Kedi Korkusu – Kedi Fobisi Nasıl Yenilir?

kedi korkusuKedi korkusu veya kedi fobisi olarak bilinen  “ailurophobia”, bu korkudan muzdarip kişiler tarafından  irrasyonel olduğu bilinmesine rağmen çoğu zaman kendi başlarına üstesinden gelemedikleri gereksiz bir anksiyete reaksiyonudur. İyi haber şu ki bu konuda çok hızlı sonuç alabileceğiniz bir yöntem var; Hipnoz. Kedi korkusu nasıl yenilir diye araştıranların sıklıkla karşılaştığı diğer yöntemler de; EFT, EMDR, BDT gibi yöntemlerdir. 

Kedi fobisi anlamına gelen “ailurophobia”,  Yunanca “Ailouros” (kedi) ve “Phobos” (korku) kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir.  (Alternatif yazımlar: “Aelurophobia” ve “Elurophobia”dır.)  Literatürde kedi korkusu için kullanılan alternatif bir isim de “Galeophobia”dır ama ismi her ne olursa olsun biz basitçe kedi korkusu diyelim ne dersiniz?…

Kedi Korkusu mu Kedi Fobisi mi?

Aslında kedi korkusu ve kedi fobisi iki farklı şeydir. Hipnozla bu sorunun üstesinden gelirken kullanılacak tekniği seçerken bu dikkate alınmalıdır. Kedi korkusu ve kedi fobisinin arasındaki farkı daha önceki bir makalemde ele almıştım. Kedilerle ilgili bu tür bir sorununuz varsa sorununuzun kedi fobisi mi yoksa kedi korkusu mu olduğunu anlamak üzere bu makaleye bir göz atmanız faydalı olabilir:  Fobi ve Korkular İçin Hipnoz .

Kedi korkunuzu hipnoz ile yenmeniz mümkündür. Bilinçaltınızda çok hızlı değişimler yaratmanın etkili bir yolu olan Hipnoz, özellikle fobi ve korkular konusunda dünyada en çok kullanılan araçlardan biridir. 

Kaç Seans Gerekir?

Kedi korkusu nasıl yenilir diye araştıranların en çok merak ettikleri şey, bu korkuyu kaç seansta yenebilecekleridir. Yöntem veya üstesinden gelmek istediğiniz konu ne olursa olsun, gerekli olan seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin hipnoz yöntemi tercih edilmişse; her kişinin hipnozla etkileşimi farklı olduğu gibi bu konudaki bilinçaltı motivleri de farklı farklıdır. Sadece 2 seansta fobisinin üstesinden gelebilenler olduğu gibi 5-8 seansa ihtiyaç duyanlar da olabiliyor. Seans sayıları daha az ya da daha fazla da olabilir. Çünkü her kişi farklıdır, herkesin probleminin doğası ve hipnozla etkileşim yeteneği de farklıdır. Bu nedenle, hipnozla kedi fobisi veya yöntem ne olursa olsun, bu tür çalışmalarda önceden kesin seans sayısı vaat etmek etik bir yaklaşım değildir. Bu tür tüm bilinçaltı çalışmalarında -konu ne olursa olsun-, sonuca ulaşmanın hızı ve başarısı, ihtiyaç duyulan seans sayısı, kişiden kişiye değişiklik gösterir, çünkü her kişinin fobisini doğası farklı olduğu gibi fobiye eşlik eden fizyolojik unsurları da farklıdır. Yani herkeste aynı hızda ve aynı etkide sonuç vereceği vaat edilebilen sihirli bir formül yoktur. Zira her kişide problemin yoğunluğu, problemin türü, kişinin o problemle ilgili bilinçaltı ilişkilendirmeleri vs. farklı farklıdır. 

Herkesin hipnozla etkileşim modeli, eşlik eden unsurları ve fobisinin doğası farklı farklı olduğu için herkes kendi hızında gelişim gösterir. Bu yüzden kişiye önceden herhangi bir kesin seans sayısı vaadinde bulunmak etik bir yaklaşım olmasa da bazı terapistler önceden “kesin seans sayısı vaadinde” bulunabiliyorlar. O tür temelsiz vaatlere itibar etmemek gerekir çünkü bilinçaltı teknikleri, herkeste farklı çalışır ve farklı hızda etki gösterir. Örneğin aynı konu için destek alan iki kişiden biri 3-5 seansa ihtiyaç duyarken, bir başka kişi 7-8 seansa ihtiyaç duyabilir, ya da daha az ya da daha fazla seans sayısına da ihtiyaç duyabilir, önceden bilemeyiz. Bu nedenle kişiye önceden herhangi bir seans sayısı belirterek kişiyi o seans sayısına koşullandırmak yanlış olur. Eğer daha önce bu konuda hipnotik yöntemleri denemediyseniz, denemeye değer olduğunu söyleyebilirim ama %100 garanti vaat eden hiçbir yöntem de yok maalesef. 

Yıllardır sizinle olan bir problemi bir iki seansta gidereceğinizi vaat etmek gerçekçi bir söylem olmaz ama daha önce hipnotik yaklaşımı denemediyseniz, denemenizi tavsiye ederim zira bu tür fobiler genellikle “öğrenilmiş korkular” dır. Bazı fobilerin genetik aktarımla edinildiği de bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur ama genellikle tamamen bilinçaltı kodlamalarımızla ilgili bir durumdur. Bilinçaltınız kediyi “tehdit” olarak öğrenmiş, bu yüzden sizi korumak için tepki gösteriyor. Bilinçaltınıza kediyle ilgili algıyı yeniden öğretmeyi başardığımızda, otomatik tetiklenen bu korku duygusu tetiklenmiyor olacak.

Özet olarak; her kişinin kedi fobisi kendine özgü olduğu için kişinin ihtiyaç duyacağı seans sayısı kişiden kişiye göre daha az ya da daha fazla da olabilmektedir ama ihtiyaç duyulan seans sayısı, korkunun ne kadar yoğun olduğuna bağlı değildir.  

KEDİ FOBİSİ NASIL OLUŞUR,
HİPNOZ FOBİLERİ NASIL GİDERİR?

Aşağıdaki videoyu sabırla sonuna kadar izlediğinizde kedi fobinizin nasıl oluşmuş olabileceği; fobinizin doğası; hipnozun size neden ve nasıl yardımcı olacağı hakkında derin bir iç görü sahibi olacaksınız:

Play Video about hipnoz nedir nasıl olur

Kedi Korkusu İçin Farklı Yöntemler ve Hipnoz

Hipnozla “sistematik duyarsızlaştırma” yaklaşımı, etrafınızda kedilerin olduğu bir ortamda daha rahat olmanıza yardımcı olabilir. Hedefiniz kedilerle sarmaş dolaş olmak olmasa da, kedilerin bulunduğu ortamlarda panik olmadan, korkmadan, aynı ortamda rahatça durabilir hale gelmeniz genellikle gayet mümkün olabilmektedir. 

Hipnoz seansının stratejileri, kişiye özel planlanmalıdır. Bazı durumlarda, süreç EFT (Emotional Freedom Technique) ve IEMT (Integrated Eye Movement Therapy) ile de desteklenebilir. EMDR de kedi fobisinde sıkça kullanılan bir metot. Her kişi farklı özelliklerde olduğu için, herkesin gelişim hızı ve bilinçaltı motivasyonları da farklıdır. Farklı kişilerin, aynı soruna yol açan kişisel sebepleri de farklıdır. Herkesin hipnozla etkileşim derecesi ve modeli de farklıdır. Bu yüzden, sonuca ulaşma hızı da, uygulanacak yöntem ve teknikler de, sonuçlar da kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.

Kedi korkusu nasıl yenilir diye araştıranlara etik olarak belirtilmesi gereken önemli şeylerden biri de şudur ki; kedi fobisi konusundaki yöntemlerin başarı oranları yüksek olsa da “her kişi için gerekli olan seans sayısı, yöntem, sonuca ulaşma hızı ve etkisi, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir”. Yani herkeste aynı hızda ve aynı etkide sonuç verdiği vaat edilen tek bir sihirli bir formül yoktur ancak hipnoz, dünyada fobiler konusunda en etkili yöntemlerin başında gelir. Bu yüzden özellikle fobiler konusunda denemeye değer bir yöntemdir.

Kediler sizin için bir korku kaynağı haline geldiyse, bu konuda destek alabilirsiniz. Yıllardır sizin bir parçanız olan bu korku ile yaşamak zorunda değilsiniz.

Unutmayınız ki hipnozun hiçbir yan etkisi yoktur, gayet güvenli bir yöntemdir. Filmlerde görüldüğü gibi bir şey değildir. Hipnozun ne olup ne olmadığıyla ilgili geniş bilgiyi ana menüdeki “Hipnoz Nedir” linkine tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu sayfayı okumanızı ve oradaki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim. 35 dakikalık bu videoyu sonuna kadar izlerseniz bilinçaltımızın nasıl çalıştığını, fobinizin ne şekilde oluşmuş olabileceğini ve bilinçaltı tekniklerinin size neden ve nasıl yardımcı olacağını anlamanıza yardımcı olacaktır. 

5 Responses

  1. Benimki korkudan çok tiksinti bu yazıları okuyunca acaba gecermi diye çok merak ediyorum. Acik alanda bir yerde ben otururken ayağıma kedi dokunacak diye her an tedirgin oturuyorum. Bir kızım var ve kedileri çok seviyor. Onu kötü etkileyecem diye ödüm kopuyor. Sahilde piknik alanında gezmek oturmak benim için sadece stres oluyor.

  2. Gerçekten bunlar doğrumu, allahım hayat bana o kadar zorki, asla dışarda bir yerde yemek yiyemiyor, bişeyler içmek için bile oturamıyorum, onlardan nefret ediyorum, bana dokunacakları korkusu ile yaşamaktan bıktım :)

  3. Kedi korkum için Burak bey’e hipnoza geldim, 4 seans sonra hislerimdeki değişiklik gerçekten beni de arkadaşlarımı da şaşırttı. Eskiden açık hava bir restorana gidemezdim kedi olabilir diye. Hatta mecbur kalıp gidersekde eskiden acaba sağımdan solumdan kedi gelir mi diye tedirginlik içinde yemek yemeye çalışırdım. 4 üncü seanstan sonra artık pek umrumda değil. Kedi 1 metre yakınıma bile gelse korkmuyorum! Hala dokunmak istemem ama bu bile bana yeter.

    1. Ben kediden çok korkuyorum bir kızım var 1,5 yasında onuda etkilerim diye dışarı cıkamaz oldum,bunun için tedavi alıyorum emdr tedavısıne yanıt vermediğimi soyledi doktorum ve yuzleşmem gerektıgını soyluyor ama 30 yıldır korktugum için hiç geçmıyecekmiş gıbı geliyor,bunu yasayanlarla konuşmak daha iyi gelir dıye dusunuyorum,gercekten işe yarıyosa bende tedavi olmak istiyorum

  4. İlk seanstan sonra korkumda büyük azalma oldu. bu da beni cesaretlendirdi doğrusu. sanırım başarıyorum! şu an kedi gördüğümde eskisinden çok daha rahat olduğumu bariz farkediyorum. verdiğiniz Mp3’ü de dediğiniz gibi her gün dinliyorum. seyahatten döndüğünüzde tekrar seansa gelmek istiyorum. çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul