Uçak Korkusu ve Hipnoz – Uçuş Fobisi Nasıl Yenilir? Uçuş Korkusu

UÇAK KORKUSU NEDİR? – Uçuş Fobisi Tanımı

Aerofobi olarak da bilinen uçak korkusu aslında toplumda oldukça yaygın olarak görülür. Aslında çok güvenli olduğunu bildiğimiz (arabaya binmekten daha güvenli) yüksek teknolojili olan bu araca bindiğimizde tetiklenen kaygı bize mantıksız gelse de bilinçaltımız bizi koruduğunu düşünerek uçuş öncesi ve uçuş sırasında veya öncesinde endişe ve kaygı yaratabilir. Aslında korku; reel bir tehlike olması halinde oluşan çok doğal ve gerçekçi bir histir. Bizi hayatta tutar. Bilinçaltımızın birincil görevi de aslında bizi tehlikeye karşı korumak ve hayatta tutmaktır. İnsanlar diğer fobilerdekine benzer şekilde uçuş fobisinde de fobik uyaranla yüzleştikleri zaman mantıksız, ısrarlı, şiddetli ve belirgin bir korku duyarlar.  Uçmak aslında insan doğasında olan bir durum olmadığından bilinçaltımızın bu tepkisi aslında pek de şaşırtıcı değildir. Ancak bildiğiniz gibi, uçağın en güvenli seyahat yöntemlerinden biri olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. İstatistiksel olarak uçak seyahati, araba seyahatinden, hatta yürüyerek karşıdan karşıya geçmekten bile çok daha güvenlidir. Bilinçaltımızın yarattığı reaksiyonun tekrar değerlendirilmesi genellikle bir korku ya da fobiyi kontrol etmemize yardımcı olur ve hipnoz yöntemi, uçuş fobisi konusunda çok etkili bir tekniktir. Uçak korkusu ile yaşamak zorunda değilsiniz. Uçak korkusu, bilinçaltı teknikleriyle ele alındığında çok başarılı sonuçlar vermektedir. Üstelik sürece “Sanal Gerçeklik Terapisi” de eklenince, sonuçlar çok daha etkileyici olabilmektedir.

uçuş korkusu

Uçuş Korkusu İle Yaşamak

Uçuş korkusu genellikle bizi birçok şeyden alıkoyar. Mesela iş seyahatlerine çıkamamak bizi kariyerimizde ilerlemekten alıkoyan problemlere bile neden olabilir. Veya ailenizle bir yurt dışı seyahati yapmak isteseniz genellikle uçağa binmeye mecbur kalırsınız. Uçağa binmeniz konusunda kaygı ve gerginlik yaratan birçok faktör olabilir. Örneğin panik atak geçirme korkusu, uçağın kaçırılması korkusu, terör korkusu, klostrofobi , kontrolün elinizde olmaması gibi birçok durum, kişide kaygı ve korku oluşturabilir. Hatta uçağa binmeden sadece hava alanında bulunmak bile bazı kişilerde kaygı sebebidir. Uçuş korkusu bazı insanlarda önce hafif anksiyeteyle başlayıp, uçağa bindikten sonra uçuş fobisi had safhaya ulaşarak uçaktan inme çabalarına kadar varabilen davranışlara sebep olabiliyor. Uçuş korkusundan muzdarip olmayan kişiler, uçmaktan korkan birine uçağın ne kadar güvenli bir araç olduğuyla ilgili istatistik ve olasılıklardan bahsetmenin, karşılarındaki kişiyi rahatlatacağını zannederler. Ancak bu genellikle bu bilgiçlik pek de işe yaramaz. Kaynağı bilinçaltında olan “korku”, bilinçli aklımızın çok iyi bildiği istatistiksel gerçeklere karşı genelde galip gelir. Uçuş korkusu, yaş, statü, cinsiyet ve zeka ayırmaksızın herkeste var olabilir ve kesinlikle bir zayıflık işareti değildir. İyi haber şu ki; uçuş korkunuzun üstesinden gelmenizi sağlayacak ve hatta uçmaktan zevk almanızı ve bunu çok zevkli bir faaliyet halinde deneyimlemenizi sağlayabilecek ve bilinçaltı düzeyde değişim yaratabilecek teknikler mevcuttur.

uçak korkusu

Uçuş Fobisi İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz!

Uçak korkusu, dünyada hipnoz ile kolaylıkla üstesinden gelinebilen bir durumdur. “Peki Hipnoz korkumuz varsa?” dediğinizi duyar gibiyim… Hipnoz korkunuz varsa hipnoz korkunuzu ise hipnoz hakkındaki gerçekleri araştırarak yenebilirsiniz. Hipnoz filmlerde gördüğünüz gibi bir şey değildir. Yani korkulacak bir şey kesinlikle değildir. Hipnozda kişi kendinden geçmez… uyumaz… kontrolünü kaybetmez… gece uykusunda olduğu gibi bir uyku hali değildir hipnoz. Filmlerde gördüklerinizi unutun. Ama unutmayın ki hipnoz sırasında telkine açık olmamıza rağmen, hipnoz hali kontrolümüzü kaybettiğimiz bir hal değildir.  Hipnozun “başka bir kişinin kontrolü altına girmek olmadığını” bilmeniz önemlidir. Kişi hipnoz halindeyken ne kontrolünü kaybeder, ne de daha sonra pişman olacağı bir söz veya davranışta bulunur. Kişinin etik ve sosyal değerleriyle çatışan, kişinin kendisi için faydalı olmayacak her türlü telkin, zihin tarafından mutlaka geri çevrilir. Hipnoz, denemek isteyen herkes için çok doğal ve güvenlidir. Unutmayın ki bu harika zihin durumuna girmekteki başarı şansınız tamamen hipnoterapistiniz ile işbirliği yapma isteğinize, ve hipnotik zihin durumuna girmek konusunda kendinize gerçekten izin vermenize bağlıdır. Bu da elbette ki terapistinizle aranızda oluşacak olan güven ve sempati bağına bağlıdır. Hipnoz‘un ne olup ne olmadığı hakkında daha geniş bilgi için buraya tıklayın.

uçuş fobisi

Uçuş Korkusu – Fobiden Kurtulmak

Hipnotik telkin yöntemi, genellikle uçuş korkusundan mustarip kişilere çok yardımcı olabiliyor. Uçak korkusunun temelinde neyin yattığını tespit etmek için önce hipno analiz ve mülakat teknikleri kullanılır, daha sonra da konu bilinçaltı düzeyde ele alınarak hipnotik zihin durumunda verilen telkinler yardımıyla bilinçaltı ile iletişim kurulmak suretiyle uçuş korkusu bertaraf edilir. Uçuş fobisi için her kişinin ihtiyaç duyduğu seans sayısı farklıdır. Bu konuda geniş bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümündeki KAÇ SEANS GEREKİR yazan başlığı okuyunuz.

Bilinçaltıyla hipnotik teknikler yardımıyla iletişim kurduktan sonra oradaki düşünce kalıplarını ve davranışı yeniden değerlendirerek (modifiye ederek) uçak korkusu probleminin üstesinden gelmek gayet mümkündür. Hipnotik yaklaşım aynı zamanda korku kontrolü için ihtiyacınız olan sakin, odaklanmış, dingin bir zihin durumuna nasıl erişeceğinizi bilinçaltı düzeyde öğreterek korkunuzu kontrol etmenize yardımcı olur. Hipnoterapi ve benzeri bilinçaltı yöntemlerin en çok kullanıldığı ve en etkili olduğu alanlardan birisidir uçuş korkusu. Yıllardır uçuş fobisi sorunuyla yaşıyorsanız, bu uçak korkunuzu yenmek için hipnotik yaklaşımla entegre sanal gerçeklik terapisini denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bu iki yöntem, ayrı ayrı da birer özgün terapi yöntemidir. Bu nedenle, ister sadece biri ile; veya her iki yöntem bir arada kullanılmak suretiyle uçuş fobisi konusunda bilinçaltı desteği alınabilir. Uçak korkusu için destek almak isterseniz e-posta veya telefonla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Uçak Korkusu için Sanal Gerçeklik Terapisi Nedir? (Aviofobi)

“Uçak korkusu” ndan muzdarip olan herkes, muhtemelen, havaalanına giden bir arabanın uçaktan çok daha tehlikeli olduğunu duymuştur. Ancak, fobiler çoğunlukla mantıkla ve gerçeklerle alakasız olduğu için, “fobik” bir insanın “korkulan nesne ya da durumla” ilgili olarak rasyonel olması, genellikle son derece zordur. Ne de olsa fobinin yarattığı endişe, fobisi olan insanlarda görülen semptomlara neden olan kaygının fiziksel bir tezahürüdür. Uçak fobisi için sanal gerçeklik terapisi, oldukça konforlu bir yöntemdir. Gelin uçak fobisi konusundaki en etkili yöntemlerden olan Sanal gerçeklik (VRT) terapisinden bahsedelim:

Sanal Gerçeklik Terapisi Nedir?

Sanal Gerçeklik Terapisi (VRT), sanal gerçeklik oyunları için kullanılan cihazlara benzeyen, 3 boyutlu görüntü sağlayan, başa takılı bir ekran kullanarak hastayı sanal bir uçuş seyahati yaşatır. Gözün gördüğü bu 3 boyutlu deneyim zihin tarafından o kadar gerçekçi algılanır ki, sanal gerçeklik teknolojisi uçuş deneyiminin tüm psikolojik unsurlarını yaşatan görsel, işitsel ve duyusal bir ortam sağladığı için, beynimiz bu deneyimi gerçekmiş gibi algılar. Terapi sırasında terapist, simülasyon uçuşunun tüm ayrıntılarını önündeki ekrandan kendisi yönetir ve kurgular. Kişiye özel uçuş deneyiminin kontrolünü terapist sağlar, böylece danışanda en fazla kaygı yaratan uçuş bölümlerine (örneğin kalkış, iniş, türbülans veya hatta gök gürültülü fırtına) maruz kalmasına izin verir. Terapi sırasında danışan, uçuşun yüksek anksiyete olan bölümlerinde derin bir rahatlama sağlamak için terapistinin öğreteceği “becerileri” uygulamaya teşvik edilir, yönlendirilir. Bir nevi antrenman/prova yapılır. Terapinin mantığı şudur: Bir kişi, sanal deneyim sırasında fizyolojik tepkilerini değiştirmeyi öğrendiğinde, bu yeni becerileri gerçek hayatta da aynı duygusal değişiklikleri yaratmak için kullanabilmekte ve bu yeni beceri bilinçaltı tarafından içselleştirildiği için kişinin kaygıyla baş etme mekanizmaları otomatikleşmekte, böylece kişi pek de çaba göstermeden korkuya galip gelmektedir. Sanal Gerçeklik Terapisi (VRT), uçuş korkusu olanların% 90’ını aşan başarı oranına sahiptir. Şüphelerin olduğunu anlıyorum. Evet, her terapi yönteminde olduğu gibi bu terapi yönteminin de herkeste aynı hızda ve aynı etkide çalışacağını garanti etmek gerçekçi bir söylem olmaz elbette. Ancak bu probleminizin üstesinden gelmeye çalışmak için bir adım atmak, elinizde oturmaktan ve bir şey yapmamaktan çok daha etkili olacaktır. Başarı oranı çok yüksek olan bu terapi modeli hipnozla da birleştiğinde sonuçların başarı oranı %90’ların da üstüne çıkmaktadır. Bu terapi modeli, dünyada fobiler konusunda bilimsel temellere dayanan, denemeye değer en etkili yöntemdir. 

Uçuş Fobisi Belirtileri Nelerdir?

– Terleme
– Ağız kuruluğu
– Panik atak
– Hızlı kalp atışı
– Kusma
– Uçuş gününde veya haftalar, aylar öncesinde endişenin başlaması
– Klostrofobi
– Rahatsızlık hissi
– Bulanık görme
– Uçmaktan kaçınma

Uçuş Korkusu Neden Olur?

Uçuş korkusu henüz çocuklukta öğrenilmiş olabilir. (Belki de bireyin anne-babası korktuğunu çocuğuna belli etmişse mesela). Veya özellikle korkutucu bir uçuş deneyimi yaşadıktan sonra geliştirdiği bir korku olabilir. (Örneğin, önceki seyahatlerinden birinde şiddetli bir şekilde türbülansa düşmüşse ya da acil iniş yapmak zorunda kalan bir uçakta bulunmuşsa…)  Kişi korkunun kendisinden de korkabilir: Örneğin bazı kişiler aslında uçmaktan değil de uçakta panik yaşayacaklarından korkar. Eğer panik yaşarlarsa paniği atlatmanın hiçbir yolu olmayacağından ve rezil olacağından korkan kişiler de uçmaktan kaçınabiliyor. Aslında panik hali bir asansörde, köprüde, tünelde, metroda, vapurda veya MR çektirirken de olabilir ama bir uçakta panik yaşama korkusu, birçok insanın en kötü kabusu. Uçakla seyahat eden fobik biri için “rahatlama”, kilometrelerce ötededir çünkü bilirler ki uçak varış noktasına ulaşana kadar inmeyecek. Yüksekte olmanın düşüncesi bile onlar için rahatsızlık vericidir. Uçuş korkusu genellikle “öğrenilmiş” bir korkudur. Uçuş korkusu aynı zamanda yükseklik korkusu ya da agorafobi, klostrofobi gibi diğer korku ve fobilerin bileşenlerinden oluşan bir korku da olabilir. Havacılık veya uçuş ilkelerini yanlış anlamak bile uçuş korkusu geliştirilmesine sebep olabilir. Bu aradaKORKUileFOBİnin farklı şeyler olduğuna bu noktada dikkat çekmek isterim. Uçuş korkusu ile uçuş fobisi farklı şeylerdir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için FOBİLER ve KORKULAR makalemi okumanız faydalı olacaktır. (tıkla

SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ NASIL YAPILIYOR?

Fobilerde kullanılan “maruz bırakma terapileri” veya “sistematik duyarsızlaştırma” teknikleri belki kedi-köpek fobisi gibi konularda rahatlıkla kullanılabilirken “uçak fobisi” gibi konularda pek de işlevsel değildir zira terapistinizle beraber uçağa binerek terapi amaçlı birkaç uçuş yapmak hem çok maliyetlidir hem de kişi için pek konforlu bir terapi süreci olmaz. Uçağa binmekten zaten korkan biri uçak kalktıktan sonra uçaktan inemeyeceğini bildiği için böyle bir uçuşa maruz kalmayı tercih etmeyeceğinden böyle bir maruz bırakma terapisi pek çok fobik kişinin tercih etmeyeceği bir süreç olur. Oysa “SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ” ile gerçekleşen simülasyon uçuşunuzun her anını terapistiniz kontrol etmektedir. Sizin uçağın içindeymişsiniz gibi 3 boyutlu olarak deneyimlediğiniz her şeyi önündeki ekrandan görerek uçuşla ilgili uyaranları sizin ihtiyaçlarınıza göre size özel olarak tasarlayabilmektedir.

uçak fobisi

VR teknolojisi sayesinde “Gece uçuşu, gündüz uşuşu, yağmurlu hava, oturacağınız koltuğun seçimi (pencere kenarı veya koridor), uçağa biniş, evden havaalanına gidiş, türbülans” gibi uçuşun her aşaması, 3 boyutlu olarak güvenli ofis ortamında sanal gerçeklik gözlüğü ile simüle edilmektedir. Kullanılan yazılım özellikle fobi için üretilmiş olan dünyanın en başarılı uçuş fobisi yazılımıdır. Bilinçaltı düzeyde değişim yaratmak üzere, gözünüzün gerçekmiş gibi algıladığı üç boyutlu deneyim, zihin tarafından gerçek bir uçuş gibi algılanır. Terapi süreciniz, ofisimizin güvenli ortamında “kontrollü sanal uçuş” yapılarak gerçekleşir. Simülasyon sırasında anksiyete seviyeniz artttığında terapistinizin rehberliğinde olumsuz hislerle baş etme mekanizmalarınız güçlendirilecek. Hipnotik yaklaşımla da desteklenen seans süreciniz sayesinde uçuşun her aşaması bilinçaltınızda yeni bir anlayışla yeniden kodlanır. Sanal gerçeklik terapisi ve Hipnoz sayesinde bilinçaltınıza SAKİN ve EĞLENCELİ bir uçuşun tohumları atılır.

İlk seanstaki sanal gerçeklik deneyiminizdeki anksiyete seviyenizi tespit edeceğiz, sonra bir dizi trans seansı ile bilinçaltı düzeyde duyarsızlaştırma ve kodlama yapacağız. Birkaç telkin seansının ardından tekrar sanal gerçeklik uygulaması yaparak ara ölçümlerimizi yapacağız. Gelişiminize göre, gerekirse bir iki hipnotik trans seansı daha yaparak gerekli revizyonları gerçekleştirdikten sonra son seansta tekrar sanal uçuşunuzu yapacaksınız. İlk seanstaki kaygı seviyenizle son seanstaki kaygı seviyenizin arasındaki büyük farkı rahatlıkla fark ediyor olacağınız için gerçek uçuşunuza gitme konusunda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Gerçek uçuşunuza giderken, prova ettiğiniz uçuşunuzdaki hislerinizle gerçek uçuşunuzdaki hislerinizin aynı sakinlikte olacağınıza emin olacaksınız. Uçuş yapacağınız düşüncesi eskiden sizde endişe yaratırken seans sürecinizin sonunda artık uçmaya hazır olduğunuz hissi daha baskın hale gelecek.

“Sanal Gerçeklik” (VR) ve “Hipnotik Yaklaşım” sadece uçuş fobisinde değil, “kapalı alan korkusu, asansör korkusu, örümcek korkusu, yükseklik korkusu, metro korkusu” gibi bir çok fobi için dünyada en etkili yöntemler olarak gösterilmektedir.

Sanal Gerçeklik ve Hipnotik Yaklaşım kombinasyonu, gerçek bir uçuşta zor durumda kalma kaygısı yaşamadan, insanlara mahçup olmaktan korkmadan, etkin bir seans süreciyle birkaç seansta korkularınızı kontrollü ve kademeli olarak aşmanıza olanak tanır.

“Sanal Gerçeklik” (VR) ve “Hipnotik Bilinçaltı” uygulamalarının fobi terapilerindeki etkinliği, son 20 yılda yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

FOBİLER İÇİN EN ETKİLİ İKİ YÖNTEM BİRARADA!

“HİPNOTİK YAKLAŞIM ve SANAL GERÇEKLİK SEANSLARI”

Hipnotik yaklaşımla, dünyada “Uçak Korkusu” konusunda etkinliğini kanıtlamış bir yöntem iken, terapinizin en güncel teknolojiyle geliştirilmiş bir “Sanal Gerçeklik Terapisi” ile birleştiğini düşünün… Ya da yükseklik korkunuzla ilgili terapinizde aşama aşama yükseğe çıkarak bir gökdelenin balkonundan manzaraya baktığınızı… Ama bunu yaparken zihin koçunuzun rehberliğinde, uyaranlara kademeli olarak azar azar maruz kalarak, hipnotik telkinle desteklenen bir süreçte her seansta somut gelişim kaydederek… hipnotik seanslarla desteklenen bütüncül yaklaşımlı seans süreciyle fobilerinizden kurtulmanız mümkün.

Fobiler için özel olarak geliştirilmiş üç boyutlu sanal gerçeklik yazılımı, dünyanın kullandığı teknoloji. Gerçekçi bir deneyim! Ofisimizin güvenli ortamında, korkunuzla sanal olarak yüzleşeceksiniz. Gözünüzün gördüğü her şey zihin koçunuz tarafından ihtiyacınıza özel olarak kurgulanır.

FOBİ ÇÖZÜMLERİNDE ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJİ

Bir uyarana karşı bilinçaltınızın yarattığı reaksiyonun genellikle bilinçli zihninizle anlamlandıramadığınız bir sebebi vardır. Bu sebeplerin bilinçaltınız tarafından yeniden değerlendirilmesini sağlamak, ona korku ya da fobiyi kontrol etmeyi yeniden öğretmek, korkuyu yenmenize yardımcı olur. HİPNOTİK YAKLAŞIM, bunu başarmanıza yardım eden çok güçlü bir tekniktir. Bu tekniğin gücü SANAL GERÇEKLİK teknolojisiyle birleştiğinde ise sonuçlar çok daha etkili olmaktadır.

Yarının Uçuş Korkusu Yenme Teknolojisiyle Bugün Tanışın!

Kişinin kendi kendi özelliklerine ve ihtiyaçlarına paralel olarak planlanan “kişiye özel seans stratejisi”.

“Uçuş Fobisi, Kapalı Alan Korkusu, Asansör Korkusu, Yükseklik Korkusu” gibi bir çok fobide etkin seans süreci

Hipnotik yaklaşımlı VR teknolojisi desteği ile bütüncül yaklaşım.

Üç boyutlu sanal gerçeklik teknolojisiyle en gerçekçi deneyimi yaşatan etkin simülasyon.

Fobinle Vedalaşmaya Hazır mısın?

Hipnotik Trans Teknikleri ve Sanal Gerçeklik teknolojisi içeren bütüncül yaklaşımla fobinin üstesinden gelmek için ilk seans randevunu oluşturmak ister misin?

uçuş fobisi

“Uçak Korkusu Seanslarınız” sırasında ilk önce evden havaalanına gidiş sürecinizi yaşarsınız. Sonra havaalanında gerçek ortam seslerini de duyarak uçuş anonsunuzu beklerken havaalanı ortamını incelersiniz. Uçuş anonsuyla beraber, uçağa biner, uçağın motor sesi, ortam sesleri ve uçağın içini inceleyerek normal bir uçuşun her aşamasını gerçekmiş gibi bir hisle deneyimlersiniz. İniş anına kadar her aşamayı üç boyutlu olarak algılayan gözleriniz, uçuşu gerçek bir uçuş gibi algılar, kaygınızı kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

uçak fobisi

İlk sanal gerçeklik seansınızda ölçümleriniz yapıldıktan sonra ikinci seansta “hipnotik trans” ile tanışacaksınız. Bilinenin aksine, hipnotik zihin durumu, kendinden geçme hali değildir. Konsantrasyon ve odaklanmanın en üst düzeye ulaştığı çok konforlu ve özel bir zihin durumudur. Uygulayıcının söylediği her şeyi duyar, hatırlar ve gönüllü katılımla uygularsınız. Uçuş fobisiyle ilgili “sistematik duyarsızlaştırma” hipnoz altında yapıldığında bilinçaltı konforlu bir uçuş yapmayı yeniden öğrenmeye ve içselleştirmeye başlar.

uçuş kaygısı

İhtiyaç duyulan seans sayısı her kişi için farklıdır zira her kişinin fobisi kendine özgü sebeplerle oluşmuştur. Herkesin hipnotik trans teknikleri ile etkileşim modeli de farklı farklıdır, korkusunun yoğunluğu ve doğası da farklıdır. Seans sayısı her kişi için farklı olsa da siz sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde gelişiminizi kendiniz de somut olarak fark edebiliyor olacaksınız. Zira ilk seanstaki anksiyete seviyenizle sonraki VR seanslarındaki anksiyete seviyeleriniz arasındaki farkı gözlemlemeniz sizin için çok kolay olacak.

“Benim hayatımın son 4 yılı uçağa binememek ve buna bağlı mağduriyetlerin acısıyla geçti. Başvurmadığım yer kalmadı... Umudumu kaybettiğim bir dönemde Burak Bey’i buldum ve 4 seans sonra aldım bileti. Uçağa binerken biraz endişeliydim. Ancak uçak kalkınca korkularım da uçup gitti. İnişe geçtiğimizde uçakta korkan başka bir adamı sakinleştirdim! Bu gerçekten harika bir deneyimdi. Kendime hayret ediyorum gerçekten. Şimdi dünyanın bütün kapıları bana açılmış gibi hissediyorum. Burak Bey’e teşekkürlerimi bir borç bilirim.”
Mustafa Peker
5/5
“Benim kadar uçaktan korkan var mıdır bilmiyorum. 6 Seans sonra uçakta korkacak mıyım uçabilecek miyim diye hala bir şüphem olmadı desem yalan olur ama uçağa bindiğimde uçak inene kadar nasıl bu kadar rahat geldim ben de kendime hayret ettim. Korku falan kalmamış! Uçarken korkmamak da değişik bir duyguymuş. :) Çok teşekkür ederim, hala inanamıyorum bu kadar rahat uçtuğuma!”
Ceylin G.
5/5
“Ucus korkusu benim icin bir korkudan daha cok eziyetti. Bu korku artik oyle bir noktaya gelmisti ki is hayatindan ozel hayatima herseyi engelleyen bir kangrene donusmustu. Bundan kurtulmak icin psikologlara gittim, ilaclar kullandım. Ancak her seferinde ucagin icinde ilk krizim geldiginde yine maglup oldugumu anladim. En son yurtdisindan bir is teklifi almanin arifesinde Burak Bey'in seanslarını denemek istedim ve yardım aldım. 4 seansta ucus korkum bitti. Ucaga yine önce birazcık kaygiyla bindim ancak bu sefer yol boyunca sadece ucmanin ne kadar guzel bir sey oldugunu hissettim. Ucaktan indigimde keske bir 4 saat daha ucsaydik dedirtecek kadar rahat bir ucus yasadim. Beni uzun sure rahatsiz eden is ve ozel hayatimda bir cok soruna neden olmus bir korkuyu asmamda gosterdiginiz destek icin size sonsuza kadar minnettar kalacagim Burak Bey, cok sagolun!”
Gökhan A.
5/5
“Burak Bey’e çok ama çok teşekkür ederim. Artık otobüse binmişim uçağa binmişim benim için aynı şey. Herkese tavsiye ediyorum.”
Ceylin G.
5/5
“Korkudan hayatım boyunca uçağa binememiştim. Her seans sonunda sanki o an beni uçağa koysalar hiç korkmadan uçarmışım gibi hissediyordum. 3 seans sonra tatile uçakla çıkmaya karar verip bir bilet aldım. Ve uçtum! Uçuş korkumu yenmemin bu kadar çabuk olacağına ihtimal vermiyordum desem yalan olmaz. Burak Bey bu yorumumu yayınlayabilirsiniz, çok teşekkür ediyorum size. İyi ki size gelmişim. Etrafımdaki herkese tavsiye ediyorum sizi. Bir arkadaşım da sigara bırakmaya gelecek size. Tekrar teşekkürler.”
Utku T.
5/5
“Uçuş günü uçağa binmeden önce havaalanında yine endişe başladığını farkedince hipnoz seanslarının bende işe yaramadığını düşünmüştüm aslında. Ama uçağa bindiğimde garip bir şekilde sakin olduğumu farkettim. Uçak havalandıktan sonra istisnasız her uçuşta yaşadığım o şiddetli korku krizlerimin ne zaman başlayacağını düşünürken ne panik ne bir rahatsızlık… hiçbir şey olmadı! Hatta havalandıktan sonra korkudan eser kalmadığını da fark edince bu benim için gerçekten büyük sürpriz oldu. Gerçekten inanamadım. Burak Bey’e çok teşekkür ediyorum gerçekten.”
Sait G.
5/5

NOT:

Uçak fobisi için uygun yöntemler olan “Sanal Gerçeklik” ve “Hipnoz” uygulamaları aslında birbirinden farklı iki özgün yöntemdir. Klinik Psikoloji yüksek lisans bitirme tezimin konusu, “Uçuş Fobisi’nin Hipnoz ve Sanal Gerçeklik Terapisi ile Giderilmesi” konusundaydı. Bu uygulamalı bilimsel tez çalışmamda, iki yöntemi paralel uyguladığımda başarı oranının arttığı, iki yöntemin başarı oranının birbirine üstünlüğü olmadığı, ancak birbirine entegre edilerek kullanıldığında başarı oranının ve seans süresinin azaldığı sonucuna varılmıştır. Sanal gerçeklik (VR) terapisi tek başına kullanıldığında 12 seans civarı gerekebiliyor. Hipnoz ise göreceli olarak çok daha az seans sayısıyla ve nispeten daha hızlı sonuç alınması olası bir metottur.

Uçuş fobisi için geliştirilmiş olan "Sanal Gerçeklik" teknolojisinin alt yapı hizmetini İspanyol bir firmadan almaktaydık ve bu teknolojinin kullanımı için İspanyol firmaya döviz üzerinden sabit aylık ücretler ödemekteydik. Son 2 yıldır pandemi ve diğer sebeplerle Türkiye'de uçuşların azalmasının sonucu olarak "uçuş fobisi" konusundaki başvuruların az olması nedeniyle (ve bu döviz kuruna bağımlı olan bu maliyeti danışanlarımıza yansıtmak istemediğimizden) bir süredir Uçak Fobisi konusundaki seanslarda sanal gerçeklik teknolojisi kullanmıyoruz; şu an sadece “hipnoz" yöntemiyle çalışıyoruz. Dünyada ve Türkiye’de uçuş yoğunluğu normale döndüğü zaman ve bu konudaki başvurular da bu maliyeti karşılayacak orana tekrar ulaştığında, teknoloji kullanım maliyetlerini seans ücretine yansıtmadan VR terapilerini tekrar sürece dahil edebileceğiz. Ancak şu an sadece "Hipnoz" uygulaması yapıyoruz.  Hipnoz desteği ile uçuş fobinizi yenmek isterseniz, bilgi almak için telefonla veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul