EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği – EFT Nedir?

Emotional Freedom Techniques (EFT) olarak da bilinen EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği; akupresür, maruz kalma terapisi ve bilişsel terapiyi birleştiren bir kendi kendine yardım tekniğidir. Bu yöntem, bireylerin daha büyük bir öz farkındalık, öz şefkat ve kendini kabul duygusu geliştirmelerine yardımcı olurken, çok çeşitli duygusal veya fiziksel sorunu çözmeye destek olan bir kendi kendine yardım tekniği olarak kullanılabilir. Bu makalede EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği nedir, nerelerde kullanılır, nasıl uygulanır gibi merak edilen sorulara değiniyoruz. 

İçindekiler

Duygusal Özgürleşme Tekniği – EFT Nedir?

Duygusal Özgürlük Tekniği (EFT), geleneksel Çin tıbbındaki akupunktura dayanan bir zihin-beden terapisidir. Çin tıbbına göre bedenimizdeki enerji meridyenleri üzerindeki bazı noktalar, bedendeki enerji akışının yoğunlaştığı ve dışarıyla etkileşim halinde bulunduğu özel noktalar olarak kabul edilir. Bu noktalara “akupunktur noktaları” denir.

Akupunktur ve akupresür gibi geleneksel Çin tıbbı uygulamalarında bu noktalara baskı uygulamak için iğneler kullanılır. EFT’de ise aynı mantıkla, vücuttaki akupunktur noktalarını uyarmak için yüz ve vücuttaki bazı akupunktur noktalarına parmak uçlarıyla hafif vuruşlar yapılır. Bu nedenle EFT tekniği, “psikolojik akupunktur” olarak da anılır.

EFT Tekniği Hangi Durumlarda Kullanılır?

EFT (Duygusal Özgürlük Teknikleri), ruh halinizi bozan her türlü duygusal ve fiziksel sorun için kullanılabilir.

 • Stres, kaygı, suçluluk, üzüntü, kıskançlık, suçluluk, travmalar, korku, özgüven sorunları veya öfke gibi rahatsız edici duyguları serbest bırakmamıza ve dönüştürmemize olanak tanır.
 • EFT tekniği aynı zamanda duygusal deneyimlerimizin ardındaki düşünce ve inançları dönüştürmeye yardımcı olmak için de kullanılabilir. 
 • Duyguları nasıl taşıdığımızı fark ederek EFT uyguladığımıza, önce bu duyguları kabul eder, sonrasında dönüştürmeye başlarız.
 • EFT aynı zamanda yalnızlık hissi ve bolluk bilinci oluşturma gibi konularda da ezber bozan bir yöntem olabilir.
 • Bağırsak problemleri, uyku sorunları veya migren gibi fiziksel sorunlara ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmaya yardımcı olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar mevcuttur.
 • EFT fobilerde de çok etkilidir. Uçak korkusu, yükseklik korkusu gibi fobilerin yanı sıra travma sonrası stres bozukluğu, yas, fazla kilolu olmak gibi sorunlar da EFT’nin fayda sağladığı konulardır.
 

Kısacası EFT, hem duygusal hem de fiziksel sağlıkla ilgili bir çok konuda güvenle kullanılabilir. Kendi kendimize EFT Duygusal Özgürleşme Tekniğini uyguladıkça düşünce, inanç ve duygularımızın bedenlerimizi ve yaşamlarımızı nasıl etkilediğini keşfederiz. Yan etkisi yoktur.

 

EFT Tekniği Nasıl Geliştirilmiştir?

EFT’yi Stanford Üniversitesi mezunu bir mühendis olan Gary Craig geliştirmiştir. Ancak kendisi 1990’larda bu tekniği geliştirirken, büyük ölçüde Klinik Psikolog Dr. Roger Callahan’ın 1980’lerde geliştirerek “Düşünce Alanı Terapisi” adını verdiği TFT (Thought Field Therapy) çalışmalarından esinlendiğini belirtiyor. EFT, Gary Craig’in geliştirdiği bir teknik olarak anılsa da Jack Canfield, Nick Ortner ve Joseph Mercola gibi uzmanlar da yıllar içinde EFT’nin popülaritesine ve gelişimine katkıda bulunmuşlardır.

EFT’yi Herkes Uygulayabilir mi?

Bugünkü modern psikolojide etkili bir kendi kendine yardım yaklaşımı olarak görülen EFT Duygusal Özgürlük Tekniği, öğrenmesi kolay ve herkesin kullanabileceği esnek bir yöntemdir. EFT tekniği uygulayanlar bu yöntemi düzenli olarak kullanırlarsa duygularıyla daha etkili bir şekilde başa çıkma becerisi kazanabilirler. Bu basit ve doğal kendi kendine yardım yöntemi sayesinde kendi düşünce, inanç ve duygularının hem fiziksel hem duygusal sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi anlamaya başlarlar.

EFT’yi Nasıl Öğrenebilirim?

EFT Tekniğini bu konuda bir uzmandan eğitim alarak öğrenebilirsiniz. Duygusal Özgürleşme Tekniklerinin temel ve ileri uygulama prosedürleri vardır. Temel tekniği bir çok online kaynakta bulabilirsiniz. EFT öğrenmek isteyenlerin birçoğu bu yöntemi öğrenmek için haklı olarak öncelikle internette ücretsiz YouTube videolarına başvuruyor. Ancak birçok YouTube videosunda 5-10 dakikalık kısa anlatımlarla gösterilen EFT uygulama örneklerinin genellikle deforme edilerek yanlış bir şekilde anlatıldığını görüyoruz. Gary Craig’in orijinal öğretisi olmayan, kulaktan dolma yüzeysel bilgilerle donatılmış olan bu tür kısa videolar EFT’yi yanlış veya eksik anlatıyor. EFT’nin hem temel hem ileri tekniklerini gerçekten doğru bir şekilde öğrenmek için yapılandırılmış bir EFT eğitimi almanız faydalı olur.

EFT Yöntemi Bilimsel midir?

Geçtiğimiz yirmi yılda giderek artan sayıda klinisyen, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), anksiyete ve depresyonun tedavisinde duygusal özgürlük tekniklerini (EFT) de kullanıyor. Randomize kontrollü çalışmalar her üç durum için de cesaret verici sonuçlar göstermiştir. Ancak EFT’nin etkinliğini değerlendiren bazı bilimsel çalışmalar EFT’nin stres, kaygı ve benzeri birçok duygusal sorunlarda olumlu etkiler sağladığını gösterirken, bazı diğer çalışmalar ise bu yöntemin etkinliği konusunda daha şüpheci bir tutum sergilemektedir.

Journal of Nervous and Mental Disease Dergisi’nde 2016 yılında yapılan bir meta-analiz, TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) tedavisi için 4 ila 10 seans arasında gerçekleştirilen EFT (Duygusal Özgürlük Teknikleri) uygulamasının, farklı deney gruplarında etkili sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.

İncelenen araştırmalar, EFT’nin herhangi bir olumsuz etkiye sahip olmadığını belirtirken, bu yöntemin hem bireysel olarak kendi kendine yardım amaçlı hem de TSSB’nin birincil, kanıta dayalı tedavisi olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

2023’teki başka bir çalışma, EFT’nin sağlık çalışanları için COVID-19 sırasında kaygı ve stresi anlamlı bir şekilde azalttığını gösteriyor. Ancak EFT’nin yeterince etkili sonuçlar vermediği sonucuna varılan bilimsel araştırmalar da vardır.

Şimdiye kadar bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda görülen çelişkili sonuçlar, EFT’nin duygusal tedaviler arasındaki yerini ve etkinliğini net olarak belirlemeyi zorlaştırıyor. Dolayısıyla bu alanda daha fazla araştırma yapılması, EFT’nin potansiyel faydalarını ve sınırlılıklarını daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Psikoloji ve tıp alanındaki her terapi ve tedavi yönteminde olduğu gibi, EFT’de de sonuçlar kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.

EFT Nasıl Uygulanır?

EFT uygulamak sadece belli noktalara yapılan hafif dokunuşlardan ibaret değildir. Üstünde çalışılacak olan konunun niteliğine göre doğru uygulamanız gereken bir prosedür vardır. Bu dokunuşları size bir başka kişinin yapmasına gerek yoktur zira EFT tekniği, kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir tekniktir. Ancak kendi kendinize uygularken, doğru bir şekilde uygulamak önemlidir. EFT tekniği uygulayanlar iyi bir EFT eğitimi alarak bu tekniğin hem temel, hem de ileri uygulamalarını en doğru şekilde öğrenebilirler. Böylece duygusal özgürleşme gerektiren konularda başarılı sonuçlar alma şansı artar.

EFT (Duygusal Özgürlük Teknikleri) uygulamasının temel versiyonu, çok basit birkaç adımdan ibarettir.

 1. Sorunu tanımlayın
 2. Probleme odaklanarak, oluşturduğu duyguyu en yüksek seviyeye çıkartın.
 3. Oluşan duygunun yoğunluğuna 1 ile 10 arasında bir puan vererek sıkıntının yoğunluğunu belirleyin.
 4. Sonra “Tender Spots” dediğimiz noktayı dairesel hareketlerle ovuşturarak sesli olarak 3 kere “kurulum” cümlenizi söyleyin. (Kurulum cümlesi iki ana bileşenden oluşmalıdır; “sorunları kabul etmek” ve “soruna rağmen kendini kabul etmek”).
 5. Sonrasında vücudumuzdaki her bir meridyen noktalarına parmak uçlarımızla hafif vuruşlar yapın. Bu işleme “tapping” denir.
 6. Meridyen noktalarına vuruşlarınızı yaparken, sorunu açıklayan kısa hatırlatma ifadesini tekrarlayın. Örneğin, “Bu kaygı”, “Bu travmatik anı” veya “Bu stres”…
 7. Yapılan her bir tur vuruş, “sekans” olarak adlandırılır. EFT dokunuşlarınızı yaparken duyguya odaklanmaya devam edin.
 8. Akupunktur noktalarına yapılan bu vuruşlar genellikle sadece birkaç dakika sürer. Her bir sekansı tamamladıktan sonra derin bir nefes alın ve tekrar içe odaklanarak duygunuzun yoğunluğunu 0 ile 10 arasında bir ölçekte tekrar değerlendirin.
 9. Sorunla ilgili duygusal yoğunluk sıfıra (0) ulaşana ek vuruş sekanslarına (turlarına) devam edin. 
 

Bu, EFT’nin temel reçetesidir. EFT’nin ileri teknikleri de vardır. Tüm duygusal özgürleşme tekniklerini ileri metotları da dahil olmak üzere tam anlamıyla öğrenmek için profesyonel EFT Eğitimi almak gerekir. Ancak temel reçeteyi uygulamak bile birçok konuda başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olur.  

EFT Vuruş Noktaları

EFT Nedir? EFT vuruş noktaları nelerdir?
EFT Vuruş Noktaları
 1. Hassas nokta (Nörolenfatik nokta)
 2. Kaşın başlangıcı
 3. Gözün kenarı
 4. Gözün altı
 5. Burun altı
 6. Çene
 7. Köprücük kemiğinin başlangıcı
 8. Kol altı
 9. Göğüs altı
 10. Başın tepesi
 11. Başparmak
 12. İşaret parmağı
 13. Orta parmak
 14. Serçe parmak
 15. Karate noktası
 16. Bilek içi

Duygusal Özgürleşme Tekniği Kursu

EFT Tekniği Uygulamak Ne Kadar Sürer?

EFT tekniği uygulamak sadece birkaç dakika sürer. Ancak EFT tekniğiyle en başarılı sonuçları en hızlı şekilde almak için kendi kendinize düzenli olarak uygulamanız faydalı olur. Duygusal özgürleşme tekniği uygulayarak sonuç almak, birkaç dakikadan birkaç güne kadar sürebilir. Sonuç alma süresi ve başarı oranı konudan konuya ve kişiden kişiye göre değişir. Öğrendiğiniz EFT tekniklerini doğru bir şekilde düzenli olarak uygularsanız, sonuç alma hızınıza şaşıracaksınız. EFT tekniği uygulamayı öğrendikten sonra hem kendinize hem de sevdiklerinize uygulayabilir ve öğretebilirsiniz. 

Bazı kişilere bu tekniğin uygulanış şekli komik ya da saçma gelebilir. Ön yargılarınızı bir kenara bırakıp uygularsanız, bu basit tekniğin aslında ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. EFT dünyada milyonlarca kişinin kullandığı çok kolay ama çok güçlü bir uygulamadır. Unutmayın; bu bir inanç sistemi değildir. İnsansanız da inanmasanız da ısrarla uygulayın, aldığınız sonuçlara şaşıracaksınız!

Son Sözler:

EFT tekniği, bireylerin kendi kendilerine yapabilecekleri bir yöntem olmasına rağmen, tekniklerin doğru uygulanması için başlangıçta bir uzmanın rehberliğinde yapmanızda fayda var. Ancak EFT Tekniği, kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Bir EFT uzmanı rehberliğinde sadece bir seansta öğrenerek yöntemin temel reçetesini kolayca öğrenebilirsiniz. Böylece artık karmaşık olmayan problemler ve hedefler için evde kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Ancak EFT tekniğini karmaşık ve klinik bir konuda uygulayacaksanız, bir klinik psikologdan destek almanız gerekir.

EFT, birçok sorunun giderilmesine yardımcı olabilse de ciddi psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklarınız için mutlaka profesyonel tıbbi veya psikolojik yardım almak gerektiğini unutmayınız. EFT duygusal özgürleşme teknikleri klinik konulardaki tedavilerin alternatifi değil, tamamlayıcısı olarak düşünülebilir. Klinik olmayan konularda ise güvenle ve rahatlıkla kendi kendinize uygulayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kaygı, stres, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), fobiler, kronik ağrı, özgüven sorunları ve bazı fiziksel rahatsızlıklar EFT ile ele alınabilir.

EFT güvenli bir yöntemdir ancak özellikle ağır travmalar üzerinde çalışacaksanız, uygulama sırasında duygusal olarak yoğun deneyimler yaşanabileceği için, bu tür konularla çalışırken bir psikoloğun rehberliğinde yapılması daha iyi olur.

Evet, EFT temel teknikleri kolayca öğrenildikten sonra bireysel olarak da uygulanabilir. Ancak ileri teknikleri uygulamak için önce iyi bir ileri EFT Eğitimi almak gerekir.

EFT seansları genellikle 15-60 dakika arasında değişir. Kişinin ihtiyacına ve sorunun karmaşıklığına göre süre değişebilir ancak kişi EFT yapmayı öğrendikten sonra kendisi gün içinde istediği zaman kendi kendine 3-5 dakikalık EFT seansları yapabilir.

EFT, Duygusal Özgürleşme Tekniği anlamına gelir. Belirli akupunktur noktalarına hafif vuruşlar yaparak, duygusal blokajları serbest bırakmayı hedefler. Psikolojide tanımlı bir terapi yöntemi olmasa da terapilere destek olan bir kendi kendine yardım yöntemidir.

Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Picture of Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul