Online Hipnoz Eğitimi – 2024

Online Hipnoz Eğitimi almak isteyenler için tasarlanmış bu kapsamlı video eğitim, 30 akademik saatin üzerinde hipnoz eğitim videoları içerir. Yüz yüze grup eğitimlerimizle aynı müfredata sahip olan bu Online Hipnoz Eğitimi’ni satın aldığınızda, hipnoz eğitim videoları hemen erişiminize açılmaktadır. Bu online hipnoz teknikleri eğitimi; daha önceki yüz yüze grup eğitimlerimizde yapılan bir çok gerçek full hipnoz seanslarının profesyonel çekimlerini de içermektedir. (Çekim için süjelerden yazılı muvafakat alınmıştır). Hipnoz nasıl yapılır, hipnozun incelikleri ve en ileri hipnoz teknikleri, bu eğitimin kapsamında ele alınmıştır.

 • Temel ve İleri Seviye Online Hipnoz Eğitimi Bir Arada
 • Online Video Eğitim VEYA Merkezimizde Yüz Yüze Canlı Grup Eğitimi Seçeneğiyle

Bu eğitim, kişileri başarıyla hipnoza alma konusunda en etkili hipnoz indüksiyonlarını öğreten, “Hipnotist” eğitimidir. İsterseniz merkezimizde periyodik olarak düzenlenen “Yüz Yüze Grup Eğitimi”ne de katılabilirsiniz ancak yüz yüze olan grup eğitimlerimize sadece hekimler ve psikologlar katılabilmektedir. Online Hipnoz Eğitimi ise her meslek grubundan kişilerin katılımına açıktır. 

Bu online eğitim, hipnozun klinik/tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez ancak online eğitimimiz de hekim veya psikologlar için uygundur. Zira klinik konulardaki teknik bilgileri üniversite eğitiminizde aldıysanız (yani hekim ya da psikolog iseniz), bu online hipnoz eğitiminde öğreneceğiniz teknikleri kendi klinik uygulamalarınıza entegre etmeniz çok kolay olacaktır. Daha detaylı bilgi, ücret bilgileri veya satın almak için bu sayfayı incelemeye devam ediniz…

İçindekiler

Hipnoz Eğitimi Online

Hipnoz Eğitimi ÜCRETLERİ

Yüz Yüze Hipnoz Eğitimi

2 Tam Gün, Süpervizyonlu Yüz Yüze Eğitim
10500 TL + %10 KDV Yüz Yüze Grup Eğitimi | 52+ saat
 • 2 tam gün süren, uygulamalı yüz yüze eğitimdir. Eğitim sonrasında süpervizyon modülüne 1 yıllık erişim imkanı.
 • Toplam 52 saatin üzerinde, sertifikalı hibrit eğitim.
 • Süpervizyon modülünü tamamladığınızda, ikinci sertifika.
 • Yüz yüze olan eğitime, "Katılım Şartları" bölümünde belirtilen özellikteki kişiler katılabilmektedir.
 • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
 • "Zihinsel Banka" eğitimi, ücretsiz hediye!
Grup Eğitim

Online Hipnoz Eğitimi

30 akademik saatin üzerinde, Sertifikalı Online Video Eğitim
7500 TL (Kdv dahil) Online Video Eğitim | 30+ saat
 • Profesyonel çekimlerle hazırlanmış, 30 saatin üzerinde eğitim videolarından oluşan sertiikalı ONLINE Eğitimdir.
 • Eğitimi satın alır almaz hemen izlemeye başlayarak, kendi hızınızda tamamlayabilirsiniz.
 • Online Eğitimi, hipnoza ilgi duyan ve en temel klinik olmayan uygulamalarını öğrenmek isteyen her meslek grubundan kişiler alabilir. Klinik Eğitim Değildir.
 • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
 • "Zihinsel Banka" eğitimi, ücretsiz hediye!
ONLINE EĞİTİM

Sertifikalı Online Hipnoz Eğitimi İçeriği

Hipnoz nasıl yapılır diye merak ediyorsanız; bu eğitimde bireylerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmayı sağlayan en etkili hipnoz tekniklerini, uygulamalı ve çok kapsamlı gerçek hipnoz çekimleri içeren gerçek demonstrasyonlarla %100 öğreneceksiniz. Bu online hipnoz eğitimi, gösterişten uzak, yoğun ve bilimsel temelli bir eğitimidir. Transın ve hipnotik tekniklerin en çok uygulandığı temel konularda (sigara bırakma, özgüven, performans arttırma, motivasyon hedeflere ulaşma, vb kişisel gelişime yönelik konularda) hipnoz tekniklerini uygulamanın inceliklerini öğretir.

Profesyonel çekimlerle hazırlanmış olan online hipnoz eğitim videoları ile en verimli şekilde öğreneceğiniz hipnoz indüksiyonu tekniklerini gerek kendi hayatınızda nasıl kullanabileceğinizi, gerekse kendi uzmanlık alanınızla ilgili konulara ve kendi yaşamınıza nasıl entegre edebileceğinizi de öğreneceksiniz. Bu online hipnoz eğitimi, ileri hipnoz tekniklerini de içeren, hipnotist yetiştirmeye yönelik çok kapsamlı bir eğitimdir. Sahne ve sokak hipnozu gibi şov ve eğlence amaçlı uygulamalar içermez. Gösterişten uzak, bilimsel temelli eğitimdir. 

Sadece hekim ve psikologlara özgü hipnoterapi atölye çalışmalarımız da vardır. Uygulama atölyelerine sadece benden hipnoz eğitimi almış olan hekim ve psikologlar katılabilmektedir.

30 saatin üzerinde hipnoz eğitim videoları içeren bu online hipnoz eğitimi, tamamen hipnotik trans teknikleri ve indüksiyonlarını öğrenmeye odaklıdır. Eğitimde ayrıca birçok canlı hipnoz seanslarının çekimlerini, açıklamalı olarak izleyerek hipnoz becerilerinizi en verimli bir şekilde geliştirme şansı bulacaksınız. Bu online hipnoz eğitimi, hipnozun sağlık alanındaki tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez. Ancak hekim veya psikolog iseniz, eğitimde öğrendiklerinizi rahatlıkla kendi uygulamalarınıza entegre edebiliyor olacaksınız.

Hipnoz nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız ister yüz yüze grup eğitimimize katılın, ister online video eğitimimize; Hipnoz yapmayı tüm incelikleriyle öğreneceksiniz.

Online Hipnoz Eğitimimizin, Yüz Yüze Eğitimimizden Farkı

 1. Canlı eğitimde hipnoz tekniklerini canlı olarak bir kere izleme şansı buluyorsunuz ve bu eğitime sadece hekim ve psikologlar katılabiliyor. Ancak yüz yüze eğitime katılanlara, eğitimden sonra süpervizyon niteliğinde hipnoz gerçek hipnoz seansları içeren online süpervizyon modülü içeriine de erişim hakkı veriliyor. Böylece her iki eğitimde de bir çok farklı özellikteki kişilerle yapılan farklı konulardaki hipnoz uygulamalarını defalarca izleme ve gözlemleme şansına sahip oluyorsunuz.
 2. Ayrıca canlı yüz yüze eğitimlerde kısıtlı bir zaman olduğundan dolayı sadece bir kişiyle canlı hipnotik seans demonstrasyonu yapabiliyoruz. Yani sadece tek bir konuda ve tek bir kişi ile yapılan bir full seans uygulaması izleme şansınız oluyor. Ancak eğitimden sonra erişim hakkı verilen süpervizyon modülü, yüz yüze eğitime katılanlar için de eşsiz bir örenme deneyimi sağlıyor. Online hipnoz eğitiminde de bir çok farklı konuda ve bir çok farklı kişi ile yapılmış olan full hipnoz seansların açıklamalı videoları yer almakta. Bu yüzden, her iki eğitimde de bir çok farklı konuda hipnotik uygulama videolarını sadece 1 kere değil, defalarca izleme şansınız oluyor. Süpervizyon modülü, ayrıca satılmamaktadır. Sadece Hypnotistanbul’dan eğitim alanlara erişim hakkı verilmektedir. 
 3. Yüz yüze eğitimimiz 2 gün sürüyor, toplam 20 saat civarındadır ancak süpervizyon ile beraber toplam 40 saatlik bir hibrit eğitim deneyimi sunuyor. Yoğun ve hızlandırılmış bir eğitimdir. Online Hipnoz Eğitimi, 30 akademik saatin üzerinde online içeriğe sahiptir. Online hipnoz eğitimini evinizin konforunda, kendi hızınızda, sindirerek ve defalarca izleme şansı ile tamamlayabilirsiniz.
 

Online hipnoz eğitimi platformumuz, 1 yıl boyunca erişiminize açık kalmaktadır. Bu süre içinde, eğitimde öğrendiklerinizi pekiştirmek için online hipnoz eğitimi videolarını defalarca izleyebilirsiniz. Çeşitli konulardaki hipnotik yaklaşımları ve gerçek hipnoz seanslarını eğitim boyunca gözlemleyerek, bu hipnoz eğitiminde öğrendiğiniz teknikleri ve yaklaşımları kendi alanınızdaki uygulamalarınıza entegre etmeyi %100 öğreneceksiniz.

online hipnoz egitimi

“Online video eğitim platformumuza” şifrenizle giriş yaparak, ekstra hiçbir bir ücret ödemeden, 1 yıl boyunca hesabınızdaki örnek hipnotik uygulama videolarını defalarca izleyebiliyor olacaksınız. Eğitimi satın alır almaz, eğitim videoları otomatik olarak erişiminize açılmaktadır. 

Bu eğitimde sadece bilinçaltı tekniklerinin günümüz pratiğinde tıbbi olmayan genel konularda nasıl uygulandığına ilişkin hipnotik teknikleri öğretmeye odaklanıyoruz. Hekimseniz, bu öğretileri kendi uygulamalarınıza entegre edebilirsiniz. Bilinçaltında pozitif değişimlerin nasıl yapıldığı, gerçek seans uygulamaları eşliğinde gerçek demonstrasyon videolarıyla öğretiliyor.  

ONLINE HİPNOZ EĞİTİMİ BİR “ZOOM” EĞİTİMİ DEĞİLDİR. ÇEKİMLERİ PROFESYONEL OLARAK YAPILMIŞ EĞİTİM VİDEOLARINDAN OLUŞAN BİR ONLINE EĞİTİMDİR. Yani eğitimi evinizin konforunda, kendi hızınızda tamamlama imkanınız vardır.

Hipnoz Eğitimi Pdf Kitabı Eğitime Dahil

hipnoz nasıl yapılır hipnoz eğitimi

Ücrete dahil olarak verilen 130 sayfalık özgün hipnoz eğitimi pdf eğitim kitabınız, eğitimde öğrendiğiniz hiçbir şeyi unutmamanız için size eğitimden sonra da eşsiz bir rehber olmaya devam edecek. Hekim veya psikolog iseniz ve hipnoz nasıl yapılır, tüm incelikleriyle öğrenmek istiyorsanız; bu bu online hipnoz eğitiminde hipnoz tekniklerini kendi alanınızdaki uygulamalarınıza nasıl entegre edeceğinizin inceliklerini de öğreniyor olacaksınız. 

Bu online hipnoz eğitimi, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez, insan sağlığına yönelik tıbbi uygulamalara yönelik öğretileri içermez. Ancak hekim ya da psikologlar, bu eğitimde öğrendikleri teknikleri rahatlıkla kendi profesyonel uygulamalarına entegre edebilecek düzeyde teknik bilgi ve beceriye sahip olacaklarıdır. Zira bu eğitim, hipnoz nasıl yapılır, hipnotik uygulamaların işleyişi ve prensipleri, hipnozun incelikleri ve mantığını tüm detaylarıyla öğretir. Hipoz eğitimi pdf formatındaki 130 sayfalık indirilebilir hipnoz eğitim kitabı ile birlikte verilmektedir.

Online Hipnoz Eğitimi Hedefi

Online Hipnoz Eğitimi, kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturma teknikleri öğretmeye odaklanır. Kişilerin kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarına hipnotik yaklaşımı nasıl entegre edeceklerini en verimli şekilde, %100 öğretmeyi hedefler. Yaşam koçu veya diğer danışmanların, –klinik alanlara girmeden- transı sadece “kişisel gelişim” alanlarındaki çalışmalarına (motivasyon yükseltme, mesleki ve kişisel hedeflere ulaşma konusundaki bilinç dışı dirençleri giderme vb) nasıl entegre edebileceklerini öğretirken hipnoz etiğini de katılımcıya net çizgilerle entegre eder. 

Bu eğitimde hipnoz nasıl yapılır, incelikleri nelerdir, farklı konularda hipnoz uygulamaları hakkında %100 beceri kazanacaksınız. Ayrıca bilinçaltı (bilinç dışı) ile ilgili derin bir iç görü kazanarak hipnotik uygulamalara yönelik üst düzey beceri ve bilgi birikimi ile donatılacaksınız. Eğitimde odak noktamız; kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmanızı sağlayacak en etkili hipnotik trans tekniklerini uygulamayı %100 öğrenmenizdir.

online hipnoz eğitimi

Bilinçaltı ve zihinsel tekniklerin uygulama teknikleri ile yeni tanışacaksanız; hipnoz nasıl yapılır diye merak ediyor ve uzaktan hipnoz eğitimi ile hipnoz yapmayı öğrenmek istiyorsanız; ve özellikle kendi yetki alanınızdaki uygulamalarınızda fark yaratmak istiyorsanız, kendi hayatınızda da pozitif değişimler yaratmanıza da vesile olacak bu online hipnoz eğitimi tam size göre. Zira başka eğitimlerde hiç değinilmeyen Kappasinian hipnoz indüksiyonlarının inceliklerini de, Los Angeles’taki dünyaca ünlü Hipnoz Akademisi “HMI College of Hypnotherapy” mezunu uzmandan öğreneceksiniz.

Hipnoz Eğitiminde; Hipnoz Nasıl Yapılır, Tüm İncelikleriyle %100 Öğreneceksiniz  

Hipnoz etiğinin de eğitim müfredatına alınarak, bilimsel temeller çerçevesinde aktarılan bu online eğitim sonunda, kişilerde hipnotik zihin durumunu başarılı bir şekilde oluşturma becerilerini kazanacaksınız. Bunun yanı sıra trans tekniklerinin temel uygulamalarını başarıyla icra etmeyi öğreneceksiniz. Gösterişten uzak, bilimsel yaklaşımlı ve çok zengin bir içeriğe sahip olan bu sıra dışı eğitim, bilinçaltı tekniklerini uygulama becerileri konusunda sizi sürüden ayrı bir yere koyacaktır. En iyi online hipnoz eğitimi nereden alınır diye merak ediyorsanız, içerik zenginliği, çekim kalitesi ve öğrenme deneyimi açısından bu online hipnoz eğitimi, beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Bu eğitim sizi hipnoz ve bilinçaltı ile tanıştırırken, aynı zamanda trans teknikleri ile ilgili optimum bilgi ve becerilerle donatacaktır. Bu eğitimi satın aldığınızda, katılımcılara ikinci bir sertifikalı bilinçaltı eğitimini de ücretsiz olarak hediye ediyoruz;  Türkiye’de sadece Burak Uçkun’un verdiği çok etkili bir bilinçaltı değişim ve dönüşüm eğitimi olan “Zihinsel Banka ile Hedeflere Ulaşma Tekniği” eğitimine de ücretsiz olarak sahip olacaksınız. 

Sitede satışta olan “Zihinsel Banka” online eğitimini, yine “online uzaktan eğitim” olarak ücretsiz alma imkanına sahip oluyorsunuz. Tüm katılımcılarımıza bu harika bilinçaltı programlama tekniği eğitimini de ücretsiz olarak “uzaktan eğitim” imkanıyla hediye ediyoruz. (Hesabınıza ikinci bir sertifikalı eğitim olarak tanımlanır).

Bonuslarla ilgili geniş bilgiyi, online hipnoz eğitimi fiyatları ve taksitli ödeme seçenekleriyle ilgili tüm bilgileri bu sayfada inceleyebilirsiniz. Okumaya devam ediniz.

Ücretsiz Bonus!

Online Hipnoz Eğitimi’ne katılanlar, sitemizde “Online Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında çevirim içi satışta olan “ZİHİNSEL BANKA” eğitimine de ücretsiz olarak sahip olacaklardır. (Zihinsel Banka Eğitimi’nin online uzaktan eğitim versiyonu sitemizde şu an 2000 TL’ye satıştadır. 
zihinsel bankaEğitime katılanlar “Zihinsel Banka” eğitiminin online versiyonuna da ücretsiz sahip olacaklardır.
Zihinsel Banka tekniği, bilinçaltını başarı ve bolluğa programlama tekniğidir. Bu online video eğitim hakkında geniş bilgiye, fragmanlarına, ana menüdeki “Eğitimler” başlığından ulaşabilirsiniz. Los Angeles’ta bulunan 55 yıllık ünlü hipnoz akademisi HMI’nın kurucusu Dr. John Kappas’ın öğretisi olan bu olağanüstü etkili teknik, Türkiye’de sadece bu ünlü akademinin mezunu Burak Uçkun tarafından verilmektedir. “Zihinsel Banka Eğitimi” ile ilgili geniş bilgi için eğitimin bilgi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Online Hipnoz Eğitimine Kimler Katılabilir?

Online hipnoz eğitimi kimler alabilir. Hipnoz eğitim ücretleri, hipnoz pdf

Online eğitimlerimize katılım şartı bulunmamaktadır; online eğitimlerimiz her meslek grubundan herkese açıktır. Yüz yüze eğitimlerimiz ise katılım şartlarına tabidir. 

Bu online eğitim hekim ve psikologlar için de uygundur. Bu eğitim hipnozun klinik/tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez ancak klinik konulardaki bilgileri üniversite eğitiminizde aldıysanız, (yani hekim ya da psikolog vb. iseniz), bu online hipnoz eğitiminde öğreneceğiniz teknikleri, kendi klinik uygulamalarınıza entegre etmeniz sizin için çok kolay olacaktır.

Bu Online  Hipnoz Eğitimi Kimler İçin Uygundur?

 • Psikologlar, hekimler, psikoloji öğrencileri, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, lisans mezunu hemşireler vb;
 • Yaşam koçları, mesleki ve kişisel gelişim alanlarında hizmet veren danışmanlar;
 • …ve kişisel gelişim disiplinlerine ilgi duyan, iletişim becerileri yüksek olan her meslek grubundan yetişkinler, bu online Hipnoz Eğitimi’ne katılabilirler…


Online eğitimlerimiz her meslek grubu için uygundur, Online Hipnoz Eğitimi’ni de 22 yaş üstü herkes alabilir.

Hekim ya da psikolog iseniz, hipnoz eğitimini “yüz yüze grup eğitimi” olarak da alabilirsiniz. Merkezimizde yüz yüze grup eğitimi olarak yapılan “Sertifikalı Hipnoz Eğitiminin Süresi 2 tam gün eğitim +süpervizyon içeriği ile toplam 40 saatin üzerindedir. Ofisimizin eğitim salonunda gerçekleşir ve katılım şartları vardır. Online Hipnoz Eğitimimiz ise 30 saatin üzerinde çok kapsamlı video içeriğine sahiptir ve 22 yaş üstü olmak üzere her meslekten tüm yetişkinlerin katılımına açıktır.

Yüz Yüze Grup Eğitimine Kimler Katılabilir?

 • Yüz yüze hipnoz eğitimi katılım şartları, ücretler, hipnoz pdfPsikologlar, hekimler, psikoloji son sınıf öğrencileri, psikolojik danışmanlar, psikiyatri hemşireleri, vb. alan mezunları ve meslek sahipleri, yüz yüze hipnoz eğitimine katılabilirler.


Hypnotistanbul, yüz yüze eğitim için yapılan herhangi bir ön başvuruyu onaylamadan önce -gerek görürse- adayla telefonla bir ön mülakat yapmak suretiyle başvuru sahibini eğitime kabul etmeme hakkını saklı tutar. 
Online eğitimimiz ise hipnoz nasıl yapılır öğrenmek isteyen her meslekten tüm yetişkinlerin katılımına açıktır.

Burak-214x321px-HMI-frame

Eğitmen: Kln. Psk. Burak Uçkun

Burak Uçkun, Hipnoterapi eğitimini dünyada ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoz Akademisi olan, Los Angeles’ta bulunan Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)’de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, ABD’de 54 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un akredite hipnoterapistler listesinde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir.

1971 doğumlu olan Burak Uçkun, Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden yüksek onur derecesiyle, bölüm ikincisi olarak mezun olmuş; Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (tezli) eğitimini “Uçak Fobisinin Hipnozla Giderilmesi” konusunda yazdığı bilimsel araştırma tezi ile İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde tamamlamıştır. Hypnotistanbulun kurucusu Klinik Psikolog Burak Uçkun hakkında daha geniş bilgi için ana menüdeki Hakkımızda bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Hipnoz Eğitimi Yorumları

“Yetkin ve etkin bir hoca tarafından uzun bir konu çok eğlenceli hale geldi. Eğitim kalitesi çok başarılı ve keyifli. Kocaman bir eğitim kitapçığı verilmesini ve bol demonstrasyon olmasını beğendim.”
placeholder
Prof. Dr. Ünal B.
Profesör Doktor
5/5
“Bu alandaki teknikler ve uygulama konusunda Burak hocamın yetkinliğini ve deneyimini görmekten memnun oldum. Çok kapsamlı ve pratik bilgilerle dolu bir giriş oldu bu alana. Psikiyatrist olduğum için klinik pratikte bu teknikler benim için yararlı bir çözüm seçeneği olacak. Eğitim mekanı, koşulları ve imkanları çok keyifliydi, çok memnun kaldım. Eğitimin en beğendiğim yönü uygulamalı olması ve çok kapsamlı döküman verilmesi.”
placeholder
Dr. Tahsin E.
Psikiyatrist Hekim
5/5
“Burak bey gerçekten bilinçaltı teknikleri konusunda insanlarda ön yargı oluşturabilecek konular dahil, aklımdaki tüm konulara eğitimde açıklık getirdi. 2 gün uzun saatler olmasına rağmen çok keyifli ve verimli bir eğitimdi. Aile hekimi olarak hastalarımın bazı sorunlarında onlara yardımcı olmak artık benim için daha kolay olacak. Ayrıca kendim ve ailem için de kullanabileceğim bilgi ve beceriler edindim. Eğitimin en beğendiğim yönleri iyi hazırlanmış dökümanları, iyi bir organizasyonla gerçekleşmesi ve tabi ki Burak bey’in eğitim ve deneyimleri ”
placeholder
Dr. Zerrin K.
Aile Hekimi
5/5
“Eğitimde doyurucu temellerin atıldığını hissediyorsunuz. Olası sorulara yönelik tüm ayrıntılar düşünülmüş. En güzel tarafı eğitmenin eğitimle uyumlu bilgi aktarımı. Bire bir uygulama ve samimi ortamda olması çok güzel. Uygulamalarda eğitimin bir parçası oluyorsunuz. Bu eğitimin hekimlik adına bana katacağı çok şey olacak.”
placeholder
Dr. Özgür I.
Diş Hekimi
5/5
“Burak Bey eğitimi çok anlaşılır ve profesyonel bir dil ile anlattı. Katılımcılara en büyük katkısı ise başarılı bir uygulayıcı olma konusunda verdiği güven duygusu. Teknikleri doğru uygulama konusunda güven verirken etik sınırları da çok net öğretti. Eğitimin somut bilimsel temellere dayanması, eğitimin benim için çok verimli ve keyifli olmasını sağladı.”
placeholder
Psk. Sema D.
Psikolojik Danışman, Aile Danışmanı
5/5
“Burak Bey, bilinçaltı, hipnoterapi, psikodinamik terapi kuramlarındaki oldukça karmaşık olguları sade ve esprili bir dille engin bilgisine dayanarak, etik kuralları da vurgulayarak, anlatma konusunda çok usta bir uzman ve eğitmen. Burak Bey’den sadece trans eğitimi değil aynı zamanda klinik psikolojinin dinamikleri hakkında da oldukça faydalı bilgiler edindim. Eğitim sadece danışanlarım için değil, benim kişisel gelişimim için de önümde çığır açan, farkındalığımı büyük ölçüde artıran bir eğitim oldu. Başlı başına bir eğitim konusu olan ‘Otohipnoz’ uygulamalarından daha ilk günden daha zinde ve odaklanmış bir zihne sahip olmaya başladığımı söylemeliyim. Eğitimin en beğendiğim tarafı çok yönlü olması, uygulamalarla ve yazılı/görsel materyallerle desteklenmesi, uygulama konusunda başvuracağımız çok detaylı hazırlanmış bir özgün eğitim kitabı verilmesi, ezberci bir yaklaşımdan uzak durulması ve soruların en ince ayrıntısına kadar cevaplanması. Kendisinin eğitimlerine katılanlar için hediye ettiği online “Zihinsel Banka” eğitimine başlamak için de sabırsızlanıyorum.”
placeholder
Psk. Gülden U.
Psikolojik Danışman
5/5
“Eğitim içerik olarak benim için çok tatmin ediciydi. Eğitmen tam bir profesyoneldi. Oldukça güçlü bir iletişimi var. Koçluklarımda derinleşme ve danışanlarımın dönüşüm yolculuklarında kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olacağını umuyorum. Uygulamalar çok etkileyiciydi.”
placeholder
Özlem B.
Eğitmen ve Dönüşüm Koçu
5/5
“Her şey ve hocam siz harikaydınız! İyi ki, iyi ki buradayım. Ne çok katkınız oldu. Özenli ve detaycı oluşunuz… Bu eğitimin hayatımın her alanında fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu tarz eğitimleri çeşitlendirmenizi istiyorum.”
placeholder
Gülsüm T.
Yaşam Koçu
5/5
“Eğitimin çok faydalı olduğunu, gelişime açık uzun süreli olabilecek kadar değerli bilgiler içerdiğini ve devamının olması gerektiğini düşünüyorum. En beğendiğim yünü, eğitimin çok sesli ve diyaloglu oluşu.”
placeholder
Fatih D.
Emniyet Mensubu
5/5
“Katıldığım eğitim çok güzel ve öğreticiydi. Umduğumdan daha iyi geçti. İki gün sürmesine rağmen tüm gün dikkatimi toplayabildim, bilinçaltı tekniklerini uygulama konusunda çok şey öğrendim. Önüme yepyeni bir konu açıldı. Aslında hayatımızın çoğunun hipnoz altında geçtiğini keşfettim.”
placeholder
Dr. Selma K.
Göz Doktoru
5/5
“Burak hocanın konu hakkındaki bilgi ve tecrübesi, kullandığı yöntem ve teknikler benim için çok etkileyiciydi. İşlenilen konuların çok detaylı bir şekilde örneklendirilerek kitap haline getirilip bize taktim edilmesi de eğitim sonrası için kalıcı bir kaynak oldu. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Harika bir eğitim oldu. Hatta eğitimlerinize tekrar gelmek istiyorum. Konuların detaylı ve demo edilerek anlatılmasının öğrenmem yönünde kalıcılık sağlamasında çok faydalı olacağını düşünüyorum.”
placeholder
Saadet E.
Psikolojik Danışman, Eğitmen, Kariyer Koçu.
5/5
“Eğitmen Burak Bey’in bilgi aktarımı ve dili yalın, sade, bir o kadar da etkileyici. Fazlasıyla memnun kaldım. Katıldığım eğitim çok verimli, nitelikli, kaliteli, bir o kadar da keyifliydi. Dökümanların fazlasıyla bizlerle paylaşılması da ziyadesiyle memnun etti. Hipnoz ve bilinçaltı konuları hep merak ettiğim ve öğrenmek istediğim bir konuydu. İnteraktif olması da güzeldi. Her yönüyle harikaydı.”
placeholder
Psk. Fatoş Y.
Psikolog
5/5
“Eğitime katılmadan önce araştırmam sırasında internet sitesinin çok net, anlaşılır dilde ve ayrıntılı olmasının yanı sıra çok emek ve bilgi birikimi içermesi ilgimi çekmişti. Eğitime katıldığımda ise Burak Bey’in engin bilgisi ve en önemlisi bize bunu aktarım şekli inanılmaz güzel ve etkileyiciydi. Eğitimi karmaşık hale getirip ulaşılmaz gibi göstermelerden uzak, çok yalın ve akıcı bir dille anlatması takdire şayan. Efendi kişiliği mütevazılığı, yaklaşımı ve tavrı kendine ayran bıraktırdı.”
placeholder
Canan G.
Uzman Hemşire
5/5
“Bu güzel hipnoz eğitimi için Burak Beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hipnozla ilgili gerek teorik gerekse pratik bilgileri bu kadar sade ve anlaşılır şekilde bizlere aktardı. Özellikle her teorik ve pratik bilginin görsellerle ve gerçek kişilerle hipnoz örnekleri ile zenginleştirerek anlatması çok önemliydi. Tekrar çok teşekkürler.”
placeholder
Uzm. Dr. Mustafa Ö.
Psikiyatrist Hekim
“Eğitim sırasında dikkatimizi konuya odaklama konusundaki sabırlı ve usta tavrınız eğitimci farkınızı ortaya koyuyor. Daha yüzeysel ve daha az bilimsel bir eğitimle karşılaşacağımı düşünüyordum, itiraf ediyorum, feci şekilde yanılmışım. Harika bir eğitimdi!”
placeholder
Uzm. Hemşire Meltem B.
Nöroloji Hemşiresi
5/5

Hipnoz Eğitimi Sıkça Sorulan Sorular

“Verilen hipnoz sertifikası bana hipnoz uygulama yetkisi verecek mi?” sorusu, en sık sorulan sorulardandır. Hipnoz yapmayı öğrenmek, “hekim ya da klinik psikolog” olmayan hiç kimseye sağlık bakanlığı nezdinde bir teşhis veya tedavi uygulama yetkisi vermez. “Hipnoz Eğitimi” kapsamında verilen tüm sertifikalar birer “katılım sertifikası” niteliğindedir. Uluslararası geçerli sertifika diye bir şey de yoktur.

Eğitimi aldıktan sonra terapi yapmak istiyorsanız, terapi yetkisinin üniversite diplomanızın size verdiği yetki çerçevesi ile sınırlı olacağını bilmeniz gerekir. Hipnoz eğitimi sertifikaları kişiye “hipnozla hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez. Kişinin hangi konularda hipnoz uygulayabileceği ile ilgili yetkiyi veren şey “sertifika” değil, “üniversite lisans ve doktora diplomalarıdır”. Bu nedenle, hipnoz eğitimi alan kişilerin hipnozu kendi yetkinliklerinin yasal sınırları içinde kullanmaları, kendi sorumluluklarındadır.

Her Psikolog veya Psikiyatrist aynı zamanda bir Hipnoterapist veya Hipnoz uygulayıcısı değildir. Hipnoterapi eğitimi ayrıca alınmış olmalıdır. Hekimler de hipnozu sadece eğitimini aldıkları kendi uzmanlık alanlarında uygularlar. Örneğin Astım hastalığı konusunda göğüs hastalıkları uzmanı, ağrısız doğumda kadın doğum uzmanı, cilt hastalıkları konusunda dermatolog, ruhsal hastalıklarda psikiyatri uzmanı, diş çekimi ve diş eti hastalıklarında diş hekimleri, hem bilgi ve yeterlilik, hem de yasal olarak yetkilidirler. Çünkü söz konusu hastalıkları tedavi ederlerken hipnozu kendi uzmanlık bilgileri içinde ekstra bir destek aracı olarak kullanacaklardır.

Hipnozun kullanım alanı sadece hastalık tedavisi veya klinik konular değildir. “Tedavi” kapsamı dışında bir çok kullanım alanı vardır. (Kişisel gelişim ve pozitif değişim alanları gibi). İşte bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinde Hipnoterapistlik ayrı bir meslek grubu olarak tanımlanmış ve hekim olan ve hekim olmayan uygulayıcıların kullanım alanları da net olarak ayrı ayrı tanımlanmıştır. Dünyada hipnozu öğrenmek, kendi alanının sınırlarını aşmamak şartıyla kullanmak kimseye yasaklanmamıştır. 

Hipnozla “tedavi kapsamına girecek konularda hekim olmayan kişilerin uygulama yapması”, elbette dünyada kanunlarca kısıtlanmıştır. Ancak bu sadece hipnoz için değil, “tedavi” amaçlı olarak kullanılabilen tüm uygulama ve yöntemler (araçlar) için geçerlidir. Hekim/psikiyatr/diş hekimi vb değilseniz, ne hipnozla ne başka bir yöntemle “teşhis ve tedavi” yetkiniz yoktur. Üç beş günlük bir eğitimle böyle bir yetki sahibi olmak zaten eşyanın doğasına aykırıdır.

Hipnozu kendi yetkinlik ve yeterlilik sınırlarınız dahilinde uygulamak üzere hipnoz eğitimine katılabilirsiniz elbette ancak eğer “tıp hekimi, diş hekimi, psikiyatrist hekim, klinik psikolog vb” meslek gruplarından birinde değilseniz, hipnoz eğitimine katılmış olmak size sağlık bakanlığı nezdinde bir uygulayıcı yetkisi vermez. Ancak dünyada hipnotistler, eğitimciler, kişisel gelişimciler vb de hipnozu literatürde “hastalık” kategorisinde olmayan konularda; mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim alanlarında (vocational and avocational self improvement) başarıyla kullanabilmekteler. 

Katılacağınız hipnoz eğitimini seçerken, hipnozu etik kurallarıyla beraber en doğru şekilde öğrenebileceğiniz kaliteli bir eğitime katılıp katılmadığınızı sorgulamak iyi bir fikirdir. Zira alacağınız hipnoz eğitimi sertifikası, sizin bu eğitimi tecrübeli ve ciddi bir kişi/kurumdan aldığınızı belgeleyen bir katılım sertifikasıdır.  

Sertifikalı Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bir “yetki belgesi” niteliğinde değildir. Bu yetkiyi veren şey sertifika değil, kişinin kendi uzmanlık alanında almış olduğu üniversite diplomasıdır.

Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar, müfredatı sağlık bakanlığınca onaylanmış olan sertifikalardır. Sağlık bakanlığı onaylı eğitimlere sadece hekimler, diş hekimleri ve klinik psikologlar katılabiliyor. (Normal psikologlar da katılamıyor). Dolayısıyla; Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika veren eğitimlere kabul edilen kişiler, terapi yetkisi zaten var olan kişilerdir. Yine de sertifikalar, kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermiyor. Örneğin bir diş hekimi, cilt hastalıkları konusunda hipnoz yapmazken, bir cilt hastalıkları uzmanı da panik bozukluk konusunda hipnoz yapmaz. Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar da kişilere her konuda uygulama yapma yetkisi vermez. Bizim eğitimimiz Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika veren bir hipnoz eğitimi değildir. Bizim verdiğimiz sertifika, “katılım sertifikası” niteliğindedir. Eğitiminizi ciddi ve uzman bir kurumdan öğrendiğinizi belgelemenizi sağlarken, size Sağlık Bakanlığı nezdinde herhangi bir yetki vermez. Bu hipnoz eğitimi, hipnoz yapmayı öğreten bir uygulama ve metodoloji eğitimidir.

Bazı hipnoz eğitimi veren kişi ve kuruluşlar eğitimlerini tanıtırken uluslararası geçerli sertifika veriyoruz diye tanıtıyorlar. Ancak bu iddia tamamen asılsızdır. Her ülkenin kanunları farklıyken, diğer vasıflarınıza bile bakmadan size her ülkede hipnoz yapma yetkisi veren bir sertifika olması mümkün değildir. Söz konusu sertifikaların hepsi aslında sadece birer katılım sertifikasıniteliğindedir. Her ülke kendi kanunlarına tabidir; dolayısıyla ULUSLAR ARASI GEÇERLİ SERTİFİKA DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

Bazı yabancı hipnoz derneklerine öğrenci başına komisyon vererek sertifikada logo kullanma hakkı almak, o sertifikayı “uluslar arası geçerli” yapmaz. 

Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar, hekim ya da klinik psikolog olmayan kişilere herhangi bir “teşhis veya tedavi” yetkisi vermez. Türkiye’de böyle bir yetki veren bir hipnoz eğitimi de bulunmamaktadır. “Sağlık bakanlığı onaylı eğitim” ifadesi olan eğitimler de eğitime teşhis/tedavi yetkisi zaten var olan kişileri kabul ediyor. Dolayısıyla, “uluslararası geçerli” iddiasında olan sertifika vaatlerine itibar etmeyiniz. Hekim ya da klinik psikolog değilseniz, hipnozu “tedavi/terapi” amaçlı kullanamazsınız. Ancak hipnozun klinik olmayan kullanım alanları da vardır ve hipnozu öğrenmek, bilinçaltımızın hünerlerini öğrenmek herkes için mümkün ve faydalıdır.

Bir sertifikanın E-Devlet’te görülebilmesi, o sertifikanın herhangi bir yetki verdiği ya da yasal geçerlilik/akreditasyon sahibi olduğu anlamına gelmez. Sadece, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir öğretim kurumundan alınmış bir belge olduğunu gösterir.

Örneğin; MEB’e bağlı bir kurumdan terzilik kursu almak istiyorsanız, bunu MEB’e bağlı bir kurumdan alırsanız, sertifikanız e-devlette sorgulanabilir. Ancak o kursu almış olmanız, kursun size “terzi açma yetkisi” verdiği anlamına gelmez. Terziliğinize güveniyorsanız, e-devlette sorgulanabilir bir sertifikaya ihtiyacınız yoktur. Çünkü terzi dükkanı açmak için bir sertifika gerektiğine dair bir kanun yoktur. E-devlette görünmeyen bir yerden terzilik kursu almış olmak, kişiyi biçki-dikiş konusunda daha az yetkili yapmaz.

Bizim kurumumuzun ana faaliyet konusu “eğitim” değil, “danışmanlık” olduğu için, biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir “eğitim kurumu” statüsünde değiliz. “Danışmanlık şirketi”  statüsündeyiz. MEB’e bağlı bir eğitim kurumu olmadığımız için de bizim verdiğimiz hipnoz eğitimi sertifikası e-devlet’te sorgulanabilir değildir.

“Üniversite Onaylı Sertifika” adı altında verilen sertifikalar da yasal bir yetki vermez. Bunlar da sadece katılım sertifikası niteliğindedir. Örneğin; üniversite onaylı yaşam koçluğu sertifikası alsanız bile belediyeye işyeri ruhsatı almaya gittiğinizde ruhsat vermeyeceklerdir. Üniversiteler bir eğitim kurumu olduğu için de sertifika E-devlet’te görünür. Ancak e-devlet’te sertifikanın görünüyor olması o sertifikanın “devlet onaylı” olduğu anlamına gelmez. Yetki veren bir belge de değildir. Sadece aldığınız sertifikayı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir eğitim kurumundan aldığınızı belgelemiş olursunuz.

Hiçbir hipnoz eğitimi sertifikası, hekim ya da psikolog olmayan birine herhangi bir yetki vermez. Yetkiyi veren şeyin, üniversite diplomanızın verdiği yetkiyle sınırlı olduğunu anlamanız önemlidir. Google’da kısa bir araştırmayla, bu konuda daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

Hipnozla sağlık alanında terapi yapmayı öğrenmek demek; klinik problemlerin doğasını tanımayı ve konuyla ilgili sağlam bir üniversite eğitimi almayı gerektirir. Bu alt yapıyı da hipnoz eğitimi ile değil, lisans ve yüksek lisans eğitimi ile edinirsiniz. Hipnozun nasıl yapıldığını öğrenmek, kişisel gelişim ve motivasyona yönelik bir çok konuda hipnoz yapma becerileri kazandırsa da, eğer siz bir klinik psikolog veya hekim değilseniz (ve amacınız 2 günde yetki veya meslek edinmekse), Türkiye’de öyle bir kurs yoktur. Tüm sertifikalar birer katılım sertifikası niteliğindedir. Kişiye bir yetki vermez. Hipnozu ne konuda uygulayabileceğinizle ilgili yetkiniz, sizin üniversite diplomanızın verdiği yetkilerle sınırlı olacaktır.  

Online eğitimler ve yüz yüze eğitimler arasındaki faydalılık, kişinin ihtiyacına, hedefine ve eğitim tarzına göre değişir. Biri diğerinden daha iyidir demek doğru olmaz.

     Online hipnoz eğitiminin avantajları;

 • Her yerden erişilebilir ve eğitimi tamamlamak için zaman kısıtlaması olmaz,
 • Öğrencilerin kaynaklara ve materyallere daha fazla erişimi vardır,
 • İster istemez, öğrencilerin kendilerini daha fazla organize etmelerine ve sorumluluk almalarına olanak tanır,
 • Bireysel öğrenme tarzına daha uygun olan kişiler için daha verimli bir seçenek olabilir,
 • Eğitimde ele alınan konuları bir kere değil, defalarca izleme şansı sunduğu için, daha verimli bir öğrenme deneyimi sunabilir.


     Yüz yüze hipnoz eğitiminin avantajları:

 • Öğrenciler ve eğitmen arasında doğrudan etkileşim ve iletişim imkanı var.
 • Eğitim sırasında anında sorular sorabilir ve anında yanıt alabilirsiniz,
 • Sosyal etkileşim de sunduğu için bazı kişiler için motivasyonun artmasına yardımcı olabilir.


Her iki eğitim tarzı da verimli ve faydalıdır. Ancak seçim yaparken, kendi ihtiyaçlarınıza ve öğrenme stilinize göre size en uygun olan eğitim yöntemini seçmeniz önerilir. Biri diğerinden daha üstündür diyemesek de online eğitimdeki “eğitim videolarını defalarca izleyerek bilgileri pekiştirme imkanı” sunması, bir çok kişinin eğitim videolarından oluşan online eğitimleri tercih etmesinin başlıca sebebidir. 

Herkes hipnoz eğitimi alabilir tabi ki. Bilgi çağındayız. Hipnozu öğrenmek kimseye yasak değildir. Ancak öğrendiğiniz yöntem ister hipnoz olsun ister ne yöntem olursa olsun; ilgili öğretiyi hangi konularda ve nasıl kullanacağınız tamamen sizin o alandaki yasal yetkinliğinizle sınırlıdır. Hipnoz eğitimi almışsanız ve hekim iseniz, yetki ve bilgi alanlarınızın sınırlarını aşmadan hipnozu kendi alanınızdaki konularda uygulayabilirsiniz. Herkes hipnoz eğitimi alabilir, ancak hekim ya da klinik psikolog değilseniz sağlık alanındaki konularda hipnoz yapamazsınız. 

Hipnoz, modern tıbba alternatif bir tedavi aracı olarak sunulmadığı sürece (ve ne amaçla kullandığınıza paralel olarak), belli bir entelektüel alt yapıya sahip herkesin öğrenebileceği bir uygulamadır. Elbette siz de hipnoz eğitimi alabilirsiniz.

Evet, öğreneceksiniz. Ancak bu sorunun cevabı sizin özelliklerinize, entelektüel yapınıza ve iletişim becerilerinize de bağlıdır. Bir şeyi “öğrenmek” ve “yapabilmek” farklıdır. Zira; “SERTİFİKA HİPNOZ YAPMAZ”. Hipnoz eğitimi almanız elbette size hipnoz yapmayı %100 öğretecektir. Ancak hipnoz psikolojisinde, danışanla terapötik bağ kurmak ve özellikle de “iletişim becerisi”, çok önemlidir. Etkili iletişim becerisi zayıf olan kişiler kaç tane hipnoz eğitimi ya da sertifikası alırsa alsın, hipnoz uygulama konusunda yeterince uzmanlaşamayabilir. Bir konuda ustalaşmak, kendinizi geliştirmeye ne kadar açık ve istekli olduğunuza bağlıdır. Bol bol egzersiz yapmalısınız. Hipnozu başarıyla uygulama becerisini kazanmak için, öğrendiklerinizi bol bol uygulamanız gerekecektir.

Bir basketbolcu, basket atmayı ve basketbolu teorik olarak öğrenebilir. Ancak yeterince antrenman yapmazsa, pratik yapmazsa, vasat bir basketbolcudan öteye geçemez. Antrenör sertifikası almak da profesyonel bir takımı şampiyon yapabileceğinin garantisini vermez. Bir piyanist için de öyle değil midir? Unutmayın; Sertifika hipnoz yapmaz. Hipnoz eğitimi aldıktan sonra hipnoz yapmayı %100 öğrenirsiniz elbette. Ancak siz de hipnozu öğrenme disiplini konusunda %100 çaba, dikkat ve özen göstermelisiniz.

Hipnoz Tedavinin Kendisi Değil, Bir “Araç”tır. Örneğin bir kalemle resim yapabilirsiniz; şiir, roman, şarkı yazabilirsiniz… Ama birinin gözüne batırırsanız, kişiye zarar verirsiniz. Hipnoz da böyledir: 3 aylık ya da 3 günlük eğitim olması fark etmeksizin, eğer bipolar bozukluğu olan birine mani evresindeyken herhangi bir konuda da olsa hipnoz yaparsanız, zarar verirsiniz. Ya da psikotik bozuklukları olan birine ya da örneğin majör depresyonu olan birine hipnoz yaparsanız; bu tür rahatsızlıklara sahip kişilere hipnoz yapmak, kalemi göze sokmaktan farksızdır.

Herkes, örneğin “özgüven arttırma” veya “hedeflere ulaşma” konusunda, yani kişisel gelişim ve motivasyon konularında hipnoz teknikleri ile yapılabilen uygulamaları öğrenebilir. Ancak kimleri hekime yönlendirmeniz gerektiğini, kimleri psikoloğa veya ilgili branşlardaki uzmanlara yönlendirmeniz gerektiğini (kırmızı çizgileri ve etik konusunu) eğitimimizde kapsamlı olarak ele alıyoruz zaten, merak etmeyin.

Motivasyon, mesleki ve hobisel kişisel gelişim konularında telkin içeren bilinçaltı eğitimler vermek için de Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya gerek yoktur zira siz hipnoz ile tıbbi tedavi yapmayacaksınız. Sanılanın aksine, hipnozun tek kullanım alanı insan sağlığına yönelik tıbbi konular değildir. Hayatın kendisi telkindir. Günlük hayatımızdaki her iletişimimiz “telkin” içerir.

Evet, hipnoterapistlik bir uzmanlıktır. Hipnoterapi, “hipnoz ile tedavi” demektir. Hipnoterapistler; Hipnozun klinik alanlardaki kullanımı konusunda eğitim almış hipnoz uzmanlardır. Hipnotist terimi ise genel olarak hipnozu sağlık alanı dışında kalan uygulamalarda kullanan hipnoz icracılarına işaret eder.

Türkiye’de meslek tanımı olarak “hipnoterapistlik” veya “hipnotistlik” diye bir yasal tanım yoktur. Ama dünyada kabul gören bir “hipnoterapistlik” ünvan ve kavramı mevcuttur: 

“Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusu, ABD’de “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri tanımlıdır. 1968’de kurulan ve 52 yılın üzerinde geçmişiyle ABD’de çapında ulusal akreditasyona sahip dünyanın ilk Hipnoterapi Akademisi HMI (Hypnosis Motivational Institute) ‘ın kurucusu ve Hipnoz’un dünyaca kabul görmüş duayenlerinden sayılan John Kappas, 1973 yılında ABD’nin “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü” ne giren “Hipnoterapist” ünvanın tanımını yapan kişidir. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusunun dünyaca kabul görmüş tanımı, Amerika’nın “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri, şu anda da yürürlükte olmak üzere şu şekilde tanımlıdır:

Motivasyonu artırmak veya davranış biçimini değiştirmek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir. Danışan ile problemin doğasını belirlemek için görüşür. Hipnozun nasıl işlediğini ve hipnoz sırasında neler yaşatacağını danışana açıklayarak hipnotik duruma girmesi için onu hazırlar. Bazı hipnotik testler uygulayarak danışanın “fiziksel telkin edilebilirlik” ve “duygusal telkin edilebilirlik” derecesini belirler. Sonra danışanda hipnotik durum oluşturur. Problemin analizini ve uygulanan bu hipnotik testlerin yorumunu temele alarak hipnotik teknikleri ve yöntemleri danışana göre uyarlar ve uygular. Gerekli gördüğü durumlarda danışana oto hipnozu öğretebilir.

“Hipnoterapist kimdir” sorusunun mesleki tanımı bugüne kadar bir değişikliğe uğramaksızın Amerika’nın Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü’nde bu şekilde tanımlıdır. “Hipnoterapist” kavramı henüz Türkiye’de meslek olarak tanımlanmamış olduğu için, ülkemizde “hipnoterapistlik” diye bir meslek yoktur. Dikkat ederseniz yukarıdaki evrensel tanımda ne “teşhis” veya “tedavi” den bahsedilmiş, ne de herhangi bir meslek mensubu olma şartı aranmış. 

ANCAK: Hipnoz bir araçtır ve ne amaçla kullanıldığına dair yasalar vardır. Dünyanın diğer ülkelerinde de, tıp hekimi olmayan hiç kimse, hipnozu “tedavi” amaçlı konularda kullanmaya yetkili değildir. Hipnoterapi, “hipnozla terapi” yani “tedavi” anlamına gelir. Hipnoz ise bir araçtır ve tedavide kullanımı olduğu gibi, tedavi dışında kalan konularda da çok çeşitli kullanım alanları vardır. Hipnoz ve Hipnoterapinin farkını bilmeniz önemlidir. Hipnotist ve Hipnoterapist, farklı kavramlardır.

Sadece hipnoz değil, tıp mensupları haricindeki hiçbir uzmanlık alanı, hastalık tedavisi için hipnoz veya herhangi başka bir uygulama yapamaz. Hipnozun tek kullanım alanı psikiyatri veya hastalık tedavisi olmadığı için, hipnozun; hastalık tedavisi veya tıbbi uygulamaları dışında kalan diğer kullanım alanlarında hipnoz uygulamaları yapılabilmesi, hipnozu öğretme, veya hipnoz öğrenme ile ilgili dünyadaki diğer bir çok ülkede herhangi bir kanuni kısıtlama yoktur. Gösteri amaçlı sahne hipnozu gibi şovların bir çok ülkede yasaklanmasının sebebi ise hipnoz gibi değerli bir uygulamanın imajının zedelenmemesi içindir.

Yasal Uyarı: Bu sayfada detaylıca yer verilen sertifikalı hipnoz eğitimi, hekim ya da klinik psikolog olmayan kişilere herhangi bir konuda tedavi yapma yetkisi vermez. Bu eğitim hipnoz tekniklerini öğretmenin yanı sıra, hipnozun kişisel gelişime yönelik uygulama alanlarını da kapsar. Bu eğitimde hipnozun klinik veya tıbbi olmayan uygulamalarını icra edebilecek bilgi ve beceriyi edinmiş olursunuz. Hipnozun klinik/tıbbi alanlarındaki uygulamaları sadece hekim, klinik psikolog ve psikiyatrist hekimlerin yetki alanındadır.

Hipnoz sanatı ve kişisel gelişim uygulamalarına ilgi duyan ve asgari iletişim becerilerine sahip olan her meslek grubundaki katılımcılara açık olan trans teknikleri eğitimleri, “teşhis ve tedavi” konularını içermez…  Hipnoz indüksiyon tekniklerini öğrenmek, kişiyi klinik veya tıbbi konularda hipnoterapi uygulayabilecek bir uzman haline getirmez. Bir klinik psikolog, hekim ya da psikiyatrist değilseniz, bu eğitim sizi “tedavi” kapsamına giren hiçbir uygulamada yetkin bir seviyeye getirmez. Zira klinik problemlerin doğasıyla ilgili alt yapıyı hipnoz veya trans eğitimlerinde değil, üniversitenin ilgili bölümlerinde aldığınız lisans ve yüksek lisans eğitim sayesinde öğrenirsiniz. Unutmayınız ki hekim veya psikolog değilseniz tanı koyma yetkiniz olmadığı gibi bu eğitimi almanız sizi ruh sağlığı ile ilgili veya tıbbi uygulamalar yapacak donanım ve yetkiyi kazandırmaz.

Hipnozun klinik uygulamaları çok çeşitlidir ancak hipnozun tek kullanım alanı klinik uygulamalar değildir ancak ülkemizde hipnozun sağlık alanındaki kullanım yetkisi sadece hekimlere ve klinik psikologlara verilmiştir. Eğer Sağlık Bakanlığı onaylı olan ve insan sağlığına yönelik hipnoz uygulamalarını öğrenmek istiyorsanız, hekim ya da klinik psikolog olmalısınız. Sağlık Bakanlı onaylı sertifikasyon yapan eğitimlere sadece hekim ve klinik psikologlar kabul edilmektedir. Bu online hipnoz eğitimi, klinik olmayan, “temel motivasyon” ve “kişisel gelişim” kapsamındaki konulardaki trans bilgi ve becerisi kazandırmayı hedefler.

Eğer hekim veya psikolog iseniz bu eğitim sizi kendi alanınızdaki uygulamalarınızda bilinçaltı temelli tedavi yapacaksanız sizi hipnoza alma bilgi ve becerileriyle donatacaktır ancak Sağlık Bakanlığı Onaylı sertifika vermeyecektir.

Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul