Hipnozla Sigarayı Bırakabilirsiniz

hipnozla sigarayıİnsanoğlu sigarayla tanıştığı 15. yüzyıl sonlarından beri sigara içiyor ancak sigaranın uzun vadede sağlık üzerinde yaptığı yıkımları ancak 20. yüzyılda fark edebildi. Bugün sigara dünyada erken ölümlerin en büyük nedeni olarak kabul edilir. Artık bilimin gelişmesi ile dünyada bilim adamlarının elinde sigaranın sağlığımız üzerindeki etkileri ile ilgili bir çok bilimsel çalışma var. Ve tüm bulgular sigara bağımlılığının “kırılması çok zor bir alışkanlık” olduğu konusunda hemfikir. İnsanlar sigaraya genelde merak, akranlarının baskısı, özenme veya sadece can sıkıntısından başlarlar ve sigara çok kısa bir sürede kurtulması zor bir bağımlılık haline gelir. Bu tür bir fiziksel ve ruhsal bağımlılık, gerçekten tek başına irade gücüyle kurtulunması zor bir bağımlılıktır. Sigara içmenin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini araştırmak, bırakmak için farklı yollar keşfetmek ve sigarayı bırakarak kazanacağınız faydaları öğrenmek bu alışkanlığı kırmak için önemli bir ilk adımdır.

Hipnozla Sigarayı Bırakmak

Her kişi farklı bilinçaltı motivlere, farklı özelliklere, farklı bilinçaltı inanç kalıplarına ve farklı bilinçaltı ilişkilendirmelere sahip olduğundan, öncelikle bilmek gerekir ki sigarayı bırakma programının içeriği de sonuçları da kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Unutmamak gerekir ki sigarayı bırakma konusunda herkeste aynı şekilde sonuç veren tek bir sihirli hipnoz formülü yoktur. Her kişi farklıdır. Hipnozla Sigarayı bırakmanın büyük bir bölümü, bilinçaltınızın sigaraya bakış açısını değiştirmekten ibarettir. Bilinçaltınızda sigara ile ilişkilendirdiğiniz şeyleri (örneğin kahve, can sıkıntısını giderdiği inancı, stresinizi azalttığı inancı ve benzeri yanlış ilişkilendirmeler) bilinçaltınızdan atıp o ilişkilendirmeleri sigara ile değil de sağlığınıza zararı olmayan bir davranış modeliyle değiştirmek, sigarayı bırakma konusunda kişiye çok yardımcı oluyor. Hipnozla Sigarayı Bırakma Programı sigaraya bakış açınızı değiştirerek bunu içselleştirmenizi sağlıyor, bu da sigaradan uzaklaşmanızı kolaylaştırıyor. Günümüzde hipnoterapi, bu değişikliği çok hızlı yapmanıza yardımcı olarak sigara bırakma programlarının en popüler biçimlerinden biri haline geldi. Diğer sigara bırakma yöntemleriyle kıyaslandığında Hipnoz, sigara bırakma konusunda başarı oranının en yüksek olduğu yöntem olarak kabul ediliyor.

Eğer sigarayı bırakmak için hipnoz desteği almayı düşünüyorsanız öncelikle sigarayı bırakmayı kendinizin istemesi ve gerçekten kendi kararınız olup olmadığına emin olmanız gerekiyor. Hipnoterapiden fayda görmeniz için bunu başkaları istediği için değil (eşiniz, çocuğunuz, arkadaşlarınız, anneniz vs istiyor diye değil), kendiniz istediğiniz için bırakıyor olmanız gerekiyor. Bu hipnozun temel prensiplerindendir; unutmayın ki eğer siz istemezseniz, kimse size hipnozla da olsa istemediğiniz bir şeyi yaptıramaz. Hipnoz filmlerde görüldüğü gibi bir şey değildir. Hipnozun ne olup ne olmadığı konusunda daha detaylı bilgi için Hipnoz Nedir başlıklı sayfaya da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Hipnozla Sigarayı Bırakma Programı, zihninizin telkine en açık olduğu derin bir gevşeme halinde ve çok rahat bir hipnotik zihin durumunda size verilen telkinlerle sigarayla olan ilişkinizi bilinçaltınızda yeniden şekillendirerek sigarayı kolay bırakmanızı sağlar. Bu noktada hipnoterapist bilinçaltınızdaki düşünce kalıplarınızı değiştirmek için siz hipnoz halindeyken size bu hedef doğrultusunda ve sizin özelliklerinize ve sigarayla ilgili geçmişinize göre düzenlenmiş telkinler verir.

Gerçekten Hazır mısınız?

Eğer sigara konusunda hipnoz desteğini örneğin ailenizden birinin baskısı nedeniyle ya da basitçe “eh artık bırakmak lazım” duygusuyla almayı düşünüyorsanız muhtemelen başarılı bir sonuç alamazsınız. Sigarayı bırakma istediğinizde samimi olduğunuza emin olmalısınız. İstiyor ama tek başınıza bırakmakta zorlanıyor olmanız önemli değildir. İstekli olup olmamanız önemlidir. Sigarayla vedalaşmaya hazır olduğunuza, bunu başkaları için değil kendiniz için istediğinize emin olmanız gerekmektedir. Bu yüzdendir ki daha önce sigarayı bırakmayı deneyip başarılı olamadıysanız ya da herhangi bir yöntemle sigarayı bırakmayı deneyip başarılı olamadığını söyleyen bir tanıdığınız var ise, bu o yöntemin işe yaramadığı anlamına gelmez; muhtemelen ya kişi sigarayı bırakmayı aslında kendisi gerçekten istemiyordur ya da o yöntem o kişi için uygun ya da yeterli olmamıştır. Sigarayı bırakmakta başarısız olduysanız tekrar tekrar denemekten çekinmeyin, ümidinizi kırmayın. Mutlaka başarırsınız. Zira bir gün herkes sigarayı bırakır. Ya siz sigarayı bırakacaksınız, ya da bir gün sigara sizi yarı yolda bırakacak…

sigarayı hipnozla bırak

Kaç Seans?

hipnozla sigara bırakmaGereken seans sayısı ve süreleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Herksein sigarayla ilgili geçmişi farklıdır. Günde kaç paket sigara içtiğiniz, hangi sigarayı içtiğiniz (sert veya hafif), kaç yıldır içtiğiniz, sigarayla ilişkilendirdiğiniz (özdeşleştirdiğiniz), düşünce kalıplarınızın niteliği ve niceliğinin yanı sıra sigara alışkanlığına eşlik eden diğer faktörler, kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğinden dolayı başarılı sonuçlar almak için o kişinin özelliklerine göre, kişiye özel bir sigara bırakma programı oluşturulmalıdır.

Günümüzde dünyada bazı hipnotistler herkese aynı türde hipnoz seansı uygulayarak herkeste aynı seans sayısında aynı sonucu almayı umabilirler. Oysa unutmamalıdır ki bir kişiye uygun olan hipnoz programı diğer bir kişiye uygun olmayabilir. Her kişi farklı motivasyonlara sahiptir.  Herkesin hipnozla etkileşimi de farklıdır. Önemli olan, kişinin sigarayla ve hipnozla olan ilişkisini analiz ederek o kişi için en uygun olan hipnozla sigarayı bırakma programını oluşturmaktır. Dolayısıyla; ilk seansta yapılacak olan bir mülakat ile kişinin sigaraya olan bilinçaltı motivasyonlarını tespit ve analiz ettikten sonra kişiye özel hipnozla sigarayı bırakma programı oluşturulmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı herhangi bir hipnoz uygulaması için herhangi bir kesin seans sayısı vaat etmek etik bir yaklaşım olmaz çünkü her kişi farklıdır. Yine de bir fikir vermesi açısından diyebiliriz ki günde kaç paket sigara içtiğinize ve sigara alışkanlığınızın niteliğine bağlı olarak her kişi için farklı seans sayıları gerekse de genelde ortalama 3-4 seans ila 6 seans civarında sürebilir. Mesela günde 2 paket içenler en azından 5-6 seansa ihtiyaç duyabiliyor. Ancak 30 yıldır günde 3 paket içen danışanımın 2 seansta sigarayı bıraktığına da şahit oldum, 10 yıldır günde 1 paket içen birinin 5 seansa ihtiyacı olduğuna da… Yani bu konuda önceden herhangi bir seans sayısı öngörmek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Her kişi kendi hızında gelişim gösterir. Sigarayı bırakmanın bazı kişilerde fizyolojik etkileri de olabileceği için hipnoterapistinizin sizinle konuştuktan sonra sigarayı kademeli olarak azaltarak bırakmanıza yönelik bir programı uygun görmesi de muhtemeldir.

“Seans sayısı ne kadar az olursa hipnoz da o kadar başarılı olmuştur” düşüncesi doğru bir düşünce tarzı değildir. Her kişi farklıdır ve unutmayın ki “başarı sizin başarınızdır! Hipnotist size ve bilinçaltınıza bu süreçte rehberlik eder. Hipnozla da olsa kişiye isteği dışında bir şey yaptırılamayacağını bilmeniz önemlidir. Dolayısıyla kendinizi sigarayı bırakmaya istekli ve hazır hissettiğinize emin olun. Eğer kendinizi hazır hissetmiyorsanız, sigarayla vedalaşmaya gerçekten samimi bir karar verene kadar bekleyin. Siz kendinize yardım etmeye hazır olduğunuzda Hipnoz size büyük destek olacaktır. Bu bir takım oyunudur. Hipnoterapistiniz zihninizin %88’lik bölümü olan “bilinçaltı zihniniz” üzerinde çalışır. Sizin de zihninizin %12’lik bölümü olan “bilinçli zihniniz” ile kendi üzerinize düşen %12’lik sorumluluğu alarak sizin de kendinize yardımcı olmanız gerekecektir elbette. Hipnoz sigara bırakma sürecinizi sizin için çok kolay hale getirecektir. Hipnoterapistinizin size vereceği talimatları harfiyen uygulamaya hazırsanız, sigarayı bırakmak kendi kararınızsa ve kararlıysanız, işbirliğine hazırsanız o zaman hipnoz desteğiyle sigarayı zorlanmadan bırakabilirsiniz. Ancak “eşim çok ısrar ediyor, çocuklarım ve arkadaşlar da sigarayı bırakmam için ısrar ediyor, ben de bu yüzden size gelmeye karar verdim; bana sigarayı bıraktırın o zaman ben de bırakayım” mantığıyla hipnoza başvuranların sigarayı bırakma konusunda başarı şansları düşük olacaktır.

Sigarayı hipnozla bıraktıktan sonraki hissiyatınıza göre bir revizyon ihtiyacı varsa 15-20 gün sonra ek bir revizyon seansına gelinmesi bazen iyi bir fikirdir ama şart değildir.

Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Ne kadar erken bırakırsanız o kadar iyi. Hipnozla sigarayı bırakmaya hazır mısınız yoksa hala ikna olmaya mı ihtiyacınız var? Sigaranın zararları hakkında gerçekten hala detaylı bir bilginiz yoksa, kanserle sigaranın ilişkisi ve sigaranın zararları hakkında detaylı bilimsel bilgiyi Doç. Dr. Turan Uçkun‘un anlatımıyla bu siteden okuyabilirsiniz: www.uckunlaboratuvari.com .

Sigarayı Hipnozla mı Bıraksam Yoksa Başka Bir Yöntem mi Denesem?

Bazı insanlar sigarayı bırakma konusunda tek başına hipnoterapinin yeterli olacağını düşünebilir, bazıları ise sadece hipnoz yardımı almak yerine hipnozun yanı sıra nikotin bantları gibi unsurları da programın içine alarak fiziksel ve ruhsal bağımlılık mücadelesini birleştirmeyi tercih edebilirler. Bu noktada size tavsiyem; sigarayı bırakmakla ilgili tüm metodları araştırmanız ve kendinize en yakın hissettiğiniz yöntemi seçmenizdir. Bu konuda hipnoterapistinizin yanı sıra doktorunuzdan da görüş alabilirsiniz. Sigara bırakma sürecinizde önemli olan şey; canınız deli gibi sigara çekmeden, zorlanmadan, sigarayı bırakırken kendinizi kötü hissetmeden, sağlıklı bir şekilde sigaradan kurtulmanızdır. Sigarayı irade gücü ile bırakmış birçok kişinin bir süre sonra sigaraya tekrar başlamasının sebebi aslında sigarayla ilişkilendirilmiş bilinçaltı motivlerde değişim sağlayamamış olmasıdır. Sigara bırakmada başarılı olmanız için bilinçaltı unsurların da ele alınması gereklidir. Bu konuda hipnoz oldukça etkili bir araçtır. Hipnozla sigarayı zorlanmadan bırakabilirsiniz. Seanslardan sonra her gün 1 kere dinlemeniz için size verilecek olan hipnotik MP3 kayıtları da sizi sigarayı bırakma sürecinizde destekleyecektir. Bu destek kayıtları özel teknikler ve üst düzey kayıt teknolojisiyle hazırlanmıştır. Seanslarınızın etkisini maksimuma çıkarmak konusunda hipnotik telkinler içeren bu MP3’lerden büyük fayda sağlayacaksınız.   

Sigarayı hipnozla bırakma konusunda destek almak ve varsa sorularınız için irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz, hipnoz desteğiyle siz de kolayca başarabilirsiniz!

Bilgi İste
Yasal Uyarı: Hipnoz uygulamalarında sonuçlar kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir; Bu sitedeki bilgiler, dünyada uygulanan tamamlayıcı/bütünsel yaklaşımların yansımalarıdır ancak bu sayfalardaki bilgilerin “klasik tıbbi  tedaviye alternatif” tedavi önerileri olmadığı bilinmelidir. Bu sayfalardaki bilgilerden yararlananların bu bilgilerin bir “tedavi olmadığını” ve “herhangi bir tedaviye alternatif olmadığını” bilmesi önemlidir. Bu sitede bahsedilen uygulamalar “tamamlayıcı ve destekleyici terapiler” kapsamında algılanmalıdır.

Yorum yapmak ister misin?