fbpx

Hayvan Hipnozu | Hayvanlar Hipnotize Edilebilir mi?

Hayvanlar görüntü olarak insanların hipnoza girmesiyle bazı benzerlikler taşıyan bir zihin durumuna girmeye teşvik edilebilirler ama bu durum biz insanların hipnoza girmesiyle bire bir aynı şey değildir. Hipnoz, hipnoterapistin sözlü yönlendirmelerine kişinin uyması ile elde edilir. Kişi kendisi de hipnoza girmeye gönüllü ve istekli olmalıdır. Sitemde hipnozun tam olarak ne olup ne olmadığını, insanlarda hipnotik zihin durumunun nasıl oluşturulduğunu ve zihnimizin nasıl çalıştığını henüz okumadıysanız, devam etmeden önce sayfanın en üstündeki Hipnoz Nedir bağlantısına tıklayarak hipnozun ne olup ne olmadığı hakkında detaylıca bilgilenebilirsiniz.

hayvan hipnozuHayvanların girdiği hipnoza benzer zihin durumu aslında insanlarda olduğu gibi bir hipnoz değildir. Hayvan hipnozu başka bir fenomendir. Hayvanlarda oluşturulabilen hipnoz benzeri bu durum “Hans W. Erhard” tarafından 1999 yılında “kısıtlamayla oluşan bir donakalma, (veya motor inhibisyonu)” olarak tarif edilmiş. Aynı zamanda çeşitli kaynaklarda bu durum “tonik hareketsizlik, hayvan hipnozu, hareketsizlik refleksi, veya korku felci” olarak da tanımlanmış olsa da hayvanlardaki bu durum aslında insanlardaki hipnozla bire bir aynı şey değildir. Sadece görüntü olarak benziyor. Hayvan hareketsiz kaldığı için bu duruma “hipnoz” diyenler de olabiliyor ama gerçekte bu durum insanlardaki gibi bir hipnoz hali değildir.

“Tonik Hareketsizlik”, hayvanı tutarak hareket etmesini fiziksel olarak engellemek suretiyle oluşturulur ve hareket etmesi kısıtlanan hayvanın belli bir süreliğine felç olmuş gibi hareketsiz kalmasına sebep olur. Yani bu “istem dışı hareketsizlik” olarak da tarif edilebilir. Bu hareketsizlik, genellikle hayvanın ani bir hareketle tekrar hareketli hale gelmesiyle aniden biter. Hayvanlardaki bu tonik hareketsizlik durumu ile insanlarda oluşan hipnoz durumundaki süreçler birbirinden çok farklıdır. İnsanlardaki hipnoz, hipnoterapistin sözel yönlendirmeleriyle ve telkinleriyle oluşturulan, kişiye özel bir deneyimdir. İnsanlarda hipnoz sırasında gevşeme hissi, rahatlık hissi hipnozun bir parçasıdır ama mutlaka gerekli de değildir. Hayvanlardaki “Tonik Hareketsizlik”, sadece ‘Hareketsiz Kalma’ olarak tanımlanabilir. Buna hipnoz demek pek de doğru bir yaklaşım değildir. Hayvanlar hipnozla ilgili doğal olarak insanlar gibi bir farkındalıkla iç gözlem yaparak bize kendi kişisel deneyimleri hakkında bilgi de veremezler ama bu konuyla ilgili yapılan bir çok araştırma ve deneylere de dayanarak hayvanların yaşadıkları şeyin bildiğimiz anlamda hipnoz olmadığını ve bunun sadece “hareketsiz kalma durumu” olduğunu söyleyebiliriz.

Bu videoda, benim de mezunları arasında olduğum Los Angeles’taki Hypnosis Motivation Institute” Hipnoz Akademisi’ndeki hocalarımdan biri olan Michele Guzy‘in 3 haftalık bir yavru kediyi hipnoza alma demonstrasyonunu görebilirsiniz:

Michele Guzy ve Burak Uçkun
Michele Guzy ve Burak Uçkun

Hayvanlardaki bu hipnoz benzeri durum, hareketinin kısıtlanmasıyla bir çeşit savunma mekanizmasının tetiklenmesi sonucunda oluşuyor. Hayvanı hareket edemeyeceği şekilde tuttuğunuzda, (veya hareket etmesi bir şekilde kısıtlandığında), yırtıcı bir hayvan kendilerini yakalamış gibi bir tepkiyle hareketsiz kalıyorlar. Buna bir nevi kaçış mekanizması da diyebiliriz. Evet, “Fight & Flight” konsepti aklınıza gelebilir ama bu da aslında insanlarda tarif ettiğimiz bir fight and flight durumu değildir. Hayvanlardaki şey tıpkı ölü taklidi yapmak gibi bir içgüdüsel tepki… Yırtıcı hayvanlar harekete karşı duyarlıdırlar. Yırtıcı hayvana yem olmamak için hareketsiz kalmak, hayvanlar için diğer bir yırtıcı hayvandan korunmanın içgüdüsel bir yoludur. Hayvanların hipnotize edilmesi olarak tabir edilen şey de bu içgüdüsel defans mekanizmasının tetiklenmesinden ibarettir. Hayvanı hareketsiz kalmaya zorlayarak bu mekanizmayı tetiklemek hipnoz olarak nitelendirilebilir mi, bu tartışılır. Unutmamak lazım ki insanları hipnotize etmek için onları fiziksel temas yoluyla hareketsiz kalmaya zorlamayız. Sadece konuşuruz. Doğru yönlendirmeyle konuşmak, telkin, doğru kelimelerle iletişim kurmak insanların hipnoza girmesi için yeterlidir…

2 Yorum

  1. Telepatik 01/07/2018 at 18:52 - Cavap Ver

    Falcıların veya medyumların yaptığı şeylerde hipnoz kullanılıyormudur? Düşünceleriniz nedir?

    • Hypnotistanbul 02/07/2018 at 00:56 - Cavap Ver

      @telepatik, Bu sorunuzun bu makalenin konusuyla alakası olmadığı için bu yorumunuzu bir süre sonra sileceğim ancak sorunuzu kısaca cevaplayayım: Falcılık veya medyumluk ile Hipnozu aynı kaba koymak yanlış olur. Hipnoz bir bilimdir, bilimsel çalışmalarla etkinliği tescillenmiş bir terapi yöntemidir. Falcı veya medyumlar hipnozu kendi uygulamalarında kullanmıyorlardır, nasıl kullanabilirler ki? Hipnoz bir zihin kontrolü değildir. Hipnozun yardımcı olduğu konulardan biri de “falcı ve medyum bağımlılığı” dır. Bazı insanlar kendi başlarına kararlar alamazlar, her şeyi onlara falcıların ve medyumların söylemesine ihtiyaç duyarlar. Hipnoz, falcı bağımlılığı olan kişilere bu bağımlılıklarının üstesinden gelmesi konusunda yardımcı olur. Bu arada; hipnoz bir “telkin” olduğuna göre, kişi falcıların söylediklerine canı gönülden inanıyorsa, zaten o inançları gerçekleşir. Yani falcı kişiye “işlerin kötü gidecek” derse, kişi de fala çok inandığı için falcının bu cümlesine de inanıyorsa zaten kişinin bilinçaltı, kişinin bu inancının kanıtlarını arayacak ve bu bilinçaltı inancı gerçekleştirmek için elinden geleni yaparak işlerin kötü gitmesini sağlayacaktır. Kişi kendi kendisine de “işlerim hep kötü gider” dese, yine işleri kötü gider çünkü kişi işlerinin kötü gideceğine inanıyordur ve bilinaltı bu inancı gerçekleştirecektir. Yani kişinin kendi bilinçaltı süreçleri kendi kendini sabote ederek kişinin işlerinin kötü gitmesine yardımcı olacaktır. Telkini sadece falcıdan değil, kendi kendimizden de alıyoruz, arkadaşlarımızdan da, TV’lerden de, her yerden telkine maruz kalıyoruz zaten. Falcının telkiniyle arkadaşınızın telkininin işlevselliği konusunda hiçbir fark yoktur bence. Telkin, hayatın her alanında vardır.”What you believe is what you become”. Yani neye inanırsan, ona dönüşürsün. O inançları bilinçaltına telkin etmenin yoludur hipnoz. Bu bazen günlük hayatta da kendiliğinden olur. Falcılık veya medyumluk gibi müspet bilimle pek de alakası olmayan okült işlerle ilgili bilgim yok ama diyebilirim ki hipnoz bilimi falcılıkta kullanılabilecek bir araç değildir, falıclıkla hipnoz birbirinden çok farklı şeylerdir. Biri “elma”, diğeri “çay kaşığı”. (armut bile değil).

Yorum yapmak ister misin?