Kedi Korkusu ve Kedi Fobisi Nasıl Yenilir?

kedi korkusuKedi korkusu veya kedi fobisi olarak bilinen  “ailurophobia”, bu korkudan muzdarip kişiler tarafından  irrasyonel olduğu bilinmesine rağmen çoğu zaman kendi başlarına üstesinden gelemedikleri gereksiz bir anksiyete reaksiyonudur. İyi haber şu ki bu konuda çok hızlı sonuç alabileceğiniz bir yöntem var; Hipnoz.

Kedi fobisi anlamına gelen “ailurophobia”,  Yunanca “Ailouros” (kedi) ve “Phobos” (korku) kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir.  (Alternatif yazımlar: “Aelurophobia” ve “Elurophobia” dır.)  Literatürde kedi korkusu için kullanılan alternatif bir isim de “Galeophobia” dır ama ismi her ne olursa olsun biz basitçe kedi korkusu diyelim ne dersiniz?…

Kedi Korkusu mu Kedi Fobisi mi?

Aslında kedi korkusu ve kedi fobisi iki farklı şeydir. Hipnozla bu sorunun üstesinden gelirken kullanılacak tekniği seçerken bu dikkate alınmalıdır. Kedi korkusu ve kedi fobisinin arasındaki farkı daha önceki bir makalemde ele almıştım. Kedilerle ilgili bu tür bir sorununuz varsa sorununuzun kedi fobisi mi yoksa kedi korkusu mu olduğunu anlamak üzere bu makaleye bir göz atmanız faydalı olabilir:  Fobi ve Korkular İçin Hipnoz .

Kedi korkunuzu hipnoz ile kolayca yenebilirsiniz. Bilinçaltınızda çok hızlı değişimler yaratmanın bir yolu olan Hipnoz, özellikle fobi ve korkular konusunda dünyada en çok kullanılan araçlardan biridir. Hipnozda konu ne olursa olsun gerekli olan seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir çünkü her kişinin hipnozla etkileşimi farklı olduğu gibi bu konudaki bilinçaltı motivleri de farklı farklıdır. Sadece 2 seansta kedi fobisinin üstesinden gelebilenler olduğu gibi 5-8 seansa ihtyaç duyanlar da olabiliyor. Her kişi farklıdır, bilinçaltı çalışmalarda önceden kesin bir seans sayısı vaat etmek etik olmaz.

Hipnozla sistematik duyarsızlaştırma terapisi, etrafınızda kedilerin olduğu bir ortamda çok rahat olmanıza yardımcı olabilir. Kedilerle sarmaş dolaş olmasanız da panik olmadan kedilerle aynı ortamda rahatça durabilmeniz genelde birkaç seanstan sonra gayet mümkün olabilmektedir. Bazı kişilerde birkaç seansa da gerek kalmıyor ama azılarında daha fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Hipnoz seansının stratejileri kişiye özel planlanmalıdır. Bazı durumlarda, süreç EFT (Emotional Freedom Technique) ve IEMT (Integrated Eye Movement Therapy) ile de desteklenebilir. Her kişi farklı özelliklerde olduğu için, herkesin gelişim hızı ve bilinçaltı motivleri de farklıdır. Farklı kişilerin, aynı soruna yol açan kişisel sebepleri de farklıdır. Herkesin hipnozla etkileşim derecesi ve modeli de farklıdır. Bu yüzden, sonuca ulaşma hızı da uygulanacak terapi tekniği de kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Etik olarak belirtmek gerekir ki kedi fobisi konusunda hipnozun sonuca ulaşmadaki başarı oranı çok yüksek olsa da her kişi için “gerekli olan seans sayısı, terapinin modeli, sonuca ulaşma hızı ve etkisi” kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Hipnozun hiçbir yan etkisi yoktur, güvenlidir. Bu yüzden denemeye değer bir yöntemdir. Hipnozun ne olup ne olmadığıyla ilgili geniş bilgiyi “Hipnoz Nedir” linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kediler sizin için bir korku kaynağı haline mi geldi?  Yıllardır sizin bir parçanız olan bu korkudan hızla kurtulmak ve daha fazla bilgi için iletişime geçmekten çekinmeyin.

4 Yorumlar

 1. Yeliz 01/02/2016 at 10:31 - Reply

  Gerçekten bunlar doğrumu, allahım hayat bana o kadar zorki, asla dışarda bir yerde yemek yiyemiyor, bişeyler içmek için bile oturamıyorum, onlardan nefret ediyorum, bana dokunacakları korkusu ile yaşamaktan bıktım 🙂

 2. Derya K 31/10/2015 at 00:11 - Reply

  Kedi korkum için Burak bey’e hipnoza geldim, 4 seans sonra hislerimdeki değişiklik gerçekten beni de arkadaşlarımı da şaşırttı. Eskiden açık hava bir restorana gidemezdim kedi olabilir diye. Hatta mecbur kalıp gidersekde eskiden acaba sağımdan solumdan kedi gelir mi diye tedirginlik içinde yemek yemeye çalışırdım. 4 üncü seanstan sonra artık pek umrumda değil. Kedi 1 metre yakınıma bile gelse korkmuyorum! Hala dokunmak istemem ama bu bile bana yeter.

  • Birgül 20/12/2015 at 22:13 - Reply

   Ben kediden çok korkuyorum bir kızım var 1,5 yasında onuda etkilerim diye dışarı cıkamaz oldum,bunun için tedavi alıyorum emdr tedavısıne yanıt vermediğimi soyledi doktorum ve yuzleşmem gerektıgını soyluyor ama 30 yıldır korktugum için hiç geçmıyecekmiş gıbı geliyor,bunu yasayanlarla konuşmak daha iyi gelir dıye dusunuyorum,gercekten işe yarıyosa bende tedavi olmak istiyorum

 3. Demet 05/09/2014 at 01:06 - Reply

  İlk seanstan sonra korkumda büyük azalma oldu. bu da beni cesaretlendirdi doğrusu. sanırım başarıyorum! şu an kedi gördüğümde eskisinden çok daha rahat olduğumu bariz farkediyorum. verdiğiniz Mp3’ü de dediğiniz gibi her gün dinliyorum. seyahatten döndüğünüzde tekrar seansa gelmek istiyorum. çok teşekkürler

Yorum yapmak ister misin?