Hipnoterapi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hipnoterapi nedir diye merak mı ediyorsunuz? Hipnotik tekniklerle aşmak istediğiniz bir probleminiz; veya hayatınızda geliştirmek/değiştirmek istediğiniz bir şeyler mi var? Hipnoterapi seanslarının güvenli olup olmadığı konusunda endişeleriniz mi var? Ya da sadece hipnozla terapi alma fikri ilginizi çekti ve sizin için işe yarayabileceğinden şüpheniz mi var? O zaman okumaya devam edin:

Hipnoterapi Nedir?

Aslında adı üstünde. Hipnoterapi; “hipnozla terapi” demektir. “Terapi” de “tedavi” anlamına geldiğine göre; demek ki “hipnoterapi” dediğimizde aslında bahsettiğimiz şey hipnozla tedavidir. Kısacası hipnoz, terapiyle buluştuğunda buna “hipnoterapi” diyoruz. Hipnoterapi nedir diye merak ediyorsanız, öncelikle ana menüdeki Hipnoz Nedir başlıklı makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Hipnoterapi Nasıl Yapılır?

Hipnoterapi nedirHipnotik terapiler, çeşitli hipnotik indüksiyonlar yardımıyla, yüksek bir farkındalık durumuna girmekle başlar. Kişide hipnotik zihin durumu oluşturulduktan sonra, hipnoterapi yapılır. Hipnotik zihin durumuna ulaştığınızda kendinizi çok rahatlamış ve olağanüstü odaklanmış hissedersiniz. Böylece genellikle bilinçli zihninizin gevezeliğinin arkasına gizlenmiş olan bilinç dışı düşüncelerinize ulaşırsınız. Dolayısıyla onları bilinçaltı düzeyde yeniden çerçevelendirmek mümkün olur. Hipnoterapi amacıyla hipnotik zihin durumuna girdiğinizde, istediğiniz pozitif değişimleri gerçekleştirmenize yardımcı olması hedeflenen telkinlere daha açık bir zihin durumuna ulaşmış olursunuz.

“Hipnozla terapi”, yani “Hipno-Terapi” kavramı; “hipnozla tedavi” anlamına geliyor. Hipnotik teknikler kullanılarak yapılan terapi süreçleri, bazı otomatik davranışlarınızı değiştirmeyi hedefler. Hedeflerinize ulaşmanın rasyonel yollarını bulmak ve bünyenize entegre etmek için bir nevi “kim olduğunuzu keşfetme” sürecidir . Yani hipnoterapi, kendiniz ve yaşamınız için olumlu bir değişiklik yaratmayı hedefler. Kısacası hipnoterapi; zihnin gevşemiş ve maksimum odaklanmış durumlarını kullanarak bilinçaltına yeni duygu ve davranış tohumları ekme sanatıdır.

Hipnoterapi Tehlikeli midir?

Hayır. Uygun konularda ve eğitimli bir profesyonel tarafından yapıldığı sürece çok güvenli bir yöntemdir. Ancak psikoz, mani, gerçeği değerlendirme yetisi deforme olmuş olan ciddi ruh hastalıklarında hipnotik teknikler içeren terapiler uygulanması doğru değildir. Bu nedenle, hipnoterapi her derde deva bir sihirli değnek gibi görülmemelidir. Sadece hipnoterapi değil, basit bir kalem bile tehlikeli bir kullanım ile kişiye zarar verebilir öyle değil mi? Mesela kalemle çok güzel bir şiir ya da hikaye yazabilirsiniz, güzel bir resim de yapabilirsiniz. Ama birinin gözüne batırırsanız, kalem de tehlikeli bir hal alabilir. Bu durumda “kalem tehlikelidir” demek ne kadar yanlış ise, “hipnoz tehlikelidir” demek de o kadar yanlış olur. 

Aslında çoğumuz gün içinde zaman zaman hipnotik zihin durumuna gireriz. Tabii ki fark şu ki; bir hipnoterapistle çalışırken hipnotik zihin durumuna girmeyi bilinçli olarak seçiyorsunuz. Kendinizde değiştirmek istediğiniz bir şeyler (veya ulaşmak istediğiniz bir kişisel hedef) doğrultusunda hipnoterapi desteği almak üzere yapıyorsunuz. (örneğin sigarayı bırakmak gibi bir hedefiniz olabilir).

Hipnoterapi Seansı Ne Amaçla Yapılır?

hipnoterapi nedirHipnoterapinin amacı nedir? Hipnoterapi seansı ne işe yarar? Bu soruların cevabını vermeden önce “hipnozun, tedavinin kendisi değil, bir araç olduğunu” tekrar hatırlatalım. Tedavi amacıyla kullanılırsa buna “hipnoterapi” diyoruz. Terapi amacıyla hipnoz yapan kişilere “hipnotist” adı verilirken, bu tekniklerle “terapi” yapan uzmanlara ise hipnoterapist adı veriliyor. Hipnotist ve Hipnoterapist terimlerinin farkını daha detaylı izah eden makalem için buraya tıklayabilirsiniz.  Hipnoterapi kavramına dönecek olursak; hipnoterapiyi bilinçli ve bilinçsiz zihinlerimiz arasında bir “köprü” kurmak olarak görebilirsiniz. Yani sahip olduğumuzu bildiğimiz düşünceler ve farkında olmadığımız düşünceler arasında bir köprü…

“Bilinçsiz zihin” dediğimizde bu aslında beynimizin özel bir parçası değildir. Bu kavram, zihnimizde farkındalığımızın dışında olan faaliyetlere atıfta bulunan bir kavramdır. Zihnimizin bu bölümü, hayatımız boyunca aldığımız birçok kararı kontrol etme veya yönlendirme eğilimindedir. Bilinç dışı zihnimizde bastırılmış anılar, olumsuz temel inançlar da vardır. Öğrenilmiş olan bazı işlevsel olmayan kayıtlar, hayatımızda aldığımız bir çok kararın, bir çok davranışımızın ve seçimlerimizin sebebidir. Terapötik hipnoterapi, ‘unuttuğumuz’ bazı üzücü deneyimlerin günlük hayatımızdaki etkilerini gidermemize yardımcı olur. Bazı davranışlarımızı gerekçelendirmemize; ne hissettiğimizi tanımlarken aslında  gerçekte ne hissettiğimizi keşfetmemize yardım eder. Alışkanlıklarımızı yönlendiren inançlarımızı keşfetmemize ve değiştirmemize yardımcı olur .

Bilinçaltımıza, fiziksel veya duygusal bir tetikleyiciye nasıl tepki vermesini tercih ettiğimizi söyleyebiliriz . Hipnotik terapiler, bunu başarabilmemiz için bilinçaltı kayıtlarımızı yeniden çerçevelememize yardımcı olan bir yöntemlerdir. 

Hipnoterapi Seansı Nasıl Yapılır?

Farklı hipno-terapi türleri vardır, ancak aslında hepsi benzer şekilde çalışırlar:

  1. Önce terapistiniz ile hangi konuda çalışmak istediğinizi tartışırsınız; hipnoterapi seansı almak istediğiniz konu ve bu konuyla ilgili hikayeniz hakkında karşılıklı bilgi alış verişi yaparsınız.
  2. Sonrasında, hipnotizma hakkında karşılıklı geniş bilgi alış verişi yapılır. “Hipnoterapi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, nasıl bir histir” gibi sorular aydınlatılır. Böylece kişinin hipnoz ile ilgili doğru sandığı yanlışlar düzeltilir. Çünkü hipnozun ne olduğu hakkında korkutucu ve yanlış bilgilere sahip biri, hipnoza giremez. 
  3. Ardından hipnotik terapiye hazırlık için terapistinizin rehberliğinde bazı hipnotik testleri uygularsınız.
  4. Bir sandalyede veya rahat bir koltukta oturursunuz. Hipnoterapistinizin talimatlarını uygulamak üzere gönüllü katılımla talimatları takip etmeye başlarsınız. 
  5. Öncelikle hipnotize olmayı kabul etmelisiniz zira istemeyen birini hipnotize edebilmek, teknik olarak mümkün değildir.
  6. Terapistinizin sizi derin bir şekilde gevşetmesine yardımcı olmak için talimatları uygulamak için gayretli olursunuz. Bu talimatlar, çok basit uygulayabileceğiniz telkinlerden ibarettir.
  7. Terapistiniz telkinlere başlamadan önce derinliğinizi ölçer. Yeterince uygun bir derinlikte hipnotik zihin durumu oluşturabildiğinize emin olmak için yine bazı testler yapar. Sizin bu testlere verdiğiniz mikro/makro tepkilerinizi gözlemleyerek hipnoterapi için optimum derinlikte olduğunuza emin olur. 
  8. Terapistiniz telkin almaya hazır olduğunuzu tespit ettikten sonra terapiye geçilir. 
  9. Terapistiniz bu aşamada görselleştirme/imgeleme ve olumlu direkt/dolaylı telkinler gibi terapötik telkin teknikleri kullanacaktır.
  10. Hipnoterapi seansı tamamlandığında sizi trans halinden çıkarır. (Hipnotik uygulamalar sırasında kendinizden geçmeyeceğinizi, uyumayacağınızı tekrar hatırlatalım…) 

Herkes Hipnotize Olabilir mi?

hipnozla tedavi, hipnozla terapi hipnoterapiEvet. Buna inanmasa bile, kendisi de istiyorsa hemen hemen herkes hipnotize olabilir. Bu konuda geniş bilgiyi yine “Hipnoz Nedir” başlıklı makalemde bulabilirsiniz. Hipnoterapi desteği almak isteyen ve psikotik bir rahatsızlığı olmayan herkes hipnotize olabilir. Yani akli melekeleri yerinde olan herkes, kendisi de istiyorsa hipnotize olabilir. Herkesin hipnotik deneyimi kendine özgüdür, herkes farklı deneyimler. Bazı insanlar hızla ve kolayca hipnotik hale girebilirken bazıları daha dirençli olabilir. Kolayca ve hızla hipnotize olabilenlerin zayıf zihinli insanlar olduğu sanılsa da, aslında bunun tam tersi geçerlidir. Daha zeki, ve yaratıcı zekası daha güçlü olan insanlar diğerlerinden çok daha hızlı bir şekilde hipnotik hale ulaşırlar. Tabi kendileri de istiyorlarsa…

Hipnoterapide Başarı Şansı Nedir?

Başarı şansı bir çok faktöre bağlıdır. Dünyada hiçbir terapi yöntemi, hatta fizyolojik hastalıklar için aldığımız ilaçlar bile bize %100 garantili bir çözüm vaat edemez. Çünkü her kişi farklıdır. Sonuçlar ve süreç, kişiye özgüdür. Hipnoterapi uygulamalarında sonuç almanızın hızı ve başarı şansınız, bu konudaki istekliliğinize ve çabanıza da bağlıdır. Bu biraz da destek alacağınız konunun niteliğine, terapistin deneyimine ve terapistinizle aranızdaki güven ilişkisine de bağlıdır. (Terapistinizle aranızdaki sempati, güven ve terapötik bağ, başarılı sonuçlar almak için önemli bir faktördür). Tüm terapi türlerinde olduğu gibi, kendinizi rahat hissederseniz ve uygulayıcınıza güveniyorsanız, iyi sonuçlar alma şansınız daha olasıdır. 

Bazı insanlar hipnotik uygulamalar sırasında oldukça gevşediklerini ama kendilerini hiç “kendinden geçmiş” hissetmediklerini söylerler. “Her şeyi hatırlıyorum” derler. Ancak zaten hipnoterapi sırasında kişi kendinden geçmez, uyumaz. Elbette söylenenleri hatırlar. Normalden çok daha yüksek bir odaklanma ile dinler, gönüllü katılımla söylediklerinizi takip eder. Hipnoterapi nedir diye merak ediyorsanız, öncelikle bunun bir nevi “kendinden geçme hali olmadığını” bilmeniz önemlidir.  Elde edeceğiniz sonuçlar, hipnoza ne kadar ‘derin’ girdiğinize bağlı değildir. Sadece “birazcık” gevşeyebilen biri, derin bir hipnotik zihin durumuna girmeyi daha kolay başarabilen biriyle eşit, (hatta bazen daha iyi) sonuçlara da ulaşabilir. Kısacası her kişi farklıdır… Sonuçlar ve süreç, kişiye özgüdür. Yine de hipnoterapi, başarı oranının bir çok konuda ve birçok kişide oldukça yüksek olduğu bir uygulamadır. Bu konudaki geniş bilgiyi sitedeki “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde bulabilirsiniz.  

Hipnoterapi ve Psikoterapi... Hatta EFT... Beraber Nasıl Olur?

hipnoz tedavisiKesinlikle güzel olur. Bazı psikologlar, psikiyatristler ve hekimler, danışanlarına daha iyi yardımcı olmak için hipnoterapi hipnoterapi eğitimi alıyorlar. Hipnoz eğitimi alan bir psikolog, alet çantasına hipnoterapi tekniklerini de koyarak, danışanlarına çok daha efektif bir şekilde yardımcı olabiliyorlar. Örneğin bir psikoterapist, herhangi bir fobinin üstesinden gelmek için bu teknikleri kullanabilir. Veya örneğin sigara bağımlılığını yenmenize yardımcı olmak için hipnoterapi yapabilir. Bazı kaygılarınızı aşmanız için hipnoterapi yaptıktan sonra da başka terapi disiplinlerine de başvurabilir. Örneğin süreç içinde olumsuz temel inançlarınızı tanımanıza ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olmak için bilişsel davranışçı terapi (CBT – BDT) gibi başka terapi disiplinlerini kullanabilirler. Bunun yanı sıra süreci desteklemek amacıyla evde kendi kendinize de uygulayabileceğiniz bazı teknikler öğretebilir. 

Örneğin evde kendi kendinize nasıl EFT yapacağınızı öğretebilir. (EFT = Emotional Freedom Technique, yani “Duygusal Özgürleşme Tekniği”dir. EFT Eğitimi alanlar kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir tekniği de terapi süreçlerine dahil edebilirler). Kısacası bir çok uzman, gelişiminizi hızlandırmak için hipnoterapiyi diğer terapi modelleri ile paralel olarak ya da iç içe de kullanmaktadır.   

Bu sitedeki makaleleri inceleyerek hipnoterapi uygulanabilen bir çok spesifik konu hakkında da geniş bilgi bulabilirsiniz. Hipnoterapi için uygun olan bazı konuların listesini de sitede ana menüdeki “Bireysel Seans” başlıklı sayfada bulabilirsiniz. 

“HİPNOZ NEDİR?” sorusu ile ilgili daha kapsamlı bilgi için ana menüdeki HİPNOZ NEDİR linkine tıklayınız. Oradaki videoyu da izlerseniz, hipnozun ve hipnoterapinin teknik açıklamasının yanı sıra hipnozun gerçekte ne olup ne olmadığıyla ilgili çok daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul