Sertifikalı Hipnoz Eğitimi

Hipnotik Trans Teknikleri – YÜZ YÜZE GRUP EĞİTİMİ

Hipnoz tekniklerini öğreten bu eğitim, hem online eğitim hem de yüz yüze canlı grup eğitimi olarak alınabilir. Çeşitli illerdeki eğitimlerimizin tarihleri, içerikleri, ücretleri ve çok detaylı bilgileri bu sayfada yer almaktadır. Sayfayı detaylı inceledikten sonra dilerseniz yüz yüze grup eğitimi için başvuru formunu doldurabilir ya da online hipnoz eğitimi sayfasından eğitimin online versiyonunu satın alabilirsiniz. Sayfayı inceledikten ve bu sayfadan gerekli bilgileri aldıktan sonra, sayfada cevabını bulamadığınız sorularınız varsa (veya başvurunuzun canlı eğitime kaydolması için), ön başvuru formunu doldurabilirsiniz. sayfasındaki formu veya telefonla bize ulaşın. Eğitime katılım şartları, ücretler, ve ücrete dahil olan bonus eğitimler ile ilgili tüm detayları bu sayfada (aşağıda) bulabilirsiniz, okumaya devam ediniz.

Sertifikalı Hipnoz Eğitimi

Hipnotik Trans Teknikleri – ONLINE VİDEO EĞİTİMİ

Eğitimi, merkezimizde almak yerine uzaktan online eğitim olarak almak isterseniz (veya İstanbul dışında yaşıyor iseniz), eğitimin online versiyonunu da alabilirsiniz. Sayfayı detaylıca inceledikten sonra arzu ederseniz yüz yüze eğitim için başvuru formunu doldurabilirsiniz; ya da online eğitime katılmak isterseniz butona tıklayarak eğitimin online versiyonunu satın alıp hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Sayfayı inceleyerek gerekli bilgileri bu sayfadan aldıktan sonra sayfada cevabını bulamadığınız sorularınız olursa (veya canlı eğitime kayıt başvurularınız için) sayfadaki ön başvuru formunu doldurabilir ya da telefonla irtibata geçebilirsiniz. Online eğitim için katılım şartı bulunmamaktadır, Türkiye’nin her ilinden ve yurt dışından herkes katılabilir. Yüz yüze eğitim için ise katılım şartları vardır.

Güncel YÜZ YÜZE GRUP EĞİTİMİ Tarihleri

Katılımcılara, "KATILIM SERTİFİKASI" verilir. Ayrıca aşağıdaki bonus öğretiler ve 130 sayfalık özgün eğitim materyali...

   Katılım Sertifikası

Hipnotik Trans Teknikleri Eğitimi | İçerik

Bu eğitim, bireylerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmayı sağlayan, en etkili teknikleri uygulamalı demonstrasyonlarla öğreneceğiniz, gösterişten uzak, yoğun bir eğitimidir. Transın en çok uygulandığı temel konularda (özgüven, performans arttırma, hedeflere ulaşma, motivasyon vb kişisel gelişime yönelik konularda) uygulama yöntemlerini öğreneceğiniz bu eğitimde öğreneceğiniz teknikleri kendi uzmanlık alanınızla ilgili konulara ve kendi yaşamınıza nasıl entegre edebileceğinizi öğreneceksiniz. Eğitimde, internetten veya kitaplardan da öğrenebileceğiniz “Hipnoz Tarihi” veya kendi uzmanlık eğitiminizi alırken zaten öğrenmiş olduğunuzu varsaydığımız teorik bilgileri tekrar anlatarak vakit harcamıyoruz. Yine de sizi tıbbi olmayan konulardaki trans uygulamalarına yönelik teknik bilgilerden mahrum bırakmıyoruz. Tamamen trans teknikleri ve indüksiyonlarını öğrenmeye odaklanıyoruz.

Eğitimden sonra ücretsiz olarak erişiminize açacağımız “online video eğitim sistemimiz” vasıtasıyla da isterseniz kendi hızınızda, canlı uygulamalar içeren en az 20 saatlik uygulama videolarını da izleyerek, öğrendiklerinizi pekiştirme ve kişisel gelişim ve motivasyona yönelik birçok konudaki hipnotik yaklaşımları gözlemleyerek kendi uygulamalarınıza entegre etmeyi öğrenme imkanı buluyorsunuz. Her ay yeni full uygulama videoları eklenen “online video platformumuza” şifrenizle giriş yaparak, ekstra hiçbir bir ücret ödemeden örnek uygulama videolarını defalarca izleyebiliyor olacaksınız.

Biz bu canlı yüz yüze eğitimimizde, kendi araştırmalarınızla da öğrenebileceğiniz kitabi bilgilere değil, sadece bilinçaltı tekniklerinin günümüz pratiğinde tıbbi olmayan konularda nasıl uygulandığına ilişkin trans tekniklerine odaklanıyoruz. Bilinçaltında pozitif değişimlerin nasıl yapıldığı canlı uygulamalar eşliğinde canlı demonstrasyonlarla öğretirken, eğitimden sonra da gelişiminizi online platformumuzda 1 yıl boyunca desteklemeye devam etmeyi amaçlıyoruz. BU EĞİTİM BİR ONLINE EĞİTİM DEĞİLDİR. (Zoom eğitimi değildir), MERKEZİMİZDE, YÜZ YÜZE VERİLEN BİR GRUP EĞİTİMİDİR. (Ancak eğitimin ONLINE VERSİYONUNU almak isterseniz, BURAYA TIKLAYINIZ )

Ücrete dahil olarak verilen 130 sayfalık özgün eğitim kitabınız, eğitimde öğrendiğiniz hiçbir şeyi unutmamanız için size eğitimden sonra da eşsiz bir rehber olmaya devam edecek. Hekim veya psikolog iseniz, bu eğitimde trans tekniklerini kendi alanınızdaki uygulamalarınıza nasıl entegre edeceğinizin inceliklerini de öğreniyor olacaksınız. Ancak bu eğitim, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez, insan sağlığına yönelik tıbbi uygulamalara yönelik öğretileri içermez.

hipnoz egitimi

Bu eğitim, kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturma teknikleri öğretmeye odaklanır. Kişilerin kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarına hipnotik yaklaşımı nasıl entegre edeceklerini, 4 yıllık üniversite mezunu olmak şartıyla ve ön mülakat yapılması şartıyla yaşam koçu veya diğer danışmanların da klinik alanlara girmeden transı sadece “kişisel gelişim” alanlarındaki çalışmalarına (özgüven yükseltme, mesleki ve kişisel hedeflere ulaşma konusunda bilinç dışı dirençleri giderme ve motivasyon sağlama vb) nasıl entegre edebileceklerini öğretir. Bu eğitimde hipnoz, trans ve bilinçaltı (bilinç dışı) ile ilgili derin bir iç görü ve bilgi birikimi kazanacaksınız. Ancak eğitimde asıl odak noktamız; kişilerde başarılı bir şekilde hipnotik zihin durumu oluşturmanızı sağlayacak en etkili trans tekniklerini uygulamayı %100 öğrenmenizdir.

Bilinçaltı ve zihinsel tekniklerin uygulama teknikleri ile yeni tanışacaksanız ve kendi alanınızdaki uygulamalarınızda fark yaratmak istiyorsanız bu eğitim tam size göre. Zira başka eğitimlerde hiç değinilmeyen Kappasinian hipnotik trans indüksiyonlarının inceliklerini de, Los Angeles’taki dünyaca ünlü Hipnoz Akademisi “HMI College of Hypnotherapy” mezunu uzmandan öğreneceksiniz. Hipnoz etiğinin de eğitim kapsamına alınarak, bilimsel temeller çerçevesinde aktarılan bu eğitim sonunda danışanlarınızda hipnotik zihin durumunu başarılı bir şekilde oluşturma becerilerinin yanı sıra, trans tekniklerinin temel uygulamalarını başarıyla icra etmeyi öğreneceksiniz. Gösterişten uzak, bilimsel yaklaşımlı ve zengin bir içeriğe sahip olan bu sıra dışı eğitim, bilinçaltı tekniklerini uygulama becerileri konusunda sizi sürüden ayrı bir yere koyacaktır.

Hipnoz eğitimi İzmir ve Hipnoz eğitimi İstanbul

Bu eğitim sizi hipnoz ve bilinçaltı ile tanıştırırken, aynı zamanda trans teknikleri ile ilgili optimum bilgi ve becerilerle donatacak. Türkiye’de sadece Burak Uçkun’un verdiği çok etkili bir bilinçaltı değişim ve dönüşüm eğitimi olan “Zihinsel Banka ile Hedeflere Ulaşma Tekniği”ni de öğreneceksiniz. Sitede 450 TL’ye satışta olan “Zihinsel Banka” online eğitimini, katılacağınız canlı ve uygulamalı hipnotik trans teknikleri eğitimimizi tamamladıktan sonra, “online uzaktan eğitim” olarak alma imkanına sahip olacaksınız. Tüm katılımcılarımıza bu harika bilinçaltı programlama tekniği eğitimini de ücretsiz olarak “uzaktan eğitim” imkanıyla hediye ediyoruz.

Ayrıca; YÜZ YÜZE CANLI GRUP EĞİTİMİNDEN SONRA; sitemizde sadece katılımcılarımızın erişimi olan video platformundaki canlı “uygulama demonstrasyon videolarına” da 1 yıllık ücretsiz erişim hakkı veriyoruz. Sürekli yeni demonstrasyon videoları eklenen CANLI UYGULAMA VİDEOLARI platformumuz sadece kursiyerlerimizin erişimine açık oluyor. Böylece eğitimde öğrendiğiniz teknikleri evinizde de defalarca gözlemleme şansı buluyorsunuz. UNUTMAYINIZ: BU BİR “ZOOM” EĞİTİMİ DEĞİLDİR, CANLI YÜZ YÜZE EĞİTİMDİR. Online demonstrasyon videolarına 1 yıllık erişim hakkı veriyor olmamız sadece eğitim sonrası gelişiminizi desteklemeyi amaçlayan bir süpervizyon niteliğindedir. Tıbbi süpervizyon niteliği taşımaz. (Eğitimin online versiyonunu almak isterseniz BURAYA TIKLAYIN )

Bonuslarla ilgili geniş bilgiyi, eğitim ücretini, katılım şartlarını ve ödeme seçenekleriyle ilgili bilgileri aşağıda göreceksiniz, okumaya devam ediniz.

Eğitime Kimler Katılabilir?

Yüz yüze yapılan grup eğitimimizde katılımcı profiline önem veriyoruz. Başvuru sahibi hekim veya psikolog değilse, 4 yıllık lisans mezunu olması şartıyla eğitime kabulden önce telefon mülakatı yapılarak kişinin yetkinlikleri değerlendiriliyor, uygun bulunduğu takdirde eğitime kabul ediliyor. Yapılan telefon mülakatı, kişinin bu eğitimi almaya uygunluğu, sınıf profiline uyumu ve eğitimden sağlayacağı faydaya odaklanır. Hekim ve psikologlar mülakata gerek duyulmaksızın eğitime katılabilirler. Bu eğitim, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedeflemez.

Bu Yüz Yüze Grup Eğitimine Kimler Katılabilir?

 • Psikologlar, hekimler, psikoloji öğrencileri, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, lisans mezunu hemşireler vb, telefon mülakatına gerek olmaksızın eğitime katılabilirler;
 • Hekim ve psikologların dışında; 4 yıllık “lisans” mezunu ve 24 yaş üstü olmak şartıyla “yaşam koçları”, “mesleki ve kişisel gelişim alanlarında hizmet veren danışmanlar”, kayıt öncesi telefon mülakatı yapılması şartıyla;
 • …ve kişisel gelişim disiplinlerine ilgi duyan ve iletişim becerileri yüksek olan ve 4 yıllık üniversite (lisans) mezunu olan yetişkinler, telefon mülakatı yapılması şartıyla eğitime katılabilirler…

Yukarıdaki şartları karşılamıyorsanız, online eğitimimiz de vardır. Online eğitimimiz her meslek grubu için uygundur, herkes katılabilir.

Online Hipnoz Eğitimi için BURAYA TIKLA

Merkezimizde yüz yüze grup eğitimi olarak yapılan “Sertifikalı Trans Teknikleri Eğitimi”nin Süresi 2 Tam Gündür. (18 saat). Ofisimizin eğitim salonunda gerçekleşir. Online Hipnoz Eğitimimiz ise 30 saatin üzerinde video içeriğe sahiptir.

 • Hypnotistanbul, herhangi bir ön başvuruyu onaylamadan önce -gerek görürse- adayla telefonla bir ön mülakat yapmak suretiyle başvuru sahibini eğitime kabul etmeme hakkını saklı tutar.

EĞİTİM ÜCRETLERİNİ AŞAĞIDA GÖREBİLİRSİNİZ.

Ücretsiz Bonus

zihinsel bankaTrans Teknikleri Eğitimi’ne katılanlar, sitemizde “Online Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında çevirim içi satışta olan “ZİHİNSEL BANKA” eğitimine de ücretsiz olarak sahip olacaklardır. (Zihinsel Banka Eğitimi’nin online uzaktan eğitim versiyonu sitemizde şu an 450 TL’ye satıştadır. Zihinsel Banka Eğitiminin “Canlı Özel Ders” ücreti 1000 TL, grup eğitimi ücreti ise 800 TL’dir). Eğitime katılanlar “Zihinsel Banka” eğitiminin online versiyonuna ücretsiz sahip olacaklardır.

Zihinsel Banka tekniği, bilinçaltını başarı ve bolluğa programlama tekniğidir. Bu online video eğitim hakkında geniş bilgiye, fragmanlarına, ana menüdeki “Eğitimler” başlığından ulaşabilirsiniz. Los Angeles’ta bulunan 50 yıllık ünlü hipnoz akademisi HMI’nın kurucusu Dr. John Kappas’ın öğretisi olan bu olağanüstü etkili teknik, Türkiye’de sadece bu ünlü akademinin mezunu Burak Uçkun tarafından verilmektedir. “Zihinsel Banka Eğitimi” ile ilgili geniş bilgi için BURAYA TIKLA

Eğitmen

Burak-214x321px-HMI-frame

Burak Uçkun, C.Ht.

Burak Uçkun, Hipnoterapi eğitimini dünyada ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoz Akademisi olan, Los Angeles’ta bulunan Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)’de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, ABD’de 55 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un akredite hipnoterapistler listesinde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir. 1971 doğumlu olan Burak Uçkun, “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (tezli)” eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Tez konusu, “Uçak Fobisi’nin Hipnozla Giderilmesi” konusundadır. Stajını Türkiye’nin ilk psikiyatri hastanesi olan “Özel Fransız LAPE Hastanesi”nde tamamlamıştır. Hypnotistanbul Bilinçaltı Değişim ve Motivasyon Merkezinin kurucusu eğitmen Burak Uçkun hakkında daha geniş bilgi için ana menüdeki Hakkımızda bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Online Eğitimin Tanıtım Videosu

Trans Teknikleri Eğitimi | ÜCRETLER

MERKEZİMİZDE, YÜZ YÜZE GRUP EĞİTİMİ
Sertifikalı Hipnotik Trans Eğitimi

2500 TL+ %8 KDV
 • 2 Tam Gün Yüz Yüze Grup Eğitimi (10:00-18:30) +BONUSLAR
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT
 • Eğitim tarihini; ön kaydını tamamlamış olan katılımcılarla beraber belirliyoruz zira pandemi döneminde eğitimlerimizi 16 yerine sadece 6 kişilik çok küçük özel gruplarla gerçekleştiriyoruz. BU EĞİTİME KATILANLAR, EĞİTİMİN ONLINE VERSİYONUNU %50 İNDİRİMLE SATIN ALABİLİRLER.

EĞİTİMİN ONLINE VERSİYONU
Sertifikalı Hipnotik Trans Eğitimi

2000 TL+ %8 KDV
 • 30 saatin üzerinde içerikle Online Video eğitimi +BONUSLAR
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT
 • Online Eğitim; 30 akademik saatin üzerinde video içeriğinden oluşur. Sertifikalı Eğitimdir. Satın aldıktan sonra eğitim hemen hesabınıza tanımlanır, eğitimi kendi hızınızda tamamlayabilirsiniz. Eğitim sonunda online “sertifika sınavı” yapılır. Satın al, hemen izlemeye başla!

2500TL + %8 Kdv için örnek TAKSİT TABOSU

Yasal Uyarı: Bu sayfada detaylıca yer verilen sertifikalı trans teknikleri eğitimi, hekim veya psikolog olsa da olmasa da, kişilere klinik konularda tedavi yetkisi vermez, tedavi becerileri kazandırmaz. Bu eğitim trans tekniklerini öğretmenin yanı sıra kişisel gelişime yönelik uygulama alanlarını kapsar. Bu eğitimde transın klinik veya tıbbi olmayan uygulamalarını icra edebilecek bilgi ve beceriyi edinmiş olursunuz. Bu eğitim size tedavi yapma yetkisi vermez. Hipnozun klinik/tıbbi alanlarındaki uygulamaları sadece hekim, psikolog ve psikiyatrist hekimlerin yetki alanındadır. Hipnoz sanatı ve kişisel gelişim uygulamalarına ilgi duyan ve asgari iletişim becerilerine sahip olan her meslek grubundaki katılımcılara (üniversite mezunu olmaları şartıyla) açık olan trans teknikleri eğitimleri tedavi alanındaki öğretileri içermez..
Ancak hipnoz indüksiyonlarını öğrenmek, kişiyi klinik veya tıbbi konularda hipnoterapi uygulayabilecek bir uzman haline getirmez. Bir klinik psikolog, hekim ya da psikiyatrist değilseniz, bu tür eğitimler size örneğin; “panik bozukluk” tedavisi yapabilecek bir yeterliliğe getirmediği gibi böyle bir yetki de vermez. Hatta “tedavi” kapsamına giren tıbbi hiçbir uygulamada sizi yetkin bir seviyeye getirmez. Zira klinik problemlerin doğasıyla ilgili alt yapıyı hipnoz veya trans eğitimlerinde değil, üniversitenin ilgili bölümlerinde aldığınız lisans ve yüksek lisans eğitim sayesinde öğrenirsiniz. (Örn: Tıp Eğitimi). Unutmayınız ki hekim veya psikolog değilseniz tanı koyma yetkiniz olmadığı gibi bu eğitimi almanız sizi ruh sağlığı ile ilgili veya tıbbi uygulamalar yapacak donanım ve yetkiyi kazandırmaz. Hipnozun tek kullanım alanı klinik uygulamalar değildir ancak ülkemizde hipnozun sağlık alanındaki kullanım yetkisi sadece hekimlere verilmiştir. Bir “kalem”, şiir yazmak için de kullanılabilirken, birinin gözüne batırırsanız kişiye zarar vermeniz de mümkündür. Yani kalem tehlikeli değildir ve kimsenin kullanımına yasaklanmamıştır. Herkes kalem kullanabilir ancak onu ne amaçla ve ne şekilde kullandığınız elbette önemlidir. Hipnoz ve benzeri uygulamalar da böyledir. Kişisel gelişimciler bu öğretileri kendi alanlarında kullanabilirken hekim ve psikologlar kendi alanlarına paralel olarak daha geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu eğitimin içeriği hipnozla tıbbi uygulama yapmakla ilgili konuları içermez. Bu nedenle bu eğitim her meslek grubundan geniş bir katılımcı kitlesi için uygundur. Eğer sağlık bakanlığı onaylı olan ve insan sağlığına yönelik hipnoz (ve hipnoterapi) uygulamalarını öğrenmek istiyorsanız ve hekimseniz, Sağlık Bakanlı onaylı sertifikasyon yapan eğitimlere başvurmalısınız. Özet olarak; hipnoz veya trans tekniklerini öğrenmek -eğer klinik alt yapınız yok ise- size tedavi yapma yetkisi vermediği gibi böyle bir yeterlilik de kazandırmaz. Bu eğitim, klinik olmayan, “temel motivasyon” ve “kişisel gelişim” kapsamındaki konulardaki trans bilgi ve becerisi kazandırmayı hedefler. Eğer hekim veya psikolog iseniz bu eğitim sizi kendi alanınızdaki uygulamalarınızda bilinçaltı temelli tedavi yapacaksanız sizi sadece transa alma bilgi ve becerileriyle donatacaktır. Bu konuda daha geniş bilgiyi “Sıkça Sorulan Sorular” sayfamızda ve bu sayfadaki “Eğitimle ilgili Sıkça Sorulan Sorular” bölümündeki başlıklarda bulabilirsiniz.

Eğitime Nasıl Başvurabilirim?

 • Eğitim kontenjanı sınırlı olduğu için kesin kayıtlar “ödeme ve başvuru sırasına göre” yapılmaktadır.
 • Eğitime sadece mülakatla katılımcı kabul ediyoruz. (Hekim veya psikolog iseniz mülakata gerek yoktur). Hekim veya psikolog değilseniz, eğitime uygunluğunuzu teyit etmek üzere telefonla ön mülakat yapılması gerekmektedir.
 • Başvuru için e-posta veya telefon yoluyla irtibata geçebilirsiniz. Ya da buraya tıklayarak ön başvuru formunu doldurarak bilgi alabilirsiniz.
 • Başvurunuzu takiben, telefon görüşmemizde eğitime katılmaya uygunluğunuzu teyit ettikten sonra -ve varsa siz de sorularınızı sorduktan sonra- eğitime kesin kaydınızı yaptırmak isterseniz ödeme seçeneğinizi soracağız. (“online taksitli ödeme” veya “banka havalesi”).
 • Toplam ücret, tek seferde ödenir ancak online ödeme yapmak isterseniz 12 aya kadar taksit seçenekleri ile istediğiniz taksit sayısında taksitlendirme imkanınız vardır. (Taksitli ödemelerde taksit sayısı seçeneğinize göre bankanız vade farkı da ekler)
 • Başvurunuzu ve telefon görüşmemizi takiben ödemenizi “online taksitli ödeme” olarak yapmak isterseniz size özel e-posta adresinize ileteceğimiz isminize özel düzenlenecek olan online ödeme linkiniz üzerinden kredi kartınızla güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Online ödemeleriniz PAY-TR güvencesindedir. Ödemenizi isterseniz size ileteceğimiz banka hesap numaramıza da transfer edebilirsiniz. Online taksitli ödeme sistemiyle ödemeyi tercih edenler 12 aya kadar taksit imkanına sahiptirler.
 • Hekim veya psikolog olmayan müracaat sahiplerinin mülakat yapılmadan ödeme yapmasını istemediğimiz için, online ödeme linki veya hesap numarası, kişiye özel olarak sadece mülakatı tamamlanmış ve eğitime kesin kaydını yaptırmak istediğini belirterek kaydını kesinleştirmeye hazır olduğunu beyan eden katılımcılara, e-posta yoluyla gönderilir.
 • Ödemenizi online ödeme sistemimiz üzerinden TAKSİTLE veya PEŞİN seçenekleriyle size gönderilecek ödeme linki üzerinden veya banka havalesi (eft) ile yapabilirsiniz. (Banka havalesi ile yapmak isterseniz taksit seçeneğimiz yoktur).

Kayıt İptal Şartları

 • Eğitim başlangıç tarihine son 15 gün kalana kadar mücbir sebeplerle eğitimden vazgeçmeniz halinde; 2 iş günü içinde ödemenizin tamamı kesintisiz olarak iade edilir ya da arzu ederseniz kaydınız bir sonraki eğitim tarihine de aktarılabilir.
 • Eğitimlerimizde kontenjan sınırlı olduğundan, eğitim tarihine 15 günden az zaman kalmışsa; “kayıt iptali” talepleri her ne sebeple olursa olsun kabul edilmez, ücret iadesi yapılmaz. Kontenjan sınırlı olduğu için bu tür son anda yapılan iptallere sıcak bakılmıyor. Ancak bu tür durumlarda, yerinizi bir sonraki eğitime kaydırmak için 500 TL ek ödeme yaparak kaydınızı bir sonraki eğitim tarihine aktarabilirsiniz. (Katılamayacağınızı eğitime 15 günden fazla zaman kala bildirirseniz, ek ödeme yapmaksızın kaydınızı bir sonraki eğitim tarihine aktarabilir ya da tam ücret iadesi alabilirsiniz).
 • Kontenjanımız genellikle günler öncesinden dolar. Herhangi bir eğitim tarihinin ertelenme ihtimali çok düşük olsa da Hypnotistanbul eğitimi herhangi bir sebeple ertelerse; size ayrılan yer (yeni tarih sizin için de uygunsa), ilan edilen bir sonraki eğitim tarihi için rezerve edilebilir. YA DA; erteleme duyurusunu takip eden iki gün içinde eğer ilan edilen yeni tarihin kendisi için uygun olmadığı gerekçesiyle eğitime katılamayacağını belirtirse; ödemiş olduğu ücretin tamamı, 2 iş günü içinde katılımcıya kesintisiz olarak iade edilir.
 • Hypnotistanbul, herhangi bir sebeple gerek duyarsa eğitim tarihini ileri bir tarihe erteleme hakkını saklı tutar.
 • Ödemesini yaparak kaydını kesinleştirmiş olanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

KESİN KAYIT ve/veya MÜLAKAT için TELEFON ve/veya BAŞVURU FORMU YOLUYLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

İstanbul eğitimlerimiz Caddebostan, Bağdat caddesindeki kendi eğitim salonumuzda gerçekleştirilmektedir. İzmir eğitimlerimiz Alsancak Hilton Otel’de, diğer şehirlerdeki eğitimlerimiz anlaşmalı otelimizin toplantı salonunda gerçekleşmektedir.

Adresimiz: Bağdat Cd. No:304 Şan Apt. Daire 20
Caddebostan/Kadıköy, İstanbul (Cadde üstünde, Unpak’ın üstü)

Tel: 0539-914 2310

Kursiyer Yorumları

“Yetkin ve etkin bir hoca tarafından uzun bir konu çok eğlenceli hale geldi. Eğitim kalitesi çok başarılı ve keyifli. Kocaman bir eğitim kitapçığı verilmesini ve bol demonstrasyon olmasını beğendim.”

Prof. Dr. Ünal B., Profesör Doktor

“Bu alandaki teknikler ve uygulama konusunda Burak hocamın yetkinliğini ve deneyimini görmekten memnun oldum. Çok kapsamlı ve pratik bilgilerle dolu bir giriş oldu bu alana. Psikiyatrist olduğum için klinik pratikte bu teknikler benim için yararlı bir çözüm seçeneği olacak. Eğitim mekanı, koşulları ve imkanları çok keyifliydi, çok memnun kaldım.  Eğitimin en beğendiğim yönü uygulamalı olması ve çok kapsamlı döküman verilmesi.”

Dr. Tahsin E., Psikiyatrist Hekim

“Eğitim içerik olarak benim için çok tatmin ediciydi. Eğitmen tam bir profesyoneldi. Oldukça güçlü bir iletişimi var. Koçluklarımda derinleşme ve danışanlarımın dönüşüm yolculuklarında kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olacağını umuyorum. Uygulamalar çok etkileyiciydi.”

Özlem B., Eğitmen ve Dönüşüm Koçu

“Burak Bey, bilinçaltı, hipnoterapi, psikodinamik terapi kuramlarındaki oldukça karmaşık olguları sade ve esprili bir dille engin bilgisine dayanarak, etik kuralları da vurgulayarak, anlatma konusunda çok usta bir uzman ve eğitmen. Burak Bey’den sadece trans eğitimi değil aynı zamanda klinik psikolojinin dinamikleri hakkında da oldukça faydalı bilgiler edindim. Eğitim sadece danışanlarım için değil, benim kişisel gelişimim için de önümde çığır açan, farkındalığımı büyük ölçüde artıran bir eğitim oldu. Başlı başına bir eğitim konusu olan ‘Otohipnoz’ uygulamalarından daha ilk günden daha zinde ve odaklanmış bir zihne sahip olmaya başladığımı söylemeliyim. Eğitimin en beğendiğim tarafı çok yönlü olması, uygulamalarla ve yazılı/görsel materyallerle desteklenmesi, uygulama konusunda başvuracağımız çok detaylı hazırlanmış bir özgün eğitim kitabı verilmesi, ezberci bir yaklaşımdan uzak durulması ve soruların en ince ayrıntısına kadar cevaplanması. Kendisinin eğitimlerine katılanlar için hediye ettiği online “Zihinsel Banka” eğitimine başlamak için de sabırsızlanıyorum.”

Psk. Gülden U., Psikolojik Danışman

“Her şey ve hocam siz harikaydınız! İyi ki, iyi ki buradayım. Ne çok katkınız oldu. Özenli ve detaycı oluşunuz… Bu eğitimin hayatımın her alanında fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu tarz eğitimleri çeşitlendirmenizi istiyorum.”

Gülsüm T., Yaşam Koçu
“Burak hocanın konu hakkındaki bilgi ve tecrübesi, kullandığı yöntem ve teknikler benim için çok etkileyiciydi. İşlenilen konuların çok detaylı bir şekilde örneklendirilerek kitap haline getirilip bize taktim edilmesi de eğitim sonrası için kalıcı bir kaynak oldu. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Harika bir eğitim oldu. Hatta eğitimlerinize tekrar gelmek istiyorum. Konuların detaylı ve demo edilerek anlatılmasının öğrenmem yönünde kalıcılık sağlamasında çok faydalı olacağını düşünüyorum.”
Saadet E., Eğitmen, Kariyer Koçu, Psikolojik Danışman

Burak bey gerçekten bilinçaltı teknikleri konusunda insanlarda ön yargı oluşturabilecek konular dahil, aklımdaki tüm konulara eğitimde açıklık getirdi. 2 gün uzun saatler olmasına rağmen çok keyifli ve verimli bir eğitimdi. Aile hekimi olarak hastalarımın bazı sorunlarında onlara yardımcı olmak artık benim için daha kolay olacak. Ayrıca kendim ve ailem için de kullanabileceğim bilgi ve beceriler edindim. Eğitimin en beğendiğim yönleri iyi hazırlanmış dökümanları, iyi bir organizasyonla gerçekleşmesi ve tabi ki Burak bey’in eğitim ve deneyimleri

Dr. Zerrin K., Aile Hekimi

“Eğitmen Burak Bey’in bilgi aktarımı ve dili yalın, sade, bir o kadar da etkileyici. Fazlasıyla memnun kaldım. Katıldığım eğitim çok verimli, nitelikli, kaliteli, bir o kadar da keyifliydi. Dökümanların fazlasıyla bizlerle paylaşılması da ziyadesiyle memnun etti. Hipnoz ve bilinçaltı konuları hep merak ettiğim ve öğrenmek istediğim bir konuydu. İnteraktif olması da güzeldi. Her yönüyle harikaydı.”

Psk. Fatoş Y., Psikolog

Eğitimde doyurucu temellerin atıldığını hissediyorsunuz. Olası sorulara yönelik tüm ayrıntılar düşünülmüş. En güzel tarafı eğitmenin eğitimle uyumlu bilgi aktarımı. Bire bir uygulama ve samimi ortamda olması çok güzel. Uygulamalarda eğitimin bir parçası oluyorsunuz. Bu eğitimin hekimlik adına bana katacağı çok şey olacak.

Dr. Özgür I., Diş Hekimi
“Katıldığım eğitim çok güzel ve öğreticiydi. Umduğumdan daha iyi geçti. İki gün sürmesine rağmen tüm gün dikkatimi toplayabildim, bilinçaltı tekniklerini uygulama konusunda çok şey öğrendim. Önüme yepyeni bir konu açıldı. Aslında hayatımızın çoğunun hipnoz altında geçtiğini keşfettim.”
Dr. Selma K., Göz Doktoru

“Teknik ve pratiğin en işlevsel şekilde birleştirilerek, normal bir öğrenim sürecinden daha kalıcı halde bilgilerin zihnimize işlendiği, keyifli ve uzmanlar adına da mesleki ve psikolojik bağlamda kendi kendimize yetebilme becerileri elde ettiğimiz bir eğitim süreciydi. Herşey için çok teşekkür ederim “

Psk. Gülsün B., Psikolog

Eğitim çok verimli oldu, keyif aldım. Zihnimdeki bazı boşlukların dolmasını sağlayan bir eğitimdi. Konunuza hakimiyetiniz ve aktarma beceriniz için sizi kutlarım. Kursiyer seçiminizi de çok başarılı buldum.

Dr. Halil İ. D., Hekim

“Burak Bey konusunda çok ehil, profesyonel bir eğitimi bizimle paylaştı. Bir hekim olarak kendi adıma çok şey öğrendim. Bu teknikleri günlük hayatımda ve bana danışan kişilerde faydalı bir biçimde kullanabileceğimi düşünüyorum. İki gün çok keyifli ve gerçekten bilimsel bir eğitim aldığımı düşünüyorum.”

Dr. Hülya A., Aile Hekimi

“Eğitime katılmadan önce araştırmam sırasında internet sitesinin çok net, anlaşılır dilde ve ayrıntılı olmasının yanı sıra çok emek ve bilgi birikimi içermesi ilgimi çekmişti. Eğitime katıldığımda ise Burak Bey’in engin bilgisi ve en önemlisi bize bunu aktarım şekli inanılmaz güzel ve etkileyiciydi. Eğitimi karmaşık hale getirip ulaşılmaz gibi göstermelerden uzak, çok yalın ve akıcı bir dille anlatması takdire şayan. Efendi kişiliği mütevazılığı, yaklaşımı ve tavrı kendine ayran bıraktırdı.”

Canan G. , Uzman Hemşire

“Eğitmenimiz konuya fazlasıyla hakim, etkin ve yetkin. Konu dışındaki bilgi birikimini paylaşma konusunda da özverili. Eğitim materyalleri en ince ayrıntısına kadar anlayacağımız şekilde düzenlenmişti. Kafamda hiçbir soru işareti kalmadan eğitimi tamamladım. Hoşgörülü tavrınız için teşekkür ederim. Eğitimin her yönü, özellikle uygulamalar çok etkileyiciydi. Beklediğimin de ötesinde, dolu dolu bir eğitimdi. Kendi alanımda uygulayacağım çok etkili bir yöntem olarak hipnoz uygulamaktan keyif alacağım.”

Yağmur T., Öğretmen

Burak Bey eğitimi çok anlaşılır ve profesyonel bir dil ile anlattı. Katılımcılara en büyük katkısı ise başarılı bir uygulayıcı olma konusunda verdiği güven duygusu. Teknikleri doğru uygulama konusunda güven verirken etik sınırları da çok net öğretti. Eğitimin somut bilimsel temellere dayanması, eğitimin benim için çok verimli ve keyifli olmasını sağladı.

Psk. Sema D., Psikolojik Danışman, Aile Danışmanı

“Eğitimin çok faydalı olduğunu, gelişime açık uzun süreli olabilecek kadar değerli bilgiler içerdiğini ve devamının olması gerektiğini düşünüyorum. En beğendiğim yünü, eğitimin çok sesli ve diyaloglu oluşu.”

Fatih D., Emniyet Mensubu

Eğitim sırasında dikkatimizi konuya odaklama konusundaki sabırlı ve usta tavrınız eğitimci farkınızı ortaya koyuyor. Daha yüzeysel ve daha az bilimsel bir eğitimle karşılaşacağımı düşünüyordum, itiraf ediyorum, feci şekilde yanılmışım. Harika bir eğitimdi!

Uzm. Hemşire Meltem B., Nöroloji Hemşiresi

Yüz Yüze Grup Eğitimi İçin Ön Başvuru ve Bilgi Formu

EĞİTİME BAŞVURU İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

  Lütfen e-posta adresinizi ve irtibat numaranızı doğru yazdığınıza emin olunuz. E-mail adresinizi yanlışlıkla hatalı yazarsanız mesajımız size ulaşamaz.

  Eğitim Durumunuz (İşaretleyiniz)*

  Yaşınız *

  Eğitimlerimizden nasıl haberdar oldunuz? (İşaretleyiniz)*

  Başvurunuza istinaden sizinle telefon veya e-posta yoluyla irtibata geçeceğiz.

  Bu arada bilinçaltı ile ilgili makalelerimize göz atmak ister misiniz? Buraya Tıklayın!

  İSTANBUL Yüz Yüze Grup Eğitimi | 4-5 Eylül 2021
  İSTANBUL | Grup Eğitimine Kalan Süre
  0
  0
  0
  0
  Gün
  0
  0
  Saat
  0
  0
  Dk
  0
  0
  Sn

  GÜNCEL ONLINE EĞİTİMLERİMİZ

  Aşağıdaki eğitimler herkesin katılımına açık, sertifikalı online eğitimlerdir.

  Online Hipnoz Eğitimi
  Online Hipnotik Trans Teknikleri Eğitimi (Yüz yüze grup eğitiminin online versiyonudur)
  Bilinçaltını Hedeflere Programlama Tekniği Eğitimidir. (Başarı, mutluluk, maddi hedefler gibi, terapi gerektirmeyen tüm hedefler için)
  El Yazısı Analizi Eğitimi
  El Yazısından Kişinin Bilinç Dışı Motivasyonlarını ve Kişiliğini Analiz Etmeyi Öğrenin
  EFT (Emotional Freedom Technique) “Duygusal Özgürleşme Tekniği” Eğitimi

  HİPNOZ EĞİTİMİ SERTİFİKALARI VE BİZİM EĞİTİMİMİZİN KAPSAMI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME:

  “Eğitiminize katılırsak vereceğiniz sertifika bana hipnoz uygulama yetkisi verecek mi? Sertifika bana Sağlık Bakanlığı onaylı hipnoz yapma yetkisi veriyor mu?…” Dünyanın tüm ülkelerinde ve Türkiye’de hipnoz alanında açılan özel kurslarda verilen sertifikalar, “hekim, psikolog, psikiyatrist” ve benzeri meslek gruplarından olmayan hiç kimseye sağlık bakanlığı nezdinde bir teşhis veya tedavi uygulama yetkisi veremez. “Hipnoz Eğitimi” kapsamında verilen tüm sertifikalar, “katılım sertifikaları”dır. Katılım sertifikası almak, teşhis ve tedavi yetkisi olmayan kişilere hipnoz ile herhangi bir “tedavi” yapma yetkisi vermez. Zira Türkiye’de (ve dünyada) teşhis ve tedavi yetkisi kanunlarca sadece hekimlere verilmiş bir yetkidir.

  Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikaların Sağlık Bakanlığının verdiği bir “yetki belgesi” niteliğinde olmadığını, bu yetkiyi verenin sertifika değil, kişinin kendi uzmanlık alanında almış olduğu üniversite diploması olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu yüzden sektörde “uluslararası geçerli sertifika” safsatalarına inanmayınız. Hepsi aslında “katılım sertifikası”dır. Türkiye’de hipnoz eğitimi veren bazı kişi ve kurumlar, herhangi bir ülkede yetkilendirme izni olmayan bazı sıradan yabancı hipnoz derneklerinin logosunu kullanma hakkını küçük bir ücret karşılığında satın alarak eğitim verdikleri kişilere “uluslar arası geçerlilikte sertifika veriyoruz” diyerek sertifikalarını özel bir yetki veriyormuş gibi lanse etmektedirler. ULUSLAR ARASI GEÇERLİ SERTİFİKA DİYE BİR ŞEY YOKTUR. Unutmayın; Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar kişiye herhangi bir “teşhis ve tedavi” yetkisi vermez. Türkiye’de hekim vb meslek mensubu olmayan kişilere böyle bir yetki veren bir hipnoz eğitimi bulunmamaktadır. Bu iddiada olan sertifika vaatlerine itibar etmeyiniz. Verilen tüm sertifikalar birer katılım sertifikasıdır. Hekim değilseniz hipnozu “tedavi” amaçlı kullanamazsınız, sadece kişisel gelişim alanlarında kullanabilirsiniz. Dolayısıyla tüm özel kurumlar tarafından düzenlenen bilinçaltı temelli kurslarda verilen sertifikalar sadece birer “katılım sertifikası” niteliğindedir. Sağlık bakanlığı onaylı hipnoz eğitimi sertifikası veren bazı kurumlar vardır. (Medipol Hastanesi gibi). Ya da bazı dönemlerde Psikologlar Derneği de hipnoz kursu açabiliyor. O eğitimlere sadece “sağlık alanında uygulama yapma yetkisi zaten var olan” kişiler, yani hekimler diş hekimleri kabul ediliyor ve en az 200 saat süren eğitimlerdir. Sağlık Bakanlığı’na onaylatılmış bir müfredatı işleyen çok kapsamlı ve teorik bilginin müfredatta oldukça yoğun işlendiği tıbbi eğitimlerdir. Ancak hangi alanda uygulama yapabileceğiniz yetkisini veren şey yine de o sertifika değildir, kişinin aslında zaten sahip olduğu mesleki diplomasıdır. Yani hekim olmasıdır. Zaten bu yüzden Sağlık Bakanlığı onaylı olan eğitimler sadece hekimlerin ve ilgili tıbbi uygulama yapma yetkisi olan uzmanların katılımına açıktır zira müfredatı hipnozun insan sağlığına yönelik uygulamalarını içerir. Oldukça fazla teorik bilgi aktarılan, güzel ve detaylı bir eğitimdir. Bizim eğitimimiz ise kitaplardan da edinebileceğiniz teorik bilgilerden arındırılmış, direkt olarak trans indüksiyonlarını başarılı bir şekilde uygulamayı ve kişisel gelişime yönelik öğretileri öğretmeye odaklanmış bir eğitimdir. İki eğitimi kıyaslamak doğru olmaz. İkisi de kendine özgü amaçla kurgulanmış eğitimlerdir. İhtiyacınız sağlık bakanlığı onaylı bir sertifika ise ve hekim iseniz, hipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmeyi hedefleyen hipnoz eğitimine katılmalısınız.

  Amacınız hipnozla “tedavi” yapmaksa, bu yetkiyi sertifika değil, üniversite diplomanızın verdiğini unutmayınız. Ve unutmamak gerekir ki; Hipnoz sertifikaları kişiye “hipnozla hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez, bu yetki tüm dünyada sadece hekimlerine verilmiştir. Kişisel gelişimciler “tedavi” kapsamında olmayan konularda, yani mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim ve motivasyon kapsamında olan (vocational and avocational self improvement) konularda hipnoz uygulayabilirler. Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Unutmayınız ki kişinin hangi konularda hipnoz uygulayabileceği ile ilgili yetkiyi veren şey “sertifika” değil, “üniversite diplomalarıdır”.

  ANCAK; Hipnozun kullanım alanı sadece hastalık tedavisi veya klinik konular değildir. “Tedavi” kapsamı dışında bir çok kullanım alanı vardır. (Kişisel gelişim ve pozitif değişim alanları gibi). İşte bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinde Hipnoterapistlik ayrı bir meslek grubu olarak tanımlanmış ve hekim olan ve hekim olmayan uygulayıcıların kullanım alanları da net olarak ayrı ayrı tanımlanmıştır. Dünyada hipnozu öğrenmek, kendi alanının sınırlarını aşmamak şartıyla kullanmak kimseye yasaklanmamıştır. Hipnozla “tedavi kapsamına girecek konularda hekim olmayan kişilerin uygulama yapması”, elbette kanunlarca kısıtlanmıştır. Ancak bu sadece hipnoz için değil, tüm “tedavi” amaçlı uygulama ve yöntemler için geçerlidir. Hekim/psikiyatr/diş hekimi vb değilseniz, ne hipnozla ne başka bir yöntemle “teşhis ve tedavi” yetkiniz yoktur. Üç beş günlük bir eğitimle böyle bir yetki sahibi olmak zaten eşyanın doğasına aykırıdır. Hipnoz uygulamayı öğrenmek ve kendi uzmanlık alanınızda veya genel kişisel gelişim alanlarında hipnoz uygulamak üzere hipnoz eğitimine katılabilirsiniz ancak eğer “tıp hekimi, diş hekimi, psikiyatrist hekim, klinik psikolog vb” meslek gruplarından birinde değilseniz, hipnoz eğitimine katılmış olmak size sağlık bakanlığı nezdinde bir uygulayıcı yetkisi vermez. Hekim olmayan kişiler, eğitimciler, kişisel gelişimciler vb de hipnozu literatürde “hastalık” kategorisinde olmayan konularda; mesleki ve/veya hobisel kişisel gelişim alanlarında (vocational and avocational self improvement) başarıyla kullanabilirler.

  Bu tür eğitimlerle ilgili bilinmesi gereken en önemli şey; “SERTİFİKA HİPNOZ YAPMAZ”. Bu yüzdendir ki katılacağınız hipnoz eğitimlerini seçerken hipnozu etik kurallarıyla beraber en doğru şekilde öğrenebileceğiniz bir eğitime katılıp katılmadığınızı sorgulamak iyi bir fikirdir. İletişim becerisi olmayan, hipnoz uygulayıcı olma kumaşı olmayan birisi onaylı veya onaysız kaç sertifika alırsa alsın, hipnoz alanında başarılı olamaz. Bu yüzdendir ki biz bilinçaltı temelli eğitimlerimize sadece mülakatla öğrenci kabul ediyoruz.

  Hipnoz bir araçtır ve kullanım alanı çok geniştir. Bu aracı ne konuda kullandığınıza bağlı olarak yetkiye ihtiyacınız ya vardır ya da yoktur. Yetkiyi sizin mesleğinizin yeterlilik belgeleri verir.

  Unutmayın, Sertifika hipnoz yapmaz. 2 günde (veya ayda bir hafta sonu olmak üzere 3-4 ay eğitim alarak, yani 10 gün eğitim alarak) bir hekimin kendi alanında yapacağı uygulamaları yapmayı öğreten ve hatta bu konuda bir de yetki veren hiçbir bir sertifika yoktur. Yetkiyi veren belge, hekimin üniversite diplomasıdır. Örneğin bir diş hekiminin ya da kadın doğum uzmanının kendi alanındaki uygulamalarında kullanabileceği şeyleri öğretmiyor olduğumuzdan hipnozu sadece kendi alanınızdaki kişisel gelişim ve motivasyona yönelik uygulamalarınıza entegre edebiliyor olacaksınız.

  Hipnozla sağlık alanında terapi yapmayı öğrenmek demek, ilgili rahatsızlıkların doğasını tanımayı, bununla ilgili sağlam bir eğitim almayı gerektirir. Zira problemin doğası ile ilgili bilmeniz gereken mesleki alt yapınızı lisans eğitiminizde alırsınız. Hipnozun nasıl kullanıldığını öğrenmeniz, bir çok kişisel gelişim/motivasyona yönelik uygulamalarla ilgili bilgi ve beceri kazanmanız için yeterlidir. Ancak psikolog veya hekim değilseniz ve amacınız 2 günde yetki veya meslek edinmekse, Türkiye’de öyle bir kurs yoktur. Bu tür kurslarda verilen tüm sertifikalar katılım sertifikalarıdır, kişiye bir yetki vermez.

  Unutmayın, sertifika hipnoz yapmaz. Örneğin bir gitar ile güzel bir beste de yapabilirsiniz, birinin kafasına vurursanız kişiye zarar da verebilirsiniz. Bu durumda “Gitar tehlikelidir” diyerek yasaklamak, ya da sadece polis ve askerler gitar kursu alabilir” demek ne kadar mantıklıdır? Yasalar gitar çalmayı öğrenmeyi değil, onu nasıl kullanacağınızın sınırlarını belirler. Gitar tehlikeli değildir, onu nasıl kullandığınıza göre tehlikeli hale de gelebilir. Hipnoz da böyledir. 2 aylık ya da 2 günlük eğitimle örneğin Bipolar bozukluğu hipnozla tedavi etmeye kalkarsanız, bu eğitimle hastalık tedavi etme yetki ve becerisi edineceğinizi umuyorsanız, ne sağlık bakanlığı onaylı eğitim ne de başka bir hipnoz eğitimi size bu yetkiyi de bu bilgiyi de veremez. Ancak örneğin “özgüven arttırma” konusunda, kişisel gelişim ve motivasyon konularında trans teknikleri ile yapılabilen uygulamaları öğrenebilir. Kimleri hekime yönlendirmeniz gerektiğini, kimleri psikoloğa veya ilgili branşlardaki uzmanlara yönlendirmeniz gerektiğini (kırmızı çizgileri) bizim eğitimimizde öğrenebilirsiniz. Motivasyon, mesleki ve hobisel kişisel gelişim konularında telkin içeren bilinçaltı eğitimler vermek için de Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaya gerek yoktur zira siz hipnoz ile tıbbi tedavi yapmayacaksınız. Sanılanın aksine, hipnozun tek kullanım alanı tıp değildir. Hayatın kendisi telkindir. Günlük hayatımızdaki her iletişimimiz “telkin” içerir.

  Yani herkes trans teknikleri eğitimi alabilir, ama öğrendiğiniz yöntemler ne olursa olsun, hangi konularda ve nasıl kullanacağınız ise sizin ilgili alanlardaki yetkinliğinizle sınırlıdır. Hipnoz eğitimi almışsanız ve hekim iseniz, yetki ve bilgi alanlarınızın sınırlarını aşmadan hipnozu kendi alanınızda uygulayabilirsiniz. Hekim iseniz ve “sertifikamda sağlık bakanlığı onayı da olsun” isterseniz, bizim eğitimimiz hekim ve psikologların yanı sıra 4 yıllık üniversite mezunu olmak şartıyla kişisel gelişimcilere de açıktır ancak sağlık bakanlığının belirttiği 200 – 300 saatlik müfredatı sunan eğitimlerden değildir. Her ülke kendi kanunlarını kendi koyar, dolayısıyla “Uluslararası geçerli sertifika” diye bir şey yoktur. Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar, müfredatı sağlık bakanlığınca onaylanmış sertifikalardır ve sadece hekimlerin katılımına açıktır. Bizim verdiğimiz sertifika sadece “katılım sertifikası” niteliğindedir ve hipnozun temel uygulamalarının yanı sıra temel hipnoz indüksiyonlarını ciddi ve uzman bir kurumdan öğrendiğinizi belgelemekten ibarettir. Bir yetki vermez, insan sağlığına yönelik tıbbi konulara değinmez..

  Hipnozu Kullanmaya Kimler Yetkilidir?

  Dünyada hipnozu her meslekten herkes kullanabiliyor ancak buradaki “kullanmak” teriminden ne anladığımız önemlidir. Hipnoz her insanın insanın doğasında var olan, bilimden, eğitime; eğitimden, spora, spordan motivasyona ve kişisel gelişime kadar birçok farklı kullanım alanı olan, iyi bir hipnoz eğitimi almış kişilerce uygulandığında mükemmel sonuçlar veren harika bir kişisel gelişim ve yardım yöntemidir. Eğitim, spor, iletişim gibi alanların yanı sıra hipnoz, hekimler tarafından klinik ve tıbbi uygulamalarda da kullanılır. (Örneğin bir “makas” terzilikte kullanılabildiği gibi hastanelerde ameliyatlarda da kullanılabiliyor). Hipnoz tıbbi kullanım alanları da olan, ama aynı zamanda tıp fakültelerinde veya üniversitelerde öğretilmeyen, hipnoza yönelik ekstra bir eğitim alınmasını gerektiren, özgün, müstakil bir yardım yöntemi olmakla beraber harika bir iletişim biçimidir.

  Dünyada bazı hipnotistler hipnozu “mesleki ve hobisel alanlardaki kişisel gelişim ve motivasyon aracı” olarak kullanırken hekimler, diş hekimleri, klinik psikolog ve psikiyatristler ise hipnozu kendi alanlarında yaptıkları çalışmalarda bir “destekleyici tedavi aracı” olarak kullanırlar. Kanunlar, insana ait olan bu araçları ne amaçla kullandığınızı çerçeveler. Teşhis ve tedavi” sadece hekimlerin işidir. Hipnoterapistler ise “hastalık teşhisi” veya “hastalık tedavisi” yapmazlar. Hipnotik teknikler, modern tıbba alternatif bir tedavi aracı olarak sunulmadığı sürece ve ne amaçla kullandığınıza paralel olarak, belli bir entelektüel alt yapıya sahip herkesin öğrenebileceği bir iletişim aracıdır.

  Hipnozun kullanım alanları çok geniştir. Bu yüzden “hipnozu kullanmak” derken, hangi amaçla kullanmaktan bahsedildiği de kimlerin kullanmaya yetkili olduğu konusunda belirleyicidir. Hipnoz eğer hastalık tedavisi amacıyla kullanılacaksa, hastalık tedavisi için hipnoterapiste başvurmak yerine bir hekime başvurmak gerekir. Kanunlarımız “hastalık tedavisi” yetkisini sadece hekimlere vermiştir. Bu yüzdendir ki hipnoz “hastalık tedavisi” için kullanılacaksa, bu konuda hipnozu destekleyici tedavi olarak kullanan hekimlere başvurulmak gerekir. Tıbbi konularda veya ruhsal sorunların tedavisinde klinik psikolog ve psikiyatristlerin dışındaki insanlara başvurmak doğru bir yaklaşım olmaz. Kişisel gelişim, bilinçaltı değişim, bilinçaltı yeniden öğrenme, bilinçaltı eğitimi ve hedeflere ulaşma, motivasyon alanları dışında kalan konularda, hekim olmayan birinin tedavi uygulama yetkisi olamaz.

  Dünyada bir çok hekim, kendileri hipnoz eğitimi almamışlarsa yetkin bir hipnoterapist ile beraber çalışabiliyorlar. Hipnotist, hekimin uygun gördüğü konularda, hekim süpervizyonu altında hipnoz uygulaması yapabiliyor. Hipnoz, kullanım alanının genişliği, efektifliği ve çok hızlı sonuç alınabilmesi nedeniyle; dünyada bazı hekimler de kendi uzmanlık alanlarındaki uygulamalarında zaman zaman kullandıkları bir yardımcı araç olsa da, her Psikolog veya Psikiyatrist aynı zamanda bir Hipnoterapist veya Hipnoz uygulayıcısı değildir. Hipnoterapi eğitimi ayrıca alınmış olmalıdır. Hekimler de hipnozu sadece eğitimini aldıkları kendi uzmanlık alanlarında uygularlar. Örneğin Astım hastalığı konusunda göğüs hastalıkları uzmanı, ağrısız doğumda kadın doğum uzmanı, cilt hastalıkları konusunda dermatolog, ruhsal hastalıklarda psikiyatri uzmanı, diş çekimi ve diş eti hastalıklarında diş hekimleri, hem bilgi ve yeterlilik, hem de yasal olarak yetkilidirler. Çünkü söz konusu hastalıkları tedavi ederlerken hipnozu kendi uzmanlık bilgileri içinde ekstra bir destek aracı olarak kullanacaklardır.

  Unutmamak gerekir ki; Hipnoz sertifikaları kişiye “hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez, bu yetki tüm dünyada sadece tıp hekimlerine verilmiştir. Bu nedenledir ki tıp hekimi olmayan bireylerin katıldığı hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar bir “katılım belgesi” niteliğindedir ve hiipnozun tıbbi uygulamalarını öğretmediği gibi bu tür konularda bir yetkinlik veya yetki vernez. Hipnozu “tedavi” amaçlı kullanma yetkisi veren şey sertifika değil, uygulayıcının üniversite diplomasıdır (hekim, klinik psikolog, vb). Dünyada diğer ülkelerde kişisel gelişimciler ve hipnoz uzmanları, “tedavi” kapsamında olmayan, tıbbi olmayan konularda; yani “kişisel gelişim ve motivasyon” kapsamında olan konularda hipnoz uygulayabiliyorlar. Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Kişinin hangi alanda hipnoz uygulayabileceği yetkisini veren şey “sertifikalar” değil, “üniversite diplomalarıdır”.

  Hipnoterapistlik Bir Uzmanlık mıdır? Dünyada ve Türkiye’de Hipnoz ve Hipnoterapist Kavramı.

  Evet, hipnoterapistlik bir uzmanlıktır. Hipnoterapi, “hipnoz ile tedavi” demektir. Hipnoterapistler Hipnoz konusunda ve bunun klinik kullanım alanları ve teknikleri konusunda eğitim almış hipnoz uzmanlardır. Türkiye’de mesleki terimler sözlüğünde “hipnoterapistlik” adı verilmiş bir uzmanlık alanı olmasa da, aslında dünyada kabul gören bir “hipnoterapistlik” ünvan ve kavramı mevcuttur. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusu, ABD’de “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri tanımlıdır. 1968’de kurulan ve 52 yılın üzerinde geçmişiyle ABD’de çapında ulusal akreditasyona sahip dünyanın ilk Hipnoterapi Akademisi HMI (Hypnosis Motivational Institute) ‘ın kurucusu ve Hipnoz’un dünyaca kabul görmüş duayenlerinden sayılan John Kappas, 1973 yılında ABD’nin “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü” ne giren “Hipnoterapist” ünvanın tanımını yapan kişidir. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusunun dünyaca kabul görmüş tanımı, Amerika’nın “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri, şu anda da yürürlükte olmak üzere şu şekilde tanımlıdır:

  Motivasyonu artırmak veya davranış biçimini değiştirmek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir. Danışan ile problemin doğasını belirlemek için görüşür. Hipnozun nasıl işlediğini ve hipnoz sırasında neler yaşatacağını danışana açıklayarak hipnotik duruma girmesi için onu hazırlar. Bazı hipnotik testler uygulayarak danışanın “fiziksel telkin edilebilirlik” ve “duygusal telkin edilebilirlik” derecesini belirler. Sonra danışanda hipnotik durum oluşturur. Problemin analizini ve uygulanan bu hipnotik testlerin yorumunu temele alarak hipnotik teknikleri ve yöntemleri danışana göre uyarlar ve uygular. Gerekli gördüğü durumlarda danışana oto hipnozu öğretebilir.

  Buradaki “fiziksel telkin edilebilirlik” (physical suggestibility) ve “duygusal telkin edilebilirlik” (emotional suggestibility) terimleri J. Kappas’ın (1925–2002)’ın 30 yıllık araştırmaları sonucunda dünya hipnoterapi literatürüne kazandırdığı iki teknik terimdir. “Duygusal olup olmamak” ile alakalı bir durum değildir; süjenin dolaylı telkinlere mi yoksa direkt telkinlere mi daha yatkın olduğu konusuna işaret eder.

  “Hipnoterapist kimdir” sorusunun mesleki tanımı bugüne kadar bir değişikliğe uğramaksızın Amerika’nın Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü’nde bu şekilde tanımlıdır. “Hipnoterapist” kavramı henüz Türkiye’nin mesleki terimler sözlüğünde tanımlanmamıştır. Bu nedenle “hipnoterapistlik diye ayrı bir meslek yoktur.

  Dikkat ederseniz yukarıdaki evrensel tanımda ne “teşhis” veya “tedavi” den bahsedilmiş, ne de herhangi bir meslek mensubu olma şartı aranmış. Zira yurt dışında Hipnoterapistlik yasalarda ayrı bir mesleki eğitim alanı olarak tanımlandığı için, Hipnoterapist’in literatürdeki bu resmi tanımında hekim olma şartından da bahsedilmemiş olduğu görülmektedir.

  ANCAK: Hipnoz bir araçtır ve ne amaçla kullanıldığına dair yasalar vardır. Dünyanın diğer ülkelerinde de, tıp hekimi olmayan hiç kimse, hipnozu “tedavi” amaçlı konularda kullanmaya yetkili değildir. Hipnoterapi, “hipnozla terapi” yani “tedavi” anlamına gelir. Hipnoz ise bir araçtır ve tedavide kullanımı olduğu gibi, tedavi dışında kalan konularda da çok çeşitli kullanım alanları vardır. Hipnoz ve Hipnoterapinin farkını bilmeniz önemlidir.

  Hipnoterapi’nin İngiltere’de konumlandırılması ise şu şekildedir gelişmiştir; 2002 yılında İngiltere Eğitim Bakanlığı, “Hipnoterapi” ile ilgili, kendi ulusal mesleki yeterlilik temellerine dayanan bir “Ulusal Meslek Standartları” geliştirdi. Bu standartlar Hipnoterapist’lerin aldığı hipnoz eğitiminin standartlarını da belirlemiş oldu. İngiltere’nin “Nitelikler ve Müfredatlar Müdürlüğü” şemsiyesi altında ve Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi’ne dayalı olarak belirlenen bu “ulusal meslek standartları” ile beraber Hipnoz uzmanlığı, İngiltere’de tıp, psikoloji veya psikiyatri gibi herhangi bir meslek grubunun tekeline verilmeksizin, tek başına bir uzmanlık olarak konumlandırılmış durumda.

  Özet olarak, dünyanın birçok modern ülkesinde hipnoz ve hipnoterapistlik ya ayrı bir uzmanlık alanı ve özgün bir meslek olarak konumlandırılmış durumda. Kısıtlamalar getirilen bölge ve ülkeler olsa da, bu kısıtlamaların amacı ve içeriği: hipnozun hastalık tedavisi veya tıbbi teşhis veya “tedavi” amacıyla kullanılmasını engellemek için olan, sağlık alanındaki kullanımına yönelik kısıtlamalardır. Tabi ki “teşhis ve tedavi” sadece ve sadece tıp mensuplarına bırakılması gereken bir süreçtir. Sadece hipnoz değil, tıp mensupları haricindeki hiçbir uzmanlık alanı, hastalık tedavisi için hipnoz veya herhangi başka bir uygulama yapamaz. Hipnozun tek kullanım alanı psikiyatri veya hastalık tedavisi olmadığı için, hipnozun; hastalık tedavisi veya tıbbi uygulamaları dışında kalan diğer kullanım alanlarında hipnoz uygulamaları yapılabilmesi, hipnozu öğretme, veya hipnoz öğrenme ile ilgili dünyadaki diğer bir çok ülkede herhangi bir kanuni kısıtlama yoktur. Gösteri amaçlı sahne hipnozu gibi şovların bir çok ülkelde yasaklanmasının sebebi ise hipnoz gibi değerli bir uygulamanın imajının zedelenmemesi içindir.