fbpx

Fobi ve Korkular İçin Hipnoz

Bir miktar kaygı, hayatta gerilimlerimizin altında yatan problemlerimizle başa çıkmamız için bizi motive ederek yararlı bile olabilir. Fakat, fazlaca kaygılı olmak çoğu zaman sağlığı ve mutluluğu negatif etkileyen bir durumdur. Hayatta bazı şeylere karşı aşırı nedensiz (veya nedenli) korku duymamız bazen yaşam kalitemizi de düşürür. İnsan aynı zamanda hem gevşemiş hem de endişeli olamayacağı için “progressive relaxation” adı verilen “adım adım gevşeme” alıştırmasını yapmak bir ölçüde anlık kaygılarınızdan geçici olarak uzaklaşmanız için size yardımcı olabilir. Hipnoz ile korkularınızı bilinçaltı düzeyde tekrar şekillendirerek bu kaygılardan kalıcı olarak kurtulmanız da mümkün.

Fobi Nedir, Korku Nedir?

Fobi kelimesi Yunanca “phobos” kelimesinden gelmektedir ve “panik korku” anlamındadır. Fobi’nin tarifini yapacak olursak; belirli bir nesne, faaliyet ve durum tarafından ortaya çıkarılan, pek de gerçekçi olmayan, kontrol edilemeyen bir korku oluşumu olarak tarif edilebilir. Ama “fobi” ve “korku” aslında birbirinden farklı şeylerdir. Yani; belirtileri ortaya çıkaran şeyden kaçınmak, uzunca sürmesi ve irrasyonel olması gibi özellikler taşıyan “fobi”, normal korkudan farklıdır. Örneğin “uçuş fobisi” ve “uçuş korkusu” birbirinden farklı şeylerdir.

korku-fobi-hipnozKorkuyla fobinin arasındaki en önemli fark: fobilerin mantıklı bir sebebi yoktur. İrrasyoneldir… Kişi sahip olduğu fobinin sebebini örneğin başından geçen bir olaya bağlamaz, neden olduğunu bilmez bile. Ama aslında bilinçaltında yatan bir sebebi vardır. Sadece kişi bu sebebin farkında değildir. Mesela kişinin çok küçükken yaşadığı bir deneyiminin sonucunda bilinçaltı, durumu yanlış algılayıp kişiyi korumak için kişide bir fobi yaratmış olabilir… Ya da örneğin bir kişi uçağa bindiği günlerden birinde tesadüfen kan şekeri düşükken uçağa binmişse, o sırada da normal olarak (kan şekeri problemi nedeniyle) kişide çarpıntı, terleme, kaygı durumu, titreme, terleme gibi şeyler baş göstermişse o sırada bilinçaltı bu belirtileri uçağa bindiği için uçakla ilişkilendirmiş olabilir. (Yanlış bir ilişkilendirme yapmıştır).

Bu tür durumlar, bilinçaltının yaptığı masum bir ilişkilendirmedir aslında. Çünkü bilinçaltı her zaman kişiyi korumaya yönelik davranır ve aslında ona ne verirseniz onu literal olarak alır, yorum yapmaz. Bu yüzden bu kişi ileride yine uçağa bindiğinde bu yanlış ilişkilendirme yüzünden bilinçaltı yine aynı semptomları tetikliyor olabilir. Zira daha önce bu semptomları uçağa binmek ile ilişkilendirmiştir. İşte artık kişinin nur topu gibi bir fobisi olmuştur. Kişi bu fobinin kaynağını, nedenini bilmiyordur. Sadece uçağa binemiyordur, o kadar. Ne zaman uçağa binse bu belirtiler baş gösteriyordur. (şekeri düşmemiş olsa bile). Bu örnekte kişi uçağa binerken daha önce kan şekerine bağlı olarak bu problemleri yaşadığı için bilinçaltı bir fobi oluşturup kişiyi uçağa binmekten alıkoyuyordur demekle vurguladığımız şey; bu durumun kişi için irrasyonel olduğudur. Fobilerde durumun kişi için mantıklı bir sebebi yoktur.  

korku-fobi3

Deneyimle Oluşan Korkular

Korku ise kişinin daha önce yaşamış olduğu spesifik bir olaydan kaynaklanan bir duygudur. Yine aynı örneğe değinecek olursak: kişi daha önce korkutucu bir uçak seyahati yaşamışsa,bu durum kişide bir uçuş korkusu oluşturmuş olabilir. Kişi uçağa neden binemediğini biliyordur. Çünkü daha önce çok sallanan bir uçağa binip korkmuştur, ya da belki de bir uçak kazası geçirmiştir… Ya da düşme tehlikesi atlatmıştır… (örnekler çoğaltılabilir).  İşte bu, deneyime bağlı bir durumdur. Ne zaman başladığı bellidir. Kötü, korkutucu bir uçak seyahatinden sonra başlamıştır. Farkı anladınız mı? Fobi ve korkunun farkı en basit anlamıyla budur. Dolayısıyla korkulara ve fobilere uygulanması gereken hipnoterapi modelleri de farklı olmalıdır.  Örneğin kedi korkusu ve kedi fobisi; köpek korkusu ve köpek fobisi; asansör korkusu ve asansör fobisi; böcek korkusu ve böcek fobisi; yüzme korkusu ve yüzme fobisi; uçak korkusu ve uçak fobisi; bunlar birbirinden farklı şeylerdir. Dolayısıyla korku ve fobilerle ilgili hipnoterapi uygulanırken kullanılacak olan hipnotik yaklaşım ve teknikler kişiye özel olarak dizayn edilmelidir. Her kişi farklı olduğu gibi her kişinin fobisinin kaynağı ve sebepleri, yoğunluğu vs farklıdır.

Fobi ve Korkularınızı Hipnoz ile Yenebilirsiniz

korku-fobiDünyada bir çok hekim, kaygı, korkular ve fobilerle baş etmede kendi kendine hipnozu da içeren bazı psikoterapötik tekniklerin uygulanmasını tavsiye etmektedir. Eğer probleminizin temelinde fizyolojik kaynaklı bir rahatsızlık yok ise (önce bir psikiyatriste danışarak bunu tespit edebilirsiniz), veya bazı şeyleri kendi kendinize ne kadar yapabileceğinizi görmek istiyorsanız; kaygı belirti ve göstergeleriyle “kendi kendine başa çıkabilme teknikleri”ni öğrenmek,  kimisi için denemeye değer bir yoldur. Dişçi korkusu, örümcek fobisi, sahne korkusu, sınav kaygısı ve yukarıda listelenenler gibi bir çok fobi, korku ve kaygı, olumlama cümleleri ile giderilemez ama hipnoz terapisi ile giderilebilmektedir.

Sanal gerçeklik terapisiFobi veya korkunuz varsa bunların üstesinden gelmek Hipnoz ile mümkündür. Bazı kişiler sadece birkaç seansta bile fobisinden kurtulabiliyor olsa da unutmamak gerekir ki her kişi farklıdır. Herkesin hipnoz ile etkileşimi farklı olduğu gibi, her kişinin fobisinin sebepleri, yoğunluğu, niteliği de farklı farklıdır. Farklı kişilerde 3, 4, 5, 6, 7  seans da gerekebilir, daha fazla ya da daha az da olabilir. Seans sayısı kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği için, önceden herhangi bir kesin seans sayısı vaat etmek etik ve gerçekçi bir söylem olmaz. Ancak sadece 1 seansta fobisinden kurtulan olduğunda da şaşırmıyoruz. Her kişi farklıdır. Hipnoterapi programı, kişinin gelişim kaydetme niteliğine göre, gerekirse EFT ve IEMT (Integral Eye Movement Therapy) teknikleriyle de ile desteklenir. Hipnozla fobilerinizin üstesinden gelebilirsiniz, ömür boyu fobiyle yaşamak zorunda değilsiniz. Örneğin uçak fobisi olan biri bu fobisni yenmek için bir şeyler yapmak yerine, yıllarca uçağa binmekten kaçınma eğilimi gösteriyor. Ne zaman ki uçmaya mecbur kaldığı bir seyahati yaklaşıyor, ancak o zaman fobisi konusunda desek almayı düşünüyor. Bir fobiniz varsa üstesinden gelmeyi ertelemeyin, daha çok yer etmesi için ona fırsat vermeyin. Hemen destek alın, fobinizle vedalaşın.

Daha fazla bilgi, randevu veya sorularınız için iletişime geçmekten çekinmeyin.

20 Yorum

 1. Suna 05/09/2018 at 13:43 - Cavap Ver

  Yol korkusu hipnozla atlatılır mı

  • Hypnotistanbul 05/09/2018 at 15:21 - Cavap Ver

   Evet Suna Hanım, yol korkusu hipnozla üstesinden gelebileceğiniz bir durumdur ancak bu probleme eşlik eden başka bir anksiyete bozukluğu da olup olmadığını ancak ilk seanstaki detaylı görüşmemizde anlayabiliriz. Durum sadece yol korkusu ise evet, hipnoz size gayet güzel yardımcı olur.

 2. Merve 02/08/2018 at 22:08 - Cavap Ver

  Merhaba ben gece tek başıma karanlıkta yalnız kalamıyorum ve uyuyamıyorum bu korkumu hipnozla yenmem mümkün mü

  • Hypnotistanbul 03/08/2018 at 09:41 - Cavap Ver

   Merve hanım, problem sadece “tek başınıza karanlıkta yalnız kalmaktan korkmak” ise evet, hipnozla bu korku/fobiyi yenmeniz mümkündür. Detaylı görüşmemizi yapmadan kesin bir şey söylemek etik olmaz. Ama durum sadece fobiden ibaret ise, elbette hipnoz korku ve fobiler için en etkili çözüm yollarının başında gelir. Sorularınızı “yorum” bölümüne yazmak yerine e-posta yoluyla veya telefonla irtibata geçerek sorarsanız daha verimli bilgi alış verişi yapma imkanımız olur. Geniş bilgi almak veya ekstra sorularınız için irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

  • ceren 29/08/2018 at 08:59 - Cavap Ver

   merhaba merve hn.
   sorununuza herhangi bir çözüm bulabildiniz mi, çünkü aynı problemi ben de yaşıyorum.

 3. Semra 08/07/2018 at 21:00 - Cavap Ver

  7 yaşında oğlum üzerine abandığında aşırı tepki veriyor ağlamaya başlıyor. Oyun oynarken dikkatimizi çekti. Gayet neşeliyken yere yatırıp elini kolunu bağlayınca çok kötü oluyor. Hipnoz tedavisinde yaş sınırı var mı? Bunu yenebilmesi için psikologa mı psikiyatra mı götürmem lazım?

  • Mustafa 19/07/2018 at 12:52 - Cavap Ver

   Abla mesajına çok güldüm… :))))) Cevap yazan olmamış, ben cevaplamadan duramadım: Dediğin problemin çözümü kolay abla. Oğlunun elini kolunu bağlayıp üzerine abanmazsanız problem çözülür. 😀 Boşuna hipnoza psikoloğa falan para harcamayın, bak ben bedava çözüm söylüyorum size; Garibann elini kolunu bağlayıp üzerine abanmayın, problem biter.. Yok illa abanıcaz, abanmadan duramıyoruz diyosanız onu bilemem. :)))).

 4. Erol 16/06/2018 at 17:57 - Cavap Ver

  Merhaba gökgürültüsü fobim var ve şuandada deli gibi gök gürüldüyor kapana kısılmış gibi hissediyorum kendimi nasıl kurtulabilirim

 5. Neslihan 10/02/2018 at 21:45 - Cavap Ver

  Merhaba ben bir dizi rahatsızlık yaşadıktan ve bir ilaçtan sonra yaşadığım bir reaksiyon yüzünden ilaç içmekten farklı gıdalar yemekten korkmaya başladım.Şimdi ileri derece de vitamin eksikliğim olmasına rağmen vitamin ilaçlarını dahi içemiyorum.Bu konuda ne yapamam gerekiyor hipnoz işe yarar mı?

  • Hypnotistanbul 11/02/2018 at 23:01 - Cavap Ver

   Evet Neslihan Hanım, hipnoterapi seansları size bu konuda yardımcı olabilir. Destek almak isterseniz “iletişim” sayfasında yazan e-mail ile ya da telefonla irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

 6. Hasan 11/01/2018 at 08:14 - Cavap Ver

  Merhaba. Benim problemim ornek olarak soylemek gerekirse karsimda bir is veren oldugunu farz edelim o kisi ye kendimi anlatirken haddinden fazla heyecan yapip sesim kisilir derecede panikliyorum. Ama bu ilk basta oluyor daha sonrasinda isim olduktan sonra zaman la geciyor. Bunun icin ne yapabilirim.

  • Hypnotistanbul 11/01/2018 at 11:33 - Cavap Ver

   Merhaba Hasan Bey, bu bahsettiğiniz probleminizi aşabilirsiniz. Detaylı bilgi alış verişi yapmak veya randevu almak için telefonla veya e-posta ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

 7. Yeliz Ylk 26/12/2017 at 00:07 - Cavap Ver

  Merhabalar ben dışarı çıktıgımda herkes bana bakıyo gbi hssediorum insanlarla knusamıyorum göz teması kuramıyorum utanıyorum sesim bile değişiyor ortamlarda ellerim titriyo bazen aileme bile öyle oluoyorum rahat gülemiyorum dışarda rahat olamıyorum bu cok sıkıcı bi durum.

  • Hypnotistanbul 26/12/2017 at 01:55 - Cavap Ver

   Yeliz hanım, bahsettiğiniz durum başka bir rahatsızlığın kriterlerine işaret ediyor. Bu konuda muayene olmak destek almak için hipnoz yerine öncelikle bir psikiyatriste başvurmanız gerekiyor. Psikiyatristiniz kendi tetkiklerini yaparak teşhis ve tedaviniz konusunda gereğini yapacaktır, size gerekli bilgiyi de verecektir. Psikiyatristinize muayene olduktan sonra kendisinin de onayını aldıktan sonra tamamlayıcı terapi olarak hipnoz desteği alabilirsiniz, iyileşme sürecinizi hızlandırır. İrtibata geçerseniz size psikiyatrist tavsiyesinde de bulunabilirim.

 8. Jwj 23/11/2017 at 00:56 - Cavap Ver

  Yemek yerken bogulma korkusu yaşadm ve o günden snra bnde fobi olustu yutma fobisi nasl kurtulcam bilmiyorum

  • Hypnotistanbul 23/11/2017 at 14:11 - Cavap Ver

   Makalede de belirtildiği gibi, bu tür korkularda “hipnoz” etkili bir uygulamadır. Hipnozla bu korkunuzun üstesinden gelmeniz mümkündür.

 9. karen 30/10/2017 at 19:26 - Cavap Ver

  Çok iyi dövüş yöntem ve eğitimleri biliyorum ama dovusmeken korkuyorum bu sorunu nasıl çözebilirim saygilar…

 10. Berfin 05/09/2017 at 19:21 - Cavap Ver

  Matematik fabisine yenmek için bu uygulama işe yarıyor mu?

 11. Handan 23/07/2017 at 18:36 - Cavap Ver

  Merhabalar. ..
  Su ile ilgili fobim var zira yüzme tekniklerini biliyorum ama boyumu aşan yerlere gidemiyorum , kaslarım kasıliyor ..bu sorunumu çözmek için ne yapabilirim ..
  Saygılar

  • Hypnotistanbul 16/08/2017 at 16:05 - Cavap Ver

   Bahsettiğiniz probleminizle ilgili hipnoterapi size yardımcı olur. Sorularınız için e-posta ya da telefonla irtibata geçebilirsiniz.

Yorum yapmak ister misin?