kedi korkusuKedi korkusu veya kedi fobisi olarak bilinen  “ailurophobia”, bu korkudan muzdarip kişiler tarafından  irrasyonel olduğu bilinmesine rağmen çoğu zaman kendi başlarına üstesinden gelemedikleri gereksiz bir anksiyete reaksiyonudur. İyi haber şu ki bu konuda çok hızlı sonuç alabileceğiniz bir yöntem var; Hipnoz.

Kedi fobisi anlamına gelen “ailurophobia”,  Yunanca “Ailouros” (kedi) ve “Phobos” (korku) kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir.  (Alternatif yazımlar: “Aelurophobia” ve “Elurophobia” dır.)  Literatürde kedi korkusu için kullanılan alternatif bir isim de “Galeophobia” dır ama ismi her ne olursa olsun biz basitçe kedi korkusu diyelim ne dersiniz?…

Kedi Korkusu mu Kedi Fobisi mi?

Aslında kedi korkusu ve kedi fobisi iki farklı şeydir. Hipnozla bu sorunun üstesinden gelirken kullanılacak tekniği seçerken bu dikkate alınmalıdır. Kedi korkusu ve kedi fobisinin arasındaki farkı daha önceki bir makalemde ele almıştım. Kedilerle ilgili bu tür bir sorununuz varsa sorununuzun kedi fobisi mi yoksa kedi korkusu mu olduğunu anlamak üzere bu makaleye bir göz atmanız faydalı olabilir:  Fobi ve Korkular İçin Hipnoz .

Kedi korkunuzu hipnoz ile yenmeniz mümkündür. Bilinçaltınızda çok hızlı değişimler yaratmanın etkili bir yolu olan Hipnoz, özellikle fobi ve korkular konusunda dünyada en çok kullanılan araçlardan biridir. Hipnozda konu ne olursa olsun gerekli olan seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir çünkü her kişinin hipnozla etkileşimi farklı olduğu gibi bu konudaki bilinçaltı motivleri de farklı farklıdır. Sadece 2 seansta fobisinin üstesinden gelebilenler olduğu gibi 5-8 seansa ihtiyaç duyanlar da olabiliyor. Seans sayıları daha az ya da daha fazla da olabilir. Çünkü her kişi farklıdır, herkesin probleminin doğası ve hipnozla etkileşim özellikleri farklıdır. Bu nedenle hipnoz veya benzeri bilinçaltı çalışmalarda önceden kesin seans sayısı vaat etmek etik bir yaklaşım değildir.

Hipnozla sistematik duyarsızlaştırma terapisi, etrafınızda kedilerin olduğu bir ortamda daha rahat olmanıza yardımcı olabilir. Hedefiniz kedilerle sarmaş dolaş olmak olmasa da, kedilerin bulunduğu ortamlarda panik olmadan, korkmadan, aynı ortamda rahatça durabilir hale gelmeniz genellikle gayet mümkün olabilmektedir. Hipnoz seansının stratejileri kişiye özel planlanmalıdır. Bazı durumlarda, süreç EFT (Emotional Freedom Technique) ve IEMT (Integrated Eye Movement Therapy) ile de desteklenebilir. Her kişi farklı özelliklerde olduğu için, herkesin gelişim hızı ve bilinçaltı motivasyonları da farklıdır. Farklı kişilerin, aynı soruna yol açan kişisel sebepleri de farklıdır. Herkesin hipnozla etkileşim derecesi ve modeli de farklıdır. Bu yüzden, sonuca ulaşma hızı da uygulanacak terapi teknikleri de kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Etik olarak belirtmek gerekir ki kedi fobisi konusunda hipnozun sonuca ulaşmadaki başarı oranı çok yüksek olsa da her kişi için “gerekli olan seans sayısı, terapinin modeli, sonuca ulaşma hızı ve etkisi” kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Herkeste aynı hızda ve aynı etkide sonuç verdiği vaat edilen sihirli bir hipnoz formülü yoktur ancak hipnoz, dünyada fobiler konusunda en etkili yöntemdir. Bu yüzden özellikle fobiler konusunda denemeye değer bir yöntemdir.

Kediler sizin için bir korku kaynağı haline mi geldi?  Yıllardır sizin bir parçanız olan bu korkudan hızla kurtulmak ve daha fazla bilgi için iletişime geçmekten çekinmeyin. Unutmayınız ki hipnozun hiçbir yan etkisi yoktur, gayet güvenli bir yöntemdir. Filmlerde görüldüğü gibi bir şey değildir. Hipnozun ne olup ne olmadığıyla ilgili geniş bilgiyi ana menüdeki “Hipnoz Nedir” linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.