Logo

Olumlama Cümleleri Neden İşe Yaramaz?

pozitif_dusunce Gerçek şu ki olumlama cümleleri bilinçli düzeyde söylendiğinde aslında çoğu zaman “pozitif düşünmek” konsepti kapsamında ele alınabilecek bir çabadan öteye gitmez. Çoğu kişi olumlama cümleleri ile düzenli olarak çalışmalar yapsa da çoğu zaman söylediğiniz olumlama sözleri, bilinçaltı tarafından özümsenmez. Çünkü olumlama sözleri ile çalışırken aslında bilinçli zihin seviyesinde çalışırız. Yani olumlama cümlelerini bilinçli zihnimizle dile getiririz. Ama olumlama cümlelerinin asıl ulaşması gereken yer bilinçaltı zihnimizdir.

Olumlama cümleleri söylemek ve bu cümleleri düşünmek, bilinçli zihnimizle yaptığımız, irademizle gerçekleştirdiğimiz bir eylemdir. Burada hatırlamamız gereken en önemli şey şudur; Hayatımızı ve davranışlarımızı yöneten ve yönlendiren bilinçli zihin değil, bilinçaltı zihindir. Dolayısıyla olumlamalar direk bilinçaltımıza hitap edecek şekilde telkin edilmedikçe bu, olumlama sözleri söylemek, bilincimizle gerçekleştirdiğimiz ve işe yaramayan nafile bir çabadan öteye gidemiyor maalesef.

Gerçekte “pozitif düşünce” çabası “ümit etmek” ile eşdeğer bir çabadan öteye gitmemekte. Ama şu da bir gerçektir ki olumlama cümleleri de aslında bir çeşit telkindir. Ancak bilinçaltı düzeyde içselleştirilemediği sürece hiçbir fayda sağlamayacağı da başka bir gerçektir. Olumlama cümlelerinden sonuç almak için bu cümlelerin bilinçaltına ulaşmasını sağlamak şarttır. Ancak tek başına olumlama sözleri söylemek veya yazmak maalesef o cümlelerin bilinçaltımıza ulaşması için yeterli değildir.

Pozitif Düşünmek Neden Çözüm Değil?

Bazı konularda net sonuçlar almak isteriz. Hedefe ulaşmak isteriz. Ve bu hedeflerimize ulaşmayı ümit ederiz. Aslında bütün bu pozitif düşünme çabalarımız bilinçli zihnimiz ile yaptığımız çabalardır. Olumlama cümleleri söylemek de aslında bilinçli zihinle yapılan bir nafile çabadır. Bilinçli zihnimizle ne kadar uğraşırsak uğraşalım bilinçli zihnin çabaları tek başına bizi hedeflerimize ulaştırmaz. Belki kısa vadede biraz işe yaramış gibi görünse de uzun vadede kalıcı sonuçlar elde etmemizi sağlamaz. Tek başına pozitif düşünme çabaları kısa bir süre için kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaktan öteye gitmez.

Bu tür teknikleri denemeyin demiyorum, tabi ki deneyin, isterseniz olumlama cümleleri ile egzersizler yapabilirsiniz. Tabi ki pozitif düşüncenin o rahatlatıcı etkilerini hissedin. Kısa bir süre de olsa kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan her şeyi uygulamanızı tabi ki tavsiye ederim. Ancak hedeflere ulaşmakta bizi ileri sıçratan da geriye çeken de aslında çocukluğumuzdan bu yana bilinçaltımıza “öğrenilmişler” olarak ilmek ilmek işlediğimiz, benliğimizin bir parçası olarak kaydettiğimiz yaşam senaryolarımızdır. Bilinçli zihnimizle ne kadar uğraşırsak uğraşalım bilinçaltımızda yazdığımız programı değiştirmek için bilinçli zihnimizin çabaları yeterli olmayabilir.

Kitapçılarda pozitif düşünmenin önemi ile ilgili onlarca kitap var. Olumlama sözleri içerse de içermese de, kitap okumak da zaten bir çeşit trans hali oluşturur. Bu yüzden bu tür kitapları okumak bazılarımızın bilinçaltına hitap edip pozitif değişimler oluşturmamıza katkıda bulunabilir. Ancak pozitif düşünce çabaları, sürekli olumlama sözleri söyleme egzersizleri yapmak tek başına hedeflere ulaşma konusunda pek de işe yaramaz. “Pozitif düşün” diyen pozitif düşünce kitapları okuduktan sonra “tamam da kardeşim, öyle ‘pozitif düşün’ demekle de olmuyor ki; zaten boğazıma kadar borç içindeyim, evime haciz gelmiş, kolesterolüm tavan yapmış, çocuğum hasta, karım ikinci çocuğumuza hamile, kirayı da geciktirdim zaten, bir de üstüne işimden olmuşum iş arıyorum 6 aydır, bu şartlarda hadi buyur sen pozitif düşün bakalım kolaysa…” diyen kişilere rastladınız mı hiç?…

Olumlama sözleri söylemek işe yaramıyor mu? Hmmm… Peki o zaman ne yapmalıyız?

Bilinçaltınıza ulaşmanın yollarını araştırmakla başlayabilirsiniz. Bu sayfalarda şu an bu yazıları okuduğunuza göre aslında doğru yoldasınız. Hayatınızda hızlıca pozitif değişimler ve buna bağlı kalıcı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, sizi sürekli aynı girdabın içinde tutmaya çalışan, bilinçaltınıza kendi kendinize 

yazdığınız ve sizi hedeflerinizden geri tutmaya çalışan “yaşam senaryonuzu” hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak şekilde yeniden yazmanız, mümkün. Hayır, “hipnoz” demiyorum. Hipnozun bu konuda ne kadar başarılı ve hızlı sonuçlar verdiğini zaten hypnotistanbul.com sayfalarını yeterince incelediyseniz şimdiye kadar anlamışsınızdır muhakkak. Hipnoz tabi ki çok etkili, çok hızlı bir yöntemdir. Olumlama cümleleri söylemekten de bahsetmiyorum. Olumlama sözleri nerede tıkanıyor, bunu da anladınız zaten. Ben size kendi kendinize, içinde “hipnoz” olmadan kolayca uygulayabileceğiniz bir teknikten bahsetmek istiyorum! Günde sadece 5-10 dakikanızı ayırarak çok hızlı bir şekilde bilinçaltınıza yazılmış olan yaşam senaryonuzu değiştirebilmenizi sağlayan bir yöntem var. 

olumlama

Bilinçaltınız sizi korumak için küçüklüğünden beri kendisine öğrettiğiniz “öğrenilmişler” olarak kabul ettiği şeyleri hayatınızda uygulamanızı sağlıyor. Kötü bir niyeti yok. O sadece sizi “bilinmeyen” den korumak için “öğrenilmişler” çemberinin (bilinenler çemberinin) dışına çıkmamanızı sağlamak için çalışıyor. Oysa bilinçli zihninizle düşündüğünüzde başarılı olmak, bolluk içinde olmak, endişelerden uzak bir hayat yaşamak, mutlu olmak, insanlarla iyi ilişkiler içinde olmak, sizin için iyi bir şey. İşte bilinçaltınız bu yorumu yapmaz. O sadece sizi “öğrenilmiş” yaşam senaryonuzun içinde tutmaya çalışır. Olumlama cümleleri de bu noktada pek işe yaramaz.

O zaman bilinçaltınıza yeni bir yaşam senaryosunu yeniden öğretmeniz, yeniden tanımlamanız, yani yeniden programlamanız gerekir. Ve bunun da çok kolay uygulanabilen, olumlama tekniği içermeyen bir yolu var. İnanmanız veya inanmamanız hiç önemli değil. Pozitif düşünmek için çaba harcamanıza da gerek yok. Tek yapmanız gereken günde 5-10 dakikanızı ayırmak.  ZİHİNSEL BANKA TEKNİĞİ“, yaşam senaryonuzu yeniden yazmanızın en kolay ve en etkili yollarından biridir.

Bilinçaltını Programlamanın Daha Etkili Bir Yolu

Uzaktan Eğitim Pozitif düşünce programlarının bittiği yerde ZİHİNSEL BANKA KONSEPTİ başlar. Ulaşılmak istenen hedefler eğer bilinçaltı düzeyde kabul görürse ancak o zaman “ulaşılır hedefler” olurlar. Zihinsel Banka Programı da işte tam olarak bunu yapıyor. Bilinçaltınız tekrar programlayın. Başarıya programlayın. Bolluğa, mutluluğa programlayın. Sonra hayatın size getireceği bolluk, mutluluk ve başarılara tanıklık etmenin hazzını yaşayın. Bu eğitimi artık “online uzaktan eğitim” olarak da alabilirsiniz!

Bilinçaltımızın yaşam senaryomuzu nasıl oluşturmuş olduğu konusunu daha detaylı incelemeden önce şu gerçeği kabul edin ki siz aslında ÇOK BAŞARILISINIZ! Evet… Çok başarılısınız. Hayatınızın ne kadar berbat olduğunu düşünürseniz düşünün, şu anda işinizde veya hayatınızda olup biten ne kadar olumsuzluk olursa olsun, şimdiye kadar siz yaşam senaryonuza sadık kalma konusunda çok başarılı olmuşsunuz aslında.

Bilinçaltınızı programlama süreciniz, doğduğunuz anda başlamıştı. Bilinçaltınızın, hayatınızda “otorite figürü” olarak gördüğünüz kişilerden, yani ailenizden, bazı arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan, öğretmenlerinizden vs. öğrendiği ve gözlemlediği şeyler, küçük veya büyük tüm deneyimler, sizin bilinçaltı düzeyde yaşam senaryonuzu oluşturdu şimdiye kadar. Ve siz bu senaryoyu harfiyen uygulamakta çok ama çok başarılı oldunuz! Tek problem şu ki; bugüne kadar başarıyla uyguladığınız bu bilinçaltı programınız şu an ve gelecekte uygulamaya devam etmek istediğiniz bir program olmayabilir. Şu an içinde bulunduğunuz durumun sebebi olabilir. Olumlama cümleleri her zaman olumlu cümleler olmayabiliyor. Çocukluğunuzdan beri maruz kaldığınız cümleler olumlama cümleleri değil, olumsuzlama cümleleri de olabilir öyle değil mi?

Şu anki durumunuzdan memnun değilseniz yapmanız gereken şey hayatınızı yöneten bilinçaltı programınızı değiştirmek. Şu ana kadar yaşam senaryonuzu büyük sadakatle uygulamakta büyük başarı gösteren bilinçaltınız yaşam senaryonuzu değiştirdiğiniz zaman da emin olun ki aynı başarıyı gösterecek ve yeni senaryonuzu harfiyen uygulayacaktır. Onun işi bu. Şimdiye kadar başarılı olduğuna göre bundan sonra da aynı başarıyı göstereceğine emin olabilirsiniz. Olumlama sözleri ile çalışmalar yapmanın herkeste pek de işe yaramadığı, bir gerçek. Zihinsel Banka ise herkes için değişimi kolay hale getiriyor, bilinçaltınızı hedefe programlıyor. Ama unutmayın; 3-5 günde değişim olmasını beklemek de hayalcilik olur. 

Bu teknikte önemli olan hız değil, istikrardır! İstikrarla uygularsanız olumlama cümleleri söylemekten daha net sonuçlar alacağınız kesindir. Ben kendim de yıllardır her gün bu tekniği uyguluyorum. 12 yılı aşkın bir süredir hiç aksatmadım. ABD’deki 55 yıllık hipnoz akademisinden hipnoz eğitimi aldığım dönemde öğrendiğim bu tekniği uygulamaya başladıktan sonra bu egzersizin hayatıma kattığı şeyler çok fazla… Hala uygulamaya devam ediyorum. Bu teknik, akademinin kurucusu ünlü hipnoterapist, Dr. John Kappas’ın geliştirdiği bir teknik. Hikayesini eğitimde anlatıyorum…     

Olumlama Sözleri; Dezavantajları Nelerdir?

Olumlama cümleleri, olumlu düşünceleri pekiştirmek için kullanılan cümlelerdir. Ancak, sadece olumlu düşünceleri tekrarlamak, kişinin yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlamaz. Gerçekçi bir değerlendirme yapmadan sadece olumlu düşünceler üzerinde odaklanmak, sorunları görmezden gelmeye ve çözüm bulma sürecini geciktirmeye neden olabilir.

Ayrıca, olumlama cümleleri kişinin kendine veya başkalarına yüksek beklentiler oluşturmasına ve gerçekleştirilemeyecek hedefler koymasına neden olabilir. Bu durum, kişinin daha sonra hayal kırıklığına uğramasına ve özgüveninin azalmasına neden olabilir.

Olumlama cümleleri kullanmak, pozitif düşünceye sahip olmak önemlidir, ancak sorunların çözümüne yönelik somut adımlar atmak da aynı derecede önemlidir. Sorunların farkında olmak, gerçekçi hedefler koymak ve bu hedeflere ulaşmak için çaba harcamak, başarılı bir sonuç elde etmek için daha etkili bir yaklaşım olabilir.

Olumlama Cümleleri ile Çalışacaksanız, Böyle Yapın:

Olumlamaların ne olup ne olmadığıyla ilgili yukarıdaki geniş bilgilerin tamamını okumanıza rağmen yine de olumlama cümleleri ile çalışmalar yapmak istiyorsanız, eh peki; aşağıda örnek cümleler vereyim, bir deneyin bakalım… Bu cümleler çoğu zaman yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı bir çok kişide sonuç vermiyor. Bazılarında az ya da çok, belli bir değişiklik de olabilir. Ama çoğu zaman ve çoğu kişide aslında hiç sonuç vermiyor. (Sebeplerini yukarıda anlattım). Yine de olumlama sözleri ile çalışma yapmanın sizde nasıl bir etki yaratacağını deneyimlemek isterseniz, aşağıdaki olumlama cümlelerinden esinlenebilirsiniz.

Olumlama cümleleri ve Olumlama sözleri nedir Sizde etkili olma şansını arttırmak için olumlama cümleleri çalışmanızı bari en azından gece yatmadan önce yapmaya çalışın derim. Olumlama cümleleri çoğu kişide hiçbir işe yaramasa da olumlama sözleri ile yine de bir deneme yapmak istiyorsanız, cümlelerin hepsini okumak yerine içlerinden sadece bir iki tanesini seçip en azından 5-10 gün sadece o belirlediğiniz cümleler üzerinde çalışırsanız (belki) başarı şansınız artabilir.

Ne kadar çok cümle yazarsam o kadar iyi” düşüncesi doğru değildir! Bir seferde bir çok farklı konuya odaklanmak yerine, sadece bir ya da en fazla iki konuya odaklanmanızı tavsiye ederim. Seçeceğiniz bir ya da iki cümleyi 15-20 kez bir kağıda yazdıktan sonra sesli olarak okuyun. Sonra uykuya dalmak üzere gözlerinizi kapatın. Bu çalışmayı gece yatmadan önce yapmanızı tavsiye etmemin sebebini, yazıyı daha fazla uzatmamak adına bu sayfaya yazmıyorum ama ileride bu konuya ayrı bir makalede değineceğim. “Rüyalar” başlıklı makalemde de gece yatmadan önceki sihirli 30 dakika ile ilgili geniş bilgi veriyorum. Eğitimler başlıklı linkte göreceğiniz Zihinsel Banka Eğitimi‘nin bilgi sayfasını ziyaret ederseniz bu konsept ile ilgili daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

Olumlama Cümleleri:

 • Evrenin sonsuz bolluk ve bereketi üzerime akıyor. 
 • Ben kendimi tam da olduğum gibi seviyor ve kabul ediyorum. 
 • Paranın bana her yerden bolca akmasına izin veriyorum. 
 • Para bana serbestçe akar ve ben parayı mutlulukla harcarım. 
 • Para bana her zaman katlana katlana ve bolca gelir. 
 • Para bana sevgiyle gelir ve ben de parayı sevgiyle harcarım. 
 • Ben parayı sevgiyle paylaşırım. 
 • Ben parayı harcadıkça bana akan para çoğalır. 
 • Benim banka hesaplarım her gün para ile dolar taşar. 
 • Ben bol para kazanmaya layığım. 
 • Ben her şeyin en iyisine layığım. 
 • İhtiyacım olan para bana ihtiyacım olan her anda kolayca gelir. 
 • Ben çok paraya layığım ve çok parayı hak ediyorum. 
 • Para bana kolaylıkla gelir.
 • Ben çok zengin olmayı hak ediyorum. 
 • Ben çok zengin olmaya layığım. 
 • Para bana sevgiyle geliyor ve ben ben parayı sevgiyle kabul ediyorum. 
 • Çok zengin ve bolluk içinde yaşamak benim en doğal hakkım.
 • Evren bolluk içinde ve bu bolluk üzerime akıyor.. 
 • Evrenin bolluğu bana cömertçe akıyor. 
 • Evren bana parayı çoğaltarak veriyor. 
 • Evren ihtiyacım olan her şeyi ihtiyacım olduğu anda bana veriyor. 
 • Ben çok para kazanmaya layık biriyim.  
 • Evrenin bana vermek istediği tüm bolluk ve bereketi ayırım yapmaksızın olduğu gibi kabul ediyorum. 
 • Çok parayı hak ediyorum. 
 • Çok paraya layığım.
 • Ben çok değerli olduğumu biliyorum.
 • Bana benim ve kendinin kıymetini bilen gelir ve bende kalır. 
 • Ben kendi içimde tam ve bir bütünüm.
 • Benim ilişkilerim tam ve bir bütündür. 
 • Ben sevdiğimi serbest bırakırım, gerçek aşk zaten hep bana yakın durur. 
 • Sevgi harika bir enerjidir. 
 • Bedenim ve zihnim sevgiyle beslenir.
 • Ben hepimizin bir olduğunu biliyorum. 
 • Benim sevgi bilincim yüksektir.
 • Ben çok sevilmeye layığım ve bunu kabul ediyorum. 
 • Ruh eşim bana doğru zamanda geliyor. 
 • Ben sevildiğimi biliyorum ve sevgiyi kabul ediyorum. 
 • Ben istediğim aşkın hayatıma girmesine izin veriyorum. 
 • Ben çok değerliyim.
 • Ben kendi yolumda sevgiyle ilerliyorum. 
 • Ben evrenin bir parçasıyım.
 • Ben ruh eşimle olmayı hak ediyorum ve kabul ediyorum. Bu benım en doğal hakkım.
 • Ben sonsuz bolluk ve bereketle doluyum. 
 • Sonsuz bolluk ve bereketimi tüm çevreme ve ihtiyacı olanlara cömertçe veriyorum.
 • Ben bu gün sevgiyle doluyum, sevgiyi tüm çevreme ve ihtiyacı olanlara cömertçe veriyorum.
 • İşime kolayca odaklanıyorum ve çok verimli çalışıyorum. 
 • Kendimi her zaman ve her yerde özgürce ve öz güvenli bir şekilde ifade edebiliyorum.
 • Ben daima kendimi en doğru sözcüklerle, en güzel davranışlarla ve sevgiyle ifade edebiliyorum.
 • Bu gün ve her gün sağlığım hep çok iyi durumda.
 • Bu gün kendimi sevgiyle ifade edebilmeyi seçiyorum.
 • Paranın bana her yerden akmasına izin veriyorum. 
 • Para bana serbestçe akar ve ben parayı mutlulukla harcarım.
 • Farkında olarak ya da olmayarak yarattığım tüm engellemeleri iptal ediyorum. 
 • Zihnim ve bedenim kusursuz bir denge içinde. 
 • Çok sağlıklı ve evrenle uyum içindeyim. 
 • Geçmişte beni üzen kişileri affediyorum.
Kln. Psk. Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ilk ulusal akreditasyona sahip hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden, yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak mezun oldu. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak, Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ulusal ve uluslararası platformlarda aldığı 12 adet müzik ödülünün yanı sıra inşaat mühendisliği alanında da lisans diplomasına sahiptir. Klinik Psikolog Burak Uçkun, yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli Psikoterapi hizmetleri vemekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul