Online Hipnoz Seansı; Yüz Yüze Seanslar Kadar Etkili mi?

Online Hipnoz Seansı

Online terapiler dünyada gün geçtikçe daha popüler hale gelirken, günümüz teknolojileri terapi alanında da bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Eğer kendi şehrinizde bir bilinçaltı uzmanı yoksa, ve destek almak istediğiniz konu online hipnoz seansı için uygun bir konu ise, popüler bir “görüntülü görüşme programı” olan “Skype” vasıtası ile hipnotist ile görüntülü bağlantı kurarak online hipnoz seansları almanız mümkündür.

Hipnoz uygulamaları, hipnotist ile danışanın karşılıklı iletişimi ile mümkün olan özel bir zihin durumudur ve hipnozun verimli olması için terapistiniz ile iyi bir terapötik bağ kurmanız önemlidir. Bu yüzden, fiziksel olarak aynı ortamda kurulan bir iletişim, bazı kişiler için online iletişime nazaran daha verimli bir güven ilişkisi kurulmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle de elbette yüz yüze seanslar, bu bağı kurmak için daha güzel bir seçenektir. Ancak eğer fiziki olarak aynı ortamda bulunmak mümkün değilse, elbette online seanslar güzel bir seçenektir. 

Hipnoz uygulamalarındaki verimlilikte, kişinin hipnoza yatkınlık yeteneği de önemli bir unsurdur. Uzaktan online hipnoz seansları alanların çoğu, en az yüz yüze seanslar kadar etkili sonuçlar alabiliyor ancak yukarıda da belirttiğim nedenlerden dolayı online seanslar herkes için yüz yüze seanslar kadar verimli olmayabilir. Bu nedenle, eğer fiziksel olarak ofise gelme imkanınız varsa en azından ilk bir iki seansı yüz yüze seans olarak almanız daha iyi olur. Bu arada hemen şunu da belirtelim; “uzaktan hipnoz seansı” derken, Skype üzerinden görüntülü görüşme ile seans yapmaktan bahsediyoruz.  

Bu aşamada eğer hipnoz deneyimini “uyuyup kendinden geçmek” sanıyorsanız, önce sitemizdeki “Hipnoz Nedir” sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Hipnotik transın ne olup ne olmadığını bilmeyenlerin ilk aklına gelen şey “ya internet bağlantısı koparsa da uyanamazsam?” olabiliyor. Oysa hipnotik zihin durumu bir “kendinden geçme” durumu değildir. Bu tür mitler ancak Hollywood filmlerinde olur. Hipnotik zihin durumu hakkında doğru sandığınız yanlışları ve merak ettiklerinizi sitemizde “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde de inceleyebilirsiniz.

ANCAK: Her insan belli bir derinlik seviyesinde hipnotize edilebilme yetisine sahip olsa da herkesin kesin sonuç alacağı garanti edilemez. Dünya nüfusunun tamamının belli bir derecede hipnotize edilmesi mümkün olsa da, bazıları hipnoza daha yatkınken bazıları daha az yatkındır.  Hipnoz olan her kişinin garanti olarak başarılı sonuç alacağını iddia etmek gerçekçi bir söylem değildir. Hipnoz her kişide farklı çalışır. Bazı insanların hipnoza girme yeteneği diğerlerinden daha fazladır. Bu yüzden de bazı kişiler hipnozdan daha çok fayda görürken bazıları daha az fayda görebilir. Hatta hiçbir fayda görmemek de ihtimal dahilindedir. Tıpkı her ilacın her kişide aynı faydayı göstermediği gibi, hipnoz da her kişide aynı sonucu vermeyebilir. Örneğin Covid’e yakalanan üç kişiden biri 4-5 gün hafif ateşle kolayca iyileşirken, bir diğeri hastanelik olabiliyor, entübe edilip 1 ay hastanede kalması gerekebiliyor; az bir oranda olsa da bazıları ise hayatını kaybedebiliyor öyle değil mi? Oysa virüs aynı virüs, kullanılan tedavi aynı, ama kişiler farklı… Bu yüzden aşılmak istenen problem ne olursa olsun, kullanılan yöntem ne olursa olsun; “garanti çözüm” demek gerçekçi ve etik bir söylem değildir. Bu yüzden, kon ne olursa olsun, bu tür temelsiz garanti çözüm vaatleri verenlere itibar etmeyiniz.  

Bu aşamada ilk akla gelen şey; online seans bende de işe yarar mı?” sorusu olacaktır. Bazı insanların aklında elbette şu tür sorular da gelir;

 • Hipnotistin online seansta söylediği şeyler “canlı” bire bir yüz yüze seanslardaki kadar etkili olacak mı?
 • Beden dili ekranda yeterince görünemeyeceği için online seansın etkisi yüz yüze seanslardan daha az olmaz mı?
 • Yüz yüze seansta hipnotik zihin durumuna girip giremeyeceğimi bile bilmiyorken uzaktan görüntülü seansta bu mümkün olacak mı?

Bunlar çok mantıklı sorulardır.

Dünyada birçok uzman, danışanlarıyla çevrimiçi online hipnoz seansları da yapıyor. Siz kendiniz de destek almaya ve hipnotik zihin durumunu oluşturmaya istekli olup işbirliği yaptığınız sürece, destek almak istediğiniz konu online seanslar için uygun bir konu ise, ve seans süresince size verilecek olan sözel talimatları harfiyen uygulama konusunda gayretli olduğunuz sürece evet, online seans sürecinizden fayda görmeniz olasıdır. ANCAK; eğer İstanbul içinde ikamet ediyorsanız, en azından ilk birkaç seansı “online seans” yerine “yüz yüze seans” olarak almanız gerekir. Hipnozla etkileşim kaliteniz iyi düzeydeyse veya birkaç yüz yüze seanstan sonra hipnozla etkileşim kalitenizin yeterli bir verimliliğe ulaştığı gözlemlenirse, seans sürecinize online devam edebilirsiniz.

Skype ile Uzaktan Seanslar Nasıl Oluyor?

uzaktan psikoterapiSkype, ücretsiz bir görüntülü konuşma servisidir. Skype gibi görüntülü konuşma servisleri, uzaktaki iki kişinin yüz yüze iletişim kurmasını sağlar.

Karşılıklı söylenen her kelimeyi net olarak duyabilme imkanı sunan bu teknolojiye alışmak tıpkı herhangi yeni bir şeye alışmak gibi bazı kişiler için biraz zaman alabilir. Ama eğer görüntülü görüşme teknolojilerine aşinaysanız seans sürecinize yüz yüze seanslarla başlayıp daha sonra online seanslara geçebilirsiniz. 

Online hipnoz seansı alınması mümkün olsa da eğer İstanbul’da yaşıyorsanız seanslardan en verimli sonucu almak için önce ilk bir iki seansı ofiste yüz yüze seans olarak almanız gerekiyor. İlk bir – iki seansı yüz yüze alırsanız, daha sonra yapacağınız online seanslardan alacağınız verim ve başarı şansınız çok daha yüksek olur. Zira daha önce de belirttiğim gibi; herkesin hipnozla etkileşim kalitesi farklıdır. Terapötik bağ önemlidir. Hipnoza girme becerinizi maksimize etmek için, ilk birkaç seansı yüz yüze alırsanız, seanslar ilerledikçe seans kazanımlarınız her seferinde daha verimli hale gelir. Yurt dışında veya İstanbul dışında yaşıyorsanız; destek almak istediğiniz konu da online seanslar için uygunsa, o zaman direkt online seanslarla başlayarak süreci online olarak sürdürebilirsiniz.

Online Seans ve Avantajları

İşte online seansların sunabileceği avantajlardan bazıları:

 • Yüz Yüze Terapi Gibi Gerçek Zamanda Olur
  Tıpkı geleneksel seanslar gibi, uzaktan seanslarda da uzman ile danışan gerçek zamanlı yüz yüze görüşme gerçekleştirir. E-posta veya mesajlarla iletişim kurmaya çalışmak yerine görüntülü görüşme imkanını kullanarak ofiste nasıl bir yüz yüze görüşme gerçekleşiyorsa, uzaktan görüntülü görüşme ile de destek almak istediğiniz konuyu yüz yüze aynı şekilde tartışabilirsiniz.
 • Gizlilik Sağlar
  Bazı kişiler bir terapisti ziyaret etme konusunda çekingen olabilirler. Özellikle küçük bir şehirde yaşıyorlarsa, herhangi bir konuda bir uzmana gittiklerinin arkadaşları ya da tanıdıkları tarafından görülmesini ya da bilinmesini istemezler. Bu tür durumlarda online seans yapmak bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Başka Şehirde Yaşayanlar İçin İdeal
  Online seans yerine yüz yüze destek almak elbette daha iyidir. Ama hipnotik uygulamalar gibi niş konularda her şehirde bir uzman bulmak her zaman mümkün olmayabilir. Bazen büyük şehirlerde bile bir noktadan diğerine gidip gelmek trafik nedeniyle saatler alabilmekte. Uzaktan seanslar, bu sorunu da ortadan kaldırır. 
 • Uygun ve Ekonomik Maliyet
  Aynen online olarak yapılabilecek her şey gibi, bilinçaltı uygulamaları konusunda da internette araştırma yapan kişiler kendi şehirlerinde çeşitli fiyat seçenekleri bulabilmektedirler. Bazen kişi kendisine yakın bir bölgede bütçesine uygun bir uzman bulamayabilir. Örneğin Amerika’da veya Almanya’da yüz yüze veya online hipnoz seans ücretleri ortalama 80 ila 250 Euro (veya 80-250 Dolar) arasında değişmektedir. Oysa yurt dışında yaşayan kişiler Skype bağlantısı ile bu fiyatların altında bir seans maliyeti ile dünyanın öbür ucundan görüntülü bağlantı kurarak merkezimizden İngilizce ya da Türkçe olarak online seans desteği alabilmektedirler. (Ücret bilgileri için irtibata geçiniz). Yurt dışındaki danışanlarımız için bu tür bir fiyat avantajları online seansları daha cazip kılmaktadır. Başka şehirlerde yaşayanlar da İstanbul’a gelme şansları yok ise uzaktan seans hizmeti alabilmektedirler. 

İstanbul dışında ikamet ediyorsanız, eğer imkanınız varsa ilk seansınızı İstanbul'a gelerek ofisimizde bire bir yüz yüze seans olarak almanız gerekir zira en azından ilk birkaç seansı yüz yüze almanız, uzaktan alacağınız diğer seanslarınızın verimliliğini arttırarak daha az seans sayısına ihtiyaç duymanızı sağlayabilir. Hipnotik telkinlerle etkileşim yeteneği yüksek olanlar, online seanslardan da en az yüz yüze seanslar kadar fayda görebilmektedir. Ancak en verimli sonuçları almak için en azından ilk birkaç seansı yüz yüze yapmanın seans verimliliğini arttıracağını tekrar vurgulamakta fayda var.

İstanbul'da yaşayanlar için ilk bir iki seans yüz yüze yapılmadığı sürece online seans yapmıyoruz. Yurt dışı ya da İstanbul dışında yaşayanlar direkt olarak online hipnoz seansı alabilirler.

Aşmak istediğiniz problemin online seans için uygun olup olmadığını danışmak için irtibata geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul