Logo

Yüz Yüze Hipnoz Eğitimi – 2024

Sertifikalı Hipnoz Eğitimi Nedir?

Hipnoz eğitimi, bireylerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmayı sağlayan en etkili teknikleri uygulamalı demonstrasyonlarla öğreneceğiniz, gösterişten uzak, kapsamlı bir bilimsel eğitimidir. Terapi amaçlı Hipnoz tekniklerinin en çok uygulandığı konularda (örn: sigara bırakma, fobiler, özgüven, kaygılar, motivasyon vb. bir çok konuda) hipnoterapi uygulama tekniklerini başarıyla icra etmeyi öğreneceksiniz.

Bu eğitimde öğreneceğiniz hipnoz indüksiyon tekniklerini, danışanlarınızla kendi uzmanlık alanınızdaki konularda yapacağınız seanslarınıza nasıl entegre edebileceğinizin metodolojisini de öğreneceksiniz.

Hipnoterapi nedir, hipnoz eğitimi

Bu eğitim, hipnoz hakkında genel bilgi veren sıradan bir seminer formatında değildir. Hipnoz yapmayı öğreten bilimsel yaklaşımlı bir uygulayıcı eğitimdir. Sokak hipnozu ya da gösteri amaçlı hipnoz uygulamalarını öğreten bir eğitim de değildir. Daha önce başka hipnoz eğitimlerine katılıp “eğitimde hoşça vakit geçirdim ama hipnoz uygulamayı gerçekten öğrendiğimi düşünmüyorum” diyorsanız, bu eğitim tam size göre. Eğitimde hipnoz eğitimi sonunda hem danışanlarınıza kendinizden emin bir şekilde hipnozla terapi yapabilecek bilgi ve becerileri edineceksiniz hem de edindiğiniz derin bilgi birikimini kendi yaşamınıza nasıl entegre edebileceğinizin inceliklerini öğreneceksiniz.

Bu hipnoz eğitimi boyunca, internetten veya kitaplardan da öğrenebileceğiniz bilgileri anlatarak vakit harcamak yerine tamamen hipnoza alma tekniklerini başarıyla uygulamayı öğrenmeye odaklanıyoruz. Başvuru yapmadan önce lütfen bu sayfada verilen tüm bilgileri okuduğunuza emin olunuz. Okumak için ayırdığınız zamana değecek.

İçindekiler

Yüz Yüze Hipnoz Eğitimi’ne Kimler Katılabilir?

Yüz yüze hipnoz eğitiminde, katılımcı profilinin homojen olmasına önem veriyoruz. Canlı grup eğitimi olarak verilen hipnoz eğitimimize; Psikologlar, Hekimler, Sosyal Hizmet uzmanları, Psikolojik Danışmanlar, Psikiyatrlar, Aile Danışmanları, Psikiyatri Hemşireleri ve bu alanlarda eğitimine devam eden lisans 4. sınıf öğrencileri, lisansüstü öğrencileri ve mezunları katılabilir. Eğitim kontenjanı sadece 6 kişi ile sınırlı olduğu için, adeta özel ders kalitesinde eğitim alacaksınız.

Online Eğitime Kimler Katılabilir?

Hipnoz Eğitimi’nin online eğitim versiyonunun katılım şartları ise daha esnektir; Online Hipnoz Eğitimi’ni; hipnoza ve kişisel gelişime ilgi duyan her meslek grubundan yetişkinler alabilir. Online hipnoz eğitimi aslında İstanbul dışında yaşayan hekim ve psikologlar için de uygundur. Yüz yüze eğitim sırasında grup dinamiğine paralel olarak gelişen klinik içerikli soru-cevap ve tartışmalar, “alan dışı” eğitimi olan kişilerin ilgi ve bilgi alanına girmediğinden, yüz yüze eğitimin katılımcı profilini sadece hekim, psikolog ve ruh sağlığı uzmanları ile sınırlayarak homojen tutmaktayız. Ancak online hipnoz eğitimini herkes alabilir. Online eğitim bir zoom eğitimi değildir. Önceden hazırlanan eğitim videolarından oluşan kapsamlı bir eğitim olduğu için, eğitimi kendi hızınızda tamamlayabiliyorsunuz. Yüz yüze Hipnoz Eğitimi için yukarıdaki katılım şartlarını karşılamıyorsanız, her meslek grubundan yetişkinlerin katılımı için uygun olan Online Hipnoz Eğitimi‘ni hemen alabilirsiniz.

Hipnoz Eğitimi Fiyatları

Yüz Yüze Hipnoz Eğitimi

2 Tam Gün, Süpervizyonlu Yüz Yüze Eğitim
10500 TL + %10 KDV Yüz Yüze Grup Eğitimi | 52+ saat
  • 2 tam gün süren, uygulamalı yüz yüze eğitimdir. Eğitim sonrasında süpervizyon modülüne 1 yıllık erişim imkanı.
  • Toplam 52 saatin üzerinde, sertifikalı hibrit eğitim.
  • Süpervizyon modülünü tamamladığınızda, ikinci sertifika.
  • Yüz yüze olan eğitime, "Katılım Şartları" bölümünde belirtilen özellikteki kişiler katılabilmektedir.
  • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
  • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
  • "Zihinsel Banka" eğitimi, ücretsiz hediye!
Grup Eğitim

Online Hipnoz Eğitimi

30 akademik saatin üzerinde, Sertifikalı Online Video Eğitim
7500 TL (Kdv dahil) Online Video Eğitim | 30+ saat
  • Profesyonel çekimlerle hazırlanmış, 30 saatin üzerinde eğitim videolarından oluşan sertiikalı ONLINE Eğitimdir.
  • Eğitimi satın alır almaz hemen izlemeye başlayarak, kendi hızınızda tamamlayabilirsiniz.
  • Online Eğitimi, hipnoza ilgi duyan ve en temel klinik olmayan uygulamalarını öğrenmek isteyen her meslek grubundan kişiler alabilir. Klinik Eğitim Değildir.
  • 130 Sayfalık Eğitim Kılavuz Kitapçığı
  • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı
  • "Zihinsel Banka" eğitimi, ücretsiz hediye!
ONLINE EĞİTİM

Hipnoz Eğitimi 2024 (Yüz Yüze Grup Eğitimi İçin)

Yüz Yüze Hipnoz Eğitimi

Eğitim Dönemi: Temmuz 2024
Kontenjan:  6 kişi

Yüz Yüze Grup Hipnoz Eğitimi İçeriği

Biz bu canlı yüz yüze eğitimimizde, kendi araştırmalarınızla da öğrenebileceğiniz kitabi bilgilere değil, günümüz pratiğinde hipnoz ve hipnoterapinin psikoloji alanında nasıl uygulandığına ve hipnoza alma tekniklerine odaklanıyoruz. Bilinç dışında davranışsal ve duygusal pozitif değişimlerin nasıl yapıldığını canlı uygulamalar eşliğinde, canlı demonstrasyonlarla öğreneceksiniz. Bu eğitimde sadece terapötik amaçlarla kullanılan hipnoz uygulamaları ile ilgili profesyonel terapötik yaklaşımlı uygulamalar yer alır. Şov hipnozu olarak nitelendirilen ve bir çok ülkede yasak olan “gösteri amaçlı hipnoz uygulamaları”, bu eğitimin konusu değildir. Gösterişten uzak, bilimsel yaklaşımlı hipnoz eğitimidir.

BU EĞİTİM; MERKEZİMİZDE YÜZ YÜZE VERİLEN 2 GÜNLÜK EĞİTİM + EĞİTİMDEN SONRA “Online Süpervizyon Videoları” PLATFORMUNA ERİŞİM HAKKI VERİLEREK TAMAMLANAN TOPLAM 52 AKADEMİK SAATLİK EĞİTİM DENEYİMİ İLE SUNULAN GRUP EĞİTİMİDİR. 

Hipnoz Eğitimi Kitabı

hipnoz eğitimi pdf kitabı 130 sayfalık özgün eğitim kitabınız, eğitimde öğrendiğiniz hiçbir şeyi unutmamanız için size eğitimden sonra da eşsiz bir rehber olmaya devam edecek. (Yüz yüze hipnoz eğitimi ile online hipnoz eğitiminin kitapları ve içeriği, aynıdır). Eğitimde öğrendiğiniz tekniklere özel olarak hazırlanan bu benzersiz hipnoz eğitimi kitabı, eğitimi tamamlayan kursiyerlere eğitimden sonra da rehberlik etmeye devam edecek eşsiz bir kılavuz niteliğindedir. Bu kitap sayesinde, etkili hipnotik tekniklerin nasıl uygulandığını anlama, kullanma ve ustalaşma konusunda güven kazanacaksınız. Eğitimde öğrendiğiniz hiçbir şeyi unutmayacaksınız!

Hipnoz eğitiminde öğrettiğim tüm hipnoz tekniklerin adım adım açıklamalarını ve metodolojisini de içeren bu hipnoz eğitimi kitabı, uygulama becerilerinizi ve pekiştirmeniz için eğitimden sonra başvuracağınız önemli bir kaynaktır. Eğitimin bir parçası olan bu özgün kılavuz kitap sayesinde ustalık seviyenizi artırabilir, etkili ve etkileyici hipnoz seansları icra etme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. 

İçeriğinde, size sunduğum hipnoz eğitimiyle paralel olarak kullanabileceğiniz teknikleri, stratejileri ve ipuçlarını da bulacaksınız. Bu hipnoz eğitimi kitabı size uygulamalarınızda adım adım rehberlik ederek, başkalarına hipnoz uygulama becerilerinizi geliştirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilerin elinizin altında olmasını sağlayacak.

Bu kitap, verdiğiniz hipnoz eğitiminin destekçisi olarak, öğrendiğiniz teknikleri en iyi şekilde uygulamanızı sağlamak için tasarlanmıştır ve başlı başına bir eğitim değerindedir.

Sertifikalı Hipnoz Eğitimi Hedefi

  • Bu hipnoz eğitimi, kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturma teknikleri öğretmeye odaklanır.
  • Klinisyenlerin kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarına hipnoz tekniklerini nasıl entegre edeceklerini öğretmeyi hedefler.
  • Kişileri başarıyla hipnoza alma tekniklerini öğretirken aynı zamanda, çeşitli konularda (sigara bırakma, kilo verme,  hayvan fobileri, uçak fobisi, motivasyon, özgüven yükseltme vb) hipnoterapinin nasıl yapılacağının metodolojisini öğretir.
  • Bu hipnoterapi eğitimi, kişileri hipnoza almayı ve sonrasında terapi amaçlı telkinleri iletmenin inceliklerini ve metodolojisini öğretir.
  • Yüz yüze hipnoz eğitimi; “hipnoz nasıl yapılır, hipnoterapi nasıl uygulanır” konusunda uzmanlaşmaya ve uygulamaya yönelik teknikleri kendi alanınızdaki konularda uygulamayı %100 öğretmeye odaklanır.
 

hipnoz egitimi

Bu hipnoz eğitimi, klinik tanı ve tedavi yöntemi kapsamındaki teorik bilgi ve kuramları öğretmeyi hedeflemez. Zira bunları hekim ve klinik psikologlar zaten lisans ve yüksek lisans eğitimleri sırasında öğrenmektedirler. Klinisyenler bu hipnoz eğitimi aldıklarında, eğitimde öğrendikleri metot ve hipnoz tekniklerini kendi mesleki uygulamalarına nasıl entegre edebileceklerini de öğrenir.

Bu eğitimde hipnoz ve bilinçaltı (bilinç dışı) ile ilgili derin bir iç görü ve bilgi birikimi de kazanacaksınız. Ancak eğitimde asıl odak noktamız; kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmanızı sağlayacak olan en etkili hipnoz tekniklerini uygulamayı %100 öğrenmenizdir. 

Bilinçaltı ve zihinsel tekniklerin uygulama yolları ile yeni tanışacaksanız ve kendi uzmanlık alanınızdaki uygulamalarınızda fark yaratmak istiyorsanız, bu hipnoz ve hipnoterapi eğitimi eğitim tam size göre. Zira Türkiye’deki başka eğitimlerde hiç değinilmeyen Kappasinian hipnotik trans indüksiyonlarının inceliklerini de, Los Angeles’taki dünyaca ünlü Hipnoz Akademisi “HMI College of Hypnotherapy” mezunu uzmandan öğreneceksiniz.

hipnoz eğitimi ve hipnoz eğitim bilgileri

Hipnoz etiği de eğitim kapsamına alınarak, bilimsel temeller çerçevesinde aktarılan bu eğitim sonunda danışanlarınızda hipnotik zihin durumunu başarılı bir şekilde oluşturma becerilerinin yanı sıra, trans tekniklerinin en temel uygulamalarını (sigara bırakma, kilo kontrolü, özgüven, kedi korkusu vb. gibi) başarıyla icra etmeyi öğreneceksiniz.

Gösterişten uzak, bilimsel yaklaşımlı ve zengin bir içeriğe sahip olan bu sıra dışı bilimsel hipnoz eğitimi, bilinçaltı (bilinç dışı) tekniklerini başarıyla uygulama becerileri konusunda sizi sürüden ayrı bir yere koyarken, hipnoz ve hipnoterapi ile ilgili optimum bilgi ve becerilerle donatacak.

BU BİR “ZOOM” EĞİTİMİ DEĞİLDİR, KLİNİĞİMİZDE YÜZ YÜZE KATILIMLA GERÇEKLEŞEN BİR GRUP EĞİTİMİDİR.

(Eğitimin online versiyonunu almak isterseniz “Online Hipnoz Eğitimi” sayfasını ziyaret ediniz.)

Bonuslarla ilgili geniş bilgiyi, eğitim ücretini, katılım şartlarını ve ödeme seçenekleriyle ilgili bilgileri aşağıda göreceksiniz, okumaya devam ediniz.

Hipnoz Eğitimi Yorumları

Yüz Yüze Hipnoz Eğitimi Süresi Ne Kadar? 

Yüz yüze grup eğitimi olarak yapılan Sertifikalı Hipnoz Eğitimi, toplam 52 saatlik bir hibrit öğrenim deneyimidir:

  • Hafta sonu gerçekleşen 2 tam günlük yüz yüze uygulamalı grup eğitimi (18-20 akademik saat) + 30 saatin üzerinde online süpervizyon içerikleri ile 52 saatin üzerinde eğitimdir. 
  • Eğitimden sonra erişiminize açılacak olan süpervizyon modülünde, farklı kişilere farklı konuda yapılan bir çok gerçek hipnoterapi seanslarının açıklamalı profesyonel çekimlerini izleyerek gerçek uygulamaları kesintisiz gözlemleme şansına sahip oluyorsunuz.
  • Süpervizyon modülünde, canlı eğitimlerimizdeki “soru-cevap” oturumlarının çekimleri de olduğundan, izlediğiniz canlı seansları yorumlarken aklınıza gelebilecek tüm sorular da bu süpervizyon modülünde izlenebilmektedir. 
  • Eğitim sonunda alacağınız sertifikanızın yanı sıra, süpervizyon modülünü de tamamladıktan sonra erişiminize açılacak olan online sınava istediğiniz zaman girerek süpervizyon sertifikası da alacaksınız. Böylece eğitim kazanımlarınızı test etme imkanı bulacaksınız.

En iyi hipnoz eğitimi deneyimini sunmayı hedefledik!

Bizim verdiğimiz yüz yüze eğitimin diğer hipnoz eğitimlerinden en önemli avantajlarından biri; hipnoz eğitimi sonrasında ücretsiz olarak erişiminize açılacak olan hipnoz süpervizyon modülü ile bilgilerinizi pekiştirme imkanı verilmesidir. Size en iyi hipnoz eğitimi deneyimini sumak için, yüz yüze eğitime katılanlara online süpervizyon modülü oluşturarak öğrenme deneyimini en üst kaliteye çıkarmayı hedefledik.

hipnoz eğitimi süpervizyon, sertifikalı hipnoterapi eğitimiYüz yüze verilen diğer eğitimlerde, yapılan uygulamaları eğitim sırasında sadece bir kez  gözlemleme imkanınız varken, bizim verdiğimiz eğitimde hipnoza alma tekniklerini hem eğitim sırasında kendi gözünüzle canlı olarak gözlemleme imkanınız oluyor, hem de eğitim sonrasında erişiminize açılacak olan süpervizyon modülü sayesinde farklı gerçek kişilerle ve farklı konularda yapılan gerçek hipnoterapi seanslarını, 1 yıl boyunca istediğiniz kadar ve defalarca izleme şansı buluyorsunuz. 

Süpervizyon videolarımız, bilgi ve becerilerinizi en üst seviyeye çıkarmanız konusunda size eğitimden sonra da destek olmaya devam edecektir. ÖĞRENDİĞİNİZ HİÇBİR ŞEYİ UNUTMAYACAKSINIZ!

Bizim verdiğimiz yüz yüze hipnoterapi eğitimine katılanlar, yakın planlar içeren ve birkaç çekim açısı ile sunulan gerçek hipnoterapi seanslarının kesintisiz profesyonel çekimlerini içeren “hipnoz eğitimi süpervizyon videoları” paneline de erişim hakkına sahip oldukları için, gerçek hipnoz seans içeriklerini defalarca adeta ön koltuktan izleyerek, bilgi ve becerilerini en üst düzeye taşıma şansı buluyor. 

Hipnoz Eğitimi Süpervizyon Modülünün İçeriği

Yüz yüze hipnoz eğitimi tamamlandıktan sonra ücretsiz olarak online ortamda erişiminize açılacak olan Hipnoz Süpervizyon Modülü’de, her bir bölümde farklı kişilerle ve farklı konularda olmak üzere; A’dan Z’ye bir hipnoterapi seansının nasıl yapıldığını bir çok farklı seans çekimlerini açıklamalı alt yazılar eşliğinde izleyerek, seans dinamiklerini kesintisiz olarak gözlemleme şansınız olacak. 

Online hipnoz EğitimiSüpervizyon modülündeki her bir seans videosunda şunları gözlemleme şansınız olacak;

  • Danışan ile problem hakkında ön görüşme yapılması;
  • Hipnotik testlerin yapılarak kişinin telkin modelinin tespit edilmesi ve hipnoza hazırlanması;
  • Kişiyi kendisi için uygun olduğunu tespit ettiğimiz bir yöntemle hipnoza alma;
  • Belirtilen konu ile ilgili hipnoterapinin uygulanması;
  • Kişiyi hipnozdan çıkarma;
  • …ve seans sonrası soru-cevap bölümlerini de içeren kesintisiz, montajsız, kurgusuz, gerçek hipnoterapi seans çekimleri.

Eğitmen

Burak Uçkun
BURAK UÇKUN
Uzm. Klinik Psikolog

Uzm. Kln. Psk. Burak Uçkun

Klinik Psikolog Burak Uçkun, Hipnoterapi eğitimini dünyada ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoz Akademisi olan, Los Angeles’ta bulunan Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)’de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, ABD’de 54 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır.

Kln. Psk. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un akredite hipnoterapistler listesinde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir. (Lisans No: 11156582). 

1971 doğumlu olan Burak Uçkun, “Psikoloji Lisans” eğitimini Nişantaşı Üniversitesi‘nde yüksek onur derecesiyle, bölüm ikincisi olarak tamamladı. “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (tezli)” eğitimini de Beykent Üniversitesi‘nde; Uçak Fobisinin Hipnoz ve Sanal Gerçeklik Terapisiyle Giderilmesi konusunda yazdığı uygulamalı bilimsel araştırma tezi ile tamamladı. Klinik Psikolog Burak Uçkun hakkında geniş bilgi için ana menüdeki “Hakkımızda” başlıklı bağlantıya tıklayabilirsiniz.

hipnoz eğitimi
hipnoz eğitimi

Hipnoz Eğitimi Tanıtım Videoları

Hipnoz Eğitimi | Grup Eğitimine Kayıt Prosedürü

  • Her eğitim döneminde kontenjan sadece 6 kişidir. (Adeta özel ders verimliliğinde eğitim alacaksınız). 
  • Eğitim kontenjanımız sınırlı olduğu için kesin kayıtlar “başvuru sırasına göre” yapılmaktadır. Ön ödemenizi yaptığınızda, kaydınız kesinleşmiş olur.
  • Başvuru için e-posta veya telefon yoluyla irtibata geçebilirsiniz. Ya da ön başvuru formunu doldurarak bilgi alabilirsiniz.
  • Başvurunuzu takiben, size bilgi içeren e-posta gönderilir.

Eğitim Tarihi:

  • Her ay bir eğitim yapılmaktadır. İlgili aydaki eğitimin kesin tarihini, o ayın kontenjanı dolduktan sonra kaydı kesinleşen 6 katılımcı ile beraber belirliyoruz. 
  • Kontenjan dolduktan sonra, tüm katılımcılara uyan bir hafta sonunu belirlemek üzere sizinle telefonla irtibata geçerek sizin için uygun olan en az 2 adet hafta sonu seçeneğinizi belirmenizi rica ediyoruz. (Kaydınızı kesinleştirmeden önce, kayıt olacağınız eğitim ayı içinde en az iki hafta sonunuzun müsait olduğuna emin olmalısınız).
  • Kaydını kesinleştiren 6 katılımcının da alternatifli tarih önerisi alındıktan sonra, herkes için uygun olan ortak bir hafta sonu tarihi belirlenerek, eğitimimizi kursiyerlerle beraber belirlediğimiz tarihte gerçekleştiriyoruz.
  • İlgili ayın kontenjanı dolmadan önce kaydınızı kesinleştirmek için, katılmak istediğiniz eğitim ayı gelmeden önce “ön rezervasyon kaydınızı” tamamlamanız faydalı olur. Son ana bırakırsanız kontenjan dolabilir.

Ödeme Prosedürü:

  • Eğitim ayı gelmeden önce 3000 TL ön rezervasyon (depozito) ödemenizi yaparak, ilgilendiğiniz ay için yerinizi rezerve edebilir; ya da tercihinize göre ücretin tamamını ödeyerek kaydınızı kesinleştirebilirsiniz. 
  • Ön ödeme yaparak ön rezervasyonlarını kesinleştirenlerle “eğitim tarihini belirlemek üzere tekrar irtibata geçildiğinde”, 3 gün içinde bakiye ödemesini tamamlayarak kaydını kesinleştirmesi gerekmektedir. 

Ödeme Yöntemi: 

  • Tüm ödemelerinizi online ödeme sistemimiz üzerinden, TAKSİTLE veya PEŞİN seçenekleriyle yapabilirsiniz. Online ödeme yapmak için e-posta adresinize gönderilecek olan isminize özel düzenlenmiş online ödeme linki üzerinden 12 aya kadar taksitle yapabileceksiniz. (Ödeme linki, isme özel olarak hazırlanarak, sadece başvurusu onaylanan katılımcılara gönderilir)
  • Tercihinize göre ödemenizi banka havalesi (EFT/IBAN) yolu ile de yapabilirsiniz. (Banka havalesi ile yapmak isterseniz taksit seçeneği yoktur).

Hipnoz Eğitimi Kayıt İptali Şartları

  • Eğitim başlangıç tarihine son 15 gün kalana kadar mücbir sebeplerle eğitimden vazgeçmeniz halinde; 2 iş günü içinde ödemenizin tamamı kesintisiz olarak iade edilir ya da arzu ederseniz kaydınız, bir sonraki eğitim tarihine de aktarılabilir.
  • Eğitime katılamayacağınızı, eğitime 15 günden fazla zaman kala bildirirseniz; ek ödeme yapmaksızın kaydınızı bir sonraki eğitim tarihine aktarabilir ya da kesintisiz olarak tam ücret iadesi alabilirsiniz.
  • Eğitimlerimizde kontenjan sınırlı olduğu için, son anda yapılan iptallere sıcak bakılmıyor. Eğitim tarihine 15 günden az zaman kala yapılan kayıt iptali talepleri, her ne sebeple olursa olsun kabul edilmez, ücret iadesi yapılmaz. Eğitime 15 günden az zaman kala yapılan iptallerde yeriniz boş kalacağı için, 2000 TL ek ödeme ile kaydınızı bir sonraki eğitim tarihine aktarabilirsiniz.
  • Kontenjanımız genellikle günler öncesinden dolar. Herhangi bir eğitim tarihinin ertelenme ihtimali çok düşük olsa da Hypnotistanbul eğitimi herhangi bir sebeple ertelerse; tercihinize göre, sizin için ayrılan yer (yeni tarih sizin için de uygunsa) ilan edilen bir sonraki eğitim tarihi için rezerve edilir. YA DA katılımcı, erteleme duyurusunu takip eden iki gün içinde ilan edilen yeni eğitim tarihinin kendisi için uygun olmadığı için eğitime katılamayacağını bildirirse; ödemiş olduğu ücretin tamamı, 2 iş günü içinde katılımcıya kesintisiz olarak iade edilir.
 

Ödemesini yaparak kaydını kesinleştirmiş olanlar ve/veya ön ödeme yaparak rezervasyon yaptırmış olanlar, bu şartları kabul etmiş sayılır.

İstanbul eğitimlerimiz kendi eğitim salonumuzda gerçekleştirilmektedir. İzmir eğitimlerimiz Alsancak Hilton Otel’de, diğer şehirlerdeki eğitimlerimiz anlaşmalı otelimizin toplantı salonunda gerçekleşmektedir.

Hypnotistanbul, herhangi bir sebeple veya mücbir sebeplerle eğitim tarihini ileri bir tarihe erteleme hakkını saklı tutar.

    Lütfen e-posta adresinizi ve irtibat numaranızı doğru yazdığınıza emin olunuz. E-mail adresinizi yanlışlıkla hatalı yazarsanız mesajımız size ulaşamaz.

    Eğitim Durumunuz (İşaretleyiniz)*

    Yaşınız *

    Eğitimlerimizden nasıl haberdar oldunuz?(İşaretleyiniz)*

    Başvurunuza istinaden öncelikle e-posta ile irtibata geçeceğiz.
    Tüm başvurulara en geç 24 saat içinde kesinlikle cevap yazılır.
    24 saat içinde bizden haber alamazsanız, lütfen spam kutunuzu kontrol ediniz.

    Hipnoz Eğitimi Sıkça Sorulan Sorular

    Hipnoz Eğitimi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yasal Bilgilendirme

    “Eğitiminize katılırsak vereceğiniz sertifika bana hipnoz uygulama yetkisi verecek mi? Sertifika bana Sağlık Bakanlığı onaylı hipnoz yapma yetkisi veriyor mu?…” sorusu, en sık sorulan sorulardandır. Dünyanın tüm ülkelerinde ve Türkiye’de hipnoz alanında açılan özel kurslarda verilen sertifikalar, “hekim, psikolog, psikiyatrist” ve benzeri meslek gruplarından olmayan hiç kimseye sağlık bakanlığı nezdinde bir teşhis veya tedavi uygulama yetkisi veremez. “Hipnoz Eğitimi” kapsamında verilen tüm sertifikalar, “katılım sertifikaları”dır. Katılım sertifikası almak, teşhis ve tedavi yetkisi olmayan kişilere hipnoz ile herhangi bir “tedavi” yapma yetkisi vermez. Zira Türkiye’de (ve dünyada) teşhis ve tedavi yetkisi tüm dünyada, kanunlarca sadece hekimlere verilmiş bir yetkidir. Uluslararası geçerli sertifika diye bir şey de yoktur.

    Eğer amacınız hipnozla “tedavi” yapmaksa, bu yetkiyi hipnoz eğitimi sertifikası değil, üniversite diplomanızın verdiğini unutmayınız. Hipnoz sertifikaları kişiye “hipnozla hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez. Dünyada, hekim haricindeki kişisel gelişim uzmanları sadece mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim ve motivasyon kapsamında olan (vocational and avocational self improvement) konularda hipnoz uygulayabilmekteler. Her ülkenin kanunları farklıdır. Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Kişinin hangi konularda hipnoz uygulayabileceği ile ilgili yetkiyi veren şey “sertifika” değil, “üniversite lisans ve doktora diplomalarıdır”. Bu nedenle, hipnoz eğitimi alan kişilerin hipnozu kendi yetkinliklerinin yasal sınırları içinde kullanmaları, kendi sorumluluklarındadır.

    Her Psikolog veya Psikiyatrist aynı zamanda bir Hipnoterapist veya Hipnoz uygulayıcısı değildir. Hipnoterapi eğitimi ayrıca alınmış olmalıdır. Hekimler de hipnozu sadece eğitimini aldıkları kendi uzmanlık alanlarında uygularlar. Örneğin Astım hastalığı konusunda göğüs hastalıkları uzmanı, ağrısız doğumda kadın doğum uzmanı, cilt hastalıkları konusunda dermatolog, ruhsal hastalıklarda psikiyatri uzmanı, diş çekimi ve diş eti hastalıklarında diş hekimleri, hem bilgi ve yeterlilik, hem de yasal olarak yetkilidirler. Çünkü söz konusu hastalıkları tedavi ederlerken hipnozu kendi uzmanlık bilgileri içinde ekstra bir destek aracı olarak kullanacaklardır.

    Hipnozun kullanım alanı sadece hastalık tedavisi veya klinik konular değildir. “Tedavi” kapsamı dışında bir çok kullanım alanı vardır. (Kişisel gelişim ve pozitif değişim alanları gibi). İşte bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinde Hipnoterapistlik ayrı bir meslek grubu olarak tanımlanmış ve hekim olan ve hekim olmayan uygulayıcıların kullanım alanları da net olarak ayrı ayrı tanımlanmıştır. Dünyada hipnozu öğrenmek, kendi alanının sınırlarını aşmamak şartıyla kullanmak kimseye yasaklanmamıştır. Hipnozla “tedavi kapsamına girecek konularda hekim olmayan kişilerin uygulama yapması”, elbette dünyada kanunlarca kısıtlanmıştır. Ancak bu sadece hipnoz için değil, “tedavi” amaçlı olarak kullanılabilen tüm uygulama ve yöntemler (araçlar) için geçerlidir. 

    Hekim/psikiyatr/diş hekimi vb değilseniz, ne hipnozla ne başka bir yöntemle “teşhis ve tedavi” yetkiniz yoktur. Üç beş günlük bir eğitimle böyle bir yetki sahibi olmak zaten eşyanın doğasına aykırıdır.

    Hipnozu kendi yetkinlik ve yeterlilik sınırlarınız dahilinde uygulamak üzere hipnoz eğitimine katılabilirsiniz elbette ancak eğer “tıp hekimi, diş hekimi, psikiyatrist hekim, klinik psikolog vb” meslek gruplarından birinde değilseniz, hipnoz eğitimine katılmış olmak size sağlık bakanlığı nezdinde bir uygulayıcı yetkisi vermez. Ancak dünyada hipnotistler, eğitimciler, kişisel gelişimciler vb de hipnozu literatürde “hastalık” kategorisinde olmayan konularda; mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim alanlarında (vocational and avocational self improvement) başarıyla kullanabilmekteler.

    Katılacağınız hipnoz eğitimini seçerken, hipnozu etik kurallarıyla beraber en doğru şekilde öğrenebileceğiniz kaliteli bir eğitime katılıp katılmadığınızı sorgulamak iyi bir fikirdir. Zira alacağınız hipnoz eğitimi sertifikası, sizin bu eğitimi tecrübeli ve ciddi bir kişi/kurumdan aldığınızı belgeleyen bir katılım sertifikasıdır.

    Bazı hipnoz eğitimi veren kişi ve kuruluşların sitelerinde görülen uluslararası geçerli sertifika safsatalarına da inanmayınız. Hepsi aslında katılım sertifikasıniteliğindedir. Uluslararası geçerli sertifika diye bir şey yoktur.

    Türkiye’de hipnoz eğitimi veren bazı kişi ve kurumlar, herhangi bir ülkede yetkilendirme izni olmayan bazı sıradan yabancı hipnoz derneklerinin logosunu kullanma hakkını küçük bir ücret karşılığında satın alarak eğitim verdikleri kişilere “uluslar arası geçerlilikte sertifika veriyoruz” diyerek sertifikalarını özel bir yetki veriyormuş gibi lanse etmektedirler. Her ülke kendi kanunlarına tabidir; dolayısıyla ULUSLAR ARASI GEÇERLİ SERTİFİKA DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

    Unutmayın; Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar kişiye herhangi bir “teşhis ve tedavi” yetkisi vermez. Türkiye’de hekim, psikolog vb meslek mensubu olmayan kişilere böyle bir yetki veren bir hipnoz eğitimi bulunmamaktadır. Bu iddiada olan sertifika vaatlerine itibar etmeyiniz. Verilen tüm sertifikalar birer katılım sertifikasıdır. Hekim ya da klinik psikolog değilseniz, hipnozu “tedavi/terapi” amaçlı kullanamazsınız. Verilen hipnoz eğitimi sertifikaları sadece birer “katılım sertifikası” niteliğindedir. 

    Sertifikalı Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikaların Sağlık Bakanlığının verdiği bir “yetki belgesi” niteliğinde olmadığını; bu yetkiyi verenin sertifika değil, kişinin kendi uzmanlık alanında almış olduğu üniversite diploması olduğunu bilmeniz önemlidir.

    Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar, müfredatı sağlık bakanlığınca onaylanmış olan sertifikalardır ve sadece hekimlerin, diş hekimlerinin ve klinik psikologların katılımına açıktır. (Normal psikologlar da katılamıyor, sadece klinik psikoloji yüksek lisansı olan psikologlar katılabiliyor)Görüldüğü üzere; Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika veren bir eğitime kabul edilen kişiler, terapi/tedavi yetkisi zaten var olan kişilerdir. (Hekimler ve klinik psikologlar katılabiliyor). Dolayısıyla, yetkiyi veren şey yine o sertifika değil, kişinin üniversite diploması… Yine de sertifikalar, kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Örneğin bir diş hekimi, cilt hastalıkları konusunda hipnoz yapmaz. Bir cilt hastalıkları uzmanı da panik bozukluk konusunda hipnoz yapmaz. Sağlık bakanlığı onaylı sertifika olması, her konuda uygulama yapabileceği anlamına gelmez. 

    Kısacası; kişinin hangi konularda hipnoz uygulayabileceği ile ilgili yetkiyi veren şey sertifika değil, “üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora diplomalarıdır”. Bu yüzdendir ki, Sağlık bakanlığı onaylı bir eğitime sadece hekim, diş hekimi ve klinik psikologlar katılabilmektedir. Başka alanlardan katılımcı kabul edilmemektedir.

    Bizim eğitimimiz Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika veren bir hipnoz eğitimi değildir. Bizim verdiğimiz sertifika, “katılım sertifikası” niteliğindedir. Eğitiminizi ciddi ve uzman bir kurumdan öğrendiğinizi belgelemekten ibarettir. Size Sağlık Bakanlığı nezdinden bir yetki vermez. Bizim verdiğimiz eğitim zaten insan sağlığına yönelik tıbbi tedavi konularına değinmez. Hipnoza alma tekniklerini ve temel konularda nasıl hipnoterapi yapılacağını ve hipnoterapiyi kendi uzmanlık alanınıza nasıl entegre edeceğinizi. Örneğin bir klinik psikolog iseniz, Panik Bozukluk nedir, tanı kriterleri nelerdir, nasıl tedavi edilir, zaten bilirsiniz… Dolayısıyla, hipnoz eğitimi aldığınızda, Panik Bozukluk konusunda hipnozu nasıl uygulayacağınızı eğitimde öğretmesek de, eğitimde telkin verme sanatının inceliklerini ve mekaniğini öğreneceğiniz için bu konudaki tedavi uygulamalarınızda hipnozu da kullanabilir hale gelirsiniz. Bu hipnoz eğitimi, bir uygulama ve metodoloji eğitimidir.   

    İhtiyacınız sağlık bakanlığı onaylı bir sertifika ise ve hekim iseniz, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedefleyen hipnoz eğitimine katılmalısınız.

    Bir sertifikanın e-devlet’te görünmesi ne anlama gelir, gelin önce bu sorunun cevabına değinelim:

    Sertifikalı eğitimler veren herhangi bir kurumun verdiği herhangi bir sertifikanın E-Devlet’te görüntülenebiliyor olması da o sertifikanın herhangi bir yetki verdiği ya da yasal geçerlilik/akreditasyon sahibi olduğu anlamına gelmez. Sadece, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir öğretim kurumundan alınmış bir belge olduğunu gösterir. Örneğin MEB’e bağlı bir kurumdan biçki-dikiş kursu alırsanız, o da E-Devlette sorgulanabilir. Ancak o kursu almış olmanız, kursun size “terzi olma yetkisi” sağladığı anlamına gelmez. Ya da E-Devlette görünmeyen bir yerden biçki-dikiş kursu almış olmak, kişiyi biçki-dikiş konusunda daha az yetkili yapmaz. Bizim kurumumuzun ana faaliyet konusu eğitim değil, bire bir danışmanlık seansları olduğu için, biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir “eğitim kurumu” statüsünde değiliz. Danışmanlık şirketi  statüsündeyiz. MEB’e bağlı bir eğitim kurumu olmadığımız için de bizim verdiğimiz hipnoz eğitimi sertifikası E-Devlet’te sorgulanabilir değildir. Sertifikapress gibi sertifika sorgulama sistemleri veya “Üniversite Onaylı Sertifika” adı altında verilen sertifikalar da yasal bir yetki vermez. Sadece ticari bir şeydir. Bazı kurumlar üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ile komisyon karşılığı anlaşma yaparak üniversiteye kurs sertifikasını onaylatıyorlar. Bunlar da sadece katılım sertifikası niteliğindedir. Yetki veren sertifikalar değildirler. Üniversiteler bir eğitim kurumu olduğu için de sertifika E-devlet’te görünür. Ancak e-devlet’te sertifikanın görünüyor olması o sertifikanın “devlet onaylı” olduğu anlamına gelmediği gibi, yetki veren bir belge olduğu anlamına da gelmez. Sadece kursu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir eğitim kurumundan aldığı anlamına gelir, Sertifika veren bazı kurslar, Sertfikapress’e yıllık ücret ödemek suretiyle üye olup, sertifikapress’ten sorgulama hizmeti de alabiliyorlar ama yetkiyi veren şey sizin üniversite diplomanızın verdiği yetkidir. Unutmayın; hiçbir hipnoz eğitimi sertifikası, hekim ya da psikolog olmayan birine herhangi bir yetki vermez. Yetkiyi veren e-şey, üniversite diplomanızdır. E-devlette görünen sertifikalar E-Devlet’te görünmeyenlerden daha itibarlıdır diye bir şey yoktur. Google’da kısa bir araştırmayla, bu konuda daha geniş bilgi bulabilirsiniz. 

    Evet. Hipnoz yapmayı kesinlikle öğreneceksiniz. Ancak bu sorunun cevabı sizin özelliklerinize, entelektüel yapınıza ve iletişim becerilerinize de bağlıdır. Bir şeyi öğrenmek ve yapabilmek, bu bağlamda kişiden kişiye göre farklı anlamlara gelebilir. Bu tür eğitimlerle ilgili bilinmesi gereken en önemli şey; “SERTİFİKA HİPNOZ YAPMAZ”. Hipnoz eğitimi almanız size hipnoz yapmayı %100 öğretecektir elbette. Ancak hipnoz psikolojisinde iletişim becerisi ve danışanla terapötik bağ kurmak çok ama çok önemlidir. İletişim becerisi olmayan birisi, kaç tane hipnoz sertifikası alırsa alsın, hipnoz uygulama konusunda ustalaşamayabilir. Ustalaşmak, sizin bu konuda kendinizi geliştirmeye ne kadar açık ve istekli olduğunuza bağlıdır. Bol bol egzersiz yapmalısınız. Başarıyla uygulama becerisini de öğrendiklerinizi bol bol uygulamakla kazanabilirsiniz.

    Bir futbolcu, gol atmayı ve futbolu teorik olarak öğrenebilir. Ancak antrenman yapmazsa, çaba göstermezse, pratik yapmazsa, vasat bir futbolcudan öteye geçemez. Bu, antrenörlük için de geçerlidir. Antrenör sertifikası almak, takımı şampiyon yapacağının garantisini vermez. Bu, kişinin yeteneğine ve vizyonuna da bağlıdır. Bir piyanist için de öyle değil midir? Unutmayın; Sertifika hipnoz yapmaz. Hipnoz eğitimi aldıktan sonra hipnoz yapmayı %100 öğreneceğinizin garantisini verebilirim. Ancak siz de hipnozu öğrenme disiplini konusunda %100 çaba, dikkat ve özen göstereceğinizin garantisini vermelisiniz.  

    Hipnozla sağlık alanında terapi yapmayı öğrenmek demek, ilgili rahatsızlıkların doğasını tanımayı, bununla ilgili sağlam bir eğitim almayı gerektirir. Zira problemin doğası ile ilgili bilmeniz gereken mesleki alt yapınızı hipnoz eğitimi ile değil, lisans ve yüksek lisans eğitiminiz ile edinirsiniz. Hipnozun nasıl yapıldığını öğrenmeniz, kişisel gelişim ve motivasyona yönelik bir çok konuda hipnoz yapma becerileri kazanmanız için yeterli olacaktır.  Ancak psikolog veya hekim değilseniz ve amacınız 2 günde yetki veya meslek edinmekse, Türkiye’de öyle bir kurs yoktur. Bu tür kurslarda verilen tüm sertifikalar katılım sertifikalarıdır, kişiye bir yetki vermez. Hipnozu ne konuda uygulayabileceğinizle ilgili yetkiniz, sizin üniversite diplomanızın verdiği yetkilerle sınırlı olacaktır.  

    Hipnoz Tedavinin Kendisi Değil, Bir “Araç”tır. Örneğin bir gitar ile güzel bir beste de yapabilirsiniz, birinin kafasına vurursanız kişiye zarar da verebilirsiniz. Bu durumda “Gitar tehlikelidir” diyerek yasaklamak, ya da sadece polis ve askerler gitar kursu alabilir” demek ne kadar mantıklıdır? Yasalar gitar çalmayı veya öğrenmeyi değil, onu nasıl kullanacağınızın sınırlarını belirler. Gitar tehlikeli değildir, onu nasıl kullandığınıza göre tehlikeli hale de gelebilir. Ya da bir kalemle resim yapabilirsiniz; şiir, roman, şarkı yazabilirsiniz… Ama birinin gözüne batırırsanız, zarar verirsiniz.

    Hipnoz da böyledir: 3 aylık ya da 3 günlük eğitim olması fark etmeksizin, eğer Bipolar bozukluğu olan birine mani evresindeyken herhangi bir konuda da olsa hipnoz yaparsanız, zarar verirsiniz. Ya da Psikozu olan birine hipnoz yaparsanız, majör depresyonu olan birine hipnoz yaparsanız; bu kişilere hipnoz yapmak, kalemi göze sokmaktan farksızdır… Hekim ya da klinik psikolog değilseniz, uygulama yapacağınız kişileri ve konuları özenle seçmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı hem yüz yüze grup eğitiminde hem de online eğitimde detaylıca ele alıyoruz.  

    Herkes, örneğin “özgüven arttırma” veya “hedeflere ulaşma” konusunda, yani kişisel gelişim ve motivasyon konularında hipnoz teknikleri ile yapılabilen uygulamaları öğrenebilir. Ancak kimleri hekime yönlendirmeniz gerektiğini, kimleri psikoloğa veya ilgili branşlardaki uzmanlara yönlendirmeniz gerektiğini (kırmızı çizgileri) bizim eğitimimizde kapsamlı olarak işliyoruz, merak etmeyin.

    Motivasyon, mesleki ve hobisel kişisel gelişim konularında telkin içeren bilinçaltı eğitimler vermek için de Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya gerek yoktur zira siz hipnoz ile tıbbi tedavi yapmayacaksınız. Sanılanın aksine, hipnozun tek kullanım alanı insan sağlığına yönelik tıbbi konular değildir. Hayatın kendisi telkindir. Günlük hayatımızdaki her iletişimimiz “telkin” içerir.

    Herkes hipnoz eğitimi alabilir tabi ki. Bilgi çağındayız. Hipnozu öğrenmek kimseye yasak değildir. Ancak öğrendiğiniz yöntem ister hipnoz olsun ister ne yöntem olursa olsun; ilgili öğretiyi hangi konularda ve nasıl kullanacağınız tamamen sizin o alandaki yasal yetkinliğinizle sınırlıdır.

    Hipnoz eğitimi almışsanız ve hekim iseniz, yetki ve bilgi alanlarınızın sınırlarını aşmadan hipnozu kendi alanınızdaki konularda uygulayabilirsiniz. Her ülke kendi kanunlarını kendi koyar, dolayısıyla “Uluslararası geçerli sertifika” diye bir şey yoktur. Hipnoz eğitimi alabilirsiniz, ancak hekim ya da klinik psikolog değilseniz sağlık alanındaki konularda hipnoz yapmamalısınız.

    Hipnoz eğitimi sonunda alacağınız sertifika bir katılım sertifikası niteliğinde olup, hipnozu ciddi ve uzman bir kurumdan öğrendiğinizi belgelemeniz içindir. Bir yetki vermez. Kısacası, hipnoz tehlikeli değildir, ama hipnozu ne konuda kullandığınıza göre elbette her şey gibi, hipnoz da tehlike yaratabilir. Kalemi birinin gözüne batırmamanız öğretildiğinde kalemi göze batırmadığınız sürece birine zarar vermeniz mümkün değildir. 

    Hipnoz, modern tıbba alternatif bir tedavi aracı olarak sunulmadığı sürece (ve ne amaçla kullandığınıza paralel olarak), belli bir entelektüel alt yapıya sahip herkesin öğrenebileceği bir iletişim aracıdır. Elbette siz de hipnoz eğitimi alabilirsiniz.

    Evet, hipnoterapistlik bir uzmanlıktır. Hipnoterapi, “hipnoz ile tedavi” demektir. Hipnoterapistler Hipnoz konusunda ve bunun klinik kullanım alanları ve teknikleri konusunda eğitim almış hipnoz uzmanlardır. Türkiye’de meslek tanımları içinde “hipnoterapistlik” diye bir yasal meslek tanımı yoktur. Ama dünyada kabul gören bir “hipnoterapistlik” ünvan ve kavramı mevcuttur: 

    “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusu, ABD’de “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri tanımlıdır. 1968’de kurulan ve 52 yılın üzerinde geçmişiyle ABD’de çapında ulusal akreditasyona sahip dünyanın ilk Hipnoterapi Akademisi HMI (Hypnosis Motivational Institute) ‘ın kurucusu ve Hipnoz’un dünyaca kabul görmüş duayenlerinden sayılan John Kappas, 1973 yılında ABD’nin “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü” ne giren “Hipnoterapist” ünvanın tanımını yapan kişidir. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusunun dünyaca kabul görmüş tanımı, Amerika’nın “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri, şu anda da yürürlükte olmak üzere şu şekilde tanımlıdır:

    Motivasyonu artırmak veya davranış biçimini değiştirmek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir. Danışan ile problemin doğasını belirlemek için görüşür. Hipnozun nasıl işlediğini ve hipnoz sırasında neler yaşatacağını danışana açıklayarak hipnotik duruma girmesi için onu hazırlar. Bazı hipnotik testler uygulayarak danışanın “fiziksel telkin edilebilirlik” ve “duygusal telkin edilebilirlik” derecesini belirler. Sonra danışanda hipnotik durum oluşturur. Problemin analizini ve uygulanan bu hipnotik testlerin yorumunu temele alarak hipnotik teknikleri ve yöntemleri danışana göre uyarlar ve uygular. Gerekli gördüğü durumlarda danışana oto hipnozu öğretebilir.

    Buradaki “fiziksel telkin edilebilirlik” (physical suggestibility) ve “duygusal telkin edilebilirlik” (emotional suggestibility) terimleri J. Kappas’ın (1925–2002)’ın 30 yıllık araştırmaları sonucunda dünya hipnoterapi literatürüne kazandırdığı iki teknik terimdir. “Duygusal olup olmamak” ile alakalı bir durum değildir; süjenin dolaylı telkinlere mi yoksa direkt telkinlere mi daha yatkın olduğu konusuna işaret eder. (Burak Uçkun’dan Hipnoz Eğitimi aldığınızda kişilerin telkin modelini nasıl tespit edeceğinizi de öğreneceksiniz.)  

    “Hipnoterapist kimdir” sorusunun mesleki tanımı bugüne kadar bir değişikliğe uğramaksızın Amerika’nın Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü’nde bu şekilde tanımlıdır. “Hipnoterapist” kavramı henüz Türkiye’de meslek olarak tanımlanmamış olduğu için bizde “hipnoterapistlik” diye bir meslek yoktur.

    Dikkat ederseniz yukarıdaki evrensel tanımda ne “teşhis” veya “tedavi” den bahsedilmiş, ne de herhangi bir meslek mensubu olma şartı aranmış. Yurt dışında bir çok ülkede Hipnoterapistlik, yasalarda ayrı bir mesleki eğitim alanı olarak tanımlandığı için, Hipnoterapist’in literatürdeki bu resmi tanımında hekim olma şartından da bahsedilmemiş olduğu görülmektedir.

    ANCAK: Hipnoz bir araçtır ve ne amaçla kullanıldığına dair yasalar vardır. Dünyanın diğer ülkelerinde de, tıp hekimi olmayan hiç kimse, hipnozu “tedavi” amaçlı konularda kullanmaya yetkili değildir. Hipnoterapi, “hipnozla terapi” yani “tedavi” anlamına gelir. Hipnoz ise bir araçtır ve tedavide kullanımı olduğu gibi, tedavi dışında kalan konularda da çok çeşitli kullanım alanları vardır. Hipnoz ve Hipnoterapinin farkını bilmeniz önemlidir. Hipnotist ve Hipnoterapist, farklı kavramlardır.

    Hipnoterapi’nin İngiltere’de konumlandırılması ise şu şekildedir gelişmiştir; 2002 yılında İngiltere Eğitim Bakanlığı, “Hipnoterapi” ile ilgili, kendi ulusal mesleki yeterlilik temellerine dayanan bir “Ulusal Meslek Standartları” geliştirdi. Bu standartlar Hipnoterapist’lerin aldığı hipnoz eğitiminin standartlarını da belirlemiş oldu. İngiltere’nin “Nitelikler ve Müfredatlar Müdürlüğü” şemsiyesi altında ve Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi’ne dayalı olarak belirlenen bu “ulusal meslek standartları” ile beraber Hipnoz uzmanlığı, İngiltere’de tıp, psikoloji veya psikiyatri gibi herhangi bir meslek grubunun tekeline verilmeksizin, tek başına bir uzmanlık olarak konumlandırılmış durumda.

    Özet olarak, dünyanın birçok modern ülkesinde hipnoz ve hipnoterapistlik ya ayrı bir uzmanlık alanı ve özgün bir meslek olarak konumlandırılmış durumda. Kısıtlamalar getirilen bölge ve ülkeler olsa da, bu kısıtlamaların amacı ve içeriği: hipnozun hastalık tedavisi veya tıbbi teşhis veya “tedavi” amacıyla kullanılmasını engellemek için olan, sağlık alanındaki kullanımına yönelik kısıtlamalardırTabi ki “teşhis ve tedavi” sadece ve sadece tıp mensuplarına bırakılması gereken bir süreçtir. Sadece hipnoz değil, tıp mensupları haricindeki hiçbir uzmanlık alanı, hastalık tedavisi için hipnoz veya herhangi başka bir uygulama yapamaz.

    Hipnozun tek kullanım alanı psikiyatri veya hastalık tedavisi olmadığı için, hipnozun; hastalık tedavisi veya tıbbi uygulamaları dışında kalan diğer kullanım alanlarında hipnoz uygulamaları yapılabilmesi, hipnozu öğretme, veya hipnoz öğrenme ile ilgili dünyadaki diğer bir çok ülkede herhangi bir kanuni kısıtlama yoktur. Gösteri amaçlı sahne hipnozu gibi şovların bir çok ülkede yasaklanmasının sebebi ise hipnoz gibi değerli bir uygulamanın imajının zedelenmemesi içindir.

    Hipnotist; genel olarak hipnozu sağlık alanı dışındaki uygulamalarda kullanan hipnoz icracısıdır. Hipnoterapist ise; bazı ülkelerde hipnoterapist yetiştiren akademiler olduğu için, hipnoterapist teriminin kapsadığı sınırlar dahilinde  ülkenin mesleki terimler sözlüğünde tanımlandığı şekliyle uygulamalar yapan hipnoz uygulayıcısıdır.

    Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

    Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

    Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

    Yazarın Tüm Makaleleri
    Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

    Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

    Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

    Yazarın Tüm Makaleleri

    Bunlar da ilginizi çekebilir

    Sorularınız mı var?

    Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

    Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
    Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

    Merhaba...

    Sorunuz mu var?

    bilgi@hypnotistanbul.com 
    Tel: 0539 914 23 10

    Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

    hypnotistanbul