak lazım” duygusuyla almayı düşünüyorsanız, muhtemelen başarılı bir sonuç alamazsınız. Sigarayı bırakma isteğinizde samimi olduğunuza emin olmalısınız. İstiyor ama tek başınıza bırakmakta zorlanıyor olmanız önemli değildir. Önemli olan şey, istekli olup olmadığınızdır. Sigarayla vedalaşmaya hazır olduğunuza ve bunu başkaları için değil, kendiniz için istediğinize emin olmanız gerekmektedir. 

Daha önce sigarayı bırakmayı deneyip başarılı olamadıysanız ya da herhangi bir yöntemle sigarayı bırakmayı deneyip başarılı olamadığını söyleyen bir tanıdığınız var ise, bu o yöntemin işe yaramadığı anlamına gelmez. Muhtemelen ya kişi sigarayı bırakmayı aslında kendisi gerçekten istemiyordur ya da seçtiği sigara bırakma yöntemi, o kişi için uygun ya da yeterli olmamıştır. Sigarayı bırakmakta başarısız olduysanız tekrar tekrar denemekten çekinmeyin. Ümidinizi kaybetmeyin. Önceki deneyiminizden öğrendikleriniz de değerlidir. Doğru destekle ve birazda çabayla mutlaka başaracaksınız. Zira bir gün herkes sigarayı bırakır. Sigarayı ya siz bırakacaksınız, ya da bir gün sigara sizi yarı yolda bırakacak…

Sigara Bırakmak İçin Kaç Seans Gerekir?

Sigara bırakma yolları çok çeşitlidir. Hipnoz ile sigara bırakma uygulamalarında (ve her türlü sigara bırakma yönteminde) gereken sigara bırakma seansı sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Herkesin sigarayla ilgili geçmişi farklıdır. Günde kaç paket sigara içtiğiniz, hangi sigarayı içtiğiniz (sert veya hafif), kaç yıldır içtiğiniz, sigarayla ilişkilendirdiğiniz (özdeşleştirdiğiniz), düşünce kalıplarınızın niteliği ve niceliğinin yanı sıra sigara alışkanlığına eşlik eden diğer faktörler, kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğinden dolayı başarılı sonuçlar almak için o kişinin özelliklerine göre, yani kişiye özel sigara bırakma programı oluşturulmalıdır. Dolayısıyla, her kişi farklı özelliklere sahipken kişiye önceden herhangi bir seans sayısı söylemek gerçekçi bir söylem değildir. Yıllardır bizimle olan köklü bir alışkanlığı tek seansta aşmayı vaat etmek doğru olmaz. Ancak genellikle 2 ila 6 seans gerekebileceğini söyleyebiliriz. 

Günümüzde dünyada bazı hipnotistler herkese aynı türde hipnoz seansı uygulayarak herkeste aynı seans sayısında aynı sonucu almayı umabilirler. Oysa unutmamalıdır ki bir kişiye uygun olan hipnoz programı diğer bir kişiye uygun olmayabilir. Çünkü her kişi kendine özgü ve farklı motivasyonlara sahiptir. Herkesin hipnozla etkileşimi de farklıdır. Önemli olan, kişinin sigarayla ve hipnozla olan ilişkisini analiz ederek o kişi için en uygun olan hipnozla sigara bırakma programını oluşturmaktır. 

Dolayısıyla; ilk seansta yapılacak olan kapsamlı bir karşılıklı görüşme ile kişinin sigaraya olan bilinçaltı motivasyonlarını tespit ve analiz edilmeli. Sonrasında, kişiye özel hazırlanan hipnoterapi stratejisi ile kişinin özelliklerine uygun bir sigarayı bırakma programı oluşturulmalıdır. Bu nedenledir ki tek seansta sigara bıraktırıyoruz gibi söylemler, etik ve gerçekçi söylemler olamaz. Bu her şey için geçerli değil midir?

Hipnozla Sigara Bırakma Yöntemi Herkeste İşe Yarar mı?

Gerçekçi olalım; bu size bağlıdır. Seçilen sigara bırakma yöntemi ne olursa olsun, tıpkı Covid-19 aşıları veya herhangi bir hastalık için kullanılan ilaçlarda da olduğu gibi; bazı kişiler seçtiği yöntemle daha çok fayda görebilirken bazı kişiler daha az fayda görebilir.

Örneğin; Korona virüse yakalanan kişilerden bazıları 2-3 günde hafif ateşle bu hastalığı atlatırken bazıları hastanelik oluyor; entübe ediliyor, aylarca hastanede yatıyor… Hatta oranı az da olsa bazıları da başarısız olarak, hayatını kaybediyor öyle değil mi? Halbuki virüs aynı virüs… ama kişiler farklı. Uygulanan tedaviler, alınan ilaçlar aynı olsa da sonuçlar herkes için farklı olabiliyor. Çünkü her kişi farklıdır ve her yöntem herkeste aynı sürede aynı başarı oranını veremez. Diğer sigara bırakma yolları için de aynı mantık geçerlidir. Sonuçlar ve süreç, her kişi için farklıdır. 

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı herhangi bir hipnoz uygulaması için önceden herhangi bir kesin seans sayısı vaat etmek etik bir yaklaşım olmaz çünkü her kişi farklıdır. Yine de bir fikir vermesi açısından diyebiliriz ki hipnoz ile sigara bırakmak; günde kaç paket sigara içtiğinize ve sigara alışkanlığınızın niteliğine bağlı olarak her kişi için farklı seans sayıları gerektirse de genellikle ortalama 2-3 seans ila 6 seans civarında sürebilir. 

İnternette gördüğünüz bazı hipnoz videolarında, 5-10 dakikalık hipnoz uygulaması sonrasında kişilerin sigaradan tiksindiğini görebilirsiniz. Bu videolar sizi yanıltmasın; gördüğünüz bu tür videolardaki tiksinme kalıcı değildir. Bu tür gösteri amaçlı yapılan ayaküstü uygulamalar, kişide sadece anlık olarak sigaradan tiksinme sağlar. Kişi birkaç saat sonra yine normal olarak sigara içmeye devam eder. Çünkü bu tür uygulamalar, terapötik uygulamalar değildir.  

Hipnoz ile Sigara Bırakma Kaç Seans Sürer?

Günde 2 paket sigara içenler en azından 5-6 seansa ihtiyaç duyabiliyor. Ancak 30 yıldır günde 3 paket içen danışanımın 2 seansta sigarayı bıraktığına da çok şahit oldum, 10 yıldır günde 1 paket içen birinin 5 seansa ihtiyacı olduğuna da… Yani hipnozla sigarayı bırakma konusunda önceden herhangi bir seans sayısı öngörmek etik ve gerçekçi bir yaklaşım değildir. Her kişi kendi hızında gelişim gösterir. Sigarayı bırakmanın bazı kişilerde fizyolojik etkileri daha farklı olabileceği için, ilk seansta sigara alışkanlığınızın geçmişi ile ilgili sizden geniş bilgi aldıktan sonra sigarayı kademeli olarak azaltarak bırakmanıza yönelik bir süreç uygun görmemiz de muhtemeldir.

“Seans sayısı ne kadar az olursa hipnoz da o kadar başarılı olmuştur” düşüncesi doğru bir düşünce tarzı değildir. Her kişi farklıdır ve unutmayın ki “başarı, sizin başarınızdır!Sigara bırakma tedavisi olarak dünyada uygulanan tüm yöntemler birer “DESTEK” yöntemidir. Sizin kendinizin de sorumluluk almaya hazır olmanız gerekir. Hipnoz ile sigarayı bırakmak isteyenler için hipnoterapi, elbette çok etkili bir sigara bırakma destek yöntemidir. Sigarayı bırakma sürecinizde size rehberlik eder, destek olur, işinizi kolay hale getirir. Ancak kişiye kendi isteği dışında bir şeyin ne hipnozla ne de başka bir yöntemle yaptırılamayacağını bilmeniz önemlidir. Hipnoz bir zihin kontrolü değildir. Dolayısıyla hipnoza başvurmadan önce sigarayı bırakmaya gerçekten istekli, kararlı ve hazır hissettiğinize emin olmanız gerekiyor.

Eğer kendinizi hazır hissetmiyorsanız, sigarayla vedalaşmaya gerçekten samimi bir karar verene kadar bekleyin. Siz kendinize yardım etmeye hazır olduğunuzda Hipnoz size büyük destek olacaktır. Bu bir takım oyunudur.

Kendi Canlı Yüz Yüze Seansınızın Ses Kaydını Her Gün Dinlemeniz, Pekiştireç Niteliği Taşır

Hipnotik tekniklerle yapılan seanslardan sonra günde 1 kez dinlemeniz için size özel bir Mp3 ses kaydı hazırlanacak. Bu Mp3’ler standart hazırlanmış mp3’ler değildir. Sizinle yapacağımız kendi seansınızın ses kaydı alınarak, kendi seansınızın içeriğinden oluşan “size özel bir destek Mp3’ü” olarak hazırlanacak ve seansın ertesi günü e-posta yoluyla size ulaştırılacak. Bu size özel destek Mp3’leri, özel teknikler ve üst düzey kayıt teknolojisiyle kaydediliyor. Size özel hazırlanan bu hipnotik MP3 kayıtları da sigarayı bırakma sürecinizde sizi desteklemeye devam edecektir. Seanslarınızın etkisini maksimuma çıkarmak için verilen kendi seansınızın ses kaydı, bu bir sonraki seansınıza gelene kadar size destek olmaya devam ederek seans telkinlerinizi içselleştirmenizi hızlandıracak.

Hipnoterapistinizin size vereceği talimatları harfiyen uygulamaya hazırsanız; sigarayı bırakmak kendi kararınızsa; kararlıysanız; işbirliğine hazırsanız, o zaman hipnoz desteğiyle sigarayı zorlanmadan bırakabilirsiniz. Ancak “eşim çok ısrar ediyor, çocuklarım ve arkadaşlar da sigarayı bırakmam için ısrar ediyor, ben de bu yüzden size gelmeye karar verdim; ben hiç bir şey yapmadan siz bana sigarayı bıraktırın, o zaman ben de bırakayım” mantığıyla hipnoza başvuranların sigarayı bırakma konusunda başarı şansları düşük olacaktır. Bıraktırmak diye bir şey yok; sigarayı siz bırakacaksınız. Dünyanın en iyi hipnoterapisti bile siz istemiyorsanız size sigarayı bıraktıramaz. Sizin de işbirliğiniz ve istekliliğiniz önemlidir.

Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Sigara bırakma yöntemleri çok çeşitlidir. Bunlardan bazıları;

  • Hipnozla sigara bırakma,
  • Biorezonans yöntemiyle sigara bırakma
  • Akupunktur ile sigara bırakma,
  • Nikotin içermeyen bazı sigara bırakma ilaçları (Yan etkileri olabiliyor, tehlikeleri olduğu da açıklandı).
  • Nikotin sakızı, veya pastillerle sigara bırakma, (Nikotin Replasman Tedavileri kapsamında),
  • Nazal sprey veya inhale nikotin ile sigara bırakma (Nikotin Replasman Tedavileri kapsamında),
  • Elektronik sigaralar (ki bu aslında bir sigara bırakma yöntemi değil, sigara içmenin başka bir türüdür)
 

Sigara bırakma yolları arasında en doğal olanı, Hipnoterapi yöntemidir. Hipnoz haricindeki diğer tüm yöntemler, sigaranın fizyolojik bağımlılık boyutuyla ilgilenir. Oysa sigaranın en zorlayıcı bileşeni, psikolojik bağımlılıktır. Yıllardır yaşamımızdaki her anımıza eşlik eden sigara, bilinçaltımızda bir çok eylem ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar ele alınmadığı sürece, sigarayı bırakan çoğu kişi, tekrar başlama eğilimi gösteriyor.

Sigarayı hipnozla bıraktıktan 15-20 gün sonra ek bir revizyon seansına (hatırlatma/güçlendirme seansına) gelinmesi iyi bir fikirdir ama şart değildir.

Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Ne kadar erken bırakırsanız o kadar iyi. Hipnozla sigarayı bırakmaya hazır mısınız yoksa hala ikna olmaya mı ihtiyacınız var? Sigaranın zararları hakkında gerçekten hala detaylı bir bilginiz yoksa, kanserle sigaranın ilişkisi ve sigaranın zararları hakkında detaylı bilimsel bilgiyi Doç. Dr. Turan Uçkun‘un anlatımıyla bu siteden okuyabilirsiniz: www.uckunlaboratuvari.com .

Sigarayı Hangi Yöntemle Bırakmalı?

Bazı insanlar hipnoz ile sigarayı bırakma konusunda destek alırken, hipnoterapinin tek başına yeterli olacağını düşünebilir. Bazıları ise sadece hipnoz yardımı almak yerine sigara bırakma hipnozu ile eş zamanlı olarak nikotin bantları gibi unsurları da programın içine alarak, fiziksel ve ruhsal bağımlılık mücadelesini birleştirmeyi tercih edebilirler. Sigara bırakma yöntemleri çok çeşitlidir.

Hipnoz, sigara bırakma konusunda çok etkili bir yöntem olsa da her yöntem herkes için uygun olmayabilir zira herkesin hipnozla etkileşim yeteneği farklı olduğu gibi, sigarayı bırakmak için seçtiği yöntemle uyumu, terapistiyle güven bağının kurulmuş olması ve kararlılığının boyutu da farklıdır. Bu noktada size tavsiyem; sigarayı bırakmakla ilgili tüm metotları araştırmanız ve kendinize en yakın hissettiğiniz yöntemi seçmenizdir.

Sigara Bırakma Yolları ve Başarı Oranları

Seçeceğiniz yöntem konusunda hipnoterapistinizin yanı sıra doktorunuzdan da görüş alabilirsiniz. Sigarayı irade gücü ile bırakmış birçok kişinin bir süre sonra sigaraya tekrar başlamasının sebebi aslında sigarayla ilişkilendirilmiş bilinçaltı kayıtlarında bir değişim sağlamayı başaramamış olmasıdır. Sigara bırakma tedavisi ile kalıcı bir başarı sağlamak için bilinç dışı unsurların da ele alınması her zaman başarı şansını yükseltir. Bu nedenle sigarayı bırakırken başka yöntemlerle destek almayı seçseniz de sigaranın bilinçaltındaki unsurlarını da ele almak için sigara bırakma sürecinize hipnoz desteğini de dahil etmeniz size çok daha iyi yardımcı olacaktır. Bu konuda hipnoz, çok etkili bir bilinçaltı destek yöntemidir. 

Hipnozla sigara bırakma konusunda randevu almak veya varsa sorularınız için irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Sigara Bırakma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evet, hipnoz ile sigara bırakma tedavisi birçok kişi için çok etkili bir yöntem olmuştur. Hipnoz, sigara içme alışkanlığına neden olan bilinçaltı kayıtlarını değiştirerek, kişinin sigarayı bırakmasına yardımcı olabilir. Ancak sigarayı bırakmayı kendisi istemeyen birine kendi isteği dışında sigarayı bıraktıramaz.

Hipnoz, derin bir gevşeme ve yüksek bir odaklanma durumudur. Kendinden geçme hali ya da uyku hali değildir. Hipnoterapist, sigarayı bırakma hedefinizi desteklemek amacıyla sizi bazı hipnoz teknikleri kullanarak hipnoza alır. Bu hipnotik hal sırasında, bilinçaltınıza sigarayla ilgili değişim yaratacak telkinler verilir. Hipnoz altında bazı imgeleme egzersizleri ve çeşitli teknikler uygulanarak bilinçaltında sigara ile ilgili yeni bir algı oluşturulur. Sigarayı reddetmenizi destekleyen inançlar güçlendirilir.

Hipnoz ile sigara bırakma süreci, kişiden kişiye değişir zira her kişinin hipnozla etkileşim kalitesi farklı olduğu gibi, motivasyonları ve sigara alışkanlığının doğası da farklıdır. Kısacası, her kişi farklıdır, kendine özgüdür. Bazı kişiler için 2-3 hipnoz seansı yeterli olabilirken, diğerleri için 5-6 seans gerekebilir. Hipnozla sigara bırakma seans sayısı genellikle 3 ila 6 seans arasında değişebilir.

Hipnozla sigara bırakma, herkes için etkili olmayabilir. Her bireyin hipnoza yanıtı, motivasyonları, özellikleri, sebepleri, içtiği sigaranın türü ve günlük tüketim alışkanlığı farklı olabilir. Herkes sigarayı bırakma konusunda samimi bir isteğe sahip olmayabilir. Başkalarının ısrarıyla hipnoza gelenler genellikle başarılı olamaz. Sigarayı bırakmayı siz de istemelisiniz. Başarı, hipnozun veya hipnotistin değil, sizin başarınız olacaktır. Hipnoz veya bu konudaki tüm yöntemler, sigarayı KALICI olarak bırakmanıza yardımcı olacak birer DESTEK yöntemidir. Dolayısıyla, sigara bırakma konusunda kişinin istekliliği, motivasyonu ve işbirliği şarttır. Ancak hipnoz, sigarayı bırakmaya istekli olan kişilere çok yardımcı olan, doğal ve çok etkili bir yöntemdir.

Hipnozun sigara bırakma konusundaki başarısı konusunda dünyada ve Türkiye’de bir çok bilimsel makale yayınlanmıştır. Hipnozla sigara bırakma yönteminin başarı oranı kişiden kişiye değişir. Bazı araştırmalar, hipnozla sigara bırakmanın diğer yöntemlere göre daha yüksek bir başarı oranına sahip olduğunu göstermektedir. Ancak sonuçlar bireysel deneyimlere, sigara bırakma konusundaki istekliliğe, hipnozla etkileşim kalitesine ve motivasyona bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Bu tamamen size bağlıdır. Hipnozla sigara bıraktıktan sonra geriye dönüş elbette olabilir. Sigaraya başlamak istiyorsanız, buna kimse engel olamaz. Ancak emin olun; sigaraya tekrar başlarsanız, o sırada canınız çok sigara çektiği için başlamayacaksınız. Birisi “yak bir keyif sigarası” dediğinde, “nasıl olsa bıraktım, bir tane içeyim bari” diyerek o sigarayı içme hatasına düşerseniz, tekrar başlarsınız. O sırada canınızın sigara çekmiyor olması size güven verecektir. Ancak bunun sahte bir güven ve tuzak olduğunu bilin. İstemezseniz, tekrar başlamazsınız. Zaten hipnoterapist, kişinin sigarayı bırakma sürecinde karşılaşabileceği bu tür sorunları öngörmek için çeşitli stratejiler sunar, psiko-eğitim de verir. Talimatlara uyarsanız, geriye dönüş olmayacaktır.

Evet, hipnoz ile sigara bırakma tedavisi, güvenli bir yöntemdir. Ancak bir uzman eşliğinde yapılmalıdır. Psikotik rahatsızlığı olanlar, majör depresyon, bipolar bozukluk gibi ciddi psikiyatrik problemleri olanlar için uygun bir yöntem değildir. Ruh sağlığı problemi olmayan herkes için çok güvenli ve doğal bir yöntemdir. 

Türkiye’de hipnozla sigara bırakma ücretleri çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genellikle hipnoz seanslarının sayısı, seans süresi, hipnoterapistin deneyimi ve konumu gibi etkenler, seans ücretlerinin farklı şehir ve semtlerde değişkenlik göstermesinin sebeplerindendir. Bu nedenle, hipnozla sigara bırakma hizmeti veren uzmanlarla doğrudan iletişime geçmek ve ücretlendirme konusunda bilgi almak, en iyisidir. Böylece sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir uzman bulabilirsiniz.

Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul