Bir miktar kaygı, hayatta gerilimlerimizin altında yatan problemlerimizle başa çıkmamız için bizi motive ederek yararlı bile olabilir. Fakat, fazlaca kaygılı olmak çoğu zaman sağlığı ve mutluluğu negatif etkileyen bir durumdur. Hayatta bazı şeylere karşı aşırı nedensiz (veya nedenli) korku duymamız bazen yaşam kalitemizi de düşürür. İnsan aynı zamanda hem gevşemiş hem de endişeli olamayacağı için “progressive relaxation” adı verilen “adım adım gevşeme” alıştırmasını yapmak bir ölçüde anlık kaygılarınızdan geçici olarak uzaklaşmanız için size yardımcı olabilir. Hipnoz ile korkularınızı bilinçaltı düzeyde tekrar şekillendirerek bu kaygılardan kalıcı olarak kurtulmanız da mümkün.

Fobi Nedir, Korku Nedir?

Fobi kelimesi Yunanca “phobos” kelimesinden gelmektedir ve “panik korku” anlamındadır. Fobi’nin tarifini yapacak olursak; belirli bir nesne, faaliyet ve durum tarafından ortaya çıkarılan, pek de gerçekçi olmayan, kontrol edilemeyen bir korku oluşumu olarak tarif edilebilir. Ama “fobi” ve “korku” aslında birbirinden farklı şeylerdir. Yani; belirtileri ortaya çıkaran şeyden kaçınmak, uzunca sürmesi ve irrasyonel olması gibi özellikler taşıyan “fobi”, normal korkudan farklıdır. Örneğin “uçuş fobisi” ve “uçuş korkusu” birbirinden farklı şeylerdir.

korku-fobi-hipnozKorkuyla fobinin arasındaki en önemli fark: fobilerin mantıklı bir sebebi yoktur. İrrasyoneldir… Kişi sahip olduğu fobinin sebebini örneğin başından geçen bir olaya bağlamaz, neden olduğunu bilmez bile. Ama aslında bilinçaltında yatan bir sebebi vardır. Sadece kişi bu sebebin farkında değildir. Mesela kişinin çok küçükken yaşadığı bir deneyiminin sonucunda bilinçaltı, durumu yanlış algılayıp kişiyi korumak için kişide bir fobi yaratmış olabilir… Ya da örneğin bir kişi uçağa bindiği günlerden birinde tesadüfen kan şekeri düşükken uçağa binmişse, o sırada da normal olarak (kan şekeri problemi nedeniyle) kişide çarpıntı, terleme, kaygı durumu, titreme, terleme gibi şeyler baş göstermişse o sırada bilinçaltı bu belirtileri uçağa bindiği için uçakla ilişkilendirmiş olabilir. (Yanlış bir ilişkilendirme yapmıştır).

Bu tür durumlar, bilinçaltının yaptığı masum bir ilişkilendirmedir aslında. Çünkü bilinçaltı her zaman kişiyi korumaya yönelik davranır ve aslında ona ne verirseniz onu literal olarak alır, yorum yapmaz. Bu yüzden bu kişi ileride yine uçağa bindiğinde bu yanlış ilişkilendirme yüzünden bilinçaltı yine aynı semptomları tetikliyor olabilir. Zira daha önce bu semptomları uçağa binmek ile ilişkilendirmiştir. İşte artık kişinin nur topu gibi bir fobisi olmuştur. Kişi bu fobinin kaynağını, nedenini bilmiyordur. Sadece uçağa binemiyordur, o kadar. Ne zaman uçağa binse bu belirtiler baş gösteriyordur. (şekeri düşmemiş olsa bile). Bu örnekte kişi uçağa binerken daha önce kan şekerine bağlı olarak bu problemleri yaşadığı için bilinçaltı bir fobi oluşturup kişiyi uçağa binmekten alıkoyuyordur demekle vurguladığımız şey; bu durumun kişi için irrasyonel olduğudur. Fobilerde durumun kişi için mantıklı bir sebebi yoktur.  

korku-fobi3

Deneyimle Oluşan Korkular

Korku ise kişinin daha önce yaşamış olduğu spesifik bir olaydan kaynaklanan bir duygudur. Yine aynı örneğe değinecek olursak: kişi daha önce korkutucu bir uçak seyahati yaşamışsa,bu durum kişide bir uçuş korkusu oluşturmuş olabilir. Kişi uçağa neden binemediğini biliyordur. Çünkü daha önce çok sallanan bir uçağa binip korkmuştur, ya da belki de bir uçak kazası geçirmiştir… Ya da düşme tehlikesi atlatmıştır… (örnekler çoğaltılabilir).  İşte bu, deneyime bağlı bir durumdur. Ne zaman başladığı bellidir. Kötü, korkutucu bir uçak seyahatinden sonra başlamıştır. Farkı anladınız mı? Fobi ve korkunun farkı en basit anlamıyla budur. Dolayısıyla korkulara ve fobilere uygulanması gereken hipnoterapi modelleri de farklı olmalıdır.  Örneğin kedi korkusu ve kedi fobisi; köpek korkusu ve köpek fobisi; asansör korkusu ve asansör fobisi; böcek korkusu ve böcek fobisi; yüzme korkusu ve yüzme fobisi; uçak korkusu ve uçak fobisi; bunlar birbirinden farklı şeylerdir. Dolayısıyla korku ve fobilerle ilgili hipnoterapi uygulanırken kullanılacak olan hipnotik yaklaşım ve teknikler kişiye özel olarak dizayn edilmelidir. Her kişi farklı olduğu gibi her kişinin fobisinin kaynağı ve sebepleri, yoğunluğu vs farklıdır.

Fobi ve Korkularınızı Hipnoz ile Yenebilirsiniz

korku-fobiDünyada bir çok hekim, kaygı, korkular ve fobilerle baş etmede kendi kendine hipnozu da içeren bazı psikoterapötik tekniklerin uygulanmasını tavsiye etmektedir. Eğer probleminizin temelinde fizyolojik kaynaklı bir rahatsızlık yok ise (önce bir psikiyatriste danışarak bunu tespit edebilirsiniz), veya bazı şeyleri kendi kendinize ne kadar yapabileceğinizi görmek istiyorsanız; kaygı belirti ve göstergeleriyle “kendi kendine başa çıkabilme teknikleri”ni öğrenmek,  kimisi için denemeye değer bir yoldur. Dişçi korkusu, örümcek fobisi, sahne korkusu, sınav kaygısı ve yukarıda listelenenler gibi bir çok fobi, korku ve kaygı, olumlama cümleleri ile giderilemez ama hipnoz terapisi ile giderilebilmektedir.

Fobi veya korkunuz varsa bunların üstesinden gelmek Hipnoz ile mümkündür. Bazı kişiler sadece birkaç seansta bile fobisinden kurtulabiliyor olsa da unutmamak gerekir ki her kişi farklıdır. Herkesin hipnoz ile etkileşimi farklı olduğu gibi, her kişinin fobisinin sebepleri, yoğunluğu, niteliği de farklı farklıdır. Farklı kişilerde 3, 4, 5, 6, 7  seans da gerekebilir, daha fazla ya da daha az da olabilir. Seans sayısı kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği için, önceden herhangi bir kesin seans sayısı vaat etmek etik ve gerçekçi bir söylem olmaz. Ancak sadece 1 seansta fobisinden kurtulan olduğunda da şaşırmıyoruz. Her kişi farklıdır. Hipnoterapi programı, kişinin gelişim kaydetme niteliğine göre, gerekirse EFT ve IEMT (Integral Eye Movement Therapy) teknikleriyle de ile desteklenir. Dünyada Hipnozla fobilerinin üstesinden gelebilen milyonlarca kişi vardır. Ömür boyu fobiyle yaşamak zorunda değilsiniz. Örneğin uçak fobisi olan biri bu fobisini yenmek için bir şeyler yapmak yerine, yıllarca uçağa binmekten kaçınma eğilimi gösteriyor. Ne zaman ki uçmaya mecbur kaldığı bir seyahati yaklaşıyor, ancak o zaman fobisi konusunda desek almayı düşünüyor. Bir fobiniz varsa üstesinden gelmeyi ertelemeyin, daha çok yer etmesi için ona fırsat vermeyin. Hemen destek alın, fobinizle vedalaşın.