Öfke Kontrolü ve Öfke Yönetimi

Öfke duygularınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, “öfke yönetimi için hipnoz”, kontrolü geri almanıza yardımcı olabilir. Duygularınıza körü körüne tepki vermekten vazgeçip kendinizi sakin, kontrollü ve olumlu bir şekilde ifade etmeyi başarabilirsiniz. Hipnoterapi, size zihninizi öfke kontrolü konusunda eğitmeyi öğreterek, bu istenmeyen tepkisel davranış döngüsünde sıkışıp kalmanızı sağlayan bilinç dışı inançlarınızı ve bilinçaltı engellerinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Öfkeyi Anlamak ve Öfke Kontrolü

Tüm duygular gibi, -ölçülü olması kaydıyla- öfke duygusunun da faydaları vardır. Öfke, genellikle üzüntü, korku, yalnızlık veya yas gibi diğer duygulara ikincil bir tepkidir. Biri bizi korkutan bir şey yaptığında ne sıklıkla öfke yaşıyoruz? Örneğin birisinin tehlikeli bir şekilde araç kullandığını gördüğümüzde veya trafikte yola fırlayan bir yaya veya hatalı bir manevra yapan bir araç gördüğümüzde ilk tepkimiz sık sık onlara bağırmak olabiliyor. Üzgün olduğumuzda, kırgın olduğumuzda ya da hayatımızdaki biri artık bizimle olmadığı için öfkeli hissedebiliriz. Ancak öfkenizin sık sık hiddet ve şiddete dönüştüğünü görüyorsanız, işte o zaman öfke yönetimi problemi, mutlaka ele alınması gereken bir konudur.

öfke yönetimi, öfke problemi

Öfke Problemi ve Olası Sebepleri

Öfke kontrolü sorunu yaşamanızın birçok farklı nedeni olabilir. Hayatınız stresli olabilir ve bu stresle başa çıkmanın işlevsel olmayan yollarını öğrenmiş olabilirsiniz. Yaşam şartlarını kontrol edemediğiniz zamanlarda öfkelenen ve endişelenen bir insansanız; hayatınızda henüz çözümlenmemiş bazı çatışmalar varsa ve onlarla gerçekten yüzleşmekten hep kaçınmışsanız; olumsuz duygularınızı ifade etmenize asla izin verilmediği bir çocukluk geçirdiyseniz, günlük hayatınızda bazı durumlarda sabırsızlığa ve öfke patlamalarına eğilimli olmanız muhtemeldir. Öfke, genellikle sizi korumak için bir amaca hizmet eder. İncinmiş, korkmuş ya da tehdit altında hissetmiş olmanın veya bunların kombinasyonunun bir ürünü de olabilir. Bir uzmanla çalışmak, öfkenizi verimli bir şekilde yönetmenin, hangi duyguların onu yönlendirdiğini ve bununla nasıl başa çıkacağınızla ilgili yollar bulmanıza yardımcı olacaktır. Öfke problemi sadece eşler arasında olan bir sorun ise; terapi sürecinize hipnozun yanı sıra çift danışmanlığı da entegre etmeyi düşünebilirsiniz. Bütüncül yaklaşımlı bir destek süreci, özellikle birbirinizle daha iyi iletişim kurmanıza; duygusal ihtiyaçlarınızı daha sağlıklı bir şekilde karşılama yolları bulmanıza; öfke ve diğer huzursuzluklarla başa çıkma stratejilerini bünyenize entegre etme konusunda daha iyi yardımcı olabilir. 

Öfkenizden Kurtulmaya Çalışmak Sorunun Bir Parçası Olabilir

Çoğu insan sinirli ve üzgün hissetmekten hoşlanmaz. Küçükken bize “öfke” duygusunun kötü ve yanlış olduğu öğretilmiş olabilir. Hatta bu duygunun göz ardı edilmesi gerektiği, kötü bir şey olduğu, yüzümüze her şartta her zaman mutlu bir ifade koymamız gerektiği öğretilir. Eğer öfke hissinden bu anlamda tamamen kurtulmaya çalışıyorsan, bu da sorunun bir parçası olabilir. Çünkü öfke “kötü” bir duygu değildir. Öfke, sadece öfkedir… bu kadar. Öfkeyi bilinçaltınızda “kötü” olarak etiketlediğinizde, bu duygu “hissetmenin yanlış olduğuna inandığınız bir şey” haline gelir. Bu nedenle de hissetmenizin aslında gayet normal olduğu durumlarda bile kendinizi sinirlenmemiş gibi davranmaya zorluyor olabilirsiniz ya da görmezden gelmek için bastırıyor olabilirsiniz. Bu alışkanlık nadiren işe yarar, çünkü öfke sizin içinizde kalır. Onu artık serbest bırakmanız gereken o son noktaya gelene kadar öfke içinizde büyür, büyür ve adeta iltihaplanır. O nihai zaman gelene kadar kızgınlığınızı şiddet, hiddet, köpürme, bağırıp çağırma veya bazı diğer agresif davranışlar gibi işlevsel olmayan şekillerde ifade edersiniz. Öfke kontrolü, hepimizin ustalaşması gereken bir yetidir. 

Herkesi Memnun Etmeye Çalışan İnsanlardan mısınız?

“Hayır” demekte zorlanan, sınırları belirlemekte veya aklınızdakileri ifade etmekte zorlanan biriyseniz, bu durum öfke patlamalarına neden olabilir. Aklınızdan geçenleri, ne istediğinizi veya ne istemediğinizi mantıklı, rasyonel bir şekilde söyleyemiyorsanız, bu sadece duygularınızı bastırmanın başka bir şeklidir. Sorun aslında öfke değildir. Sinirlendiğinizde veya kızgın hissettiğinizde bu aslında çözümlenmemiş bir şeyler olduğunu ve bu şeyin ele alınarak çözümlenmesi gerektiğine işaret eder. Sorunu ele alıp çözümlemek yerine halının altına süpürürseniz, o durumla ilgili çözümlenmemiş duygularınız eninde sonunda öfkeye dönüşecektir.

Pasif Agresif Öfke

Sinirlenmek veya üzülmek illa öfke ve saldırganlık gerektirmez ama öfkeyi pasif-agresif yöntemlerle ifade etmek de kişiye eşit derecede zarar verebilir. Örneğin tamamen ölüm sessizliğine bürünüp karşınızdakini yok sayan bir tavra bürünmek… ya da küçümser bir şekilde iğnelemek, alay etmek,  dalga geçmek… Sorun eşler arasındaysa partneri cinsellikten mahrum bırakarak cezalandırma girişimi gibi pasif-agresif yöntemler… Bunlar da aslında sorunu halının altına süpürerek duyguları bastırmanın işlevsel olmayan yolları. Bu tür yöntemler de eninde sonunda öfke kontrolü problemine yol açar.

Öfkenizi yönetmenin anahtarı olaya tepki vermemek değil, öfkenin kendisine tepki vermemektir. İçinizde bir çaresizlik veya öfke veya kızgınlık veya hınç hissi elbette doğabilir, ancak bu sizin bir “öfkeli biri” olduğunuz anlamına gelmez. Zihninizi eğitmek olaylara körü körüne tepki verip öfkenin kölesi olmak yerine, duygularınızı belli bir mesafeden bir dış göz ile gözlemleyebilmeyi öğrenmenizi sağlar.

Hipnoz Yardımıyla Öfkenizi Uygun Bir Şekilde İfade Etmeyi Öğrenebilirsiniz.

Problem sinirlenmek, üzgün veya kızgın hissetmek değildir. Her insan bu duyguları hissedebilir. Önemli olan duygu ve hislerinizi karşınızdakine aktarırken “öfke nöbetleri” yerine “saygılı ve işlevsel bir şekilde” ifade etmeyi hem bilinçli zihnin hem de bilinçaltının öğrenip içselleştirmesidir. Öfke kontrolü konusunda uzmanlaştığınızda, beklenti ve ihtiyaçlarınızın karşılanma olasılığı daha yüksek olur. Hipnoz seansları bilinç ve bilinçaltı düzeyde değişim yaratarak, çatışmalar konusunda ve başkalarıyla iletişiminiz konusunda daha olumlu ve rasyonel olmanıza yardımcı olur. Sizi çatışma yönetimi sırasında sakin ve uyumlu olmaktan alıkoyan tüm bilinç dışı inançlarınızı ve otomatik davranışlarınızı ele alarak istenmeyen zihinsel otomatik tepkileri değiştirmenize, kontrolü kendi elinize almanıza yardımcı olur.

Öfke duygularının ne zaman ortaya çıktığını anlamanıza yardımcı olabiliriz. Öfke duyguları baş gösterdiğinde bu duygulara en uygun tepkileri nasıl vereceğinizi öğrenebilirsiniz. İsteklerinizi ve düşüncelerinizi başkalarına işlevsel bir şekilde ifade etmeyi öğrenebilir, bilinçaltınıza yeni bir davranış kalıbı entegre ederek duygularınızın kontrolünü tekrar kendi elinize alabilirsiniz.

Öfke Yönetimi, Öğrenebileceğiniz Bir Yetidir.

Unutmayın ki geçmişteki bir olumsuz hatırayı zihinden silmeye yarayan sihirli bir değnek yoktur. Ancak kişinin bu geçmiş incinmelere duyarlılığını azaltabilecek yöntem ve teknikler vardır. Hipnoz da bunlardan biridir. Hipnoz, kişinin sorunları verimli bir şekilde ele alma becerisini arttırmak için işlevsel olmayan tepkileri azaltmasına yardımcı olur. Amaç öfkenin “silinmesi” değildir, kişinin öfkeyle başa çıkma kabiliyetini arttırmaktır.

Öfkenizi dışarıdan gözlemleyerek bu duyguya köle olmak yerine onu işlevsel bir şekilde yönetmeyi öğrenebilirsiniz. EFT (duygusal özgürleşme tekniği) gibi “kendi kendine yardım” yöntemleri de öfke ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Sebepsiz yere kendinizi kaybedip sevdiklerinize karşı öfke patlamaları yaşıyorsanız, hipnoz öfke yönetimi için gerçekten etkilidir. Daha sakin, daha güvenli bir insan olmanıza yardımcı olmak için hipnoz yöntemine başvurmak isterseniz irtibata geçmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul