Hipnozun Tarihçesi

Günümüzde Hipnoz olarak anılagelmiş yöntem, 18. Yüzyıl’ın sonlarında Viyana, Avusturya’da yaşamış Franz Anton Mesmer’in eşsiz çalışmaları ve deneyleri sonucu ortaya çıkmıştır. Mesmer, Batı tıbbının ezoterik tarafıyla ilgilenmiş bir doktordur. Astroloji ve mıknatısların insan sağlığındaki yeriyle alakalı araştırmalarla ilgilenmiştir. 1780’lerin sonunda Mesmer’in tedavi çalışmaları, Paris halkının ve Kral 16. Louis’in, yoğun bir şekilde dikkatini çekmiştir. Louis, birçok doktoru bir araya toplayıp, manyetizmanın gerçekliğini sorgulayan çalışmalar yaptırmıştır.

Kral Louis’in düzenlediği panel, Fransa Kraliyet Tıp Fakültesi’nden doktorların ve diğer alanlardan saygın bilim insanlarının katılımıyla yapılmıştır. Hidrojen ve oksijeni keşfetmiş fizikçi Antoine Lavoisere, Fransa Tıp Fakültesi’nin kurucu üyelerinden olan ve giyotin fikrinin sahibi Doktor Joseph Guillotin, Ay ve Jüpiter üzerine incelemeler yapmış Fransız Bilim Akademi’sinin yüksek mertebe öğretim üyelerinden astronom Jean Bailly ve Fransa’da o dönem Amerikan Konsolosluğu yapmakta olan bilim insanı Benjamin Franklin, panelde hazır bulunmuştur. Aylar süren araştırmalar sonucunda panel, Mesmer’in bir keşif yapmadığı, insan vücudunda Mesmer’in idda ettiği gibi manyetik kanallar bulunmadığı, Mesmer’in olumlu sonuç aldığı hastalarının iyileşmelerinin aslında hastaların kendi hayal güçlerinden kaynaklandığı sonucuna varmıştır.

Komisyonun bulguları sonucunda saygınlığı yok olan Mesmer, bir sonraki yıl Viyana’ya, doğduğu yerin yakınlarındaki bir kasaba evine dönmüştür ve hayatının son otuz yılını burada, inzivada geçirmiştir. Bilimsel alanda reddedilmiş olmasına karşın manyetizma yöntemi, 19. Yüzyılın başlarına dek çok sayıda doktor tarafından bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya devam etmiştir. Birçok doktor, kendi eşsiz tekniklerini de ekleyerek yöntemi geliştirmiş ve kullanmıştır. Bazıları, mesmerizm yöntemini sahne şovuna dönüştürmüştür. Ve Mesmer’den sonra bu yöntem, Milton Erickson, John Kappas, Dave Elman gibi bir çok bilim insanının araştırmaları sonucunda geliştirilerek gerçek anlamıyla bugünkü etkili halini almıştır.

18. yüzyıldan günümüze, Hipnozun ilginç tarihçesini ve gelişimini bu videoda sizler için hazırladım.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul