Logo

Online Hipnoz Seansı; Yüz Yüze Seanslar Kadar Etkili mi?

Online Hipnoz Seansı

Online terapiler dünyada gün geçtikçe daha popüler hale gelirken, günümüz teknolojileri terapi alanında da bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Eğer kendi şehrinizde bir bilinçaltı uzmanı yoksa, ve destek almak istediğiniz konu online hipnoz seansı için uygun bir konu ise, terapistinizle popüler bir “görüntülü görüşme programı” olan “Skype” vasıtası ile görüntülü bağlantı kurarak online psikoterapi veya hipnoterapi seansları almanız mümkündür.

Hipnoz uygulamaları, terapist ile danışanın karşılıklı iletişimi ile mümkün olan özel bir zihin durumudur ve hipnozun verimli olması için terapistiniz ile iyi bir terapötik bağ kurmanız önemlidir. Bu yüzden, fiziksel olarak aynı ortamda kurulan bir iletişim, bazı kişiler için online iletişime nazaran daha verimli bir güven ilişkisi kurulmasını sağlayabilir. Bu nedenledir ki elbette yüz yüze seanslar bazı kişiler için daha uygun bir seçenek iken, bir çok kişi online seanslardan da aynı verimliliği alabilir. Başka bir şehirde ya da ülkede yaşadığınız için terapist ile fiziki olarak aynı ortamda bulunmak mümkün değilse, elbette online hipnoz seansları da, online psikoterapi seansları da güzel bir seçenektir. 

Hipnoz uygulamalarındaki verimlilikte, kişinin hipnoza yatkınlık yeteneği de önemli bir unsurdur. Uzaktan online hipnoz seansları alanların çoğu, en az yüz yüze seanslar kadar etkili sonuçlar alabiliyor ancak yukarıda da belirttiğim nedenlerden dolayı online seanslar herkes için yüz yüze seanslar kadar verimli olmayabilir. Bu nedenle, eğer fiziksel olarak ofise gelme imkanınız varsa en azından ilk bir iki seansı yüz yüze seans olarak almanız daha iyi olur. Daha sonra online hipnoz seansı ile devam edebilirsiniz. Ancak online psikoterapi seansları için böyle bir gereklilik yoktur. Online seansta kullanılması gereken terapi modeli, aşmak istediğiniz probleme göre değişkenlik gösterir. Bu arada hemen şunu da belirtelim; “online psikolojik destek seansları” derken, Skype üzerinden görüntülü görüşme ile seans yapmaktan bahsediyoruz.

Bu aşamada eğer hipnoz deneyimini “uyuyup kendinden geçmek” sanıyorsanız, önce sitemizdeki “Hipnoz Nedir” sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Hipnotik transın ne olup ne olmadığını bilmeyenlerin ilk aklına gelen şey “ya internet bağlantısı koparsa da uyanamazsam?” olabiliyor. Oysa hipnotik zihin durumu bir “kendinden geçme” durumu değildir. Bu tür mitler ancak Hollywood filmlerinde olur. 

Her insan belli bir derinlik seviyesinde hipnotize edilebilme yetisine sahip olsa da herkesin kesin sonuç alacağı garanti edilemez. Dünya nüfusunun tamamının belli bir derecede hipnotize edilmesi mümkün olsa da, bazıları hipnoza daha yatkınken bazıları daha az yatkındır.  Psikoterapi veya hipnoz desteği alan her kişinin garanti olarak önceden belirlenmiş belli bir seans sonrasında kesinlikle başarılı sonuç alacağını iddia etmek gerçekçi bir söylem değildir. Konu ne olursa olsun, ihtiyaç duyulacak olan seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Hipnoz her kişide farklı çalışır. Bazı insanların hipnoza girme yeteneği diğerlerinden daha fazladır. Bu yüzden de bazı kişiler hipnozdan daha çok fayda görürken bazıları daha az fayda görebilir.

Tıpkı her ilacın her kişide aynı faydayı göstermediği gibi, hipnoz da, psikoterapi de her kişide aynı sürede aynı sonucu vermeyebilir. Örneğin Covid‘e yakalanan üç kişiden biri 4-5 gün hafif ateşle kolayca iyileşirken, bir diğeri hastanelik olabiliyor, entübe edilip 1 ay hastanede kalması gerekebiliyor; az bir oranda olsa da bazıları ise hayatını kaybedebiliyor öyle değil mi? Oysa virüs aynı virüs, kullanılan tedavi aynı… ama kişiler farklı. Bu nedenle, aşılmak istenen problem ne olursa olsun, kullanılan yöntem ne olursa olsun; “garanti çözüm” demek gerçekçi ve etik bir söylem değildir. Konu ne olursa olsun, bu tür temelsiz garanti çözüm vaatleri verenlere itibar etmeyiniz.

Bu aşamada ilk akla gelen şey; online seans bende de işe yarar mı?” sorusu olacaktır. Bazı insanların aklında elbette şu tür sorular da gelir;

 • Hipnotistin online seansta söylediği şeyler “canlı” bire bir yüz yüze seanslardaki kadar etkili olacak mı?
 • Beden dili ekranda yeterince görünemeyeceği için online seansın etkisi yüz yüze seanslardan daha az olmaz mı?
 • Yüz yüze seansta hipnotik zihin durumuna girip giremeyeceğimi bile bilmiyorken uzaktan görüntülü seansta bu mümkün olacak mı?

Bunlar çok mantıklı sorulardır.

Dünyada birçok uzman, danışanlarıyla çevrimiçi online hipnoz seansları da yapıyor. Siz kendiniz de destek almaya ve hipnotik zihin durumunu oluşturmaya istekli olup işbirliği yaptığınız sürece, destek almak istediğiniz konu online seanslar için uygun bir konu ise, ve seans süresince size verilecek olan sözel talimatları harfiyen uygulama konusunda gayretli olduğunuz sürece evet, online seans sürecinizden fayda görmeniz olasıdır. ANCAK; eğer İstanbul içinde ikamet ediyorsanız, en azından ilk birkaç seansı “online seans” yerine “yüz yüze seans” olarak almanız gerekir. Hipnozla etkileşim kaliteniz iyi düzeydeyse veya birkaç yüz yüze seanstan sonra hipnozla etkileşim kalitenizin yeterli bir verimliliğe ulaştığı gözlemlenirse, seans sürecinize online devam edebilirsiniz. Destek almak istediğiniz konuda psikoterapi daha uygun bir seçenek ise, yüz yüze seans almaya gerek yoktur, online seanslardan e az yüz yüze seanslar kadar fayda görebilirsiniz.

Skype ile Uzaktan Seanslar Nasıl Oluyor?

uzaktan psikoterapiSkype, ücretsiz bir görüntülü konuşma servisidir. Skype gibi görüntülü konuşma servisleri, uzaktaki iki kişinin yüz yüze iletişim kurmasını sağlar.

Karşılıklı söylenen her kelimeyi net olarak duyabilme imkanı sunan bu teknolojiye alışmak tıpkı herhangi yeni bir şeye alışmak gibi bazı kişiler için biraz zaman alabilir. Ama eğer görüntülü görüşme teknolojilerine aşinaysanız seans sürecinize yüz yüze seanslarla başlayıp daha sonra online seanslara geçebilirsiniz. 

Online hipnoz seansı almayı düşünüyorsanız, mümkünse ve eğer İstanbul’da yaşıyorsanız seanslardan en verimli sonucu almak için önce ilk bir iki seansı ofiste yüz yüze seans olarak almanız gerekiyor. İlk bir – iki seansı yüz yüze alırsanız, daha sonra yapacağınız online seanslardan alacağınız verim ve başarı şansınız çok daha yüksek olur. Zira daha önce de belirttiğim gibi; herkesin hipnozla etkileşim kalitesi farklıdır. Terapötik bağ önemlidir. Hipnoza girme becerinizi maksimize etmek için, ilk birkaç seansı yüz yüze alırsanız, seanslar ilerledikçe seans kazanımlarınız her seferinde daha verimli hale gelir. Yurt dışında veya İstanbul dışında yaşıyorsanız; destek almak istediğiniz konu da online seanslar için uygunsa, o zaman direkt online seanslarla başlayarak süreci online olarak sürdürebilirsiniz. Online psikoterapi seansları için ise böyle bir şart yoktur. 

Online Hipnoz Seans Süreci Nasıl Oluyor?

Seanslarımız birer saatlik oturumlardır. Öncelikle ilk seans görüşmemizde; probleminizin geçmişiyle ve bugünüyle ilgili ve seanslardan beklentilerimiz ve seans hedeflerimizle ilgili karşılıklı geniş bir bilgi alış verişi yapacağız ki sizin ihtiyaçlarınızı, yapınızı ve seans hedeflerimizi net olarak belirleyebilelim. Bu ilk seans görüşmemizdeki bilgilerin ışığında, sizin özelliklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir hipnoterapi veya psikoterapi programı stratejisi kurgulayacağız. İlk seanstan sonraki seanslarda ise terapi sürecine geçeceğiz. 

Önce konuyu detaylıca ortaya koyacak olan ilk seansı yapmamız lazım ki terapi modelimiz belirleyerek terapi sürecine geçebilelim. Seanslarımızı birer hafta arayla yapacağız. Her hafta sizden gelen geri bildirime paralel olarak seans stratejimizin içeriğini güncelleyeceğiz. (Bazı durumlarda, kişinin ve problemin psikolojik bileşenlerinin niteliğine ve adedine göre  göre süreç içinde bazı seansların bilişsel seanslar olarak yapılması da olasıdır. Zira seans süreci kişinin özelliklerine göre, kişiye özel tasarlanmaktadır). 

Online Seans ve Avantajları

İşte online seansların sunabileceği avantajlardan bazıları:

 • Yüz Yüze Terapi Gibi Gerçek Zamanda Olur
  Tıpkı geleneksel seanslar gibi, uzaktan seanslarda da uzman ile danışan gerçek zamanlı yüz yüze görüşme gerçekleştirir. E-posta veya mesajlarla iletişim kurmaya çalışmak yerine görüntülü görüşme imkanını kullanarak ofiste nasıl bir yüz yüze görüşme gerçekleşiyorsa, uzaktan görüntülü görüşme ile de destek almak istediğiniz konuyu yüz yüze aynı şekilde tartışabilirsiniz.
 • Gizlilik Sağlar
  Bazı kişiler bir terapisti ziyaret etme konusunda çekingen olabilirler. Özellikle küçük bir şehirde yaşıyorlarsa, herhangi bir konuda bir uzmana gittiklerinin arkadaşları ya da tanıdıkları tarafından görülmesini ya da bilinmesini istemezler. Bu tür durumlarda online seans yapmak bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Başka bir Şehirde veya Yurt Dışında Yaşayanlar İçin İdeal
  Online seans yerine yüz yüze terapi almak elbette daha iyidir. Ancak her şehirde veya her ülkede uygun bir uzman bulmak her zaman mümkün olmayabilir. Bazen büyük şehirlerde bile bir noktadan diğerine gidip gelmek trafik nedeniyle saatler alabilmekte. Uzaktan seanslar, bu sorunu da ortadan kaldırır. Yurt dışında yaşayan kişiler de dünyanın öbür ucundan görüntülü bağlantı kurarak merkezimizden Türkçe veya İngilizce seans olarak online terapi desteği alabilmektedirler. İstanbul’a gelme şansınız yok ise uzaktan seans hizmeti alabilirsiniz. (Online seans ücreti ve bilgi için irtibata geçebilirsiniz). 

İstanbul dışında ikamet ediyorsanız, eğer imkanınız varsa ilk seansınızı İstanbul'a gelerek ofisimizde bire bir yüz yüze seans olarak almanız gerekir zira en azından ilk birkaç seansı yüz yüze almanız, uzaktan alacağınız diğer hipnoz seanslarınızın verimliliğini arttırarak daha az seans sayısına ihtiyaç duymanızı sağlayabilir. Hipnotik telkinlerle etkileşim yeteneği yüksek olanlar, online seanslardan da en az yüz yüze seanslar kadar fayda görebilmektedir. Ancak en verimli sonuçları almak için en azından ilk birkaç seansı yüz yüze yapmanın seans verimliliğini arttıracağını tekrar vurgulamakta fayda var. Online hipnoz seansı, her konu için uygun olmayabilir. Bilişsel Davranışçı Psikoterapi seansları için ise böyle bir gereklilik yoktur; online seanslara hemen başlayabilirsiniz.

İstanbul'da yaşayanlar için ilk görüşme seansından sonra en az bir seans "yüz yüze" yapılmadığı sürece online hipnoz seansı yapmıyoruz. Ancak "Psikoterapi" seanslarını her zaman online olarak alabilirsiniz. Yurt dışında ya da İstanbul dışında yaşayanlar ise direkt olarak online hipnoz seansı alabilirler. Ancak bu durumda önce online seanslarda hipnoza girme beceriniz değerlendirilir; hipnoza girme beceriniz yüksek ise (ve konu hipnoz için uygun ise), seanslara online hipnoz ile devam edilebilir. Gerekli durumlarda "Hipnoterapi" yerine "Bilişsel Davranışçı Terapi" ile devam edilmesi gerekebilir.

Aşmak istediğiniz problemin online seans için uygun olup olmadığını danışmak için irtibata geçebilirsiniz. E-posta gönderirken lütfen hangi şehirden yazdığınızı ve ne konuda destek almak istediğinizi de belirtiniz.  

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul