Uykuda İngilizce Öğrenilir mi? Uyurken İngilizce Öğrenme Miti

Uykuda İngilizce öğrenmek gerçekten mümkün mü? “Uykuda öğrenme” ya da “hypnopaedia(uykuda öğretim) teorisi, ilk defa 1931 yılında Aldous Huxley’in yazdığı “Cesur Yeni Dünya” (Brave New World) romanıyla gündeme geldi. Romanın kurgusu Londra’da 26. yüzyılda geçmekte. Romanın konusu ise “üreme teknolojisi” ve “hipnopedi” (uykuda öğretim) sayesinde toplumun değiştirilmesiyle ilgili. Sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayan, bilimselliği tartışmalı bir toplumsal akım veya toplumsal felsefeyi konu eden bir roman… Bu tür romanlardan sonra dünyada bazı şirketler fırsattan istifade, uykuda İngilizce adı altında, “uykuda öğrenme programları” pazarlamaya başladı. Hatta bu şirketlerden bazıları psikolog isimleri kullanarak programlarının psikolog onaylı olduğunu iddia etti… Ve hatta bir reklamda, bir kadın sadece bir hafta sonunda, uyurken İspanyolca kasetler dinleyerek bir Venezuela büyük elçisi ile görüşmeler yapabilecek seviyede İspanyolca öğrendiğini iddia etti. Saçma mı ? Evet, muhtemelen… Zaten reklam sonrasında bu kişiler araştırıldığında ne o programları onayladığı söylenen psikologların ne de o kadın ve söz konusu büyük elçinin varlığı teyit edilememiş… İlginç değil mi? Peki uyurken İngilizce öğrenilebilir mi? Uykuda İngilizce Mp3’leri işe yarıyor mu yoksa bu bir saçmalık mı? 

Varsayalım ki uykuda İngilizce öğrenmek mümkün olsun:

Varsayalım ki uykuda İngilizce öğrenmek mümkün olsun. Hem de birkaç haftada…  O zaman dünyada bu konu tüm okullarda ders olarak okutulmaz mıydı? Bu kadar kolay ve bu kadar hızlı bir şekilde birden fazla dil öğrenmeyi kim istemez? Uyurken İngilizce öğrenmek için bu kadar kolay bir yol varsa ülkelerin eğitim sistemleri neden böyle bir uykuda İngilizce mucizesini eğitim sistemlerine almazlar?

Kanada’nın “Ulusal Uyku Vakfı” üyelerinden, uyku bozuklukları uzmanı Florence Cardinal, uykuda öğrenme konusunda diyor ki; “Aslında normal uykunun doğasına bu şekilde müdahale etmek, beynin sağlıklı bir uykuya, yani derin uykuya ulaşmasına engel olur ve “dinlemek” için beynin uyanık kalmasını gerektirir. Oysa “derin uyku”, zihin ve beden sağlığı için hayati bir önem taşıyan bir ihtiyaçtır.”

Öğrenme konusunda etkili olan şey “uykuda öğrenme” değil, “uykudan hemen önce öğrenme dir. Öğrenmek istediğiniz şeylerin uyumadan hemen önce birkaç kez gözden geçirilmesinin bilgileri hafızaya işlemek için etkili olduğu bilimsel bir gerçektir. Ama uykuda sabaha kadar İngilizce ders MP3’leri dinlemek, uykuda İngilizce öğrenmek yerine uyku kalitesini düşürmekten başka hiç bir işe yaramıyor. Çalıştıktan sonra uyuyup beyni dinlendirmek, beynimizin bilgileri saklayıp derlemesi için ihtiyacı olan zaman ve ortamı sağlamak etkili bir öğrenme şekli olabilir ama “uykuda öğrenmek” diye bir terim kullanacaksak, bunu “uykuda ders dinlemek” olarak algılamak yerine “beynimizin uyanıkken öğrendiği şeyleri uykuda işlemesi” olarak algılamak daha gerçekçi bir yaklaşım olur.

Uyurken Mp3 Dinleyerek İngilizce Öğrenilebilir mi?

Özet olarak; Hayır, uykuda İngilizce CD’leri dinleyerek yeni bir dil öğrenemezsiniz! Hatta uykunuza dikkat etmezseniz ve yeterince uyku uyumazsanız hiçbir şeyi doğru dürüst öğrenemezsiniz. Günde 7-8 saat uykuyu hedeflemek en iyisidir. Geceleri uyku kalitenizi etkileyecek şeyler yapmamanız sağlığınız için önemlidir.

Uyurken İngilizce öğrenmeye çalışmak sadece zaman kaybı değil, aynı zamanda tamamen sağlıksız bir çabadır. Uyurken İngilizce öğrenebileceğinizi iddia eden,  Uykuda İngilizce diye pazarlanan Mp3 ve CD setlerine boşuna para vermeyin.  “Uyurken Cd dinleyerek 1 haftada İngilizce konuşabilirsiniz” demekle “Yastığınızın altına İngilizce sözlük koyun, 1 haftada İngilizce öğrenirsiniz”  demek aynı kapıya çıkıyor.

Uykuda İngilizce Saçmalığı

Çoğu bilim adamı uykuda yeni bir bilgiyi öğrenme çabalarının saçmalık olduğu sonucuna varmıştır. Bazı şarlatanlar sattıkları Mp3’leri Cd’leri uyurken dinleyerek zahmetsizce İngilizce öğrenebileceğiniz konusunda sizi ikna etmeye çalışırlar. Bu tür web siteleri daha da ileri giderek sattıkları Mp3 ve Cd’leri uyurken dinleyerek 15 günde uykuda İngilizce öğreneceğinizi iddia ederler. Bu web sitelerinin iddiaları doğru olsaydı yeryüzünde herkes kolayca üç beş dil öğrenirdi. Bu para tuzağına kanmayın.

uyurken ingilizceEğer yeni bir konuyu öğrenmeye yardımcı olması için uyku saatlerinizi kullanmak istiyorsanız o zaman uyumadan önce ders notlarınızı gözden geçirin. Beyniniz son bilgileri alıp işlemek ve gece boyunca bellekte bunları pekiştirmek konusunda size yardımcı olacaktır. Uyandığınızda sabah erken saatlerde de notlarınızı gözden geçirin.  Ama uykuda boşuna CD’ler dinleyip uyku kalitenizi düşürmeyin. Bu size yarardan çok zarar verir. Unutmayın; yeni bir dil öğrenmek emek, disiplinli çalışma ve özveri ister. Bilgi ve donanımı emek harcamadan elde edemeyeceğimiz malum. Uykuda ingilizce öğrenme setlerini satan profesyonellikten uzak firmaların birçoğu dünyaca ünlü yaşam koçu Anthony Robbins’in adını kullanarak ürünlerini pazarlamaktadır. Anthony Robbins’in bazı konuşmalarından manipülatif bir şekilde alıntılar yaparak bu sattıkları Uyurken İngilizce cd’lerinin Anthony Robbins’in sistemi olduğu gibi bir imaj yaratmaya çalışanlar bile var. Şunu da belirtmemde fayda var ki Anthony Robins ile bizzat görüştüğümde böyle bir İngilizce Eğitim programı geliştirmediğini, böyle bir eğitim programı olmadığını bana kendisi bizzat belirtmiştir. Bu konuyu kendisiyle de teyit ettiğim için burada belirtmekte bir mahsur görmüyorum. Kolayca İngilizce öğrenme umuduyla paranızı sokağa atmayın, uykuda Cd dinleyerek 15 günde İngilizce öğrenmek mümkün değildir.

61 Responses

 1. hayır etkisi gerçektir ve binaural beats deriz buna dinlediğiniz şeyin ne olduğunu kestiremezsiniz ses dosyasının sahibi kötü bisey de koyabilr

  1. Hayır, binaural beats ile bir alakası yoktur. Binaural beats’in ne demek olduğunu bilimsel sitelerden tekrar bir araştırmanızı tavsiye ederim… “Ses dosyasının sahibi kötü bir şey koyabilir” demenizden de anladığım kadarıyla, siz “subliminal”, “binaural” vb tüm kavramları birbirine karıştırmışsınız. Bu dediğiniz, bir şehir efsanesidir. Zaten bu yüzden Mp3’ün içine ne koyarsanız koyun, çaba göstermeden İngilizce öğrenemezsiniz. Keramet ses dosyasının içine ne konduğunda değildir. Çaba göstermek ve emek gereklidir. Ses dosyasının içine kötü bir şeyler koyarak kişilerin beynine komut vermek mümkün olsaydı, o zaman hükümetler radyolarda veya albümlerde, hatta tv’lerde dinlediğimiz tüm seslerin ve müziklerin içine komutlar koyup tüm insanlığı her söyleneni yapan birer zombi haline getirmez miydi? Binaural nedir, ne değildir, subliminal nedir, ne değildir, tekrar bir araştırın derim.

   Sitedeki şu makalem bu bahsettiğiniz şehir efsaneleri ile ilgili daha geniş teknik bilgi içeriyor, isterseniz bir göz atın: https://hypnotistanbul.com/subliminal-telkin-mp3-nedir-neden-ise-yaramaz/

 2. Adam doğru söylüyor, uykuda ingilizce falan öğrenilmez arkadaşlar ben denedim, hiçbirşey olmadı, ingilizce sınavından çaktım gene. Nasıl geçicem şu ingilizce sınavını bilmiyorum ya 2 senedir hazırlıktayım, daha birinci sınıfa geçemedim. Geçsem bile noolacak dersler ingilizce olacak ben gene dersleri anlamayacağım. başım belada bu ingilizceyle. okulu bırakma noktasındayım yani, o derece.

  1. Aslında yolladığınız link, “Katharina Henke” isimli araştırmacının da içinde bulunduğu 4 kişilik bir araştırma grubunun yazdığı bir “akademik makale” ile ilgili yabancı sitelerde de çıkan haberin Türkçe yorumlarından biridir. Bu tür haberlerle karşılaştığınızda yapmanız gereken şey, akademik makalenin orjinal yayınına ulaşıp onu incelemek olmalıdır. Ben size orjinal makalenin linkini vereyim, makaleyi inceleyin. İncelediğinizde göreceksiniz ki “uykuda yabancı dil öğrenilebileceği kanıtlandı” gibi bir sonuca varılmamış, böyle bir iddiada bulunulmamış. İlgili akademik makalenin orjinali şu linktedir: (Buraya Tıklayın) Bu linke girdiğinizde en sağ üst köşedeki “Download Full Text” e tıklayarak orjinal araştırmayı indirip inceleyebilirsiniz. Orada da bu araştırmanın kesin bir bilimsel kanıt ortaya koymadığını belirtmiş zaten araştırmayı yapanlar. Haberlerden ziyade haberin kaynağına ulaşıp onu incelemek her zaman en mantıklı araştırma yöntemdir. Emin olun Uykuda İngilizce Mp3’leri satan uyanıklar bu bahsettiğiniz makaleyi görse “İşte Kanıt!” diyerek bunu Mp3 pazarlamak için suistimal ederek çarpıtırlar. Bu haberi kullanarak insanların istismar etmeye kalkışırlar ama bu bilimsel araştırma gerçekte “Uykuda Dil Öğrenileceğini Kanıtladık” iddiasında olan bir araştırma değil ve bunu yazarların kendileri de araştırmalarının sonuçlarını açıkladıkları bölümde belirtiyorlar. Verdiğiniz linkte atıfta bulunulan “Katharina Henke ve arkadaşlarının” yaptıkları bu bilimsel çalışma için kendilerinin bile “Current evidence for sleep learning in humans is inconclusive” demeleri, araştırmanın gerçekte neye işaret ettiğini ve bir “kanıt” niteliğinde olmadığını gösteriyor.

 3. Ben uykudan önce bir şeyi okuyup yada tekrar edip öyle uyursanız , beyin uykuda okuduğunuz ya da tekrar ettiğiniz şeyi uyku boynuca tekrar eder. Bu nedenle o şeyi ezberlemeniz ya da öğrenmeniz daha kolay olur diye bir şey duydum. Ne kadar doğrudur?

  1. Bu doğrudur. Uyumadan önce derslerinizi tekrar etmeniz, veriminizi ve bilgileri hatırlama performansınızı arttırır. Ama bunun sebebi beyninizin okuduğunuz şeyi uyku boyunca tekrar etmesi değildir. Sebebini burada iki cümleyle anlatmak zor olur ama uykunun öğrenmedeki yerini araştırırsanız gerçek sebebini anlarsınız. REM uykusu ile “öğrenme” arasındaki ilişkiyi araştırabilirsiniz mesela. Ancak bu “uykuda kulaklıkla tüm gece ders dinlerseniz öğrenme işlemi gerçekleşir” demek değildir. Bu iki kavramı karıştırmayınız. Uykuda bir şey dinlerseniz, uyumadan önceki çalıştıklarınızı da öğrenemezsiniz. Uyku kalitesini bozmamalısınız ki öğrendikleriniz zihninizde kalıcı hafızaya işlenebilsin ve öğrenme işlemi gerçekleşebilsin. Özet olarak; Uyumadan önce ders çalışıp hemen arkasından uyumaya EVET, uyurken öğrenmek için uykuda mp3’ler dinlemeye HAYIR. Biri çok faydalı, diğeri çok zararlı. Zaten makalede dikkat ederseniz bu söylediğiniz şeyden bahsedilmiş: makalede diyoruz ki: “Öğrenme konusunda etkili olan şey “uykuda öğrenme” değil, “uykudan hemen önce öğrenme” dir.”

 4. Ben şunu merak ediyorum uykuda dinleyerek tabiki yeni dil öğrenilmez peki dile aşinalık oluşabilir mi? Örnek vermek gerekirse, ben almanca öğreniyorum iyi bir seviyede de biliyorum ancak dinlediğimi anlama konusunda yeterince iyi değilim. Uyurken Almanca tv kanalı veya müzik açarak uyumak acaba dinlediğim kelimeleri doğru olarak duyabilme anlama konusunda yardımcı olur mu ?

 5. uykuda zararlı ise kulaklığı takıp gün içinde dinlesek tüm gün aksanı kelimeleri duyduğumuz için bile gelişmesi lazım okuyarak değilde duyarak öğrenen biriyim uykuda öğrenmek banada saçma geliyor ama uyanıkken gün içinde dinlenebilir. değil mi ?

 6. ben denedim. ilk zamanlar uykusuz sarhoş gibi yapıyor ama sonradan bu durum azalıyor. ben kendimde başarı gördüm. bu uykuda öğretme konuşmaya yönelik olduğunu düşünüyorum. ve siz daha önceden bilmediğiniz bazı kelimeleri sanki biliyormuşsunuz unutmuşsunuz gibi hissettiriyor. çevirisine bakınca aklınızda kalıyor. bence bukadar katı yazılmamalı bence herkes kendinde denemeli ne kaybeder? internetten bulabilirsiniz bilinç altı ingilizce setini. bilgisayar kursuna gittiğimde bunu anladım. bilim adamları herşeyi bilecek diye bir kural mı var? yıllar sonra bile teoriler çürümez mi? bilmin sonu yoktur.

  1. Senin yorum en bomba yarum olmuş kardeş, yazmadan edemedim. :) Denedin de ilk zamanlar uykusuzluk yapptı demek ha? :)))) Tamam işte, uyku sağlığını bozmuşsun, sonra bozuk sağlıksız uykuya alışmışsızn, yani sağlıksız uyku uyumaya devam etmişsin :))) Mesajın çok saçma olmuş. “Herkes kendi denemeli, ne kaybeder” diye bir lf olurmu?? YAni herkes denesin, öğrenemediğini kendi görsün, dolandırıcılara parasını kaptırsın, nasıl olsa ucuz bu setler dmi? Bir de “internetten bulabilirsiniz” diye yol göstermişsin, kardeş sen kesin bu ingilizce seti satan kurumlardan birinin adamısın, hatta googlwe’da “uykuda ingilizce seti” yazınca ilk başlarda çıkan sitelerden birisin heralde :) Yorumunda en güldüğüm şey: “bilim adamları herşeyi bilecek diye bir kural mı var?” diyişin.. :))))) Eğitim şart tabi. bir de arkasından “bilimin sonu yoktur” demişsin ya, ona koptum.

  1. Selim Bey, yanlışınız var, ben hipnoz ile İngilizce öğretmiyorum, sitemde böyle bir bilgi ya da eğitim verdiğim bilgisi yoktur. Ancak asıl yanlış olan şey “uyku” ile “hipnoz” un aynı şeyler olduğunu sanmaktır. Hipnozla uyku aynı şey değildir. Hipnoza giren kişi uyumaz. Dolayısıyla “uyurken öğrenilmez diyorsanız o zaman hipnozla da öğrenilmemesi lazım” gibi bir düşünce yanlış olur. Hipnoz ile uykuyu aynı kefeye koymak en büyük hatadır. Hipnoz; konsantrasyon ve odaklanmanın en yüksek olduğu zihin durumudur.Hipnozda olan kişi kendinden geçmez, uyumaz. Uyku ise hipnozdan bambaşka bir zihin durumudur. Kişi uyurken telkin almaz, uyur. İnsanlar “Uyku” ile “Hipnoz”u aynı şey zannettikleri için “uyurken öğrenilmez diyorsanız hipnozda da öğrenilmez” gibi bir düşünceye kapılabiliyorlar. Üstteki linkte “Hipnoz Nedir” linkini tıklayarak o sayfayı incelerseniz o makale size yardımcı olur diye düşünüyorum. Ayrıca “Sıkça Sorulan Sorular” linkini de inceleyebilirsiniz. Ben Hipnozla İngilizce öğrenilmez demiyorum, uyurken İngilizce öğrenilmez diyorum. Ama İngilizce öğrenmek için Hipnoz tek başına mucize yaratmayacaktır. Yine de çalışmanız gerekecektir. Hipnoz sadece konsantrasyonunuzu ve öğrenme sürenizi biraz kısaltır. Tabi çalışmak kaydıyla.

 7. Yazınızı okudum bilgilendirme için teşekkürler ama yine de dediklerinizin çoğuna katılmıyorum. Ben daha önce telkin mp3leri dinlemiş birisiyim ve inanılmaz derecede faydasını görmüş birisiyimdir. Zaten bu tür mp3lerin mantığı bilinçaltının algılayabileceği şeyleri size anlatmak. Bilinçaltı da bizim karakterimizi, davranışlarımı belirler. Dil dediğimiz olay ise bana göre bir alışkanlıktır. Mesela birisi size nasılsın deyince, siz karşıdaki ne dedi diye düşünmezsiniz ve acaba buna ne cevap vereyim, cümle yapısı, gramer nasıl olacak diye düşünmezsiniz. Direk beyniniz otomatik cevabı verir. Sağol iyiyim sen nasılsın? Yani kısacası bir dili öğrenmenin yolu okumak değil, duymaktır. Siz başka dilden ne kadar cümleler duyarsanız bu dili öğrenmeniz o kadar kolaylaşır.
  En basit haliyle İngilizce hiç bilmeyen birisi bile televizyonda birinin What is your name dediğini duyduğunda hemen buna cevap verebilir ve ne dediğini anlayabilir. Çünkü bu cümleyi(KELİMEYİ) daha önce defalarca duymuştur.
  Ve kısacası bana göre bu bilinçaltı ingilizce mp3leri de bir dili anlamanıza çok yardımcı olacaktır. Tabi açıkçası bu seslerde ne gibi bir eğitim düzeni var bilemem ama eğer ki rastgele ingilizce sohbet cümleleri bile olsa, hatta ona bile geçtim ingilizce bir filmin sadece ses dosyası bile olsa bu kesinlikle çok faydalı olacaktır.
  Ve evet dediğiniz gibi bu size ingilizce öğretmez ama eğer ki temel bir ingilizceniz varsa ve okurken az biraz anlayabiliyor ama duyduğunuzda bir şey anlamıyorsanız, kesinlikle bu eğitim programı işinize fazlasıyla yarayacaktır. Ben böyle düşünüyorum.

  1. Memed Bey, yorumunuzdan anladığım kadarıyla siz makalenin içeriğini tamamen yanlış yorumlamışsınız. Bu makalede telkin Mp3’lerinin işe yaramadığından bahsedilmiyor ki. Bu makale UYKUDA İNGLİZCE öğrenmenin mümkün olup olmadığıyla ilgili. Uykuda Mp3 dinlemekle İngilizce öğrenilemeyeceğinden bahsediyor bu makale. Uyurken sabaha kadar Mp3 dinleyerek uyku kalitesini bozmanın ne kadar zararlı olduğundan bahsediyor makale. Yani bu yazı “UYKUDA İNGİLİZCE” ile ilgilidir.

   Yorumunuzda beynimzin otomatik cevap vermesinden falan bahsetmişsiniz, evet ama bu yazı aksini söylemiyor ki… Elbette herhangi bir öğrenme işlemi gerçekleştiğinde kişi bunu bilinçaltına almış demektir ve soruya verilen cevap otomatikleşir. Tıpkı alfabeyi saymak gibi. Mesela size “alfabeyi hızla sayın” desem bu bilgi bilinçaltınızda otomatikleştiği için su gibi sayarsınız. Ama “alfabeyi birer harf atlayarak sayın” desem aymnı hızda sayamazsınız… (Deneyin). Çünkü alfabeyi biliyor olmanıza rağmen bilinçaltı birer harf atlayarak olan versiyonunu henüz öğrenmemiş durumda. Bu dedikleriniz zaten doğru ama uykuda ingilizce öğrenmekle hiçbir alakası yok ki. Uyku, bilinçaltına bilgi atmanın bir yolu değildir. bu makale bundan bahsediyor. Bu yüzden bu dediklerinizin makalenin içeriğiyle ilgisi olmadığını söyleyebilirim. Öğrenme işlemi gerçekleştiğinde evet, sorulara otomatik cevaplar veririz. Ama Uykuda Mo3 dinleyerek İngilizce öğrenmek ile bu dediklerinizin bir bağlantısı yok. Zira bu otomatikleşmeyi sağlamanın yolu uykuda İngilizce Mp3’leri dinlemek değildir. Uykuda dinlenen şeylerin bilinçaltına gidiyor olduğunu sanarak yazmışsınız yorumunuzu ama zaten makalenin anlattığı şey de bunun doğru olmadığıdır. Elbette bir İngilizce filmi izlemek, dinlemek, İngilizce filmler izlemek, müzikler dinlemek vs faydalıdır. Ama Uykuda dinlemekle bir alakası yok bu dediklerinizin zira Uykuda yapılan bu tür aktiviteler dinlediğiniz şeylerin bilinçaltına gideceği anlamına gelmiyor. Bunları gün içinde gözlerinizi kapatarak konsantre olup dinlemeniz faydalı olabilir ama uykuda olmaz. Sizin yorumunuzun içeriğiyle bu makalenin içeriği birbiriyle çok alakasız. Eskiden “Limasollu Naci Yayınları” vardı mesela kasetle İngilizce öğreten. Evet, onları dinleyerek birçok kişi İngilizce öğrendi. (Ama UYKUDA değil). Hala da bir sürü İngilizce eğitim setleri car CD, kitap ve işitsel öğeleri de işin içine katarak İngilizce öğreten. Ama bu cd’ler uykuda dinlenen Cd setleri değil. Dediğiniz otomatikleşmenin gerçekleşmesi için uyanıkken dinleyip çalışılması gereken setler onlar. Ben bu makalede o setlerden bahsetmiyorum. Bu tür işitsel eğitim setlerini dinlemek elbette faydalıdır ve işe yarar. Ama bu makalenin konusu bu değil ki.. Bu makalenin konusu, “UYKUDA İNGİLİZCE” iddiasıyla satılan saçmalıklar. Dediğim gibi, uykuda ,Cd dinleyerek İngilizce öğrenmekle yastığın altına İngilizce-Türkçe sözlük koyup uyumak aynı şeydir. Uykuda sabaha kadar İngilizce dinlemek o dinlediğiniz şeylerin bilinçaltına gittiği anlamına gelmiyor. Uyku hipnoz değildir, Uyku bilinçaltına giden bir yol değildir.

 8. Sizce yakın bir gelecekte bilinçaltı yöntemiyle olmasa bile farklı tekniklerle bir insanın istediği bilgileri beynine yüklemesi mümkün olur mu. Çok ilginç olur değil mi arkadaşlar..Tabiki emek ile öğrenmeye saygım var o ayrı konu..

 9. İyi de ben ÖSS’ye bile böyle hazırlandım ve müthiş başarılı bir yöntem oldu.

  1. ÖSS’ye böyle hazırlanmasaydınız başarılı olamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.ÖSS’de başarılı olmanızın sebebi muhtemelen uyanıkken çalıştığınız dersleri iyi öğrenmiş olmanızdır. ÖSS’ye hazırlanırken uykuda mp3 dinlediyseniz, belki de dinlemeseniz daha da başarılı olurdunuz zira uyku derinliğinizi baltalamışsınız. Mp3 dinlemeseydiniz de aynı başarıyı hatta belki daha fazlasını gösterirdiniz. Kendinizi hafife almayınız, çalışıp başarmışsınız. Uykuda Mp3 dinlediğiniz için değil ;)

 10. acaba bunları uyumadan önce dinleyip bunun üstüne uyusak bir şeyler öğrenemez miyiz? merak ettim. cevaplarınızı beklerim.

  1. Uyumadan ders çalışıp üstüne uyursanız faydalı olur. Uyurken dinlerseniz olmaz.

 11. hipnopedi daha önce de kullanılmış ve uzun süre araştırılmış bir konu;
  https://eksisozluk.com/entry/35039708


  Hypnotistanbul: Zaten sayfamızdaki makale de hipnopedi’nin 1931 yılında Aldous Huxley’in yazdığı “Cesur Yeni Dünya” (Brave New World) romanıyla gündeme geldiğinden bahsediyor. (bilimsel olmayan kurgu bir roman). Ekşi sözlük’teki bilgi de aynı şekilde verilmiş. Aynı bilgiyi yerli ve yabancı bir çok kaynakta bulabilirsiniz.

 12. değerli arkadaşlar bu seti illa deneyeceğim diyenler bende var. ama hiç deneme fırsatım olmadı. çok işe yaracakmış gibi gelmiyo. dil düzeltemsi amacıyla alınmıştı.

 13. Alacaklar boşuna almayın hatta kapıda ödeme sipariş verip isteyin ve almayın. Kesinlikle ticari uyanıklık. Üstelik mp3 dosyalarında 2.gün dosyaları misyonerlik içeriyor. Bilinçaltına neleri gönderdikleri belli oldu. Şimdi bunları şikayet edeceğim makamı araştırıyorum. İnsanları aldatmak nedir cezasını çeksinler.

 14. Arkadaşlar bende sistemin orjinali mevcut . O size anlattıkları kısıtlı bilği olduğu için ögrenemezsiniz . Ve ayrıca onun belli saatleri vardır ders çalişmak dinlemek ve hoca eğitimindenders almak lazım anlattıkları kadar basit birşey değil … Al tak dinle öğren bu saçmalık !!!!! İşin gerçek sistemi çok farklı

 15. merhaba arkadaslar uykuda cd seti almistim inanin hicbir iseyaramiyor kulak ve bas agrisi daha once kursa gittim pek fazla birseh ogrenemedim ezber yaparak ve ezber calistigim yabanci dili surekli okudum isten geldigimde hergun okudum surekli tekrar ettim kendim okudum kendim dinledim ve kendim surekli tekrar okuyup dinledigimi kendim yazdim. okurkende tv den yabanci filim de sesi acik bu sekilde calistim faydasini gordum hollandaca dilini ogrendim

 16. Merhaba arkadaslar sipariş vermiştim kargo yolda lakin beni aydınlatdınız simdi onlar beni kandiracagina ben onlari kandirmis oldum kargo parasi onlara kalacak basta HPYNOİSTANBUL olmak üzere herkese tesekkur ederim Yaşar Murat hariç :-)

 17. Uyurken ingilizceyi öğrenmek kolaycı ve hazırcı insanların başvuracağı bir teknik olmalı. İnsan kendince yorumlamadan ve çabalamadan öğrenemez. Uyku dinlenmek için değil midir?

 18. Uyurken bir takım müzikler, kayıtlar dinleyerek İngilizce öğrenmenin saçmalık olduğu açık. Peki NLP ile uzmanlar eşliğinde İngilizce öğrenilebilir mi? Adminimiz bizi bu konuda da aydınlatırsa sevinirim…

  1. Fatih Bey, evet, NLP ile uzmanlar eşliğinde çalışmak her konuda kişinin öğrenme sürecini hızlandırır. (“hızlandırır” kelmesinin altını çiziyorum). Ama NLP ile İngilizce öğreniyorum diye hiç ders çalışmaya gerek olmayacak diye düşünmeyiniz. NLP ile uzmanlar eşliğinde alınan eğitimlerle öğrenme süreci hızlanır, ama yine de kişi kendisi de emek harcayıp çalışmaya devam etmeli ki iyi netice alınabilsin. Bu arada “NLP” ve “Uykuda İngilizce” konularının birbirinden tamamen farklı konular olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Biri diğerinin alternatifi değildir. NLP iyidir. Uykuda İngilizce ise saçmalık.

 19. Arkadaşlar tartışmada anlaşıldığı gibi murat ve buse bu program satıcıları ve burada bu saçmalığı hala daha yedirmeye yutturmaya çalışıyorlar eğer bir dili öğrenmek istiyorsanız ne biliyim evinizde odanızda gözle görebiliceğiniz yerlere küçük İngilizce notlar asın işe yarıyor

 20. Ben bi uykuda ingilizce setinin siparis butonuna tam tikliyacakken yorumlari gordum hevesim kacti yarin teogs ta ingilizcede cikacak. ben napabilirim bilmiyorum google playdende indirdim ama ses bile cikmiyor. mağduruz arladaslarimizla… Saygilar

 21. “En çok da dil öğrenirken kelime ezberlemek zorunda kalanların ve uzun uzun tanımları aklında tutmaya çalışanların hayalidir; ‘Keşke uyurken beynim kendi kendine öğrense!’ Son zamanlarda özellikle internet ortamında sıkça karşılaşılan reklamlar tam da bunu vaat ediyor; ‘Uyurken İngilizce öğren!’ Peki, uyurken bir şey öğrenmek mümkün mü? Yoksa bu sadece tembellere yönelik bir reklam politikası mı?…”

  BU MESAJ BAŞKA BİR KAYNAKTAN KOPYALANIP BURAYA YAPIŞTIRILDIĞI İÇİN TAMAMININ YAYINLANMASI UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR.
  Hypnotistanbul’un Notu: Sn. Arife K., alıntı yaptığınız bu makale internette bir gazetede yayınlanan bir yazarın makalesinden alıntıdır. <(Sizin isiminiz ve soyisminizle aynı isimdeki bir yazarın makalesi). Gazetenin yayın politikasındaki uyarı notlarında kendi makalelerinin izinsiz kullanılamayacağı yazdığı için o yazarın buraya kendi makalesini kopyalayacağını düşünmüyorum, bu yüzden bu mesajınıza kendi isminizi yazmak yerine makaledeki yazarın ismini yazdığınızı düşünerek buraya kopyaladığınız metnin sadece ilk paragrafını yayınlıyorum. (Başkasının makalesini izinsiz yayınlayarak ilgili gazeteyle yasal bir problemle karşılaşmak istemeyiz öyle değil mi?) Makalenin devamını okumak isteyen olursa yukarıdaki ilk satırı Google’a kopyalayıp yapıştırarak arama yaparsa haberin tamamının yer aldığı orjinal gazete sayfasına ulaşabilir. Lütfen yorum yazarken sadece kendi cümlelerinizle kendi düşüncelerinizi yazınız.

 22. ben yıllardır yabancı müzik dinlerim geceleri hiçbir faydası daha olmadı yıllardır dinlediğim şarkıyı öğrenemedim :D

 23. Uyurken öğrendiğin ingilizceyi ancak rüyanda kullanırsın:D:D
  İnsana çalışmadan beleş birsey yok bu dünyada tüm gençlere duyurulur.

 24. Uykuda ingilizce ögrenebilseydi okulda tembel uyuyan ögrenciler okul birincisi olurdu başarı emek zaman sabır çalışmak ister saygılar..

 25. Beyler bayanlar, bu hipnoz ile ingilizce öğreten bir kurumda çalışan samimi bir arkadaşım var, adamlar bu işi 2-3 bin TL gibi rakamlara öğrenme garantili yapıyorlar ve kullandıkları telkin yöntemleri bu CD’lerdekilerle alakası olmayan yöntemler. yani daha profesyonel daha farklı tonlardan verilen uzmanlık işi gerektiren seslerle telkinlerle yapılan şeyler. internetteki bu safsatalara inanıp paranızı kaptırmayın derim ben yinede siz bilirsiniz, ama biz Türk milleti tecrübe etmeden öğrenmiyoruz bazı şeyleri.. yazıyı yazanın ellerine sağlık diyorum, saygılarımla

 26. Yukarıdaki yazilanlarin hepsi çok mantikli.uykuda öğrenmeye ugrasana kadar ders calisin .bu daha mantikli

 27. Insan oğlu kolaycılık nedeni ile kazanımlar yerine kayıplar yaşıyor malesef bu bir gerçek. :)
  Banada malum pazarlama sitesinde mail geldiğinde aa ne güzelmiş emek sarf etmeden çok cüzzi bir meblağ ile İngilizce öğrenilebilyormuş, olabilir mi acaba dedim ve sonuç hypnoistanbul’a yayınladığı mekaleden dolayı teşekkür etmekten öteye gitmedi.. :))

 28. seyit kardeş her nette gördügünü inanıp indirirsen olacagı o dur.o kadar kolay olsa adamlar ne ugrasacak çift ses falan normal sesle uyuman bile mucize bence bir arastır olayı sesler nasıl olur kulagın duymadıgı sesler,beynin algıladıgı sesler,her ses her cihaz da dinlenmez biraz bilgi lütfen.selamlar…..

 29. arkadaşlar ben de ilk duyduğum zaman etkilendim,doğru olabileceğini düşündüm.Tabi ki para verip almadan önce internetten kaçağını bulup indirdim işe yarıyor mu diye :) 1 ay kadar denedim.ama dedikleri gibi bilinç altına falan yerleştiği yok.üstteki yazıda da dediği gibi derin uykuya daldıktan sonra beyin hiçbişeyi kabul etmiyo sanırım. gece dinlediğim şeyi sabah açtığımda çağrışım bile yapmıyo. aklınızda kalması için odaklanmanız gerekiyo o da uykudayken mümkün değil.boşuna paranızı sokağa atmayın!!

 30. arkadaşlar çok merak ediyorum bu siteyi yapanın amacı ne?adam site yapmış kendine pay çıkarmak için içerikleri inceleyin söylediğimi daha net anlarsınız.o yüzden her şeye inanmayın burda yazılanlar doğru olsa adamlar basbasbağırmaz bilinçaltı var diye.hayırlı günler.

  1. Sevgili Yaşar Bey, siteyi yapmamın amacı uzmanlık alanımla ilgili insanları bilgilendirmektir. İngilizce öğrenme Cd’leri satmadığıma göre kendime pay çıkarmak gibi bir niyetim olduğunu nerden çıkardınız anlamadım ama mesajınızdan içerikleri dikkatli incelemediğiniz sonucunu çıkarıyorum. Siteyi dikkatli incelerseniz bu sitenin neyle ilgili olduğunu daha net anlayacağınıza inancım tam. Sitede “bilinçaltı yoktur” diye bir söylem yoktur, tam tersine, bilinçaltının ne olduğuyla ilgili çok geniş açıklayıcı bilgiler vardır. Site bilinçaltı ile ilgilidir. Sitedeki makalelerden sizin de faydalanmanızı ümit ediyorum. İsterseniz şu makaleyi de bir inceleyin, bu konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir: http://hypnotistanbul.com/beyin-dalgalari-ve-hipnoz/ . Malesef uykuda İngilizce falan öğrenemeyeceğiniz yüzlerce bilimsel makalede deneylerle ve somut kanıtlarla ıspatlanmış ve global bilimsel kaynaklarda da yayınlanmıştır. Ve malesef “emek” olmadan uykuda İngilizce öğrenilmiyor. İngilizce biliyorsanız size bu konudaki bilimsel çalışmalarla ilgili dünyadaki en saygın kurum ve kişilerin araştırma sonuçlarını içeren bilimsel makaleleri ulaştırabilirim yardımcı olabileceksem. Oradaki bilgileri de gözden geçirebilirsiniz. Uykuda İngilizce öğrenebilirsek o zaman uykuda tıp doktoru da olabiliriz, profesör de… Bu durumda uyku saatimizi boşa geçirmemiz ne büyük bir zaman kaybı olurdu öyle değil mi? Uyku zamanınıza dış uyaranlarla müdahale edip sağlığınızı bozmamanız dileğiyle…
   Saygılarımla…

 31. Merhaba,

  Ben şöyle birşey denemistim: telefona BBC haber kanalının uygulamasını kurdum. Ardından kulaklığı takıp uyumaya çalıştım. Gece saat 2’ye kadar kivrandim, kulaklarım acidi. Bi halt olmadı. Dahası uykusuz kaldım. Hevesim kırıldı; çünkü kolay yoldan İngilizce öğrenmeyi kim istemez ki? Sonuç: 3 aydır rosetta çalışıyorum. Bitince english grammar in use kitabına geçeceğim. Her halde bi 3 ay da o sürse toplam 6 ayda anca orta seviye İngilizceye sahip olacağım. Ama hem iş hem de ders çok ağır oluyor. Bitirip de kurtulmayı çok istiyorum. Ama çalışmayinca da vicdan azabı yapıyorum. Bütün mesele türkçedeki gramerin İngilizcedekinden çok farkı olması. Herkes masal anlatıyor ama kimse bundan bahsetmiyor. Biz türklerin kaderi bu, yapacak birşey yok…

  1. Hasan kardeşim, şu anda sorununu büyük ölçüde çözmüş olmanı dilerim. Rosetta Stone iyi bir set ama keşke EFFORTLESS ENGLISH sisteminin bir setini çalışsaydın. Daha hızlı ve etkili öğrenmiş olurdun.

 32. “Testmaster” diye bi ürün var piyasada, sakın almayın saçma sapan bir şey. Aldım pişman oldum.

 33. Kulaklıkla uymak gerçekten zor uyurken öğrenmek zaten saçma bana da durma dan mail geliyor bi de testmaster mıdır nedir yok mossad,cıa bunla ingilizce öğrenmiş falan yazmışlar insanları bunlarla kandırıyorlar cıa işi yokta sana anlatacak nasıl dil öğrendiğini yaw bunların yatacak yeri yok yemin ederim.Konuşmak deseler gene eyvallah öğrenmek nedir arkadaş acaba kendileri ne öğrenmişler prof diye bi de videoları var :)

 34. Hayır kulağında kulaklık varken ve bir taraftan devam eden varken uyuyan var mıdır? ben şahsen uyuyamıyorum . Uyurken sağa sola dönmeyecek mi insanlar ? kulaklığın kablosu çıkar kulaklık kısmı çıkar bana biraz saçma geldi. Bir de dünya da 20 dil öğrenmiş çocuk reklamlarında bunu da veriyorlar hangi ara öğrendin bu kadar dili. ya da ne kadar öğrendin ? tabi 20 dilin sadece merhaba nasılsın adın ne nerelisin gibi sorulan bu tarzda kalıpları öğrenebilir. aksi takdirde biz ilk okul 4, sınıftan itibaren okulda ingilizce görüyoruz yine tarzancayı geçemiyoruz karşımıza bir turist geldiğinde kem küm kem küme eeee sseeey den ileri gidilmiyor. Demem o ki hikaye. Umudunuzu kısa sürede öğrenmeye bağlamak yerine oturun her gün adam gibi 5 kelime ezberleyin . BİR YIL SONUNDA 1825 KELİME ÖĞRENMİŞ OLACAKSINIZ . ve facebookta twitter da sosyal paylaşım sitelerinde yabancı arkadaşlar edinin bu sayede onların konuşmadaki kalıplarını da kelimeleri nasıl kullanmış olduklarını da görmüş olacaksınız. HERKESE ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİM .

  1. Her gün 5 kelime öğrenmek yerine 5 anlamlı cümle ezberle (öğren) bir yılın sonunda binlerce kelime ve cümle kalıbını öğrenmiş ve İngilizceyi öğrenmiş sayılırsın.

  2. Her gün 5 kelime öğrenmek yerine 5 anlamlı cümle ezberle (öğren). Böylece daha fazla kelime öğrenmiş olmakla kalmaz, aynı zamanda yüzlerce cümle kalıbını yani uygulamalı olarak İngiliz gramerini de öğrenmiş olursun.

 35. ben kulandım çok memnunum şuan özel bir şirkete ceo olarak işe başladım toefl dende 9,5 puan aldım. hepsi bu set sayesinde. hıııı unutmadan Ketrin adında ingiliz manitada yaptım :)

  1. Tabii ki mesajının tamamı okunduğunda şaka yaptığın anlaşılıyor ama ilk cümleden sonrasını okumaya zamanı olmayanlar ciddiye alabilir.

  2. Yazdıklarının yalan olduğu okurken yüzüme yayılan gulumsemeden belli.

  1. murat, madem kapasite meselesi diyorsun, senin kapasiten epey yüksek olmalı. o zaman neden bu sistemi bizzat kullanıp, birkaç yabancı dil öğrenivermiyorsun.

 36. merhaba arkadaşlar,konuyla ilgili söylemek istediklerim var buse konuyu kısaca özetlemiş aslında demem o ki;
  bu telkin olayını biliyorum bu sistemi kullanan bi tanıdığım var bu sistem size ingilizce öğretmiyor
  daha kolay öğrenmenizi sağlıyor öğrendiğinizi unutmamanızı ve hatırlamanızı sağlıyor daha once duyduğunuz ama hatırlamadığınız kelimeler karşınıza çıkıyor.bu sistem öğretmek için değil öğrenmek için kullanılır.bunla ilgili nette binlerce araştırma sonucu makale,bilgi görebilirsiniz.

  1. murat kardeş benimde bu uykuda ingilizce dedikleri sistemi kullanan tanıdığım var ama ne öğretiyor nede kolay öğrenmesini sağlıyor. Bu kişi benim. :) O iuykuda ingilizce setlerinden aldım ve hiçbir işe de yaramıyor. 4 ay falan sabırla kullandım ama hiçbir fark yok. nette bu konuda binlerce araştırma sonucu bulabilirsiniz demişsin ama bir tane göstermemişsin. ben sana yirmi tane aksi yönde makale gösterebilirim çünkü o seti alırken bir hevesle araştırmadan almıştım. etkisini göremeyince araştırayım dedim, birsürü araştırma ve makale buldum ama hepsi de uykuda ingilizce setlerinin safsata olduğunu kanıtlamış. üstelik bu altına yazdığımız yazı bile aynı şeyi söylüyo, sen diyosun ki bi tanıdığım var kullanan diyosun. Sen kendin kullandıysan eyvallah ama madem arkadaşım kullandı diyosun o zaman yanılıyosun. ben bu yukardaki yazıya katılıyorum uykuda ingilizce falan öğrenilmiyor öğrendiğimi unutmamamı veya hatırlamamı da sağlamadı. tecrübe konuşuyo burda ;)

 37. uyurken ingilizce öğrenilmez ancak uyurken ingilizce bilinçaltına etkisi göz önünde bulundurulursa ana dil öğrenme sebebi ile aynı anlamı taşır.

  1. Buse, “uyurken ingilizcenin bilinçaltına etkisi göz önünde bulundurulursa” demişsin ama bu yazı yazı uyurken bir şey dinlemenin bilinçaltına hiçbir etkisi olmadığından bahsediyor. bu dediğini gözönünde bulunduramayız bu durumda. Anadil öğrenme sebebiyle de bir alakası yok bilinçaltının. Anadil de uykuda öğrenilmiyor. Yazıyı dikkatli okursan orda “Çoğu bilim adamı uykuda yeni bir bilgiyi öğrenme çabalarının saçmalık olduğu sonucuna varmıştır.” diyor, bir de en önemlisi diyor ki: “uykuda boşuna CD’ler dinleyip uyku kalitenizi düşürmeyin. Bu size yarardan çok zarar verir.” deniyor yazıda. bence demek istediği şey, uykuda birşey dinlemek bilinçaltına etki etmez demeye getiriyor. Zaten hipnoz ile uykunun tamamen farklı şeyler olduğu da yazıyordu biryerlerde. Bence de uykuda ingilizce çalışmak falan çok saçma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul