MS hastalığıHipnoterapi, Multipl Skleroz ( MS hastalığı – Multiple Sclerosis ) için bir “tedavi yöntemi” olarak görülmese de kişinin bu rahatsızlık nedeniyle kendinde istem dışı (olağan olarak) oluşan fiziksel semptomları azaltmak, (hatta bazılarını tamamen elimine etmek) ve bu hastalıktan kaynaklanan olumsuz duygu durumu ile ilgili değişiklikleri yönetmek için çok iyi bir yöntem olarak görülebilir. Hipnoz desteği, MS hastalarına yaşam kalitelerini yükseltmeleri ve hatta eski sağlıklı yaşamları konumuna dönmeleri konusunda oldukça etkili bir yardımcıdır. Bu nedenle Hipnozu bir “alternatif” tedavi yöntemi olarak değil, tıbbi tedaviye destek olan bir “tamamlayıcı” destek terapi olarak görmek daha doğru bir yaklaşım olur. MS hastalığı, kişide önceden zaten var olan bazı sorunları bazen daha da şiddetlendirebilir, bazen de hastalığın kendisi bu sorunlara yenilerini ekleyebilir. Her kişi farklı olduğundan, MS veya herhangi başka bir konu için hipnozun garantili sonuçlar vereceğini vadetmek etik bir yaklaşım olmaz ama semptomlarla baş etme konusunda çok etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

MS’in Tedavisi Var Mıdır?

MS Hastalığı için bugün bilinen kesin bir tedavi yöntemi şimdilik olmadığı biliniyor ama hastalığın seyrini yavaşlatmak ve etkilerini minimuma indirmek için yapılan tedavi ve terapiler mevcuttur. İnsanların MS hastalığı ile daha rahat bir yaşam sürmesine olanak sağlamak için birçok semptomatik (belirtilere yönelik) tedavi yöntemi vardır. Hipnoterapi de bunlardan biridir ancak hipnozu tıbbi tedavinin yerini tutacak bir alternatif olarak görmemek gerekir.

MS Hastalığı İle Yaşamak

MS hastalığı ile yaşamayı öğrenmek tabii ki mümkündür. MS hastalarının çok azı sürekli olarak tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalıyor. MS hastaları işlerine devam edebilir, sosyal yaşamlarını başarılı ve sağlıklı biçimde sürdürebilir, aile kurabilirler. MS hastası olduğunu öğrenen kişiler geleceğin belirsiz olduğu düşüncesine kapılabiliyorlar. İş, aile hayatı, ev hayatı ve mali durumlarla ilgili endişelere kapılmak gayet doğaldır ancak Hipnoz yardımıyla bu endişelerden arınmak, stresi azaltmak da olasıdır.

MS Hastalarında Alternatif Tedaviler İşe Yarar mı?

Öncelikle hiçbir tamamlayıcı yöntemi tıbbi tedaviye bir “alternatif” olarak görmemek en doğru yaklaşımdır. Bu nedenle eğer tıbbi tedaviye ek olarak bir yöntemden faydalanıyorsak bunu “alternatif” olarak görmek yerine “tamamlayıcı destek terapi” olarak nitelendirmek daha etik bir yaklaşım olur. Bazı tamamlayıcı terapilerin MS hastalarında bazı belirtileri hafiflettiğini veya hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olduklarını biliyoruz. Yaygın olarak kullanılan bu tamamlayıcı terapiler arasında Hipnoterapi’nin yanı sıra akupunktur, yoga, meditasyon, aromaterapi, bitkisel preparatlar ve homeopati sayılabilir.

Tamamlayıcı terapilerin işe yarayıp yaramadığıyla ilgili kesin bir yanıt vermek pek olası değildir çünkü tamamlayıcı terapilerle ilgili araştırma yapmak oldukça zordur. Tamamlayıcı terapilerle ilgili mevcut bilimsel araştırmalar da çok az sayıdadır. Zaten henüz bu hastalığın tıbbi tedavisi bile netleşmemişken “alternatif”  diye nitelendirilenlerle ilgili “kesin sonuç” gibi şeyler söylemek etik değildir ancak bu “destek terapilerin” çoğu zararsızdır diyebiliriz. Yine de büyük vaatlerde bulunan, bilimsel olarak kanıtlanmış olduğu iddia edilen veya MS’i iyileştirdiği söylenen tedavi yöntemlerine karşı tedbirli olmakta fayda var. Bazı “sözde” tedaviler, sizin için zaman ve para kaybından öteye gitmeyebilir ve bazılarının potansiyel tehlikeleri bile bulunabilir. (Örbeğin bitkisel olduğu iddia edilen bazı haplar vs).  Unutmayın ki “doğal” veya “bitkisel” olduğu iddia edilen tedavi ediciler her zaman zararsız oldukları anlamına gelmez. Nitekim, bu tedavi edeceği söylenerek piyasaya sürülen “ilaç” denen maddeler Tarım Bakanlığı’nın izniyle ithal edilmekte ve bu ithal edilerek piyasaya sürülen ürünleri Sağlık Bakanlığı kesinlikle “ilaç” olarak onaylamamakta, hatta bakanlık bazılarını yasaklayarak toplatmaktadır.

Hipnoterapi MS (Multipl Skleroz) Hastalarına Nasıl Yardımcı Olur?

Hipnoterapi, MS hastalarının fizyolojik süreçlerinden ziyade zihinsel (mental) süreçleri üzerinde çalışmayı amaçlar. Tipik bir hipnoterapi oturumda hipnoterapist, bireyi telkinlere çok duyarlı bir hale getiren bir hipnotik indüksiyon uygulayarak kişide derin bir gevşeme hali oluşturur. Sonra hipnoterapist, bireyin düşünce ve davranış kalıpları üzerinde olumlu değişiklikler oluşturmayı amaçlayan terapötik nitelikli telkinlerle kişinin bilinçaltı kalıplarında pozitif değişimler yaratmayı hedefler. Böylece bireyin MS semptomlarını minimumlarda hissetmesine, hatta bazı semptomların elimine edilmesine yardımcı olur. Ayrıca MS hastalarına OtoHipnoz öğretmek, semptomları azaltma konusunda kendi kendilerine yardım etmeleri için çok faydalıdır.

Unutmayın ki MS, ölümcül bir hastalık değil… MS hastalığı ile baş etmenin basit bir reçetesi vardır; doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanın, egzersiz yapın, psikolojik destek alın, sağlıklı beslenin ve moralinizi yüksek tutun. Ayrıca doktorunuzdan izin almak koşuluyla MS hastalığı için hipnoz desteği almak, bu hastalığın semptomlarını elimine etmek konusunda size çok yardımcı olabilir. MS’in iyi gitmesi ve kontrol altında tutulabilmesi için gene doktor kontrolünden asla çıkılmamak koşuluyla fizyoterapist eşliğinde egzersiz programlarının uygulanması, psikolojik destek almaktan kaçınmamak, sağlıklı beslenmek ve yüksek moralli olmak önemlidir. Hipnoterapi, tüm bu konular ve daha fazlası için kişinin motivasyonun ve duygu durumunu hızlı bir şekilde yükseltmek için bire birdir.

Ücretsiz Danışın

Hipnoz ve MS Hastalığı

Yorgunluk yönetimi, güven kaybı, başka birine bağımlı olma korkusu, yetenek kaybı, kişilik/kimlik kaybı (kendiniz olmamak), ağrı kontrolü, uyku sorunları, gelecekle ilgili olumsuz ve endişeli düşünceler, anksiyete, derin gevşeme ve rahatlama, stres kontrolü (stresi azaltmak) gibi konularda Hipnoterapi ve OtoHipnoz MS hastalarına oldukça yardımcı olabilir.
Ücretsiz Danışın