uykuda ingilizceUykuda öğrenme ya da “hypnopaedia(uykuda öğretim) teorisi, ilk defa 1931 yılında Aldous Huxley’in yazdığı “Cesur Yeni Dünya” (Brave New World) romanıyla gündeme geldi. Romanın kurgusu Londra’da 26. yüzyılda geçmekte. Romanın konusu ise “üreme teknolojisi” ve “hipnopedi” (uykuda öğretim) sayesinde toplumun değiştirilmesiyle ilgili. Sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayan, bilimselliği tartışmalı bir toplumsal akım veya toplumsal felsefeyi konu eden bir roman…

Bu tür romanlardan sonra dünyada bazı şirketler fırsattan istifade “uykuda öğrenme programları” pazarlamaya başladı. Hatta bu şirketlerden bazıları psikolog isimleri kullanarak programlarının psikolog onaylı olduğunu iddia etti… Ve hatta bir reklamda, bir kadın sadece bir hafta sonunda, uyurken İspanyolca kasetler dinleyerek bir Venezuella büyük elçisi ile görüşmeler yapabilecek seviyede İspanyolca öğrendiğini iddia etti. Saçma mı ? Evet, muhtemelen… Zaten reklam sonrasında bu kişiler araştırıldığında ne o programları onayladığı söylenen psikologların ne de o kadın ve söz konusu büyük elçinin varlığı teyit edilememiş… İlginç değil mi?

Varsayalım ki uykuda İngilizce öğrenmek mümkün olsun. Hem de birkaç haftada…  O zaman dünyada bu konu tüm okullarda ders olarak okutulmaz mıydı? Bu kadar kolay ve bu kadar hızlı bir şekilde birden fazla dil öğrenmeyi kim istemez? Uyurken İngilizce öğrenmek için bu kadar kolay bir yol varsa ülkelerin eğitim sistemleri neden böyle bir uykuda İngilizce mucizesini eğitim sistemlerine almazlar?

Kanada’nın “Ulusal Uyku Vakfı” üyelerinden, uyku bozuklukları uzmanı Florence Cardinal, uykuda öğrenme konusunda diyor ki; “Aslında normal uykunun doğasına bu şekilde müdahale etmek, beynin sağlıklı bir uykuya, yani derin uykuya ulaşmasına engel olur ve “dinlemek” için beynin uyanık kalmasını gerektirir. Oysa “derin uyku”, zihin ve beden sağlığı için hayati bir önem taşıyan bir ihtiyaçtır.”

Öğrenme konusunda etkili olan şey “uykuda öğrenme” değil, “uykudan hemen önce öğrenme dir. Öğrenmek istediğiniz şeylerin uyumadan hemen önce birkaç kez gözden geçirilmesinin bilgileri hafızaya işlemek için etkili olduğu bilimsel bir gerçektir ama uykuda sabaha kadar İngilizce ders MP3’leri dinlemek uyku kalitesini düşürmekten başka hiç bir işe yaramıyor. Çalıştıktan sonra uyuyup beyni dinlendirmek, beynimizin bilgileri saklayıp derlemesi için ihtiyacı olan zaman ve ortamı sağlamak etkili bir öğrenme şekli olabilir ama “uykuda öğrenmek” diye bir terim kullanacaksak, bunu “uykuda ders dinlemek” olarak algılamak yerine “beynimizin uyanıkken öğrendiği şeyleri uykuda işlemesi” olarak algılamak daha gerçekçi bir yaklaşım olur.

Uyurken İngilizce Öğrenme Setleri İşe Yarıyor mu?

Özet olarak; Hayır, uykuda CD dinleyerek yeni bir dil öğrenemezsiniz. Hatta uykunuza dikkat etmezseniz ve yeterince uyku uyumazsanız hiçbir şeyi doğru dürüst öğrenemezsiniz. Günde 7-8 saat uykuyu hedeflemek en iyisidir. Geceleri uyku kalitenizi etkileyecek şeyler yapmamanız sağlığınız için önemlidir.

Uyurken İngilizce öğrenmeye çalışmak sadece zaman kaybı değil, aynı zamanda tamamen sağlıksız bir çabadır. Uyurken İngilizce öğrenebileceğinizi iddia eden,  Uykuda İngilizce diye pazarlanan Mp3 ve CD setlerine boşuna para vermeyin.  “Uyurken Cd dinleyerek 1 haftada İngilizce konuşabilirsiniz” demekle “Yastığınızın altına İngilizce sözlük koyun, 1 haftada İngilizce öğrenirsiniz”  demek aynı kapıya çıkıyor.

Uykuda İngilizce Saçmalığı

Çoğu bilim adamı uykuda yeni bir bilgiyi öğrenme çabalarının saçmalık olduğu sonucuna varmıştır. Bazı şarlatanlar sattıkları Mp3’leri Cd’leri uyurken dinleyerek zahmetsizce İngilizce öğrenebileceğiniz konusunda sizi ikna etmeye çalışırlar. Bu tür web siteleri daha da ileri giderek sattıkları Mp3 ve Cd’leri uyurken dinleyerek 15 günde uykuda İngilizce öğreneceğinizi iddia ederler. Bu web sitelerinin iddiaları doğru olsaydı yeryüzünde herkes kolayca üç beş dil öğrenirdi. Bu para tuzağına kanmayın.

uyurken ingilizceEğer yeni bir konuyu öğrenmeye yardımcı olması için uyku saatlerinizi kullanmak istiyorsanız o zaman uyumadan önce ders notlarınızı gözden geçirin. Beyniniz son bilgileri alıp işlemek ve gece boyunca bellekte bunları pekiştirmek konusunda size yardımcı olacaktır. Uyandığınızda sabah erken saatlerde de notlarınızı gözden geçirin.  Ama uykuda boşuna CD’ler dinleyip uyku kalitenizi düşürmeyin. Bu size yarardan çok zarar verir. Unutmayın; yeni bir dil öğrenmek emek, disiplinli çalışma ve özveri ister. Bilgi ve donanımı emek harcamadan elde edemeyeceğimiz malum. Uykuda ingilizce öğrenme setlerini satan profesyonellikten uzak firmaların birçoğu dünyaca ünlü yaşam koçu Anthony Robbins’in adını kullanarak ürünlerini pazarlamaktadır. Anthony Robbins’in bazı konuşmalarından manipülatif bir şekilde alıntılar yaparak bu sattıkları Uyurken İngilizce cd’lerinin Anthony Robbins’in sistemi olduğu gibi bir imaj yaratmaya çalışanlar bile var. Şunu da belirtmemde fayda var ki Anthony Robins ile bizzat görüştüğümde böyle bir İngilizce Eğitim programı geliştirmediğini, böyle bir eğitim programı olmadığını bana kendisi bizzat belirtmiştir. Bu konuyu kendisiyle de teyid ettiğim için burada belirtmekte bir mahsur görmüyorum. Kolayca İngilizce öğrenme umuduyla paranızı sokağa atmayın, uykuda Cd dinleyerek 15 günde İngilizce öğrenmek mümkün değildir.