Yetişkinler gibi, çocuklar da kolayca hipnotik zihin durumuna girebilir; belli bir sorunun altında yatan bilinçaltı nedenler tespit edilerek çok hızlı değişim ve gelişim sağlanabilir. Hatta çocuklar aslında her zaman hipnoz halindedirler. Yetişkinlerden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde değişim ve gelişim gösterebilirler. Çocuklar en çok anne ve babalarının telkinine açıktırlar. Ayrıca otorite figürü olarak gördükleri akrabaları, öğretmenleri, veya hayranı oldukları bazı hayal kahramanları modellerler. Her an yeni bir şey öğrenir, bilinçaltına yeni kayıtlar alırlar. Bunlar  negatif kayıtlar da olabilir, pozitif kayıtlar da. Bu yüzden çocuklarımızın yanında konuştuğumuz her kelimeye gerçekten çok dikkat etmemiz gerekir. Tabi ki davranışlarımıza da.

çocuklar

Geçen hafta bir dostumun dünya tatlısı oğlunun, anneannesi ile gazete okurken çekilmiş şu fotoğrafına bir bakın; anneannesi gazetesini gözlük takıp okuyunca minik Kuzey de gözlüğünü takıp öyle okuyor gazetesini… Hayatında otorite figürü olarak gördüğü kişilerden biri olan anneanneyi modellemekte o anda. Anneanne eğer sigara tiryakisi bir anneanne olsaydı neler olacağını tahmin ediyorsunuz değil mi? Bilinçaltı inançlarımız çocukluğumuzda başlar oluşmaya. Eğer çocuk anne babanın sigara içtiği bir evde büyüyorsa %90 ihtimalle çocuk da belli bir yaşa gelince sigara içmeye başlayacaktır. Anne ve babanın sürekli yüksek sesle tartıştığı bir evde büyüyorsa ileride kendi ilişkilerinde bazı iletişim sıkıntıları yaşaması kuvvetle muhtemeldir. Eğer bir çocuk, minik Kuzey gibi, sevgi dolu ve sigara içilmeyen bir evde büyüyorsa ilerideki hayatı da sevgi dolu ve sağlıklı, dumansız bir hayat olacaktır.

Bilinçaltı insanı hep bildiği ve aşina olduğu güvenli alanda tutmaya meğillidir. Bu “bildiği alan” dediğimiz alan, bilinçli aklımızla düşündüğümüzde bizim için iyi bir şey olmadığını bilsek de bilinçaltı iyi ya da kötü diye bir muhakeme yapmadan, kendisine önceden verilen kayıt her ne ise o kayda göre yönetir hayatımızı. Kendi bildiği ve öğrendiği kayıtlara göre yaşam senaryomuzu yaşamamızı sağlar. Kendi kayıtlarında olan bilgiler ışığındaki alan sonuçta bilinçaltı için “bilinen alan” olduğu için bilinen alan, bilinçaltı içingüvenli alan“dır. Dolayısıyla bilinçaltımız bizi korumak için hep o güvenli alanda tutmaya çalışır.

Çocuklar her zaman hipnoz halindedir.

Onların yanında konuştuklarınıza, davranışlarınıza dikkat etmekte fayda var. Çünkü siz farkında olmasanız da beraber olduğunuz her an çocuğunuzun yaşam senaryosunu yazmaktasınızdır. Onlar sürekli bir öğrenme halindedirler. Anne ve babayı, hayran oldukları arkadaşlarını, akrabalarını, otorite figürlerini en ince ayrıntısına kadar modelleme eğilimindedirler. Üstelik bunu bilinçli olarak değil, bilinçaltı düzeyinde yaparlar.

Eğer kedi-köpek korkunuz varsa, çocuğunuzla sokakta veya bir parkta bulunduğunuz bir sırada yanınıza gayet uysal bir kedi veya köpek geldiğinde korkunuzu çocuğunuza belli ederseniz ileride çocuğunuz büyüdüğünde “kedi/köpek fobisi” konusunda hipnoz desteği almak üzere bir hipnoterapiste başvurması kuvvetle muhtemeldir.  Çocuğunuzun yanında uçaktan korkmayın, kedi köpekten korkmayın, sigara içmeyin, yüksek sesle tartışmayın, ve benzeri bir çok konuda söz ve davranışlarınıza çok dikkat edin. Çünkü çocuklar daima hipnozdadır, “kritik zihin” henüz oluşmamıştır ve tüm telkinlere çok açıktırlar. Bu yüzden telkinler ve bilinçaltına “kayıt” olarak geçecek olan bu maruz kaldıkları “mesaj birimleri”,  serbestçe “kritik zihin” tarafından filitrelenmeden bilinçaltında kendine bir yer beğenip orada “bilinçaltı inancı” olarak yerini alacak ve yeri geldiğinde (lazım olduğunda) bilinçaltı, bu kayıtları referans alacaktır. Davranışlarımızı, kararlarımızı, alışkanlıklarımızı, korkularımızı, sevinçlerimizi,  başarı ve başarısızlıklarımızı hep bu bilinçaltı kayıtlarımıza göre şekillendirecektir.

Çocuklukta oluşan bilinçaltı kayıtları yaşam senaryomuzu oluşturan önemli bir faktör olduğu için, örneğin; maddi sıkıntı içindeyseniz ve para kazanmanın çok zor olduğu şeklinde bir inancınız varsa bunu çocuğunuza belli etmemek iyi bir fikirdir.  Çünkü çocuğunuzun “para kazanmak” ile ilgili bilinçaltı inançları onun ilerideki yaşam koşullarını oluşturması konusunda ona destek ya da köstek olacaktır. Bilinçaltı motivleri bu yaşlarda çok kolay oluşturulabilir.

Yıllarca büyük emeklerle hayata hazırladığınız o en değerli eserinize bir hayat kurgularken klasik ama gerçekten çok şey anlatan şu atasözümüzü hep hatırlamakta fayda var: “Ne ekersen onu biçersin…”

Bilinçaltı kayıtlarımızın çocukluğumuzdan beri nasıl oluştuğunu anlamak için Videolar bağlantısındaki “Hipnoz ve Zihin Kuramı” videosunu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Hipnozun çocuklarda yardımcı olabileceği bazı konular:

 • Tırnak Yeme
 • Kabuslar
 • Stres
 • Yaşama Sevinci
 • Korkular ve Fobiler
 • Boşanma Sürecinde Kabullenme
 • Başarıyı Arttırma
 • Dişçi Korkusu
 • Derse Konsantrasyon
 • Sınav Korkusu
 • Utangaçlık Sorunu
 • Yalan Söylemeyi Bırakmak
 • Spor Performansı Geliştirme
 • Çeşiti Endişelerden Kurtulma
 • Okuldaki ve Evdeki İstenmeyen Davranışlar