Logo

İtfaiyecilere Hipnoz Eğitimi!

Fransa’nın Alsace bölgesindeki itfaiyecilere, şoka giren kazazedelere olay anında hipnozla hızlı ve etkili bir şekilde yardım edebilsinler diye hipnoz eğitimi verilmeye başlandı.

itfaiyecilere hipnoz

“Gözümün içine bak!.. Zihnini boşalt, gevşe… vücudun gevşiyor, rahatlıyorsun…”  Fransa’da itfaiyecilere ağır trafik kazası, yangın ve benzeri kazalarda psikolojik şoka giren kazazedelere ilk müdahaleleri sırasında daha etkin yardım edebilmeleri için hipnoz eğitimi veriliyor. Eğitim sırasında itfaiyecilere kaza sonrasındaki ilk müdahalelerinde özellikle psikolojik şok anlarında kazazedenin daha rahat nefes alıp vermesi için uygulayabileceği çeşitli temel hipnoz teknikleri öğretiliyor. Bu eğitim sayesinde, kazazedelerin doktor müdahalesi öncesinde hipnoz aracılığıyla acı ve ağrılarının kısmen azaltılması ve süreci daha kolay atlatabilmelerinin sağlanması hedefleniyor. Hipnozla şoktaki kazazedelerin kanamalarının yavaşlatılabildiği, hatta bazı durumlarda mucizevi bir şekilde durdurulabildiği bilinen bir gerçek. Hipnozun gücünden etkin olarak yararlanmak üzere itfaiye erlerine hipnoz eğitimi veren Fransız yetkililerin bu çalışması dünyada bir ilk olması nedeniyle dünya basını tarafından çok ilgi gördü.

Haguenau itfaiye istasyonunda, 120 itfaiye eri bir kaza sonrasında enkaz altında ya da araç içinde sıkışıp kalan kazazedeleri yatıştırmak ve sakinleştirmek, hatta tıbbi müdahale gelene kadar acılarını dindirmek için kullanabileceği temel hipnoz eğitimi aldı. Astım krizi geçiren kişilere hipnozla müdahale eğitimi de alan Fransız itfaiyeciler, öğrendikleri hipnoz tekniklerini kullanarak kazazedeyle konuşuyor ve kazazedenin dikkatini travmatik durumdan ve kaza sahnesinden başka bir yöne doğru odaklayarak doktor müdahalesi gelene kadar kaza zedenin kendini daha rahat hissetmesini, ağrı duymamasını ve travmatik anı daha kolay tolere etmesini sağlayabiliyor. Hipnozla müdahale edilen kazazedelerin istatistiğini tutan itfaiye yetkilileri, kazazedelerin %100’ünün travmatik durumda kaldıkları sürenin gerçekte olduğundan daha kısa gibi geldiğini rapor ettiklerini bildiriyorlar. “Time distortion” adı verilen bu hipnotik fenomen, hipnoz tekniklerinin uygulanması ile mümkün olabiliyor ve hipnoz uygulanan kişi 10 dakikayı 10 saniye gibi algılayabiliyor.

Fransa İçişleri Bakanlığı yetkilileri, ilk defa Alsace’de hayata geçirilen bu deneysel uygulama hakkında temkinli ama çok iyimser açıklamalar yapıyorlar. Tıp eğitimi almış ve Fransa’nın kurtarma operasyonları müdürlüğü baş danışmanı görevinde bulunan tecrübeli bir itfaiyeci olan Stephane Donnadieu, hipnozun bir plasebo olmadığını ve etkilerinin bir çok kurum ve bilim insanı tarafından bilimsel olarak kanıtlanmış çok etkili bir araç olduğunu ifade ediyor.

Fransız İtfaiyecilere verilen eğitim aslında komple bir hipnoz eğitimi değil. Eğitimin içeriği sadece belli başlı durumlarda kullanabilecekleri özel hipnoz tekniklerinden oluşuyor. Türkiye’de henüz Hipnozun gücünün çok fazla bilinmediğini ve belli meslek gruplarına özgü bir araçmış gibi lanse ediliyor olmasını göz önüne aldığımızda, Fransız itfaiyecilere verilen temel hipnoz eğitiminin başarılı sonuçları hipnozun ne kadar etkili ve faydalı bir araç olduğuna dair güzel bir örnek teşkil etmektedir. Bazı ülkelerin eğitim sistemi hakkındaki talihsiz şeylerden biri; çocuklara kendi bilinçaltı yeteneklerinden nasıl faydalanacaklarının öğretilmemesidir. Tıpkı “ilk yardım öğrenmenin gerekliliği” gibi veya örneğin “en az bir yabancı dil öğrenilmesinin gerekliliği” gibi Hipnozun da her insanın öğrenmesi gereken çok faydalı bir araç olduğu fikri tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor. (bkz. hipnoz nedir)

Alsace bölgesindeki itfaiyecilere verilen hipnoz eğitiminin, ülkenin diğer bölgelerindeki itfaiyecilere de verilmesi planlanırken hipnoz eğitiminin ülke genelinde yaygınlaştırılması da planlanıyor.

Kln. Psk. Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ilk ulusal akreditasyona sahip hipnoterapi akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden, yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak mezun oldu. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak, Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Ulusal ve uluslararası platformlarda aldığı 12 adet müzik ödülünün yanı sıra inşaat mühendisliği alanında da lisans diplomasına sahiptir. Klinik Psikolog Burak Uçkun, yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli Psikoterapi hizmetleri vemekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com 
Tel: 0539 914 23 10

Sorularınız için telefon ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul