Logo

Hipnoz Mp3’leri vs Hipnoterapist

hipnoz mp3 “Hipnoz mu yoksa hipnoz mp3’leri mi?” dediğimizde; elbette iyi bir hipnoterapist ile gerçekleştirilen bire bir canlı hipnoterapi seansları, sonuca ulaşma hızı ve seansın etkinliği açısından daha avantajlıdır. Hipnoz Mp3’leri olarak satılan CD’ler, bir hipnoterapist ile yapılan canlı seansların yerini tutamaz. Ancak “kendi kendine hipnozun bir türü” olan “önceden kayıt edilmiş hipnoz mp3 kayıtları” dinlemenin faydalarını inkar etmek de doğru olmaz. (Kendi sesinizle kaydettiğiniz sürece).

Bu mp3’lerin temelinde “derin gevşeme” vardır ve derin gevşeme, hipnozda da olduğu gibi bilinçaltının telkinlere daha açık olmasını sağlar. Ancak herkesin gevşeme yeteneği farklıdır. Bu tür hipnoz mp3 kayıtları indirmek ve dinlemek, herkeste aynı sonucu vermez. İsme özel hazırlanmış olması da bir fark yaratmaz. Zira kaydın içinde isminizin geçiyor olması, o kaydın sizin aşmak istediğiniz problemin dinamiklerine özel olarak hazırlandığını göstermez. Ayrıca sizin hipnozla etkileşim modelinizi bilmeden; (yani direkt telkinlere mi daha yatkınsınız, dolaylı telkinlere mi, bilmeden) ortaya karışık bir “isme özel hipnoz cd’si” alıp dinlemek pek etkili olmasa da, şanslıysanız belki placebo etkisiyle de olsa biraz fayda görebilirsiniz.

Dünya nüfusunun %50 si “direk telkinlere” daha yatkındır, %50’si de “dolaylı telkinlere” daha yatkındır. Dinleyeceğiniz hipnoz mp3’lerindeki dil kullanımı sizin bilinçaltınızın öğrenme biçimine uygun değilse sonuca daha geç ulaşabilir veya hiç ulaşamayabilirsiniz. İyi bir hipnoterapist, seanstan önce sizin telkinleri kabul ediş modelini tespit eder ve seansı yürütürken telkinlerdeki dil kullanımını sizin bilinçaltınızın öğrenme modeline paralel tutar, böylece telkinleri bilinçaltınıza sizin modelinize en uygun ve en etkili bir şekilde ulaştırır. Önceden hazırlanmış hipnoz mp3’leri ile bu verim sağlanamaz. 

Telkinlerin nasıl çalıştığını hangi hipnoterapiste sorarsanız sorun, size hipnozun bir kendinden geçme durumu ya da bir uyku durumu olmadığını, “konsantrasyon ve odaklanmanın en yüksek düzeye ulaştığı bir zihin durumu” olduğundan bahsedecektir. Bildiğiniz gibi, bir telkine ne kadar sıklıkla maruz kalırsanız, bir önermeyi ne kadar sık duyarsanız o telkinin bilinçaltı düzeyde de kabul edilip benimsenmesi o kadar olasıdır. Özellikle bu mp3’ler yüksek kayıt teknolojisiyle oluşturulmuşlarsa, fayda görme olasılığınız elbette vardır. Ama bu tür hipnoz mp3’leri, gerçek bir terapinin yerini kesinlikle alamaz. 

Evet, hipnoz mp3’leri dinleyerek günde iki kez derin gevşemenin nimetlerinden faydalanabilirsiniz, ancak bu mp3’lerin gerçek bir hipnoz seansı olmadığını, canlı ve kişiye özel bir Hipnoterapistin yerini alamayacağını da bilmelisiniz. Bu hipnoz mp3’lerini ne kadar sık dinlerseniz bilinçaltınızın telkinleri o kadar hızlı ve derin bir şekilde işleyip içselleştirmesi ihtimali artar. 

Daha fazla dinlemek, ısrarcı ve istikrarlı bir şekilde dinlemek sürece daha da katkı sağlar. Düzenli olarak “derin gevşeme” deneyimi yaşamak tek başına bile bir terapi niteliği taşıyabilir zira birçok kişi günümüzde gevşemeye fırsat bulamıyor ve stres hormonları kişinin yaşam kalitesini ve fiziksel sağlığını oldukça fazla etkileyebiliyor. Kayıtlardaki telkinleri bu zihin durumundayken dinlemek birçok kişi için en azından bu açıdan faydalı olabilir.

 

Hipnoz Mp3 Kayıtları ile Hipnoterapistin Yaptığı Canlı Hipnoterapi Farklı mı?

Seçiminiz bu tür bir hipnoz deneyimi ise (Mp3 ile), tabiri caizse sürücü koltuğuna kendiniz oturmuş oluyorsunuz. Hipnoterapistin canlı olarak yürüttüğü hipnoz seanslarında ise seansı yöneten hipnoterapist (sizi seans sırasında gözlemleyerek) sizin hızınıza göre seansı yönetir. Gerek duyarsa sizi daha da derinleştirir, ya da daha yüzeye alır, böylece telkinleri tam anlamıyla içselleştirdiğinize emin olur. Hipnoterapist, bir terzi gibi, tam olarak sizin ihtiyaçlarınıza yönelik bir seans planlar ve yürütür. Dolayısıyla gerçek bir hipnoz seansı, mp3’lere göre elbette çok daha etkili olur. Çünkü her kişinin hipnozla etkileşimi farklıdır. 

Eğer bir hipnoterapiste giderseniz açıkçası muhtemelen daha spesifik sorunlar üzerinde çalışmak istiyorsunuz demektir. Mesela sigara bırakma için hipnoz seansı alacaksanız, canlı hipnoz seansları, mp3’lerden çok daha iyi etki gösterir. Çünkü sigara bırakma yolları ve başarı oranı farklı olduğu gibi, herkesin sigara ile ilgili geçmişi de farklıdır. Standart hazırlanış bir “sigara bırakma hipnoz mp3’ü” herkeste aynı şekilde etkili olmayabilir. Canlı hipnoterapi, insanlar arasındaki canlı etkileşimin bir parçası olarak elbette hipnoz mp3’lerinden çok daha hızlı etki gösterir ama bazen bunun maliyeti mp3’lere göre biraz pahalı olabilir. Sadece mp3 ses kayıtlarını kullanmanın daha az masraflı olduğunu söylemeye elbette gerek yok. 

Canlı hipnoterapi seanslarından sonra hipnoterapist size kendi canlı seansın ses kaydını verirse kendi seansınızın mp3’ünü dinlemek, seansın etkilerini içselleştirmenizi hızlandırır. Ancak bu mp3’ler de yüz yüze hipnoz seansının yerini alamaz. Hipnoterapistin size kendi seansınızın mp3’ünü size vermesi sadece bir “pekiştireç” niteliği taşıyarak seansın etkisini güçlendirmek, telkinlerin sönmemesini sağlamak içindir. Zira bu mp3, canlı seansınızda bilinçaltınıza atılan tohumlardan oluştuğu için, bilinçaltınız seansta duyduğu telkinlerin aynısını tekrar tekrar duyacağı için, o tohumları adeta sulamış gibi olacaktır. Bu mp3’lerin etkisi bu bağlamda çalışır. Eğer Mp3 dinlemekle hipnoz aynı şey olsaydı, hipnoterapistiniz sizi hiç kliniğe kadar hiç yormazdı; kliniğe gelmenize gerek olmadan size her hafta bir mp3 hazırlayıp gönderirdi. Kısacası, tek başına mp3 dinlemek, hipnoz değildir.   

Canlı hipnoz seanslarının hipnoz mp3’leri dinlemekten çok daha etkili olduğunu söylesek de hipnoz mp3’lerinin vadettiği olumlu etkilerin hiç değer taşımadığını söylemek de doğru olmaz. Ancak Mp3 dinleyerek olumlu sonuçlar almanın bir çok kişi için mümkün olmayacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira o mp3’ler kişinin özelliklerine göre değil, “ortaya karışık” bir içerikle kaydedilir. Ayrıca kişiyi hipnoza alırken kişiyi gözlemlemek gerekir. Kişinin kendi hızında ve o günkü ruh haline uygun bir indüksiyonla hipnoza almak gerekir. Kişiyi gözlemlemeden verimli bir hipnotik durum oluşturmak neredeyse imkansızdır. Bu tür mp3’ler, hipnozun yerini alamaz ancak bir meditasyon ve gevşeme egzersizi olarak görülebilir. Ki bunun faydalarını da inkar etmek doğru olmaz elbette. 

Piyasaya sürülmek üzere hazırlanan ticari nitelikteki kendi kendine hipnoz CD’leri” veya hipnoz Mp3’leri’nin gerçek hipnoterapi seanslarının yerini alamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama bu hipnoz mp3 kayıtları profesyonel bir şekilde hazırlanmışsa, veya kişiye özel olarak hazırlanmışsa, ve çok tekrar ile defalarca düzenli ve istikrarlı olarak dinlenirse, toplumun küçük bir bölümünde etkili olabilme ihtimali vardır. 

Sadece bu tür mp3’ler dinleyerek pozitif sonuçlar aldığını belirten birçok kişinin pozitif değişimine tanık olsak da buradaki kilit nokta şudur: Standart olarak hazırlanan bir mp3, dinleyen kişiye özel olarak hazırlanmadığı için dinleyenlerin yarısında etkili olurken yarısında hiç etkili olmaz. Hipnozun temelinde “telkin” vardır ve telkinlerin alınması için hipnoterapist ile kurulan terapötik bağ önemlidir. Mp3 dinlemenin temelinde yatan mantık; “insanlar bir telkine ne kadar sık maruz kalırlarsa telkinlerin etkili olması da o kadar olasıdır” prensibidir. 

Hepimiz benzersiz varlıklarız… Her insan farklıdır… Her insanın hipnozla etkileşimi de, telkin edilebilirlik modeli de faklıdır. Problem aynı olsa da o problemin bilinçaltındaki kaynağı herkes için farklı farklıdır. Dolayısıyla istisnasız herkes için kesin olarak aynı etkiyi gösterecek sihirli bir hipnoz formülü yoktur demek yanlış olmaz. Eğer hipnoz seansları için iyi bir hipnoterapiste erişiminiz varsa ve hipnoterapi desteği almak için bir hipnoterapiste gidebiliyorsanız bu harika! Ama “kendi kendine hipnoz mp3’lerinin” değerini ve pozitif etkilerini de yabana atmamak lazım. 

Eğer derin gevşemeye zaman ayırmaya, bu tür hipnoz mp3’lerini istikrarlı bir şekilde aylarca dinlemeye ve bu mp3 kayıtlarındaki telkinlerin bilinçaltınız düzeyinde çalışmasına izin vermeye istekliyseniz, bir hipnoterapiste de gidemiyorsanız, sadece kendi kendine hipnoz mp3’leri dinlemeniz bile belki size de fayda sağlayabilir. Denemekle bir şey kaybetmezsiniz. Ancak hipnoterapiye gitme imkanınız var ise kişiye özel canlı seanslar almanız gerekir. Hipnoz mp3’leri kişiye özel de hazırlansa bile yüz yüze hipnoz seanslarının yerini tutamaz. 

Kln. Psk. Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ilk ulusal akreditasyona sahip hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden, yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak mezun oldu. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak, Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ulusal ve uluslararası platformlarda aldığı 12 adet müzik ödülünün yanı sıra inşaat mühendisliği alanında da lisans diplomasına sahiptir. Klinik Psikolog Burak Uçkun, yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli Psikoterapi hizmetleri vemekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul