Hipnozla Uçuş Korkunuzu Yenebilirsiniz

ucakPNG3

Günümüzde toplumun yaklaşık % 20-40’ının uçuş korkusu yaşadığını biliyor muydunuz? Bu nedenle uçuş korkusunu en yaygın fobilerden biri olarak adlandırabiliriz.

Bu kaygı bize mantıksız gelse de bilinçaltımız bizi koruduğunu düşünerek uçuş öncesi ve uçuş sırasında endişe, kaygı, anksiyete yaratabilir. Bilinçaltımızın temel fonksiyonu aslında bizi korumaktır. Uçmak aslında insan doğasında olan bir durum olmadığından bilinçaltımızın bu tepkisi aslında pek de şaşırtıcı değildir. Ancak bildiğiniz gibi, uçağın en güvenli seyahat yöntemlerinden biri olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. İstatistiksel olarak bir araba seyahatinden, hatta yürüyerek karşıdan karşıya geçmekten bile çok daha güvenlidir. Bilinçaltımızın yarattığı reaksiyonun tekrar değerlendirilmesi genellikle bir korku ya da fobiyi kontrol etmemize yardımcı olur ve hipnoterapi bunu başarmanıza yardım eden bir tekniktir.

Uçuş Korkusu İle Yaşamak

Uçuş korkusu genellikle bizi birçok şeyden alıkoyar. Mesela iş seyahatlerine çıkamamak bizi kariyerimizde ilerlemekten alıkoyan problemlere bile neden olabilir. Veya ailenizle bir yurt dışı seyahati yapmak isteseniz genellikle uçağa binmeye mecbur kalırsınız. Uçağa binmeniz konusunda kaygı ve gerginlik yaratan birçok faktör olabilir. Örneğin panik atak, uçağın kaçırılması korkusu, terör korkusu, klostrofobi , kontrolün elinizde olmaması gibi birçok durum sizde anksiyete oluşturabilir. Hatta uçağa binmeden sadece havaalanında bulunmak bile bazı insanlarda kaygı yaratabilir. Uçuş korkusu bazı insanlarda önce hafif anksiyeteyle başlayıp uçağa bindikten sonra had safhaya ulaşarak uçaktan inme çabalarına kadar varabilen davranışlara sebep olabiliyor.

Uçuş korkusundan muzdarip olmayan kişiler, uçmaktan korkan birine uçağın ne kadar güvenli bir araç olduğuyla ilgili istatistiklerden bahsetmenin, olasılıklardan bahsetmenin karşılarındakini rahatlatacağını zannederler. Ancak bu genellikle pek de işe yaramaz. Kaynağı bilinçaltında olan “korku”, bilinçli aklımızın çok iyi bildiği istatistiki gerçeklere karşı genelde galip gelir. Uçuş korkusu, yaş, statü, cinsiyet ve zeka ayırmaksızın herkeste var olabilir. Zayıflık işareti değildir. İyi haber şu ki; uçuş korkunuzun üstesinden gelmenizi sağlayacak ve hatta bazı durumlarda uçmakatan zevk almanızı bile sağlayabilecek, bunu çok zevkli bir faaliyet halinde deneyimlemenizi sağlayacak olan bilinçaltı düzeyde değişim yaratabilecek teknikler mevcuttur. Uçuş korkunuzdan Hipnoz yardımıyla kurtulabilirsiniz. “Peki Hipnoz korkumuz varsa?” dediğinizi duyar gibiyim… Hipnoz korkunuz varsa hipnoz korkunuzu ise hipnoz hakkındaki gerçekleri araştırarak yenebilirsiniz. Unutmayın ki hipnoz sırasında telkine açık olmamıza rağmen hipnoz hali davranışımız üzerindeki kontrolümüzü kaybettiren bir durum değildir. Filmlerde gördüklerinizi unutun. Hipnozun başka bir kişinin kontrolü altına girmek olmadığını bilmek önemlidir. Kişi hipnoz halindeyken ne kontrolünü kaybeder, ne de daha sonra pişman olacağı bir söz veya davranışta bulunur. Kişinin etik ve sosyal değerleriyle çatışan, kişinin kendisi için faydalı olmayacak her türlü telkin, zihin tarafından mutlaka geri çevrilir. Hipnoz, denemek isteyen herkes için çok doğal ve güvenlidir. Unutmayın ki transa girmekteki başarı şansınız tamamen hipnoterapistiniz ile işbirliği yapma isteğinize ve transa girmek konusunda kendinize gerçekten izin vermenize bağlıdır. Hipnoz’un ne olup ne olmadığı hakkında daha geniş bilgi için buraya tıklayın.

Uçuş Korkusu Belirtileri

 • Terleme
 • Ağız kuruluğu
 • Panik atak
 • Hızlı kalp atışı
 • Kusma
 • Uçuş gününde ve hatta haftalar, aylar öncesinde endişenin başlaması
 • Klostrofobi
 • Rahatsızlık hissi
 • Bulanık görme

Uçuş korkusunun nedenleri

Uçuş korkusu henüz çocuklukta öğrenilmiş olabilir. (Belki de bireyin anne-babası korktuğunu çocuğuna belli etmişse mesela) Veya özellikle korkunç bir deneyim yaşadıktan sonra geliştirdiği bir korku olabilir. (Örneğin, önceki seyahatlerinden birinde şiddetli bir şekilde türbülansa düşmüşse ya da acil iniş yapmak zorunda kalan bir uçakta bulunmuşsa…) Uçuş korkusu genellikle “öğrenilmiş” bir korkudur. Yaşadıktan sonra geliştirilmiş, öğrenilen bir korku… Uçuş korkusu aynı zamanda yükseklik korkusu ya da agorafobi, klostrofobi gibi diğer korku ve fobilerin neden olduğu bir korku da olabilir. Havacılık veya uçuş ilkelerini yanlış anlamak bile uçuş korkusu geliştirilmesine sebep olabilir. Bu arada “KORKU” ile “FOBİ” nin farklı şeyler olduğuna bu noktada dikkat çekmek isterim. Uçuş korkusu ile uçuş fobisi farklı şeylerdir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için FOBİLER ve KORKULAR makalemi okumanız faydalı olacaktır. (tıkla)

Uçuş korkusundan kurtulmak

Hipnoterapi genellikle uçuş korkusından muzdarip kişilere çok yardımcı olabiliyor. Korkunun temelinde neyin yattığını tespit etmek için önce hipnoanaliz teknikleri kullanılır, daha sonra da konu bilinçaltı düzeyde ele alınarak hipnoz yardımıyla bilinçaltı ile iletişim kurulmak suretiyle korku bertaraf edilir. Bilinçaltıyla hipnoz yardımıyla iletişim kurduktan sonra oradaki düşünce kalıplarını ve davranışı yeniden değerlendirerek (modifiye ederek) bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Hipnoterapi aynı zamanda korku kontrolü için ihtiyacınız olan sakin, odaklanmış, dingin bir zihin durumuna nasıl erişeceğinizi bilinçaltı düzeyde öğreterek korkunuzu kontrol etmenize yardımcı olur. Hipnozun en çok kullanıldığı ve en etkili olduğu alanlardan birisidir uçuş korkusu. Yıllardır bu sorunla yaşıyorsanız hipnozu denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

“Ucus korkusu benim icin bir korkudan daha cok eziyetti. Bu korku artik oyle bir noktaya gelmisti ki is hayatindan ozel hayatima herseyi engelleyen bir kangrene donusmustu. Bundan kurtulmak icin psikologlara gittim, ilac tedavisi gordum. Ancak her seferinde ucagin icinde ilk krizim geldiginde yine maglup oldugumu anladim. En son yurtdisindan bir is teklifi almanin arifesinde hipnoz tedavisini denemek istedim ve Burak Bey’in yardimina basvurdum. 4 seansta ucus korkum bitti. Ucaga yine kaygiyla bindim ancak bu sefer yol boyunca sadece ucmanin ne kadar guzel bir sey oldugunu hissettim. Ucaktan indigimde keske bir 4 saat daha ucsaydik dedirtecek kadar rahat bir ucus yasadim. Beni uzun sure rahatsiz eden is ve ozel hayatimda bir cok soruna neden olmus bir korkuyu asmamda gosterdiginiz destek icin size sonsuza kadar minnettar kalacagim Burak Bey, cok sagolun!”
Gökhan A.
“Uçuş günü uçağa binmeden önce havaalanında yine endişe başladığını farkedince hipnoz seanslarının bende işe yaramadığını düşünmüştüm aslında. Ama uçağa bindiğimde garip bir şekilde sakin olduğumu farkettim. Uçak havalandıktan sonra istisnasız her uçuşta yaşadığım o şiddetli korku krizlerimin ne zaman başlayacağını düşünürken ne panik ne bir rahatsızlık… hiçbir şey olmad! Hatta havalandıktan sonra korkudan eser kalmadığını da farkedince bu benim için gerçekten büyük sürpriz oldu. Gerçekten inanamadım. Burak Bey’e çok teşekkür ediyorum gerçekten.”
Sait G.
“2 seansta başardım! Burak Bey’e çok ama çok teşekkür ederim. Artık otobüse binmişim uçağa binmişim benim için aynı şey. Herkese tavsiye ediyorum.”
Ceyln G.
“Korkudan hayatım boyunca uçağa binememiştim. Her seans sonunda sanki o an beni uçağa koysalar hiç korkmadan uçarmışım gibi hissediyordum. 3 seans sonra tatile uçakla çıkmaya karar verip bir bilet aldım. Ve uçtum! Uçuş korkumu yenmemin bu kadar çabuk olacağına ihtimal vermiyordum desem yalan olmaz. Burak Bey bu yorumumu yayınlayabilirsiniz, çok teşekkür ediyorum size. İyi ki size gelmişim. Etrafımdaki herkese tavsiye ediyorum sizi. Bir arkadaşım da sigara bırakmaya gelecek size. Tekrar teşekkürler.”
Utku T.
“Benim kadar uçaktan korkan var mıdır bilmiyorum. 6 Seans sonra uçakta korkacak mıyım uçabilecek miyim diye hala bir şüphem olmadı desem yalan olur ama uçağa bindiğimde uçak inene kadar nasıl bu kadar rahat geldim ben de kendime hayret ettim. Korku falan kalmamış! Uçarken korkmamak da değişik bir duyguymuş. 🙂 Çok teşekkür ederim, hala inanamıyorum bu kadar rahat uçtuğuma!”
Sadiye B.

2 Comments

 1. Mustafa Peker 12/09/2017 at 11:28 - Reply

  Benim hayatımın son 4 yılı uçağa binememek ve buna bağlı mağduriyetlerin acısıyla geçti. Başvurmadığım yer, kullanmadığım ilaç kalmadı. Umudumu kaybettiğim bir anda Burak Bey’i buldum. ve 3 seans sonra aldım bileti. uçağa binerken biraz endişeliydim. Ancak uçak kalkınca korkularım da uçup gitti. İnişe geçtiğimizde korkan bir adamı sakinleştirdim. Bu gerçekten harika bir deneyimdi. Kendime hayret ediyorum gerçekten. Şimdi dünyanın bütün kapıları bana açılmış gibi hissediyorum.
  Burak Bey’e teşekkürlerimi bir borç bilirim.

 2. Gokhan A 08/10/2016 at 20:46 - Reply

  Ucus korkusu benim icin bir korkudan daha cok eziyetti. Bu korku artik oyle bir noktaya gelmisti ki is hayatindan ozel hayatima herseyi engelleyen bir kangrene donusmustu. Bundan kurtulmak icin psikologlara gittim, ilac tedavisi gordum. Ancak her seferinde ucagin icinde ilk krizim geldiginde yine maglup oldugumu anladim. En son yurtdisindan bir is teklifi almanin arifesinde hipnoz tedavisini denemek istedim ve Burak Bey’in yardimina basvurdum. 4 seansta ucus korkum bitti. Ucaga yine kaygiyla bindim ancak bu sefer yol boyunca sadece ucmanin ne kadar guzel bir sey oldugunu hissettim. Ucaktan indigimde keske bir 4 saat daha ucsaydik dedirtecek kadar rahat bir ucus yasadim. Beni uzun sure rahatsiz eden is ve ozel hayatimda bir cok soruna neden olmus bir korkuyu asmamda gosterdiginiz destek icin size sonsuza kadar minnettar kalacagim Burak Bey, cok sagolun!

Leave A Comment