Logo

OtoHipnoz Eğitimi Nedir? (Kendi Kendine Hipnoz)

Günümüzün hızlı ve stresli yaşam tarzında, içsel huzur ve rahatlama arayışı giderek önem kazanıyor. Otohipnoz, zihinsel potansiyelimizi keşfetmemize, iç dünyamızı ve duygularımızı yönetmemize yardımcı olan çok etkili bir tekniktir. Şimdilik sadece uygulamalı özel ders olarak sunduğum bu harika deneyimi sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu makale, kendi kendini hipnoza almanın ne olduğunu merak edenlere otohipnoz eğitimi ve bu tekniğin temel ilkeleri ve faydaları hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamak için yazılmıştır. Bu rehberi dikkatlice okuyarak otohipnotik tekniklerin iç dünyanıza nasıl katkıda bulunabileceğini öğrenebilirsiniz. Eğlenceye hazır mısınız? Öyleyse, hipnozun kendi kendinize de uygulayabileceğiniz tekniklerini içeren kısmının kapısını aralayalım ve içsel potansiyelinizi gerçekleştirmenize destek olacak ilk adımı atalım:

İçindekiler

Otohipnoz Eğitimi ile Yaşam Senaryonu Yeniden Yazabilirsin!

hipnoz egitimi Kendi kendine hipnoz yani otohipnoz eğitimi ile hedeflerinize ulaşma konusunda dev bir adım atabilirsiniz. Bilinçaltı, hipnoz altında deneyimlediği şeyle gerçek hayattaki deneyimlerini eşdeğer tutar. Tıpkı bir simülatör gibi… Kendinizi hipnotik zihin durumuna ulaştırarak hipnoz altında zihninizi bir simülatör olarak kullandığınızda bilinçaltınız sizi üstünde çalıştığınız hedeflerinize ulaştırmak üzere yeni programlamayı kayıtlarına alarak adeta bir oto-pilot gibi sizi hedefinize ulaştırır. Kritik zihni devreden çıkarmakla (kendinizi hipnotik zihin durumuna almakla) zihninize yeni programlar yükleyebilirsiniz. Hayatınızda hiçbir şey zor olmak zorunda değil! Düzenli olarak oto hipnoza kısa bir vakit ayırmakla hayatınızın kontrolünü tamamen kendi ellerinize alabilirsiniz.

 • İlişkileriniz üzerinde mi çalışmak istiyorsunuz?
 • Kariyerinizde yükselmek mi istiyorsunuz?
 • Yeme alışkanlıklarınızı mı değiştirmek istiyorsunuz?
 • Derslerinizde daha başarılı olmak mı istiyorsunuz?
 • İş stresinden bir an önce kurtulmak mı istiyorsunuz?
 • Belki de daha çok bolluk, işlerinizde daha başarılı sonuçlar almak istiyorsunuz.
 • Satışçılar… Satış başarınızı arttırmak istiyorsanız otohipnoz eğitimi tam size göre.
 • Ulaşmak istediğiniz bir hayaliniz… bir hedefiniz mi var?
 • Sporcu musunuz? Belki de sportif performansınızı arttırmak istiyorsunuz?
 • Ya da sadece motive olmak istiyorsunuz.
 • Yaklaşan bir sınav mı var? Sınav heyecanını otohipnoz eğitimi alarak yenebilirsiniz.
 • Belki de stres yönetimi konusunda bilinçaltınızı yeniden programlamak istiyorsunuzdur…
 • Self-Hipnoz nasıl yapılır, bu eğitimde %100 öğrenebilirsiniz.

 

Hayatınızda somut bir şekilde fark yaratabilirsiniz!. “Kendi Kendine Hipnoz” tekniklerini öğrenmek ve düzenli olarak uygulamak sizin için yepyeni bir hayatın başlangıcı olabilir. Değişimi yaratmak sizin elinizdedir. Yapmanız gereken tek şey ise hayatınızın kontrolü elinize almaya artık karar vermenizdir.

Otohipnoz Nedir?

Birçok insan, zihinsel gücümüzün sınırlarını keşfetmek ve kullanmak istiyor. Çoğumuz insan beyninin harika yeteneklerine tam olarak sahip değiliz. Neyse ki, otohipnoz olarak bilinen bir yöntem, içsel kaynaklarımızı kullanmanın ve bu potansiyeli açığa çıkarmanın etkili bir yolunu sunuyor.

Bir kişinin kendi kendini hipnoz haline almasına otohipnoz denir. Bu teknik, farkındalığını artırarak, kişinin derin bir rahatlama ve odaklanma durumuna ulaşmasını sağlar. Bu yeteneği geliştirmek için sık sık kendi kendini hipnoza alma egzersizi yapmak gerekir. Böylece bir koşullanma olur ve kişi her seferinde daha hızlı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturur. Olumsuz düşüncelerimizi değiştirmek, zihinsel potansiyelimizi harekete geçirmek ve hedeflerimize ulaşmak için bu harika hipnotik tekniği kullanabiliriz.

“OtoHipnoz işe yarıyor; hipnozun gücü artık inkar edilemez ... "

Self-Hipnoz Faydaları Nelerdir?

Kendinizi hipnotik zihin durumuna almanızın çok sayıda faydaları vardır. Öncelikle stres ve kaygıyı azaltmada çok faydalıdır. Günde bir iki kere bu zihin durumuna girerek zihinsel rahatlama ve imajinasyon egzersizleri yapmak, stres hormonlarının salınımını azaltarak derin bir rahatlama duygusu yaratır. Bu teknik ayrıca konsantrasyonu ve odaklanmayı da artırır. Bu da hem odaklanma ve konsantrasyon yeteneğinizi arttırır hem de öğrenciyseniz daha verimli çalışmanızı sağlar. Öğrenci değilseniz de iş yerinizde daha iyi konsantre olmanızı ve hedeflerinize ulaşma konusunda daha iyi odaklanmanızı sağlar. Sonrasında aldığınız sonuçlara şaşıracaksınız!

Self hipnoz teknikleri, olumsuz düşünce kalıplarını dönüştürmek için de kullanılabilir. Hipnozun harika gücünü kullanarak içsel konuşmalarımızı yönetebilir, olumsuz öz-değerlendirme alışkanlığımızı veya korku ve kaygılarımızı besleyen düşünceleri ortadan kaldırabiliriz. Bu da kendimizi daha güvende hissetmemize ve kendimize olan inancımızı geliştirmemize yardımcı olur.

"Kendi Kendine Hipnoz, Herkesin Öğrenmesi Gereken Bir Tekniktir!"

"Bu sabah kalktığında bunun hayatının değiştiği gün olacağını düşünmüyordun, değil mi? Fakat bu olacak, çünkü seninle başarının arasında duran yegane şey 'başlamak' ve 'asla vazgeçmemektir"
placeholder
ROBERT H. SCHULLER

Kendi Mucizeni Kendin Yaratabilirsin!

“Yale Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve diğer üst düzey akademik ve sağlık kurumlarında yapılan yüzlerce çalışma ve araştırma sonucunda Amerikan Tıp Derneği, Amerikan Psikiyatri Birliği dahil tüm araştırmacılar “Kendi Kendine Hipnoz” un hedeflere ulaşma konusundaki muhteşem etkileri konusunda hemfikir oldular…”

Oto hipnoz Bilinçaltınızı yeniden programlayarak hedeflerinize kolayca ve en hızlı şekilde ulaşmak sizin için önemliyse “Kendi Kendine Hipnoz” tekniklerini mutlaka öğrenmelisiniz! Eğitimi alarak otohipnozu (kendi kendine hipnoz) hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde hayatınızda radikal gelişmeler yaratmanızın çok kolay hale geldiğine şahit olabilirsiniz. Öğreneceğiniz “Kendi Kendini Hipnoza alma” tekniklerini kendi tercihlerinize göre şekillendirerek kendi oto hipnoz uygulamalarınızı mümkün olduğunca zevkli hale getirebilirsiniz. Emin olun ki emeğinizin karşılığında alacağınız sonuçlar, ayırdığınız zamana değecektir. Kendi üzerinizde günlük olarak düzenli bir şekilde oto hipnoz çalışmanız, kısa sürede size başarıyı getirecektir. Oto hipnoz nasıl yapılır, öğrenebilirsiniz.

Eğitimi Kimler Alabilir?

Bu eğitim her yaştan ve her meslekten katılımcı için uygundur: 

 • Kişisel gelişim disiplinlerine ilgi duyanlar,
 • Öğrenciler,
 • Beyaz yakalılar,
 • Hayatında değişim ve dönüşüm yaratmak isteyenler,
 • Ulaşmak istediği bir hedefi olanlar,
 • …ve bilinçaltının gücünü keşfetmek isteyen herkes katılabilir.

Özel Ders olarak eğitim süresi: 3 saat civarındadır.

Eğitimde Hipnozu da deneyimleyeceksiniz. 

(Bu özel ders, Bireysel Hipnoz Deneyimi de içerir)

Özel Ders OTOHİPNOZ EĞİTİMİ

Randevu ile, Yüz Yüze, ÖZEL DERS
3900 TL
 • 3 Saatlik Yüz Yüze Özel Ders
 • Eğitim Kitapçığı
 • Hipnoz Seansı da İçerir
 • Yüz Yüze Özel Ders
ÖZEL DERS

AVANTAJ PAKETİ

Oto Hipnoz Özel Ders + "Zihinsel Banka Online Eğitimi"
4600 TL
 • 3 Saatlik Yüz Yüze Özel Ders
 • Eğitim Kitapçığı
 • Hipnoz Seansı da İçerir
 • Yüz Yüze Özel Ders + Online ZİHİNSEL BANKA Eğitimi
AVANTAJLI

zihinsel banka

Otohipnoz Eğitimi + Zihinsel Banka Eğitimi” ikili paket ücreti: 4600 TL.

“Zihinsel Banka” tekniğibilinçaltınızı özellikle bolluğa ve başarıya programlamayı sağlayan bir bilinçaltı dönüşüm tekniğidir. Bu çok özel online video eğitim, sitede şu an 1500 TL’ye satıştadır, ayrıca da alınabilir. Zihinsel Banka Online Eğitimi hakkında geniş bilgi sayfasına ve fragmanlarına, ana menüdeki “Eğitimler” başlığından ulaşabilirsiniz. Los Angeles’ta bulunan 55 yıllık ünlü hipnoz akademisi HMI’nın kurucusu Dr. John Kappas’ın bu harika öğretisi, Türkiye’de sadece bu ünlü akademinin mezunu Burak Uçkun tarafından verilmektedir. 

Otohipnozu Öğrenmek ve Uygulamak

İnsanlar çoğu zaman self hipnoz (kendi kendine hipnoz) için çok meşgul olduklarını ve hayat tarzlarının kendi kendine hipnoz uygulamaya vakit bulmalarına izin vermediğini söylerler. İnsanın televizyon seyretmeye veya çay kahve içmeye vakitleri her zaman vardır. Herkesin ne kadar kısa olursa olsun boş bir zamanı mutlaka vardır. Hedefine ulaşması için veya şikayet ettiği bir probleminden kurtulmak için, yani kendisi için faydalı olacak bir şeye günde üç beş dakika zaman bulmak herkes için mümkündür.

Gerçekten meşgul‘ olan insanlar, gerçekte kendi kendine hipnoz yapmanın diğer işleri arasında öncelikli bir şey olmadığını veya aciliyeti olmadığını söylemektedirler. Yani değişimi ne kadar istiyorsunuz? Bu önemlidir. Öncelikleriniz nelerdir? Bunları tespit etmelisiniz. Kendi kendiniz üzerinde çalışmaya söz vermelisiniz.

Kendi kendine hipnozdan maksimum faydayı sağlamak için birazcık zaman ve emek harcamak gerektiğini bilmek önemlidir. Olumlu değişikliklerin olmasını sağlayacak kişi sizsiniz. Bu da şüphesiz ki amaçlarınıza sıkı sıkıya bağlı olmanızı gerektirir. Kendi kendine hipnoz çalışmalarını yapmaya vakit bulup bulamamanız, olumlu değişim kazanmaya ve bu değişimi devam ettirmeye ne kadar değer verdiğinize bağlı olacaktır.

Öğrenciler, Sporcular, Maddi Manevi Hedefleri Olan Herkes için Otohipnoz Eğitimi

Oto hipnoz ve otohipnoz eğitimi nedir Dünyada üst düzey sporcuların çoğu hipnoz desteği almaktadır. Ve kendi kendine hipnoz tekniklerini uygulamak spor kariyerlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Örneğin Tiger Woods bu sporu profesyonel olarak yapmaya başladığı ilk yıllardan beri hipnoz desteği alıyor ve kendi kendine hipnoz tekniklerini düzenli olarak uyguluyor. Başarılı tenisçiler, futbolcular, NBA’daki basketbol oyuncuları, yüzücüler, dövüş sporları ile ilgilenen profesyonel sporcular için kendi kendine hipnoz, spor hayatlarının ve idmanlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Hipnoz ve Spor ile ilgili makalede otohipnozun ve hipnozun spor alanındaki kullanımı ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz. 

İster kendi başına,  ister başka bir terapiye veya tedaviye yardımcı bir araç olarak kullanılsın; Hipnoterapi veya Kendi Kendine Hipnoz, insanlara öyle ya da böyle çok yardımcı olur. Fakat pozitif etkileri hızla görmek için ihmal etmeden düzenli olarak kendi kendini hipnoz çalışması yapmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. En iyi sonuçlar, motivasyonu iyi olan ve yaptığı işi daha iyi yapma konusunda kararlı kişiler tarafından alınmaktadır. Hayatta emek verdiğiniz her şey gibi, hedefe ulaşmaya olan istek de hedeflerinize ulaşma hızınızda belirleyicidir. Bu nedenle otohipnoz eğitimini aldıktan sonra, düzenli olarak uygulamaya özen göstermeniz beklenir.

Eğitmen:

Burak Uçkun
Uzm. Kln. Psk. Burak Uçkun

Uzm. Kln. Psk. Burak Uçkun, C.Ht.

Klinik Psikolog Burak Uçkun, Hipnoterapi eğitimini dünyada ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoz Akademisi olan, Los Angeles’ta bulunan Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)’de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, ABD’de 54 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır.

Kln. Psk. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un Akredite Hipnoterapistler Listesi‘nde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir. (Lisans No: 11156582).

1971 doğumlu olan Burak Uçkun, “Psikoloji Lisans” eğitimini İstanbul Nişantaşı Üniversitesi‘nde, yüksek onur derecesiyle, bölüm ikincisi olarak tamamladı; “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (tezli)” eğitimini de İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde “Uçak Fobisinin Hipnoz ve Sanal Gerçeklik Terapisiyle Giderilmesi” konusunda yazdığı bilimsel araştırma tezi ile tamamlayarak Klinik Psikolog unvanını aldı. 

Hypnotistanbul Bilinçaltı Değişim ve Motivasyon Merkezi‘nin kurucusu Kln. Psk. Burak Uçkun hakkında daha geniş bilgi için ana menüdeki “hakkımızda” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Yaşam Senaryonuzu Yeniden Yazın!

Güçlü bir gevşeme ve odaklanmanın eşlik ettiği planlı imgeleme tekniği olan “Kendi Kendine Hipnoz Eğitimi” ile hayatınızın kontrolünü elinize alın. 

Otohipnoz Eğitim İçeriği

 • Hipnoz Nedir, Ne Değildir?
 • Hipnozla İlgili Doğru Sanılan Yanlışlar.
 • Bilinçli Zihin vs Bilinçaltı Zihin.
 • Bilinçaltı Kalıplarımızın Gücü.
 • Bilinçaltı Kalıplarımız Nasıl ve Hangi Koşullarda Oluşuyor?
 • Nasıl Öğreniriz?
 • Hipnotik Zihin Durumu Nedir ve Nasıl Oluşur?
 • Hipnozun Seviyeleri ve Beyin Dalgaları.
 • Hipnoz, Self Hipnoz ve Hipnoterapi Kavramları.
 • Kullanım Alanları
 • Kendi Kendine Hipnoz Teknikleri
 • Hipnoza Hazırlık – Mayalama
 • Hipnoza Yatkınlık Testleri Uygulaması
 • Kendi kendini nasıl hipnoza alırsın
 • Bireysel hipnoz ve oto hipnoz farkları.
 • Hipnoz altında kişiye otohipnoz becerisi entegre edilmesi
 • Stres yönetimi nasıl yapılır
 • Kilo kontrolü çalışmaları nasıl yapılır
 • Hedeflere ulaşma çalışmaları nasıl yapılır
 • Bolluk çalışması nasıl yapılır

Otohipnoz Tedavi midir?

Hayır, kendi kendini hipnoza alma teknikleri bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tür kendi kendine yardım teknikleri genellikle stres yönetimi, odaklanma, olumsuz düşüncelerle başa çıkma, hedeflere ulaşma ve kişisel gelişim için kullanılır.

Kendi kendine yardım teknikleri, ciddi sağlık sorunları olan kişiler için yeterli olmadığı gibi, uygun da olmayabilir. Ciddi fiziksel veya psikolojik sorunları olan kişiler, otohipnozu kendi kendilerine uygulamak yerine hipnoterapi eğitimi olan bir psikiyatrist, hekim ve/veya klinik psikolog gibi uzmanlardan destek almalıdır. Tedavi gerektiren durumlarda, hipnoterapi, hipnoz eğitiminin yanı sıra klinik alt yapısı da olan bir terapistin rehberliğinde uygulanır. Bu tür teknikler kişisel gelişim, hedeflere ulaşma ve rahatlama için etkilidir ancak herhangi bir tedavi yerine geçmediği unutulmamalıdır. Ruhsal sağlık sorunları olan kişilerin bir uzmana danışmaları önemlidir.

Kendi Kendini Hipnoz İçin Süreklilik Şarttır

Bu teknik bir kez öğrendikten sonra, bu beceriyi geliştirmek ve bu zihin durumuna hızlıca girme konusunda bir koşullanma oluşması için her gün düzenli olarak pratik yapmak gerekir. Hipnotik tam olarak deneyimlemek ve faydalarından yararlanmak için süreklilik çok önemlidir.

Self-hipnoz tekniği, bir beceri olarak görülebilir ve geliştirilmesi için tekrar ve pratik yapmak çok önemlidir. Bu tekniği kulaktan dolma bilgilerle veya youtube’daki bir çoğu yanlış veya yetersiz bilgilerle dolu amatör videolardan öğrenmek yerine, tekniğin bir bireysel hipnoz seansıyla bilinçaltına yerleştirilmesi için bu konuda bir uzmandan eğitim almak çok önemlidir.

Hipnotik tekniklerin bilinçaltımızı hedeflerimize programlama ve hayatımızda olumlu değişimlere yardımcı olma sürecindeki faydası çok büyüktür. Düzenli uygulama, zihinsel ve duygusal durumumuz üzerinde daha uzun vadeli bir etkiye sahip olur. Yeni alışkanlıklar oluşturma süreci de süreklilik gerekir. Tıpkı bir enstrüman çalmayı veya İngilizceyi öğrenirken pratik yapmamız gerektiği gibi, egzersizlerinizi düzenli olarak yaparsanız, bu becerinizi üst düzeye getirebilirsiniz. Dolayısıyla hayatınızı da…

Otohipnoz teknikleri, kişisel gelişim ve dönüşüm yolculuğumuzun bir parçası olmalıdır. Keşke bu teknik ortaokuldan itibaren herkese öğretilse…

Sonuç olarak, bu teknikle olumlu sonuçlar elde etmek ve faydalarını en üst düzeyde deneyimlemek için düzenli uygulamaya ihtiyaç vardır. Sürekli pratik yapmak, hipnoz halinin gücünü ve becerilerinizi geliştirir. Böylece içsel dönüşümümüzü kolaylaştırır. Kişisel gelişimde güçlü bir araç olan kendi kendine hipnozu bir yaşam tarzı haline getirmek ve düzenli olarak uygulamak, kişisel gelişimimizi destekleyen belki de en güçlü araç olabilir.

GÜNCEL ONLINE EĞİTİM, SEMİNER ve ETKİNLİKLERİMİZ:

Kln. Psk. Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ilk ulusal akreditasyona sahip hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden, yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak mezun oldu. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak, Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ulusal ve uluslararası platformlarda aldığı 12 adet müzik ödülünün yanı sıra inşaat mühendisliği alanında da lisans diplomasına sahiptir. Klinik Psikolog Burak Uçkun, yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli Psikoterapi hizmetleri vemekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul