Müziğin ve Seslerin Bilinçaltımızdaki Etkileri

Müziğin ve Seslerin bilinçaltımızdaki etkilerini çok güzel anlatan bir konuşma…
Konuşmacı: Julian Treasure

Sesler ve müzik ile olan psikolojik veya bilinçaltı ilişkinizi hiç düşündünüz mü?

Çoğumuzun sesle olan ilişkisi maalesef çoğunlukla bilinçsiz olagelmiştir. Etrafımızda duyduğumuz sesler, dinlediğimiz müzikler… bunların hormonlarımız ve psikolojimiz üzerindeki güçlü etkilerini hiç düşündünüz mü? Hormon salgılarımız seslerden her zaman etkilenirler. Nefes alış verişimiz, kalp atış hızımız, beyin dalgalarımız, duyduğumuz sesler ve müzikler tarafından uyarılırlar. Duyduğumuz her ses ve melodi gerek bilinçaltımızda gerekse fizyolojik olarak üzerimizde değişiklikler yapabilecek güce sahiptirler.

sesler1Deniz sesinin frekansı 12 döngü/dakika civarındadır. Çoğu insan bunu sakinleştirici bulur, ve ilginçtir ki, “12 döngü/dakika” kabaca bir insanın nefes alış verişinin frekansına eşittir. İstirahatte olma durumuyla derin bir ilgisi vardır. Bunu, stresten uzak ve tatilde olma durumu ile bağdaştırırız. Duyduğumuz birçok sesi bir şeylerle ilişkilendiririz. Bu bir ninni de olabilir, bir silah sesi de olabilir, tren sesi de olabilir, bir şarkı da olabilir, deniz sesi, kuş sesi veya bir su damlasının sesi de olabilir…

Müzik, bildiğimiz kadarıyla insanın ruhsal durumunu etkileyen en etkili sestir. Doğa sesleri de bu vazifeyi görür. Kuş sesleri, mesela, çoğu kimse için güven veren bir ses türüdür. Bunun bir sebebi var; yüz binlerce yıl boyunca şunu öğrendik ki kuşlar ötüyorsa, her şey güvendedir. Asıl kuşlar sustukları zaman endişelenmen gerekir.

Bir çoğumuz bir çok sesi ve müziği bir şeylerle bağdaştırmışızdır. Dinlediğimiz müziğe, gün içinde maruz kaldığımız gürültü ve seslere neden dikkat etmemiz gerektiğinin cevabını bu videoda bulabilirsiniz.
(Video kaynağı: “TED Talks”)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul