Kimler Hipnotize Edilebilir?

hipnotize1

Alzheimer hastaları, bunama halindekiler, çok yaşlılar, çok küçük çocuklar, ağır akıl hastaları ve zeka özürlüler hariç, kişinin zihinsel işlevlerinde, sosyal, uyumsal becerilerinde yetersizlik veya sınırlılık yoksa, kişinin telkin edilebilirlik modeline uygun olan doğru teknik kullanıldığı sürece her insan hipnotize edilebilir. Günümüzde hipnozu deneyimlemek için bir hipnoterapiste gittiği halde hipnoza giremediğini düşünen kişiler kendilerinin “hipnotize edilemez kişiler” kategorisinde olduklarını düşünebilirler. Öncelikle belirtmek gerekir ki hipnotize olmak istemeyen biri hipnoz edilemez. Hipnoz, iki kişinin etkileşimiyle gerçekleşir; hipnotist, yönergeler (direktifler) verir, hipnotize edilen kişi ise bu yönergelere karşılık tepki verir. Yani bu iki kişi arasındaki bir iletişim sürecidir.

Evet, bazı insanlar çok çabuk ve kolay hipnotize olurlarken bazıları hipnoza karşı doğal bir direnç taşırlar. Ancak bu durum o kişilerin hipnotize edilemez kişiler oldukları anlamına gelmemektedir. “Hipnoza girebilen kişiler zayıf kişilerdir, ben çok zekiymişim onun için beni hipnotize edemiyorlar” veya “Ben hipnotize edilemez kategorisindeymişim”, veya “beni kimse hipnotize edemez” düşünceleri doğru değildir. Doğrusu şudur ki her insanın algılama modeli ve yapısı farklı olduğu gibi hipnotik telkin alış modeli de farklıdır. Bu yüzden bir insanda başarılı olmuş bir hipnoz tekniğinin diğer bir insanda da aynı sonucu vermemesi çok normaldir. Hatta zeki kişiler çoğu zaman daha kolay transa girerler. Herkes hipnotize edilebilir olsa da herkes  aynı teknik kullanılarak hipnotize edilmez. Hipnoz teknikleri çok çeşitlidir. Kimi danışan daha direkt ve literal telkine yatkınken kimisi indirekt, çıkarımlarla algılayan, dolaylı anlatımlara daha yatkın bir iletişim modeline sahiptir. Kimisi ise analitik düşünce yapısına sahiptir ve herkes hipnotize edilmeye uygundur. Yeter ki hipnotist hipnoz seansında kişinin telkin edilebilirlik modeline uygun olan tekniği kullansın. Her insan farklıdır be farklı yapıdaki kişilerde bulunan bu farklı telkin edilebilirlik modellerinin biri diğerinden daha iyi veya üstün değildir, sadece birbirinden farklıdır.

Hipnoz teknikleri çok çeşitlidir ve her kişi hipnozu farklı şekilde deneyimleyebilir. Bu yüzden hipnoz uygulayıcısı seans öncesinde bazı hipnotik testlerle danışanın telkin edilebilirlik modelini tespit edip, seansta uygulamak üzere kişiye en uygun olan hipnotik tekniği belirlemelidir. Her insan hipnozun rahatlatıcı güzel etkilerini deneyimleyebilir, çok güzel sonuçlar alabilir. Hipnoz edilemeyen kişiler sadece zihinsel muhakeme yeteneğini artık kaybetmiş olan çok yaşlı kişiler, zeka geriliği olan bireyler ve çok küçük olan çocuklardır. Diğer bir değişle; normal iletişim kurabilen, söyleneni anlama ve iletişim yeterliliği olan herkes hipnotize edilebilir. Bir kişiye uygulanan bir hipnoz tekniğinin diğer bir kişide işe yaramaması o kişinin hipnotize edilemez biri olduğu anlamına gelmez, sadece başka bir teknik uygulamak gerektiği anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul