Fobi ve Korkularda Hipnotik Telkin Yöntemleri

Bir miktar kaygı, hayatta gerilimlerimizin altında yatan problemlerimizle başa çıkmamız için bizi motive ederek yararlı bile olabilir. Fakat, fazlaca kaygılı olmak çoğu zaman sağlığı ve mutluluğu negatif etkileyen bir durumdur. Hayatta bazı şeylere karşı aşırı nedensiz (veya nedenli) korku duymamız bazen yaşam kalitemizi de düşürür. İnsan aynı zamanda hem gevşemiş hem de endişeli olamayacağı için, fobi ile ilgili egzersiz yapmak için “progressive relaxation” adı verilen “adım adım gevşeme” alıştırmasını yapmak bir ölçüde anlık kaygılarınızdan geçici olarak uzaklaşmanız için size yardımcı olabilir. Hipnoz ile fobi ve korkularınızı bilinçaltı düzeyde tekrar şekillendirerek, hipnoterapi ile uygulanan bir fobi tedavisi ile bu kaygılardan kalıcı olarak kurtulmanız da mümkün.

Fobi Nedir, Korku Nedir?

Fobi kelimesi Yunanca “phobos” kelimesinden gelmektedir ve “panik korku” anlamındadır. Fobinin tarifini yapacak olursak; belirli bir nesne, faaliyet ve durum tarafından ortaya çıkarılan, pek de gerçekçi olmayan, kontrol edilemeyen bir korku oluşumu olarak tarif edilebilir. Ama “fobi” ve “korku” aslında birbirinden farklı şeylerdir. Yani; belirtileri ortaya çıkaran şeyden kaçınmak, uzunca sürmesi ve irrasyonel olması gibi özellikler taşıyan “fobi”, normal korkudan farklıdır. Örneğin “uçuş fobisi” ve “uçuş korkusu” birbirinden farklı şeylerdir.

korku-fobi-hipnozKorkuyla fobinin arasındaki en önemli fark: fobilerin mantıklı bir sebebi yoktur. İrrasyoneldir… Kişi sahip olduğu fobinin sebebini örneğin başından geçen bir olaya bağlamaz, neden olduğunu bilmez bile. Ama aslında bilinçaltında yatan bir sebebi vardır. Sadece kişi bu sebebin farkında değildir. Mesela kişinin çok küçükken yaşadığı bir deneyiminin sonucunda bilinçaltı, durumu yanlış algılayıp kişiyi korumak için kişide bir fobi yaratmış olabilir… Ya da örneğin bir kişi uçağa bindiği günlerden birinde tesadüfen kan şekeri düşükken uçağa binmişse, o sırada da normal olarak (kan şekeri problemi nedeniyle) kişide çarpıntı, terleme, kaygı durumu, titreme, terleme gibi şeyler baş göstermişse o sırada bilinçaltı bu belirtileri uçağa bindiği için uçakla ilişkilendirmiş olabilir. (Yanlış bir ilişkilendirme yapmıştır).

Bu tür durumlar, bilinçaltının yaptığı masum bir ilişkilendirmedir aslında. Çünkü bilinçaltı her zaman kişiyi korumaya yönelik davranır ve aslında ona ne verirseniz onu literal olarak alır, yorum yapmaz. Bu yüzden bu kişi ileride yine uçağa bindiğinde bu yanlış ilişkilendirme yüzünden bilinçaltı yine aynı semptomları tetikliyor olabilir. Zira daha önce bu semptomları uçağa binmek ile ilişkilendirmiştir. İşte artık kişinin nur topu gibi bir fobisi olmuştur. Kişi bu fobinin kaynağını, nedenini bilmiyordur. Sadece uçağa binemiyordur, o kadar. Ne zaman uçağa binse bu belirtiler baş gösteriyordur. (şekeri düşmemiş olsa bile). Bu örnekte kişi uçağa binerken daha önce kan şekerine bağlı olarak bu problemleri yaşadığı için bilinçaltı bir fobi oluşturup kişiyi uçağa binmekten alıkoyuyordur demekle vurguladığımız şey; bu durumun kişi için irrasyonel olduğudur. Fobilerde durumun kişi için mantıklı bir sebebi yoktur.  Fobi tedavisi için hipnoterapi, aslında dünyada çok yaygın bir fobi terapi modelidir. 

korku-fobi3

Deneyimle Oluşan Korkular

Korku ise kişinin daha önce yaşamış olduğu spesifik bir olaydan kaynaklanan bir duygudur. Yine aynı örneğe değinecek olursak: kişi daha önce korkutucu bir uçak seyahati yaşamışsa, bu durum kişide bir uçuş korkusu oluşturmuş olabilir. Kişi uçağa neden binemediğini biliyordur. Çünkü daha önce çok sallanan bir uçağa binip korkmuştur, ya da belki de bir uçak kazası geçirmiştir… Ya da düşme tehlikesi atlatmıştır… (örnekler çoğaltılabilir).  İşte bu, deneyime bağlı bir durumdur. Ne zaman başladığı bellidir. Kötü, korkutucu bir uçak seyahatinden sonra başlamıştır. Farkı anladınız mı? Fobi ve korkunun farkı en basit anlamıyla budur. Dolayısıyla korkulara ve fobilere uygulanması gereken hipnoterapi modelleri de farklı olmalıdır.  Örneğin kedi korkusu ve kedi fobisi; köpek korkusu ve köpek fobisi; asansör korkusu ve asansör fobisi; böcek korkusu ve böcek fobisi; yüzme korkusu ve yüzme fobisi; uçak korkusu ve uçak fobisi; bunlar birbirinden farklı şeylerdir. Dolayısıyla korku ve fobilerle ilgili hipnoterapi uygulanırken kullanılacak olan hipnotik yaklaşım ve teknikler kişiye özel olarak dizayn edilmelidir. Her kişi farklı olduğu gibi her kişinin fobisinin kaynağı ve sebepleri, yoğunluğu vs. farklıdır.

Fobi ve Korkularınızı Hipnoz ile Yenebilirsiniz

korku-fobiDünyada bir çok hekim, kaygı, korkular ve fobilerle baş etmede kendi kendine hipnozu da içeren bazı psikoterapötik tekniklerin uygulanmasını tavsiye etmektedir. Eğer probleminizin temelinde fizyolojik kaynaklı bir rahatsızlık yok ise (önce bir psikiyatriste danışarak bunu tespit edebilirsiniz), veya bazı şeyleri kendi kendinize ne kadar yapabileceğinizi görmek istiyorsanız; kaygı belirti ve göstergeleriyle “kendi kendine başa çıkabilme teknikleri”ni öğrenmek,  kimisi için denemeye değer bir yoldur. Dişçi korkusu, örümcek fobisi, sahne korkusu, sınav kaygısı ve yukarıda listelenenler gibi bir çok fobi, korku ve kaygı, olumlama cümleleri ile giderilemez ama hipnoz tedavisi ile giderilebilmektedir.

Fobi veya korkunuz varsa bunların üstesinden gelmek Hipnoz ile mümkündür. Bazı kişiler sadece birkaç seansta bile fobisinden kurtulabiliyor olsa da unutmamak gerekir ki her kişi farklıdır. Herkesin hipnoz ile etkileşimi farklı olduğu gibi, her kişinin fobisinin sebepleri, yoğunluğu, niteliği de farklı farklıdır. Farklı kişilerde 3, 4, 5, 6, 7  seans da gerekebilir, daha fazla ya da daha az da olabilir. Seans sayısı kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği için, fobi tedavisi ile ilgili önceden herhangi bir kesin seans sayısı vaat etmek etik ve gerçekçi bir söylem olmaz. Ancak sadece 1 seansta fobisinden kurtulan olduğunda da şaşırmıyoruz. Her kişi farklıdır. Hipnoterapi programı, kişinin gelişim kaydetme niteliğine göre, gerekirse EFT ve IEMT (Integral Eye Movement Therapy) teknikleriyle de ile desteklenir. Dünyada Hipnozla fobilerinin üstesinden gelebilen milyonlarca kişi vardır. Ömür boyu fobiyle yaşamak zorunda değilsiniz. Örneğin uçak fobisi olan biri bu fobisini yenmek için bir şeyler yapmak yerine, yıllarca uçağa binmekten kaçınma eğilimi gösteriyor. Ne zaman ki uçmaya mecbur kaldığı bir seyahati yaklaşıyor, ancak o zaman fobisi konusunda desek almayı düşünüyor. Bir fobiniz varsa üstesinden gelmeyi ertelemeyin, daha çok yer etmesi için ona fırsat vermeyin. Hemen destek alın, fobinizle vedalaşın.

35 Responses

 1. Benim araba kullanici olarak degil araçlara binme korkum var bu korkum hız şakasıyla oldu arabaya biniyorum ama hiz sesinden korkuyorum sanki birşey olucak diye düsünceler oluyor

 2. Merhaba,
  Benim araba kullanamama korkum var, aklıma geldikçe bile korkuyorum ama bunun yenmem lazım çünkü araba kullanmam gereklilik oldu artık. Bu korkuyu hipnoterapi ile atabilir miyim.

  1. Evet, fobiler için hipnoz size yardımcı olabilir. Ancak korkunuzun temelinde anksiyete bozukluğu var mı diye bakmak lazım zira anksiyete bozukluğu türlerinden bazıları, ilaç tedavisi gerektirir. Size ezbere “evet” ya da “hayır” demek gerçekçi bir cevap olmaz ama evet, fobilerle ilgili hipnoz genellikle etkili bir yöntemdir. Bu bir özgül fobi ise faydasını görürsünüz. Aslında makalede sorunuzun cevabı yazıyor. Ekstra sorularınız için yorumlar bölümüne yazmak yerine e-posta ya da telefonla irtibata geçmeni daha faydalı olur zira tüm makalelerimin “yorumlar” bölümünü her gün kontrol etmiyorum, buradan soru cevap yapmak pek mümkün değil.

  1. Bu korkunuzun temelinde anksiyete bozukluğu var mı diye bakmak lazım zira anksiyete bozukluğu türlerinden bazıları, ilaç tedavisi gerektirir. Bu konuda önce bir psikiyatrist hekime başvurmanız daha doğru olur. Böyle 5 kelimelik kısa bir soruyla ezbere “evet” ya da “hayır” demek gerçekçi bir cevap olmaz.

 3. kendimi bildim bileli böcek fobim vardı, burak bey sayesinde yendim. vazgeçmeyin arkadaşlar, çözümü var sonuçta. şu an artık bözek görünce kendi başıma böceği bir şekilde evin dışına atabiliyorum. hem de öldürmeden. 2 ay önce bunu yapabileceğimi hayal bile edemezdim. Eskiden ortamda biri bözek olduğunu söylese çığlık çığlığa odadan kaçardım, bözek var mı yok mu bakmazdım bile. görmeme bile gerek yoktu, biri bözek dese uzardım oradan hemen. oh be dünya varmış.

 4. merhaba,
  Yüzme korkusunu hipnozla yenebilir miyim? Hatırladığım yaşadığım herhangi bir olay yok. Suya da giriyorum aslında. suya batıp çıkabiliyorum ayaktayken tabi. Ama kendimi bırakamıyorum.

  1. Evet Yasemin Hanım, yüzme korkunuzu hipnozla yenebilirsiniz. Geniş bilgi için “iletişim” linkine tıklayarak e-posta ya da telefonla ile irtibata geçmekten çekinmeyin.

 5. Merhaba,ben öğretmenim ve bir törende saygı duruşunda fenalaştım, bayılacak gibi oldum ve o günden sonra tüm törenlerde saygı duruşu esnasında o sabit durma anında kendimi dinliyorum bayılma korkusu yaşıyorum ve bu büyük bir panik halini alıyor. Bu durumu hipnoz ile çözebilir miyim? Şimdiden desteğiniz için teşekkürler.

 6. Merhaba hocam benim sorunun sadece bir şey değil herseyden korkuyorum yalnız kalmaktan başarısız olmaktan terkedilmekten hayvanların hepsinden doğa üstü varlıklardan yani korkmaktan bile korkuyorum ne olur bana da yardım edin

 7. Çocukken bir yaz üst üste yaşadığım birkaç olay oldu arıyla ilgili o yazdan beri arı korkum var. Yaşadığım olayları hatırlıyorum ama kendimi birdaha olmayacağına inandıramıyorum. Yeşillik açık bir alanda bulunduğumda sürekli etraftaki arıları sayıyorum bana yakınlıklarını gelme ihtimallerini hesaplıyorum. Bulunduğum ortamda açık bir alan dahi olsa arı olduğunda duramıyorum. Yazları balkonda bile tedirgin oluyorum. Bu korkuma hipnoz terapisi çözüm olur mu?

  1. Merhaba Hazal Hanım, evet, hipnoz bu konuda size yardımcı olur elbette. Geniş bilgi veya randevu için “iletişim” linkindeki e-posta adresimize mail atabilirsiniz ya da telefonla aramaktan çekinmeyiniz.

 8. Panik atak larimizida nasil bir etki veriyor iyi sonuç alabiliyormuyuz peki bu ucak korkusu bu şekilde yenebiliyormuyuz o anda diyelim heyacan oldu panikledik ne yapmamiz lazim o anda

  1. Evet Suna Hanım, yol korkusu hipnozla üstesinden gelebileceğiniz bir durumdur ancak bu probleme eşlik eden başka bir anksiyete bozukluğu da olup olmadığını ancak ilk seanstaki detaylı görüşmemizde anlayabiliriz. Durum sadece yol korkusu ise evet, hipnoz size gayet güzel yardımcı olur.

    1. Evet Senem Hanım, başka şehirde olanlara da yardımcı oluyoruz. Bu konuda sitedeki “Online SKYPE seansları” ile ilgili makaleyi inceleyebilirsiniz. Makale şu sayfadadır: https://hypnotistanbul.com/online-hipnoz-seans/ . Bu arada sorularınızı “yorumlar” bölümüne yazmak yerine bize “iletişim” linkinde bulunan mail adresimizden veya telefon numaramızdan ulaşırsanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz, makalelerin altındaki “yorumlar” bölümünde soru-cevap yazışmaları yapmıyoruz. Bilgi için irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

 9. Merhaba ben gece tek başıma karanlıkta yalnız kalamıyorum ve uyuyamıyorum bu korkumu hipnozla yenmem mümkün mü

  1. Merve hanım, problem sadece “tek başınıza karanlıkta yalnız kalmaktan korkmak” ise evet, hipnozla bu korku/fobiyi yenmeniz mümkündür. Detaylı görüşmemizi yapmadan kesin bir şey söylemek etik olmaz. Ama durum sadece fobiden ibaret ise, elbette hipnoz korku ve fobiler için en etkili çözüm yollarının başında gelir. Sorularınızı “yorum” bölümüne yazmak yerine e-posta yoluyla veya telefonla irtibata geçerek sorarsanız daha verimli bilgi alış verişi yapma imkanımız olur. Geniş bilgi almak veya ekstra sorularınız için irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

  2. merhaba merve hn.
   sorununuza herhangi bir çözüm bulabildiniz mi, çünkü aynı problemi ben de yaşıyorum.

 10. 7 yaşında oğlum üzerine abandığında aşırı tepki veriyor ağlamaya başlıyor. Oyun oynarken dikkatimizi çekti. Gayet neşeliyken yere yatırıp elini kolunu bağlayınca çok kötü oluyor. Hipnoz tedavisinde yaş sınırı var mı? Bunu yenebilmesi için psikologa mı psikiyatra mı götürmem lazım?

  1. Abla mesajına çok güldüm… :))))) Cevap yazan olmamış, ben cevaplamadan duramadım: Dediğin problemin çözümü kolay abla. Oğlunun elini kolunu bağlayıp üzerine abanmazsanız problem çözülür. :D Boşuna hipnoza psikoloğa falan para harcamayın, bak ben bedava çözüm söylüyorum size; Garibann elini kolunu bağlayıp üzerine abanmayın, problem biter.. Yok illa abanıcaz, abanmadan duramıyoruz diyosanız onu bilemem. :)))).

 11. Merhaba gökgürültüsü fobim var ve şuandada deli gibi gök gürüldüyor kapana kısılmış gibi hissediyorum kendimi nasıl kurtulabilirim

 12. Merhaba ben bir dizi rahatsızlık yaşadıktan ve bir ilaçtan sonra yaşadığım bir reaksiyon yüzünden ilaç içmekten farklı gıdalar yemekten korkmaya başladım.Şimdi ileri derece de vitamin eksikliğim olmasına rağmen vitamin ilaçlarını dahi içemiyorum.Bu konuda ne yapamam gerekiyor hipnoz işe yarar mı?

  1. Evet Neslihan Hanım, hipnoterapi seansları size bu konuda yardımcı olabilir. Destek almak isterseniz “iletişim” sayfasında yazan e-mail ile ya da telefonla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

 13. Merhaba. Benim problemim ornek olarak soylemek gerekirse karsimda bir is veren oldugunu farz edelim o kisi ye kendimi anlatirken haddinden fazla heyecan yapip sesim kisilir derecede panikliyorum. Ama bu ilk basta oluyor daha sonrasinda isim olduktan sonra zaman la geciyor. Bunun icin ne yapabilirim.

  1. Merhaba Hasan Bey, bu bahsettiğiniz probleminizi aşabilirsiniz. Detaylı bilgi alış verişi yapmak veya randevu almak için telefonla veya e-posta ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

 14. Merhabalar ben dışarı çıktıgımda herkes bana bakıyo gbi hssediorum insanlarla knusamıyorum göz teması kuramıyorum utanıyorum sesim bile değişiyor ortamlarda ellerim titriyo bazen aileme bile öyle oluoyorum rahat gülemiyorum dışarda rahat olamıyorum bu cok sıkıcı bi durum.

  1. Yeliz hanım, bahsettiğiniz durum başka bir rahatsızlığın kriterlerine işaret ediyor. Bu konuda muayene olmak destek almak için hipnoz yerine öncelikle bir psikiyatriste başvurmanız gerekiyor. Psikiyatristiniz kendi tetkiklerini yaparak teşhis ve tedaviniz konusunda gereğini yapacaktır, size gerekli bilgiyi de verecektir. Psikiyatristinize muayene olduktan sonra kendisinin de onayını aldıktan sonra tamamlayıcı terapi olarak hipnoz desteği alabilirsiniz, iyileşme sürecinizi hızlandırır. İrtibata geçerseniz size psikiyatrist tavsiyesinde de bulunabilirim.

 15. Yemek yerken bogulma korkusu yaşadm ve o günden snra bnde fobi olustu yutma fobisi nasl kurtulcam bilmiyorum

  1. Makalede de belirtildiği gibi, bu tür korkularda “hipnoz” etkili bir uygulamadır. Hipnozla bu korkunuzun üstesinden gelmeniz mümkündür.

 16. Çok iyi dövüş yöntem ve eğitimleri biliyorum ama dovusmeken korkuyorum bu sorunu nasıl çözebilirim saygilar…

 17. Merhabalar. ..
  Su ile ilgili fobim var zira yüzme tekniklerini biliyorum ama boyumu aşan yerlere gidemiyorum , kaslarım kasıliyor ..bu sorunumu çözmek için ne yapabilirim ..
  Saygılar

  1. Bahsettiğiniz probleminizle ilgili hipnoterapi size yardımcı olur. Sorularınız için e-posta ya da telefonla irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul