Beyin dalgaları hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. Beta, Alfa, Teta ve Delta beyin frekansları “Hz (Hertz)” birimiyle ifade edilir. Hertz, saniye başına düşen devir sayısını belirtir. Örneğin 1 Hertz, saniyede bir devir (cps; cycle per second) veya 1 MHz saniye başına bir milyon (1,000,000/s) devir şeklinde tanımlanır. Hertz (sembolü “Hz”), frekans (sıklık) birimidir.  İsmini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz‘den alır.

Beyin Dalgası Frekans Aralığı Zihin Durumu
Delta 0.5Hz – 4Hz Derin Uyku Hali
Theta 4Hz – 8Hz Uykulu, uyuşuk ve derin hipnoz hali (uykunun ilk aşaması)
Alpha 8Hz – 14Hz Oldukça geveşemiş bir hal ama uyanık. Hafif hipnoz hali
Beta 14Hz – 30Hz Tamamen uyanık ve farkındalık hali

Muhtemelen Hipnoz hakkında pek çok tanım duymuşsunuzdur. Tüm tanımların ortak noktası; Hipnozun çok doğal bir zihin durumu olduğudur. İnsanoğlunun doğasında temel olarak dört zihin durumu vardır: Beta, Alfa, Teta ve Delta.

Zihnimiz Beta durumundayken kişi gayet uyanık durumdadır. Düşünür, konuşur, kararlar verir, problem çözer, planlar yapar, harekete geçer, kısacası günlük hayatta çoğunlukla içinde bulunduğumuz zihin durumudur. Ancak bu zihin durumu zaman zaman gün içinde farklı bir frekansa geçiş yapar. İşte bu durumlarda hafif hipnoz veya derin hipnoz halini deneyimleriz. Örneğin gözlerimizi kapatıp biraz gevşediğimizde beynimiz Alfa frekansına geçer. (Hafif Hipnoz). Bu zihin durumunda gözlerimiz mutlaka kapalı olmalı sanmayın. Gün içinde dalıp gittiğimiz anlar, Alfa frekansında olduğumuz hafif hipnoz anlarından biridir. Bu zihin durumundayken bilinçli zihin kontrolümüz azalır, yaratıcılığımız artar.

Beyin Dalgalari ve Hpnoz

Delta zihin durumu ise bildiğimiz anlamda “uyku” durumudur. Bilinçaltı değil, “bilinç dışı” durumdur. Zihnimiz Delta dalgalarında salınırken bedenimiz bu evrede artık dinlenip yenilenme evresindedir. Her insanın uykuya ihtiyacı vardır, çünkü uyurken bedenimiz yenilenir, şifalanır. Bu evrede zihni dışarıdan gelen uyaranlarla rahatsız etmemek yerinde bir davranış olur.  Bu “uyku” durumunda bilinçli aklımız devre dışıdır. Yani gece uyumak için yatağımıza yattığımızda zihnimiz önce kademeli olarak hafif hipnoza (alfa), sonra derin hipnoza (teta) girer ve en nihayetinde kendini uyku haline bırakır (delta). Sonra uyanırken de önce yine derin ve hafif hipnoz halini deneyimleriz, ondan sonra kademeli olarak Beta zihin durumuna ulaşıp yine tamamen uyanık hale (beta) geliriz. Öğrenme işleminin daha iyi gerçekleştiği beyin dalgası delta değil, alfa beyin dalgasıdır. Teta’nın “uyku” durumu olmadığını burada tekrarlamakta fayda var. Alfa (ve Teta) zihin durumu, yüksek miktarlarda bilgiyi ezberlemek ve bilgilerin büyük miktarda ve hızlı bir şekilde sünger gibi emilebildiği, hatırlama ve öğrenme sürecinin zirve performans gösterdiği bir zihin durumu olmakla beraber uyanık ama gevşemiş olduğumuz bir zihin durumudur. Delta ise tamamen derin uyku durumudur ve öğrenme işlemi bu zihin durumunda gerçekleşmez. Bilinçsiz bir haldir. Bu evrede beden dinlenir, büyür, kendini yeniler.

Peki hipnoz bildiğimiz anlamda “uyku” mudur? Hayır.

Yukarıdaki açıklamadan da anlayacağınız üzere, hipnozun tehlikeli bir şey olduğunu sananlar da aslında her gün en az birkaç kez hipnoza girerler. Hipnoz öyle bazı filmlerde görüldüğü gibi kendinden geçme hali veya korkulacak bir şey değildir. Tam tersine, çok doğal harika bir zihin durumudur. Hipnozdayken verilen telkinleri o sırada hala bilinçli aklımızla duyarız, her şeyin farkındayızdır. İstersek konuşabiliriz, hareket edebiliriz, gözlerimizi açıp kalkıp gidebiliriz, ama kendimizi bıraktığımız o harika gevşemişlik hali nedeniyle bunu yapmaya pek de istekli olmayız. Sadece bu güzel hipnotik zihin durumunun tadını çıkarmayı tercih ederiz. Bu yüzden Hipnoza alınan bir kişi dışarıdan bakıldığında bildiğimiz anlamdaki bir uyku durumundaymış gibi görünse de aslında söylenen her şeyi duyuyor ve farkındadır.

Her hipnoz aslında “kendi kendine hipnoz” dur. Eğer kişi istemiyorsa hipnotize olmaz, istiyorsa kolayca olabilir. Tek yapması gereken, hipnotistin talimatlarını uygulamak.  Hipnotist kişiye hipnoza girmesi için sadece rehberlik eder. Hipnoz durumuna ulaştıktan sonra da terapi süreci başlar. Kişi hipnotize olmak istemiyorsa, işbirliği olmadan kendi isteği dışında hipnotize olmaz.

Hipnozun ne olup ne olmadığıyla ilgili daha falza bilgi için tıklayın.