Hipnoz Mp3’leri vs Hipnoterapist

hipnoz mp3Hipnoz mu yoksa hipnoz mp3’leri mi?” dediğimizde; elbette iyi bir hipnoterapist ile gerçekleştirilen bire bir canlı hipnoterapi seansları, sonuca ulaşma hızı ve seansın etkinliği açısından daha avantajlıdır. Hipnoz Mp3’leri olarak satılan CD’ler, bir hipnoterapist ile yapılan canlı seansların yerini tutamaz. Ancak kendi kendine hipnozun bir türü olan önceden kayıt edilmiş hipnoz mp3 kayıtları dinlemenin faydalarını da inkar etmek doğru olmaz. Bu mp3’lerin temelinde “derin gevşeme” vardır ve derin gevşeme, hipnozda da olduğu gibi bilinçaltının telkinlere daha açık olmasını sağlar. Ancak herkesin gevşeme yeteneği farklıdır. Bu mp3’ler herkeste aynı sonucu vermez.

Telkinlerin nasıl çalıştığını hangi hipnoterapiste sorarsanız sorun, size hipnozun bir kendinden geçme durumu ya da bir uyku durumu olmadığını, konsantrasyon ve odaklanmanın en yüksek düzeye ulaştığı bir zihin durumu olduğundan bahsedecektir. Bildiğiniz gibi, bir telkine ne kadar sıklıkla maruz kalırsanız, bir önermeyi ne kadar sık duyarsanız o telkinin bilinçaltı düzeyde de kabul edilip benimsenmesi o kadar olasıdır. Özellikle bu mp3’ler yüksek kayıt teknolojisiyle oluşturulmuşlarsa, ve altyapıda alpha veya theta frekansları da varsa oldukça etkili sonuçlar alma olasılığı vardır.

Evet, hipnoz mp3’leri dinleyerek günde iki kez derin gevşemenin nimetlerinden faydalanabilirsiniz, ancak bu mp3’lerin gerçek bir hipnoz seansı olmadığını, canlı ve kişiye özel bir Hipnoterapistin yerini alamayacağını da bilmelisiniz. Bu hipnoz mp3’lerini ne kadar sık dinlerseniz bilinçaltınızın telkinleri o kadar hızlı ve derin bir şekilde işleyip içselleştirmesi ihtimali artar. Daha fazla dinlemek, istikrarlı bir şekilde dinlemek süreci daha hızlandırır. Düzenli olarak “derin gevşeme” deneyimi yaşamak tek başına bile bir terapi niteliği taşıyabilir zira birçok kişi günümüzde gevşemeye fırsat bulamıyor ve stres hormonları kişinin yaşam kalitesini ve fiziksel sağlığını oldukça fazla etkileyebiliyor. Kayıtlardaki telkinleri bu zihin durumundayken dinlemek birçok kişi için faydalı olabilir.

Hipnoz Mp3 Kayıtları ile Hipnoterapistin Yaptığı Canlı Hipnoterapi Farklı mı?

Seçiminiz bu tür bir hipnoz deneyimi ise (Mp3 ile), tabiri caizse sürücü koltuğuna kendiniz oturmuş oluyorsunuz. Hipnoterapistin canlı olarak yürüttüğü hipnoz seanslarında ise seansı yöneten hipnoterapist (sizi seans sırasında gözlemleyerek) sizin hızınıza göre seansı yönetir. Gerek duyarsa sizi daha da derinleştirir, ya da daha yüzeye alır, böylece telkinleri tam anlamıyla içselleştirdiğinize emin olur. Hipnoterapist, bir terzi gibi, tam olarak sizin ihtiyaçlarınıza yönelik bir seans planlar ve yürütür. Dolayısıyla gerçek bir hipnoz seansı, mp3’lere göre elbette çok daha etkili olur. Çünkü her kişinin hipnozla etkileşimi farklıdır. Dünya nüfusunun %50 si “direk telkinlere” daha yatkındır, %50’si de “dolaylı telkinlere” daha yatkındır. Dinleyeceğiniz hipnoz mp3’lerindeki dil kullanımı sizin bilinçaltınızın öğrenme biçimine uygun değilse sonuca daha geç ulaşabilir veya hiç ulaşamayabilirsiniz. İyi bir hipnoterapist, seanstan önce sizin telkinleri kabul ediş modelini tespit eder ve seansı yürütürken telkinlerdeki dil kullanımını sizin bilinçaltınızın öğrenme modeline paralel tutar, böylece telkinleri bilinçaltınıza sizin modelinize en uygun ve en etkili bir şekilde ulaştırır.

Eğer bir hipnoterapiste giderseniz açıkçası muhtemelen daha spesifik sorunlar üzerinde çalışmak istiyorsunuz demektir. Mesela sigara bırakma için hipnoz seansı alacaksanız, canlı hipnoz seansları, mp3’lerden çok daha iyi etki gösterir. Çünkü sigara bırakma yolları ve başarı oranı farklı olduğu gibi, herkesin sigara ile ilgili geçmişi de farklıdır. Standart hazırlanış bir “sigara bırakma hipnoz mp3’ü” herkeste aynı şekilde etkili olmayabilir. Canlı hipnoterapi, insanlar arasındaki canlı etkileşimin bir parçası olarak elbette hipnoz mp3’lerinden çok daha hızlı etki gösterir ama bazen bunun maliyeti mp3’lere göre biraz pahalı olabilir. Sadece mp3 ses kayıtlarını kullanmanın daha az masraflı olduğunu söylemeye elbette gerek yok. Canlı hipnoterapi seanslarından sonra hipnoterapist size kendi canlı seansın ses kaydını verirse kendi seansınızın mp3’ünü dinlemek, seansın etkilerini içselleştirmenizi hızlandırır. En ideali, hem mp3’leri hem de canlı hipnoz seanslarını eş zamanlı almaktır. Ben kişisel olarak canlı hipnoz seanslarının hipnoz mp3’leri dinlemekten çok daha etkili olduğuna şahit oluyorum ama hipnoz mp3’lerinin vadettiği terapinin olumlu etkilerinin de değer taşıdığına hiç şüphem yok. Benim iki seçeneği de tavsiye etmemin, hatta bazen ikisinin bir kombinasyonunu önermemin nedeni budur.

Bazı insanlar kendi kendine hipnoz CD’leri” veya “hipnoz Mp3’leri”nin gerçek hipnoterapi seansları kadar iyi olmadığını düşünebilir. Ben de öyle düşünüyorum ama bu hipnoz mp3 kayıtları profesyonel bir şekilde hazırlanmışsa, veya kişiye özel olarak hazırlanmışsa gayet etkili olabilme ihtimali artar. Sadece bu tür mp3’ler dinleyerek pozitif sonuçlar alan birçok kişinin pozitif değişimine defalarca tanık olsam da buradaki kilit nokta şudur; standart olarak hazırlanan bir mp3, dinleyen kişiye özel olarak hazırlanmadığı için dinleyenlerin yarısında etkili olurken yarısında hiç etkili olmaz. Hipnozun temelinde “telkin” vardır ve telkinlerin alınması için hipnoterapist ile kurulan terapötik bağ önemlidir. Mp3 dinlemenin temelinde yatan mantık; “insanlar bir telkine ne kadar sık maruz kalırlarsa telkinlerin etkili olması da o kadar olasıdır” prensibidir.

Hepimiz benzersiz varlıklarız… Her insan farklıdır… Her insanın hipnozla etkileşimi de, telkin edilebilirlik modeli de faklıdır. Problem aynı olsa da o problemin bilinçaltındaki kaynağı herkes için farklı farklıdır. Dolayısıyla istisnasız herkes için kesin olarak aynı etkiyi gösterecek sihirli bir hipnoz formülü yoktur demek yanlış olmaz. Eğer hipnoz seansları için iyi bir hipnoterapiste erişiminiz varsa ve hipnoterapi desteği almak için bir hipnoterapiste gidebiliyorsanız bu harika! Ama “kendi kendine hipnoz mp3’lerinin” değerini ve pozitif etkilerini de yabana atmamak lazım. Eğer derin gevşemeye zaman ayırmaya, bu tür hipnoz mp3’lerini dinlemeye ve bu hipnotik mp3 kayıtlarındaki telkinlerin bilinçaltınız düzeyinde çalışmasına izin vermeye istekliyseniz, bir hipnoterapiste gidemiyorsanız, sadece kendi kendine hipnoz mp3’leri dinlemeniz bile belki size oldukça fayda sağlayabilir. Denemekle bir şey kaybetmezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul