Hipnoterapist kime denir?

Hipnoterapi

Alışkanlıklarımızın ve otomatik karar eğilimlerimizin, diğer bir deyişle, kişilik çerçevemizin temel kaynağı bilinçaltımızdır. Hipnoterapi, hipnoz altında oluşturulan trans benzeri hipnotik sürecin, alışkanlıklarımız ve otomatik karar eğilimlerimiz gibi çok çeşitli alanlarda davranış değişikliği veya motivasyon oluşturmak amacıyla kullanılmasıdır. Bir nevi “bilinçaltı düzeyde gerçekleşen davranışsal yeniden öğrenme” sürecidir. (örneğin; korku ve endişelerden kurtulmak, çeşitli alanlarda gelişim ve motivasyon sağlamak, istenmeyen düşünce ve davranış kalıplarının değiştirilmesi, istenmedik alışkanlıklardan kurtulmak, sigarayı bırakmakkilo probleminin üstesinden gelme konusunda motivasyon sağlamak, vb. gibi). Hipnoterapist ise danışanlarını hedeflerine ulaştırmak amacıyla birincil araç olarak hipnozu kullanan terapiste denir. Bir başka deyişle hipnoterapist, bir konuyla ilgili motivasyon ve beceriyi arttırmak veya davranış biçimlerini geliştirmek, değiştirmek veya düzenlemek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir.

”Hipnoterapist, bir konuyla ilgili motivasyon ve beceriyi arttırmak veya davranış biçimlerini geliştirmek, değiştirmek veya düzenlemek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir.”

Hipnoterapist ve hipnotistler doğa üstü güçlere sahip olan özel yetenekli kişiler değildirler, hipnoz eğitimi almış kişilerdir. Hipnoterapist, danışanlarını hedeflerine ulaştırmak amacıyla birincil araç olarak hipnozu kullanan terapiste denir. Bir başka deyişle hipnoterapist, bir konuyla ilgili motivasyon ve beceriyi arttırmak veya davranış biçimlerini geliştirmek, değiştirmek veya düzenlemek için danışana hipnotik durumu yükleyen kişidir. Hipnoterapist, danışanın değiştirmek ve/veya geliştirmek istediği davranışsal yapı ve istenmedik alışkanlıklarını bilinçaltı düzeyde değiştirerek, elde etmek istenen davranış ve düşünce yapısının kazanılmasına yardım etmek amacıyla hipnozu araç olarak kullanan –hipnoterapi diplomasına sahip- kişilerdir. Özünde hipnoterapi, hipnoz olayını kapsar ama her hipnoz, hipnoterapi anlamına gelmemektedir. Hipnoterapistler hipnoz ve hipnoterapi konusunda eğitim almış kişilerdir. Hipnoterapistler bir hastalık ile ilgili “teşhis” veya “tedavi” uygulamazlar. Bu tür bir beklenti içinde olan kişilerin bir hipnoterapist yerine hastalığının türüne göre, bir tıp doktoruna, bir psikoloğa veya bir psikiyatriste danışması gerekir.

Hipnoterapist;

  • Teşhis koymaz; ulaşılabilir hedefler koyar ya da danışanın hedeflerine ulaşması konusunda motivasyon sağlar.
  • Tedavi etmez;  teşvik eder. Kişisel gelişim ve yaşam kalitesini arttırmakla ilgili motivasyon sağlar.
  • Bağımlılık tedavisi yapmaz; danışanın kişisel kontrolünü tekrar kazanması için motive/teşvik eder
  • Yeme içme bozukluğu tedavisi yapmaz; kilo kontrolü konusunda danışanı motive eder.
  • Depresyon tedavisi yapmaz; stres yönetimiyle ilgili danışanı pozitif bir zihinsel yapıya ulaşması için motive eder.
  • Uyku bozuklukları veya insomnia tedavisi yapmaz; sağlıklı uyku uyumak konusunda danışanı eğitir.
  • Fobi tedavisi yapmaz; korku ve endişelerin giderilmesi ile ilgili danışanı motive eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duyuru Listemize Kaydol

Özel Duyuru, Güncelleme ve İndirimlerden Haberdar Ol
(Ayda 1 veya 2 adetten fazla e-posta almazsınız)

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin

Merhaba...

Sorunuz mu var?

bilgi@hypnotistanbul.com

Sorularınız için benimle telefonla ya da e-posta yoluyla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

hypnotistanbul