Logo

Stres Yönetimi: Zihninizi Tatile Çıkarmanın 7 Yolu

stres

Gün içinde yaşanan ufak tefek stresler sık sık tekrarlandığında bazen daha büyük streslere yol açabiliyor. Şöyle rahat bir yere oturup kendinizi stressiz bir yerde imgelemek ve diğer bazı gevşeme teknikleri bütün bedeninizin sakinleşmesine, gevşemesine ve gün içinde ihtiyacınız olan o ekstra enerjiyi tekrar şarj etmenize yardımcı olur. Stresi azaltmak için zihninizi kısa tatillere çıkarabilirsiniz. Üstelik bu tatiller için tek bir kuruş bile harcamaya gerek yok. Tek ihtiyacınız olan şöyle üç beş dakikalığına sessiz sakin bir köşeye çekilip aşağıdaki egzersizleri yapmak. Sonuçta zihin tatili “bedava”. Düzenli olarak kendinize en yakın hissettiğiniz zihinsel egzersizlerden birini veya birkaçını yaptığınızda bu zihinsel gevşeme yöntemlerinin özellikle iş yeri stresi ile baş etme konusunda size ne kadar yardımcı olduğunu her geçen gün daha çok fark edeceksiniz.

Stres Yönetimi Neden Önemli?

Stresle baş etme konusunda ufak tefek de olsa bir şeyler yapmadığımızda bunun bedelini genelde sağlığımızla öderiz.  Üstelik hem bedensel hem de zihinsel olarak. Sürekli stres altında bir yaşam süren insanlar düzenli olarak strese maruz kaldıkları için sık sık fiziksel rahatsızlıklar da yaşarlar. Gün içinde stresimizi kısa süreli de olsa bertaraf etmek için kendimize kısacık da olsa bir zaman ayırmazsak, uzun vadede bunun daha büyük negatif etkilerini görmemiz kaçınılmaz hale geliyor. Bu yüzden gün içinde üç beş dakika da olsa çeşitli gevşeme tekniklerine başvurmak, ileride daha majör sağlık problemleri yaşamamamız için bize çok yardımcı olabilir.

İşte size zihninizi kısa bir tatile çıkarmak için 7 ipucu:

1- Yatakta kitap okuyun. Bu stresten çok güzel bir kaçış yöntemdir. Yatak odanızda kitap okuduğunuzda yatak odasının dışında bıraktığınız tüm gerilimle yüzleşme gücünüzü şarj etmiş olacaksınız ve kendinizi tazelenmiş rahat hissedeceksiniz. Çünkü yatağınız bilinçaltınız için sıcak, rahat, konforlu ve dinlendirici huzurlu bir yerdir. Ve o yerde bir kitabın sayfalarında kaybolmak, kitabın anlattıklarına odaklanarak zihninizdeki tüm diğer düşünceleri unutup stresten bir süre uzaklaşmak için mükemmel bir yoldur. Sonrasında o düşüncelerle daha güçlü, daha zinde bir şekilde uğraşmanıza yardımcı olur. Bedensel olarak da rahat ve dingin bir ortamda yapılan bu aktivite kendinizi şarj etmek için etkili bir yöntemdir.

2- İmgeleme yapın. Gözlerinizi kapatıp sizi gevşeten, rahatlatan sakin hissettiren huzurlu bir yerde olduğunuzu hayal ederek kendinize birkaç güzel dakika hediye edin. Bunu yaparken tüm duyularınızı da işin içine katın. Mesela hafif bir meltem esintisinin yüzünüzde hissettirdiklerini hayal edin… deniz kenarında dalgaların sesini dinlerken o masmavi manzaraya bakın, manzaranın keyfini sürerken ayağınızın altındaki kumların dokusunu ve keyif veren hafif sıcaklığını hissettiğinizi zihninizde canlandırın… Belki de çiçekli bir bahçede gezinirken güneşin yüzünüzde oluşturduğu ılık tatlı hissi veya çiçeklerin o rahatlatan güzel kokularını hayal edebilirsiniz.. Tüm duyguları katın işin içine. Görme.. koku… (deniz kokusu belki), dokunma, hisler, işitme vs… Ya da geçmişte kendinizi çok sakin, huzurlu hissettiğiniz bir anı ve anıyı tekrar hayal edin ve bunu yaparken baştan ayağa her hücrenizi sırayla gevşetmeye odaklanın. Bedeninizdeki gergin hissettiğiniz yerleri fark edip bilinçli olarak o bölgeleri serbest bırakın, gevşetin.

3- Mutlu ve güzel anlarınızda çekilmiş eski fotoğraflarınıza bakın. Mesela güzel bir tatilde çekilmiş fotoğraflarınıza… ya da arkadaşlarınızla gittiğiniz çok güzel bir restoranda keyifli bir yemek yerken çekilmiş fotoğraflarınıza.. ya da keyifli ve huzurlu zaman geçirdiğiniz hatıralarınızı içeren eski fotoğraflara bakın… O duyguları hatırlamak için kendinize birkaç dakika verin. Fotoğraflara bakmak, o anılarla ilgili duyguları tekrar içinizde hissetmenizi sağlar. O anlarla ilişkilendirilmiş duyguları tekrar çağırmak için güzel bir yoldur.

4- Pencereden dışarı bakın. Dikkatinizi sizi strese sokan konunun haricindeki başka bir şeylere odaklamak için güzel bir yöntemdir. Pencereden dışarı bakarak bir süre dışarıda olan bitene odaklanıp dışarıda gördüğünüz her şeyi tüm ayrıntılarıyla inceleyin… Sokakta insanlar varsa onların elbiselerini inceleyin mesela.. ya da nasıl yürüdüklerini… arabalar geçiyorsa hangileri güzel görünüyor, hangileri kirli.. park etmiş kaç araba var.. yanlış parkeden var mı… dışarıda kediler köpekler varsa ne yapıyorlar? Peki kuşlar? Ya bulutlar… şekilleri bir şeylere benzetebiliyor musunuz? Zihninizi bir süre bu tür şeylere odaklayarak birkaç dakika dışarıya bakarak hayaller kurmak için kendinize vakit ayırın.

5- Sakinleştirici gevşeme Cd’leri dinleyin. İnternette bir çok gevşeme amaçlı müzikler, kayıtlar ve gevşeme Mp3’leri bulabilirsiniz. Bu tür gevşeme Mp3’leri dinlemek için zaman ayırmak kesinlikle çok faydalıdır. Bu  tür kayıtlar içeren mp3’ler alabilirsiniz. Ya da içinde dalga sesleri, kuş ve doğa sesleri, rüzgar, yağmur ve hatta Alfa ve Teta frekansları içeren kayıtlar dinleyebilirsiniz. Ancak internette veya Youtube’da bulacağınız “subliminal mp3” adı altında sunulan dinleme ürünlerine pek itibar etmemenizi tavsiye ederim. Sebebini, makaleler bölümündeki “Subliminal Mp3 Neden İşe Yaramaz” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.     

6- Yürüyüş yapın. Egzersiz, zihin için çok güzel bir kaçış yoludur. Yürüyüş ise stresten arınmak ve rahatlatmak için harika bir yoldur. Sakin bir sabah yürüyüşü yapın veya öğle tatilinde yürüyüş yapın, farkı hissedeceksiniz. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde zihniniz bu yürüyüşlerle çok rahatlayacak. Ayağınıza rahat bir ayakkabı giyerek keyifli bir sokakta veya doğada yürümek ise paha biçilmez bir zihinsel tatildir.

7- Otohipnoz öğrenin. Oto hipnoz, yani kendi kendine hipnoz herkesin kolayca öğrenip kendi kendine uygulayabileceği etkili bir tekniktir. Hayatınızda stres oluşturan her şeyle ilgili Oto hipnoz uygulayarak bu unsurlara bakış açınızı değiştirebilir, gevşeyebilir, otomatik tepkilerinizi istediğiniz şekilde kendi kendinize revize edebilirsiniz. Zihninizi oto hipnozla istediğiniz yere tatile çıkarabilirsiniz. Gevşeme seviyenizi tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek seviyelere çekebilirsiniz. Stresten tamamen arınabilirsiniz.

Ayrıca nefes egzersizleri ve iyi uyku da stres yönetimi için faydalıdır. Gece uykunuzdan fedakarlık etmeyin, uykusuz kalmayın.

Her gün, 5, 10 veya 20 dakikalık zihinsel tatil yaparak kendinizi şımartın. Zihninizi ve bedeninizi stresi azaltma konusunda eğitirseniz yaşam kalitenizin ne kadar yükseldiğini kısa bir sürede fark edeceksiniz. Kendinize bu tür aktiviteler yapmak için günde sadece birkaç dakikanızı ayırırsanız kendinize paha biçilmez bir yatırım yapmış olursunuz. Bu tür kısa süreli basit zihinsel gevşeme egzersizlerini alışkanlık haline getirdiğinizde bir süre sonra çok daha iyi hissettiğinizi fark edip şaşıracaksınız.

Kln. Psk. Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ilk ulusal akreditasyona sahip hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden, yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak mezun oldu. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak, Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ulusal ve uluslararası platformlarda aldığı 12 adet müzik ödülünün yanı sıra inşaat mühendisliği alanında da lisans diplomasına sahiptir. Klinik Psikolog Burak Uçkun, yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli Psikoterapi hizmetleri vemekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul