Hipnoz Eğitimi Nedir? Uygulamalı ve Sertifikalı Eğitim Bilgileri

Sertifikalı Hipnoz Eğitimi Nedir? Eğitim Ücretleri, Sertifikası, İçeriği ve Niteliği Hakkında Tüm Bilgileri Bu Sayfada Bulabilirsiniz.  Hipnotik Trans Teknikleri | Hipnoz Eğitim İçeriği

Sertifikalı hipnoz eğitimi, bireylerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmayı sağlayan en etkili teknikleri, uygulamalı demonstrasyonlarla öğreneceğiniz, gösterişten uzak, yoğun bir eğitimidir. Hipnoz tekniklerinin en çok uygulandığı temel konularda (özgüven, performans arttırma, hedeflere ulaşma, motivasyon vb kişisel gelişime yönelik konularda) uygulama yöntemlerini öğreneceğiniz bu eğitimde öğreneceğiniz teknikleri kendi uzmanlık alanınızla ilgili konulara ve kendi yaşamınıza nasıl entegre edebileceğinizi de öğreneceksiniz. Eğitimde, internetten veya kitaplardan da öğrenebileceğiniz bilgileri anlatarak vakit harcamak yerine tamamen trans teknikleri ve hipnoz indüksiyonlarını öğrenmeye odaklanıyoruz. Hipnoz eğitimini ister merkezimizde yüz yüze “grup eğitimi” olarak; ister “online video eğitim” olarak alabiliyorsunuz. 

Hipnotik Trans Teknikleri YÜZ YÜZE (Grup) Hipnoz Eğitimi

Hipnoz tekniklerini öğreten bu eğitim, hem online eğitim hem de yüz yüze canlı grup eğitimi olarak alınabilir. İki eğitimin içeriği ve niteliği aynıdır. Çeşitli illerdeki ve İstanbul'daki sertifikalı hipnoz eğitimi tarihleri, içerikleri, ücretleri ve çok detaylı bilgileri bu sayfada yer bulabilirsiniz. Sayfayı detaylıca inceledikten sonra dilerseniz yüz yüze grup eğitimi için başvuru formunu doldurabilir ya da online hipnoz eğitimi sayfasından eğitimin online versiyonunu satın alabilirsiniz. Sayfayı inceledikten sonra, sayfada cevabını bulamadığınız ekstra sorularınız olursa (veya başvurunuzun canlı eğitime kaydolması için), ön başvuru formunu doldurabilirsiniz. Yüz yüze eğitimimiz, mülakat gerektirir ve katılım şartlarına tabidir. Katılım şartları, ücretler, ve ücrete dahil olan bonus eğitimlerle ilgili bilgileri bu sayfada (aşağıda) bulabilirsiniz, okumaya devam ediniz.
Canlı Eğitim

Hipnotik Trans Teknikleri ONLINE (Video) Hipnoz Eğitimi

Eğitimi, merkezimizde almak yerine uzaktan online eğitim olarak almak isterseniz (veya İstanbul dışında yaşıyor iseniz), eğitimin online versiyonunu da alabilirsiniz. Her iki eğitimin de içeriği aynıdır. Sayfayı detaylıca inceledikten sonra arzu ederseniz yüz yüze eğitim için başvuru formunu doldurabilirsiniz; ya da online eğitime katılmak isterseniz butona tıklayarak eğitimin online versiyonunu satın alıp hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Sayfayı inceleyerek gerekli bilgileri bu sayfadan aldıktan sonra sayfada cevabını bulamadığınız sorularınız olursa (veya canlı eğitime kayıt başvurularınız için) sayfadaki ön başvuru formunu doldurabilir ya da telefonla irtibata geçebilirsiniz. Online eğitim için katılım şartı bulunmamaktadır. Türkiye'nin her ilinden ve yurt dışından herkes katılabilir. Yüz yüze eğitim için ise katılım şartları vardır.
Online Eğitim

Hipnoz Eğitimi | ÜCRETLER

Yüz Yüze Grup Hipnoz Eğitimi

2 Tam Gün, (18 Saat) Sertifikalı Yüz Yüze Grup Eğitimi
4000 TL
 • 2 Tam Gün Yüz Yüze Grup Eğitimi (10:00-19:00) +BONUSLAR
 • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
 • Kendi eğitim salonumuzda, Yüz Yüze Grup Eğitimidir. 2 tam gün sürmektedir. Bu yüz yüze grup eğitimine sadece sayfanın altındaki "Katılım Şartları" bölümünde belirtilen özellikleri taşıyanlar katılabilmektedir. Gerek görülmesi halinde başvuru sahibiyle kısa bir telefon mülakatı yapılır.
 • Yüz yüze eğitime sadece bu sayfadaki "Katılım Şartları" bölümünde belirtilen özellikleri taşıyanlar katılabilmektedir.

Online Hipnoz Eğitimi

30 akademik saatin üzerinde, Sertifikalı Online Video Eğitim
3000 TL
 • 30 saatin üzerinde içerikle Online Video eğitimi +BONUSLAR
 • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
 • Online Eğitim; 30 akademik saatin üzerinde video içeriğinden oluşur. Eğitimi satın aldığınız anda otomatik olarak hemen hesabınıza tanımlanır. Eğitimi kendi hızınızda tamamlayabilirsiniz. Eğitim sonunda online “sertifika sınavı” yapılır. Dünyanın her yerinden satın alıp hemen izlemeye başlayabilirsiniz.
 •  Bu sertifikalı ONLINE eğitime, her meslekten, 20 yaş üstü olmak üzere hipnoza ilgi duyan ve öğrenmek isteyen herkes katılabilir.
ONLİNE EĞİTİM
Yüz Yüze Grup Eğitimi

Eğitim Tarihi: 31 Temmuz - 1 Ağustos
Cumartesi/Pazar - (Kontenjan Doldu).

Yüz Yüze Grup Eğitimi

Eğitim Tarihi: 4-5 Eylül 
Cumartesi/Pazar - (Kontenjan Doldu).

Yüz Yüze Grup Eğitimi

Eğitim Tarihi: ...-/-...  2022
Kış aylarında Pandemi vaka sayılarında artış olacağı için 2023 bahar aylarına kadar bir yüz yüze eğitim yapılmayacak. İsterseniz Online eğitimi hemen alabilir ya da formu doldurabilirsiniz.  ↓

Yüz Yüze Grup Eğitimi | Trans Eğitimi

Biz bu canlı yüz yüze eğitimimizde, kendi araştırmalarınızla da öğrenebileceğiniz kitabi bilgilere değil, sadece bilinçaltı tekniklerinin günümüz pratiğinde tıbbi olmayan konularda nasıl uygulandığına ilişkin trans tekniklerine odaklanıyoruz. Bilinçaltında pozitif değişimlerin nasıl yapıldığı canlı uygulamalar eşliğinde canlı demonstrasyonlarla öğreneceksiniz.

BU EĞİTİM; MERKEZİMİZDE YÜZ YÜZE VERİLEN, TOPLAM 18 SAATLİK GRUP EĞİTİMİDİR. (Ancak eğitimin 30 saatlik ONLINE VERSİYONUNU almak isterseniz, BURAYA TIKLAYINIZ )

Kapsamlı Hipnoz Eğitimi Kılavuz Kitapçığı

Ücrete dahil olarak verilen 130 sayfalık özgün eğitim kitabınız, eğitimde öğrendiğiniz hiçbir şeyi unutmamanız için size eğitimden sonra da eşsiz bir rehber olmaya devam edecek. Hekim veya psikolog iseniz, bu eğitimde trans tekniklerini kendi alanınızdaki uygulamalarınıza nasıl entegre edeceğinizin inceliklerini de öğreniyor olacaksınız. Ancak bu eğitim, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez, insan sağlığına yönelik tıbbi uygulamalara yönelik öğretileri içermez.

Sertifikalı Hipnoz Eğitimi Hedefi

hipnoz egitimi

Bu eğitim, kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturma teknikleri öğretmeye odaklanır. Kişilerin kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarına hipnotik yaklaşımı nasıl entegre edeceklerini, 4 yıllık üniversite mezunu olmak şartıyla ve ön mülakat yapılması şartıyla yaşam koçu veya diğer danışmanların da klinik alanlara girmeden transı sadece “kişisel gelişim” alanlarındaki çalışmalarına (özgüven yükseltme, mesleki ve kişisel hedeflere ulaşma konusunda bilinç dışı dirençleri giderme ve motivasyon sağlama vb) nasıl entegre edebileceklerini öğretir. Bu eğitimde hipnoz, trans ve bilinçaltı (bilinç dışı) ile ilgili derin bir iç görü ve bilgi birikimi kazanacaksınız. Ancak eğitimde asıl odak noktamız; kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmanızı sağlayacak en etkili trans tekniklerini uygulamayı %100 öğrenmenizdir.

Bilinçaltı ve zihinsel tekniklerin uygulama teknikleri ile yeni tanışacaksanız ve kendi alanınızdaki uygulamalarınızda fark yaratmak istiyorsanız bu eğitim tam size göre. Zira Türkiye’deki başka eğitimlerde hiç değinilmeyen Kappasinian hipnotik trans indüksiyonlarının inceliklerini de, Los Angeles’taki dünyaca ünlü Hipnoz Akademisi “HMI College of Hypnotherapy” mezunu uzmandan öğreneceksiniz. Hipnoz etiği de eğitim kapsamına alınarak, bilimsel temeller çerçevesinde aktarılan bu eğitim sonunda danışanlarınızda hipnotik zihin durumunu başarılı bir şekilde oluşturma becerilerinin yanı sıra, trans tekniklerinin en temel uygulamalarını (sigara bırakma, kilo kontrolü, özgüven, uçak korkusu vb. gibi) başarıyla icra etmeyi öğreneceksiniz. Gösterişten uzak, bilimsel yaklaşımlı ve zengin bir içeriğe sahip olan bu sıra dışı eğitim, bilinçaltı tekniklerini uygulama becerileri konusunda sizi sürüden ayrı bir yere koyacaktır.

Bu eğitim sizi hipnoz ve bilinçaltı ile tanıştırırken, aynı zamanda trans teknikleri ile ilgili optimum bilgi ve becerilerle donatacak. 

UNUTMAYINIZ: BU BİR “ZOOM” EĞİTİMİ DEĞİLDİR, CANLI YÜZ YÜZE EĞİTİMDİR.

(Eğitimin online versiyonunu almak isterseniz BURAYA TIKLAYIN )

Bonuslarla ilgili geniş bilgiyi, eğitim ücretini, katılım şartlarını ve ödeme seçenekleriyle ilgili bilgileri aşağıda göreceksiniz, okumaya devam ediniz.

Hipnoz Eğitimi Katılım Şartları (yüz yüze grup eğitimi):

Sertifikalı hipnoz eğitimi ve hipnoz eğitim bilgileri

Yüz yüze yapılan grup eğitimimizde katılımcı profiline önem veriyoruz. Yüz yüze grup hipnoz eğitimine hekimler ve psikologlar, PDR, Aile Danışmanı vb. alanlarda hizmet verenler katılabiliyor. Başvuru sahibi hekim veya psikolog değilse; 4 yıllık lisans mezunu olması şartıyla, mezuniyet bölümü alana paralelse, bazen eğitime kabul edilebiliyor. Kişi hekim ya da psikolog değilse eğitime kabulden önce kısa bir telefon mülakatı yapılıyor. Yapılan telefon mülakatı, kişinin bu eğitimi almaya uygunluğu, yetkinlikleri, sınıf profiline uyumu ve eğitimden sağlayacağı faydaya odaklanır. Hekim ve psikologlar elbette ki mülakata gerek duyulmaksızın eğitime katılmaktadırlar.

Yüz Yüze Grup Eğitimine Kimler Katılabilir?

 • Psikologlar, hekimler, psikoloji son sınıf öğrencileri, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar vb., telefon mülakatına gerek olmaksızın eğitime katılabilirler;


Yukarıdaki şartları karşılamıyorsanız, her meslek grubundan yetişkinlerin katılımı için uygun olan
 Online Hipnoz Eğitimine katılabilirsiniz. Online eğitimimiz her meslek grubu için uygundur. Eğitimin Online versiyonu, 20 yaş üstü her meslekten tüm katılımcılara açıktır. 

Online Hipnoz Eğitimi‘nin Bilgi Sayfası İçin BURAYA TIKLA

Yüz Yüze Grup Eğitimi ile Online Eğitimin Farkları:
Merkezimizde yüz yüze grup eğitimi olarak yapılan "Sertifikalı Hipnoz Eğitimi Süresi, 2 tam gün, yani 18 saattir. Kendi eğitim salonumuzda gerçekleşir. Online Sertifikalı Hipnoz Eğitimimiz ise 30 saatin üzerinde video içeriğe sahiptir. Online Hipnoz Eğitimi, bir çok gerçek full hipnoz seansının izinli çekimlerini de içerir.
 • Yüz yüze olan grup eğitiminde, hipnoz indüksiyonlarını sınıftan seçilen bazı katılımcılarla yapılan uygulamalarla birer kez canlı olarak gözlemleme imkanınız oluyorken, online eğitimde ise bu demonstrasyonları bir çok kez ve farklı farklı kişilere uygulanırken defalarca gözlemleme şansına sahip oluyorsunuz.
 • Canlı eğitimde, sınıftan bir kişiye A'dan Z'ye bir hipnoz seansı yapıyoruz. Vakit kısıtlı olduğundan, sadece 1 adet full hipnoz seansı gözlemleme şansınız oluyor. Online eğitimde ise, yüz yüze eğitimlerde yaptığım bir çok gerçek hipnoterapi seansının full çekimlerini de izleme şansınız oluyor. Online eğitimde bu demonstrasyonları bir kez değil, bir çok kez izleme imkanınız oluyor.
 • Canlı yüz yüze eğitimlerde kısıtlı zaman olduğu için 1’den fazla örnek görme imkanınız olmazken online eğitimde farklı konularda bir çok full hipnoz seansı izleme şansı bulmaktasınız.
 • Online eğitimde, canlı eğitimlerimizdeki “soru-cevap” oturumlarının çekimleri de olduğundan, izlediğiniz canlı seansları yorumlarken aklınıza gelebilecek tüm sorular da online hipnoz eğitiminde izlenebilmektedir. Online eğitimin canlı eğitimden farkı olmamakla beraber, bu tür bazı avantajlara sahiptir.
 • Online eğitime 24 yaş üstü olmak şartıyla, mesleki ve kişisel gelişim alanlarında hizmet veren danışmanlar, ve kişisel gelişim disiplinlerine ilgi duyan, iletişim becerileri yüksek her meslek grubundan kişiler katılabilir.

Yani; canlı eğitimde demonstrasyonları bir kere görme şansınız varken, online eğitimde videoları defalarca izleyerek becerilerinizi geliştirme şansı buluyorsunuz. Ayrıca full gerçek hipnoz seanslarını da farklı süjelerle izleme şansı buluyorsunuz. Bu da bir “süpervizyon” niteliği taşıyor.

Ücretsiz Bonus

Hipnoz eğitimi bonus - Zihinsel BankaTrans Teknikleri Eğitimi’ne katılanlar, sitemizde “Online Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında çevirim içi satışta olan “ZİHİNSEL BANKA” eğitimine de ücretsiz olarak sahip olacaklardır. (Zihinsel Banka Eğitimi’nin online uzaktan eğitim versiyonu sitemizde şu an 800 TL’ye satıştadır. Zihinsel Banka Eğitiminin “Canlı Özel Ders” ücreti 1250TL, grup eğitimi ücreti ise 1000 TL’dir). Eğitime katılanlar bu “Zihinsel Banka” eğitiminin online versiyonuna ücretsiz sahip olacaklardır.
Zihinsel Banka tekniği, bilinçaltını başarı ve bolluğa programlama tekniğidir. Bu online video eğitim hakkında geniş bilgiye, fragmanlarına, ana menüdeki “Eğitimler” başlığından ulaşabilirsiniz. Los Angeles’ta bulunan 55 yıllık ünlü hipnoz akademisi HMI’nın kurucusu Dr. John Kappas’ın öğretisi olan bu olağanüstü etkili teknik, Türkiye’de sadece bu ünlü akademinin mezunu Burak Uçkun tarafından verilmektedir. “Zihinsel Banka Eğitimi” ile ilgili geniş bilgi için BURAYA TIKLA

EĞİTMEN

Burak Uçkun

Burak Uçkun, C.Ht.

Burak Uçkun, Hipnoterapi eğitimini dünyada ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoz Akademisi olan, Los Angeles’ta bulunan Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)’de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, ABD’de 55 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un akredite hipnoterapistler listesinde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir. 1971 doğumlu olan Burak Uçkun, “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (tezli)” eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Tez konusu, “Uçak Fobisi’nin Hipnozla Giderilmesi” konusundadır. Stajını Türkiye’nin ilk psikiyatri hastanesi olan “Özel Fransız LAPE Hastanesi”nde tamamlamıştır. Hypnotistanbul Bilinçaltı Değişim ve Motivasyon Merkezinin kurucusu eğitmen Burak Uçkun hakkında daha geniş bilgi için ana menüdeki Hakkımızda bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Hipnoz Eğitimi – Grup Eğitimine Nasıl Başvurabilirim?

 • Eğitim kontenjanı sınırlı olduğu için kesin kayıtlar “ödeme ve başvuru sırasına göre” yapılmaktadır.
 • Eğitime sadece mülakatla katılımcı kabul ediyoruz. (Hekim veya psikolog iseniz mülakata gerek yoktur). Hekim veya psikolog değilseniz, eğitime uygunluğunuzu teyit etmek üzere telefonla ön mülakat yapılması gerekmektedir.
 • Başvuru için e-posta veya telefon yoluyla irtibata geçebilirsiniz. Ya da buraya tıklayarak ön başvuru formunu doldurarak bilgi alabilirsiniz.
 • Başvurunuzu takiben, telefon görüşmemizde eğitime katılmaya uygunluğunuzu teyit ettikten sonra -ve varsa siz de sorularınızı sorduktan sonra- eğitime kesin kaydınızı yaptırmak isterseniz ödeme seçeneğinizi soracağız. (“online taksitli ödeme” veya “banka havalesi”).
 • Toplam ücret, tek seferde ödenir ancak online ödeme yapmak isterseniz 12 aya kadar taksit seçenekleri ile istediğiniz taksit sayısında taksitlendirme imkanınız vardır. (Taksitli ödemelerde taksit sayısı seçeneğinize göre bankanız vade farkı da ekler)
 • Başvurunuzu ve telefon görüşmemizi takiben ödemenizi “online taksitli ödeme” olarak yapmak isterseniz size özel e-posta adresinize ileteceğimiz isminize özel düzenlenecek olan online ödeme linkiniz üzerinden kredi kartınızla güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Online ödemeleriniz PAY-TR güvencesindedir. Ödemenizi isterseniz size ileteceğimiz banka hesap numaramıza da transfer edebilirsiniz. Online taksitli ödeme sistemiyle ödemeyi tercih edenler 12 aya kadar taksit imkanına sahiptirler.
 • Hekim veya psikolog olmayan müracaat sahiplerinin mülakat yapılmadan ödeme yapmasını istemediğimiz için, online ödeme linki veya hesap numarası, kişiye özel olarak sadece mülakatı tamamlanmış ve eğitime kesin kaydını yaptırmak istediğini belirterek kaydını kesinleştirmeye hazır olduğunu beyan eden katılımcılara, e-posta yoluyla gönderilir.
 • Ödemenizi online ödeme sistemimiz üzerinden TAKSİTLE veya PEŞİN seçenekleriyle size gönderilecek ödeme linki üzerinden veya banka havalesi (eft) ile yapabilirsiniz. (Banka havalesi ile yapmak isterseniz taksit seçeneğimiz yoktur).

Kayıt İptal Şartları

 • Eğitim başlangıç tarihine son 15 gün kalana kadar mücbir sebeplerle eğitimden vazgeçmeniz halinde; 2 iş günü içinde ödemenizin tamamı kesintisiz olarak iade edilir ya da arzu ederseniz kaydınız bir sonraki eğitim tarihine de aktarılabilir.
 • Eğitimlerimizde kontenjan sınırlı olduğundan, eğitim tarihine 15 günden az zaman kalmışsa; “kayıt iptali” talepleri her ne sebeple olursa olsun kabul edilmez, ücret iadesi yapılmaz. Kontenjan sınırlı olduğu için bu tür son anda yapılan iptallere sıcak bakılmıyor. Ancak bu tür durumlarda, yerinizi bir sonraki eğitime kaydırmak için 500 TL ek ödeme yaparak kaydınızı bir sonraki eğitim tarihine aktarabilirsiniz. (Katılamayacağınızı eğitime 15 günden fazla zaman kala bildirirseniz, ek ödeme yapmaksızın kaydınızı bir sonraki eğitim tarihine aktarabilir ya da tam ücret iadesi alabilirsiniz).
 • Kontenjanımız genellikle günler öncesinden dolar. Herhangi bir eğitim tarihinin ertelenme ihtimali çok düşük olsa da Hypnotistanbul eğitimi herhangi bir sebeple ertelerse; size ayrılan yer (yeni tarih sizin için de uygunsa), ilan edilen bir sonraki eğitim tarihi için rezerve edilebilir. YA DA; erteleme duyurusunu takip eden iki gün içinde eğer ilan edilen yeni tarihin kendisi için uygun olmadığı gerekçesiyle eğitime katılamayacağını belirtirse; ödemiş olduğu ücretin tamamı, 2 iş günü içinde katılımcıya kesintisiz olarak iade edilir.
 • Hypnotistanbul, herhangi bir sebeple gerek duyarsa eğitim tarihini ileri bir tarihe erteleme hakkını saklı tutar.
 • Ödemesini yaparak kaydını kesinleştirmiş olanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

 

KESİN KAYIT ve/veya MÜLAKAT için TELEFON ve/veya BAŞVURU FORMU YOLUYLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

İstanbul eğitimlerimiz Caddebostan, Bağdat caddesindeki kendi eğitim salonumuzda gerçekleştirilmektedir. İzmir eğitimlerimiz Alsancak Hilton Otel’de, diğer şehirlerdeki eğitimlerimiz anlaşmalı otelimizin toplantı salonunda gerçekleşmektedir.

hipnoz eğitimi
Sertifikalı hipnoz eğitimi

Online Hipnoz Eğitimi’nin Tanıtım Videoları

Kursiyer Yorumları

“Yetkin ve etkin bir hoca tarafından uzun bir konu çok eğlenceli hale geldi. Eğitim kalitesi çok başarılı ve keyifli. Kocaman bir eğitim kitapçığı verilmesini ve bol demonstrasyon olmasını beğendim.”
Prof. Dr. Ünal B.
Profesör Doktor
5/5
“Bu alandaki teknikler ve uygulama konusunda Burak hocamın yetkinliğini ve deneyimini görmekten memnun oldum. Çok kapsamlı ve pratik bilgilerle dolu bir giriş oldu bu alana. Psikiyatrist olduğum için klinik pratikte bu teknikler benim için yararlı bir çözüm seçeneği olacak. Eğitim mekanı, koşulları ve imkanları çok keyifliydi, çok memnun kaldım. Eğitimin en beğendiğim yönü uygulamalı olması ve çok kapsamlı döküman verilmesi.”
Dr. Tahsin E.
Psikiyatrist Hekim
5/5
“Burak bey gerçekten bilinçaltı teknikleri konusunda insanlarda ön yargı oluşturabilecek konular dahil, aklımdaki tüm konulara eğitimde açıklık getirdi. 2 gün uzun saatler olmasına rağmen çok keyifli ve verimli bir eğitimdi. Aile hekimi olarak hastalarımın bazı sorunlarında onlara yardımcı olmak artık benim için daha kolay olacak. Ayrıca kendim ve ailem için de kullanabileceğim bilgi ve beceriler edindim. Eğitimin en beğendiğim yönleri iyi hazırlanmış dökümanları, iyi bir organizasyonla gerçekleşmesi ve tabi ki Burak bey’in eğitim ve deneyimleri ”
Dr. Zerrin K.
Aile Hekimi
5/5
“Eğitimde doyurucu temellerin atıldığını hissediyorsunuz. Olası sorulara yönelik tüm ayrıntılar düşünülmüş. En güzel tarafı eğitmenin eğitimle uyumlu bilgi aktarımı. Bire bir uygulama ve samimi ortamda olması çok güzel. Uygulamalarda eğitimin bir parçası oluyorsunuz. Bu eğitimin hekimlik adına bana katacağı çok şey olacak.”
Dr. Özgür I.
Diş Hekimi
5/5
“Burak hocanın konu hakkındaki bilgi ve tecrübesi, kullandığı yöntem ve teknikler benim için çok etkileyiciydi. İşlenilen konuların çok detaylı bir şekilde örneklendirilerek kitap haline getirilip bize taktim edilmesi de eğitim sonrası için kalıcı bir kaynak oldu. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Harika bir eğitim oldu. Hatta eğitimlerinize tekrar gelmek istiyorum. Konuların detaylı ve demo edilerek anlatılmasının öğrenmem yönünde kalıcılık sağlamasında çok faydalı olacağını düşünüyorum.”
Saadet E.
Psikolojik Danışman, Eğitmen, Kariyer Koçu.
5/5
“Katıldığım eğitim çok güzel ve öğreticiydi. Umduğumdan daha iyi geçti. İki gün sürmesine rağmen tüm gün dikkatimi toplayabildim, bilinçaltı tekniklerini uygulama konusunda çok şey öğrendim. Önüme yepyeni bir konu açıldı. Aslında hayatımızın çoğunun hipnoz altında geçtiğini keşfettim.”
Dr. Selma K.
Göz Doktoru
5/5
“Burak Bey, bilinçaltı, hipnoterapi, psikodinamik terapi kuramlarındaki oldukça karmaşık olguları sade ve esprili bir dille engin bilgisine dayanarak, etik kuralları da vurgulayarak, anlatma konusunda çok usta bir uzman ve eğitmen. Burak Bey’den sadece trans eğitimi değil aynı zamanda klinik psikolojinin dinamikleri hakkında da oldukça faydalı bilgiler edindim. Eğitim sadece danışanlarım için değil, benim kişisel gelişimim için de önümde çığır açan, farkındalığımı büyük ölçüde artıran bir eğitim oldu. Başlı başına bir eğitim konusu olan ‘Otohipnoz’ uygulamalarından daha ilk günden daha zinde ve odaklanmış bir zihne sahip olmaya başladığımı söylemeliyim. Eğitimin en beğendiğim tarafı çok yönlü olması, uygulamalarla ve yazılı/görsel materyallerle desteklenmesi, uygulama konusunda başvuracağımız çok detaylı hazırlanmış bir özgün eğitim kitabı verilmesi, ezberci bir yaklaşımdan uzak durulması ve soruların en ince ayrıntısına kadar cevaplanması. Kendisinin eğitimlerine katılanlar için hediye ettiği online “Zihinsel Banka” eğitimine başlamak için de sabırsızlanıyorum.”
Psk. Gülden U.
Psikolojik Danışman
5/5
“Eğitim içerik olarak benim için çok tatmin ediciydi. Eğitmen tam bir profesyoneldi. Oldukça güçlü bir iletişimi var. Koçluklarımda derinleşme ve danışanlarımın dönüşüm yolculuklarında kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olacağını umuyorum. Uygulamalar çok etkileyiciydi.”
Özlem B.
Eğitmen ve Dönüşüm Koçu
5/5
“Her şey ve hocam siz harikaydınız! İyi ki, iyi ki buradayım. Ne çok katkınız oldu. Özenli ve detaycı oluşunuz… Bu eğitimin hayatımın her alanında fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu tarz eğitimleri çeşitlendirmenizi istiyorum.”
Gülsüm T.
Yaşam Koçu
5/5
“Eğitimin çok faydalı olduğunu, gelişime açık uzun süreli olabilecek kadar değerli bilgiler içerdiğini ve devamının olması gerektiğini düşünüyorum. En beğendiğim yünü, eğitimin çok sesli ve diyaloglu oluşu.”
Fatih D.
Emniyet Mensubu
5/5
“Burak Bey eğitimi çok anlaşılır ve profesyonel bir dil ile anlattı. Katılımcılara en büyük katkısı ise başarılı bir uygulayıcı olma konusunda verdiği güven duygusu. Teknikleri doğru uygulama konusunda güven verirken etik sınırları da çok net öğretti. Eğitimin somut bilimsel temellere dayanması, eğitimin benim için çok verimli ve keyifli olmasını sağladı.”
Psk. Sema D.
Psikolojik Danışman, Aile Danışmanı
5/5
“Eğitmen Burak Bey’in bilgi aktarımı ve dili yalın, sade, bir o kadar da etkileyici. Fazlasıyla memnun kaldım. Katıldığım eğitim çok verimli, nitelikli, kaliteli, bir o kadar da keyifliydi. Dökümanların fazlasıyla bizlerle paylaşılması da ziyadesiyle memnun etti. Hipnoz ve bilinçaltı konuları hep merak ettiğim ve öğrenmek istediğim bir konuydu. İnteraktif olması da güzeldi. Her yönüyle harikaydı.”
Psk. Fatoş Y.
Psikolog
5/5
“Eğitime katılmadan önce araştırmam sırasında internet sitesinin çok net, anlaşılır dilde ve ayrıntılı olmasının yanı sıra çok emek ve bilgi birikimi içermesi ilgimi çekmişti. Eğitime katıldığımda ise Burak Bey’in engin bilgisi ve en önemlisi bize bunu aktarım şekli inanılmaz güzel ve etkileyiciydi. Eğitimi karmaşık hale getirip ulaşılmaz gibi göstermelerden uzak, çok yalın ve akıcı bir dille anlatması takdire şayan. Efendi kişiliği mütevazılığı, yaklaşımı ve tavrı kendine ayran bıraktırdı.”
Canan G.
Uzman Hemşire
5/5
“Eğitmenimiz konuya fazlasıyla hakim, etkin ve yetkin. Konu dışındaki bilgi birikimini paylaşma konusunda da özverili. Eğitim materyalleri en ince ayrıntısına kadar anlayacağımız şekilde düzenlenmişti. Kafamda hiçbir soru işareti kalmadan eğitimi tamamladım. Hoşgörülü tavrınız için teşekkür ederim. Eğitimin her yönü, özellikle uygulamalar çok etkileyiciydi. Beklediğimin de ötesinde, dolu dolu bir eğitimdi. Kendi alanımda uygulayacağım çok etkili bir yöntem olarak hipnoz uygulamaktan keyif alacağım.”
Yağmur T.
Öğretmen
5/5
“Eğitim sırasında dikkatimizi konuya odaklama konusundaki sabırlı ve usta tavrınız eğitimci farkınızı ortaya koyuyor. Daha yüzeysel ve daha az bilimsel bir eğitimle karşılaşacağımı düşünüyordum, itiraf ediyorum, feci şekilde yanılmışım. Harika bir eğitimdi!”
Uzm. Hemşire Meltem B.
Nöroloji Hemşiresi
5/5

HİPNOZ EĞİTİMİ SERTİFİKALARI VE BİZİM EĞİTİMİMİZİN KAPSAMI İLE İLGİLİ YASAL BİLGİLENDİRME:

“Eğitiminize katılırsak vereceğiniz sertifika bana hipnoz uygulama yetkisi verecek mi? Sertifika bana Sağlık Bakanlığı onaylı hipnoz yapma yetkisi veriyor mu?…” Dünyanın tüm ülkelerinde ve Türkiye’de hipnoz alanında açılan özel kurslarda verilen sertifikalar, “hekim, psikolog, psikiyatrist” ve benzeri meslek gruplarından olmayan hiç kimseye sağlık bakanlığı nezdinde bir teşhis veya tedavi uygulama yetkisi veremez. “Hipnoz Eğitimi” kapsamında verilen tüm sertifikalar, “katılım sertifikaları”dır. Katılım sertifikası almak, teşhis ve tedavi yetkisi olmayan kişilere hipnoz ile herhangi bir “tedavi” yapma yetkisi vermez. Zira Türkiye’de (ve dünyada) teşhis ve tedavi yetkisi kanunlarca sadece hekimlere verilmiş bir yetkidir.

Bu Eğitim, Sağlık Bakanlığı Onaylı Sertifika mı Veriyor?

Sertifikalı Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikaların Sağlık Bakanlığının verdiği bir “yetki belgesi” niteliğinde olmadığını, bu yetkiyi verenin sertifika değil, kişinin kendi uzmanlık alanında almış olduğu üniversite diploması olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu yüzden internette bazı sitelerde görülen “uluslararası geçerli sertifika” safsatalarına da inanmayınız. Hepsi aslında katılım sertifikasıniteliğindedir. Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar, müfredatı sağlık bakanlığınca onaylanmış olan sertifikalardır ve sadece hekimlerin, diş hekimlerinin ve klinik psikologların katılımına açıktır. (Normal psikologlar da katılamıyor, sadece klinik psikoloji yüksek lisansı olan psikologlar katılabiliyor). Bu alanların dışındakiler, sağlık bakanlığı onaylı sertifika eğitimine kabul edilmiyorlar. Sertifikalar, kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Kişinin hangi konularda hipnoz uygulayabileceği ile ilgili yetkiyi veren şey “sertifika” değil, “üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora diplomalarıdır”. Bu yüzdendir ki, Sağlık bakanlığı onaylı bir eğitime sadece hekim, diş hekimi ve klinik psikologlar katılabilmektedir. Başka alanlardan katılımcı kabul edilmemektedir.

Bizim eğitimimiz Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika vermiyor. Bizim verdiğimiz sertifika, “katılım sertifikası” niteliğindedir. Eğitiminizi ciddi ve uzman bir kurumdan öğrendiğinizi belgelemekten ibarettir. Size Sağlık Bakanlığı nezdinden bir yetki vermez. Bizim verdiğimiz eğitim insan sağlığına yönelik tıbbi tedavi konularına değinmez, hipnoza alma tekniklerini öğretir.

Sağlık Bakanlığı Onaylı Hipnoz Eğitimi Sertifikası Nedir?

Sağlık bakanlığı onaylı hipnoz eğitimi sertifikası veren bazı kurumlar vardır. (Medipol Hastanesi gibi). Ya da bazı dönemlerde bazı ilgili dernek ve kuruluşlar da hipnoz kursu açabiliyor. O eğitimlere sadece “sağlık alanında uygulama yapma yetkisi zaten var olan” kişiler, yani hekimler diş hekimleri kabul ediliyor. Psikologlar kabul edilmese de Klinik Psikologlar da katılabiliyor. Sağlık Bakanlığı’na onaylatılmış bir müfredatı işleyen çok kapsamlı ve teorik bilginin müfredatta oldukça yoğun işlendiği tıbbi içerikli eğitimlerdir. Ancak hangi alanda uygulama yapabileceğiniz yetkisini veren şey yine de o sertifika değildir, kişinin aslında zaten sahip olduğu mesleki diplomasıdır. Yani “hekim” olmasıdır. Zaten bu yüzden Sağlık Bakanlığı onaylı olan eğitimler sadece hekimlerin ve ilgili tıbbi uygulama yapma yetkisi olan uzmanların katılımına açıktır zira müfredatı hipnozun insan sağlığına yönelik uygulamalarını içerir. Oldukça fazla teorik bilgi aktarılan, güzel ve detaylı bir eğitimdir.

Bizim eğitimimiz ise kitaplardan da edinebileceğiniz teorik bilgilerden arındırılmış, direkt olarak trans indüksiyonlarını başarılı bir şekilde uygulama becerilerini kazandırmaya; kişisel gelişime yönelik olan hipnotik uygulama ve öğretileri öğretmeye odaklanmış bir eğitimdir. İki eğitimi kıyaslamak doğru olmaz. İkisi de kendine özgü amaçla kurgulanmış eğitimlerdir. İhtiyacınız sağlık bakanlığı onaylı bir sertifika ise ve hekim iseniz, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedefleyen hipnoz eğitimine katılmalısınız.

Hipnoz Eğitimi Alınca Tedavi Yapabilir miyim?

Hayır. Eğer amacınız hipnozla “tedavi” yapmaksa, bu yetkiyi hipnoz eğitimi sertifikası değil, üniversite diplomanızın verdiğini unutmayınız. Ve unutmamak gerekir ki; Hipnoz sertifikaları kişiye “hipnozla hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez. Tedavi yetkisi, tüm dünyada sadece hekimlere verilmiştir. Dünyada, hekim haricindeki kişisel gelişim uzmanları, “tedavi” kapsamında olmayan konularda, yani mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim ve motivasyon kapsamında olan (vocational and avocational self improvement) konularda hipnoz uygulayabilmekteler.  Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Kişinin hangi konularda hipnoz uygulayabileceği ile ilgili yetkiyi veren şey “sertifika” değil, “üniversite lisans ve doktora diplomalarıdır”.

ANCAK; Hipnozun kullanım alanı sadece hastalık tedavisi veya klinik konular değildir. “Tedavi” kapsamı dışında bir çok kullanım alanı vardır. (Kişisel gelişim ve pozitif değişim alanları gibi). İşte bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinde Hipnoterapistlik ayrı bir meslek grubu olarak tanımlanmış ve hekim olan ve hekim olmayan uygulayıcıların kullanım alanları da net olarak ayrı ayrı tanımlanmıştır. Dünyada hipnozu öğrenmek, kendi alanının sınırlarını aşmamak şartıyla kullanmak kimseye yasaklanmamıştır. Hipnozla “tedavi kapsamına girecek konularda hekim olmayan kişilerin uygulama yapması”, elbette dünyada kanunlarca kısıtlanmıştır. Ancak bu sadece hipnoz için değil, “tedavi” amaçlı olarak kullanılabilen tüm uygulama ve yöntemler (araçlar) için geçerlidir. Hekim/psikiyatr/diş hekimi vb değilseniz, ne hipnozla ne başka bir yöntemle “teşhis ve tedavi” yetkiniz yoktur. Üç beş günlük bir eğitimle böyle bir yetki sahibi olmak zaten eşyanın doğasına aykırıdır. Hipnoz uygulamayı öğrenmek ve kendi uzmanlık alanınızda veya genel kişisel gelişim alanlarında hipnoz uygulamak üzere hipnoz eğitimine katılabilirsiniz ancak eğer “tıp hekimi, diş hekimi, psikiyatrist hekim, klinik psikolog vb” meslek gruplarından birinde değilseniz, hipnoz eğitimine katılmış olmak size sağlık bakanlığı nezdinde bir uygulayıcı yetkisi vermez. Hekim olmayan kişiler, eğitimciler, kişisel gelişimciler vb de hipnozu literatürde “hastalık” kategorisinde olmayan konularda; mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim alanlarında (vocational and avocational self improvement) başarıyla kullanabilirler.

Verdiğiniz Sertifika Uluslararası Geçerli Sertifika mı?

Türkiye’de hipnoz eğitimi veren bazı kişi ve kurumlar, herhangi bir ülkede yetkilendirme izni olmayan bazı sıradan yabancı hipnoz derneklerinin logosunu kullanma hakkını küçük bir ücret karşılığında satın alarak eğitim verdikleri kişilere “uluslar arası geçerlilikte sertifika veriyoruz” diyerek sertifikalarını özel bir yetki veriyormuş gibi lanse etmektedirler. Her ülke kendi kanunlarına tabidir; dolayısıyla ULUSLAR ARASI GEÇERLİ SERTİFİKA DİYE BİR ŞEY YOKTUR. Unutmayın; Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar kişiye herhangi bir “teşhis ve tedavi” yetkisi vermez. Türkiye’de hekim vb meslek mensubu olmayan kişilere böyle bir yetki veren bir hipnoz eğitimi bulunmamaktadır. Bu iddiada olan sertifika vaatlerine itibar etmeyiniz. Verilen tüm sertifikalar birer katılım sertifikasıdır. Hekim değilseniz hipnozu “tedavi” amaçlı kullanamazsınız. Dolayısıyla tüm özel kurumlar tarafından düzenlenen bilinçaltı temelli kurslarda verilen sertifikalar sadece birer “katılım sertifikası” niteliğindedir. 

E-Devlet’te Görünmesi Ne Anlama Gelir?

Sertifikalı eğitimler veren herhangi bir kurumun verdiği herhangi bir sertifikanın E-Devlet’te görüntülenebiliyor olması da o sertifikanın herhangi bir yetki verdiği ya da yasal geçerlilik/akreditasyon sahibi olduğu anlamına gelmez. Sadece, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir öğretim kurumundan alınmış bir belge olduğunu gösterir. Örneğin MEB’e bağlı bir kurumdan biçki-dikiş kursu alırsanız, o da E-Devlette sorgulanabilir. Ancak o kursu almış olmanız, kursun size “terzi olma yetkisi” sağladığı anlamına gelmez. Ya da E-Devlette görünmeyen bir yerden biçki-dikiş kursu almış olmak, kişiyi biçki-dikiş konusunda daha az yetkili yapmaz. Biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir eğitim kurumu değiliz, bu nedenle de eğitimlerimizin sertifikaları E-Devlet’te sorgulanabilir değildir. Sertifikapress gibi sertifika sorgulama sistemleri de yasal bir avantaj sağlamaz, sadece ticari bir şeydir. Sertfikapress ya da E-devlet’te sertifika görünüyor olması o sertifikanın “devlet onaylı” olduğu anlamına gelmediği gibi, “akredite” eğitim olduğu anlamına da gelmez. Sadece Müfredatının Milli Eğitim Bakanlığı’na kayıt ettirildiği anlamına gelir, M.E.B.’e bağlı bir eğitim kurumunun düzenlediği bir kurs olduğu anlamına gelir. Ya da bir ticari kuruluş olan Sertfikapress’e yıllık ücret ödeyerek üye olan bir kurumun sertifikapress’ten sorgulama hizmeti alıyor olduğu anlamına gelir. Herhangi bir ulusal ya da uluslar arası bir yetki verdiği anlamına gelmez. E-devlette görünen sertifikalar E-Devlet’te görünmeyenlerden daha itibarlıdır diye bir şey yoktur. Google’da kısa bir araştırmayla, bu konuda daha geniş bilgi bulabilirsiniz. 

Sertifika Hipnoz Yapmaz

Bu tür eğitimlerle ilgili bilinmesi gereken en önemli şey; “SERTİFİKA HİPNOZ YAPMAZ”. Bu yüzden, katılacağınız hipnoz eğitimini seçerken, hipnozu etik kurallarıyla beraber en doğru şekilde öğrenebileceğiniz bir eğitime katılıp katılmadığınızı sorgulamak iyi bir fikirdir. İletişim becerisi olmayan, hipnoz uygulayıcı olma kumaşı olmayan birisi onaylı veya onaysız kaç sertifika alırsa alsın, hipnoz alanında başarılı olamaz. Bu yüzdendir ki biz bilinçaltı temelli “yüz yüze grup eğitimlerimize” sadece mülakatla öğrenci kabul ediyoruz.

Hipnoz bir araçtır ve kullanım alanı çok geniştir. Bu aracı ne konuda kullandığınıza bağlı olarak yetkiye ihtiyacınız ya vardır ya da yoktur. Yetkiyi sizin mesleğinizin yeterlilik belgeleri verir.

Unutmayın, Sertifika hipnoz yapmaz. 2 günde (veya ayda bir hafta sonu olmak üzere 3-4 ay eğitim alarak, yani 10 gün eğitim alarak) bir hekimin kendi alanında yapacağı uygulamaları yapmayı öğreten ve hatta bu konuda bir de yetki veren hiçbir bir sertifika yoktur. Yetkiyi veren belge, hekimin üniversite diplomasıdır. Örneğin bir diş hekiminin ya da kadın doğum uzmanının kendi alanındaki uygulamalarında kullanabileceği şeyleri öğretmiyor olduğumuzdan hipnozu sadece kendi alanınızdaki kişisel gelişim ve motivasyona yönelik uygulamalarınıza entegre edebiliyor olacaksınız.

Hipnozu Tedavi Alanında Kullanmak İçin Hangi Hipnoz Eğitimi Tavsiye Ediliyor?

Hipnozla sağlık alanında terapi yapmayı öğrenmek demek, ilgili rahatsızlıkların doğasını tanımayı, bununla ilgili sağlam bir eğitim almayı gerektirir. Zira problemin doğası ile ilgili bilmeniz gereken mesleki alt yapınızı lisans ve yüksek lisans eğitiminizde alırsınız. Hipnozun nasıl kullanıldığını öğrenmeniz, bir çok kişisel gelişim/motivasyona yönelik uygulamalarla ilgili bilgi ve beceri kazanmanız için yeterlidir. Ancak psikolog veya hekim değilseniz ve amacınız 2 günde yetki veya meslek edinmekse, Türkiye’de öyle bir kurs yoktur. Bu tür kurslarda verilen tüm sertifikalar katılım sertifikalarıdır, kişiye bir yetki vermez.

Hipnoz Tedavinin Kendisi Değil, Bir “Araç”tır.

Örneğin bir gitar ile güzel bir beste de yapabilirsiniz, birinin kafasına vurursanız kişiye zarar da verebilirsiniz. Bu durumda “Gitar tehlikelidir” diyerek yasaklamak, ya da sadece polis ve askerler gitar kursu alabilir” demek ne kadar mantıklıdır? Yasalar gitar çalmayı öğrenmeyi değil, onu nasıl kullanacağınızın sınırlarını belirler. Gitar tehlikeli değildir, onu nasıl kullandığınıza göre tehlikeli hale de gelebilir. Hipnoz da böyledir. 2 aylık ya da 2 günlük eğitimle örneğin Bipolar bozukluğu hipnozla tedavi etmeye kalkarsanız, bu eğitimle hastalık tedavi etme yetki ve becerisi edineceğinizi umuyorsanız, ne sağlık bakanlığı onaylı eğitim ne de başka bir hipnoz eğitimi size bu yetkiyi de bu bilgiyi de veremez.

Ancak herkes, örneğin “özgüven arttırma” veya “hedeflere ulaşma” konusunda, yani kişisel gelişim ve motivasyon konularında trans teknikleri ile yapılabilen uygulamaları öğrenebilir. Kimleri hekime yönlendirmeniz gerektiğini, kimleri psikoloğa veya ilgili branşlardaki uzmanlara yönlendirmeniz gerektiğini (kırmızı çizgileri) bizim eğitimimizde kapsamlı olarak işliyoruz. Motivasyon, mesleki ve hobisel kişisel gelişim konularında telkin içeren bilinçaltı eğitimler vermek için de Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya gerek yoktur zira siz hipnoz ile tıbbi tedavi yapmayacaksınız. Sanılanın aksine, hipnozun tek kullanım alanı insan sağlığına yönelik tıbbi konular değildir. Hayatın kendisi telkindir. Günlük hayatımızdaki her iletişimimiz “telkin” içerir.

Ben de Trans ve Hipnoz Eğitimi Alabilir miyim?

Herkes trans eğitimi alabilir, ama öğrendiğiniz yöntemler ne olursa olsun, hangi konularda ve nasıl kullanacağınız ise sizin ilgili alanlardaki yetkinliğinizle sınırlıdır. Hipnoz eğitimi almışsanız ve hekim iseniz, yetki ve bilgi alanlarınızın sınırlarını aşmadan hipnozu kendi alanınızda uygulayabilirsiniz. Hekim iseniz ve “sertifikamda sağlık bakanlığı onayı da olsun” isterseniz, bizim eğitimimiz hekim ve psikologların yanı sıra 4 yıllık üniversite mezunu olmak şartıyla kişisel gelişimcilere de açıktır ancak sağlık bakanlığının belirttiği 200 – 300 saatlik müfredatı sunan eğitimlerden değildir. Her ülke kendi kanunlarını kendi koyar, dolayısıyla “Uluslararası geçerli sertifika” diye bir şey yoktur. Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar, müfredatı sağlık bakanlığınca onaylanmış sertifikalardır ve sadece hekimlerin katılımına açıktır. Bizim verdiğimiz sertifika sadece “katılım sertifikası” niteliğindedir ve hipnozun temel uygulamalarının yanı sıra temel hipnoz indüksiyonlarını ciddi ve uzman bir kurumdan öğrendiğinizi belgelemekten ibarettir. Bir yetki vermez, insan sağlığına yönelik tıbbi konulara değinmez.

Hipnozu Kullanmaya Kimler Yetkilidir?

Dünyada hipnozu her meslekten herkes kullanabiliyor ancak buradaki “kullanmak” teriminden ne anladığımız önemlidir. Hipnoz her insanın insanın doğasında var olan, bilimden, eğitime; eğitimden, spora, spordan motivasyona ve kişisel gelişime kadar birçok farklı kullanım alanı olan, iyi bir hipnoz eğitimi almış kişilerce uygulandığında mükemmel sonuçlar veren harika bir kişisel gelişim ve yardım yöntemidir. Eğitim, spor, iletişim gibi alanların yanı sıra hipnoz, hekimler tarafından klinik ve tıbbi uygulamalarda da kullanılır. (Örneğin bir “makas” terzilikte kullanılabildiği gibi hastanelerde ameliyatlarda da kullanılabiliyor). Hipnoz tıbbi kullanım alanları da olan, ama aynı zamanda tıp fakültelerinde veya üniversitelerde öğretilmeyen, hipnoza yönelik ekstra bir eğitim alınmasını gerektiren, özgün, müstakil bir yardım yöntemi olmakla beraber harika bir iletişim biçimidir.

Dünyada bazı hipnotistler hipnozu “mesleki ve hobisel alanlardaki kişisel gelişim ve motivasyon aracı” olarak kullanırken hekimler, diş hekimleri, klinik psikolog ve psikiyatristler ise hipnozu kendi alanlarında yaptıkları çalışmalarda bir “destekleyici tedavi aracı” olarak kullanırlar. Kanunlar, insana ait olan bu araçları ne amaçla kullandığınızı çerçeveler. Teşhis ve tedavi” sadece hekimlerin işidir. Hipnoterapistler ise “hastalık teşhisi” veya “hastalık tedavisi” yapmazlar. Hipnotik teknikler, modern tıbba alternatif bir tedavi aracı olarak sunulmadığı sürece ve ne amaçla kullandığınıza paralel olarak, belli bir entelektüel alt yapıya sahip herkesin öğrenebileceği bir iletişim aracıdır.

Hipnozun kullanım alanları çok geniştir. Bu yüzden “hipnozu kullanmak” derken, hangi amaçla kullanmaktan bahsedildiği de kimlerin kullanmaya yetkili olduğu konusunda belirleyicidir. Hipnoz eğer hastalık tedavisi amacıyla kullanılacaksa, hastalık tedavisi için hipnoterapiste başvurmak yerine bir hekime başvurmak gerekir. Kanunlarımız “hastalık tedavisi” yetkisini sadece hekimlere vermiştir. Bu yüzdendir ki hipnoz “hastalık tedavisi” için kullanılacaksa, bu konuda hipnozu destekleyici tedavi olarak kullanan hekimlere başvurulmak gerekir. Tıbbi konularda veya ruhsal sorunların tedavisinde klinik psikolog ve psikiyatristlerin dışındaki insanlara başvurmak doğru bir yaklaşım olmaz. Kişisel gelişim, bilinçaltı değişim, bilinçaltı yeniden öğrenme, bilinçaltı eğitimi ve hedeflere ulaşma, motivasyon alanları dışında kalan konularda, hekim olmayan birinin tedavi uygulama yetkisi olamaz.

Dünyada bir çok hekim, kendileri hipnoz eğitimi almamışlarsa yetkin bir hipnoterapist ile beraber çalışabiliyorlar. Hipnotist, hekimin uygun gördüğü konularda, hekim süpervizyonu altında hipnoz uygulaması yapabiliyor. Hipnoz, kullanım alanının genişliği, efektifliği ve çok hızlı sonuç alınabilmesi nedeniyle; dünyada bazı hekimler de kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarında zaman zaman kullandıkları bir yardımcı araç olsa da, her Psikolog veya Psikiyatrist aynı zamanda bir Hipnoterapist veya Hipnoz uygulayıcısı değildir. Hipnoterapi eğitimi ayrıca alınmış olmalıdır. Hekimler de hipnozu sadece eğitimini aldıkları kendi uzmanlık alanlarında uygularlar. Örneğin Astım hastalığı konusunda göğüs hastalıkları uzmanı, ağrısız doğumda kadın doğum uzmanı, cilt hastalıkları konusunda dermatolog, ruhsal hastalıklarda psikiyatri uzmanı, diş çekimi ve diş eti hastalıklarında diş hekimleri, hem bilgi ve yeterlilik, hem de yasal olarak yetkilidirler. Çünkü söz konusu hastalıkları tedavi ederlerken hipnozu kendi uzmanlık bilgileri içinde ekstra bir destek aracı olarak kullanacaklardır.

Unutmamak gerekir ki; Hipnoz sertifikaları kişiye “hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez, bu yetki tüm dünyada sadece tıp hekimlerine verilmiştir. Bu nedenledir ki tıp hekimi olmayan bireylerin katıldığı hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar bir “katılım belgesi” niteliğindedir ve hiipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmediği gibi bu tür konularda bir yetkinlik veya yetki vernez. Hipnozu “tedavi” amaçlı kullanma yetkisi veren şey sertifika değil, uygulayıcının üniversite diplomasıdır (hekim, klinik psikolog, vb). Dünyada diğer ülkelerde kişisel gelişimciler ve hipnoz uzmanları, “tedavi” kapsamında olmayan, tıbbi olmayan konularda; yani “kişisel gelişim ve motivasyon” kapsamında olan konularda hipnoz uygulayabiliyorlar. Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Kişinin hangi alanda hipnoz uygulayabileceği yetkisini veren şey “sertifikalar” değil, “üniversite diplomalarıdır”.

Hipnoterapistlik Bir Uzmanlık mıdır? Dünyada ve Türkiye’de Hipnoz ve Hipnoterapist Kavramı.

Evet, hipnoterapistlik bir uzmanlıktır. Hipnoterapi, “hipnoz ile tedavi” demektir. Hipnoterapistler Hipnoz konusunda ve bunun klinik kullanım alanları ve teknikleri konusunda eğitim almış hipnoz uzmanlardır. Türkiye’de mesleki terimler sözlüğünde “hipnoterapistlik” adı verilmiş bir uzmanlık alanı olmasa da, aslında dünyada kabul gören bir “hipnoterapistlik” ünvan ve kavramı mevcuttur. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusu, ABD’de “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri tanımlıdır. 1968’de kurulan ve 52 yılın üzerinde geçmişiyle ABD’de çapında ulusal akreditasyona sahip dünyanın ilk Hipnoterapi Akademisi HMI (Hypnosis Motivational Institute) ‘ın kurucusu ve Hipnoz’un dünyaca kabul görmüş duayenlerinden sayılan John Kappas, 1973 yılında ABD’nin “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü” ne giren “Hipnoterapist” ünvanın tanımını yapan kişidir. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusunun dünyaca kabul görmüş tanımı, Amerika’nın “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri, şu anda da yürürlükte olmak üzere şu şekilde tanımlıdır:

Motivasyonu artırmak veya davranış biçimini değiştirmek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir. Danışan ile problemin doğasını belirlemek için görüşür. Hipnozun nasıl işlediğini ve hipnoz sırasında neler yaşatacağını danışana açıklayarak hipnotik duruma girmesi için onu hazırlar. Bazı hipnotik testler uygulayarak danışanın “fiziksel telkin edilebilirlik” ve “duygusal telkin edilebilirlik” derecesini belirler. Sonra danışanda hipnotik durum oluşturur. Problemin analizini ve uygulanan bu hipnotik testlerin yorumunu temele alarak hipnotik teknikleri ve yöntemleri danışana göre uyarlar ve uygular. Gerekli gördüğü durumlarda danışana oto hipnozu öğretebilir.

Buradaki “fiziksel telkin edilebilirlik” (physical suggestibility) ve “duygusal telkin edilebilirlik” (emotional suggestibility) terimleri J. Kappas’ın (1925–2002)’ın 30 yıllık araştırmaları sonucunda dünya hipnoterapi literatürüne kazandırdığı iki teknik terimdir. “Duygusal olup olmamak” ile alakalı bir durum değildir; süjenin dolaylı telkinlere mi yoksa direkt telkinlere mi daha yatkın olduğu konusuna işaret eder.

“Hipnoterapist kimdir” sorusunun mesleki tanımı bugüne kadar bir değişikliğe uğramaksızın Amerika’nın Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü’nde bu şekilde tanımlıdır. “Hipnoterapist” kavramı henüz Türkiye’nin mesleki terimler sözlüğünde tanımlanmamıştır. Bu nedenle “hipnoterapistlik diye ayrı bir meslek yoktur.

Dikkat ederseniz yukarıdaki evrensel tanımda ne “teşhis” veya “tedavi” den bahsedilmiş, ne de herhangi bir meslek mensubu olma şartı aranmış. Zira yurt dışında Hipnoterapistlik yasalarda ayrı bir mesleki eğitim alanı olarak tanımlandığı için, Hipnoterapist’in literatürdeki bu resmi tanımında hekim olma şartından da bahsedilmemiş olduğu görülmektedir.

ANCAK: Hipnoz bir araçtır ve ne amaçla kullanıldığına dair yasalar vardır. Dünyanın diğer ülkelerinde de, tıp hekimi olmayan hiç kimse, hipnozu “tedavi” amaçlı konularda kullanmaya yetkili değildir. Hipnoterapi, “hipnozla terapi” yani “tedavi” anlamına gelir. Hipnoz ise bir araçtır ve tedavide kullanımı olduğu gibi, tedavi dışında kalan konularda da çok çeşitli kullanım alanları vardır. Hipnoz ve Hipnoterapinin farkını bilmeniz önemlidir.

Hipnoterapi’nin İngiltere’de konumlandırılması ise şu şekildedir gelişmiştir; 2002 yılında İngiltere Eğitim Bakanlığı, “Hipnoterapi” ile ilgili, kendi ulusal mesleki yeterlilik temellerine dayanan bir “Ulusal Meslek Standartları” geliştirdi. Bu standartlar Hipnoterapist’lerin aldığı hipnoz eğitiminin standartlarını da belirlemiş oldu. İngiltere’nin “Nitelikler ve Müfredatlar Müdürlüğü” şemsiyesi altında ve Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi’ne dayalı olarak belirlenen bu “ulusal meslek standartları” ile beraber Hipnoz uzmanlığı, İngiltere’de tıp, psikoloji veya psikiyatri gibi herhangi bir meslek grubunun tekeline verilmeksizin, tek başına bir uzmanlık olarak konumlandırılmış durumda.

Özet olarak, dünyanın birçok modern ülkesinde hipnoz ve hipnoterapistlik ya ayrı bir uzmanlık alanı ve özgün bir meslek olarak konumlandırılmış durumda. Kısıtlamalar getirilen bölge ve ülkeler olsa da, bu kısıtlamaların amacı ve içeriği: hipnozun hastalık tedavisi veya tıbbi teşhis veya “tedavi” amacıyla kullanılmasını engellemek için olan, sağlık alanındaki kullanımına yönelik kısıtlamalardır. Tabi ki “teşhis ve tedavi” sadece ve sadece tıp mensuplarına bırakılması gereken bir süreçtir. Sadece hipnoz değil, tıp mensupları haricindeki hiçbir uzmanlık alanı, hastalık tedavisi için hipnoz veya herhangi başka bir uygulama yapamaz. Hipnozun tek kullanım alanı psikiyatri veya hastalık tedavisi olmadığı için, hipnozun; hastalık tedavisi veya tıbbi uygulamaları dışında kalan diğer kullanım alanlarında hipnoz uygulamaları yapılabilmesi, hipnozu öğretme, veya hipnoz öğrenme ile ilgili dünyadaki diğer bir çok ülkede herhangi bir kanuni kısıtlama yoktur. Gösteri amaçlı sahne hipnozu gibi şovların bir çok ülkede yasaklanmasının sebebi ise hipnoz gibi değerli bir uygulamanın imajının zedelenmemesi içindir.

3000 TL İçin Örnek Taksit Tablosu

4 Responses

 1. Bu kadar kaliteli olacağını ummuyordum, iyi ki almışım. Çok araştırdım, online eğitim olarak bundan daha kalitelisi olduğunu sanmıyorum. (ben bulamadım en azından). ders videoları çekimleri ve anlatım süper, seans örnekleri çok ayrıntılı, çok ilginç. Sıradan bir eğitim değil, çok üst düzey kalitede. çok tşk.

 2. 2019’da İzmir’de Hilton Otel’de yaptığınız Hipnoz eğitimine katılmıştım. Terapilerimde BDT’yi temele alsam da 2019’dan beri danışanlarımın çoğunda BDT’nin yanı sıra zaman zaman hipnotik yaklaşımı da kullanmaya başlamıştım. Destek alınan konu ne olursa olsun, terapi sürecine özellikle “özgüven” ve “benlik saygısı” konularında bir iki seans hipnoz uygulaması da eklemenin, terapi hedefine daha kısa sürede ulaşmamızı sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Eğitimi sizden aldığım için de çok memnunum; süpervizyona ve desteğe ihtiyacım olduğunda hiçbir sorumu yanıtsız bırakmadınız. Teşekkürlerimi buraya da yazmak istedim ki eğitiminizi almak isteyenlere tavsiyem olsun. Çok teşekkürler Burak hocam.

 3. Bu eğitimin de onlne versiyonunu hazırlayın. Lütfen! Yurt dışına şehir dışında yaşayanlar da alabilsin bu eğitimi.Şimdiden teşekkürler.

  1. Haziran ayında Online Eğitim de yayınlandı Şenay Hanım, sayfaya online eğitimi satın alma linki de eklenmiştir. Geniş bilgi için online eğitimin linkine tıklayarak satın alabilirsiniz, hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul