Hipnoz Eğitimi | İstanbul ve İzmir

Sertifikalı Hipnoz Eğitimi

Güncel İstanbul hipnoz eğitimi ve İzmir hipnoz eğitimi tarihlerimizi bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Sertifikalı Hipnoz Eğitimi

HİPNOZ EĞİTİMİ
İstanbul ve İzmir 

Eğitimlerimiz İstanbul ve İzmir‘de gerçekleşmektedir. İstanbul’daki sertifikalı hipnoz eğitimi kendi eğitim salonumuzda, İzmir eğitimi ise Alsancak’ta anlaşmalı otelimizin toplantı salonunda gerçekleşmektedir. Güncel eğitim tarihlerimizi, eğitim ücretlerini ve bu sıra dışı hipnoz eğitimiyle ilgili içerik bilgilerini bu sayfada inceleyebilirsiniz. Sorularınız olursa veya eğitime kayıt başvurusu için e-posta veya telefonla irtibata geçebilirsiniz.

İLETİŞİM

Güncel Eğitim Tarihleri

Sertifikalı Eğitim

Katılımcılara, Temel Hipnoz Eğitimi "KATILIM SERTİFİKASI" Verilir.
Ayrıca aşağıdaki bonus öğretiler ve 145 sayfalık eğitim materyali!

    Sertifika Örneği

ÜCRETLER

(Kredi Kartına Taksit İmkanıyla)

İSTANBUL
Sertifikalı Hipnoz Eğitimi (17-18 Kasım)

1500TL+KDV
 • 2 Tam Gün Eğitim + BONUSLAR
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı!
 • KAYIT KABUL DEVAM ETMEKTEDİR.
  Kalan az sayıda kontenjanda yerinizi garantilemek için irtibata geçebilirsiniz.

İZMİR
Sertifikalı Hipnoz Eğitimi (8-9 Aralık)

1600 TL+KDV
 • 2 Tam Gün Eğitim + BONUSLAR
 • Kredi kartına 12 aya kadar TAKSİT imkanı!
 • Kesin kaydınızı 1 Kasım’a kadar yaptırmanız halinde, erken kayıt indirimi kapsamında eğitim ücreti 1600TL+kdv  yerine 1440TL+kdv‘dir.

Eğitmen

Burak-214x321px-HMI-frame

Burak Uçkun, C.Ht.

Burak Uçkun, Klinik Hipnoterapi eğitimini dünyada ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoz Akademisi olan, Los Angeles’ta bulunan Hypnosis Motivation Institute (HMI – College of Hypnotherapy)‘de aldı. Dünyada türünün en geniş kapsamlı akredite programına sahip olan bu köklü hipnoz akademisi, ABD’de 50 yılın üzerinde geçmişiyle dünyanın en önemli hipnoz akademileri arasında ilk sırada gösterilmekle beraber, diploması American Hypnosis Association onaylıdır. Burak Uçkun, American Hypnosis Association’un akredite hipnoterapistler listesinde yer almakla beraber ABD’de 1972 yılında kurulmuş olan “AFL-CIO Hypnotherapists Union Local 472” lisansına da sahiptir. 47 yaşında olan Burak Uçkun, “Klinik Psikoloji Yüksek Lisans” eğitimini Beykent Üniversitesi’nde (hipnoz konusunda tez yazma aşamasında) sürdürmektedirStajını Türkiye’nin ilk psikiyatri hastanesi olan “Özel Fransız LAPE Hastanesi”nde tamamlamıştır. Hypnotistanbul Bilinçaltı Değişim ve Hipnoz Merkezinin kurucusu Burak Uçkun, Uzm. Klinik Psikolog Ayşecan Yemeniciler ile birlikte Psikovital Terapi ve Danışmanlık Merkezi‘nin de kurucu ortağıdır. Eğitmen Burak Uçkun hakkında daha geniş bilgi için ana menüdeki Hakkımızda bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Temel Hipnoz Eğitimi | Bilgi

Hipnoza yatkınlık derecesi ne olursa olsun herkesi başarılı bir şekilde hipnoza alabilmenizi sağlayacak en temel hipnoz tekniklerini öğreneceğiniz temel eğitimdir. Eğitimin daha ilk gününden itibaren hipnoz uygulamaya başlayabileceksiniz! 

Temel Hipnoz Eğitimi, kişisel gelişim konularına ilgi duyan ya da bu konuda hizmet veren danışmanları, kişisel gelişimcileri, yaşam koçları, çeşitli alanlardaki eğitimcileri ve hipnoza ilgi duyan herkesi optimum hipnoz bilgi ve becerileriyle donatır. Hipnozun en çok uygulandığı en popüler ve en temel konularda (örn; sigara bırakma, kilo kontrolü, fobiler, özgüven vb) hipnoz uygulamayı da öğreneceğiniz bu eğitim, hipnozla yeni tanışacaklar için ideal başlangıç noktasıdır.

Hipnoz ile yeni tanışacaksanız ve uygulamalarınızda fark yaratmak istiyorsanız bu eğitim tam size göre! Zira başka hipnoz eğitimlerinde hiç değinilmeyen incelikleri, Los Angeles’taki dünyaca ünlü Hipnoz Akademisi HMI College of Hypnotherapy mezunu uzmandan öğreneceksiniz. Hipnoz etiğini de eğitim kapsamına alarak bilimsel temeller çerçevesinde aktarılan bu eğitim sonunda danışanlarınızda hipnotik zihin durumunu başarılı bir şekilde oluşturma becerilerinin yanı sıra ve terapötik  hipnozun temel uygulamalarını öğreneceksiniz. Gösterişten uzak, zengin içerikli, bilimsel yaklaşımlı bu sıra dışı hipnoz eğitimi, hipnoz konusunda sizi sürüden ayrı bir yere koyacaktır.

Hipnoz eğitimi İzmir ve Hipnoz eğitimi İstanbul

Bu eğitim sizi temel hipnoz ve hipnoza alma teknikleri ile ilgili bilgi ve becerilerle donatırken, eğitimde aynı zamanda kendi kişisel değişim hedeflerinize ulaşmanız konusunda sizi on adım ileriye taşıyacak olan Oto Hipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) uygulamayı ve öğretmeyi de öğreniyor olacaksınız. Ayrıca Türkiye’de sadece Burak Uçkun’un verdiği bir bilinçaltı değişim eğitimi olan Zihinsel Banka tekniğini de öğreneceksiniz. (Bonus eğitimdir). Zihinsel Banka Tekniği eğitimini Hipnoz eğitimine ayrılan süreden çalmadan öğretiyoruz. Bu eğitimi hipnoz eğitimini tamamladıktan sonra evinizde kendi hızınızda “online uzaktan eğitim” olarak alma imkanına sahip olacaksınız. Yaşamla ilgili olumlu bir perspektif kazanmamızı sağlayarak zihnimizi hedeflerimize ve bolluğa programlama sürecini tanımlamak için kullanılan bir terim olan ”Zihinsel Banka” tekniği, aynı zamanda gün içinde sürekli karşımıza çıkan tüm negatif düşüncelerin duygu durumumuza verebileceği hasara karşı zihnimizi bir kalkan oluşturması yönünde eğitme sürecidir. Tüm katılımcılar bu harika bilinçaltı programlama tekniği eğitimini ücretsiz olarak uzaktan eğitimle alma hakkına sahip olacaklardır. Zihinsel Banka’nın eğitim videoları, hipnoz eğitimimizden sonra tüm katılımcılara ücretsiz olarak açılacaktır. Bonuslarla ilgili geniş bilgiyi bu sayfanın alt bölümlerinde göreceksiniz, okumaya devam edin.

Temel Hipnoz Eğitimi’ne Kimler Katılabilir?

Temel Hipnoz Eğitimimizin katılımcı profili geniş bir yelpaze için uygundur; Üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmak ve 23 yaş üstü olmak şartıyla;

 • Hipnoza ilgi duyan ve temel hipnoz tekniklerini öğrenmek isteyenler;
 • Psikologlar, hekimler, psikoloji son sınıf öğrencileri, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar;
 • Yaşam koçları,”mesleki ve kişisel gelişim” alanında hizmet veren danışmanlar;
 • Hipnozu daha önceden bilen ama kendini uygulama konusunda yetersiz hisseden hipnotistler;
 • …ve kişisel gelişim disiplinlerine ilgi duyan “üniversite mezunu” herkes katılabilir…

Toplam Eğitim Süresi 2 Tam Gündür.

 • Hypnotistanbul, herhangi bir ön başvuruyu onaylamadan önce -gerek görürse- adayla telefonla bir ön mülakat yapmak suretiyle başvuru sahibini eğitime kabul etmeme hakkını saklı tutar. 
Temel Eğitime Ön Başvuru

+BONUSLAR

Bonus 1

zihinsel bankaTemel Hipnoz Eğitimine katılanlar, sitemizde “Online Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında çevirim içi satışta olan “ZİHİNSEL BANKA” eğitimine de ücretsiz olarak sahip olacaklardır. (Zihinsel Banka Eğitimi’nin online uzaktan eğitim versiyonu sitemizde şu an 300 TL’ye satıştadır. Zihinsel Banka Eğitiminin “Canlı Özel Ders” ücreti 800 TL, grup eğitimi ücreti ise 500 TL’dir). Temel Hipnoz Eğitimine katılanlar bu eğitimin online versiyonuna ücretsiz sahip olacaklardır.

Zihinsel Banka tekniği, bilinçaltını başarı ve bolluğa programlama tekniğidir. Bu online video eğitim hakkında geniş bilgiye, fragmanlarına, ana menüdeki “Eğitimler” başlığından ulaşabilirsiniz. Los Angeles’ta bulunan 50 yıllık ünlü hipnoz akademisi HMI’nın kurucusu Dr. John Kappas’ın öğretisi olan bu olağanüstü etkili teknik, Türkiye’de sadece bu ünlü akademinin mezunu Burak Uçkun tarafından verilmektedir. “Zihinsel Banka Eğitimi” ile ilgili geniş bilgi için BURAYA TIKLA

Bonus 2

EFT Duygusal Özgürleşme EğitimiEğitimde kendinizde ve danışanlarınızda köklü değişimler yaratmanızı sağlayacak teknikler ve bilgilerle tanışırken aynı zamanda desteğe ihtiyacı olan danışanlarınıza öğretebileceğiniz ve evde kendi kendilerine de uygulayabilecekleri bir duygusal özgürleşme tekniği olan EFT  (Emotional Freedom Technique)yi, EFT’nin ileri tekniklerini de kapsayacak şekilde öğreniyor olacaksınız.

İstanbul Hipnoz Eğitimi | 17-18 Kasım
İSTANBUL | Eğitime Kalan Süre
0
0
0
0
Gün
0
0
Saat
0
0
Dk.
0
0
Sn.
İzmir Hipnoz Eğitimi | 8-9 Aralık
İZMİR | Eğitime Kalan Süre
0
0
0
0
Gün
0
0
Saat
0
0
Dk.
0
0
Sn.

Eğitim Başvurusu İçin Ne Yapmalıyım?

 • Eğitim kontenjanı sınırlı olduğu için kesin kayıtlar “ödeme ve başvuru sırasına göre” yapılmaktadır.
 • Eğitime uygunluğunuzu teyit etmek üzere telefonla ön mülakat yapılması gerekmektedir. Eğitime sadece mülakatla katılımcı kabul ediyoruz. Başvuru için e-posta veya telefon yoluyla iletişime geçiniz. E-Posta ile başvurmayı tercih ederseniz lütfen mesajınızda telefon numaranızı da belirterek, İzmir Hipnoz Eğitimi ile mi yoksa İstanbul Hipnoz Eğitimi ile mi ilgilendiğinizi belirtiniz.
 • Telefon görüşmemizde eğitime katılmaya uygunluğunuzu teyit ettikten sonra -ve varsa siz de sorularınızı sorduktan sonra- eğitime kesin kaydınızı yaptırmak isterseniz ödemenizi yapmanızı rica edeceğiz. (Toplam ücret tek seferde ödenir ancak 12 aya kadar taksit seçenekleri ile istediğiniz taksit sayısında taksitlendirme imkanınız vardır).
 • Ödemelerinizi, mülakattan sonra size özel e-posta adresinize ileteceğimiz, adınıza özel düzenlenmiş online ödeme sayfası üzerinden kredi kartınızla güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Online ödemeleriniz PAY-TR güvencesindedir. Ödemenizi isterseniz size ileteceğimiz banka hesap numaramıza da transfer edebilirsiniz. Online ödeme sistemiyle ödemek isteyenler, depozito dahil tüm ödemelerde 12 aya kadar taksit imkanına sahiptirler. (Ödeme sırasında seçeceğiniz taksit sayısına göre bankanız küçük bir vade farkı ekleyebilir. Bankanızın ekleyeceği vade farkının miktarını ödemenizi onaylamadan önce görebilmektesiniz).
 • Mülakat yapılmadan ödeme yapılmasını istemediğimiz için, online ödeme linki kişiye özel olarak sadece mülakatı tamamlanmış ve eğitime kesin kaydını yaptırmak istediğini teyit ederek kaydını kesinleştirmeye hazır olduğunu beyan eden katılımcılara kişiye özel e-posta yoluyla gönderilir.
 • Ödemenizi online ödeme sistemimiz üzerinden TAKSİTLE veya PEŞİN seçenekleriyle yapabilirsiniz. Banka havalesi ile yapmak isterseniz taksit seçeneğimiz yoktur. Arzu ederseniz ödemenizi İstanbul Etiler’deki ofisimize uğrayarak nakit veya kredi kartıyla ödemek suretiyle de tamamlayabilirsiniz.
 • Eğitimlerimizde kontenjan sınırlı olduğundan, eğitim başlangıç tarihinin öncesindeki son 15 gün içinde eğitimden vazgeçilmesi halinde para iadesi yapılmamaktadır. Son 15 güne girmeden mücbir sebeplerle eğitimden vazgeçmeniz halinde 2 iş günü içinde ödemenizin tamamı kesintisiz olarak iade edilir.
 • Hypnotistanbul, herhangi bir sebeple gerek duyarsa eğitim tarihini ileri bir tarihe erteleme hakkını saklı tutar ancak eğitim tarihinin ertelenmesi durumunda katılımcıya ayrılan yer, ilan edilen bir sonraki eğitim tarihi için rezerve edilir. Katılımcı ilan edilen yeni tarihin kendisi için uygun olmadığını belirtip eğitime katılmaktan vazgeçerse ister diğer eğitime yer ayırtabilir, isterse de ödemiş olduğu depozitonun tamamı 2 iş günü içinde katılımcıya tamamen iade edilir.
 • İstanbul hipnoz eğitimi ve İzmir hipnoz eğitimi aynı içeriğe sahip olmasına rağmen ücretlerinin neden farklı olduğu sorusunu da yanıtlamak gerekirse, bu küçük fiyat farkının sebebi şu ki; ofisimiz de İstanbul’da olduğu için İstanbul’da verdiğimiz hipnoz eğitimlerini kendi ofisimizin 12 kişilik eğitim salonunda gerçekleştiriyoruz. Oysa İzmir hipnoz eğitimi için İstanbul’dan İzmir’e uçak seyahati gerçekleştirmemizin yanı sıra eğitim salonu olarak Alsancak’taki güzel bir otelin toplantı salonunu kiralıyoruz. Seyahat ve eğitim salonu masrafı nedeniyle İzmir hipnoz eğitimi İstanbul hipnoz eğitimi’nden birazcık daha yüksek maliyetli oluyor.

KESİN KAYIT ve/veya MÜLAKAT için TELEFON ve/veya E-POSTA YOLUYLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.
(E-Posta yoluyla müracaat edecekseniz, hangi şehirdeki eğitimimizle ilgilendiğinizi ve telefon numaranızı mesajınızda belirtmeyi unutmayınız). 

İstanbul eğitimlerimiz Etiler’de kendi salonumuzda gerçekleştirilmektedir. İzmir eğitimlerimiz Alsancak’ta anlaşmalı otalimizin toplantı salonunda gerçekleşmektedir.

Adresimiz: Nispetiye Mah. Zeytinoğlu Cd. Arzu1 Apt. No:2 Daire 22
Etiler – İstanbul (Akmerkez Etiler Kapısı Karşısı)

Tel: 0539-914 2310 – 0212 352 1055

İLETİŞİME GEÇ

Kursiyer Yorumları

“Her şey ve hocam siz harikaydınız! İyi ki, iyi ki buradayım. Ne çok katkınız oldu. Özenli ve detaycı oluşunuz… Bu eğitimin hayatımın her alanında fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu tarz eğitimleri çeşitlendirmenizi istiyorum.”

Gülsüm T., Yaşam Koçu

“Yetkin ve etkin bir hoca tarafından uzun bir konu çok eğlenceli hale geldi. Eğitim kalitesi çok başarılı ve keyifli. Kocaman bir eğitim kitapçığı verilmesini ve bol demonstrasyon olmasını beğendim.”

Ünal B., Profesör Doktor

“Burak hocanın konu hakkındaki bilgi ve tecrübesi, kullandığı yöntem ve teknikler benim için çok etkileyiciydi. İşlenilen konuların çok detaylı bir şekilde örneklendirilerek kitap haline getirilip bize taktim edilmesi de eğitim sonrası için kalıcı bir kaynak oldu. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Harika bir eğitim oldu. Hatta eğitimlerinize tekrar gelmek istiyorum. Konuların detaylı ve demo edilerek anlatılmasının öğrenmem yönünde kalıcılık sağlamasında çok faydalı olacağını düşünüyorum.”

Saadet E., Eğitmen, Kariyer Psikolojik Danışmanı

“Eğitmen gerçekten Hipnoz alanında çok donanımlı ve bilgili. Hipnozla ilgili etik olarak ne konularda hipnoz yapılması ve yapılmaması gerektiği de dahil olmak üzere çok doyurucu bir eğitimdi. İnteraktif olması beğendiğim yönü.Hayatımı kolaylaştıracağını ve fobilerimde de yardımcı olacağını düşünüyorum. Danışanlarıma da uygulayacağım.”

Ceyda A., Astrolog ve EFT Uzm.

“Eğitimin çok faydalı olduğunu, gelişime açık uzun süreli olabilecek kadar değerli bilgiler içerdiğini ve devamının olması gerektiğini düşünüyorum. En beğendiğim yünü, eğitimin çok sesli ve diyaloglu oluşu.”

Fatih D., Emniyet Mensubu

“Eğitim ve eğitmenden memnun kaldım, uygulamalarla konunun pekiştirilmesi ve hazırlanan dökümanlar eğitimden maksimum verim almamı sağladı. Her türlü detaya değinildi; hipnozun ne konularda yapılabileceği ve ne konularda yapılmaması gerektiği de anlatıldı. Öğrendiğim otohipnozla hayatımdaki sorunların bazılarını kendim giderebileceğimi düşünüyorum.”

Ali S., Bilgisayar Müh.

“Sayın Burak Hocam, sizden aldığım temel hipnoz eğitimi sonrasında bilinçaltı regresyonlarında karşılaştığım aşırı kontrolcü ve analitik olan danışanlarımda yaşadığım zorlukları çok daha kolay aşıyorum ve verdiğim değişim seminerlerinde sizi kaynak göstererek zihin kuramından bahsediyorum. Eğitim sonrasında bile devam eden sıcak ilginiz ve öğrettikleriniz için teşekkürlerimi kabul edin lütfen.”

Dilek Ç., İletişim Fakültesi Eğitmeni ve Regresyon Terapisti

“Eğitmen çok detaylı, canlandıracak şekilde, etik değerlere de sahip, örneklemelerle eğitimi çok güzel bir şekilde aktardı. Eğitim kişinin gelişim yolculuğuna yeni ufuklar açacak ve eğitim kitapçığının doluluğu ve detaylılığı ile, unutulmayacaktır. Sorunlarla baş etmek için yöntemlerin olduğunu görmek, deneyimlemek güzeldi. Stres, öfke, eğitim ve çocuk gelişiminde kullanacağımı, sevdiklerime de aktaracağımı düşünüyorum.”

Murat Ç.

“Burak Bey anlatımınız örneklendirmeleriniz ve pratikleriniz sayesinde akıcı ve esprili bir dille sıkılmadan geçen iki gün… Kendi hayatımda ve kariyerimde çok  büyük pozitif etkileri olacağı konusunda eminim.”

Ebru Ç., Regresyon Terapisti

“Eğitimin ve eğitmenin pozitif enerji verdiğini düşünüyorum. hayatımda yeni bakış açısı kazandırdığını hissediyorum.Anlatımın akıcı olması, uygulamalı olması sebebiyle kalıcı olacağını düşünüyorum. Bu eğitimin kendi kişisel gelişimim açısından da hayatımı kolay ve konforlu hale getireceğini düşünüyorum.”

Meziyet M.

“Eğitim kesinlikle beklentilerimi karşıladı. Burak hocamın eğitmen yönünün çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Katıldığım eğitimlerin en verimlilerinden olduğunu söyleyebilirim. Hem kariyerimde hem de özel hayatımda kesinlikle kullanabileceğim bir yönteme ulaştığımı düşünüyorum.”

H.K., Yaşam Koçu

İletişim

EĞİTİME BAŞVURU İÇİN  İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Lütfen e-posta adresinizi doğru yazdığınıza emin olunuz. Bu forma e-mail adresinizi yanlışlıkla hatalı yazarsanız cevabımız size ulaşmaz. Telefonunuzu da belirtmeyi unutmayınız.Eğitim Salonumuz
Bu sayfada detaylıca yer verilen sertifikalı hipnoz eğitimi bir “TEMEL HİPNOZ EĞİTİMİ“dir. Bu eğitim hipnozun en temel ve en popüler uygulama alanlarını kapsasa da daha derin problemlerde ve hipnozun klinik alanlarındaki uygulamalar sadece hekim, psikolog ve psikiyatrist hekimlerin yetki alanındandır. Bu nedenle, daha derin konularla ilgili uygulamalar “İLERİ HİPNOZ EĞİTİMİ“mizin konusudur. İleri hipnoz eğitimine daha önce temel eğitimimize katılmış olup ileri eğitimi de almak istediğini beyan eden ve sadece hekim, psikolog, psikiyatrist meslek grubunda olan eski kursiyerlerimizi davet etmek suretiyle özel “ileri hipnoz eğitimi” grubu oluşturarak öğrenci kabul ediyoruz. (İleri eğitim için temel eğitimimizi almış olma şartı ve hekim/psikolog olma şartı vardır.) Temel Hipnoz Eğitimi ise üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmuş, hipnoza ve kişisel gelişim uygulamalarına ilgi duyan, asgari iletişim becerilerine sahip olan her meslek grubundaki katılımcılara açıktır.  Katılım şartlarını karşılıyorsanız İzmir hipnoz eğitimi veya İstanbul hipnoz eğitimi tam size göre… Hemen başvurun!

Evet, hipnoterapistlik bir uzmanlıktır. Hipnoterapistler Hipnoz konusunda ve bunun kullanım alanları ve teknikleri konuda eğitim almış, diplomalı uzmanlardır. Türkiye’de kimi kaynaklarda “hipnoterapistlik” adı verilmiş bir uzmanlık alanı olmadığı yazılıp çizilse de aslında dünyada kabul gören bir “hipnoterapistlik” ünvan ve kavramı mevcuttur. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusu, ABD’de “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde 1973’ten beri tanımlıdır. 1968’de kurulan ve 45 yılın üzerinde geçmişiyle ülke çapında ulusal akreditasyona sahip dünyanın ilk Hipnoterapi Akademisi HMI (Hypnosis Motivational Institute) ‘ın kurucusu ve Hipnoz’un dünyaca kabul görmüş duayenlerinden sayılan Dr. John Kappas, 1973 yılında “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü” ne giren  “Hipnoterapist” ünvanın tanımını yapan kişidir. “Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusu, “Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü”nde şu şekilde tanımlıdır:

Motivasyonu artırmak veya davranış biçimini değiştirmek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir. Danışan ile problemin doğasını belirlemek için görüşür. Hipnozun nasıl işlediğini ve hipnoz sırasında neler yaşatacağını danışana açıklayarak hipnotik duruma girmesi için onu hazırlar. Testler uygulayarak danışanın “fiziksel telkin edilebilirlik” ve “duygusal telkin edilebilirlik” derecesini belirler. Sonra danışanda hipnotik durum oluşturur. Problemin analizini ve uygulanan testlerin yorumunu temele alarak hipnotik teknikleri ve yöntemleri danışana göre uyarlar ve uygular. Gerekli gördüğü durumlarda danışana oto hipnozu öğretebilir.

Buradaki “fiziksel telkin edilebilirlik” (physical suggestibility) ve “duygusal telkin edilebilirlik” (emotional suggestibility) terimleri Dr. Dr. John Kappas (1925–2002)’ın 30 yıllık araştırmaları sonucunda hipnoterapi literatürüne kazandırdığı iki teknik terimdir. Duygusal olmakla alakalı bir durum değildir; süjenin dolaylı telkinlere mi yoksa direkt telkinlere mi daha yatkın olduğu konusuna işaret eder.

“Hipnoterapist kimdir ve ne yapar” sorusunun mesleki tanım bugüne kadar bir değişikliğe uğramaksızın Amerika’nın Mesleki Ünvanlar Federal Sözlüğü’nde bu şekilde tanımlıdır. Dikkat ederseniz bu tanımda ne “teşhis” ve “tedavi” den bahsedilmiş ne de herhangi bir meslek birliği mensubu olma şartı aranmış. Hipnoterapist’in resmi tanımında bir psikiyatri uzmanlığı veya hekim olma şartından da bahsedilmemiş olduğu görülmektedir.

İngiltere’de de Hipnoterapi’nin konumlandırılması şu şekildedir gelişmiştir; 2002 yılında İngiltere Eğitim Bakanlığı, “Hipnoterapi” ile ilgili, kendi ulusal mesleki yeterlilik temellerine dayanan bir “Ulusal Meslek Standartları” geliştirdi. Bu standartlar Hipnoterapist’lerin aldığı hipnoz eğitiminin standartlarını da belirlemiş oldu. İngiltere’nin “Nitelikler ve Müfredatlar Müdürlüğü” şemsiyesi altında ve Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi’ne dayalı olarak belirlenen bu “ulusal meslek standartları” ile beraber Hipnoterapi, İngiltere’de tıp, psikoloji veya psikiyatri gibi herhangi bir meslek grubunun tekeline verilmeksizin tek başına bir terapi uzmanlığı olarak konumlandırılmış durumda.

Özet olarak, dünyanın birçok modern ülkesinde hipnoz ve  hipnoterapistlik ya ayrı bir uzmanlık alanı ve özgün bir meslek olarak konumlandırılmış durumda ya da henüz bir kanuni düzenlemeye tabi tutulacak kadar ciddiye alınmamış durumda. Kısıtlamalar getirilen bölge ve ülkeler olsa da bu kısıtlamaların amacı ve içeriği hipnoterapinin hastalık tedavisi veya teşhis amacıyla kullanılmasını engellemek için olan kısıtlamalardır. Tabi ki teşhis ve tedavi sadece ve sadece tıp mensuplarına bırakılması gereken bir süreçtir. Sadece hipnoterapistler değil, tıp mensupları haricindeki hiçbir uzmanlık alanı hastalık tedavisi için teşhis veya uygulama yapamaz. Hipnozun tek kullanım alanı psikiyatri veya hastalık tedavisi olmadığı gibi hipnozun, hastalık tedavisi dışında kalan diğer kullanım alanlarında hipnoz uygulamaları yapılabilmesi ile ilgili herhangi bir kanuni kısıtlama yoktur.

“Hipnoz eğitiminize katılırsak vereceğiniz sertifika bana uygulayıcı yetkisi verecek mi? Sertifika bana Sağlık Bakanlığı onaylı hipnoz yapma yetkisi veriyor mu?…”  Dünyanın tüm ülkelerinde hipnoz alanında açılan kurslarda verilen sertifikalar, “hekim, psikolog, psikiyatrist” ve benzeri meslek gruplarından olmayan hiç kimseye sağlık bakanlığı nezdinde bir teşhis veya tedavi uygulama yetkisi vermemektedir. “Sertifikalı Hipnoz Eğitimi” kapsamında verilen “katılım sertifikaları”, teşhis ve tedavi yetkisi olmayan kişilere hipnoz ile herhangi bir “tedavi” yapma yetkisi vermez zira Türkiye’de (ve dünyada) teşhis ve tedavi yetkisi kanunlarca sadece hekimlere verilmiş bir yetkidir.

ANCAK; hipnozun kullanım alanı sadece hastalık tedavisi değildir. “Tedavi” kapsamı dışında bir çok kullanım alanı vardır. (Kişisel gelişim ve pozitif değişim alanları gibi). İşte bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinde Hipnoterapistlik ayrı bir meslek grubu olarak tanımlanmış ve uygulayıcıların kullanım alanları net olarak tanımlanmıştır. Hipnozu öğrenmek ve uygulamak, kendi alanının sınırlarını aşmamak şartıyla kimseye yasaklanmamıştır. Hipnozla “tedavi kapsamına girecek konularda hekim olmayan kişilerin uygulama yapması”, elbette kanunlarca kısıtlanmıştır. Ancak bu sadece hipnoz için değil, tüm uygulama ve yöntemler için geçerlidir. 

Hekim/psikolog/psikiyatr vb değilseniz, ne hipnozla ne başka bir yöntemle “tedavi” uygulama yetkiniz yoktur. Üç beş günlük bir eğitimle böyle bir yetki sahibi olmak zaten eşyanın doğasına aykırıdır. Hipnoz uygulamayı öğrenmek ve kendi uzmanlık alanınızda veya genel kişisel gelişim alanlarında hipnoz uygulamak üzere hipnoz eğitimine katılabilirsiniz ancak eğer “tıp hekimi, diş hekimi, psikiyatrist hekim, psikolog vb” meslek gruplarından değilseniz, hipnoz eğitimine katılmış olmak size sağlık bakanlığı nezdinde bir uygulayıcı yetkisi vermez. Hekim olmayan kişiler, eğitimciler, kişisel gelişimciler vb de hipnozu literatürde “hastalık” kategorisinde olmayan konularda ve kişisel gelişim alanlarında başarıyla kullanabilirler, sağlık bakanlığı buna da karışmaz. Verilen hipnoz sertifikalarının Sağlık Bakanlığının verdiği bir “yetki belgesi” niteliğinde olmadığını, bu yetkiyi verenin sertifika değil, kişinin kendi uzmanlık alanında almış olduğu üniversite diploması olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu yüzden sektörde “uluslararası geçerli sertifika” safsatalarına inanmayınız. Hepsi katılım sertifikasıdır. Hatta bazıları saçma sapan yabancı hipnoz derneklerinin küçük bir ücret karşılığında sertifikada logosunu kullanma hakkı verdiği kurslardır. Uluslararası geçerli sertifika diye bir şey yoktur. Unutmayın; Hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar kişiye herhangi bir “teşhis ve tedavi” yetkisi vermez. Türkiye’de hekim, psikolog vb olmayan kişilere böyle bir yetki veren bir hipnoz kursu da bulunmamaktadır. Bu iddiada olan söylemlere itibar etmeyiniz. Psikolog veya hekim değilseniz hipnozu tedavi amaçlı kullanamazsınız, sadece kişisel gelişim alanlarında kullanabilirsiniz. Hipnoz eğitimi sertifikaları da “katılım sertifikası” niteliğindedir. Yetki veren bir resmi belge değildir. Amacınız hipnozla “tedavi” yapmaksa, bu yetkiyi sertifika değil, üniversite diplomanız verir. Unutmamak gerekir ki; Hipnoz sertifikaları kişiye “hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez, bu yetki tüm dünyada sadece tıp hekimlerine verilmiştir. Bu nedenledir ki tıp hekimi olmayan bireylerin katıldığı hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar bir “katılım belgesi” niteliğindedir. Hipnozu “tedavi” amaçlı kullanma yetkisi veren şey sertifika değil, hekimin üniversite diplomasıdır. Hekimler eğer hipnozu zaten biliyorlarsa, hekimlik diplomalarından başka hiçbir sertifikaya ihtiyaçları olmadan tedavilerinde hipnoz uygulama yetkisine zaten sahiptirler. Kişisel gelişimciler ise “tedavi” kapsamında olmayan konularda, yani kişisel gelişim ve motivasyon kapsamında olan konularda hipnoz uygulayabilirler. Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Unutmayın ki kişinin hangi alanda hipnoz uygulayabileceği yetkisini veren şey “sertifikalar” değil, “üniversite diplomalarıdır”.

Bu tür eğitimlerle ilgili bilinmesi gereken en önemli şey; “SERTİFİKA HİPNOZ YAPMAZ”. Bu yüzdendir ki katılacağınız hipnoz eğitimlerinin sertifika geçerliliğini sorgulamaktansa hipnozu iyi öğrenebileceğiniz bir eğitime katılıp katılmadığınızı sorgulamak daha iyi bir fikirdir. Hipnozu gerçekten iyi öğrenemeyeceğiniz bir eğitimden alınacak hiçbir sertifika kişiyi yetkin ve başarılı bir hipnotist yapmaz. İletişim becerisi olmayan, hipnoz uygulayıcı olma kumaşı olmayan birisi kaç sertifika alırsa alsın, nereden onaylı sertifika alırsa alsın, hipnoz uygulamada başarılı olamaz. İkinci önemli konu da şu ki; Hipnoz bir araçtır ve kullanım alanı çok geniştir. Bu aracı ne konuda kullandığınıza bağlı olarak yetkiye ihtiyacınız ya vardır ya da yoktur. Yetkiyi sizin mesleğinizin yeterlilik belgeleri verir. Sağlık bakanlığı onaylı hipnoz eğitimi veren bazı üniversiteler vardır. (Medipol gibi). Bu eğitimlere sadece psikolog ve hekimler katılabilir ve en az 200-300 saatlik eğitimlerdir. Bu eğitimlere katılmayı da seçebilirsiniz. Faydalıdır elbette. Ancak hangi alanda uygulama yapabileceğiniz yetkisini veren şey yine bu sertifika değildir, kişinin zaten sahip olduğu mesleki diplomasıdır. Yani psikolog, hekim vb olmasıdır. Hekim ve psikologlar hangi hipnoz eğitimini eğitimi alırlarsa alsınlar, hatta isterlerse kitaplardan ya da arkadaşlarından öğrenmiş olsunlar, sertifikaları olsa da olmasa da kendi alanlarında hipnoz uygulamaları yapmalarını kısıtlayan bir yasa yoktur. Unutmayın, Sertifika hipnoz yapmaz.  2 günde (veya ayda bir hafta sonu olmak üzere 3-4 ay eğitim alarak, yani 10 gün eğitim alarak) bir hekimin kendi alanında yapacağı uygulamaları yapmayı öğreten ve hatta bu konuda bir de yetki veren hiçbir bir sertifika yoktur. O yetkiyi veren tek belge, hekimin üniversite diplomasıdır. Hipnozla terapi yapmayı öğrenmek demek, ilgili rahatsızlıkların doğasını tanımayı, bununla ilgili sağlam bir eğitim almayı gerektirir. Psikolog veya hekim iseniz, ileri mesleki uygulamalar yapmaya 2-4 günlük eğitimle de yeterli hale gelirsiniz zira problemin doğası ile ilgili bilmeniz gereken mesleki alt yapınız zaten mevcuttur. Hastalıkları tanıyorsunuz, doğasını biliyorsunuz ve kendi alanınızda hipnoz uygulayabilecek düzeye 2-4 günde gelirsiniz. Hipnozun nasıl kullanıldığını öğrenmeniz, uygulayıcı olmanız için yeterlidir. Ancak psikolog veya hekim değilseniz ve amacınız 2 günde yetki veya meslek edinmekse, Türkiye’de öyle bir kurs yoktur. Bu tür kurslarda verilen tüm sertifikalar katılım sertifikasıdır, kişiye bir yetki vermez. Psikolog veya hekim iseniz, hipnozla kendi alanınızda tedavi uygulama yetkiniz zaten var demektir. Babası Türkiye’nin ilk hipnoterapistlerinden ve kendisi klinik psikoloji yüksek lisans hocalarımdan biri olan ünlü bir profesöre (psikiyatri profesörü) sağlık bakanlığı onaylı bir hipnoz sertifikası yok diye hipnoz uygulayamayacağını söyleyen bir kanun yok. Unutmayın, sertifika hipnoz yapmaz. Hipnozu siz yapacaksınız. Hipnozu yaparken de kendi alanınızda yaptığnız sürece, sınırlarınızı bildiğiniz sürece problem yok. Bu her şey için geçerlidir öyle değil mi? Örneğin bir gitar ile güzel bir beste de yapabilirsiniz, birinin kafasına vurup kişiyi etkisiz hale de getirebilirsiniz. Bu durumda “Gitar tehlikelidir” diyerek yasaklamak, ya da “sadece polis ve askerler gitar kursu alabilir” demek ne kadar mantıklıdır? Yasalar gitar öğrenmeyi değil, onu nasıl kullanacağınızın sınırlarını belirler. Gitar tehlikeli değildir, onu nasıl kullandığınız önemlidir. Hipnoz da böyledir. 2 aylık ya da 2 günlük eğitimle örneğin Bipolar bozukluğu hipnozla tedavi edebilecek hale gelmeyi umuyorsanız, psikiyatrist değilseniz ne sağlık bakanlığı onaylı eğitim ne de başka bir hipnoz eğitimi size bu yetkiyi de bu bilgiyi de veremez. Ancak örneğin “özgüven arttırma” konusunda uygulama yapmak için doktor olmaya da gerek yoktur. Dediğimiz gibi; herkes gitar kursu alabilir ama gitarı nasıl kullanacağınız ise size kalmıştır. Yani herkes Hipnoz eğitimi alabilir, ama hipnozu ne konularda ve nasıl kullanacağınız ise size kalmıştır. Yetki ve bilgi alanlarınızın sınırlarını aşmadan hipnozu kendi alanınızda uygulayabilirsiniz ve 2 günlük sağlam bir eğitim de bunu yapabilecek düzeye gelmeniz için yeterlidir. Hekim iseniz, bu eğitim size fazlasıyla katkı sağlar. Ama “sertifikamda sağlık bakanlığı onayı da olsun” isterseniz, bizim eğitimimiz hekim ve psikologların yanı sıra kişisel gelişimcilere de açıktır. Sağlık bakanlığı onaylı veya yasal bir yetki veren veya “uluslararası geçerli” sertifika vermiyoruz, zaten öyle bir sertifika da yok. Sağlık bakanlığı onaylı sertifikalar, müfredatı sağlık bakanlığınca onaylanmış sertifikalardır. Bizim verdiğimiz sertifika katılım sertifikası niteliğindedir.

Hipnozu her meslekten herkes kullanabilir. Ancak buradaki “kullanmak” teriminden ne anladığımız önemlidir. Hipnoz her insanın insanın doğasında var olan, bilimden, eğitime; eğitimden, spora kadar birçok farklı kullanım alanı olan, iyi bir hipnoz eğitimi almış kişilerce uygulandığında mükemmel sonuçlar veren harika bir kişisel gelişim ve yardım yöntemidir. Eğitim, spor, iletişim gibi alanların yanısıra zaman zaman tıpta da kullanılır. Aynı zamanda hepsinden bağımsız bir şekilde, özel eğitim gerektiren, özgün, müstakil bir yardım yöntemi ve harika bir iletişim biçimidir. Hipnoterapistler hipnozu “mesleki ve hobisel alanlardaki kişisel gelişim ve motivasyon aracı” olarak kullanırken hekimler, psikolog ve psikiyatristler ise hipnozu kendi alanlarında yaptıkları çalışmalarda bir “destekleyici tedavi aracı” olarak kullanırlar. Kanunlarımız hipnozu bilmeyi, öğretmeyi ve uygulamayı hangi meslek grubundan olursa olsun hiçbir yetişkine yasaklamamaktadır. Kanunlar insana ait olan bu araçları ne amaçla kullandığınızı çerçeveler. Teşhis ve tedavi” sadece hekimlerin işidir. Hipnoterapistler ise “hastalık teşhisi” veya “hastalık tedavisi” yapmazlar. Hipnoz, modern tıbba alternatif bir tedavi aracı olarak sunulmadığı sürece ve ne amaçla kullandığınıza paralel olarak kanunlarca kullanımı kısıtlanmış bir araç değildir. Hipnozun kullanım alanları çok geniştir. Bu yüzden “hipnozu kullanmak” derken, hangi amaçla kullanmaktan bahsedildiği de kimlerin kullanmaya yetkili olduğu konusunda belirleyicidir. Hipnoz eğer hastalık tedavisi amacıyla kullanılacaksa, hastalık tedavisi için hipnoterapiste başvurmak yerine bir doktora başvurmak gerekir. Kanunlarımız “hastalık tedavisi” yetkisini sadece hekimlere vermiştir. Bu yüzdendir ki hipnoz “hastalık tedavisi” için kullanılacaksa,  bu konuda hipnozu destekleyici tedavi olarak kullanan doktorlara ya da bir hipnoterapist ile beraber çalışan hekimlere başvurulmak gerekir. Ruhsal sorunların tedavisinde psikiyatristlerin dışındaki insanlara başvurmak doğru bir yaklaşım olmaz.  Kişisel gelişim, bilinçaltı değişim, bilinçaltı yeniden öğrenme, bilinçaltı eğitimi ve hedeflere ulaşma alanları dışında kalan ruhsal sorunların tedavisi konusunda psikiyatristlere başvurulması gerekir. Teşhis ve tedavi gerektirmeyen konularda ise hekim olma şartı olmaksızın, hipnoz konusunda gerçekten uzman olan bir kişi ya da kurumdan aldığına emin olduğunuz sertifikalı hipnoterapistlere başvurulabilir. Bazı hekimler kendileri hipnoz eğitimi almamışlarsa yetkin bir hipnoterapist ile beraber çalışabilir. Hipnotist, hekimin uygun gördüğü konularda, hekimin süpervizyonunda hipnoz uygulaması yapabilir. Hipnoz, kullanım alanının genişliği, efektifliği ve çok hızlı sonuç alınabilmesi nedeniyle dünyada bazı Psikolog veya Psikiyatristlerin de kendi alanlarındaki uygulamalarda zaman zaman kullandıkları bir yardımcı araç olsa da her Psikolog veya Psikiyatrist aynı zamanda bir Hipnoterapist veya Hipnoz uygulayıcısı değildir. Hipnoterapi eğitimi ayrıca alınmış olmalıdır. Hekimler de hipnozu sadece eğitimini aldıkları kendi uzmanlık alanlarında uygularlar. Örneğin Astım hastalığı konusunda göğüs hastalıkları uzmanı, ağrısız doğumda kadın doğum uzmanı, cilt hastalıkları konusunda dermatolog, ruhsal hastalıklarda psikiyatri uzmanı, diş çekimi ve diş eti hastalıklarında diş hekimleri hem bilgi ve yeterlilik hem de yasal olarak yetkilidirler. Çünkü söz konusu hastalıkları tedavi ederlerken hipnozu kendi uzmanlık bilgileri içinde ekstra bir destek aracı olarak kullanacaklardır. Söz konusu hekimler hipnoz eğitimi almamışlarsa bilgi ve becerisine güvendiği bir hipnoterapist ile koordineli çalışabilmektedirler. Dünyada “sağlık sorunları dışında kalan” ve “hekimlere özgü bir tedavi uygulaması gerektirmeyen” konularda ise; yani “mesleki ve hobisel alanlardaki kişisel gelişim ve motivasyon” kapsamında olan tüm konularda hipnoz, hekim olma şartı olmaksızın hipnoz sertifika eğitimi almış olan kişisel gelişim uzmanlarının uygulama alanındadır diyebiliriz. Unutmamak gerekir ki; Hipnoz sertifikaları kişiye “hastalık tedavisi yapma yetkisi” vermez, bu yetki tüm dünyada sadece tıp hekimlerine verilmiştir. Bu nedenledir ki tıp hekimi olmayan bireylerin katıldığı hipnoz eğitimlerinde verilen sertifikalar bir “katılım belgesi” niteliğindedir. Hipnozu “tedavi” amaçlı kullanma yetkisi veren şey sertifika değil, hekimin üniversite diplomasıdır. Hekimler eğer hipnozu zaten biliyorlarsa, hekimlik diplomalarından başka hiçbir sertifikaya ihtiyaçları olmadan tedavilerinde hipnoz uygulama yetkisine zaten sahiptirler. Kişisel gelişimciler ise “tedavi” kapsamında olmayan konularda, yani kişisel gelişim ve motivasyon kapsamında olan konularda hipnoz uygulayabilirler. Sertifikalar kişiye diledikleri her konuda hipnoz yapma yetkisi vermez. Kişinin hangi alanda hipnoz uygulayabileceği yetkisini veren şey “sertifikalar” değil, “üniversite diplomalarıdır”. Unutmamak lazım ki “sertifika hipnoz yapmaz”. Bu yüzdendir ki katılacağınız hipnoz eğitimlerinin sertifika geçerliliğini sorgulamaktansa hipnozu iyi öğrenebileceğiniz bir eğitime katılıp katılmadığınızı sorgulamak daha iyi bir fikirdir.

GÜNCEL EĞİTİM, SEMİNER ve ETKİNLİKLERİMİZ

Yorum yapmak ister misin?