Spor ve Sporcular için Hipnoz (Spor Hipnozu)

Hangi spor dalı olursa olsun, dünyada birçok ünlü sporcu,  kişisel performanslarında önemli kazanımlar elde etmek için eğitimli hipnoterapistlerle çalışıyor. Spor hipnozu, dünyada çok yaygındır. Profesyonel sporcular hem kendilerine rekabette bir avantaj sağlayacak hem de maksimum performans göstermelerine yardımcı olacak bir şeyler bulmak için kararlı bir arayış içindedir. Çoğu inanç ve davranışlarımızın itici gücü “bilinçaltımız” olduğuna göre, bilinçaltında değişim gerçekleştirebilen bir tekniğin sporcuların performanslarında son derece etkili olması şaşırtıcı değildir. Spor Hipnozu, bu tekniğin ta kendisidir. Sporcular için Hipnoz, Türkiye’de pek keşfedilmemiştir. Ancak ülkemizde de (az da olsa) özellikle bazı lisanslı amatör sporcular, sportif performans arttırma amaçlı hipnoz desteği almaktadırlar. Spor ve hipnoz, aslında iç içedir.

sporcular için hipnoz, spor hipnozu, futbol, basketbol, voleybol, atletizm ve hipnoterapi motivasyonu

Sporcu Hipnozu Nedir, Ne Değildir?

Hipnoz, bir sporcuyu performansının en üst seviyesine çıkması için destekler. Onun becerilerine adeta ince ayar çekerek inanç, özgüven, odaklanma, mükemmel konsantrasyon, müsabaka öncesi endişeleri, dikkat eksikliği, motivasyon eksikliği, deplasman anksiyetesi” ve daha bir çok konunun üstesinden gelmek konusunda sporcunun performansında hatırı sayılır bir fark yaratabilir. Genç yaşlarından bu yana kendi kendine hipnoz teknikleri kullanan Tiger Woods, golfteki olağanüstü başarı seviyesine ulaşmak için hipnoz kullanan sporculara mükemmel bir örnektir. Spor ve hipnoz, mükemmel bir ikilidir.

Mary Lou Retton da 1984 Olimpiyatları’nda jimnastik dalında altın madalya kazanmak için sporcu hipnozu kapsamında hipnozdan yararlandı. Spor için hipnoz, dünyada çok popülerdir. Günümüzde birçok NBA oyuncusu ve dünyada birçok üst düzey futbolcu, yüzücü, olimpiyat sporcuları da spor için hipnoz desteğinden faydalanıyor. Dünyadaki bir çok gelişmiş ülkede profesyonel sporcuların destek aldığı bireysel hipnoterapistleri olduğu gibi, bütün takımı bir bütün halinde ele alan, sadece o takım için çalışan hipnoterapistler de var. Ancak Türkiye’de henüz sporcular ve takım yöneticileri tarafından pek de keşfedilmemiş bir alandır. 

Türkiye’de “sporcular için hipnoz” konusunda uzmanlığı olan çok az Hipnoterapist olması da aslında özellikle üst düzey profesyonel sporcuların kişisel sportif performans artışı sağlamak için hipnoz desteği almasını zorlaştırıyor. Oysa sporcu hipnozu, dünyada çok iyi bilinen ve uygulanan bir destek mekanizmasıdır.

İster profesyonel sporcu olun, ister amatör; Olimpiyatlara hazırlanıyor olmasanız bile spor hipnozu, performansınızı en üst seviyelere taşımak için size çok yardımcı olabilir! Bir hipnoterapistle çalışabilir, hipnoterapistin size özel hazırlayacağı hipnotik telkin CD’lerini dinleyebilir, çeşitli kendi kendine hipnoz tekniklerini öğrenip uygulayarak performansınızın düşündüğünüzden çok daha fazla arttığına şahit olabilirsiniz. Sporcu hipnozu kapsamında dünyada “oto hipnoz” da çok kullanılan bir “kendi kendine yardım” tekniğidir. Spor ve hipnoz teknikleri bir araya geldiğinde, sporcular kendi kapasitelerinin doruk noktasına ulaşabilmektedir.

Sporcu Hipnozu, Kimler İçindir?

Profesyonel sporcular, kendilerine rekabette bir avantaj sağlamak amacıyla en iyi performanslarını göstermelerine yardımcı olacak yasal ve kendilerine bir zararı olmayan bir şeyler bulmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmazlar. Hipnoz ve imgeleme teknikleri, performans geliştirmek için dünyada her dalda pek çok sporcu tarafından kullanılmıştır ve kullanılmaktadır. Hipnoz, aslında  performans anındaki duygu durumu, alışkanlıklar, refleksler ve otomatik davranışlar üzerinde pozitif değişimler elde etme konusunda da çok etkilidir. Sporcuların yeni alışkanlıklar ve davranışlar geliştirmeleri, performanslarında olumlu değişiklikler yaratmaları konusunda çok etkili olduğu kanıtlanmış olan meşru bir uygulamadır.

Dünyada birçok ünlü sporcu ve antrenör, hangi dalda olursa olsun, kişisel performanslarında veya çalıştırdıkları takımların performanslarında önemli kazanımlar elde etmek için eğitimli hipnoterapistler ile çalışır.

Bilinçaltı bizim birçok inanç ve davranışlarımız arasındaki itici gücü olduğundan, bilinçaltı düzeyde değişim ortaya çıkaran bir teknik kullanmak son derece etkili sonuçlar vermektedir. Hipnoz bir sporcuyu limitlerinin bir üst seviyesine taşıyarak onun kendinden şüphe sorunlarının üstesinden gelmesine de yardımcı olabilir. Bir sporcunun becerilerine böyle bir teknikle ince ayar çekmek, daha önceden düşündüğünün bile ötesinde bir performans sağlayacak bir öz güven kazanmalarına yardımcı olabilir. Hipnoz aynı zamanda bir sporcunun performans sırasında ihtiyaç duyduğu odaklanma ve konsantrasyon seviyesinin tavan yapmasını sağlayabilir. Bir sporcunun sırf performans anksiyetesinin üstesinden gelmeyi başarması bile sporcunun altın madalya ile yedinci olması arasında önemli bir fark yaratır.

Tiger Woods, golfteki başarısını olağanüstü bir seviyeye taşımak için hipnozdan yararlanan üst düzey sporculara mükemmel bir örnektir.

Tiger Woods’un genç yaşlarından bu yana yoğun bir şekilde “kendi kendine hipnoz” teknikleri kullandığı bilinmektedir. Müsabakalara çıkmadan önce her vuruşunu zihninde imgeleme teknikleriyle prova eden Tiger Woods, sadece bununla da kalmayıp aynı zamanda odaklanma ve konsantrasyon konusunda da hipnoz tekniklerinden faydalanıyor. Birçok başarılı sporcu gibi Tiger Woods da etkili bir oyun çıkarmak için % 100 konsantrasyon, zihin dinginliği ve gerginliği bertaraf etme konusunda ve odaklanma konusunda Hipnoterapist yardımı almıştır. Seyircilerin varlığı ve sesleri, tribünlerdeki veya saha içindeki konuşmaların varlığı gibi birçok unsur sporda dikkat dağıtan ve performansı etkileyen şeylerdir. Üst düzey konsantrasyon isteyen bu tür sporlarda bu etmenler gerçekten çok rahatsız edici olabilir. Tiger Woods hipnozun olağanüstü başarılar elde etmek ve sporcunun kendi zihnini istediği gibi modifiye edebilmesi konusunda hipnozun ne kadar güçlü ve etkili bir araç olduğunun açık bir ispatıdır.

Tiger Woods, golf oynarken imgeleme ve diğer spor hipnozu tekniklerini kullanırken; mesela bir jimnastikçi kendini zihninde hareketlerinin zihinsel provasını yaparak performansını mükemmelleştirebiliyor. Bir basketbolcu için ise örneğin serbest atışlarını veya tüm müsabakayı zihninde prova etmek sporcunun başarılı atış performansını içselleştirmesini sağlıyor, skor yüzdesini yükseltiyor, gerek defansif gerekse ofansif istatistiklerini belirgin bir şekilde iyileştiriyor… Basketbolcu hipnozu ile sporcular “imgeleme” teknikleri ile zihinlerinde çok kısa sürede yüzlerce kere provasını yaptıkları şeyleri içselleştirerek zihin ve bedenlerini başarılı sonuçlara şartlandırabiliyorlar. Bu durum tüm takım sporları için de geçerlidir.

SPOR PERFORMANSINI
HİPNOZ DESTEĞİ İLE ARTTIRABİLİRSİN!

Spor ve HipnozHipnoz, atletler ve dövüş sporlarıyla uğraşan kişiler için de çok faydalıdır. Hipnoz desteği alan sporcuların sakatlık ve yaralanmalarından çok daha çabuk kurtulduğunu gösteren bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki Hipnoz sporcular için harika bir araçtır. İyileşme süresini hızlandıran hipnoz, kişinin daha hızlı bir şekilde sahalara dönmesi açısından çok faydalı olabilir. Hayal etme, gözünde canlandırma ve zihinsel olarak olayı yaşama başarılı sporcuların müsabakalardan önce uyguladıkları temel yöntemlerdendir. 

“Zihinsel tasarım”, sporcular için çok büyük performans artışına yol açar. Hipnoz halinde yapılan canlandırma egzersizleri ve özel tasarlanmış telkinler, özellikle oto hipnoz teknikleri ile de birleştirildiğinde sporcu performansını büyük ölçüde arttırmaktadır. Sporcular arzu edilen hedefe ulaşmak için bu imgeleme tekniklerini mutlaka öğrenmelidirler. Müsabakadan önce bu imajinasyon (imgeleme) tekniklerinden faydalanırlarsa hedeflerine ulaşmaları çok daha kolay olacaktır. Hipnoz teknikleriyle sporcuların performansını arttırmak mümkündür.

Futbolcular, Basketbolcular ve hatta hakemler için de hipnoz, çok faydalı bir araçtır. Hakemlerin ve futbolcuların maç sırasında yüzde yüz konsantrasyon sağlamaları, türbünlerden hiç etkilenmeden, dikkatleri dağılmadan, yorgunluk veya stres nedeniyle odaklanma sorunu yaşamamaları için hipnozdan yardım almaları mümkündür. Ayrıca sporcularda yorgunluk, zihinsel hazırlık, özgüven konularının yanı sıra daha birçok konuda Hipnoz çok etkili bir araçtır.

Spor Hipnozu Bana Ne Katar?

olimpiyatEvet belki olimpiyatlara hazırlanmıyorsunuz, ya da profesyonel bir sporcu olmayabilirsiniz ama hipnoz size dalınız ne olursa olsun, sporcu hipnozu performansınızın en üst seviyelerine ulaşmanızda yardımcı olabilir. Belki bir yüzücüsünüz, ya da okulunuzun basketbol takımındasınız… Hangi sporla uğraşırsanız uğraşın, bir hipnoterapist ile çalışabilir, hipnoz CD’leri dinleyebilir ya da daha önce bahsettiğimiz çeşitli kendi kendine hipnoz tekniklerini öğrenebilirsiniz. Hipnozla spor desteği alarak sportif performansınızı tahmininizden çok daha üst düzeylere, hayal bile edemediğiniz kadar yüksek düzeylere çıkarabilirsiniz. Hipnoz desteği aldığınızda performansınızdaki artışa şaşırarak şahit olacaksınız. Tek yapmanız gereken, -varsa- önyargılarınızı bir kenara bırakıp, dünya çapında birçok üst düzey sporcunun yararlandığı hipnoz tekniklerini denemeye açık olmak. 

Spor için hipnoz ve Hipnoterapi desteği almak için e-mail ya da telefonla irtibata geçmekten çekinmeyin. Unutmayın; HİPNOZ FİLMLERDE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BİR ŞEY DEĞİLDİR! Bir kendinden geçme durumu değil, kontrol kaybı durumu değildir. Sanılanın aksine, hipnoz yüksek bir konsantrasyon ve odaklanma halidir.

Hangi spor dalı olursa olsun, bireysel veya takım sporlarında antrenörlük yapan profesyonelleri veya spor kulüplerinin de iyi bir hipnoterapistle işbirliği yapması, takım ve sporcularının performansını arttırma konusunda çok etkili sonuçlar vermektedir. Hipnozun profesyonel veya amatör tüm dallardaki antrenörler için de önemli bir yardımcı araç olduğunu göz önüne alırsak Amerika’daki bir çok lise takımının hipnoz desteği aldıktan sonra başarı ve performanslarında önemli sıçramalar yapmış olmasına şaşırmamak gerekir.

Mike Tyson ve Bir Halter Sporcusu Hipnozdan Bahsediyor

Başvurular gizli tutulmaktadır.

İstatistiklerinizde kısa sürede net bir pozitif gelişim görmeye hazır mısınız? Takımınızın veya sporcunuzun sportif performansını arttırma konusunda hipnoterapi ve bilinçaltı desteği alabilirsiniz. Eğer sporcuysanız ve bireysel olarak hipnoz desteği almak isterseniz size özel bir hipnoz programı oluşturarak mental ve sportif performansınızı bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olabilirim. Profesyonel veya amatör farkı gözetmeksizin tüm sporcuların aldığı bireysel hizmetlerin gizliliği esastır. Sorularınız veya randevu için irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul