Hipnoz Eğitimi – Online veya Yüz Yüze Eğitim

Sertifikalı Online Hipnoz Eğitimi

 • Temel ve İleri Seviye Bir Arada
 • Online Video Eğitim VEYA Merkezimizde Yüz Yüze Canlı Grup Eğitimi Seçeneğiyle

Online Hipnoz Eğitimi almak isteyenler için tasarlanmış bu kapsamlı video eğitim, 30 akademik saatin üzerinde hipnoz eğitim videoları içerir. Yüz yüze grup eğitimlerimizle aynı müfredata sahip olan bu Online Hipnoz Eğitimi’ni satın aldığınızda, hipnoz eğitim videoları hemen erişiminize açılmaktadır. Bu online hipnoz teknikleri eğitimi; daha önceki yüz yüze grup eğitimlerimizde yapılan bir çok gerçek full hipnoz seanslarının profesyonel çekimlerini de içermektedir. (Çekim için süjelerden yazılı muvafakat alınmıştır). Hipnoz nasıl yapılır, hipnozun incelikleri ve en ileri hipnoz teknikleri, bu eğitimin kapsamında ele alınmıştır. Bu eğitim, kişileri başarıyla hipnoza alma konusunda en etkili hipnoz indüksiyonlarını öğreten, “Hipnotist” eğitimidir. İsterseniz merkezimizde periyodik olarak düzenlenen “Yüz Yüze Grup Eğitimi”ne de katılabilirsiniz ancak yüz yüze olan grup eğitimlerimize sadece hekimler ve psikologlar katılabilmektedir. Bu eğitim hipnozun klinik/tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez ancak online eğitimimiz hekim veya psikologlar için de uygundur. Zira klinik konulardaki teknik bilgileri üniversite eğitiminizde aldıysanız (yani hekim ya da psikolog iseniz), bu online hipnoz eğitiminde öğreneceğiniz teknikleri kendi klinik uygulamalarınıza entegre etmeniz çok kolay olacaktır. Daha detaylı bilgi, ücret bilgileri veya satın almak için bu sayfayı incelemeye devam ediniz…

Online Hipnoz Eğitimi

Online Hipnoz Teknikleri Eğitimi | ÜCRETLER

Online Hipnoz Eğitimi

30 akademik saatin üzerinde, Sertifikalı Online Video Eğitim
3500 TL ONLINE EĞİTİM
 • 30 saatin üzerinde içerikle Online Video eğitimi +BONUSLAR
 • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
 • Eğitime özel çekim videolarından oluşan ONLINE Video Eğitimdir.
 • Bu sertifikalı ONLINE eğitime, her meslekten, 20 yaş üstü olmak üzere hipnoza ilgi duyan ve öğrenmek isteyen herkes katılabilir.
ONLINE EĞİTİM

Yüz Yüze Grup Hipnoz Eğitimi

2 Tam Gün, (18 Saat) Sertifikalı Yüz Yüze Grup Eğitimi
4500 TL Yüz Yüze Grup Eğitimi
 • 2 Tam Gün Yüz Yüze Grup Eğitimi (toplam 18 saat) +BONUSLAR
 • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
 • YÜZ YÜZE Grup Eğitimidir. 2 tam gün (18 Saat) sürmektedir.
 • Yüz yüze olan eğitimimize sadece bu sayfadaki "Katılım Şartları" bölümünde belirtilen özellikleri taşıyanlar katılabilmektedir.

Sertifikalı Online Hipnoz Eğitimi İçeriği

Hipnoz nasıl yapılır diye merak ediyorsanız; bu eğitimde bireylerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmayı sağlayan en etkili hipnoz tekniklerini, uygulamalı ve çok kapsamlı gerçek hipnoz çekimleri içeren gerçek demonstrasyonlarla %100 öğreneceksiniz. Bu online hipnoz eğitimi, gösterişten uzak, yoğun ve bilimsel temelli bir eğitimidir. Transın ve hipnotik tekniklerin en çok uygulandığı temel konularda (sigara bırakma, özgüven, performans arttırma, motivasyon hedeflere ulaşma, vb kişisel gelişime yönelik konularda) hipnoz tekniklerini uygulamanın inceliklerini öğretir.

Profesyonel çekimlerle hazırlanmış olan online hipnoz eğitim videoları ile en verimli şekilde öğreneceğiniz hipnoz indüksiyonu tekniklerini gerek kendi hayatınızda nasıl kullanabileceğinizi, gerekse kendi uzmanlık alanınızla ilgili konulara ve kendi yaşamınıza nasıl entegre edebileceğinizi %100 öğreneceksiniz. Bu online hipnoz eğitimi, ileri hipnoz tekniklerini de içeren, hipnotist yetiştirmeye yönelik çok kapsamlı ve bilimsel temelli bir eğitimdir. Sadece hekim ve psikologlara özgü hipnoterapi atölye çalışmalarımız da vardır. Uygulama atölyelerine sadece benden hipnoz eğitimi almış olan hekim ve psikologlar katılabilmektedir.

30 saatin üzerinde hipnoz eğitim videoları içeren bu online hipnoz eğitimi, tamamen hipnotik trans teknikleri ve indüksiyonlarını öğrenmeye odaklıdır. Eğitimde ayrıca onlarca canlı hipnoz seanslarının çekimlerini, açıklamalı olarak izleyerek hipnoz becerilerinizi en verimli bir şekilde geliştirme şansı bulacaksınız. Bu online hipnoz eğitimi, hipnozun sağlık alanındaki tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez. Ancak hekim veya psikolog iseniz, eğitimde öğrendiklerinizi rahatlıkla kendi uygulamalarınıza entegre edebiliyor olacaksınız.

Hipnoz nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız; ister yüz yüze grup eğitimimize katılın, ister online video eğitimimize; Hipnozu %100 öğreneceksiniz.

Online Hipnoz Eğitimimizin Yüz Yüze Eğitimimize Göre Avantajları:

 1. Canlı eğitimde hipnoz tekniklerini canlı olarak bir kere izleme şansı buluyorsunuz. Oysa online eğitimde, bir çok farklı özellikteki kişilerle yapılan uygulamaları başa sarıp defalarca izleme ve gözlemleme şansına sahip oluyorsunuz.
 2. Ayrıca canlı yüz yüze eğitimlerde kısıtlı bir zaman olduğundan dolayı sadece bir kişiyle canlı hipnotik seans demonstrasyonu yapabiliyoruz. Yani sadece tek bir konuda ve tek bir kişi ile yapılan bir full seans uygulaması izleme şansınız oluyor. Oysa bu online hipnoz eğitiminde, bir çok farklı konuda ve bir çok farklı kişi ile yapılmış olan full hipnotik seansların videoları da yer almakta. Bu yüzden, bir çok farklı konuda hipnotik uygulama videolarını sadece 1 kere değil, defalarca izleme şansınız oluyor. Yüz yüze eğitimlerimizde izlediğiniz bir demonstrasyonu daha sonra tekrar görme şansınız olmazken, online hipnoz eğitimindeki seans videolarını defalarca izleyerek bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.
 3. Bir başka avantaj da şudur ki; yüz yüze eğitimimiz 2 gün sürüyor, toplam 17 saat civarındadır. Yoğun ve hızlandırılmış bir eğitimdir. Oysa Online Hipnoz Eğitimi, 30 akademik saatin üzerinde online içeriğe sahiptir ve her ay yeni içerik ve yeni gerçek hipnotik uygulama seans çekimleri içeriğe eklenerek, içerik sürekli zenginleştirilmektedir.
 4. Online hipnotik trans teknikleri eğitimini evinizin konforunda, kendi hızınızda, sindirerek ve defalarca izleme şansı ile tamamlayabilirsiniz.

online hipnoz egitimi

Online hipnoz eğitim platformumuz, 1 yıl boyunca erişiminize açık kalmaktadır. Bu süre içinde, eğitimde öğrendiklerinizi pekiştirmek için eğitim videolarını defalarca izleyebilirsiniz. Çeşitli konulardaki hipnotik yaklaşımları ve gerçek hipnoz seanslarını eğitim boyunca gözlemleyerek, bu hipnoz eğitiminde öğrendiğiniz teknikleri ve yaklaşımları kendi alanınızdaki uygulamalarınıza entegre etmeyi %100 öğreneceksiniz.

Düzenli aralıklarla yeni full hipnoz seansı videoları eklenen “online video eğitim platformumuza” şifrenizle giriş yaparak, ekstra hiçbir bir ücret ödemeden, 1 yıl boyunca hesabınızdaki örnek hipnotik uygulama videolarını defalarca izleyebiliyor olacaksınız.

Bu eğitimde sadece bilinçaltı tekniklerinin günümüz pratiğinde tıbbi olmayan genel konularda nasıl uygulandığına ilişkin hipnotik teknikleri öğretmeye odaklanıyoruz. Hekimseniz, bu öğretileri kendi uygulamalarınıza entegre edebilirsiniz. Bilinçaltında pozitif değişimlerin nasıl yapıldığı, gerçek seans uygulamaları eşliğinde gerçek demonstrasyon videolarıyla öğretiliyor.  ONLINE HİPNOZ EĞİTİMİ BİR “ZOOM” EĞİTİMİ DEĞİLDİR. ÇEKİMLERİ PROFESYONEL OLARAK YAPILMIŞ EĞİTİM VİDEOLARINDAN OLUŞAN BİR ONLINE EĞİTİMDİR. Yani eğitimi evinizin konforunda, kendi hızınızda tamamlama imkanınız vardır.

hipnoz nasıl yapılır hipnoz eğitimiOnline Hipnoz Eğitiminde; Hipnoz Nasıl Yapılır, %100 Öğreneceksiniz  

Ücrete dahil olarak verilen 130 sayfalık özgün eğitim kitabınız, eğitimde öğrendiğiniz hiçbir şeyi unutmamanız için size eğitimden sonra da eşsiz bir rehber olmaya devam edecek. Hekim veya psikolog iseniz ve hipnoz nasıl yapılır, tüm incelikleriyle öğrenmek istiyorsanız; bu eğitimde hipnoz tekniklerini kendi alanınızdaki uygulamalarınıza nasıl entegre edeceğinizin inceliklerini de öğreniyor olacaksınız. Bu online hipnoz eğitimi, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez, insan sağlığına yönelik tıbbi uygulamalara yönelik öğretileri içermez. Ancak hekim ya da psikologlar, bu eğitimde öğrendikleri teknikleri rahatlıkla kendi profesyonel uygulamalarına entegre edebilecek düzeyde teknik bilgi ve beceriye sahip olacaklarıdır. Zira bu eğitim, hipnoz nasıl yapılır, hipnotik uygulamaların işleyişi ve prensipleri, hipnozun incelikleri ve mantığını tüm detaylarıyla öğretir.

Online Hipnoz Eğitimi, kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturma teknikleri öğretmeye odaklanır. Kişilerin kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarına hipnotik yaklaşımı nasıl entegre edeceklerini en verimli şekilde, %100 öğretmeyi hedefler. Yaşam koçu veya diğer danışmanların, klinik alanlara girmeden transı sadece “kişisel gelişim” alanlarındaki çalışmalarına (özgüven yükseltme, mesleki ve kişisel hedeflere ulaşma konusunda bilinç dışı dirençleri giderme ve motivasyon sağlama vb) nasıl entegre edebileceklerini öğretirken hipnoz etiğini de katılımcıya net çizgilerle entegre eder. Bu eğitimde hipnoz nasıl yapılır, incelikleri nelerdir, farklı konularda hipnoz uygulamaları hakkında %100 beceri kazanacaksınız. Ayrıca bilinçaltı (bilinç dışı) ile ilgili derin bir iç görü kazanarak hipnotik uygulamalara yönelik üst düzey beceri ve bilgi birikimi ile donatılacaksınız. Eğitimde odak noktamız; kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmanızı sağlayacak en etkili hipnotik trans tekniklerini uygulamayı %100 öğrenmenizdir.

online hipnoz eğitimi

Bilinçaltı ve zihinsel tekniklerin uygulama teknikleri ile yeni tanışacaksanız; hipnoz nasıl yapılır diye merak ediyor ve hipnoz yapmayı öğrenmek istiyorsanız, ve özellikle kendi alanınızdaki uygulamalarınızda fark yaratmak istiyorsanız, bu online hipnotik trans teknikleri eğitimi tam size göre. Zira başka eğitimlerde hiç değinilmeyen Kappasinian hipnoz indüksiyonlarının inceliklerini de, Los Angeles’taki dünyaca ünlü Hipnoz Akademisi “HMI College of Hypnotherapy” mezunu uzmandan öğreneceksiniz.

Hipnoz etiğinin de eğitim kapsamına alınarak, bilimsel temeller çerçevesinde aktarılan bu eğitim sonunda danışanlarınızda hipnotik zihin durumunu başarılı bir şekilde oluşturma becerilerini kazanacaksınız. Bunun yanı sıra trans tekniklerinin temel uygulamalarını başarıyla icra etmeyi öğreneceksiniz. Gösterişten uzak, bilimsel yaklaşımlı ve çok zengin bir içeriğe sahip olan bu sıra dışı eğitim, bilinçaltı tekniklerini uygulama becerileri konusunda sizi sürüden ayrı bir yere koyacaktır.

Bu eğitim sizi hipnoz ve bilinçaltı ile tanıştırırken, aynı zamanda trans teknikleri ile ilgili optimum bilgi ve becerilerle donatacak. Bu eğitimi satın aldığınızda, katılımcılara ikinci bir sertifikalı bilinçaltı eğitimini de ücretsiz olarak hediye ediyoruz;  Türkiye’de sadece Burak Uçkun’un verdiği çok etkili bir bilinçaltı değişim ve dönüşüm eğitimi olan “Zihinsel Banka ile Hedeflere Ulaşma Tekniği” eğitimine de ücretsiz olarak sahip olacaksınız. Sitede 800 TL’ye satışta olan “Zihinsel Banka” online eğitimini, yine “online uzaktan eğitim” olarak ücretsiz alma imkanına sahip oluyorsunuz. Tüm katılımcılarımıza bu harika bilinçaltı programlama tekniği eğitimini de ücretsiz olarak “uzaktan eğitim” imkanıyla hediye ediyoruz. (Hesabınıza ikinci bir sertifikalı eğitim olarak tanımlanır).

Bonuslarla ilgili geniş bilgiyi, eğitim ücretini ve taksitli ödeme seçenekleriyle ilgili bilgileri aşağıda göreceksiniz, okumaya devam ediniz.

Ücretsiz Bonus!

Online Hipnoz Eğitimi’ne katılanlar, sitemizde “Online Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında çevirim içi satışta olan “ZİHİNSEL BANKA” eğitimine de ücretsiz olarak sahip olacaklardır. (Zihinsel Banka Eğitimi’nin online uzaktan eğitim versiyonu sitemizde şu an 1200 TL’ye satıştadır. Zaman zaman indirim yapılarak bazı dönemlerde 1000 TL’ye de satılmaktadır). 
zihinsel bankaEğitime katılanlar “Zihinsel Banka” eğitiminin online versiyonuna da ücretsiz sahip olacaklardır.
Zihinsel Banka tekniği, bilinçaltını başarı ve bolluğa programlama tekniğidir. Bu online video eğitim hakkında geniş bilgiye, fragmanlarına, ana menüdeki “Eğitimler” başlığından ulaşabilirsiniz. Los Angeles’ta bulunan 55 yıllık ünlü hipnoz akademisi HMI’nın kurucusu Dr. John Kappas’ın öğretisi olan bu olağanüstü etkili teknik, Türkiye’de sadece bu ünlü akademinin mezunu Burak Uçkun tarafından verilmektedir. “Zihinsel Banka Eğitimi” ile ilgili geniş bilgi için BURAYA TIKLA

Online Eğitime Kimler Katılabilir?

Online eğitimlerimize katılım şartı bulunmamaktadır; online eğitimlerimiz her meslek grubundan herkese açıktır. Yüz yüze eğitimlerimiz ise katılım şartlarına tabidir. Bu online eğitim hekim ve psikologlar için de uygundur. Bu eğitim hipnozun klinik/tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez ancak klinik konulardaki bilgileri üniversite eğitiminizde aldıysanız, (yani hekim ya da psikolog iseniz), bu online hipnoz eğitiminde öğreneceğiniz teknikleri, kendi klinik uygulamalarınıza entegre etmeniz sizin için çok kolay olacaktır.

Bu Online Eğitim Kimler İçin Uygundur?

 • Psikologlar, hekimler, psikoloji öğrencileri, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, lisans mezunu hemşireler vb;
 • “Yaşam koçları”, “mesleki ve kişisel gelişim alanlarında hizmet veren danışmanlar”;
 • …ve kişisel gelişim disiplinlerine ilgi duyan, iletişim becerileri yüksek olan her meslek grubundan yetişkinler, bu online Hipnoz Eğitimi’ne katılabilirler…

Online eğitimlerimiz her meslek grubu için uygundur, Online Hipnoz Eğitimi’ni de 22 yaş üstü herkes alabilir.

Satın almak için BURAYA TIKLAYINIZ

 • Bu eğitimi yüz yüze grup eğitimi olarak da alabilirsiniz. Merkezimizde yüz yüze grup eğitimi olarak yapılan “Sertifikalı Hipnoz Eğitimi”nin Süresi 2 Tam Gündür. (18 saat). Ofisimizin eğitim salonunda gerçekleşir ve katılım şartları vardır. Online Hipnoz Eğitimimiz 30 saatin üzerinde çok kapsamlı video içeriğe sahiptir ve 22 yaş üstü olmak üzere her meslekten tüm yetişkinlerin katılımına açıktır.

 

Yüz Yüze Grup Eğitimine Kimler Katılabilir?

 • Psikologlar, hekimler, psikoloji son sınıf öğrencileri, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar vb., telefon mülakatına gerek olmaksızın eğitime katılabilirler
 

Hypnotistanbul, yüz yüze eğitim için yapılan herhangi bir ön başvuruyu onaylamadan önce -gerek görürse- adayla telefonla bir ön mülakat yapmak suretiyle başvuru sahibini eğitime kabul etmeme hakkını saklı tutar. Online Eğitimimiz ise hipnoz nasıl yapılır öğrenmek isteyen her meslekten tüm yetişkinlerin katılımına açıktır.

 

Eğitmen

Burak-214x321px-HMI-frame

Burak Uçkun, C.Ht.

Burak Uçkun, Hipnoterapi eğitimini dünyada ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoz Akademisi olan, Los Angeles’ta bulunan Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)’de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, ABD’de 54 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un akredite hipnoterapistler listesinde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir. 1971 doğumlu olan Burak Uçkun, “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (tezli)” eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Tez konusu, “Uçak Fobisinin Hipnozla Giderilmesi” konusundadır. Stajını Türkiye’nin ilk psikiyatri hastanesi olan “Özel Fransız LAPE Hastanesi”nde tamamlamıştır. Hypnotistanbul Bilinçaltı Değişim ve Motivasyon Merkezinin kurucusu eğitmen Burak Uçkun hakkında daha geniş bilgi için ana menüdeki Hakkımızda bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Hipnoz Eğitimi Katılımcı Yorumları:

“Yetkin ve etkin bir hoca tarafından uzun bir konu çok eğlenceli hale geldi. Eğitim kalitesi çok başarılı ve keyifli. Kocaman bir eğitim kitapçığı verilmesini ve bol demonstrasyon olmasını beğendim.”
Prof. Dr. Ünal B.
Profesör Doktor
5/5
“Bu alandaki teknikler ve uygulama konusunda Burak hocamın yetkinliğini ve deneyimini görmekten memnun oldum. Çok kapsamlı ve pratik bilgilerle dolu bir giriş oldu bu alana. Psikiyatrist olduğum için klinik pratikte bu teknikler benim için yararlı bir çözüm seçeneği olacak. Eğitim mekanı, koşulları ve imkanları çok keyifliydi, çok memnun kaldım. Eğitimin en beğendiğim yönü uygulamalı olması ve çok kapsamlı döküman verilmesi.”
Dr. Tahsin E.
Psikiyatrist Hekim
5/5
“Burak bey gerçekten bilinçaltı teknikleri konusunda insanlarda ön yargı oluşturabilecek konular dahil, aklımdaki tüm konulara eğitimde açıklık getirdi. 2 gün uzun saatler olmasına rağmen çok keyifli ve verimli bir eğitimdi. Aile hekimi olarak hastalarımın bazı sorunlarında onlara yardımcı olmak artık benim için daha kolay olacak. Ayrıca kendim ve ailem için de kullanabileceğim bilgi ve beceriler edindim. Eğitimin en beğendiğim yönleri iyi hazırlanmış dökümanları, iyi bir organizasyonla gerçekleşmesi ve tabi ki Burak bey’in eğitim ve deneyimleri ”
Dr. Zerrin K.
Aile Hekimi
5/5
“Eğitimde doyurucu temellerin atıldığını hissediyorsunuz. Olası sorulara yönelik tüm ayrıntılar düşünülmüş. En güzel tarafı eğitmenin eğitimle uyumlu bilgi aktarımı. Bire bir uygulama ve samimi ortamda olması çok güzel. Uygulamalarda eğitimin bir parçası oluyorsunuz. Bu eğitimin hekimlik adına bana katacağı çok şey olacak.”
Dr. Özgür I.
Diş Hekimi
5/5
“Burak Bey eğitimi çok anlaşılır ve profesyonel bir dil ile anlattı. Katılımcılara en büyük katkısı ise başarılı bir uygulayıcı olma konusunda verdiği güven duygusu. Teknikleri doğru uygulama konusunda güven verirken etik sınırları da çok net öğretti. Eğitimin somut bilimsel temellere dayanması, eğitimin benim için çok verimli ve keyifli olmasını sağladı.”
Psk. Sema D.
Psikolojik Danışman, Aile Danışmanı
5/5
“Katıldığım eğitim çok güzel ve öğreticiydi. Umduğumdan daha iyi geçti. İki gün sürmesine rağmen tüm gün dikkatimi toplayabildim, bilinçaltı tekniklerini uygulama konusunda çok şey öğrendim. Önüme yepyeni bir konu açıldı. Aslında hayatımızın çoğunun hipnoz altında geçtiğini keşfettim.”
Dr. Selma K.
Göz Doktoru
“Burak Bey, bilinçaltı, hipnoterapi, psikodinamik terapi kuramlarındaki oldukça karmaşık olguları sade ve esprili bir dille engin bilgisine dayanarak, etik kuralları da vurgulayarak, anlatma konusunda çok usta bir uzman ve eğitmen. Burak Bey’den sadece trans eğitimi değil aynı zamanda klinik psikolojinin dinamikleri hakkında da oldukça faydalı bilgiler edindim. Eğitim sadece danışanlarım için değil, benim kişisel gelişimim için de önümde çığır açan, farkındalığımı büyük ölçüde artıran bir eğitim oldu. Başlı başına bir eğitim konusu olan ‘Otohipnoz’ uygulamalarından daha ilk günden daha zinde ve odaklanmış bir zihne sahip olmaya başladığımı söylemeliyim. Eğitimin en beğendiğim tarafı çok yönlü olması, uygulamalarla ve yazılı/görsel materyallerle desteklenmesi, uygulama konusunda başvuracağımız çok detaylı hazırlanmış bir özgün eğitim kitabı verilmesi, ezberci bir yaklaşımdan uzak durulması ve soruların en ince ayrıntısına kadar cevaplanması. Kendisinin eğitimlerine katılanlar için hediye ettiği online “Zihinsel Banka” eğitimine başlamak için de sabırsızlanıyorum.”
Psk. Gülden U.
Psikolojik Danışman
5/5
“Eğitim içerik olarak benim için çok tatmin ediciydi. Eğitmen tam bir profesyoneldi. Oldukça güçlü bir iletişimi var. Koçluklarımda derinleşme ve danışanlarımın dönüşüm yolculuklarında kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olacağını umuyorum. Uygulamalar çok etkileyiciydi.”
Özlem B.
Eğitmen ve Dönüşüm Koçu
5/5
“Her şey ve hocam siz harikaydınız! İyi ki, iyi ki buradayım. Ne çok katkınız oldu. Özenli ve detaycı oluşunuz… Bu eğitimin hayatımın her alanında fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu tarz eğitimleri çeşitlendirmenizi istiyorum.”
Gülsüm T.
Yaşam Koçu
5/5
“Eğitimin çok faydalı olduğunu, gelişime açık uzun süreli olabilecek kadar değerli bilgiler içerdiğini ve devamının olması gerektiğini düşünüyorum. En beğendiğim yünü, eğitimin çok sesli ve diyaloglu oluşu.”
Fatih D.
Emniyet Mensubu
5/5
“Burak hocanın konu hakkındaki bilgi ve tecrübesi, kullandığı yöntem ve teknikler benim için çok etkileyiciydi. İşlenilen konuların çok detaylı bir şekilde örneklendirilerek kitap haline getirilip bize taktim edilmesi de eğitim sonrası için kalıcı bir kaynak oldu. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Harika bir eğitim oldu. Hatta eğitimlerinize tekrar gelmek istiyorum. Konuların detaylı ve demo edilerek anlatılmasının öğrenmem yönünde kalıcılık sağlamasında çok faydalı olacağını düşünüyorum.”
Saadet E.
Psikolojik Danışman, Eğitmen, Kariyer Koçu.
5/5
“Eğitmen Burak Bey’in bilgi aktarımı ve dili yalın, sade, bir o kadar da etkileyici. Fazlasıyla memnun kaldım. Katıldığım eğitim çok verimli, nitelikli, kaliteli, bir o kadar da keyifliydi. Dökümanların fazlasıyla bizlerle paylaşılması da ziyadesiyle memnun etti. Hipnoz ve bilinçaltı konuları hep merak ettiğim ve öğrenmek istediğim bir konuydu. İnteraktif olması da güzeldi. Her yönüyle harikaydı.”
Psk. Fatoş Y.
Psikolog
5/5
“Eğitime katılmadan önce araştırmam sırasında internet sitesinin çok net, anlaşılır dilde ve ayrıntılı olmasının yanı sıra çok emek ve bilgi birikimi içermesi ilgimi çekmişti. Eğitime katıldığımda ise Burak Bey’in engin bilgisi ve en önemlisi bize bunu aktarım şekli inanılmaz güzel ve etkileyiciydi. Eğitimi karmaşık hale getirip ulaşılmaz gibi göstermelerden uzak, çok yalın ve akıcı bir dille anlatması takdire şayan. Efendi kişiliği mütevazılığı, yaklaşımı ve tavrı kendine ayran bıraktırdı.”
Canan G.
Uzman Hemşire
5/5
“Bu güzel hipnoz eğitimi için Burak Beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hipnozla ilgili gerek teorik gerekse pratik bilgileri bu kadar sade ve anlaşılır şekilde bizlere aktardı. Özellikle her teorik ve pratik bilginin görsellerle ve gerçek kişilerle hipnoz örnekleri ile zenginleştirerek anlatması çok önemliydi. Tekrar çok teşekkürler.”
Uzm. Dr. Mustafa Ö.
Psikiyatrist Hekim
“Eğitim sırasında dikkatimizi konuya odaklama konusundaki sabırlı ve usta tavrınız eğitimci farkınızı ortaya koyuyor. Daha yüzeysel ve daha az bilimsel bir eğitimle karşılaşacağımı düşünüyordum, itiraf ediyorum, feci şekilde yanılmışım. Harika bir eğitimdi!”
Uzm. Hemşire Meltem B.
Nöroloji Hemşiresi
5/5

Eğitimle İlgili Sıkça Sorulan Bazı Sorular:

ONLİNE HİPNOZ EĞİTİMİ SERTİFİKALARI VE BU EĞİTİMİN KAPSAMI

“Eğitiminize katılırsak vereceğiniz sertifika bana hipnoz uygulama yetkisi verecek mi? Sertifika bana Sağlık Bakanlığı onaylı hipnoz yapma yetkisi veriyor mu?…” Dünyanın tüm ülkelerinde ve Türkiye’de hipnoz alanında açılan özel kurslarda verilen sertifikalar, “hekim, klinik psikolog, psikiyatrist” ve benzeri meslek gruplarından olmayan hiç kimseye sağlık bakanlığı nezdinde bir teşhis veya tedavi uygulama yetkisi veremez. “Online veya Yüz Yüze Hipnoz Eğitimi” kapsamında verilen tüm sertifikalar, “katılım sertifikası” niteliğindedir. Katılım sertifikası almak, teşhis ve tedavi yetkisi olmayan kişilere hipnoz ile herhangi bir “tedavi” yapma yetkisi vermez. Zira Türkiye’de (ve dünyada) teşhis ve tedavi yetkisi kanunlarca sadece hekimlere verilmiş bir yetkidir. Ancak hipnozun, tedavi konuları dışında olan, kişisel gelişim konularına yönelik kullanım alanları da vardır.

Hekim ya da Klinik Psikolog değilseniz hipnozu insan sağlığı/ruh sağlığı alanındaki konularda kullanamazsınız. Sadece kişisel gelişim alanlarında kullanabilirsiniz. Dolayısıyla tüm özel kurumlar tarafından düzenlenen bilinçaltı temelli veya “uzaktan hipnoz eğitimi” gibi kurslarda verilen sertifikalar sadece birer “katılım sertifikası” niteliğindedir. Size bir “yetki” vermez. Sağlık bakanlığı onaylı hipnoz eğitimi sertifikası veren bazı kurumlar vardır. (örn. Medipol Hastanesi gibi). Ya da bazı dönemlerde Psikologlar Derneği de hipnoz kursu açabiliyor. O eğitimlere sadece “sağlık alanında uygulama yapma yetkisi zaten var olan” kişiler, yani hekimler diş hekimleri ve klinik psikologlar kabul ediliyor. (Sağlık Bakanlığı Onaylı eğitimlere “Psikoloji” lisans mezunları da kabul edilmiyor; Psikoloji mezunu iseniz “Klinik Psikoloji” alanında yüksek lisansınızın da olması şartı aranıyor).

Bu Online Hipnoz Eğitimi, Sağlık Bakanlığı Onaylı mı?

Online Hipnoz Eğitimi sertifikasının Sağlık Bakanlığının verdiği bir “yetki belgesi” niteliğinde olmadığını, bu yetkiyi verenin sertifika değil, kişinin kendi uzmanlık alanında almış olduğu üniversite diploması olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu yüzden sektörde “uluslararası geçerli sertifika” safsatalarına inanmayınız. Hepsi aslında “katılım sertifikası”dır. Türkiye’de online hipnoz eğitimi (veya yüz yüze hipnoz eğitimi)  veren bazı kişi ve kurumlar, herhangi bir ülkede yetkilendirme izni olmayan bazı sıradan yabancı hipnoz derneklerinin logosunu kullanma hakkını küçük bir ücret karşılığında satın alarak, eğitim verdikleri kişilere “uluslar arası geçerlilikte sertifika veriyoruz” diyerek sertifikalarını özel bir yetki veriyormuş gibi lanse etmektedirler. ULUSLAR ARASI GEÇERLİ SERTİFİKA DİYE BİR ŞEY YOKTUR. Unutmayın; Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar kişiye herhangi bir “teşhis ve tedavi” yetkisi vermez. Türkiye’de hekim vb meslek mensubu olmayan kişilere böyle bir yetki veren bir hipnoz eğitimi bulunmamaktadır. Bu iddiada olan sertifika vaatlerine itibar etmeyiniz. Verilen tüm sertifikalar birer katılım sertifikasıdır. 

Sağlık Bakanlığı’na onaylatılmış bir müfredatı işleyen çok kapsamlı ve teorik bilginin müfredatta oldukça yoğun işlendiği tıbbi eğitimlerdir. Ancak hangi alanda uygulama yapabileceğiniz yetkisini veren şey yine de o sertifika değildir. Yatkiyi veren şey, kişinin sahip olduğu mesleki diplomasıdır. 

Zaten bu yüzden Sağlık Bakanlığı onaylı olan eğitimler sadece hekimlerin ve ilgili tıbbi uygulama yapma yetkisi olan uzmanların katılımına açıktır zira müfredatı hipnozun insan sağlığına yönelik uygulamalarını içerir. Oldukça fazla teorik bilgi de aktaran, güzel ve detaylı bir eğitimdir.

Bizim uzaktan hipnoz eğitimi (online hipnoz eğitimi) içeriğimiz, kitaplardan da edinebileceğiniz teorik bilgilerden arındırılmış, direkt olarak trans indüksiyonlarını başarılı bir şekilde uygulamayı ve kişisel gelişime yönelik öğretileri öğretmeye odaklanmış bir eğitimdir. İki eğitimi kıyaslamak doğru olmaz. İkisi de kendine özgü amaçla kurgulanmış eğitimlerdir. İhtiyacınız sağlık bakanlığı onaylı bir sertifika ise ve hekim iseniz, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedefleyen hipnoz eğitimine katılmalısınız.

Online Hipnoz Eğitimi Alınca Tedavi Yapabilir miyim?

Amacınız hipnozla “tedavi” yapmaksa, bu yetkiyi sertifika değil, üniversite diplomanızın verdiğini unutmayınız. Ve unutmamak gerekir ki; Hipnoz sertifikaları kişiye “hipnozla hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez, bu yetki tüm dünyada sadece hekimlerine verilmiştir. Dünyada kişisel gelişimciler “tedavi” kapsamında olmayan konularda, yani mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim ve motivasyon kapsamında olan (vocational and avocational self improvement) konularda hipnoz uygulayabiliyorlar. Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. 

ANCAK; Hipnozun kullanım alanı sadece hastalık tedavisi veya klinik konular değildir. Hipnoz tedavinin kendisi değil, bir “ARAÇ”tır. Yani “tedavi” için de kullanılabilirken “tedavi” kapsamı dışında bir çok kullanım alanı vardır. (Kişisel gelişim ve pozitif değişim alanları gibi). İşte bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinde Hipnoterapistlik ayrı bir meslek grubu olarak tanımlanmış ve hekim olan ve hekim olmayan uygulayıcıların kullanım alanları da net olarak ayrı ayrı tanımlanmıştır. “Hipnotist” ve “Hipnoterapist” kavramları, birbirinden farklı kavramlardır. Dünyada hipnozu öğrenmek, öğretmek veya uygulamak, kendi uzmanlık alanının sınırlarını aşmamak şartıyla kimseye yasaklanmamıştır. Hipnozla “tedavi kapsamına girecek konularda hekim olmayan kişilerin uygulama yapması”, elbette kanunlarca kısıtlanmıştır. Ancak bu sadece hipnoz için değil, tüm “tedavi” amaçlı uygulama ve yöntemler için geçerlidir.

Hekim/psikiyatr/diş hekimi vb değilseniz, ne hipnozla ne başka bir yöntemle “teşhis ve tedavi” yetkiniz yoktur. Üç beş günlük bir eğitimle böyle bir yetki sahibi olmak zaten eşyanın doğasına aykırıdır. Hipnoz uygulamayı öğrenmek ve kendi uzmanlık alanınızda veya genel kişisel gelişim alanlarında hipnoz uygulamak üzere hipnoz eğitimine katılabilirsiniz ancak eğer “tıp hekimi, diş hekimi, psikiyatrist hekim, klinik psikolog vb” meslek gruplarından birinde değilseniz, online hipnoz eğitimi katılımınız, size sağlık bakanlığı nezdinde bir uygulayıcı yetkisi vermez. Hekim olmayan kişiler, eğitimciler, kişisel gelişimciler vb de hipnozu literatürde “hastalık” kategorisinde olmayan konularda; mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim alanlarında (vocational and avocational self improvement) başarıyla kullanabilirler. Bu sitedeki online hipnoz eğitimi, bu prensipler vurgulanarak verilmektedir.

Bir Sertifikanın E-Devlet’te Görünmesi Ne Anlama Gelir?

Sertifikalı eğitimler veren herhangi bir kurumun verdiği herhangi bir sertifikanın E-Devlet’te görüntülenebiliyor olması da o sertifikanın herhangi bir yetki verdiği ya da yasal geçerlilik/akreditasyon sahibi olduğu anlamına gelmez. Sadece, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir öğretim kurumundan alınmış bir belge olduğunu gösterir. Örneğin MEB’e bağlı bir kurumdan biçki-dikiş kursu alırsanız, o da E-Devlette sorgulanabilir. Ancak o kursu almış olmanız, kursun size “terzi olma yetkisi” sağladığı anlamına gelmez. Ya da E-Devlette görünmeyen bir yerden biçki-dikiş kursu almış olmak, kişiyi biçki-dikiş konusunda daha az yetkili yapmaz. Biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir eğitim kurumu değiliz, bu nedenle de eğitimlerimizin sertifikaları E-Devlet’te sorgulanabilir değildir. Sertifikapress gibi sertifika sorgulama sistemleri de yasal bir yetki vermez, sadece ticari bir şeydir. Sertfikapress ya da E-devlet’te sertifika görünüyor olması o sertifikanın “devlet onaylı” olduğu anlamına gelmediği gibi, “akredite” eğitim olduğu anlamına da gelmez. Sadece Müfredatının Milli Eğitim Bakanlığı’na kayıt ettirildiği anlamına gelir, M.E.B.’e bağlı bir eğitim kurumunun düzenlediği bir kurs olduğu anlamına gelir. Herhangi bir yetki verdiği anlamına gelmez. E-devlette görünen sertifikalar E-Devlet’te görünmeyenlerden daha itibarlıdır diye bir şey yoktur. Google’da kısa bir araştırmayla, bu konuda daha geniş bilgi bulabilirsiniz.      

Sertifika Hipnoz Yapmaz.

Bu tür eğitimlerle ilgili bilinmesi gereken en önemli şey; “SERTİFİKA HİPNOZ YAPMAZ”. Bu yüzdendir ki katılacağınız hipnoz eğitimlerini seçerken hipnozu etik kurallarıyla beraber en doğru şekilde öğrenebileceğiniz bir eğitime katılıp katılmadığınızı sorgulamak iyi bir fikirdir. İletişim becerisi olmayan, hipnoz uygulayıcı olma kumaşı olmayan birisi onaylı veya onaysız kaç sertifika alırsa alsın, hipnoz alanında başarılı olamaz.

Hipnoz bir araçtır ve kullanım alanı çok geniştir. Bu aracı ne konuda kullandığınıza bağlı olarak yetkiye ihtiyacınız ya vardır ya da yoktur. Yetkiyi sizin mesleğinizin yeterlilik belgeleri verir.

Unutmayın, Sertifika hipnoz yapmaz. 2 günde (veya ayda bir hafta sonu olmak üzere 3-4 ay eğitim alarak, yani 10 gün eğitim alarak) bir hekimin kendi alanında yapacağı uygulamaları yapmayı öğreten ve hatta bu konuda bir de yetki veren hiçbir bir sertifika yoktur. Yetkiyi veren belge, hekimin üniversite diplomasıdır. Örneğin bir diş hekiminin ya da kadın doğum uzmanının kendi alanındaki uygulamalarında kullanabileceği şeyleri öğretmiyor olduğumuzdan hipnozu sadece kendi alanınızdaki kişisel gelişim ve motivasyona yönelik uygulamalarınıza entegre edebiliyor olacaksınız.

Hipnozu Tedavi Alanında Kullanmak İçin Hangi Hipnoz Eğitimi Tavsiye Ediliyor?

Hipnozla sağlık alanında terapi yapmayı öğrenmek demek, ilgili rahatsızlıkların doğasını tanımayı, bununla ilgili sağlam bir eğitim almayı gerektirir. Zira problemin doğası ile ilgili bilmeniz gereken mesleki alt yapınızı lisans eğitiminizde alırsınız. Hipnozun nasıl kullanıldığını öğrenmeniz, bir çok kişisel gelişim/motivasyona yönelik uygulamalarla ilgili bilgi ve beceri kazanmanız için yeterlidir. Ancak Klinik Psikolog veya Hekim değilseniz, ve amacınız bir şekilde yeni bir yetki veya meslek edinmekse, Türkiye’de öyle bir yüz yüze veya online hipnoz eğitimi kursu yoktur. Bu tür uzaktan hipnoz eğitimi veya online hipnoz eğitimi kapsamındaki atölyelerde verilen tüm sertifikalar katılım sertifikalarıdır, kişiye bir yetki vermez. Bu, yüz yüze canlı eğitimler için de geçerlidir.

Hipnoz Tedavinin Kendisi Değil, Bir “Araç”tır.

Örneğin bir bıçakla ekmek de kesebilirsiniz ama bıçakla birine zarar vermek de mümkündür öyle değil mi? Ya da bir gitar ile güzel bir beste de yapabilirsiniz, birinin kafasına vurursanız kişiye zarar da verebilirsiniz. Bu durumda “Gitar tehlikelidir” diyerek yasaklamak, ya da sadece polis ve askerler gitar kursu alabilir” demek ne kadar mantıklıdır? Yasalar gitar çalmayı öğrenmeyi değil, onu nasıl kullanacağınızın sınırlarını belirler. Gitar tehlikeli değildir, onu nasıl kullandığınıza göre tehlikeli hale de gelebilir. Hipnoz da böyledir. 2 aylık ya da 2 günlük eğitimle, (veya online hipnoz eğtimi ile) örneğin Bipolar bozukluğu hipnozla tedavi etmeye kalkarsanız, bu eğitimle hastalık tedavi etme yetki ve becerisi edineceğinizi umuyorsanız, ne sağlık bakanlığı onaylı eğitim ne de başka bir hipnoz eğitimi size bu yetkiyi de bu bilgiyi de veremez.

Ancak örneğin “özgüven arttırma” konusunda, kişisel gelişim ve motivasyon konularında hipnoz teknikleri ile yapılabilen uygulamaları öğrenebilir. Kimleri hekime yönlendirmeniz gerektiğini, kimleri psikoloğa veya ilgili branşlardaki uzmanlara yönlendirmeniz gerektiğini (kırmızı çizgileri) bu online hipnoz eğtitimi, detaylıca ele almaktadır. Motivasyon, mesleki ve hobisel kişisel gelişim konularında telkin içeren bilinçaltı eğitimler vermek için de Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya gerek yoktur zira siz hipnoz ile tıbbi tedavi yapmayacaksınız. Sanılanın aksine, hipnozun tek kullanım alanı tıp değildir. Hayatın kendisi telkindir. Günlük hayatımızdaki her iletişimimiz “telkin” içerir.

Ben de Online Hipnoz Eğitimi Alabilir miyim?

Herkes  her türlü eğitimi ve dahi “online hipnoz eğitimi” alabilir. Herhangi bir konuda eğitim almak, kimse için kanuni bir kısıtlamaya dahil değildir. Ama öğrendiğiniz yöntemler ne olursa olsun, öğrendiklerinizi hangi konularda ve nasıl kullanacağınız, sizin ilgili alanlardaki yasal yetkinliğinizle sınırlıdır. Hipnoz eğitimi almışsanız ve hekim iseniz, yetki ve bilgi alanlarınızın sınırlarını aşmadan hipnozu kendi alanınızda uygulayabilirsiniz. Hekim iseniz ve “sertifikamda sağlık bakanlığı onayı da olsun” isterseniz, bizim eğitimimiz hekim ve psikologların yanı sıra 4 yıllık üniversite mezunu olmak şartıyla herkese açıktır ancak sağlık bakanlığının belirttiği 200 – 300 saatlik müfredatı sunan eğitimlerden değildir.

Her ülke kendi kanunlarını kendi koyar, dolayısıyla “Uluslararası geçerli sertifika” diye bir şey yoktur. Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar, müfredatı sağlık bakanlığınca onaylanmış sertifikalardır ve sadece hekim ve klinik psikologların katılımına açıktır. (2022 bilgileri itibarıyla, o eğitime normal psikologlar da katılamıyor, Klinik Psikoloji yüksek lisans mezunu olmak gerekiyor). Bizim verdiğimiz online hipnoz eğitimi sertifikası bir “katılım sertifikası” niteliğindedir. Hipnozun temel uygulamalarının yanı sıra temel hipnoza alma indüksiyonlarını ciddi ve uzman bir kurumdan öğrendiğinizi belgeleyen bir katılım sertifikasıdır. Bir yetki vermediği gibi, insan sağlığına yönelik tıbbi konulara değinmez..

Hipnozu Kullanmaya Kimler Yetkilidir? Uzaktan Hipnoz Eğitimi Almak Yetki Verir mi?

Dünyada hipnozu her meslekten herkes kullanabiliyor ancak buradaki “kullanmak” teriminden ne anladığımız önemlidir. Hipnoz her insanın insanın doğasında var olan, bilimden, eğitime; eğitimden, spora, spordan motivasyona ve kişisel gelişime kadar birçok farklı kullanım alanı olan, iyi bir hipnoz eğitimi almış kişilerce uygulandığında mükemmel sonuçlar veren harika bir kişisel gelişim ve yardım yöntemidir. Eğitim, spor, iletişim gibi alanların yanı sıra hipnoz, hekimler tarafından klinik ve tıbbi uygulamalarda da kullanılır. (Örneğin bir “makas” terzilikte kullanılabildiği gibi hastanelerde ameliyatlarda da kullanılabiliyor). Hipnoz tıbbi kullanım alanları da olan, ama aynı zamanda tıp fakültelerinde veya üniversitelerde öğretilmeyen, hipnoza yönelik ekstra bir eğitim alınmasını gerektiren, özgün, müstakil bir yardım yöntemi olmakla beraber harika bir iletişim biçimidir.

Dünyada bazı hipnotistler hipnozu “mesleki ve hobisel alanlardaki kişisel gelişim ve motivasyon aracı” olarak kullanırken hekimler, diş hekimleri, klinik psikolog ve psikiyatristler ise hipnozu kendi alanlarında yaptıkları çalışmalarda bir “destekleyici tedavi aracı” olarak kullanırlar. Kanunlar, insana ait olan bu araçları ne amaçla kullandığınızı çerçeveler. Teşhis ve tedavi” sadece hekimlerin işidir. Hipnoterapistler ise “hastalık teşhisi” veya “hastalık tedavisi” yapmazlar. Hipnotik teknikler, modern tıbba alternatif bir tedavi aracı olarak sunulmadığı sürece ve ne amaçla kullandığınıza paralel olarak, belli bir entelektüel alt yapıya sahip herkesin öğrenebileceği bir iletişim aracıdır.

Hipnozun kullanım alanları çok geniştir. Bu yüzden “hipnozu kullanmak” derken, hangi amaçla kullanmaktan bahsedildiği de kimlerin kullanmaya yetkili olduğu konusunda belirleyicidir. Hipnoz eğer hastalık tedavisi amacıyla kullanılacaksa, hastalık tedavisi için hipnoterapiste başvurmak yerine bir hekime başvurmak gerekir. Kanunlarımız “hastalık tedavisi” yetkisini sadece hekimlere vermiştir. Bu yüzdendir ki hipnoz “hastalık tedavisi” için kullanılacaksa, bu konuda hipnozu destekleyici tedavi olarak kullanan hekimlere başvurulmak gerekir. Tıbbi konularda veya ruhsal sorunların tedavisinde klinik psikolog ve psikiyatristlerin dışındaki insanlara başvurmak doğru bir yaklaşım olmaz. Kişisel gelişim ve hedeflere ulaşma, motivasyon alanları dışındaki konularda uygulama yapmayı düşünüyorsanız, unutmayınız ki; hekim olmayan birinin hipnoz veya başka bir yöntemle bile “tedavi” uygulama yetkisi olamaz.

Dünyada bir çok hekim, kendileri hipnoz eğitimi almamışlarsa yetkin bir hipnoterapist ile beraber çalışabiliyorlar. Hipnotist, hekimin uygun gördüğü konularda, hekim süpervizyonu altında hipnoz uygulaması yapabiliyor. Hipnoz, kullanım alanının genişliği, efektifliği ve çok hızlı sonuç alınabilmesi nedeniyle; dünyada bazı hekimler de kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarında zaman zaman kullandıkları bir yardımcı araç olsa da, her Psikolog veya Psikiyatrist aynı zamanda bir Hipnoterapist veya Hipnoz uygulayıcısı değildir. Hipnoterapi eğitimi ayrıca alınmış olmalıdır. Hekimler de hipnozu sadece eğitimini aldıkları kendi uzmanlık alanlarında uygularlar. Örneğin Astım hastalığı konusunda göğüs hastalıkları uzmanı, ağrısız doğumda kadın doğum uzmanı, cilt hastalıkları konusunda dermatolog, ruhsal hastalıklarda psikiyatri uzmanı, diş çekimi ve diş eti hastalıklarında diş hekimleri, hem bilgi ve yeterlilik, hem de yasal olarak yetkilidirler. Çünkü söz konusu hastalıkları tedavi ederlerken hipnozu kendi uzmanlık bilgileri içinde ekstra bir destek aracı olarak kullanacaklardır.

Unutmamak gerekir ki; online hipnoz eğitimi sertifikaları kişiye “hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez, bu yetki tüm dünyada sadece tıp hekimlerine verilmiştir. Bu nedenledir ki tıp hekimi olmayan bireylerin katıldığı hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar bir “katılım belgesi” niteliğindedir ve hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmediği gibi bu tür konularda bir yetkinlik veya yetki vermez. Hipnozu “tedavi” amaçlı kullanma yetkisi veren şey sertifika değil, uygulayıcının üniversite diplomasıdır (hekim, klinik psikolog, vb). Dünyada diğer ülkelerde kişisel gelişimciler ve hipnoz uzmanları, “tedavi” kapsamında olmayan, tıbbi olmayan konularda; yani “kişisel gelişim ve motivasyon” kapsamında olan konularda hipnoz uygulayabiliyorlar. Hangi eğitime katılmış olursanız olun, eğitimde öğrendiğiniz teknikleri kendi yetki alanınız içinde olan konularda kullanabilirsiniz. Eğitimde edindiğiniz öğretileri kanuni haklarınız dahilinde kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. 

Hipnoterapistlik Bir Uzmanlık mıdır? Dünyada ve Türkiye’de Hipnoz ve Hipnoterapist Kavramı.

Evet, hipnoterapistlik bir uzmanlıktır. Hipnoterapi, “hipnoz ile tedavi” demektir. Hipnoterapistler Hipnoz konusunda ve bunun klinik kullanım alanları ve teknikleri konusunda eğitim almış hipnoz uzmanlardır. Türkiye’de mesleki terimler sözlüğünde “hipnoterapistlik” adı verilmiş bir uzmanlık alanı olmasa da, aslında dünyada kabul gören bir “hipnoterapistlik” ünvan ve kavramı mevcuttur. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusu, ABD’de “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri tanımlıdır. 1968’de kurulan ve 52 yılın üzerinde geçmişiyle ABD’de çapında ulusal akreditasyona sahip dünyanın ilk Hipnoterapi Akademisi HMI (Hypnosis Motivational Institute) ‘ın kurucusu ve Hipnoz’un dünyaca kabul görmüş duayenlerinden sayılan John Kappas, 1973 yılında ABD’nin “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü” ne giren “Hipnoterapist” ünvanın tanımını yapan kişidir. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusunun dünyaca kabul görmüş tanımı, Amerika’nın “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri, şu anda da yürürlükte olmak üzere şu şekilde tanımlıdır:

Motivasyonu artırmak veya davranış biçimini değiştirmek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir. Danışan ile problemin doğasını belirlemek için görüşür. Hipnozun nasıl işlediğini ve hipnoz sırasında neler yaşatacağını danışana açıklayarak hipnotik duruma girmesi için onu hazırlar. Bazı hipnotik testler uygulayarak danışanın “fiziksel telkin edilebilirlik” ve “duygusal telkin edilebilirlik” derecesini belirler. Sonra danışanda hipnotik durum oluşturur. Problemin analizini ve uygulanan bu hipnotik testlerin yorumunu temele alarak hipnotik teknikleri ve yöntemleri danışana göre uyarlar ve uygular. Gerekli gördüğü durumlarda danışana oto hipnozu öğretebilir.

Buradaki “fiziksel telkin edilebilirlik” (physical suggestibility) ve “duygusal telkin edilebilirlik” (emotional suggestibility) terimleri J. Kappas’ın (1925–2002)’ın 30 yıllık araştırmaları sonucunda dünya hipnoterapi literatürüne kazandırdığı iki teknik terimdir. “Duygusal olup olmamak” ile alakalı bir durum değildir; süjenin dolaylı telkinlere mi yoksa direkt telkinlere mi daha yatkın olduğu konusuna işaret eder.

“Hipnoterapist kimdir” sorusunun mesleki tanımı bugüne kadar bir değişikliğe uğramaksızın Amerika’nın Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü’nde bu şekilde tanımlıdır. “Hipnoterapist” kavramı henüz Türkiye’nin mesleki terimler sözlüğünde tanımlanmamıştır. Bu nedenle “hipnoterapistlik diye ayrı bir meslek yoktur.

Dikkat ederseniz yukarıdaki evrensel tanımda ne “teşhis” veya “tedavi” den bahsedilmiş, ne de herhangi bir meslek mensubu olma şartı aranmış. Zira yurt dışında Hipnoterapistlik yasalarda ayrı bir mesleki eğitim alanı olarak tanımlandığı için, Hipnoterapist’in literatürdeki bu resmi tanımında hekim olma şartından da bahsedilmemiş olduğu görülmektedir.

ANCAK: Hipnoz bir araçtır ve ne amaçla kullanıldığına dair yasalar vardır. Dünyanın diğer ülkelerinde de, tıp hekimi olmayan hiç kimse, hipnozu “tedavi” amaçlı konularda kullanmaya yetkili değildir. Hipnoterapi, “hipnozla terapi” yani “tedavi” anlamına gelir. Hipnoz ise bir araçtır ve tedavide kullanımı olduğu gibi, tedavi dışında kalan konularda da çok çeşitli kullanım alanları vardır. Hipnoz ve Hipnoterapinin farkını bilmeniz önemlidir. Bu sitedeki online hipnoz eğitimi, bu prensipler vurgulanarak verilmektedir.

Hipnoterapi’nin İngiltere’de konumlandırılması ise şu şekildedir gelişmiştir; 2002 yılında İngiltere Eğitim Bakanlığı, “Hipnoterapi” ile ilgili, kendi ulusal mesleki yeterlilik temellerine dayanan bir “Ulusal Meslek Standartları” geliştirdi. Bu standartlar Hipnoterapist’lerin aldığı hipnoz eğitiminin standartlarını da belirlemiş oldu. İngiltere’nin “Nitelikler ve Müfredatlar Müdürlüğü” şemsiyesi altında ve Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi’ne dayalı olarak belirlenen bu “ulusal meslek standartları” ile beraber Hipnoz uzmanlığı, İngiltere’de tıp, psikoloji veya psikiyatri gibi herhangi bir meslek grubunun tekeline verilmeksizin, tek başına bir uzmanlık olarak konumlandırılmış durumda.

Özet olarak, dünyanın birçok modern ülkesinde hipnoz ve hipnoterapistlik ya ayrı bir uzmanlık alanı ve özgün bir meslek olarak konumlandırılmış durumda. Kısıtlamalar getirilen bölge ve ülkeler olsa da, bu kısıtlamaların amacı ve içeriği: hipnozun hastalık tedavisi veya tıbbi teşhis veya “tedavi” amacıyla kullanılmasını engellemek için olan, sağlık alanındaki kullanımına yönelik kısıtlamalardır. Tabi ki “teşhis ve tedavi” sadece ve sadece tıp mensuplarına bırakılması gereken bir süreçtir. Tıp mensupları haricindeki hiçbir uzmanlık alanı, -kullandığı yöntemin adı ne olursa olsun-  “hastalık tedavisi” kapsamındaki konularda herhangi bir uygulama yapamaz. Hipnozun tek kullanım alanı psikiyatri veya hastalık tedavisi olmadığı için, hipnozun; hastalık tedavisi veya tıbbi uygulamaları dışında kalan diğer kullanım alanlarında hipnoz uygulamaları yapılabilmesi, hipnozu öğretme, veya hipnoz öğrenme ile ilgili dünyadaki diğer bir çok ülkede herhangi bir kanuni kısıtlama yoktur. Gösteri amaçlı sahne hipnozu gibi şovların bir çok ülkede yasaklanmasının sebebi ise hipnoz gibi değerli bir uygulamanın imajının zedelenmemesi içindir.

3500 TL için örnek TAKSİT TABOSU

Yasal Uyarı: Bu sayfada detaylıca yer verilen sertifikalı hipnoz eğitimi, hekim veya psikolog olsa da olmasa da, kişilere klinik konularda tedavi yetkisi vermez, tedavi becerileri kazandırmaz. Bu eğitim trans tekniklerini öğretmenin yanı sıra kişisel gelişime yönelik uygulama alanlarını kapsar. Bu eğitimde transın klinik veya tıbbi olmayan uygulamalarını icra edebilecek bilgi ve beceriyi edinmiş olursunuz. Bu eğitim veya eğitimin sertifikası size herhangi bir konuda “tedavi” yapma yetkisi vermez. Hipnozun klinik/tıbbi alanlarındaki uygulamaları sadece hekim, psikolog ve psikiyatrist hekimlerin yetki alanındadır. Hipnoz sanatı ve kişisel gelişim uygulamalarına ilgi duyan ve asgari iletişim becerilerine sahip olan her meslek grubundaki katılımcılara açık olan trans teknikleri eğitimleri, tedavi alanındaki öğretileri içermez..

Hipnoz indüksiyon tekniklerini öğrenmek, kişiyi klinik veya tıbbi konularda hipnoterapi uygulayabilecek bir uzman haline getirmez. Bir klinik psikolog, hekim ya da psikiyatrist değilseniz, bu tür eğitimler size örneğin; “panik bozukluk” tedavisi yapabilecek bir yeterliliğe getirmediği gibi böyle bir yetki de vermez. Hatta “tedavi” kapsamına giren tıbbi hiçbir uygulamada sizi yetkin bir seviyeye getirmez. Zira klinik problemlerin doğasıyla ilgili alt yapıyı hipnoz veya trans eğitimlerinde değil, üniversitenin ilgili bölümlerinde aldığınız lisans ve yüksek lisans eğitim sayesinde öğrenirsiniz. (Örn: Tıp Eğitimi). Unutmayınız ki hekim veya psikolog değilseniz tanı koyma yetkiniz olmadığı gibi bu eğitimi almanız sizi ruh sağlığı ile ilgili veya tıbbi uygulamalar yapacak donanım ve yetkiyi kazandırmaz. Hipnozun tek kullanım alanı klinik uygulamalar değildir ancak ülkemizde hipnozun sağlık alanındaki kullanım yetkisi sadece hekimlere verilmiştir.

Bir “kalem”, şiir yazmak için de kullanılabilirken, birinin gözüne batırırsanız kişiye zarar vermeniz de mümkündür. Yani kalem tehlikeli değildir ve kimsenin kullanımına yasaklanmamıştır. Herkes kalem kullanabilir ancak onu ne amaçla ve ne şekilde kullandığınız elbette önemlidir. Hipnoz ve benzeri uygulamalar da böyledir. Kişisel gelişimciler bu öğretileri kendi alanlarında kullanabilirken hekim ve psikologlar kendi alanlarına paralel olarak daha geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu eğitimin içeriği hipnozla tıbbi uygulama yapmakla ilgili konuları içermez. Bu nedenle bu eğitim her meslek grubundan geniş bir katılımcı kitlesi için uygundur.

Eğer sağlık bakanlığı onaylı olan ve insan sağlığına yönelik hipnoz (ve hipnoterapi) uygulamalarını öğrenmek istiyorsanız ve hekimseniz, Sağlık Bakanlı onaylı sertifikasyon yapan eğitimlere başvurmalısınız. Özet olarak; hipnoz veya trans tekniklerini öğrenmek -eğer klinik alt yapınız yok ise- size tedavi yapma yetkisi vermediği gibi böyle bir yeterlilik de kazandırmaz. Bu online hipnoz eğitimi, klinik olmayan, “temel motivasyon” ve “kişisel gelişim” kapsamındaki konulardaki trans bilgi ve becerisi kazandırmayı hedefler. Eğer hekim veya psikolog iseniz bu eğitim sizi kendi alanınızdaki uygulamalarınızda bilinçaltı temelli tedavi yapacaksanız sizi sadece hipnoza alma bilgi ve becerileriyle donatacaktır. Bu konuda daha geniş bilgiyi “Sıkça Sorulan Sorular” sayfamızda ve bu sayfadaki “Eğitimle ilgili Sıkça Sorulan Sorular” bölümündeki başlıklarda bulabilirsiniz. Bu sitedeki online hipnoz eğitimi, bu prensipler vurgulanarak verilmektedir.

10 Responses

 1. Bir online eğitim, içerik olarak ancak bu kadar dolu dolu olabilirdi. Öğrenirken bu kadar keyif alacağımı ve bilinçleneceğimi tahmin edemezdim. Zihinsel banka eğitimiyle desteklenince daha da benim için taşlar yerine oturdu. Burak Hoca’ya müthiş anlatımı için teşekkürler.

 2. Online eğitim için önyargılarım vardı, çok araştırarak aldım eğitiminizi. Daha yarısına geldim, özellikle gerçek uygulamaların bu kadar detaylı çekimlerle gösterilmesine bayıldım.Her videoyu birkaç kere izliyorum, anlatım süper, gerçekten çok kaliteli bir eğitim hazırlamışsınız. Buraya da yazmak istedim. Maillerime anında cevap verdiğiniz için de teşekkürler.

 3. Çok başarılı bir eğitim hazırlamışsınız. Hipnoz hakkında internette yazılıp çizilen tüm safsataları da bilimsel temelleriyle ele alıp doğru bilgilerle izah etmeniz çok iyi olmuş. Eğitimi özellikle bilimsel temellerini de izah ederek oluşturmuş olmanız, bir klinik psikolog olarak beni ziyadesiyle mutlu etti. Sizden öğrendiğim teknikleri mesleki uygulamalarımda kullanmaya başladım bile; danışanlarımı hipnoza almakla ilgili şu an hiçbir sorunum yok. Bazen bazı konularda seans stratejisi oluşturmakla ilgili sizden fikir alma ihtiyacı duyduğumda her defasında telefona çıkıyorsunuz, sorularıma özveriyle vakit ayırıp fikir veriyor, desteğinizi sürdürüyorsunuz (teşekkürler) ama ileride bir süpervizyon grubu oluşturmayı düşünürseniz, sizin rehberlik edeceğiniz bir süpervizyon programına katılmayı da çok isterim.

 4. Eğtiimi çok beğendim. Almanya’dan aldım. Hamburg’da da eğitim almıştım ama bu kadar detaylı ve kaliteli değildi doğrusu. Seminer gibi bir şeymiş meğerse, memnun kalmamıştım o eğitimden. Sizin eğitimin gerçekten hipnoz yapmayı öğreten kaliteli bir eğitim olmasına sevindim; tüm beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Emeğiniz için çok tşk.

 5. Hem çekimlerin kalitesi hem eğitimin kalitesi çok üst düzey. Bir online eğitimin bu kadar verimli olabileceğini düşünmüyordum, online eğitimlere karşı tüm ön yargılarım bu eğitimle silindi. Gerçi internet ortamındaki çoğu online eğitim özensiz oluyor ama Burak bey bu eğitimle çıtayı oldukça yükseltmiş. Bu kadarını beklemiyordum. Tebrikler.

 6. Merhabalar,
  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda rehber öğretmen olarak çalışmaktayım. Eğitim gerçekten harika. Ara vermeksizin sıkılmadan keyifle videoları izledim. Bu gün de kılavuz kitabı tekrar okudum. Bu becerilerimi ticari bir amaçla kullanmayacağım. Öğrencilerimin motivasyonu ve kişisel gelişimini desteklemek ve sınav kaygılarını yönetme becerilerini geliştirmek amacıyla kullanacağım. Burak hocama çok teşekkür ederim bana böyle bir beceri kazandırdığı için. Online eğitim böyle olur! Burak hocamdan iki ricam olacak: Birincisi sınav kaygısı ile ilgili bir seans olabilir mi? İkincisi ise: kendisinin gözetiminde en azından bir indüksiyon uygulaması yapmamız mümkün mü? Başka bir ricam da bu yolculukta hocamızın desteğini yanımızda hissetmek.
  Saygılarımla

 7. Benim için çok verimli ve çok zevkli bir eğitim süreci oluyor. Eğitimin videolarını izlerken hani Netflix’te sevdiğiniz bir dizinin tüm bölümlerini ard arda izlersiniz ya… işte öyle zevk alarak hiç sıkılmadan, bir sonraki videoyu izlemek için sabırsızlanarak izliyorum eğitim videolarınızı. Tüm videoları tamamlamak için sabırsızlanıyorum. Eğitimin henüz yarısındayım ama şimdiden öğrendiklerimi denemek ve egzersiz olsun diye birkaç arkadaşıma hipnoz yaptım, yapabiliyor olduğumu görmek de beni daha çok motive etti. Eğitimi tamamladığımda becerilerimi daha akıcı hale getirebileceğime şimdiden eminim. Eğitimi tamamladıktan sonra tüm videoları tekrar baştan izleyeceğim. Şimdiden buraya yorum yazmak istedim çünkü bu eğitim övgüyü hak ediyor. Bu yorumları okuyan varsa diyebilirim ki eğitim gerçekten çok kaliteli, çok zevkli ve çok sürükleyici. Tereddütsüz “iyi ki almışım” diyorum. Teşekkürler.

 8. Beklentimin cok uzerinde, sade bir dille yaptigi anlatimlarda kursiyerlere bilgi aktarimi cok ust duzeydeydi. Diger egitimler icin takipte kalarak egitmenimizden daha cesitli bilgiler almayi hedefliyorum.

 9. Ülkemizde hakkında çok az sayıda nitelikli eğtiici kaynak bulunan, son derece etkili bir destekleyici araç olan “hipnoz” ve “hipnoz uygulama teknikleri” hakkında çok kapsamlı, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, çok ilginç ve zevkli bir eğitim süreciydi benim için. Bu eğitim için “hipnozun çıkış noktasından günümüze kadar olan evrimini, işleyişini ve çalışma mantığını öğretmekten de öte; özellikle hipnozun nasıl uygulandığını çok detaylı bir şekilde tüm incelikleriyle öğreten, yoğun bir bilgi ve beceri aktarımı” demek hiç de yanlış olmaz. Eğitim içinde sıkça ve bol miktarda kullanılan gerçek hipnoz demonstrasyonları, eğitimin akıcılığını ve niteliğini arttırdığı gibi teorik bilgilerin pratiğe dökülebilmesi ve öğrenilen hipnoz becerilerinin pekiştirilerek akılda kalması açısından gerçekten çok değerli. Eğitimde bu kadar çok (ve çeşitli) hipnoz demonstrasyon videoları olması beni hem sevindirdi hem de şaşırttı. Beklentilerimin çok üzerinde bir eğitimdi. Eğitimin ders videoları acele edilmeden, sindire sindire, zamana yayılarak izlendiğinde hipnoz uygulamak hakkında son derece üst düzey beceriler kazanılması ve başarıyla uygulayabilecek üst düzey bir seviyeye gelinmesi gayet mümkün. Eğitimle beraber sunulan ders kitabı o kadar detaylı hazırlanmış ki, sırf bu eğitim kitabı bile bence başlı başına bir cevher ve gerçekten çok değerli bir “uygulayıcı kılavuzu” niteliğinde. Kendi bilgi ve mesleki birikimini bu denli detaylı, yoğun ve üst düzey bir eğitimle cömertçe aktaran Burak Bey’i tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum.

 10. Bu kadar detaylı, kaliteli ve özenli hazırlanmış başka bir hipnoz eğitimi olduğunu sanmıyorum. Bence Türkiye’deki en kaliteli hipnoz eğitimi olmuş. Canlı eğitimden eksiği yok, fazlası var. Tebrik ederim, çok memnun kaldım. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul