Hipnoz Nedir

Hipnoz , odaklanma ve konsantrasyonun en üst düzeye ulaştığı özel bir zihin durumudur. Hipnoz “uyku” değildir. Hipnotist ile süjenin işbirliği ile gerçekleşir; Hipnotistin telkinlerine süjenin karşılık vermesiyle gerçekleşen bir etkileşim olarak da tariflendirilebilir.

Hipnoz, istemediğiniz davranış ve alışkanlıklarınız üzerinde kontrol kazanmanıza yardımcı olurken kendinizde değiştirmek veya geliştirmek istediğiniz konularda çok hızlı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Hipnoterapi seansı sırasında bilinciniz kaybolmaz, aksine, zihniniz çok yüksek bir algılama kapasitesine ulaşır. Zihin, hipnotistin yardımıyla girdiği bu hipnotik  durumda kendi katmanlarında çeşitli hayaller kurar. Hatta bu hipnotik durum o kadar olağan bir şekilde yaşanır ki kişi “Ben hipnotize olmadım ki… Ben herşeyi hatırlıyorum… Siz konuştunuz, ben de sadece birşeyler hayal ettim, uyumadım ki…” diye düşünebilir. Halbuki bu zihin durumu bir “kendinden geçme” hali değildir. Uygulama sırasında kendinizden geçmeniz veya seans sürecini hatırlamamanız beklenmez.

Hipnotik zihin durumunda olduğumuzda genellikle çok sakin ve gevşemiş hisseder, telkinlere çok daha açık oluruz. Hipnoz genellikle sözel telkin ve tekrarlamalarla, zihinsel imgeler kullanarak, belli telkin kalıpları ve teknikler kullanmak suretiyle bir Hipnotist’in (veya Hipnoterapist’in) yardımı ile yapılır ancak bu zihin durumu Hipnotistin yardımı olmadan da zaman zaman kendiliğinden de oluşabilen çok doğal bir zihin durumudur… Aslnda hepimizin günde birkaç kez hipnotik zihin durumuna girdiğimizi biliyor muydunuz?

Hipnoza Her Gün Girdiğinizi Biliyor muydunuz?

Kendiliğinden de oluşabilen bu zihin durumunu hepimiz, gün içinde zaman zaman farkında bile olmadan yaşarız. Nasıl mı? Örneğin arabanızla bir yere giderken hiç döneceğiniz sapağı kaçırıp dakikalar sonra farkına vardığınız oldu mu? Arabayı kullanırken dalıp gittiğiniz?… İşte o anlarda bilinçaltımız yola odaklıdır, bilincimiz ise farklı düşünceler arasında gezinir ve sapacağımız kavşağı geçtikten sonra  birden fark ederiz ki yolu kaçırmışız… Veya bir sinemaya gittiğinizde ilk etapta salonda yanınızda oturanların, etrafınızdaki kalabalığın farkındasınızdır ama film başladıktan bir süre sonra hikayeye dalar, filmi yaşamaya başlarsınız; heyecanlanır, sevinir, güler, korkar, etrafınızdakileri unutup adeta filmin içinde bir kahraman olursunuz, dalar gidersiniz. İşte bu anlar birer “hipnoz” halidir.

Hipnozu gündüz hayal kurarken yaşadınız, sevdiğiniz bir programı seyrederken ya da sürükleyici bir kitap okurken yaşadınız, bir işe dalmışken size seslenen kişiyi duymadığınız o anlarda yaşadınız…  “Yoo, ben bunların hiç birini yaşamadım” diyorsanız en azından her gece uykuya dalmadan hemen önceki dakikalarda yaşıyorsunuz. Uykuya dalmadan hemen önce ve uykudan uyanırken hipnotik zihin durumunda oluruz. İşte bu gibi durumlar, hepimizin hayatında doğal olarak meydana gelen hipnoz durumlarıdır. Hipnoz, denemek isteyen herkes için çok doğal ve çok güvenlidir. Hipnozdan çıkamama gibi bir durum söz konusu değildir. Kısacası, Hipnoz filmlerde gördüğünüz gibi bir şey değildir.

Hipnozun Bilimsel Açıklaması

Aşağıdaki hipnozun gerçekte ne olduğu, nasıl oluştuğu, bilinçaltımız ve zihnimizin çalışma prensibiyle ilgili bulabileceğiniz en açıklayıcı kaynak videodur. Videodaki John Melton, benim de mezunlarından biri olduğum Los Angeles’taki HMI Hipnoterapi Akademsinideki hocalarımdan biridir. Vaktiniz olduğunda bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Bu videoyu izlediğinizde hipnoz desteği almak istediğiniz sorununuzun aslında nasıl oluştuğunu ve hipnozun size bu konuda neden ve nasıl yardımcı olabileceğini anlayacaksınız.

Ücretsiz Danışın

Hipnozdayken ya konrolümü kaybedersem?

Hipnotik deneyim sırasında telkine açık olmamıza rağmen hipnoz halinin, o an davranışımız üzerindeki kontrolümüzü kaybettiren bir durum olmadığını bilmek önemlidir. Hipnoz bildiğimiz anlamdaki gece uykusu gibi bir uyku hali değildir. Kişi hipnotik zihin durumundayken ne kontrolünü kaybeder, ne de daha sonra pişman olacağı bir söz veya davranışta bulunur. Kişinin etik ve sosyal değerleriyle çatışan, kişinin kendisi için faydalı olmayacak her türlü telkin, zihin tarafından mutlaka geri çevrilir. Hipnoterapi, denemek isteyen herkes için çok doğal ve güvenlidir. Unutmayın ki hipnoza girmekteki başarı şansınız tamamen hipnoterapistiniz ile işbirliği yapma isteğinize ve hipnozu deneyimlemek konusunda kendinize gerçekten izin vermenize bağlıdır.Hipnozda kişi kendinden geçmez, tam tersine hipnoz; konsantrasyon ve odaklanmanın en yüksek olduğu bir zihin durumudur.
Ücretsiz Danışın

Hipnoz

Ya Sırlarımı Ortaya Dökersem?

İnsanların hipnoterapi ile ilgili en çok korktukları şey hipnoz altındayken kirli çamaşırlarının ortaya dökülmesi, sırlarının öğrenilmesi, hatta istemedikleri davranışların yaptırılması veya hipnozdan çıkamama gibi mitlerdir. Şunu bilmekte fayda vardır ki kişi kendi istemiyorsa zaten hipnotik zihin durumuna giremez. Zannedilenin aksine “hipnoz” bir kendinden geçme hali ya da bildiğimiz anlamdaki bir uyku hali değildir. Hipnotik zihin durumu esnasında veya seans sırasında kişi konuşulanların ve söylenenlerin tamamen farkındadır.

Hiç kimse hipnoz sırasında normalde istemediği şeyleri söylemeyeceği gibi normalde yapmayacağı şeyleri yapmaz. Kişi bu zihin durumundayken daha sonra pişman olacağı hiçbir söz veya  davranışta bulunmaz. Kişinin etik ve sosyal değerleriyle çatışan, kişinin kendisi için faydalı olmayacak her türlü telkin, zihin tarafından mutlaka geri çevrilir. Seans sırasında telkinlere açık olmamıza rağmen, hipnozun davranışımız üzerindeki kontrolümüzü kaybettiren bir durum olmadığını bilmek önemlidir.

Ya Hipnozdan Uyanamazsam?

Hipnozdan uyanamama gibi bir durum ise kesinlikle söz konusu değildir. Hipnozun tarihinde böyle bir şey görülmemiştir. Bazı uzun seanslar sırasında hipnotik zihin durumunun keyifli ve sakin duygusu nedeniyle kişi bazen bir süre sonra kendi isteğiyle normal uykuya geçebilir. Hipnoterapist uyandırmasa bile bir müddet sonra hipnotik hal sığlaşır, hafifler ve zaten kendiliğinden kaybolur. Kişi normal bir uyku uyuyup uyanmış olur. Ani gürültü ve ani sıcaklık değişimleri de hipnoz halini kesebilir. Hipnoz sırasında telkinler her ne şekilde ve her ne teknikle verilirse verilsin hiçbir telkin insanlara normalde yapmayacakları şeyleri yaptıramaz.

Hipnoterapist telkinerde danışanın istemediği konularda ısrarcı olursa hipnoz hali kendiliğinden yüzeyselleşir  ve kendiliğinden sıfırlanır. Ayrıca hipnoterapi sırasında kişi istediği anda gözünü açıp kalkıp gidebilir. Seans sırasında gözlerini açıp seansa devam edip etmemek de tamamen kişinin kendi kontrolündedir. Örneğin sinemada duygusal bir film izlerken gözleriniz dolar; komik bir espri olduğunda ise basarsınız kahkahayı ama filmi izlemeyi sürdürüp sürdürmemeye yine siz karar verirsiniz öyle değil mi? İşte hipnoz da aynen böyledir. Kontrol tamamen sizdedir. Kişi hipnoza girip girmemeye kendisi karar verir. Girdiği zaman da o zihin durumunun keyfini çıkarmaya devam edip etmemeye de kendisi karar verir. Hipnoz bir kontrol kaybı durumu değildir. Elbette bunu her zaman bilinçli olarak yaptığımız söylenemez. Zira sürekli tekrarlayan reklamlara maruz kalmak da de bir çeşit telkin değil midir?

Hipnozda Kontrolü Kaybetme Gibi Bir Durum Söz Konusu Değildir.

İnsanlar hipnotik zihin durumundayken, sonradan pişman olacağı ya da kişiliğine uygun olmayan bir şeyi ne söyler ne de yapar. Bu tür şeyler ancak filmlerde olur. “Gözlerime bak ve uyu” gibi terimler ise sadece filmlerde olan sözlerdir ve gerçeklerle bağdaşmaz.  Bilgiye ulaşmayla ilgili yasa çıktıktan sonra ABD’de gizli servislerce insanların ilaçla konuşturulduğu, birçok maddeler yardımıyla o kişilerin söylemediği bilgilere ulaşıldığı üzerine kayıtlar vardır ancak Uluslararası Af Örgütü, bunu insan haklarına aykırı gördüğü için narko-analiz artık uygulanmıyor. Zaten narko-analiz, hipnoterapistlerin değil, psikiyatrinin alanıdır.

Hipnotize olmayı istemeyen birisi hipnozu deneyimlemeyi istemiyorsa kendi isteği dışında hipnotize edilmesi mümkün değildir. Hipnoz böyle bir şey olsaydı tüm toplumlar kolayca zombi gruplarına dönüşmezler miydi? Bu nedenle “kimse beni hipnotize edemez, hadi beni hipnoz et bakalım edebilecek misin” tarzındaki yüzeysel taleplere hipnoz uygulaması yapmaya yeltenmek hipnoterapist için boşuna vakit kaybından başka birşey değildir. Hipnoz, iki kişinin etkileşimiyle gerçekleşir; hipnotist süjeye rehberlik eder; yönergeler (direktifler) verir, hipnotize edilen kişi ise bu yönergelere karşılık tepki verir. Bu tamamen bir iletişim sürecidir. Kişi hipnoz olmak istemiyorsa olmaz. Unutmayın ki hipnoza girmekteki başarınız tamamen hipnoterapistiniz ile işbirliği yapma isteğinize ve hipnoza girme konusunda kendinize gerçekten izin vermenize bağlıdır.

Kendi Kendine Hipnoz (Oto Hipnoz, Self Hipnoz)

İster kendi başına,  ister başka bir terapiye veya tedaviye yardımcı bir araç olarak kullanılsın; Hipnoterapi veya Kendi Kendine Hipnoz, (Oto-Hipnoz) insanlara öyle ya da böyle çok yardımcı olur. Fakat pozitif etkileri hızla görmek için sizin de ihmal etmeden düzenli olarak çalışmanız gerekmektedir. En iyi sonuçlar, motivasyonu iyi olan ve yaptığı işi daha iyi yapma konusunda kararlı kişiler tarafından alınmaktadır. Hayatta emek verdiğiniz her şey gibi, hipnoterapiye ve hedefe ulaşmaya olan istek de hedeflerinize ulaşma hızınızda belirleyicidir. Başarı tamamen sizin elinizdedir. Yapmanız gereken tek şey ise kontrolü elinize almaya artık karar vermenizdir. Hayatınızda fark yaratabilirsiniz. “Oto-Hipnoz” tekniklerini öğrenmek ve öğrenmekle kalmayıp düzenli olarak uygulamak sizin için yepyeni bir hayatın başlangıcı olabilir. Değişimi yaratmak sizin elinizdedir.

Otohipnoz Eğitimi İçin Tıkla

OtoHipnoz Eğitimi

Otohipnoz Grup Eğitimi
Bireysel Seans Başvuru

hipnozun yardimci olabilecegi 101 konu

 

Hipnoz size birçok konuda yardımcı olabilir:
Hipnozun çocuklar, gençler, yetişkinler için çok büyük faydalar sağladığı bilimsel deneylerle de kanıtlanmıştır. Hipnoz desteği alabileceğiniz temel konuları bu listede bulabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık için iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Siz de fikrinizi belirtin