Hipnozla hafıza geliştirmek mümkün mü?

Hipnoz ve HafızaHiç önemli bir şeyinizi evde bir yere saklayıp sonra onu nereye sakladığınızı unuttuğunuz oldu mu? Nereye sakladığınızı hatırlamak hipnozla mümkün olabilir mi? Hipnoz odaklanmayı arttırır tamam ama hatırlamamıza nasıl yardımcı olabilir?  Bu sorunun cevabı bellek, hipnoz ve hipnotistin becerileri arasındaki ilişkide gizlidir. Birçok kişi evin içinde kaybettikleri takılarını, kıymetli evraklarını ya da nereye koyduklarını hatırlamadıkları eşyalarını bulmak için hipnozdan faydalanmışlardır. Bu durum unutulmuş anıları geri çağırmak için de geçerlidir. Hafıza-Hipnoz ilişkisi bir çok araştırmaya konu olmuş ve araştırma literatürü bu konularda çok sayıda belge ve çalışmalarla doludur. Çalışmaların çoğu laboratuvar ortamında yapılmış deneylerden oluşuyor ve bu deneylerde hipnoz uygulanan kişilerin hipnoz uygulanmayan kişilere göre hafıza ve hatırlama performanslarında bariz bir üstünük gözlemlenmiştir. Psikoloji makaleleri, kaybettikleri eşyalarını hipnoz yardımıyla bulan insanların hikayeleriyle doludur.

Belki artık insanların isimlerini, telefon numaralarını veya hatırlamak istediğiniz küçük şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyorsunuz… Ya da evde otururken başka bir odadan bir şey almak üzere ayağa kalkıp daha diğer odaya varmadan o odaya ne almak için gittiğinizi unuttuğunuz oldu mu? Belki de bazen 5 dakika önce kanal değiştirdiğiniz halde kumandayı nereye koyduğunuzu hatırlamayıp dakikalarca kumanda aradığınız olmuştur…  Yoo, aklınızı kaybetmiyorsunuz merak etmeyin. Bu sadece size değil, bir çok insana oluyor.

Bu her gün hayatın akışı içinde zaman zaman yaşadığımız normal, günlük şeylerdir. Bir beyin hasarı veya Alzheimer gibi herhangi bir ciddi sağlık durumu söz konusu değilse aslında bu tip unutkanlıkların majör sebebi strestir. Evde stres, iş stresi, maddi sorunlara bağlı stres, sağlık sorunları, sosyal sorunlar…  Liste bu şekilde uzayıp gider. Günlük hayatımızda maruz kaldığımız bu tür stres kaynakları unutkanlığa sebep olabiliyor. Stresi azaltmak için gevşemek, rahatlamak gerekir ve gevşemeyi öğrenmenin en iyi yollarından biri de hipnozdur. Bir insan ne kadar rahat ve gevşemiş olursa, konsantre olmak istediği konuya odaklanması da o kadar kolay olur. Yeterince gevşemiş bir kişi bilgileri daha fokuslanmış bir şekilde emer ve dolayısıyla istediği şeyleri hatırlaması da çok kolay olur. Zihin sakin olduğu zamanlarda edindiği bilgiyi koruma yeteneği daha fazladır. Bu nedenle yaşamımızda gevşemiş ve sakin bir zihin durumuna sahip olmamız hafızamızı da güçlendirir. Kendi kendine hipnoz (Self Hipnoz ve Otohipnoz olarak da anılır), gevşeme konusunda çok etkili ve kolay bir yöntemdir. Bellek geliştirmek, gevşemeyi öğrenmek ve birçok konuda hipnozdan faydalanmak isteyen kişiler evde kendi kendine hipnoz uygulaması yapmayı öğrenmek için bir hipnoterapiste başvurarak bu yöntemi öğrenebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki “kendi kendine hipnoz”, bir hipnoterapistin uyguladığı hipnoz seanslarının yerini tutmaz. İkisinin farklı şeyler olduğunu bilmeniz önemlidir. Bir sonraki makalede bu konuyu ele alacağım.

İstanbul’da ikamet ediyorsanız Self Hipnoz eğitimi almak veya sorularınız için iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

One Response

  1. otohipnoza bir kişi kendini hipnoz edebilir bir konuya saplanarak ve o kötü huydan alışkanlıklardan hatta tutkularından üzüntülerinden kolayca sıyrılır okadar kolay olurki bazen bunu unutur bile bu yolla başardığını ben çok yaptım aklıma geldikçe yapıyorum bazı günlük takıntılarımdan kurtuluyorum.meditasyon konsantre olmak ve otohipnoz sonrasında vizyon görüntüler olmaya başlıyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul