Logo

Kedi Korkusu – Kedi Fobisi Nasıl Yenilir?

kedi korkusuKedi korkusu veya kedi fobisi olarak bilinen  “ailurophobia”, bu korkudan muzdarip kişiler tarafından  irrasyonel olduğu bilinmesine rağmen çoğu zaman kendi başlarına üstesinden gelemedikleri gereksiz bir anksiyete reaksiyonudur. Kedi korkusu nasıl yenilir diye araştıranların sıklıkla karşılaştığı bazı yöntemler; EFT, EMDR, BDT, Hipnoz gibi yöntemlerdir. 

İyi haber şu ki bu korkunuzu yenebilirsiniz. Hipnoz ve Bilişsel Davranışçı Terapi (Bilişsel Davranışçı Hipnoterapi), kedi fobisi tedavisi konusunda en etkili çözüm yollarından biridir. Tüm terapilerde olduğu gibi, bilişsel davranışçı hipnoterapide de, danışanın terapistiyle işbirliği içinde olma konusundaki istekliliği, işbirliğine açık olması, ve verilen basit ödev ve egzersizleri yapma konusundaki tutarlılığı, önemlidir.

Kedi fobisi anlamına gelen “ailurophobia”,  Yunanca “Ailouros” (kedi) ve “Phobos” (korku) kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir.  (Alternatif yazımlar: “Aelurophobia” ve “Elurophobia”dır.)  Literatürde kedi korkusu için kullanılan alternatif bir isim de “Galeophobia”dır ama ismi her ne olursa olsun biz basitçe kedi korkusu diyelim ne dersiniz?…

Kedi Korkusu mu Kedi Fobisi mi?

Aslında kedi korkusu ve kedi fobisi iki farklı şeydir. Hipnozla bu sorunun üstesinden gelirken kullanılacak tekniği seçerken bu dikkate alınmalıdır. Kedi korkusu ve kedi fobisinin arasındaki farkı daha önceki bir makalemde ele almıştım. Kedilerle ilgili bu tür bir sorununuz varsa sorununuzun kedi fobisi mi yoksa kedi korkusu mu olduğunu anlamak üzere bu makaleye bir göz atmanız faydalı olabilir:  Fobi ve Korkular İçin Hipnoz .

Kedi korkunuzu hipnoz ile yenmeniz mümkündür. Bilinçaltınızda çok hızlı değişimler yaratmanın etkili bir yolu olan Hipnoz ve BDT, özellikle fobi ve korkular konusunda dünyada en çok kullanılan araçlardan biridir. Terapi sürecimizde, bu iki terapi disiplinini bütüncül bir yaklaşımla, bir arada kullanıyor olacağız. 

Kedi Fobisi Tedavisi İçin Kaç Seans Gerekir?

Kedi korkusu nasıl yenilir diye araştıranların en çok merak ettikleri şey, kedi korkusunu kaç seansta yenebilecekleridir. Yöntem veya üstesinden gelmek istediğiniz konu ne olursa olsun, gerekli olan seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Yıllardır sizinle olan bir problemi bir veya iki seansta gidereceğinizi vaat etmek gerçekçi bir söylem olmaz ama daha önce destek almayı denemediyseniz, denemenizi tavsiye ederim zira bu tür fobiler genellikle öğrenilmiş korkulardır. Yapılandırılmış seans yaklaşımlarıyla kedi korkusunu yenmek, mümkündür. 

Sadece 4-5 seansta fobisinin üstesinden gelebilenler olduğu gibi 6-8 seansa ihtiyaç duyanlar da olabilir. Seans sayıları daha az ya da daha fazla da olabilir. Her kişinin hipnozla etkileşim kalitesi farklı olduğu gibi, kedi fobisini yenme konusundaki bilinçaltı motivasyonları, çabası, istekliliği, terapiye uyum ve iş birliği konusundaki tutumu, fobiden edindiği ikincil kazançları, probleminin bileşenleri ve dirençleri de farklı farklıdır. Kısacası, her kişi farklıdır. Bu nedenledir ki kedi fobisi terapisi için kullanılan yöntem ne olursa olsun, bu tür çalışmalarda önceden herhangi bir %100 kesin seans sayısı vaat etmek, etik bir yaklaşım değildir.

Bu tür tüm bilinçaltı çalışmalarında -konu ne olursa olsun-, sonuca ulaşmanın hızı ve başarısı, ihtiyaç duyulan seans sayısı, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Her kişinin fobisini doğası farklı olduğu gibi, fobiye eşlik eden fizyolojik ve biyolojik unsurları da farklıdır. Yani herkeste aynı hızda ve aynı etkide sonuç vereceği vaat edilebilen sihirli bir formül yoktur. Ancak dünyada kedi fobisi, hayvan fobileri, hatta tüm fobiler konusundaki kanıta dayalı en başarılı yöntemler; Hipnoz ve Bilişsel Davranışçı Terapidir.

Hayvan fobisi gibi özgül fobilerin; maruz bırakma terapileri, yani imgeleme yoluyla (Psödo-in vivo) ya da gerçek hayatta (in-vivo) sistematik duyarsızlaştırma ve maruziyet terapileri ile giderilmesi konusunda, literatürde bir çok yayımlanmış bilimsel makale vardır. Eğer daha önce bu konuda hipnotik yöntemleri veya BDT’yi denemediyseniz, kesinlikle denemeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Zira bunlar, psikolojide kedi korkusu konusunda başarı oranı en yüksek kanıta dayalı terapi disiplinlerindendir.

Bazı fobilerin genetik aktarımla edinildiği de bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur ama genellikle tamamen bilinçaltı kodlamalarımızla ilgili bir durumdur. Bilinçaltınız kediyi bir tehdit olarak öğrenmiş, bu yüzden de sizi korumak için, savaş-kaç tepkisi gösteriyor. Bilinçaltınıza kediyle ilgili algıyı yeniden öğretmeyi başardığımızda, otomatik tetiklenen bu korku duygusu tetiklenmiyor olacak.

Özet olarak; her kişinin kedi fobisi kendine özgü olduğu için kişinin ihtiyaç duyacağı seans sayısı kişiden kişiye göre daha az ya da daha fazla da olabilmektedir ama ihtiyaç duyulan seans sayısı, korkunun ne kadar yoğun olduğuna bağlı değildir.  

Kedi Fobisi Neden Olur?

Aşağıdaki videoyu sabırla sonuna kadar izlediğinizde kedi fobinizin nasıl oluşmuş olabileceği; fobinizin doğası; hipnozun size neden ve nasıl yardımcı olacağı hakkında derin bir iç görü sahibi olacaksınız:

Play Video about hipnoz nedir nasıl olur

Kedi Korkusu İçin Farklı Yöntemler ve Hipnoz

Hipnoz ve Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemleri kapsamında kullanılan in-vivo “sistematik duyarsızlaştırma” yaklaşımı, etrafınızda kedilerin olduğu bir ortamda çok rahat olmanıza yardımcı olabilir. Hedefiniz kedilerle sarmaş dolaş olmak olmasa bile, kedilerin bulunduğu ortamlarda korkmadan, aynı ortamda rahatça durabilir hale gelmeniz genellikle gayet mümkün olabilmektedir. 

Kedi fobisi terapisi seanslarının stratejileri, kişiye özel planlanmalıdır. Bazı durumlarda, süreç EFT (Emotional Freedom Technique) ve IEMT (Integrated Eye Movement Therapy) gibi yöntemlerle de desteklenebilir. Her kişi farklı özelliklerde olduğu için, kullanılacak olan yaklaşımları ilk detaylı seans görüşmesinden sonra, terapistiniz karar verecektir. Farklı kişilerin, aynı soruna yol açan kişisel sebepleri, terapiye işbirliği ve uyumu da farklı olabileceği için, süreç, kullanılacak terapötik yaklaşım, sonuca ulaşma hızı, ve sonuçlar da kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Terapiye işbirliği konusunda titiz ve özenli olursanız, bu korkunuzu kısa bir sürede aşmamanız için hiçbir sebep yoktur. Kedi korkusuyla yaşamak zorunda değilsiniz.

%100 Garanti Sonuç Alır mıyım?

Kedi korkusu nasıl yenilir diye araştıranlara etik olarak belirtilmesi gereken önemli şeylerden biri de şudur ki; kedi fobisi konusundaki yöntemlerin başarı oranları yüksek olsa da “her kişi için gerekli olan seans sayısı, yöntem, sonuca ulaşma hızı ve etkisi, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir”. Yani herkeste aynı hızda sonuç verdiği vaat edilen tek bir sihirli bir formül yoktur. Ancak BDT ve Hipnoz, dünyada fobiler konusunda en etkili yöntemlerin başında gelir diye belirtmiştik. Siz de terapistinizin talimatlarına (ve terapi sürecine) maksimum işbirliği gösterme çabasında olursanız; evet, kedi korkunuzu %100 aşabilirsiniz. Bu kesindir. Ancak bu bir takım oyunu olduğu için, insan faktörünün içinde bulunduğu hiçbir tedavide %100 garanti vaat etmek de etik olmaz. 

Bunu “Covid” örneği gibi düşünün: Biliyorsunuz, Covid’e yakalanan herkes farklı sürelerde iyileşiyor; Kimisi 1 haftada hafif ateşle atlatıyor, kimisi 1 ayda hastanede yatarak, entübe edilerek… kimisi de (çok az oranda olsa da) iyileşmekte tamamen başarısız oluyor. Halbuki virüs aynı virüs, ama kişiler farklı… Bu yüzden insan faktörünün ve tedaviye yanıt verme farklılıklarının olası olduğu hiçbir hastalık veya bozuklukta, önceden net bir seans sayısı veya %100 garanti çözüm vaatleri söylemek etik olmaz. 

Kediler sizin için bir korku kaynağı haline geldiyse, bu konuda destek alabilirsiniz. Yıllardır sizin bir parçanız olan bu korku ile yaşamak zorunda değilsiniz.

Unutmayınız ki hipnozun hiçbir yan etkisi yoktur, gayet güvenli bir yöntemdir. Filmlerde görüldüğü gibi bir şey değildir. Hipnozun ne olup ne olmadığıyla ilgili geniş bilgiyi ana menüdeki “Hipnoz Nedir” linkine tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu sayfayı okumanızı ve bu sayfadaki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim. Videoyu da sonuna kadar izlerseniz, bilinçaltımızın nasıl çalıştığını, fobinizin ne şekilde oluşmuş olabileceğini ve bu tekniklerin kedi korkusunu yenme konusunda size neden ve nasıl yardımcı olacağını anlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece bu korkuyu aşmanız daha kolay olacağı gibi, başarı şansınız da oldukça yüksek olacaktır. 

Sonuç: 

Unutmayın ki kedi fobisinin üstesinden gelmek mümkündür ve terapi yöntemleriyle desteklenerek, kediyle ve duygularınızla daha sağlıklı bir ilişki kurmanız, mümkündür. Herkesin kedi fobisinin türü ve şiddeti farklı olduğu gibi, kişilerin terapiye uyum motivasyonu da farklı olduğu için, bazı kişilerde kedi fobisinin üstesinden gelmek biraz zaman alabilir. Bu nedenle, kendinize sabır gösterin, acele etmeyin. Bunun bir süreç gerektirdiğini unutmayarak, adımları yavaşça atmaktan korkmayın. Kendi başınıza korkunuzu yenemediyseniz, tek başınıza ilerleme kaydedemiyorsanız, veya fobiniz çok yoğunsa, bir uzmana başvurarak kedi fobinizi yenme olasılığınız, %100’e çok yakındır.

Klinik Psikolog BURAK UÇKUN
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. Lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle ve bölüm ikincisi olarak mezun olduğu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, “Psikoloji” bölümünde tamamladı. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini (tezli) İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ayrıca inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Hipnoz Uzmanı ve Klinik Psikolog Burak Uçkun
Klinik Psikolog BURAK UÇKUN

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul