Uçuş Korkusu İçin Hipnoz Terapisi

Uçuş korkusu toplumda yaklaşık % 20-40 oranında görülmekte. Uçak korkusu en yaygın fobilerden biridir. İyi haber şu ki; Bu korkunuzu hipnoz ile yenebilirsiniz.

Uçak korkusu toplumda çok yaygındır. Bu kaygı bize mantıksız gelse de bilinçaltımız bizi koruduğunu düşünerek uçuş öncesi ve uçuş sırasında endişe, kaygı, anksiyete yaratabilir. Bilinçaltımızın temel fonksiyonu aslında bizi korumaktır. Uçmak aslında insan doğasında olan bir durum olmadığından bilinçaltımızın bu tepkisi aslında pek de şaşırtıcı değildir. Ancak bildiğiniz gibi, uçağın en güvenli seyahat yöntemlerinden biri olduğu

kanıtlanmış bir gerçektir. İstatistiksel olarak uçak seyahati, araba seyahatinden, hatta yürüyerek karşıdan karşıya geçmekten bile çok daha güvenlidir. Bilinçaltımızın yarattığı reaksiyonun tekrar değerlendirilmesi genellikle bir korku ya da fobiyi kontrol etmemize yardımcı olur ve hipnoterapi bunu başarmanıza yardım eden bir tekniktir. Uçak korkusu ile yaşamak zorunda değilsiniz. Uçak korkusu tedavisi, hipnozla çok başarılı sonuçlar vermektedir.

uçuş korkusu

Uçuş Korkusu İle Yaşamak

Uçuş korkusu genellikle bizi birçok şeyden alıkoyar. Mesela iş seyahatlerine çıkamamak bizi kariyerimizde ilerlemekten alıkoyan problemlere bile neden olabilir. Veya ailenizle bir yurt dışı seyahati yapmak isteseniz genellikle uçağa binmeye mecbur kalırsınız. Uçağa binmeniz konusunda kaygı ve gerginlik yaratan birçok faktör olabilir. Örneğin panik atak geçirme korkusu, uçağın kaçırılması korkusu, terör korkusu, klostrofobi , kontrolün elinizde olmaması gibi birçok durum, kişide kaygı ve korku oluşturabilir. Hatta uçağa binmeden sadece havaalanında bulunmak bile bazı kişilerde kaygı sebebidir. Uçuş korkusu bazı insanlarda önce hafif anksiyeteyle başlayıp uçağa bindikten sonra had safhaya ulaşarak uçaktan inme çabalarına kadar varabilen davranışlara sebep olabiliyor.

uçak korkusuUçuş korkusundan muzdarip olmayan kişiler, uçmaktan korkan birine uçağın ne kadar güvenli bir araç olduğuyla ilgili istatistik ve olasılıklardan bahsetmenin karşılarındaki kişiyi rahatlatacağını zannederler. Ancak bu genellikle pek de işe yaramaz. Kaynağı bilinçaltında olan “korku”, bilinçli aklımızın çok iyi bildiği istatistiki gerçeklere karşı genelde galip gelir. Uçuş korkusu, yaş, statü, cinsiyet ve zeka ayırmaksızın herkeste var olabilir. Zayıflık işareti değildir. İyi haber şu ki; uçuş korkunuzun üstesinden gelmenizi sağlayacak ve hatta uçmaktan zevk almanızı ve bunu çok zevkli bir faaliyet halinde deneyimlemenizi sağlayabilecek ve bilinçaltı düzeyde değişim yaratabilecek teknikler mevcuttur.

Uçak Korkusu İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz!

Uçak korkusu, hipnoz ile kolaylıkla üstesinden gelinebilen bir durumdur. “Peki Hipnoz korkumuz varsa?” dediğinizi duyar gibiyim… Hipnoz korkunuz varsa hipnoz korkunuzu ise hipnoz hakkındaki gerçekleri araştırarak yenebilirsiniz. Hipnoz filmlerde gördüğünüz gibi bir şey değildir. Yani korkulacak bir şey kesinlikle değildir. Hipnozda kişi kendinden geçmez… uyumaz… kontrolünü kaybetmez… gece uykusunda olduğu gibi bir uyku hali değildir hipnoz. Filmlerde gördüklerinizi unutun. Ama unutmayın ki hipnoz sırasında telkine açık olmamıza rağmen, hipnoz hali kontrolümüzü kaybettiğimiz bir hal değildir.  Hipnozun “başka bir kişinin kontrolü altına girmek olmadığını” bilmeniz önemlidir. Kişi hipnoz halindeyken ne kontrolünü kaybeder, ne de daha sonra pişman olacağı bir söz veya davranışta bulunur. Kişinin etik ve sosyal değerleriyle çatışan, kişinin kendisi için faydalı olmayacak her türlü telkin, zihin tarafından mutlaka geri çevrilir. Hipnoz, denemek isteyen herkes için çok doğal ve güvenlidir. Unutmayın ki bu harika zihin durumuna girmekteki başarı şansınız tamamen hipnoterapistiniz ile işbirliği yapma isteğinize, ve hipnotik zihin durumuna girmek konusunda kendinize gerçekten izin vermenize bağlıdır. Bu da elbette ki terapistinizle aranızda oluşacak olan güven ve sempati bağına bağlıdır. Hipnoz‘un ne olup ne olmadığı hakkında daha geniş bilgi için buraya tıklayın.

Uçuş Korkusu Belirtileri

  • Terleme
  • Ağız kuruluğu
  • Panik atak
  • Hızlı kalp atışı
  • Kusma
  • Uçuş gününde ve hatta haftalar, aylar öncesinde endişenin başlaması
  • Klostrofobi
  • Rahatsızlık hissi
  • Bulanık görme

Sanal gerçeklik terapisiyle tedaviUçuş Korkusunun Nedenleri

Uçuş korkusu henüz çocuklukta öğrenilmiş olabilir. (Belki de bireyin anne-babası korktuğunu çocuğuna belli etmişse mesela) Veya özellikle korkutucu bir uçuş deneyimi yaşadıktan sonra geliştirdiği bir korku olabilir. (Örneğin, önceki seyahatlerinden birinde şiddetli bir şekilde türbülansa düşmüşse ya da acil iniş yapmak zorunda kalan bir uçakta bulunmuşsa…) Uçuş korkusu genellikle “öğrenilmiş” bir korkudur. Yaşadıktan sonra geliştirilmiş, öğrenilen bir korku… Uçuş korkusu aynı zamanda yükseklik korkusu ya da agorafobi, klostrofobi gibi diğer korku ve fobilerin neden olduğu bir korku da olabilir. Havacılık veya uçuş ilkelerini yanlış anlamak bile uçuş korkusu geliştirilmesine sebep olabilir. Bu aradaKORKUileFOBİnin farklı şeyler olduğuna bu noktada dikkat çekmek isterim. Uçuş korkusu ile uçuş fobisi farklı şeylerdir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için FOBİLER ve KORKULAR makalemi okumanız faydalı olacaktır. (tıkla)

Uçuş Korkusundan Kurtulmak

Hipnoterapi genellikle uçuş korkusından muzdarip kişilere çok yardımcı olabiliyor. Uçak korkusunun temelinde neyin yattığını tespit etmek için önce hipnoanaliz ve mülakat teknikleri kullanılır, daha sonra da konu bilinçaltı düzeyde ele alınarak hipnoz yardımıyla bilinçaltı ile iletişim kurulmak suretiyle uçuş korkusu bertaraf edilir. Her kişinin ihtiyaç duyduğu seans sayısı farklıdır. Bu konuda geniş bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümündeki KAÇ SEANS GEREKİR yazan başlığı okuyunuz.

Bilinçaltıyla hipnoz yardımıyla iletişim kurduktan sonra oradaki düşünce kalıplarını ve davranışı yeniden değerlendirerek (modifiye ederek) uçak korkusu probleminin üstesinden gelmek gayet mümkündür. Hipnoterapi aynı zamanda korku kontrolü için ihtiyacınız olan sakin, odaklanmış, dingin bir zihin durumuna nasıl erişeceğinizi bilinçaltı düzeyde öğreterek korkunuzu kontrol etmenize yardımcı olur. Hipnozun en çok kullanıldığı ve en etkili olduğu alanlardan birisidir uçuş korkusu. Yıllardır bu sorunla yaşıyorsanız uçak korkunuzu yenmek için hipnozla entegre sanal gerçeklik terapisini denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Uçak korkusu için hipnoz desteği almak isterseniz e-posta veya telefonla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Uçak fobisi tedavisi

“Benim hayatımın son 4 yılı uçağa binememek ve buna bağlı mağduriyetlerin acısıyla geçti. Başvurmadığım yer, kullanmadığım ilaç kalmadı. Umudumu kaybettiğim bir dönemde Burak Bey’i buldum. ve 3 seans sonra aldım bileti. uçağa binerken biraz endişeliydim. Ancak uçak kalkınca korkularım da uçup gitti. İnişe geçtiğimizde uçakta korkan başka bir adamı sakinleştirdim! Bu gerçekten harika bir deneyimdi. Kendime hayret ediyorum gerçekten. Şimdi dünyanın bütün kapıları bana açılmış gibi hissediyorum.
Burak Bey’e teşekkürlerimi bir borç bilirim.”

Mustafa Peker
“Ucus korkusu benim icin bir korkudan daha cok eziyetti. Bu korku artik oyle bir noktaya gelmisti ki is hayatindan ozel hayatima herseyi engelleyen bir kangrene donusmustu. Bundan kurtulmak icin psikologlara gittim, ilac tedavisi gordum. Ancak her seferinde ucagin icinde ilk krizim geldiginde yine maglup oldugumu anladim. En son yurtdisindan bir is teklifi almanin arifesinde hipnoz tedavisini denemek istedim ve Burak Bey’in yardimina basvurdum. 4 seansta ucus korkum bitti. Ucaga yine kaygiyla bindim ancak bu sefer yol boyunca sadece ucmanin ne kadar guzel bir sey oldugunu hissettim. Ucaktan indigimde keske bir 4 saat daha ucsaydik dedirtecek kadar rahat bir ucus yasadim. Beni uzun sure rahatsiz eden is ve ozel hayatimda bir cok soruna neden olmus bir korkuyu asmamda gosterdiginiz destek icin size sonsuza kadar minnettar kalacagim Burak Bey, cok sagolun!”
Gökhan A.
“Uçuş günü uçağa binmeden önce havaalanında yine endişe başladığını farkedince hipnoz seanslarının bende işe yaramadığını düşünmüştüm aslında. Ama uçağa bindiğimde garip bir şekilde sakin olduğumu farkettim. Uçak havalandıktan sonra istisnasız her uçuşta yaşadığım o şiddetli korku krizlerimin ne zaman başlayacağını düşünürken ne panik ne bir rahatsızlık… hiçbir şey olmad! Hatta havalandıktan sonra korkudan eser kalmadığını da farkedince bu benim için gerçekten büyük sürpriz oldu. Gerçekten inanamadım. Burak Bey’e çok teşekkür ediyorum gerçekten.”
Sait G.

“Burak Bey’e çok ama çok teşekkür ederim. Artık otobüse binmişim uçağa binmişim benim için aynı şey. Herkese tavsiye ediyorum.”

Ceyln G.
“Korkudan hayatım boyunca uçağa binememiştim. Her seans sonunda sanki o an beni uçağa koysalar hiç korkmadan uçarmışım gibi hissediyordum. 3 seans sonra tatile uçakla çıkmaya karar verip bir bilet aldım. Ve uçtum! Uçuş korkumu yenmemin bu kadar çabuk olacağına ihtimal vermiyordum desem yalan olmaz. Burak Bey bu yorumumu yayınlayabilirsiniz, çok teşekkür ediyorum size. İyi ki size gelmişim. Etrafımdaki herkese tavsiye ediyorum sizi. Bir arkadaşım da sigara bırakmaya gelecek size. Tekrar teşekkürler.”
Utku T.
“Benim kadar uçaktan korkan var mıdır bilmiyorum. 6 Seans sonra uçakta korkacak mıyım uçabilecek miyim diye hala bir şüphem olmadı desem yalan olur ama uçağa bindiğimde uçak inene kadar nasıl bu kadar rahat geldim ben de kendime hayret ettim. Korku falan kalmamış! Uçarken korkmamak da değişik bir duyguymuş. 🙂 Çok teşekkür ederim, hala inanamıyorum bu kadar rahat uçtuğuma!”
Sadiye B.

Yorum yapmak ister misin?